Jump to content

Moto Zajednica

Bolovi tokom voznji i resavanje istih

Recommended Posts

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin
Pre 15 sati, brm-brm je napisao:

A jel ima neki airbag za ćunu? Meni ''vršnjak'' utrne posle 100-ak km, pa moram da se razmrdavam po sedištu dok opet ne počnem da ga osećam. Msm, nje bol, al nisam našao temu o ''utrnuću'', pa reko da pitam dal se još nekom dešava?

To su neke vibracije. Ako je od zime onda nakurnjak!

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R
Pre 15 sati, brm-brm je napisao:

A jel ima neki airbag za ćunu? Meni ''vršnjak'' utrne posle 100-ak km, pa moram da se razmrdavam po sedištu dok opet ne počnem da ga osećam. Msm, nje bol, al nisam našao temu o ''utrnuću'', pa reko da pitam dal se još nekom dešava?

Meni je cuna trnula sve do 70-sete, a posle sve redje i redje nazalost.:tuzno:

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2454 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Menjao se davno ja motora sa drugarom, malo on na SV a ja da probam R6... 

50km kasnije - vršnjak utrno!!!! Nije više moj! Stanem, ustanem sa motora, ladan znoj me oblio, kad je krenula krv da se vraća isti osećaj kao nozi kad utrne, krenu trnci! Je8La te Er šes' i guzičenje... Nikad više! Sreća, tada bio deran mlad, odma sam tu noć isprobao s nekom snajkom dal radi sve kako treba - nije se primetio niki' feler...

  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2402 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Ja na freewindu, utrnulo sve, jedan cilindar, vibracije, posle 400km pipam ne osetim nista. Posle kad dovatis gospodju dobro dodje :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R
Pre 2 sati, Sharky - Alex je napisao:

Kazu da su ranije vojsci davali brom da ne trne :)

Vremena se menjaju, sad se brom sipa u rezervoar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 937 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000
On 16.7.2021. at 3:51, N.F.S. je napisao:

Mene ovo leti spasava, cirkulise vazduh, nema znoja...

IMG_20210602_133844.jpg

Valja li ovo i dalje? Baš sam hteo da kupim. I kako bi se ponašalo, tj. da li koristiš na skuteru, šef gleda sebi za X-ADV

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Lekovi protiv bolova i razne vrste paracetamola nisu preporucljivi za voznju motocikla. I sam nekad pijem diklofen na dugim turama kad me boli kicma,ali to nije dobro i pametno,treba izbegavati.

Mene posle 6 sati voznje pocne da boli koleno i skoro da nista ne pomaze dok ne zavrsim taj dan i legnem u krevet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1950 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 41 minuta, zemunac72 je napisao:

Lekovi protiv bolova i razne vrste paracetamola nisu preporucljivi za voznju motocikla. I sam nekad pijem diklofen na dugim turama kad me boli kicma,ali to nije dobro i pametno,treba izbegavati.

Mene posle 6 sati voznje pocne da boli koleno i skoro da nista ne pomaze dok ne zavrsim taj dan i legnem u krevet.

Ova tema je stvorena za nas :) 

 

90% ljudi koji su na dva točka imaju takozvane akutne bolove. I u istom procentu se svi uhvatimo za lekove iz NSAIL(nesteroidni antiinflamatorni lekovi) grupe, eventualno Paracetamol i to je to!

 

E sad...cela priča je malo komplikovanija a realno svi smo đuture prilično lenji u prevenciji bolova tokom vožnji :) Najpametnije bi bilo da smo u kakvom takvom treningu i da naše telo može da izdrži vožnje u kompletu ali to se ne dešava...osim ako nismo plaćeni :D 

 

Tad pribegavamo najviše Brufenu...e sad tu gde se greši jeste da Brufen/Diclofen i sve ostale NSAIL lekove koristimo ''po potrebi'' tipa nakon vožnje, glavobolja, kolena i td...što je potpuno pogrešno.

 

Okupiramo trenutni problem/bol on prestane i idemo dalje. E to je u stveri problem jer bol nije prestao već je maskiran...pošto svrha bola jeste da nam da signal da postoji neki zapaljenski proces u našem telu.

 

Recimo NSAIL se koriste kao antibiotici za vreme infekcije...u odnosu na težinu kliničke slike. Zašto je to važno? Pa zato što recimo Brufen/Diclofen utiče na vazodilataciju određenih elemenata u našem telu tj sprečava širenje tkiva i eliminiše receptore bola. Tad dolazi do hemijske reakcije koju mi osetimo kao olakšanje a istina je da je to samo privremeno sa uzimanjem jedne tablete...bol se primiri, nakon nekoliko sati se tkivo vrati na staro i upala se nastavlja! A poenta je da to ''širenje tkiva'' nastavimo da sprečavamo dok upala ne prođe. Tako dolazimo do hroničnih bolova a nismo ni svesni zašto...

Druga je stvar što NSAIL daju nuspojave u smislu petehijalnih krvarenja, krvarenja u želudcu, akutnu bubrežnu insuficijenciju i najbitnije a to je kod većine nas...pogoršavaju probleme sa čirom i gastritisom zato što u tim lekovima ima više komponenata tipa analgetik, antipiretik i antiinflamatorno.

 

Ono što nama na dva točka više ''radi posao'' jesu analgetici! To su lekovi koji isključivo deluju na bol...i kao takvi više nam pomažu u jednokratnom sređivanju problema a tu se nalazi Paracedtamol...govorim o čistoj Acetilsalicilnoj kiselini a ne o leku koji u sebi ima primese još nekih komponenti.

 

Paracetamol je jedan od najsigurnijij analgetika još uvek...retko daje nuspojave, može se koristiti tokom vožnje i ono najbitnije može se doza povećavati do 2 grama dnevno! A to je jako važno kada smo ceo dan na motorima...ono gde je problem i sa njim jeste taj što acetilsalicilna kiselina ima antikoagulantno dejstvo pa se recimo krvarenje teže zaustavlja ako dođe do povrede.

 

Neko je u gornjim postovima pomenuo Voltaren...što se nas tiče to je moožda i najbolja varijanta! Analgetska krema koja se maže na bolne delove tela...izbegava se jetra, bubrezi i kardiovaskularni sistem, samo se lokalno umiri bol.

 

Ono što je sigurno...uzimanje Brufena i svega na tu temu samo kad imamo bol nakon vožnje je pogrešno i trebalo bi svako da ima neki svoj sistem kako bi telo vratio u balans a da to ne uključuje ugrožavanje sebe na duže staze.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2801 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Ово му дође к'о вијагра.....'очеш да ј.беш, ал' не можеш, па прибегаваш стимилансима од којих може да те стрефи срчка, али задовољство је превелико.


Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Haha 6
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Juce bio kod reumatologa na pregled. Imao sam snimak kicme od pre nekoliko meseci kada sam bio kod ortopeda. Kaze bolovi u rukama zbog kicme, okostavanje je bas izrazeno u vratnom delu. Kaze hitno fizikalna terapija i neki lekovi, imam zapisano nisam zapamtio a brufen ne obican nego neku "vivo" cini mi se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc
pre 50 minuta, Biker Q je napisao:

Juce bio kod reumatologa na pregled. Imao sam snimak kicme od pre nekoliko meseci kada sam bio kod ortopeda. Kaze bolovi u rukama zbog kicme, okostavanje je bas izrazeno u vratnom delu. Kaze hitno fizikalna terapija i neki lekovi, imam zapisano nisam zapamtio a brufen ne obican nego neku "vivo" cini mi se.

Ovo je zeznuto. Tkzv. ispravljanje krivine. Dosta nas ima problem sa tim. Ja evo blizu kraja 3. decenije i vec problemi sa ispravljenom vratnom i lumbalnom krivinom. Kad dodje do poremecaja kicmenih krivina, dolazi do pojacanog pritiska na prsljenove i do okostavanje. Najcesce pati vratna kicma. Kod mene je posledica visegodisnjeg sedenja za knjigom sa malo kontinuirane fizicke aktivnosti. Naglasak na kontinuiranu. 

 

Idealno bi bilo da se krene sa treningom. Prvo kinezi terapija preko zdravstvenog sistema, posle napredovanje u teretani sa licem koje zna sta radi. Tj. trener koji se bavi rehabilitacijom, nakon njega sledeci i dozivotni korak - redovan trening u teretani koji podrazumeva tegove i odrzavanje misica na nekoj zadovoljavajucem nivou i sa tim cemo voziti i u 80-90god ko dogura dotle :D

 

Ja sam na drugom koraku, trener za rehabilitaciju. Od januara, 3x nedeljno. U prvih mesec dana me bilo sramota da kazem da sam ikad ista trenirao. Obicne vezbe bez ikakvih dodataka nisam mogao da radim, iako sam ceo zivot u sportu ali sa pauzama od par meseci godisnje. Sad, 5 meseci kasnije, ruke manje trnu, lumbalni i vratni deo dobijaju svoju krivinu opet. 

 

Dosta pomazu i vezbe istezanja nakon duze neaktivnosti (posao, voznja auta / motora). 

 

Izmena zivotnih navika. Tipa, telefon u visini ociju, a ne gledamo dolr u njega. Bez zavaljivanja u kauc i iskrivljenog vrata da se gleda TV. Ko gleda monitor, da se podigne centar ekrana u visinu oka. Ko cita knjige, opet ne sa savijenim vratom itd. 

Ovo je nesto okvirno i povrsno, svako bi detaljnije trebao da se posavetuje sa trenerom za rehab. A pre toga sa fizijatrom

Promenio član Tarmi636

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1950 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 38 minuta, Biker Q je napisao:

Juce bio kod reumatologa na pregled. Imao sam snimak kicme od pre nekoliko meseci kada sam bio kod ortopeda. Kaze bolovi u rukama zbog kicme, okostavanje je bas izrazeno u vratnom delu. Kaze hitno fizikalna terapija i neki lekovi, imam zapisano nisam zapamtio a brufen ne obican nego neku "vivo" cini mi se.

Takozvani ''brahijalni nervi'' su odgovorni za te bolove...oni se pružaju od vratne kičme preko ramena do ispod pazuha. Bole katastrofa i prave probleme opasno kad se upale. Praktično nervi nabubre kroz upalu, rašire se i onda bole a tu Brufen (NSAIL) pomaže tako što deluje kao što samrekao vazokonstriktivno...skuplja taj otok i ne dozvoljava da se upal raširi.

 

Onda bol i prestane...ali bez fizikalne ne ide. Ta regija tkiva koje okružuje nerve mora da se regeneriše i pripremi. Fizikalom se poboljšava pokretljivost zglobova, prokrvljenost tkiva što je najvažnije jer kod upale prokrvljenost opada samim tim krv ne donosi kiseonik a kad nema kiseonika...zna se.

 

jbg...sve ima svoje. Brz oporavak želim!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Hvala i hvala na objasnjenju. Kaze dr (vise onako za sebe dok gleda snimak) "mnogo ispavljeno, mnogo ispravljeno", ja razmisljam u sebi: tooo dobro je, racunam  kicma=ispravljeno=dobro je, kad ono kicma="iskrivljeno"=dobro je:lol3:. E sad ja najvece bolove imam u donjem delu ledja, narocito kad stojim a koliko sam razumeo to "ispravljanje" ima veze sa bolovima u rukama ali verovatno da nema sa ovim bolovima dole u ledjima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1950 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 2 minuta, Biker Q je napisao:

Hvala i hvala na objasnjenju. Kaze dr (vise onako za sebe dok gleda snimak) "mnogo ispavljeno, mnogo ispravljeno", ja razmisljam u sebi: tooo dobro je, racunam  kicma=ispravljeno=dobro je, kad ono kicma="iskrivljeno"=dobro je:lol3:. E sad ja najvece bolove imam u donjem delu ledja, narocito kad stojim a koliko sam razumeo to "ispravljanje" ima veze sa bolovima u rukama ali verovatno da nema sa ovim bolovima dole u ledjima.

To najviše ima veze sa ''ispravljenom fiziološkom lordozom'' nekadaaa daavnooo tipa od 60-80ih godina prošlog veka bilo je pravilo kad se dete rodi da se prepovija zaboravio sam da li je široko ili usko, znam da je beba bila kao u kifli zavijena. E to prepovijanje je kasnije uticalo na razvoj kičme pa se dešavalo da je usled toga velikom broju ljudi kičma praktično od rođenja ispravljana a anatomski kičma ima svoje ''krivine'' koje nam omogućavaju da nosimo svoje telo u kompletu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc
Pre 19 sati, Biker Q je napisao:

ja najvece bolove imam u donjem delu ledja

Ovo ide od ispravljenog lumbalnog dela sa kombinacijom slabih misica. Na to jos moze da se nadoveze "tilt" karlice itd. Neko nadrlja jos vise pa dobije na sve to i bubrenje diska / herniju. 

 

Isto resenje kao i za problem vrata, trening. Samo ne na svoju ruku u teretanu jer se covek moze jos vise zeznuti. Mora se postepeno napredovati sa vezbama i u segmentima ojacavati misici. 

Krene se od bas bas jednostavnih vezbi i pokreta pa se napreduje ka tegovima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Feketić/Studenica
  • Motocikl: Versys650

Vratio se sa vožnje u srijedu,prva višednevna tura,još imam neki bezvezni bol u vratnom dijelu kičme i blago trne desna ruka. Planirao posle vikenda za Crnu Goru,ali sad nisam siguran. U potrazi za nekom najlakšom mogućom kacigom i definitivno neke ozbiljne vježbe. Smorio sam se. Kaciga 1750g,što bi bilo ok da nisam ovako frljav. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

Naleteh i na savete strucnog lica kad je upitanju zadnja loza i glutes kao i bolovi lumbalnog dela. Ovo je njegov pogled na celu situaciju.  Koga zanima nek procita. Prefarbao sam ime da ne ispadne reklama. 

 

 

Screenshot_20220614-172858_Instagram.jpg

Screenshot_20220614-172913_Instagram.jpg

Screenshot_20220614-172955_Instagram.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1547 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Nedavno sam se vratio sa višednevne vožnje tokom koje sam, dnevno, provodio 6-8 časova u sedlu. Prvih nekoliko dana nije bilo većih problema a onda sam počeo da osećam bol u gluteusu, tamo gde sedalne kosti pritiskaju mišić, do granice neizdrža. Nije da se to prvi put dešava, ali ono izvezeš 500 km i vratiš se kući pa prođe, ali ovo mi je bilo prva višednevna vožnja na Versysu, i guzica nije imala vremena da se "odmori" kada se vozi iz dana u dan. Poslednji, 6. dan, problemi su kulminirali pa sam morao da ustajem na fuzastere već nakon pola sata vožnje, sve češće i da stajem na svakih stotinak kilometara. Nedelju dana me je bolelo nakon povratka. 

Nešto moram uraditi... Verovatno ću, na kraju sezone, dati sedište da se ubaci memorijska pena. Ne bih da mu menjam oblik, volim "fabriku", samo da ga učinim malo udobnijm. Danas mi je stigla sa KP mreža za sedište pa ćemo videti da li pomaže leti: 

IMG-20220621-184448.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1547 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Ne znam, možda bi to moglo da pomogne - treba eksperimentisati. Znaš kad sam gledao i one biciklističke sa jastučićima ali sam procenio da bi mi se skuvala konehos. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2825 postova
Pre 7 sati, steefanv je napisao:

Ja sam ove probleme resio kad sam u Decathlonu uzeo ove bokserice. Ne trne zadnjica, ne usecaju, nisam mokar kad ih vozim itd

 

 

https://www.decathlon.rs/donji-ves/121488-69840-bokserice-za-trcanje-vazduhopropusne-muske-burgundi.html

nekako mi je neverovatno da sa ,,nekakvim,, boksericama pa bilo od kog materijala može da se reši da ne trne gluteus.Bilo bi lepo da to može da se reši za 599 dinara ali mi nije jasan istem po kom to radi jer kolega kaže da ne trne.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2454 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
12 hours ago, DraganNS said:

Nedavno sam se vratio sa višednevne vožnje tokom koje sam, dnevno, provodio 6-8 časova u sedlu. Prvih nekoliko dana nije bilo većih problema a onda sam počeo da osećam bol u gluteusu, tamo gde sedalne kosti pritiskaju mišić, do granice neizdrža. Nije da se to prvi put dešava, ali ono izvezeš 500 km i vratiš se kući pa prođe, ali ovo mi je bilo prva višednevna vožnja na Versysu, i guzica nije imala vremena da se "odmori" kada se vozi iz dana u dan. Poslednji, 6. dan, problemi su kulminirali pa sam morao da ustajem na fuzastere već nakon pola sata vožnje, sve češće i da stajem na svakih stotinak kilometara. Nedelju dana me je bolelo nakon povratka. 

Nešto moram uraditi... Verovatno ću, na kraju sezone, dati sedište da se ubaci memorijska pena. Ne bih da mu menjam oblik, volim "fabriku", samo da ga učinim malo udobnijm. Danas mi je stigla sa KP mreža za sedište pa ćemo videti da li pomaže leti: 

IMG-20220621-184448.jpg

Neće na žalost... Samo klizi ko na toboganu

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja