Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Barel ili Plattner iskustva

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
1 hour ago, BaneVuk58 said:

Зар не би требао нови дистрибутер да преузме. Фабрика даје гаранцију ... дистрибутер је извршилац...не иде из њиховог џепа 

Ovlašćeni servis ne mora da bude istovremeno i ovlašćeni distributer, tako da ako je Plattner zadržao status ovlašćenog servisa, održavanje u garantnom roku se može obavljati i kod njih. Slično se desilo sa Trionom nakon što su izgubili status distributera za Triumph. Servis je zadržao status ovlašćenog servisa godinu dana nakon toga.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2841 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Ovlašćeni servis ne mora da bude istovremeno i ovlašćeni distributer, tako da ako je Plattner zadržao status ovlašćenog servisa, održavanje u garantnom roku se može obavljati i kod njih. Slično se desilo sa Trionom nakon što su izgubili status distributera za Triumph. Servis je zadržao status ovlašćenog servisa godinu dana nakon toga.
Sve stoji...to su sad finese. Vreme će da pokaže. Sad samo možemo da pričamo. Trebalo bi zvanično da se kupci obaveste.

Solo rajder sa stolicom i osmehom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbr1000rr
2 hours ago, milosm said:

Koji li je epilog, da li ovo znaci da gubim garanciju ako redovne servise nastavim u Plattneru, a vanbrodski motor mi jos pod garancijom?

Ja kad sam isao da se raspitam za motor i garanciju s obzirom da nisi zastupnici, rekli su mi da cu i dalje imati evropsku garanciju i da cu moci da servisiram motor u bilo kom servisu od Yamahe, tu sam pitao sto se tice Srbije rekli su bez problema da moze kod njih i da se garancija ne gubi, trenutno pregovaraju koliko sam razumeo sa Yamahom iz drugih drzava

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 404 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki

Kakvi sisanje ovaca ovde i u EU. Kroz price na USA forumima ukapiram da tamo takvo nesto ne postoji. Mozes ici u bilo koji servis, ili mozes raditi i sam sa tim da upises sta je menjano i kada.  Nema pravo da ponistava garancijy zbog toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1510 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Vex, znam neke ljude koji  voze ista kola 10-15 godina, nikada nista nisu zamenili, ni ulje ni gume… Eventualno doliju malo “nekog” ulja, tj sta nadju, da li je motorno, sae90, maslinovo ili dijamant nema veze. “Sve je to isto”

Zamisli balkancu das bezuslovnu garanciju da radi servis gde hoce, kako hoce i kad hoce.

Brzo bi zbog minusa tj garancije zatvorio firmu

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova

Nemojte me 100% drzati za rec ali takva praksa mislim da postoji i u EU. Koliko znam odluka je doneta nakon tuzbe neovlascenih a registrovanih servisa da se uslovljavanjem garancijom zapravo njima onemogucava rad i da se dovode u podredjen polozaj sto se tumaci kao nelojalna konkurencija. Uslov je da su ugradjeni originalni delovi i da je ugradjeno u registrovanom servisu koji placa sve obaveze drzavi. Ne mora biti ovlascen ali mora biti zvanican servis i garancija ne sme biti osporena zbog toga

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda Forza 750

Imam veze sa branšom pa mogu da kažem da to nije baš tako. A mi smo inače nadaleko poznati kako se pridržavamo pravila.

Pre desetak godina, kod dizela (dizel motora) su se javljali kvarovi koji su imali preciznu geografsku granicu. Zvali su ih "Balkanski kvarovi" a granica im je bila na granici Slovenije prema istoku i na granici Mađarske prema jugu. Svi znate šta se sve sipalo u rezervoare.

Najbolji primer: pre nekoliko godina kad su uvodili markiranje goriva, od 31. maja je svo gorivo moralo da bude markirano. 

U junu je smanjen uvoz biljnog ulja 14 puta.

Svakom dovoljno.

 

  • Haha 4
  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova
10 minutes ago, Urban Rider said:

@dvlns tako je u Velikoj Britaniji. Za EU nisam siguran. A ovo iznad što je @vex napisao jeste praksa u Americi, ali daleko je Amerika...

Moguce, znam da sam citao da se pokretalo pitanje u EU po istom osnovu. Kazem nisam siguran 100% ali nije ni presudno svakako

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova

Samo da dodam, ima tu raznih fora za osporavanje tipa specijalni alat, specificna obuka majstora i tako slicne fore pa moze ishod biti svakakav i onda ljudi nisu bas spremni da se zezaju sa tim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

U pravu si, ovo je ipak EU regulativa koju su Britanci usvojili, s tim da su ljudi koji pišu zakone izgleda svuda isti i ostavljaju rupe u zakonima zbog kojih ih je moguće različito tumačiti.

 

 

Evo još jednog članka:

 

WWW.BENNETTS.CO.UK

Not all brands stick to the rules

 

 

Promenio član Urban Rider

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova

Kazem puno potencijalnih nacina da se ospori garancija (alati, treninzi...).

 

Inace ako ne gresim vlasnici neovlascenih servisa su se pozivali na uskracivanje prava ma rad sto se smatra jednim od osnovnih ljudskih prava i ne sme biti uskraceno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2839 postova
Pre 4 sati, Urban Rider je napisao:

@dvlns tako je u Velikoj Britaniji. Za EU nisam siguran. A ovo iznad što je @vex napisao jeste praksa u Americi, ali daleko je Amerika...

tako je i kod hrvata već više od 10 godina

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova
7 hours ago, Sharky - Alex said:

I ja zelim slobodu i ne bi da mi neko uskracuje pravo na to kako cu se oblaciti pa ne mlatim ki*om go po ulici

Predpostavljam da je ovo neka reakcija na ono sto sam napisao.

 

Ja sam samo napisao po kom osnovu su se serviseri u EU izborili. Imas servis za automobile recimo u DE i imas 5 zaposlenih, uredno placas drzavi sve ali ne mozes da radis servise na novim kolima jer je neko napisao u svojoj garanciji bukvalno da nisi dovoljno strucan da zamenis ulje i filtere. Da li bi se pozvao na uskracivanje prava na rad?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

A kako ti to zamisljas da ovlasceni serviser bude samo za ulje i filtere? Ako je ovlascen ovlascen je za sve, od ulja do generalne, preko vesanja i svega sto mozes da zamislis, jer je ovlasceni serviser u teoriji "serviser nema dalje", za sve.

Mora imati dijagnostike, namenske i original za sve, ne da zajmi od slavka prekoputa dijagnositku sa alija. Placene softvere i pretplate. Specijalne alate, nece sekacem skidati neki jedinstveni sraf za taj motor ili ga zubiti odokativno. Sve mora biti po PSu(koliko god se cesto to ne postuje pa prodje i po par meseci nakon prodaje nekog novog modela a nemaju nista za njega, u praksi je tako ali na papiru onako).

On ti je poslodavac za koga takoreci radis i njegova su pravila. Ako se iz nekog razloga niste slozili moze da ti nadje uvek sta mu se hoce, zbog cega ostajes bez licence za njegovu marku i zdravo djaci.

Ne znam da li si nekad prisustvovao produzenju licence od strane neke inostrane firme? Ja jesam, dodju jednom godisnje na nedelju dana, po celo radno vreme su tu, traze random svakakve gluposti, ocenjuju cak i higijenu radnog prostora. Proveravaju i nalepnice na kilo kljucevima, da li su odradjene sestomesecne kalibracije itd. Ali to je prica gde nisu dosli da raskinu saradnju jer im ne ide u prilog i ostaju bez distributera, samim tim i zarade, vec da sve detaljno ispregledaju, uvere se u postojanost uopste alata, ispravnost, strucnost radnika. Rese li da raskinu ne moraju ni da dolaze, ft1p nadju oni i iz germanije na keca ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova

A gde si ti procitao da ja nesto mislim ili ne mislim. Pogledaj propise u EU vezano za temu pa ti meni reci zasto skaces na mene. Ocigledno si ne znam zbog cega promasio poentu. Pitanje je odrzavanje vozila u garantnom roku van ovalscenog servisa i posledice po garanciju. Nadam se da se slazemo da u to odrzavanje uglavnom spada zamena ulja, filtera, kocionih plocica i ostalih potrosnih stvari propisanih servisnim intervalima datim od strane proizvodjaca

 

Ja sam samo objasnio kojim osnovom su se u EU izborili nezavisni servisi da mogu da rade redovno odrzavanje na automobilima u garantnom roku bez posledice po vlasnika vozila.

 

image.thumb.png.39c8d90cbe443ba721d9501057cd5b30.png

 

 

Promenio član dvlns
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

Izvinjavam se, ja sam malo prenaglio. I ti prijavljeni su u sustini licencirani za odredjenu marku i imaju sve, samo nemaju ovlscenje konkretno distributera da rade za njih. Ja sam zamislio ove nase balkanske samozvane majstore koji na foru imaju registrovanu garazu i to je to, a za te "poluovlascene" samo za ovo i ono nikada nisam cuo :) Cak znam i da vecini ovlasceni nisu ni do kolena, oni zive od ugleda a ovlasceni od ucene i boli ih uvo za kvalitet kad si osudjen na njih. Al jebiga, nije po papirima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova

Ma gledaj ovom uredbom je regulisano bukvalno samo redovno odrzavanje vozila u garantnom roku. Komplikovanije zahvate koji zapravo spadaju u ostvarivanje prava garancije ne mogu da rade, odnosno mogu ali im proizvodjac nece nadoknaditi rad sto znaci da cu ja kao vlasnik morati da platim.

 

Znaci bukvalno uredba kaze da se ne moze osporiti garancija na moj novi Mercedes (lazem nemam ga) ukoliko mi je zamenu ulja i filtera odradio bilo koji serviser koji moze da mi izda validan racun sto znaci da je uredno registrovan kao firma

 

Nije nikakav poluovlascen servis u pitanju. Da sada pokusam da napisem a da ne povredim/uvredim nikoga, recimo servis Hans u Hamburgu na kojem ne stoji ni jedan brend moze da odradi redovno odrzavanje Mercedesa starog 6 meseci i da to bude upisano u servisnu knjigu cime vlasnik tog mercedesa nece doci u problem kada mu za dve godine crkne turbina. Nema Mercedes pravo da se pozove na klauzulu da nije radjeno odrzavanje od strane ovlascenog servisa. Naravno ukoliko je korisceno ulje i filteri koji su u skladu sa preporukom proizvodjaca (cak ne moraju da imaju Mercedes OEM znak). Znaci apsolutno moze MAN filter i Castrol ulje odgovarajucih karakteristika i moze servis Hans koji je u stanju da izda racun na kojem je sve to navedeno (delovi i ruke) i to je to

Promenio član dvlns
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja