Jump to content

Moto Zajednica

Nova pravila prilikom vrsenja Tehnickih pregleda od 5.7.2018.

Recommended Posts

  • Drug član, 958 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N
pre 31 minuta, InkaBar je napisao:

inace ode kafe racer u izlog kafica. 

sad sam bacio pogled na oglase, sve sto sam sekao na cb400 ima da se nadje...do zime ne nastavljam radove, ako ne bude boljitka, vracam je u fabricko stanje...turim ih na bicikli sve :grr:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!
pre 41 minuta, markoizkule je napisao:

ja ti druze rekao ima godinu dana gde sve to mozes da uradis i jos bi dobio tehnicki gratis. plus te sada ne bi zajebavao za ove sitnice. al jbga kad volis da placas

 

Ti ga krstis, a on prdi? :lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1793 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
1 hour ago, misa-pei said:

Agencija za bezbednost saobraćaja je privatna firma. Pisalo se o tome ranije. Naprasno su novinari to "zaboravili" i zaćutali. E, sad vi vidite koliko smo mi blesavi što dopuštamo da takve stvari prolaze i da nam kroje kapu kako kome odgovara ako je u dilu sa vlastima.

Otkud ti to, ABS je osnovala vlada Republike Srbije.

Možda si pomešao sa agencijom za bezbednost motorciklista.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2867 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Moja greška! Još gore onda, ovo nas direktno maltretira vlada RS, a sve pod izgovorom (jer jeste samo izgovor) da se brinu za bezbednost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Zem00n

Elem,

 

sad sam bio u Delta Auto Moto (ovlasceni za Hondu, interesna grupa) na razgovoru sa menadzerom za tehnicku podrsku. Covek me je lepo primio i saslusao sta sam imao da kazem i pitam, za pohvalu.

 

Ovako stoje stvari: Jasno je da se nece Honda zamarati odobravanjem prepravki nekom pojedincu, ali sam otisao sa idejom da pitam "imaju li bazu podataka iz EU o ranijim prepravkama pa da se pozovem na njih..."? Ne. Honda je to resila na ovaj nacin "Postoje Honda i Genius Honda accsessorise za svaki VIN POJEDINACNO (?!) i samo ako je prepravka radjena sa TIM delom na TOJ sasiji Honda ce izdati Potvrdu, sto mu dodje i logicno. A i skupo, al to je vec off... Bazirao sam se na pitanjima vezano za godiste 1970-1990, gde je Menadzer rekao da za to godiste ne postoji cak ni neki izbor accsessorise-a, vec najverovatnije mogu samo da izdaju full tehnicke karakteristike motocikla, i to opet po VINu.

 

Samim tim sto neodobravaju prerade motora ni u EU, pitam se kako su onda svi CB (najzahvalniji motor za preradu, i najcesci) reg u EU? Skoro sam siguran da neka institucija vrsi "pravo" ispitivanje a ne kao ovi nasi "usaglasavanje sa fabr potvrdama itd". Bilo bi lepo da ovo neko sa strane objasni...

 

Potom, kad je prosao "formalni deo" tip je poceo meni da se zali kakvi sve tek njemu zahtevi stizu sa tehnickih pregleda... e to je tek bilo zanimljivo!!! Ubrzo sam shvatio da NOVI SRPSKI USTANAK nece poceti od nas malih ostecenih gradjana vec od Proizvodjaca (zbog gomile gluposti kojima su sada zatrpani), Tehnickih pregleda (zbog gomile nezadovoljnih gradjana koji daju novac da bi ih vratili zbog nedostajeceg macijeg oka) i tek na kraju nas, inertnih, jojnedajbozedatrazimsvojaprava, matocenekodrugi gradjana.

 

Naravoucenije: Dok ne dozvole nasim institucijama da vrse "pravo" ispitivanje nema nista od atesta a ni delova bez homologacije. Do tada vratite sve u fab kad ide na tehnicki, i tako dok nam ne izdaju homologacioni list koji se nosi uz saobracajnu. Posle toga - vidimo se u zelezari...

 

Uzdravlje

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Zem00n
1 hour ago, bdada said:

Ako urade onda ces dobiti smernice kako uraditi a ne saglasnost,ako daju saglasnost onda sve to radis sam,u tom slucaju to treba da proracuna i potpise masinski inženjer sto je obimniji posao za tebe ali imas "slobodu" kako motor da izgleda.

Kako god jako me zanima odgovor i nebi bilo lose pitati vise proizvodjaca/zastupnika raznih marki.

"уколико је вршилац преправке грађанин, потребно је да достави одобрење Агенције за безбедност саобраћаја и изјаву да је преправка за сопствене потребе, и да се таквом преправком унапређује безбедност возила, техничка култура и проналазаштво, односно омогућава обављање одређених делатности за које се возило посебно не производи," 

 

mislim da ne mora mas inz, ne znam, nisam isao do "ispitivaca"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1584 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
27 minutes ago, misa-pei said:

Moja greška! Još gore onda, ovo nas direktno maltretira vlada RS, a sve pod izgovorom (jer jeste samo izgovor) da se brinu za bezbednost.

 

Nemojte da zaboravite ni na Komitet za Bezbednost Saobraćaja. I to je vlada osnovala. Vlada drži šapu i na AMSS., finansira ABM, ..... lista je poduža - kao pesma u dvanaestercu.

Mada, oni nisu za tako komplikovane forme, više za ove jednostavne.

 

Guzica mi nesita,

Rodbina mi velika,

Al je moja sreća,

Stranka je još veća.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

@InkaBar Umesto atestiranja prepravljenog vozila, mislim da je daleko jednostavnije (sa stanovišta papirologije) podneti zahtev za ispitivanje POJEDINAČNO PRAVLJENOG VOZILA. Jedina začkoljica je što to ne možeš da podneseš kao fizičko lice već moraš kao pravno lice (privredno društvo, preduzetnik itd. - to je ta novina uvedena 2013. godine). U suštini, formalni zahtev može da podnese recimo tvoj drugar koji ima registrovanu automehaničarsku radnju. Druga začkoljica je što ovo ispitivanje košta više (umesto cca 50 EUR za prerađeno vozilo, ispitivanje pojedinačno pravljenog vozila košta oko 300 EUR). Ipak, za ozbiljnu preradu u caffe racer-a (posebno ako se radi o komercijalnoj preradi) to i nije toliki trošak...

 

Posebno definisane procedure postoje za pojedinačno pravljena vozila tipa O1, O2, O3, O4, R, T i Tm (u prevodu - prikolice svih vrsta, traktore i motokultivatore), dok za vozila tipa M, N, O i L (gde spadaju i motocikli), procedura je ista kao za postupak ispitivanja predviđen za izdavanje Uverenja o ispitivanju vozila.

 

Uostalom, evo ga izvod sa sajta Agencije za bezbednost saobraćaja:

 

Citiraj

Испитивање возила појединачно произведених у Републици Србији

 

Појединачно произведенo новo возило јесте моторно или прикључно возило које се састоји од каросерије, односно шасије која је ново произведена у смислу да као таква не постоји у производном програму неког од произвођача возила, односно која је направљена као потпуно нови производ који по врсти, марки и типу не постоји у производном програму неког од постојећих регистрованих произвођача моторних и прикључних возила, а коначни производ – ново возило – након испитивања може се сврстати у одређену врсту возила сходно пропису о подели моторних и прикључних возила, и као таквом може се доделити марка и тип произвођача који га је произвео.

 

Законом о безбедности саобраћаја на путевима је прописано да појединачну производњу возила може да изврши привредно друштво, односно друго правно лице или предузетник.

 

Моторна и прикључна возила која се појединачно производе или преправљају, односно њихови уређаји, склопови и опрема, морају бити усаглашени са једнообразним техничким условима у складу са прописима о хомологацији.

 

Пре стављања у промет, односно пуштања у саобраћај наведених возила, мора се утврдити и да ли ова возила испуњавају прописане услове у складу са Законом о безбедности саобраћаја на путевима.

Појединачно произведена возила које припадају врстама возила за које постоје дефинисане процедуре за испитивање возила, а које су доле наведенe, биће испитана у складу са овим процедурама.

Захтев за испитивање подноси домаћи произвођач возила или његов овлашћени представник, према одређеној процедури, као и пратећу документацију која је сваком процедуром прописана (у три примерка), а упућује се Агенцији за безбедност саобраћаја.

О извршеном испитивању према овом поступку Агенција за безбедност саобраћаја издаје одговарајуће Уверење за конкретно возило.

Један примерак уверења за појединачно произведено возило мора се налазити у возилу, када возило учествује у саобраћају на путу, а возач је дужан да га покаже на захтев овлашћеног лица.

Напомена:

Сва појединачно произведена возила морају поседовати VIN ознаку (M, N, O и L). Захтеви за доделу VIN ознаке подносе се у Институту за стандардизацију Србије, 11030 Београд, Стевана Бракуса 2.

На појединачно произведена возила, као и ново преправљена односно комплетирана у Републици Србији која припадају врстама возила за које не постоје дефинисане процедуре примењује се поступак испитивања предвиђен за издавање Уверења о испитивању возила.

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Idi na onaj tehnicki gde se ne razumeju mnogo u motore za njega je bitno da je sve nalickano, ne razlikuje taj cafe racera od nakeda.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
Pre 5 sati, markoizkule je napisao:

ja ti druze rekao ima godinu dana gde sve to mozes da uradis i jos bi dobio tehnicki gratis. plus te sada ne bi zajebavao za ove sitnice. al jbga kad volis da placas

Ma znam, drug. Zahvalan sam ti na tome. Ali znas i ti da "ako ne platim na mostu, platicu na cupriji", tj. agencija ce uzeti procenat na ovaj ili onaj nacin. Ako ne radim tehnicki kod njih onda oni zaracunaju proviziju za svoje usluge. Ako uradim tehnicki kod njih onda samo njega placam, ne placam im dodatno usluge agencije. Dodje maltene na isto. A da se cimam u SUP-u sa papircinama i uplatnicama - tek to mi ne pada na pamet...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1793 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Jedno pitanje za kolege koji rade na tehničkom, da li motor mora da ima žmigavce i retrovizore? 

U pitanju je kros motor od 250cc.

Ako mora, da li je dovoljan jedan retrovizor.

 

Raspitao sam se u vezi vozila kojima fali katalizator. Još ne postoji taksa, ali će je uskoro uvesti i to 5.000 din. To je informacija iz jednog od većih tehničkih u Novom Sadu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4815 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 3 minuta, mradomir je napisao:

Jedno pitanje za kolege koji rade na tehničkom, da li motor mora da ima žmigavce i retrovizore?

APN 4 spada u motocikle a ima eventualno samo levi retrovizor inace trebao bi da ima sve navedeno ...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7089 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Meni sve na motoru fabricko osim auspuha, koji je made in Robert-Ada, i ima db killer sa kojim je bas tih, 

a fabricki auspuh je prethodni vlasnik totalno urnisao, isekao, pocupano sve iz njega, ni na sta ne lici, i glasan je, ne usudjujem se s tim naredne godine da idem na tehnicki, cu probam s Robertovim pa sta bidne :neznam:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp
APN 4 spada u motocikle a ima eventualno samo levi retrovizor inace trebao bi da ima sve navedeno ...
 
Po starom kad su ga pravili je bic sa motorom, sad su ga nuklearni fizicari prebacili na motocikl. Sve zavisi kog je godista, dal fabricki ima iste ili ne.
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

apn 4 spada u kategoriju mopeda jer je zapremine manje od 50 kubika. samim time mu je i registarska tablica manjeg formata nego na motociklima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4815 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Mozda u Hr u Srbiji je motocikli,nije sprdnja,max brzina mopeda kod nas je 45 km/h APN 4 ide 48 km/h.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

nekada ne tako davno je bila granica 49ccm, brzina manja od 50km/h........sve ispod toga je bio moped

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4815 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ovaj spisak nije tacan, netreba ljude dodatno zbunjivati.

Npr felne se smeju menjati kao i dimenzije pneumatika a dokle se sme ici svako vozilo ima napisano na nalepnici.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 958 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

evo me na tehnickom, uterase stila, spremio sam ga bolje nego za svadbu :D i opet mi frka...

kazu cak i da su juce stigle tablice u ns...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja