Jump to content

Moto Zajednica

Dronovi/bespilotne letilice

Recommended Posts

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014
Pre 1 sat, BaneVuk58 je napisao:

 Uzimam u obzir da možda još neki parametar nije bio podešen. Ali traumatično iskustvo tek sam krenuo da ga otplačujem.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
 

RTH mi je uvek podesen na oko 50m. Primer: ako ti je dron na visini od 20m, kad stisnes RTH on krece da ide na visinu od 50m, dodje iznad do tacke odakle je poleteo i tu krece spustanje. To je tako namesteno i podeseno da bi se izbegavale neke prepreke. Treba da proveris na koliko je kod tebe podesena visina. Jeste malo stresno kad vidis da krece visoko i udaljava se, ali ne brini, vatice se on :takoje:

024131idlvp1vlvffspss1.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2844 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Imam par ",tutorijal" snimljenih da obnovim znanje jer su razmaci izmedju snimanja baš podugački. Obratiću pažnju sledećom prilikom. U svakom slučaju @K_A_W_A hvala na info.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Nevolja je što se RTH najčešće koristi automatski kada je baterija pri kraju. U toj varijanti baš i nema vremena da dron uzleti na zadanu visinu (ja sam stavio 20m), dođe do početne tačke i onda polako, vrlo vrlo polako sleti do zemlje. Kada počne da mi javlja da je baterija pri kraju (alarm sam namestio na oko 25%, Mavic Air) odmah vraćam dron kod mene, ne čekam da on to preuzme automatski.

 

Bitna stavka je da se pre poletanja uverite da je RTH pozicija zapravo tamo gde se vi nalazite, tj da je ažurirana.

 

RTH je svakako jako korisna opcija, samo treba biti svestan mogućnosti i ograničenja.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Uspeo sam danas da zakacim neki kabal i polomim prednju desnu ruku drona prilikom pada. Kod nas servisi traze 90e za zamenu. Na Aliexpress ta ruka kosta oko 6e plus shipping. Pogledao par filmova na youtube i nije narocito tesko za zamenu.

 

Da li je neko to ovde vec radio, mozda moze da mi da neki savet?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 347 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660

Nekako se sad DJI Mini 3 Pro izdvaja kao najbolja kupovina... Koristi li ga ko?

 

Da li je uvek bolje uzeti kontroler sa integrisanim ekranom ili je varijanta sa kacenjem telefona i koriscenje aplikacije dovoljno dobra konfiguracija (isplati li se doplata za samostalni kontroler)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Mene je Mavic sa tim RTH istraumirao vise puta. Doduse, svaki put smo snimali sa camca na sred reke.. Kakva panika kad pocne da pisti i da se vraca uzvodno :).  Ali smo se ispraksovali da poletimo/sletimo na sred camaca u pokretu, Tom kukuruz bi nam pozavideo

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
On 14.1.2023. at 11:31, Skyrunner je napisao:

Uzmi i probaj sam, pa ako ti ne ide onaj lik iz Bele crkve će to da sredi

 

Ima servisa svuda, nego je zamena polomljene ruke 90e. Narucio sam sa Alija novu, bez motora. Pogledao na netu kako se menja i nije nesto sto necu moci da uradim. Medjutim, nije mi jasno zasto otvaraju dron, odlemljuju kablice i zezaju se oko svega toga, kad moze da se uradi na jednostavniji nacin. Naime, na ruci, sa zadnje strane postoji poklopcic koji iza sebe krije kablice koji idu do motora. Zar nije lakse skinuti taj poklopac, preseci kablove, odvrnuti srafove koji drze ruku, postaviti nove kablove, zasrafiti ruku nazad i zaletovati kablove koje potom izolovati termo buzirom?

 

A vidim i da mnogi jednostavno zalepe popmljenu ruku tecnim metalom ili onom mesavinom sode i super lepka.

 

On 14.1.2023. at 20:25, cikamike je napisao:

Da li je uvek bolje uzeti kontroler sa integrisanim ekranom ili je varijanta sa kacenjem telefona i koriscenje aplikacije dovoljno dobra konfiguracija (isplati li se doplata za samostalni kontroler)?

 

Meni se vise dopada RC sa integrisanim ekranom. Teska smaracina je vaditi telefon, povezivati kablic, zavrtati dzojstike, paliti aplikaciju... Jedino mi se ne dopada sto to ipak nije Litch aplikacija, ali cim DJI izbaci SDK za Mini 3, moci ce i to da se resi.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1920 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Upravo sam se vratio iz Zemuna sa polovnim ne koristenim mavic mini combo.Kaze da nije nikad poleteo.Deluje  fabricki zapakovan.

Auu sto je ovo komplikovano.Skinuo app na telefon ,spojio kablicem sa daljinskim,drkao se da uparim sa dronom,iz x pokusaja povezem,trazi novi firmware .Nekako apdejtujem dobijem sliku na kameri.Dobijem na ekranu go fly,nema satelite posto sam u sobi.Odustanem za danas stavim sve na punjenje.

Citam posle da treba i daljinski da se updatuje,probacu posle da spojim na pc i na asistent2.

Pomagajte.

Sat kasnije,apdeitovao preko pc i daljinski i dron,izasao u dvoristekalibrisao dron,gimbal.Na ekranu moba go tu fly ,slika sa kamere.Ne vidim gde su sateliti za gps?Pokrecem dron pomocu telefona ikona zapoletanje i sletanje.Na daljinskom ne reague.Ostvario sam minut prvog leta po noci u dvoristu.Poprilicno je miran kad uzleti na 1,2m i blago se pomera u stranu.Vrteo sam malo da ne cuknem u zid i na istu ikonu za sletanje sleteo.greska bar dva metra.Sutra nastavak na Tamiskom keju,ako vreme dozvoli,ako ne vozicu kineza.

Opet pomagajte.

Kasnije otvorim aplikaciju na telefonu nadjem lokaciju gde je leteo ,trajanje 1 minut i 13 satelita gore desno.

 

Promenio član cezarpa
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Pre igranja sa osetljivom stvarčicom vrednom par stotina € bilo bi korisno pročitati uputstvo. Ili pogledati na Youtube, možda i bolja opcija.

 

Ja imam Mavic Air, jeste da smara to povezivanje daljinca, telefona, uparivanje... Ali i to ne traje duže od minut-dva. Meni relativno često traži da kalibrišem kompas što traje još nešto malo vremena. Ne polećem pre nego što mi da obaveštenje "ready to fly". Čim poleti ručno ažuriram "home point", kako bih bio siguran da je na trenutnoj lokaciji. Poletanje iz ruke, sletanje u ruku (ili jednom-dvaput u žbun...).

 

Kada je dron u vazduhu upravljanje i let su stvarno prosti, ne vidim zašto bi neko oko toga imao problema. Ono što zaprava traži vežbu i trud jeste letenje koje obezbeđuje lepe kadrove za snimanje. Tu samo praksa...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1920 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Gledao sam clipove za pocetnike,prvo me docekao apdeit softvera.Potom da se pali na kratki i dugi klik.u sustini to je ovo sto sam postigao prvo vece.Jedino mi fali deo ukljucivanje propelera i rucno na joistik poletanje.Posle kad sam gledao mapu dole levo uocio sam nesto kao biranje rucno i automatsko spoletanje,sletanje.Sutra ako vreme dozvoli probam opet.

Kad definisem RTH pre poletanja ili kad poleti?Leteo sam sa ovim Kineskim igrackama,tamo je pojednostavljena upotreba.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1920 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Pocetnicko pitanje ,letenje sa onim kavezom za propelere,koliko skracuje domet i bateriju?Jel osetna razlika?Prvo letenje obavljam sa zastitnim kavezom,dok se malo ne oslobodim i seknem neku rutinu.

Drugo pitanje ako snimam video ,moram da zaustavim snimanje ,radi okidanja fotografije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2844 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 18 minuta, cezarpa je napisao:

Pocetnicko pitanje ,letenje sa onim kavezom za propelere,koliko skracuje domet i bateriju?Jel osetna razlika?Prvo letenje obavljam sa zastitnim kavezom,dok se malo ne oslobodim i seknem neku rutinu.

Drugo pitanje ako snimam video ,moram da zaustavim snimanje ,radi okidanja fotografije?

Trajanje baterije će zavisiti od okolnosti i trenutnih vremenskih uslova i što šta  tako da nečeš moći da proceniš uticaj dodatne težine na vek baterije.

Što se tiće fotografija....ja ih skidam sa videa i izuzet kadrovi se dobijaju. Ne verujem da možeš da ubodeš neki spaktakularni kadar sa škljocanjem

Srećno letenje 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Nameće se pitanje potreba i želja. Ja iz videa nikada ne bih svojevoljno vadio kadrove za fotke, čak i ako snimam u 4k. Fotka je za fotkanje, obavezno RAW format, obavezno naknadna obrada. Ali jasno mi je i da sam dosta zahtevan u tom pogledu i da je većini sasvim dovoljan kadar izvučen iz videa.

 

@cezarpa

Dok traje snimanje videa nije moguće paralelno okinuti i fotku.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1920 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Doslo je do promene mini 1 ,koji je inace ostavio odlican utisak na mene ,zamenio sam sa mini 3.Ovaj tek dobro radi svoj posao.Kamera je bolja,veza sa kontrolerom bolja.Veca autonomija,manja buka,kad leti iznad 50m necuje se.Ne izaziva paznju prolaznika.Cak i kontroler zgodniji za montazu telefona.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Danas sam prvi put provrteo krajem Mini 3 pro, pa evo utisaka. Poredim ga sa Mavic Mini i Mini 2 sa kojima imam iskustva.

 

Kao prvo, sam dron je gabaritno veci od oba prethodnika. Vece su i "ruke" i elise, verovatno se nesto sporije okrecu izato je dron izuzetno tih. Nisam video (cuo?) tisi. Ruke mozete otvarati u slobodnom redosledu, ovog puta.

 

Daljinac je fantastican! Brinulo me to sto kazu da RC Pro ima svetliji ekran (1000 nita) ali je i ovih 700 nita na RC daljincu izuzetno svetlo. Softver je DJI Fly 1.9.4 i krcat je novitetima (bar za mene, u poredjenju sa Mini i Mini 2 na kojima sam leteo sa Litchi aplikacijom). Toliko da mi se pola pomesalo po glavi i nisam uspeo da pronadjem :) Razocarenje: nema pracenja putanje, sem u nekom jednostavnom obliku uz Hyperlapse. Nema crtanja putanje na mapi i slicno, verovatno da ne ugroze skuplje dronove. Cekam Litchi za Mini 3 Pro. Mastershots je odlican - jednom komandom dobijete sve moguce varijante kao sto su Dronie, Circle itd. na obelezenom objektu. Spotlight opcije nisam stigao da probam. Komande daljinca su nekako mekse, naravno dopada mi se hardversko biranje brzine drona. Opet jedan minus: baterije traju znatno krace nego na prethodnicima, recimo da je 25 minuta plafon. Sa Minijem 1 sam leteo bez problema 29-30 minuta u nekoliko navrata. Na dronu vise ne postoje vrata za bateriju, vec se ona uz jasan klik ubacuje u dron. Primetio sam da se dron pregrejao dok je sa baterijom stojao na stolu cekajuci da ja provalim cake sa daljinca. Baterije i dalje nemaju LED indikator popunjenosti kao Mavic ili Air serija. Mini 4 ce to imati.  Uz dron se ne dobija  nikakav punjac, ocekuju da ce te ga vi imati.

 

Najveca prednost trojke su senzori za napred, nazad i dole. Bocnih senzora nema, koliko sam video ni cetvorka ih nece imati. Odlicno reaguju na svaku prepreku, ma kako sitna bila. Kamera je za klasu bolja, vidim da ide 4K u 60fps, ali nisam to probao zbog sporosti moje kartice. Bila je spora cak i za FullHD u 30fps, dok Mini 1 i 2 nisu prijavili taj problem sa mojom karticom. Kamera moze da se postavi i u vertikalni mod za Tok-Tok, Instagram i Youtube shorts sto ja ne koristim :) Konacno postoji mod za pracenje koji jedva cekam da probam u Kucajskim planinama.

 

Torba iz Fly More kita je mogla da bude neznatno sira, tesko da mogu da uguram daljinac sa namontiranim rucicama. Kad sam na putu cesto stajem da pustam dron, mrzi me stalno da montiram rucice pa su stalno na dronu.

 

Dole je snimak akvaparka oko 700 metara ispod moje kuce do kog sa Minijem 1 nisam uspevao da dodjem zbog sume izmedju mene i parka. Mini 3 je stigao dotle izgubivsi samo jednu crticu na indikatoru jacine signala. Leteo sam i u drugom pravcu gde sam imao opticku vidljivost, tacnije nisam imao prepreka izmedju drona i daljinca, negde oko 2.5km ali sam ga sa tog rastojanja vratio nazad zbog straha da je baterija pri kraju. Dakle, po tom pitanju je odlican, mada je onih 17km koje DJI pominje teorija jer baterija to ne moze da izdrzi. Pokusacu da nabavim bar jednu extended bateriju 3600mah umesto standardne (2500ah cini mi se). Kazu da sa njom ima 47 minuta autonomije... Provericu. Za sad ih nema nigde u Evropi.

 

Eto, to su u kratkim crtama utisci. Ako neko ima pitanja, tu sam :)

 

 

DJI_0678.JPG

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1920 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Bolja konekcija je glavna prednost,posle kamera i meni licno odgovara to sto je tisi.A cena?Svako zadovoljstvo kosta.Baterija za troiku oko 70e x3.RC daljinski 260,obican 100.Mini 1 je dobar,ali vec prevazidjen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ma ako radi posao (a radi) nema veze sto je prevazidjen. Da nisam zveknuo u neku zicu pa na beton, ne bih ovo kupovao. A treba da idem na neka mesta na koja necu bez drona :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja