Jump to content

Moto Zajednica

Jawa 350 634

Recommended Posts

  • Andragog, 4678 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Za Jawu obavezno neki kvalitetan sintetički dvotaktol. Pe 30 godina dvotaktol je bio slaba tačka, zato se i sipalo Sae 30. Crkavali su motori samo tako zbog lošeg podmazivanja. Sa sintetičkim 4% je mnogo. Uglavnom je 2, 2,5 % prava mera. :zdravo:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Zadar
  • Motocikl: Jawa 350, Suzuki bandit 600
Pre 2 sati, Golub je napisao:

Kada vidim ovakav projekat pozelim Jawu ali mi se onda javi fantomski bol u desnoj butini - posledica kurblanja, nista gore leti upali na prvu, drugu, ti srecan odes negde i onda nece pa nece, ispustis dusu kurblajuci.

Okaci samo onu sliku sheme el.paljenja da vidimo sta je sta, one bobine su za ili sa skutera, da ne kazem kinezi, ja bih pojurio nesto malo bolje, pogledaj po sajtovima za tjunig skutera sta ima "kvalitetnije". 

Iskra na motoru je zdrava, eventualno cu otici ovih dana da sa komparatorom i stroboskopom provjerim u dlaku paljenje, tj na 2.5 mm prije gmt, jel tako? Nego me muci to sto ju je nemoguce na kurblu upaliti poslije sat dva stajanja, i muci me onaj "mooooooo" zvuk kad dam gas na 2000 okretaja kad ubrzava, kad dodje na 3000 bas pocne čupat i lijepo vuci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Mato, ja nisam imao Jawu, ali ovako laički mislim da je tu neki problem sa karburatorom. 

Ako lepo radi samo bez filtera za vazduh znači da ga nešto "guši".

Bar sam ja tako rešavao problem da se dovučem do kuće. Čim počne motor da se guši i ne prima gas odmah skinem filter za vazduh. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1281 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
On 6/20/2021 at 10:41 AM, Matozd said:

Sta je ovdje taj komutator i di naci ?:zbunjen:

received_2101587989985224.jpegspan модулspan модул

Meni se cini da u ovoj instalaciji mora biti cdi, to bi trebalo da je veca crna kutijica. Rebrasti aluminijum je regler, namotaj je ispod magneta sa pikapom tj onom crnom kutijicom prisrafljenom uz stator/namotaj. Pikap daje signal kad ce bobina baciti varnicu.To bi trebalo da je pouzdan sistem i ne bi trebalo nista da crkava.

Neki motori su jako osetljivi na filter, rade samo na jedan sloj najlon carape, inace se guse...

Valjalo bi imati taj filter za vazduh.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Zadar
  • Motocikl: Jawa 350, Suzuki bandit 600

Jucer isao kod jednoga da sa stroboskopom ustelamo paljenje,mrdaj vamo mrdaj tamo, nema poboljsanja u paljenju, kaze ajmo kompresiju viditi, kad ono 5.5 bara na kurblanju, :stabre:kaze on da ga cudi kako uopce radi, kaze da barem bi barem 10 morala imati, sad sta cu, dal da za prvu ruku probam samo karike promjeniti, pa preko zime udarit punu generalku, a sad tek toliko da se vozam dok se moze:neznam:, ja mislim da nisu buseni cilindri, probat cu jedan dan povaditi cilindre pa karike namjestiti u njih pa da vidim koliki je zazor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Polako... Nisam siguran da na dvotaktnom motoru sa kurblom može da se izmeri kompresija na isti način kao za četvorotaktni. Pritisak koji se stvara ne bi trebalo da je jednak pritisku koji bi stvorio četvorotaktni motor koji vergla. Skoro sam siguran da ti imaš neku igranku s karburatorom, a ne sa kompresijom. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Zadar
  • Motocikl: Jawa 350, Suzuki bandit 600

Hmmm, sto bi ti napravio? Pokusao sam sa smjesom u voznji, pomaknem na slabije na jace, gusi se trokira,sad sam ostavio di se najbolje ponasa,iglu sam pomicao, ma nista, vratio filter zraka sta god napravim ona i dalje tesko pali, vecinom je to na guranje i u niskim okretajima samo "mooooooooooo" guši se, u voznji jedva po ravnom se vuce u 4 toj,a u brdo nikako, nego ga u 3ću i rasteži u okretaje i jedva

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Visina plovaka? Da li su čiste dizne? Kanali? Da šiber nema lufta? Temeljno bih pretresao karburator. Pozajmio od nekog drugi, pa probao. Kakva je varnica kad kurblaš, ne previše brzo? Kakav je kondenzator? To što je elektronsko paljenje, ne mora da znači da je pobuda ispravna. Ne znam kako je tačno kod nje, ali sam imao na jednom motoru da samo pri najbržem kurblanju (koliko je fizički moguće), on baci varnicu. Verovatno je potpuno drugačiji sistem paljenja, ali opet, treba sve proveriti. A početi od karburatora. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Zadar
  • Motocikl: Jawa 350, Suzuki bandit 600

Karburator je potpuno novi sa diznama,plovkom,novi filter zraka, iskru baca lijepo, plave je boje, nove svjecice, ngk i beru, nikakve razlike ne vidim s njima, mogu probati sa starim karbom kojeg sam poslao na ultrazvucno,ali njega sam maknuo zbog plovka, jbg, nisam vozio "ispravnu" jawu pa da osjetim na kurbli kompresiju, jedino znam da kad je zaguram da jedva u prvoj provrti da upali

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

To što je karburator nov, ne znači da je čist i spreman za ugradnju. Visina plovaka, proveri čistoću, pa onda dalje. Srećom, ni zamena karika nije komplikovana, uradi se za pola sata, sat.

 

E, da, ne reče... Je li na oba cilindra ista kompresija?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

To itekako ne znači da su oba loša. Kod merenja kompresije se gleda razlika među cilindrima. Ne stradaju svi podjednako. Npr. 10,4,11,11. Mrtav drugi cilindar.

 

Kod četvorotaktnog motora se meri kompresija "na suvo", pa se onda sune malo ulja u loš cilindar (da malo zadihtuje), ako podigne kompresiju, karike su u pitanju, ako ne podigne, ventili. Za cvaju nisam siguran, ali verujem da bi isto vredelo. Jest' da nema ventile, ali ako digne kompresiju, znači da je zadihtovao karike i pokazaće veću vrednost. Ponavljam, nisam nikad to radio sa cvajom, ali vredi probati. I obavezno na oba cilindra. 

 

A karburator treba svakako pregledati, moje mišljenje.

 

I Kartaginu treba razoriti :D:D :D

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4678 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Kod Jawe kad meris pritisak sabijanja, trebalo bi da se da gas, da bi motor mogao da usisava vazduh. :BJB-jawa:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Zadar
  • Motocikl: Jawa 350, Suzuki bandit 600
pre 14 minuta, srbac je napisao:

Kod Jawe kad meris pritisak sabijanja, trebalo bi da se da gas, da bi motor mogao da usisava vazduh. :BJB-jawa:

Gas do kraja je bio

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Zadar
  • Motocikl: Jawa 350, Suzuki bandit 600

Evo vidi se vamo di sam stavljao brtve nove, nije mi se cinilo to toliko lose, a i nisam imao cime mjeriti kompresiju, jos +  sam stavio brtvu pod cilindar a prije je nije bilo, brtva je mozda milimetar debljine ali nevjerujem da puno znaci na gubitak kompresije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Prvo... stavio si sve fabričko, to je u redu. Kad si otvarao motor, video si da karike nisu zapekle.

 

Drugo. Sad sam zvao drugara, jednog od poznatih mehaničara i u BG i (nekad) ovde na forumu. Samo mi je potvrdio moju teoriju. Tvrdi da kod Jawe pritisak na kompresiji i jeste između 5 i 6 bara. Logično je, jer ako pogledaš sliku, videćeš koji deo zapremine cilindra se komprimuje. Oko trećine dužine. Cvaja i ima uvek nižu kompresiju u odnosu na četvorotaktni motor iste zapremine. Zato slabo i vuče pri niskim obrtajima, a posle podivlja :D:D:D Jawa i divljanje u istoj rečenici :D :D :D 

 

Treće. Čim je on tebi počeo da pravi problem kad staviš filter za vazduh, a bez njega lepo radi/pali, to je očigledno da je do karburacije (usisa). Tu treba tražiti problem. 

Cvaja 1.jpg

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Zadar
  • Motocikl: Jawa 350, Suzuki bandit 600

Probao paliti motor bez čoka a i na 2% mjesavine castrola ,i punoooo bolje pali, cak na kurblu, bacio đir 70 km i motor ide onako ne bas bajno, ali u 4toj na nizim okretajima se gusi, onaj mooooo zvuk, pa kad postepeno dodajem gas aj nekako i ubrzava ako nema uzbrdice, danas promjenio dizne na karbu, stavio sa staroga i ler i glavnu i aj kao malo bolje radi i pali, ali daleko je to od savrsenoga, probat cu ovih dana sa prstenovima pa da vidim sto cu dobiti, igla je na sredini u karburatoru, ler dizna 55 i glavna 115, na diznama iz novoga ne pisu brojevi, ali cini mi se da je glavna kao dlaku manja naoko, falša zraka nema jer sam provjerio dok radi sa čistacem za kocnice i niti gubi niti daje gasa dok spricam oko karba i po masini,spojevima itd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Zadar
  • Motocikl: Jawa 350, Suzuki bandit 600

Neznam kako bi mogao na nju utjecati, jer je vulgaris plovak, nema podesavnja niti cega nego svoju tezinu/otpor koji zatvara otvara, radi se o jikov karburatoru, steta sto nemam slike, i da opasno trebam paziti da ne presisa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Ne mogu sad da se setim... To beše plovak na čijem vrhu je iglica da zatvori dotok goriva? Nema nikakvu polugicu na koju se oslanja i preko nje zatvara ulaz goriva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Zadar
  • Motocikl: Jawa 350, Suzuki bandit 600

Nema, ako pogledas negdje unazad u ovom postu mislim da ima slika, obicna mesingana bačvica sa iglom koja dodje na dotok goriva, doduse sad u novom karburatoru je plasticna "bačvica" ali isto tako nema podesavanje, od podesavanja ima dizne i šarafic za smjesu,msm toliko prost karburator i zato ne mislim da me on toliko .ebe, smjesu sam podesio na leru kad najace radi, to je oko krug i po od zavrnutoga i igla je na pola, znaci ni minus ni plus, ja se samo nadam da kad promjenim karike da ce bolje biti, jer motor tesko pali, a i mrtav je do 3500 okretaja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Da, da... I probaj glupu foru... dok radi, zatvori gorivo i vidi kako će se ponašati. I da ti nije slučajno ona polugica za sauh nešto zaglavljena, da stalno drži pritisnut sauh? Ja nešto stalno mislim da je do karburatora, ali nove karike neće biti na odmet. Nisu skupe (bar pre nisu bile) ai lako se menjaju. Samo pazi na ono što ti je @štampar rekao, kako postavljaš spoj. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Zadar
  • Motocikl: Jawa 350, Suzuki bandit 600

A sto dobijem s tom forom, pokusavao sam prije koji dan tako da potrosi svo gorivo i da se ugasi pa da vidim kako onda pali, kako nestaje gorivo tako podize gas dok se ne ugasi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Mislio sam da probaš da li će tad, u nekom trebutku, kratko, dobro da radi. To bi značilo da je nivo loš. Kad postigne pravi nivo, a pre malog, radi dobro. Mada, što reče čovek tamo, prebogata smeša, stalno se vrtimo okok toga. Probaj iglicu da spustiš što dublje, ler diznu proveri, pa tako redom. Mada, znam da si već svašta probao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Zadar
  • Motocikl: Jawa 350, Suzuki bandit 600

Karike promjenjene, motor puuuuuno bolje pali i u biti pali na kurblu, ne treba je gurati vise, pazim da je palim bez čoka, dok se ne ugrije pada ler, kad odradi malo i ugrije se radi lijepo na leru, malo trokira dok se ne ugrije, u starim novim karikama ima razlike, gornje su minimalno potrosene dok doljnje su maksimalno i stvarno je velika razlika izmedju gornjih i srednjih i doljnjih, odvozio sam par kilometara i motor vise snage ima na malim okretajima, nove karike u cilindru imaju zazor oko milimetra ili dlaku vise na spojevima, usput sam promjenio i federe kvacila, skinio sam svjecice i cini mi se da treba osiromasiti smjesu malo

IMG_20210706_163900.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja