Jump to content

Moto Zajednica

prodaja motocikla

Recommended Posts

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha MT-07

Iz nedavnog iskustva kupovine motora, da se još neko ne bi zeznuo, delim novosti.

Od 1.4.2022. ugovor o poklonu je moguće koristiti samo u slučaju srodstva. Poreska priznaje samo kupoprodajne ugovore, u slučaju da kupac i prodavac nisu u srodstvu. Notar nam je overio ugovor o poklonu jer ni oni nisu znali za ovu promenu još uvek. Da biste mogli da platite porez i promeni saobraćajnu morate imati overen kupoprodajni ugovor.


Promenjeno je takođe i da porez sada može da se plati u bilo kom mestu u Srbiji (nije više vezano za opštinu prodavca). Porez je moguće platiti u poreskoj upravi, ali čak i u agencijama koje rade tehnički/tablice itd. i to bez čekanja da se dobije rešenje o iznosu. U Novom Sadu, gde se prošle godine čekalo rešenje po nedelju dana, smo platili porez na licu mesta u agenciji kad smo predavali papire za saobraćajnu i tablicu.
Ostaje priča da se u ugovor stavi neki manji iznos (agencije stavljaju uglavnom 10.000 rsd) kako bi se porez računao na osnovu vrednosti vozila u katalogu.

Nadam se da će ove informacije nekom koristiti.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 236 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit GSF 650; BMW F800 GT

Bilo bi baš fino kada bi svako u ovom nesistemu počeo da radi posao za koji je nadležan i drži se svojih ovlašćenja.

Poreska uprava nije ovlašćena da priznaje ili ne priznaje vrstu pravnog posla kojom će biti preneto pravo svojine, kao što ni javni beležnici nisu ovlašćeni da kontrolišu formu i sadržinu ugovora kod kojih samo overavaju potpise ugovornih strana.

Ccc..

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 991 postova
  • Lokacija: Beograd
13 minutes ago, sonjabrzak said:

Iz nedavnog iskustva kupovine motora, da se još neko ne bi zeznuo, delim novosti.

Od 1.4.2022. ugovor o poklonu je moguće koristiti samo u slučaju srodstva. Poreska priznaje samo kupoprodajne ugovore, u slučaju da kupac i prodavac nisu u srodstvu. Notar nam je overio ugovor o poklonu jer ni oni nisu znali za ovu promenu još uvek. Da biste mogli da platite porez i promeni saobraćajnu morate imati overen kupoprodajni ugovor.


Promenjeno je takođe i da porez sada može da se plati u bilo kom mestu u Srbiji (nije više vezano za opštinu prodavca). Porez je moguće platiti u poreskoj upravi, ali čak i u agencijama koje rade tehnički/tablice itd. i to bez čekanja da se dobije rešenje o iznosu. U Novom Sadu, gde se prošle godine čekalo rešenje po nedelju dana, smo platili porez na licu mesta u agenciji kad smo predavali papire za saobraćajnu i tablicu.
Ostaje priča da se u ugovor stavi neki manji iznos (agencije stavljaju uglavnom 10.000 rsd) kako bi se porez računao na osnovu vrednosti vozila u katalogu.

Nadam se da će ove informacije nekom koristiti.

Ovo ne ostaje. Navedeni iznos u ugovoru je potpuno nebitan, 10 ili milion dinara, uzima se kataloška vrednost, godina, kubikaža, izvod susedovog stana iz katastra... FT1P...

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1818 postova
  • Lokacija: Beograd

Nije mi jasno kako ne priznaju ugovor o poklonu.

Ni zašto a ni na koji način oni mogu to da ne priznaju. Šta to uopšte znači.

 

Poreza su oslobođeni  samo poklonoprimci prvog naslednig reda, svi ostali plaćaju porez.

 

Osnovica je za bilo koji prenos apsolutnih prava ili kataloška vrednost ili iznos naznačen u ugovoru i to bilo koji je od njih veći jer razume se država neće sama sebi da skače u stomak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1291 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Ovo ne ostaje. Navedeni iznos u ugovoru je potpuno nebitan, 10 ili milion dinara, uzima se kataloška vrednost, godina, kubikaža, izvod susedovog stana iz katastra... FT1P...
Baš tako, prilikom popunjavanja online obrasca za prenos, nigde nema obeleženog polja za cenu, samo reg broj, ime i prezime kupca i opština, jmbg, i brojevi sa saobraćajne dozvole, a sistem na osnovu tih podataka generiše cenu poreza.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • TVRD RAD, 182 postova
  • Lokacija: Beograd/Banovo Brdo
  • Motocikl: KTM 1290 SuperDuke GT 2016

Takodje, odradio baš o poklonu, platio porez online i to je to.
Nigde nisam imao poteškoća, nije mi baš jasno gde nastaje problem ili ti zašto poreska pravi problem kada svakako plaćaš isti porez, kako je naveo gore kolega nemaš ti da odabereš kojim-kakvim ugovorom si došao do vozila, poklon ili prodaja.

 

Takodje srećan vaskrs posta starog 3 godine  :neznam:

Promenio član ProkaRoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 853 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Evo ja danas zavrsio papirologiju oko auta koji sam prodao. Da, on line se placa sto je super,super je i sto je cena poreza znacajno niza (golf 2011 god 1.6,  7.500 rsd) Ali imaju i tri velike nelogicnosti.

*Prvo kupac ga placa u moje ime.

*Drugo platio ga je jutros i to pre overenog KP ugovora!

*Trece to sranje uopste ne bi trebalo da se placa jer je vozilo vec oporezovano.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1291 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Evo ja danas zavrsio papirologiju oko auta koji sam prodao. Da, on line se placa sto je super,super je i sto je cena poreza znacajno niza (golf 2011 god 1.6,  7.500 rsd) Ali imaju i tri velike nelogicnosti.
*Prvo kupac ga placa u moje ime.
*Drugo platio ga je jutros i to pre overenog KP ugovora!
*Trece to sranje uopste ne bi trebalo da se placa jer je vozilo vec oporezovano.
Kupac ga plaća u svoje ime, jer je po novom prenos na teret kupca, u online obrascu piše "ime kupca"

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 853 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50
pre 6 minuta, vidakn je napisao:

Kupac ga plaća u svoje ime, jer je po novom prenos na teret kupca, u online obrascu piše "ime kupca"

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

Jutros nije bilo tako... ili su ovi pogresili jer nisu upuceni. Stajalo je moje ime i prezime,a prodavac sam bio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1291 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Jutros nije bilo tako... ili su ovi pogresili jer nisu upuceni. Stajalo je moje ime i prezime,a prodavac sam bio
Sam upisuješ ime i prezime u polje gde piše ime kupca...
Prodao i kupuo motor pre neki dan pa mi je sveže, ja sam popunjavao formular.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2443 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
5 hours ago, KoleD said:

Bilo bi baš fino kada bi svako u ovom nesistemu počeo da radi posao za koji je nadležan i drži se svojih ovlašćenja.

Poreska uprava nije ovlašćena da priznaje ili ne priznaje vrstu pravnog posla kojom će biti preneto pravo svojine, kao što ni javni beležnici nisu ovlašćeni da kontrolišu formu i sadržinu ugovora kod kojih samo overavaju potpise ugovornih strana.

Ccc..

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 

Svašta je u ovoj državi moguće...

Apsurdistan.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1648 postova
  • Motocikl: /
Pre 6 sati, sonjabrzak je napisao:

Poreska priznaje samo kupoprodajne ugovore, u slučaju da kupac i prodavac nisu u srodstvu.

Hmm..

Kako ce meni poreska uprava da zabrani da ja nekom poklonim neku svoju stvar?

 

Jedino sto mi pada na pamet je da ako nekom nesto poklonis, to znaci da ne uzimas nikakvu novcanu naknadu. Ako je ipak uzmes moras da prijavis dobit i platis porez :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4591 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 1 sat, ser je napisao:

Hmm..

Kako ce meni poreska uprava da zabrani da ja nekom poklonim neku svoju stvar?

 

Nije ti zabranjeno da pokloniš, ali ako nisi u srodstvu sa tom osobom, ta ista mora da plati porez. Sad ne znam kako je trenutno za vozila, znam za neke druge stvari da je tako bilo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2485 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja sam na ćeru prebacio jedan auto, kao poklon i nisam platio porez ali kad sam ga ponovo prebacivao na sebe kao poklon tad sam platio porez ali manji nego da smo radili kupoprodajni ugovor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 236 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit GSF 650; BMW F800 GT

@Jovan Ristic Ma niko ne spori obavezu plaćanja poreza, nego Sonja gore kaže:

"Od 1.4.2022. ugovor o poklonu je moguće koristiti samo u slučaju srodstva. Poreska priznaje samo kupoprodajne ugovore, u slučaju da kupac i prodavac nisu u srodstvu. Notar nam je overio ugovor o poklonu jer ni oni nisu znali za ovu promenu još uvek. Da biste mogli da platite porez i promeni saobraćajnu morate imati overen kupoprodajni ugovor."

Ne kažem da ovo neko negde nije rekao pa možda i postupio tako, ali to je nonsens i potpuno nezakonito. Ni poreska uprava ni notar ne može da odredjuje osnov raspolaganja za pojedinačne slučajeve. Ili bar ne bi smelo da može, ako igde ima ikakvog zakona.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski

Zakon je sada mnogo pojednostavio proceduru koja je bila prekomplikovana. 

 

Ja sam pre nekoliko dana prodao motor, i bio prijatno iznenađen celom procedurom. Sve završeno u agenciji za 10-ak minuta, i overili kod notara ugovor. Kraj. 

 

Ono sa "poklonima" je bila svinjarija teška, svi kao nešto poklanjaju. Stotine i hiljade vozila se u Srbiji poklanjaju... Svi su dobrotvori? Odlazak u poresku, tamo svi nadrkani, čekaš rešenje nekoliko dana.... Nema više toga. 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
pre 58 minuta, WoodyRider je napisao:

Ono sa "poklonima" je bila svinjarija teška, svi kao nešto poklanjaju. Stotine i hiljade vozila se u Srbiji poklanjaju... Svi su dobrotvori?

Zbog čega to tebi smeta? Pritom se u poreskoj daleko manje čeka nego za kupoprodajni ugovor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Koliko znam al nisam siguran, treba staviti nizu cenu u KP ugovoru.

Npr. motor je 2000 godiste. Kataloska vrednost je 1000 eura. Ako u ugovoru napises 500 eura, drzava ce uzeti vrednost 1000 za porez. Ako napises pravu vrednost u KP ugovoru, prodajnu od 1800 eura, drzava ce udariti porez na 1800 eura. Iz mog iskustva.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco VisaR 110

Nema vise nista od toga, koliko ste stavili vrednost motora u ugovor, zbog toga sto ugovor predajete u supu kao dokaz kupoprodaje, a porez placate na osnovu podataka iz saobracajne, koji obracunava kalkulator na sajtu Poreske uprave. Sve sto je bilo, vise nije isto. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski
Pre 7 sati, blackmore je napisao:

Zbog čega to tebi smeta? Pritom se u poreskoj daleko manje čeka nego za kupoprodajni ugovor.

Pa iz mog iskustva ne, čekalo se isto. A sad se ne čeka uopšte. 

 

Pri tom, ugovor o poklonu je bio sranje, jer kupac nema nikakva zakonska prava nakon primanja poklona. Ukoliko se ispostavi da je vozilo kradeno, prekucavano, neispravno.... Ne možeš tužiti poklonodavca i potraživati svoj novac nazad, jer si ga dobio "za džabe" i poklonu se u zube ne gleda. Eto, zato mi sve to sa "poklonima" smeta. 

Promenio član WoodyRider
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Pa ako se polazi od toga da će se ugovor o poklonu raditi sa osobom u koju imaš poverenja (u teoriji), onda je sasvim logično da u tim situacijama ne bi trebalo da dođe do toga da nekome koga znaš "pokloniš" kraden auto. Ko nema poverenja u poklonodavca jednostavno ima opciju da odradi kupoprodajni ugovor i mirna Bačka, ne vidim što bi to bio razlog da se bilo šta menja u vezi ugovora o poklonu. Meni je recimo dosta značilo što je prilikom kupovine rađen ugovor o poklonu (ni ne znajući to u tom trenutku, Markone mi je izašao u susret maksimalno), da je rađen kupoprodajni ugovor bukvalno bi mi cela kupovina presela.

Promenio član blackmore

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja