Jump to content

Moto Zajednica

Super SOCO TC

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Tracer 7 GT, Super Soco TC

Kupio sam Super Soco TC prošle nedelje, registrovao ga i opremio (kaciga, sajla) u subotu ujutru i proveo vikend da njemu (140km po gradu sa izletom do Sremčice)... pa evo delim prve utiske. Možda će nekom koristiti. 

Nisam iskusan bajker, ustvari nisam nikakav bajker (poslednji put sam vozio Tomos 4 kao tinejdžer krajem 80-tih). Motor (tačnije moped) sam kupio za kratke vožnje po Beogradu, iz dva motiva - lako parkiranje i zabavniji način prevoza. Da nije potrebna obuka polaganje A1 (za koje  nemam vremena), verovatno bih uzeo jaču verziju (TC Max). 

 

Sasvim fino urađen motorčić, za taj cenovni rang (oko 3 hiljade evra). Znam da će sada neki reći da se za te pare može kupiti štošta polovno. I biće u pravu. 

 

Dopada mi se:

Cool retro dizajn, tišina (čuje se vetar, ptice), sasvim fina upravljivost, startnost (prvih 20m... posle toga limit na 45km/č uradi svoje), niski troškovi vožnje i održavanja. Koristan je i alarm. Efikasno koči. Sedište je (meni) sasvim udobno. 

Ako sam dobro izračunao, troši prosečno 3 kWh na 100km, što po noćnoj plavoj tarifi daje trošak od zanemarljivih 9 dinara na 100km. Imajući u vidu trenutne cene goriva, ovo uopšte nije zanemarljivo. Održavanja skoro nema (samo kočnice i gume). Nije bilo ni tehničkog pregleda, pošto je nov. 

 

Mane:

Potpuno je nečujan pa ga pešaci i biciklisti često ne primećuju (tamo gde ih ima, ruka mora salno biti pri sireni i na kočnici). Ovo se može rešiti simulatorom zvuka (lepo rešenje, ali nije baš jeftino) ili muzikom. 

Tempomat bi bio koristan na dužim pravcima (ne znam da li je to standard kod motora)... a naravno, bilo bi lepo da može i preko 45km/č (bar 60)... ali onda ne bi bio u ovoj klasi (inače, moj ima novi firmware, pa se ne nažalost može otključati tek tako).  Inače, vidi se da motor ima snage da ide i preko toga.

 

Često se čuje periodično tiho grebanje prednjeg diska (kao da se ne vrati nakon kočenja, pa na svakom okretu zakači). Pretpostavljam da ovo nije normalno i da bi trebalo da navratim do servisa da to našteluju. Bilo bi lepo da me neko posavetuje. 

 

Autonomija:

Displej pokazuje da sa fabričkom baterijom prelazi 100km u 1. modu (maks 25km/č), 80km u 2. modu (35 km/č), ili 60km u 3. modu vožnje (45 km/č). Moje iskustvo je da uvek prelazi bar 10% više od onoga što piše. Bar na ovim letnjim temeraturama. 

Na motoru sam vozio i putnike (suprugu, kao i decu), i sasvim je OK za nas srednje težine (ja sam oko 80kg, supruga je ispod 70). Autonomija je bila bolja od deklarisane, čak i sa putnikom, a upravljivost nije bila previše narušena. 

S obzirom da mi treba za vožnju po gradu (do posla, na trening, male nabavke), 60km dnevno mi je sasvim OK i ne planiram kupovinu druge baterije, ili onih zamenskih baterija mnogo većeg kapaciteta. 

 

Ostali utisci: 

Prvi put sam se susreo sa moto zajednicom i veoma mi se dopada. Od opuštenih pozitivnih prodavaca moto opreme, "kolega motociklista" spremnih da posavetuju novajliju, do motociklista svih generacija na putu i njihovih komentara. Fin neki svet. U vožnji, ili kad se parkiram, me često zaustavljaju ljudi (uglavnom oni koji voze skutere, vespe), pitaju kakva su mi iskustva sa ovim motorčićem i sl. 

 

Celog vikenda ne skidam osmeh sa lica, deluje da sam se navukao. 

Za kraj, nekoliko fotografija. 

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

  • Sviđa mi se 17
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 166 postova
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

Dobrodosao u klubu elektrozujalica :D Nema nas mnogo. Ja sam vlasnik skutera City Coco Pusa

 i imam samo pozitivne utiske. Isto se malo malo, neko okrene u cudu. Domet za razliku od tebe nisam testirao, kad baterija padne ispod pola, ide na punjenje. Do sad sam presao u komadu max 45km, i otislo je oko pola baterije. Deklarisano je 100km. Bitna razlka isto, dobio sam otkljucan limit :) tako da mogu da doteram do 50kmh bez problema, za preko toga zavisi od napunjenosti baterije. Max brzina do sad po ravnom 56kmh. Problemi: s obzirom da je ipak 2kw, malo utanji kad idem uz neko jace brdo.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 941 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000
Kupio sam Super Soco TC prošle nedelje, registrovao ga i opremio (kaciga, sajla) u subotu ujutru i proveo vikend da njemu (140km po gradu sa izletom do Sremčice)... pa evo delim prve utiske. Možda će nekom koristiti. 
Nisam iskusan bajker, ustvari nisam nikakav bajker (poslednji put sam vozio Tomos 4 kao tinejdžer krajem 80-tih). Motor (tačnije moped) sam kupio za kratke vožnje po Beogradu, iz dva motiva - lako parkiranje i zabavniji način prevoza. Da nije potrebna obuka polaganje A1 (za koje  nemam vremena), verovatno bih uzeo jaču verziju (TC Max). 
 
Sasvim fino urađen motorčić, za taj cenovni rang (oko 3 hiljade evra). Znam da će sada neki reći da se za te pare može kupiti štošta polovno. I biće u pravu. 
 
Dopada mi se:
Cool retro dizajn, tišina (čuje se vetar, ptice), sasvim fina upravljivost, startnost (prvih 20m... posle toga limit na 45km/č uradi svoje), niski troškovi vožnje i održavanja. Koristan je i alarm. Efikasno koči. Sedište je (meni) sasvim udobno. 
Ako sam dobro izračunao, troši prosečno 3 kWh na 100km, što po noćnoj plavoj tarifi daje trošak od zanemarljivih 9 dinara na 100km. Imajući u vidu trenutne cene goriva, ovo uopšte nije zanemarljivo. Održavanja skoro nema (samo kočnice i gume). Nije bilo ni tehničkog pregleda, pošto je nov. 
 
Mane:
Potpuno je nečujan pa ga pešaci i biciklisti često ne primećuju (tamo gde ih ima, ruka mora salno biti pri sireni i na kočnici). Ovo se može rešiti simulatorom zvuka (lepo rešenje, ali nije baš jeftino) ili muzikom. 
Tempomat bi bio koristan na dužim pravcima (ne znam da li je to standard kod motora)... a naravno, bilo bi lepo da može i preko 45km/č (bar 60)... ali onda ne bi bio u ovoj klasi (inače, moj ima novi firmware, pa se ne nažalost može otključati tek tako).  Inače, vidi se da motor ima snage da ide i preko toga.
 
Često se čuje periodično tiho grebanje prednjeg diska (kao da se ne vrati nakon kočenja, pa na svakom okretu zakači). Pretpostavljam da ovo nije normalno i da bi trebalo da navratim do servisa da to našteluju. Bilo bi lepo da me neko posavetuje. 
 
Autonomija:
Displej pokazuje da sa fabričkom baterijom prelazi 100km u 1. modu (maks 25km/č), 80km u 2. modu (35 km/č), ili 60km u 3. modu vožnje (45 km/č). Moje iskustvo je da uvek prelazi bar 10% više od onoga što piše. Bar na ovim letnjim temeraturama. 
Na motoru sam vozio i putnike (suprugu, kao i decu), i sasvim je OK za nas srednje težine (ja sam oko 80kg, supruga je ispod 70). Autonomija je bila bolja od deklarisane, čak i sa putnikom, a upravljivost nije bila previše narušena. 
S obzirom da mi treba za vožnju po gradu (do posla, na trening, male nabavke), 60km dnevno mi je sasvim OK i ne planiram kupovinu druge baterije, ili onih zamenskih baterija mnogo većeg kapaciteta. 
 
Ostali utisci: 
Prvi put sam se susreo sa moto zajednicom i veoma mi se dopada. Od opuštenih pozitivnih prodavaca moto opreme, "kolega motociklista" spremnih da posavetuju novajliju, do motociklista svih generacija na putu i njihovih komentara. Fin neki svet. U vožnji, ili kad se parkiram, me često zaustavljaju ljudi (uglavnom oni koji voze skutere, vespe), pitaju kakva su mi iskustva sa ovim motorčićem i sl. 
 
Celog vikenda ne skidam osmeh sa lica, deluje da sam se navukao. 
Za kraj, nekoliko fotografija. 
01.thumb.jpg.531734584b6032e712f9929937887c40.jpg
02.thumb.jpg.6a18054e25e38bf82ade3fd94debf7f8.jpg
03.thumb.jpg.234adadabf730a67e5863829ef28ecbd.jpg
04.thumb.jpg.ea139d27b4befdaaa70bbce2db89d58c.jpg
Abreštotolepoizgleda :-)

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1086 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Ja sam danas pokupio svoj TS1200R.

Ide 50ak na sat, za 10km je baterija spala sa 40 na 20%. Kasnije ću da ga otključam, fali tih 10-20 na sat. Za sada veoma zadovoljan :)

0A45F8CC-8635-4A0C-BB1E-066E711052DB.jpeg

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Tracer 7 GT, Super Soco TC
Pre sat vremena, djpesic je napisao:

Dobrodosao u klubu elektrozujalica :D Nema nas mnogo. Ja sam vlasnik skutera City Coco Pusa

 i imam samo pozitivne utiske. Isto se malo malo, neko okrene u cudu. Domet za razliku od tebe nisam testirao, kad baterija padne ispod pola, ide na punjenje. Do sad sam presao u komadu max 45km, i otislo je oko pola baterije. Deklarisano je 100km. Bitna razlka isto, dobio sam otkljucan limit :) tako da mogu da doteram do 50kmh bez problema, za preko toga zavisi od napunjenosti baterije. Max brzina do sad po ravnom 56kmh. Problemi: s obzirom da je ipak 2kw, malo utanji kad idem uz neko jace brdo.

 

Hvala! :) 

 

Testirao sam ga i na uzbrdici... i ponaša se bolje nego što sam očekivao (s ozbirom na malu snagu).

Na usponu Železnik - Sremčica, sa srednjim opterećenjem (ja 77kg + ćerka 34kg + ranac 8kg = 119kg) ide oko 40km/č. 

Promenio član MrD
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 941 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000
 
Hvala!  
 
Testirao sam ga i na uzbrdici... i ponaša se bolje nego što sam očekivao (s ozbirom na malu snagu).
Na usponu Železnik - Sremčica, sa srednjim opterećenjem (ja 77kg + ćerka 34kg + ranac 8kg = 119kg) ide oko 40km/č. 
To je baš dobro!

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Tracer 7 GT, Super Soco TC

Koliko sam shvatio, postoji 3 načina da se Super Soco TC/TSX ubrza (tj. da se skine ograničenje): 

  1. Procedura sa stiskanjem gasa i kočnice, određenom sekvencom pri "paljenju motora". Pretpostavljam da je ovo i @Skittles pokušao.  Metod je jednostavan i traje jedan minut, limit se može i otključati i zaključati po potrebi (ponavljanjem iste procedure). Problem je što to radi samo sa starim firmware-om (izgleda 2019 i pre). Ima ga na mnogo mesta na Youtube-u. Npr ovde, negde nakon petog minuta: Super Soco TC/TS derestrict
  2. Zamena originalnog Super Soco kontrolera, jednim od standardnih industrijskih kontrolera koji se mogu naručiti preko Aliexpress-a:
    • model 72240 (košta oko 350 evra i omogućava brzinu do 70 km/č)
    • model 72300 (košta oko 400 evra i omogućava brzinu do 90 km/č, uz obaveznu zamenu ili dodavanje baterije)
  3. Spuštanjem firmware-a na stariji, i primena procedure br. 1. Nije jasno ko i kako može uraditi promenu firmware-a.

Napomena: Svaki od 3 metoda verovatno znači i ukidanje garancije. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Tracer 7 GT, Super Soco TC

Nakon malo istraživanja, deluje mi da je bolje ne igrati se sa skidanjem limita. 

Lepo je što motor ide bolje i brže, ali nije baš lepo kad zbog toga može da strada baterija ili nagori konektor. Koliko sam shvatio, problem uglavnom nastaje kad se navikneš da limita nema, tj. kada se pod maksimalnim opterećenjem (putnik, uzbrdica) voziš na maksimumu. Ako neko ima lično iskustvo, bilo bi lepo da ga podeli.  

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1086 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Verujem da bi to i bio slučaj, jer ga i sada vozim stalno na 50.

Danas sam prešao 50ak km, ostalo 30% baterije ali sam se dopunio nekih 10ak posto usput. Zadovoljan dometom skroz, samo da rešim brzinu. Da može 90, ja bih ga i 90 terao :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Motocikl: Himalajac

Otkljucani TC moze ok 55-60. Naravno, oseca se nedostatak snage preko 45, tj treba mu koja sekunda da ubrza. Prelep moped za po gradu. Za 90k+PDV super si prosao, nek te sluzi u zdravlju i veselju. Trebalo bi da mozes da ga otkljucas na tu foru kocnica kvacilo i slicno bez obzira na firmware. Juri po netu i Youtubu, ja sam se nagledao uputstava i pre par godina kad sam razmisljao da kupim TC. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 855 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Da postavim pitanje... posto se razmisljam o el. Biciklu . Po performansama ovi elektricni motori ne odskacu znacajno od elektricnih bicikala... a tu su negde kao skuteri od 50ccm. Sta je njihova prednost u odnosu na el. biciklo na primer? Prtljag nemaju,zastitu od vetra nemaju...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Da postavim pitanje... posto se razmisljam o el. Biciklu . Po performansama ovi elektricni motori ne odskacu znacajno od elektricnih bicikala... a tu su negde kao skuteri od 50ccm. Sta je njihova prednost u odnosu na el. biciklo na primer? Prtljag nemaju,zastitu od vetra nemaju...
Po meni nije ništa prednos ako gledamo domet i brzinu. Ako gledamo da si legalan u saobraćaju onda je to prednost.

Pašo ima el. bicikl, na običan bajs ljudi pakuju bateriju i el. motor. Platio ga je 1250€, ima mu preko 2 godine ako ne i više. Ide preko 50kmh, po njihovom je domet 50km. On ide sa Mirijeva na Aerodrom stalno kad izdaje i preuzima kola, otplatio se do sad 100x. Meni se ne sviđa što je možda malo rizično zbog brizine od 50-60 na ravnom gde ljudi ne očekuju da se kreće bajs tom brzinom,pa hoće da iseku,pa su padali nekoliko puta,plus treba se zaustaviti, od zadnje nema vajde na 50kmh a prednjom ko ne zna ili izleće točak ili letiš na glavu. Tako da ja bi rekao da u je u tom slučaju "motor" bolje rešenje jer je konstruisan za te brzine,plus širi točkovi pa ima bolje kočenje i generalno stabilnost.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 669 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
Pre sat vremena, punisa 16 je napisao:

Da postavim pitanje... posto se razmisljam o el. Biciklu . Po performansama ovi elektricni motori ne odskacu znacajno od elektricnih bicikala... a tu su negde kao skuteri od 50ccm. Sta je njihova prednost u odnosu na el. biciklo na primer? Prtljag nemaju,zastitu od vetra nemaju...

Ne znam koliko ti je bitno, ali i ovde možeš da vidiš neke razlike

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1910 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Super SOCO TC nema veze sa biciklom,nema cak ni pedale.Registruje se u klasi mopeda ,konstrukciski je moped na el.pogon.

Lepa,ali skupa igracka.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 855 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50
Pre sat vremena, cezarpa je napisao:

Super SOCO TC nema veze sa biciklom,nema cak ni pedale.Registruje se u klasi mopeda ,konstrukciski je moped na el.pogon.

Lepa,ali skupa igracka.

Vidim da je motorcikl nego pitam u smislu upotrebljivosti,ima li neku prednost u odnosu na el. Bicikl. Pogledacu emisiju kasnije ,bas me zanima. Nisam u prilici moram da se kupam ceo dan :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Tracer 7 GT, Super Soco TC

Ovako ja to vidim.

 

PREDNOSTI električnog motora/mopeda u odnosu na električni bicikl: 

  • 2 osobe (možeš da voziš i putnika)
  • bezbednost:
    • ima pravu svetlosnu signalizaciju i širi je pa je vidljiviji drugim učesnicima u saobraćaju,
    • ozbiljniji točkovi i šire gume, bolji amortizeri, pravi ram - bolje trpi neravnine na putu (šine, rupe) naročito pri većim brzinama, bolje se ponaša u krivini i sl
  • više "cool"

 

MANE električnog motora/mopeda u odnosu na električni bicikl: 

  • cena kupovine (2x više)
  • zahteva registraciju (gnjavaža + neki trošak)
  • ne može se voziti sa praznom baterijom

I da, navuče te da sutra kupiš i neki ozbiljniji motor, za van grada. :)

 

Nadam se da sam pomogao. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 382 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 890 Duke R
Nakon malo istraživanja, deluje mi da je bolje ne igrati se sa skidanjem limita. 
Lepo je što motor ide bolje i brže, ali nije baš lepo kad zbog toga može da strada baterija ili nagori konektor. Koliko sam shvatio, problem uglavnom nastaje kad se navikneš da limita nema, tj. kada se pod maksimalnim opterećenjem (putnik, uzbrdica) voziš na maksimumu. Ako neko ima lično iskustvo, bilo bi lepo da ga podeli.  
 

Moje iskustvo nije sa el motorom vec sa el trotinetom. Ja sam nekad imao xiaomi trotinet i sluzio mi je do posla i nazad.
Posle par dana sam ga hakovao i skinuo limite. Prvih par dana je on leteo ali mi je na jednoj uzbrdici, maloj, gde sam naleteo sa maks gasom, izgorela baterija. Da ne ulazim u detalje. Nikad vise nije mogao da vuce kako treba.
Pazljivo sa igranjem sa parameyrima baterije i motora.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Rumenka - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Xmax 125 Tech MAX (2022)

Ja sam bio jako zagrejan za "Super Soko TC", svideo mi se dizajn i to što može (bar je tako onda pisalo) da ide do 75 km/h al ok je i da ide 60 km/h. Trebalo mi je do posla (Grada) i nazad (30km). Dugi niz godina sam vozio skuter 50cc, uvek kupim nov i vozim oko 6-7g pa opet nov... oni su išli oko 60-65 km/h.

 

Kod novih 50cc skutera se sve ređe skida blokada (znači i on ide do 50km/h) a to mi je bilo malo za dobar deo puta gde se vozi 80km/h pa moram često da se sklanjam.

 

Odustao sam zato od 50cc a i od Sokola zbog loše servisne mreže i podrške...da ne dužim. Ovako sam se organizovao.

 

1. Za lokalnu uporebu (recimo do 5-10km) koristim el.bicikl (ide do 25km/h) to je za biciklističke staze, nema kacige, nema registracije... nekada i ne palim el. motor.

2. Za posao i tu po naseljima (recimo 15-100km) koristim skuter 125cc

3. Za putovanja Auto ;)

 

I dalje mi je lep "Super Soko TC" ali se nije uklopio u moje potrebe, motorom prelazim mesečno preko 1000km, sve je puno lakše obaviti - zajedno sa ženom.  ( Al sam morao da položim za A1).

 

Vi uživajte u svojim mašinama, stvarno su lepi a nekome i praktični za ono što im treba.

 

 

Promenio član RobiNS
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja