Jump to content

Moto Zajednica

Dronovi/bespilotne letilice

Recommended Posts

  • Drug član, 1281 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ne znam šta je DM legal, ali vidim da sajt nije ažuriran još od 2020. godine. Ok, advokatska kancelarija. Može biti relevantno, ali opet, nema baš baš nikakva referenca ka bilo kakvom zakonu, članu zakona i slično.

 

Bila je ovde široka priča, mislim da je kolega @alexanto delio dosta relevantnih informacija na tu temu. Ako se dobro sećam, u našem Zakonu nije postojala nikakva odredba koja se bavi konkretno dronovima u civilnoj upotrebi, ali je postojala neka odredba da svaka letelica koja može da leti 10m dalje (mislim da je ta brojka bila, iako deluje potpuno suludo danas) od kontrolera (osobe koja upravlja letelicom), podleže nekim pravilima.

 

Priča sa 250g je uglavnom po inostranstvu, mada mislim da su se i tamo stvari promenile u međuvremenu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 0 postova

Procitao sam zadnjih dana sve moguce sajtove koji pominju ove zakone i vecina tih je dosta stara. Uglavnom sto sam ja zakljucio je da i dalje postoji ta veca podela i da ovi mali dronovi i dalje spadaju u grupu 1 po toj kategorizaciji po tezini i ostalom ali za sve dronove prve grupe koji su ispod 250g i ne prelaze 19ms itd. se pravilnik ne odnosi sto i govori odmah u uvodu. Dodatno sto sam video je da naravno i dalje neka opsta pravila bezbednosti u letenju vaze: bez odobrenja ne mozes nocu, iznad osobe 30m udaljenost, ne mozes iznad grupa ljudi, 500 m u daljinu, da dron bude vidljiv uvek, nikako u blizini bitnih institucija (mislim da je ovo najcesci problem),itd. Na kraju me je to dovelo do citanja zakona o ometanju javnog reda i mira koji ima poseban deo o ometanju reda i mira uredjajem na daljinu… samo cu reci da je definicija ometanja javnog reda i mira u tom zakonu dovoljno siroka da mogu da vas kazne za sta hoce. Na kraju se sve vodi na to kakva vam je interakcija sa policajcem, da li cete dobiti nekog nadrndanog taj dan i slicno. Pisao sam decku koji se duze bavi sa time i on je polozio samo da bi imao papir iako mu ne treba i kazao je da kad policija vidi papir da bude sve u redu. Ako neko ima neku ispravku ili dodatno znanje samo pisite 😁

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Moto Guzzi V7 Special 850

Moje mišljenje je da je trenutno i dalje siva zona (kao i mnogo drugih stvari u Srbistanu). 

Da li postoji mogućnost da te neko od zvaničnika startuje i kazni - da.

Da li ćeš proći 100 puta ne kažnjeno iako imaš dron od 2kg - da.

Da li postoji šansa da te odmah neko prijavi čim te vidi da raspakuješ/nameštaš dron - da.

 

Ali kao i na primer sa ovim električnim trotinetima - sve je bilo cool u početku, praktično, zabavno.... onda počnu roditelji da kupuju deci, da se voze po dvoje, padaju lome pa čak i ginu...... I onda dođe regulativa gde im sada traže sve po PS-u i sitna crevca..... sami smo krivi.

Tako i ovo dokle god ne bude incidenata, tolerisaće se, uz par neprijatnih izuzetaka jbg, mali vozio dron blizu aerodroma itd....

Čim počnu sranja i ne daj bože neko sa onim ludim vrištajućim zujalicama se zabode u nekog u masu, onda kreću pizdarije.

 

Moj mališa leti dosta pasivno uglavnom snimam nas po godišnjim odmorima, i neke znamenitosti ali opet snimao sam vatromete i pizdarije iznad gomile ljudi i eto jbg.....

 

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2156 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Pojavio se novi dron na trzistu,mozda konkurencija Dji-u.

Potensic Atom 4k

Ima li neko  neka iskustva?

Kod nas su povoljniji od Dji.

 

Promenio član cezarpa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7131 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Koliko sam nagledao snimaka iz Ukrajine sa dronovima kad ga čujem negde imam trzavice :D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec + BMW R1200GS

Kolege, 

treba mi mala pomoć oko nabavke novog drona!

klinac ima DJI mini 1 i njega je stvarno apsolvirao, ekstra leti i snima i super se igra, sada je ubedio dedu da je vreme (5.0) prosek da dobije novi. I sad sta kupiti u cenovnom rangu 500-700€. Polovno ili novo? Ovog minija smo kupili polovnog za 200€ i ispalo je super. Ovo u nastavku sam onako na prvo gledanje izdvojio. Ps bilo bi lepo da ima funkciju follow me 

IMG_9095.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 422 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS

Ja bih išao na Mini 3 Pro. Ima novih u tom rangu, a vidjao sam i par "skoro novih" sa Smart kontrolerom sto isto moze biti zanimljiva opcija.

 

Mini 3 je jeftiniji od njega ali nema 4k60, nema Cinelike D, nema senzore napred i nazad, ima O2 transmisiju mesto O3.. mada je i on fin skok u odnosu na Mini 1, ali je puno zaokruženiji Mini 3 Pro.

 

Airove bih preskočio trenutno, pogotovo za navedenu upotrebu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec + BMW R1200GS

Ma navedena upotreba je čisto amatersko, istraživačka, neki klipić i neka slika, a pitanje je kako za već odvojenu cifru dobiti što bolju kupovinu, a da se ne pogreši mnogo. 
hvala @JunioR.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 0 postova

Mini 3 pro je najbolja opcija za one koji zele i jos vise od obicnih amaterskih sposobnosti. Ako imate budzet i spremni ste da potrosite to je najbolja opcija u tom rangu, ali uvek postoje nadogradnje za koje kad se cuje na kraju se uzme najskuplje, Fly more paket je ogromna promena i kad imate vise od jedne baterije menja se celo iskustvo sa dronom. Cuo sam za novi dji mini 4k koji nije nigde najavljen ali je usao u prodaju i veoma je jeftin i odlican za pocetnike ali bez follow opcije i nekih senzora verovatno. Mislim da ce i neki jeftiniji dron sa kontrolerom sa displejem i dodatnim baterijama biti bolje iskustvo nego mini 3 pro sa jednom baterijom i kontrolom preko telefona :D.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2156 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Mini 3 i 3pro  su odlicni.Licno imam mini 3 sa obicnim kontrolerom.Tu je i cena najkorektnija.Pre godinu dana izasao me 600e nov.Smart RC kontroler je skup.Dji je prvi,ostali kaskaju za njim.Mozda novi mini 4 bude bolji ,ali i cena ce da ga prati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2156 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

3 pro trenutno super opcija,3 bez pro je malo jeftinija veoma slicna opcija.Licno nikad nisam zalio sto nije pro.Ako sledeci bude mini 4 ,to je bolje od 3 pro.Pogledaj mini 3 kao nov na KP.

Ako su pare problem dobar je i Potensic atom 4k,270e.

Promenio član cezarpa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec + BMW R1200GS

Cena za to je?

i koliko je bolji od mini 3 pro

ili se to ne uporedjuje?

Promenio član kingdrom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec + BMW R1200GS

Gotovo, 

rešen mini 3 pro, skoro nov 2meseca star,  sa fly more paketićem, onim fensi daljinskim i jos par nekih sitnica. Sve baterije ispod 8 ciklusa, i jos par nekih filtera (čemu to služi). Hvala svima koji su pomogli i učestvovali!

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 96 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT-07 , super soco ts1200r

Pokusala sam da skontam ova pravila o voznji dronova i dalje ne mogu bas da razumem jer negde pisu jednu stvar, a na drugim drugu...Volela bih da uzmem neki dron za snimanje lepih kadrova prirode, motora, sume etc. Jako mi se dopadaju kadrovi i snimci FPV dronova pogotovo ideja da se nakacim na VR naocare i da vidim to sto i dron vidi i onda da se igram sa time.. Uzela bih Avata 2 dron ali on ima 377 grama, a ako bih mu nakacila gopro na ledja zbog nekih boljih snimaka onda bi bio i tezi..

Da li je potrebno uzimati dozvolu za voznju tog drona i koliko je tesko/lako dobiti tu dozvolu ako mora, i da li mora da se registruje u onu bazu bespilotnih letelica posto spada u kategoriju 2 (iznad 250)? 

Alternativa je mini 4 pro posto za njega koliko vidim ne treba nikakva dozvola za letenje i registrovanje, ali mi je manje zanimljiv zbog toga sto nije FPV. 

Koliko razumem za voznju drona mi nece praviti probleme ako postujem pravila (U smislu ne vozim u ljude i u centru grada i objekta policije, vlade, aerodroma etc). Za kacenje snimka avantura, prirode i tih stvari nije problem (100 metara visine, 500 razdaljine od vozaca), ali za svako snimanje vecih visina, u gradu etc,  je potrebno dobiti dozvolu, a dozvolu daju samo firmama, a ne fizickim licima...?Koliko onda rigorozno prate kad ljudi snime nesto sa vecih visina ili snimke naseljenih mesta (posto vidjam snimke dronova svugde, a sumnjam da svi imaju firme za to)?
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1333 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CF RedBull 450 MT

Meni niko nikada nije pravio problem, letim 10ak godina svuda.

Za po gradu, nemoj baš da stojiš na sred trga dok je obraćanje velikog vođe kada dižeš/spuštaš, već iz nekog šteka il sa krova, gde nema ljudi.

 

A za po prirodi, tek tu nema ko da te cima.

 

Ali budi svesna da mož da se desi :) 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2156 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Preko 250 gr. verovatno bi trazili dozvolu.Mada u realnoj situaciji kad pustam dron gledam da nema svedoka.Ako ga pustis u gradu gledaj da te ne vide.tu je uvek rizik da te neko prijavi.Neko rece Ako ne pravis sranje nece te ni juriti.Iako si prekrsio visinu,daljinu I grad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja