Jump to content

Moto Zajednica

Dronovi/bespilotne letilice

Recommended Posts

  • Drug član, 533 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

Зезнуте су те препреке, имам DJI Mini 2 кад га дигнем из дворишта зграде максимум од центра где је дигнут могу да га померим 200-250м у пречник а максимум на отвореном сам га слао на 4 км али је била тотална оптичка видљивост

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1080 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650 2020'

Drušvo ako neko prodaje DJI mini prve generacije, a da nije puno izrabljivan, bio bi zainteresivan za kupovinu.

Nenad. 0652661669

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1080 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650 2020'
Drušvo ako neko prodaje DJI mini prve generacije, a da nije puno izrabljivan, bio bi zainteresivan za kupovinu.

Nenad. 0652661669

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Da javim da sam kupio Mini 2 samo. Hvala svima na ponudama :-)

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5692 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku
WWW.KUPUJEMPRODAJEM.COM

Praktično sve... Kupi i prodaj u najvećoj online zajednici u Srbiji. Probaj na kp!

 

Ako je neko zainteresovan. Odlican dronek po dobroj ceni. Mazen i pazen, nije se naradio, cak naprotiv...

 

EDIT: Prodato...

Promenio član alexanto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pocetkom avgusta sam cackao mecku i sa mojim tenkom resio da prodjem deonicu Ravna gora - Divcibare, preko Kostunica. Kako sam prosao, druga je tema, ali negde na pola puta, na onoj visoravni odakle se krece ka Maljenu, resio sam da pustim dron da protegne noge. Ali, prc! DJI Fly aplikacija prestala da radi. Pokusao sve, brisao kes, nista. Onda na kraju, resim da je obrisem i instaliram nanovo. Kad opet prc! Nema je vise na Play Store, Google uklonio kao bagovitu. Ajd, resim da je skinem sa DJI sajta. I tako, lezim u hladovini jednog bora i cekam da se 380MB aplikacija skine. Samo da bih ustanovio da i dalje ne radi...

 

Panika! Ne zelim dva puta da prolazim ovu deonicu da bih napravio film :) Onda se otvorim za 2600 dinara i tu pod boricem kupim aplikaciju za upravljanje dronovima Litchi. Pustio dron, zavrsio posao i otisao kuci. Tek pre par dana malo sam se zainteresovao za Litchi i odusevio se. Aplikacija za razliku od fabricke, ima i pracenje i let po zadatoj putanji, kao i standardne operacije circle i ostalo. Razlika je u tome sto Litchi aktivno koristi i GPS prijemnik vaseg telefona (za pracenje) i Google Maps za zadavanje putanje. Sjajno i mocno, prezadovoljan! Da dodam, postoje ogranicenja u tome sto ni Mini, ni Mini 2 nemaju senzore za sudaranje, pa to morate predvideti. Umesto Google Maps mozete uzeti i drugog provajdera za mape.

 

Jos nesto sam naucio tog dana. Znate vec da ako ne ugasite dron na dugme, mozete ostati bez poslednjeg videa koji nece biti zatvoren. Ukoliko vam se to ipak desi i imate ostecen fajl, mozete ga povratiti na jednostavan nacin: Micro SD karticu vratite u dron, ukljucite ga i pustite da stoji tako recimo 10 minuta. Potom ugasite dron regularno i izvadite karticu. Fajl bi trebao da bude oporavljen.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Tek danas sam otkrio da putanje za dron mozete projektovati na sajtu Litchi:

 

FLYLITCHI.COM

Litchi for DJI Drones on Android and iOS, everyone's favorite autonomous flight app.

 

Ulogujete se na sajt sa usernam/pass koji koristite i na Litchi aplikaciji. Mnogo komfornije, lakse i brze! Projektovana putanja se cuva kod njih (sto bi se na srpskom reklo: u klaudu) tako da je vidite odmah i na telefonu. Sjajno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2778 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 1 minut, Skyrunner je napisao:

Pa nacrtaš kuda dron treba da ide i samo ga pustiš da sam leti.

To sam i pretpostavio ali zar nije poenta da ga sam upravljaš nego da bude u autopilot modu. Baš me interesuje kako će to da funkcioniše. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1819 postova
  • Lokacija: Beograd

Па ако ти нешто друго радиш, типа возиш мотор преко неког пропланка, или га пошаљеш негде где нема домета између дрона и даљинског, може да буде корисно.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1237 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
Just now, Skyrunner said:

…или га пошаљеш негде где нема домета између дрона и даљинског…

Jel? Pa kako kad je aplikacija na telefonu koji je povezan sa daljinskim upravljačem?

 

Ako to zaista radi tako, to bi onda značilo da u dronu već postoji softverska (i hardverska) podrška da zapamti zadatu putanju i samoupravlja se prema njoj. U tom slučaju je čudno da originalna aplikacija proizvođača drona nema podršku za tako nešto.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1899 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Probao bih neki jeftiniji dron,bez velikih ulaganja.Dji mavic  mi je skup.Neka minimalna cena da stabilno leti ,i osrednja kamera?Cisto da me mine zelja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1793 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Mislim da ti bez DJI Mini ne vredi. Jeftini dronovi imaju neupotrebljive kamere. A velika je verovatnoća da ćeš, kao i 94% nas, posle 5 letova skontati da dron nije toliko zabavan kao što se u prvi mah činilo :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1819 postova
  • Lokacija: Beograd

Naravno da postoje aplikacije koje nisu podržane od strane proizvođača, a koje mogu to.

Ruta je u kartici i prolazne tačke se učitavaju odatle a ne sa daljinskog.

Tako da druže nema potrebe za tim tonom.

To i nije bilo baš traženo jer većina korisnika sasvim lepo zadovoljava sve potrebe i sa fabričkom aplikacijom.

Entuzijasti su ispod 1% korisnika.

U toku rata u Siriji, pošto su krenuli da se koriste prepravljeni Fantomi a kasnije i Mavic Pro za ispuštanje bombica, DJI je počeo u svoju aplikaciju da ubacuje zone zabrane letenja. To je pospešilo razvoj neoficijelnog softvera.

Zvanična aplikacija svašta nešto nema jer proizvođač treba da stoji iza svake opcije i da pruži podršku, a da pri tom jedan proizvod ne ulazi u zonu(ciljnu grupu) drugog.

 

Sve u svemu za Mavic Pro pouzdano znam da je moguće da dron autonomno leti po unapred zadatim tačkama a da nema domet sa daljinskim.

To se naravno plaća onome ko je razvio softver. Mene lično to ne zanima jer je korist za mene nikakva.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1237 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Okej, hvala na detaljnom odgovoru.

 

A ovo za ton, to je samo u tvojoj glavi. :) Žao mi je što si moje pitanje shvatio zlonamerno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Skyrunner je (donekle) u pravu - jeftini dronovi iz Mini serije ne mogu da zavrse projektovanu putanju bez kontakta sa daljincem. Cim se veza prekine, prekida let i ide na pocetnu tacku. Skuplji dronovi (Mavic serija) mogu da zavrse let i bez daljinca. Inace to moze da se koristi na mnogo nacina - zelis recimo da snimis neku zgradu, spomenik, prirodnu lepotu itd. Ako znas sta te ceka, projektujes rutu na racunaru (ili telefonu) kod kuce, snimis je i kad dodjes na lokaciju i samo stisnes dugme za letenje. Za putanju se definisu prvo tacke interesa, za koje uneses visinu. Potom kreiras putanju kretanja preko vise prolaznih tacaka (waypoint). Za svaku tacku definises visinu, brzinu, smer u kom ce biti okrenuta kamera i nagib kamere, kao i akciju koju dron treba da izvrsi na tom mestu. Mocna stvar!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1237 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ma to je sve sasvim jasno, samo nije bilo jasno o kom je to dronu reč. Ti si pominjao Mini i Mini 2, za koje mi je bilo vrlo čudno da podržavaju tako nešto, za šta sada i sam kažeš da ne podržavaju to. E, a Skyrunner je uleteo tu sa svojom pričom, za koju sam bez ikakve loše namere samo izrazio neku malu sumnju kada su u pitanju navedeni dronovi.

 

Veoma sumnjam u to da bi proizvođač nekog drona napravio podršku za tako nešto (a neophodna je i hardverska i softverska podrška), a da sam taj proizvođač ne bi prodavao sve to kroz svoju aplikaciju. Modifikovani dronovi, ovi iz Sirije, to je neka sasvim druga priča.

 

Inače, jedan detalj - Mini je takođe Mavic serija. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1819 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo jedan apdejt

Nakon Mavic Pro 2 serije DJI se baš trudi da onemogući bilo kakav let bez kontakta sa daljinskim.

 

To je moguće kod podverzije Enterprajz i Matrice i Inspire, ali to nisu dronovi za obične korisnike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5692 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Jedan dobronameran savet nekog ko leti dronovima evo vec 8-ma godina: U drzavi sorabiji a verujem da nije bolje ni u okruzenju, strogo vodite racuna kad zadajete putanje koje dron treba sam da obavi. Dostupnost, kvantitet pa samim tim i preciznost ocitavanja satelita nije ni problizna kao u Amerikama odakle svi mi gledamo te klipove "How to" i rukovodimo se savetima i uputstvima iz istih. Vrlo lako ce vam se desiti da vam dron opauci po sred zgrade umesto da ide okolo nje ili da umesto kroz procep u sumi ode direktno u krosnju i zavrsi vrlo visoko ili prosto tresne o zemlju... To nema veze sa klasom i kvalitetom drona vec sa pokrivenoscu ovog prostora satelitima. Sa dve vrste drona mi se desilo da home poziciju prilikom sletanja dronovi mase za po 4-5 metara.

 

Postoje aplikacije koje mere ocitavanje satelita i na njima vidite da li je dan pogodan za letenje. Ne znajuci za njih, ostetio sam prvi dron za 430 eura svojevremeno...

 

Ovu trenutno koristim:

 

image.thumb.png.518e12ec735cbef36cd5e1b49347bfaa.png

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2778 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Mene je to "Return to home" toliko istraumirala da joj više ne verujem iako mi na mapama potvrdi tačku "home" .... zato ga vraćam uvek ručno

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT

Mene prva generacija Mavic Air-a služi sasvim dobro, otključao sam mu FCC mod (daleko veći domet) sa onim starim hakom, FakeGPS na Androidu, bla bla i iskreno nikad nisam imao problem sa signalom, niti GPS-om, ne dam mu da se updatuje, niti bilo šta i to je to.

 

Doduše, signal znatno opada kada se leti nam naseljenim površinama, ali tu i izbegavam da ga puštam nešto dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Pre sat vremena, BaneVuk58 je napisao:

Mene je to "Return to home" toliko istraumirala da joj više ne verujem iako mi na mapama potvrdi tačku "home" .... zato ga vraćam uvek ručno

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
 

 

Zasto, sta se dogodilo?? Meni je ta opcija nekoliko puta spasila dron. Jedan primer: Transfagaras, na vrhu, ispod one pijace kod jezera, pustio sam dron. Odjednom su naleteli oblaci da se nije video prst pred okom, na ekranu telefona samo sivo. Duva vetar. Stisnuo RTH i eto njega nazad, do duse par metara od mesta gde je poleteo, ali se ipak vratio. Kad sam ga video kako se pojavljuje iz magle, odusevio sam se :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2778 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Pa ne znam ali kad je konstatovao poziciju RTH pustim Drine( srećom u dvorištu) leti tu u vidokrugu, malo snimam komšiluk i pritisnem RTH i on ode negde srce mi stade. Vratio sam ga gledajući u mapu, plus bio u sport modu da se svetlosnom brzinom nestao. Uzimam u obzir da možda još neki parametar nije bio podešen. Ali traumatično iskustvo tek sam krenuo da ga otplačujem.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja