Jump to content

Moto Zajednica

Prednje vile, restauracija/upgrade

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Zapremina stuba, valjka, je njegova površina poprečnog preseka puta visina, ona se i navodu u tehničkom uputstvu koji je  postavio Savan. Pošto vazduh ne može praktično da se sipa iz čaše i meri kubaturno, određuje se, meri,  visinski u zadatom sudu, čizmi. Jednostavno i rizik greške je sveden na minimum ili potpuno eliminisan uz korišćenje namenskog alata. Ja imam 3 vrlo precizne menzure, uske a visoke, sipam uvek 5ml više zapremine i onda iz oba štapa izvučem višak alatićem i to je apsolutno jednako tačno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

A možeš ovo i sam da napraviš od čega imaš. Čak možda i crevca koje fiksiras da bude ravno uz nešto i sa tim odrediš visinu.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 1 minut, Savan je napisao:

Način je ustvari jako prost. Ako znaš koliki je air gap tj vazdusni prostor od vrha vila do površine ulja, na tu meru namestis sondu ispod tog kružića koji oslonis na vrh vila. Spricem izvuces sav visak do tačno odredjene visine. Pri tom naravno držiš vile u vertikalnom položaju, znaci ne može kad su već instalirane na motoru.
6479c6a34cd2eb61e89fe840d427a6a1.jpg


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Jeste prost da ne može prostije, ali kod ovog što si postavio, mora da se radi pod libelu, ono što sam ja napravio bode u u osu i ne mora pod horizontalu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Video sam link sad malopre ali nisam još stigao da pogledam.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Ok, sve ovo sto sam sad video i procitao meni pokazuje da time merite visinu nivoa ulja od vrha vila i povecavanjem ili smanjivanjem te visine/nivoa vi samim tim povecavate smanjujete kako Savan kaze "air gap tj vazdusni prostor od vrha vila do površine ulja". Ali u sustini to sluzi da bi se odredila tacna kolicina ulja u vilama a ne vazduha. Zar ne?

 

Ono zasto sam Djunta napisao da je tvoj post zbunjujuc jeste pominjanje jedinice zapremine, za koju si lepo napisao da se izrazava tj meri "kubaturno". Ne vidoh nigde da pise da vazduh u stapu treba da bude  npr 622 mm3.  Zato i pitam cime meris zapreminu vazduha

 

Ja podatak koji je Savan postavio mislim da je 78mm razumem kao podatak na kom nivou/visini od vrha vila treba da bude pocetni nivo ulja i to je ok. A dali je izmedju vazduh ili azot i zapremina istog je totalno nebitna.

 

Ako se ne varam Savanovo pitanje je kada tj kako se meri ta visina, zar ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Sve ovo oko čega se vodi rasprava je "izmišljeno" onda kad se počelo fušariti i kad se posao počeo raditi "ko jebesemeni" da se što prije napravi i uzmu pare potencijalnoj mušteriji ... ;)

 

 

Ako vilica prije sastavljanja izgleda približno kao na fotki, onda je jednostavno nemoguće da dođe do razlike u metodama određivanja količine ulja menzurom ili visinom ulja u štapu (tj. količine zraka) ... te dvije veličine su jednostavno jedan uzročno posljedični niz i direktno su povezani ... Jednostavno je nemoguće nasuti točnu količinu ulja, a da visina ne odgovoara i obrnuto, nemoguće je pogrešiti količinu ulja, a da visina bude točna ... Naravno ako smo ispunili sve ostale uvjete da je vilica ispravna ... :takoje:

 

Jer ako se ta dva podatka razilaze, onda je to direktan pokazatelj da nešto drugo nije uredu sa komponentama vilice .. ;)

 

P5049059.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Vilica, amortizer ajd nazovimo kutija, pa u toj kutiji ide tacna kolicina ulja.

Tacna kolicina ulja ima neku tezinu, imamo ultra mega giga preciznu digitalnu vagu, menzuru i ulje.

Premerimo tezinu menzure pa zapisemo, sipamo ulje u menzuru pa opet premerimo tezinu pa zapisemo.

Kad smo sve to premerili lepo, odbijemo tezinu menzure od tezine menzure i ulja i dobijemo tacnu tezinu ulja koja treba biti u kutiji.

Uzmemo menzuru koja ima neku tezinu, na tu tezinu dodamo tacno izmerenu tezinu ulja koja treba biti u kutiji, sipamo u kutiju i to je to.

 

Moze li ta metoda da se upotrebi, da bude u kap tacna kolicina ulja, tako nema moguceg zaostatka koji bi se hvatao po zidu menzure, vilice, amortizera, kutije?

 

Zaboravi reci....pod uslovom da je sve pre toga provereno, ispravno, odmasceno, uglancano.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ne vidim razlog zašto sebi komplikovati život da bi nasuo tacnu količinu ulja u kap, da bi potom proverio sa gornje strane jel ispravno. Kad već prilikom provere možeš da odvadis visak i tako dobiješ u jednom zahvatu preciznu količinu.
@golub
Moje pitanje se odnosilo na visinu vazdusnog stuba i u kom stadijumu se meri. Ako npr ubacim oprugu unutra i onda odvadim ulje na tih 78mm, a zapravo je to visina merena bez opruge, fali će mi ulja koliko iznosi zapremina te opruge. Ili obrnuto da bude viska toliko ulja.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Pa zato i je fora u tome da ako sipaš na menzuru, boli te kimbala u kom položaju stoji nešto... jebe ti se jel opruga unutra ili nije ... ITD .. ;) A ako je sve ispravno onda NESMIJE biti razlike između te dvije metode ... ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 1 sat, Savan je napisao:

Ne vidim razlog zašto sebi komplikovati život da bi nasuo tacnu količinu ulja u kap, da bi potom proverio sa gornje strane jel ispravno. Kad već prilikom provere možeš da odvadis visak i tako dobiješ u jednom zahvatu preciznu količinu.
.........

 

Upravo zbog ovoga o cemu strasilo prica ;)

Pre sat vremena, strasilo je napisao:

Pa zato i je fora u tome da ako sipaš na menzuru, boli te kimbala u kom položaju stoji nešto... jebe ti se jel opruga unutra ili nije ... ITD .. ;) A ako je sve ispravno onda NESMIJE biti razlike između te dvije metode ... ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Taman posla da bacam. Stari su oprani i spakovani u zamascenu kesu od novih i tako spakovani u kutiju takodje od novih. Mislim ja na nas ništa se ne sekiraj, a ti pa opet me cinkari kod supruge. :D


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

21ffeb4ef76bbbece34f430cbd7ff338.jpg

Tako uvek, prvo napravim pa onda čitam uputstvo da vidim gde sam se zajebal. Tako i sa air gap, jurim podatke na netu i na kraju nazovem ove specijalce sto su mi prodali sve to. Kaže čovek, piše ti lepo na kutiji. Na momenat me bi sramota :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

fd449c87dffc627df0ce8dbc0cb01532.jpg

Uzeh par merica od žene kako bih iskombinovao traženu količinu, 586ml. Jedna velika merica gde imaju podeoci od po 100ml, tu sam nasuo 300ml i jednu drugu koja je imala crticu na 160ml i treću sa crticom na 120ml. Te dve manje sam presuo u prvu kako bi zbir bio 580ml, za 6 manje nego traženo.

Rezultat je bio da je ostalo 130mm do vrha vazduha. Dolih još nekih 100ml i to je bilo previše, merio sam sa sublerom dubinu jer jasno se vidi kad pipak dotakne ulje. Odvadio sam pomoću tankog crevceta i na švercerski manir, laganim podpritiskom i ponovno merenje. Doterao sam ih tačno na 78mm vazduha nakon ozračivanja. Drugi štap sam na isti način odradio, stim sto nisam komplikovao sa 3 merice već sam odmah u veliku mericu nasuo skoro 600 i onda potom merio, dosipao, vadio, merio, sve do kraja.

Ono sto je zacudjujuce, kad sam proverio u mericu koliko je ostalo ulja ispalo je da ima još 825. Nije mo bilo teško da odradim razmeru izmedju crtica, ima 8mm a nivo je stigao do drugog mm. Znaci 800 + 25ml.

2000 - (2* 586)= 828 - toliko je u teoriji trebalo ostati.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Sutra pocinje sklapanje lagano. Više ništa ne skidam niti cackam.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 21 sati, Golub je napisao:

Ok, sve ovo sto sam sad video i procitao meni pokazuje da time merite visinu nivoa ulja od vrha vila i povecavanjem ili smanjivanjem te visine/nivoa vi samim tim povecavate smanjujete kako Savan kaze "air gap tj vazdusni prostor od vrha vila do površine ulja". Ali u sustini to sluzi da bi se odredila tacna kolicina ulja u vilama a ne vazduha. Zar ne?

 

Ono zasto sam Djunta napisao da je tvoj post zbunjujuc jeste pominjanje jedinice zapremine, za koju si lepo napisao da se izrazava tj meri "kubaturno". Ne vidoh nigde da pise da vazduh u stapu treba da bude  npr 622 mm3.  Zato i pitam cime meris zapreminu vazduha

 

Ne, određuje se količina, kubatura, vazduha indirektno preko nivoa ulja. Hidrulični štap je analogan radnom cilindru SUS motora gde je ulje klip a vazduh je prostor za sabijanje sa kompresinom komorom kad dođe do punog sabijanja štapa, potonuća motora. Znači, javlja se kompresioni odnos, stepen sabijanja, sa rastućom silom, pritiskom, pri sabijanju i koji otežava, prigušuje sabijanje, a pri ekspandiranju pomaže povratu. Zato je bitno da oba cilindra, štapa, imaju propisane jednake tehničke karakteristike jer se usled nejednakosti rezultujuća sila smiče u stranu, točak i vešanje teži da se krivi, što se i dešava praktično u tom slučaju. Lako je zaključiti da par ml ulja na 500-600 ml jeste malo, ali u kompresovanoj zapremini je neuporedivo veće, čito sam na netu da već 5ml razlike ulja  izmešu štapova postaje primetno.

 

Teoretski idealno jednake količine ulja ne garantuju isto takve zapremine vazduha, nekad i fabrika navodi nešto veću količinu ulja nego što je radno potrebno, zato i stoji visinski podatak i nužno odvađivanje. Kad se računa digitronom koji ne greši, ne retko se ustanovi da je došlo do greške pri prostom sabiranju a kamoli neće pri odmeravanju u sudu ma koji on bio, pogotovu ako se iz više puta naliva ko što je obično nužno, ja imam 3 menzure od 100, 250 i 500 ml.  Zaostatak na zidovima je priličan, vreme ulivanja od uticaja, naročito kod gušćih gradacija, pa kapljanje, pa taloženje, pa prelivanje, a ni sam nivo u epruveti nije uvek jasan jer tečnost uz uvicu zida  se kapilarno podiže, pa kad ima 6 merenja greška je neminovna, nemoguće ju je ne napraviti. Nivo tečnosti je uvek vodoravan i da bi očitavanje bilo tačno u menzuri, ona mora da se postavi u horizontalu, višeputno merenje u zapamćenom položaju je skroz netačno. Merenje visine putem šublera i sličnog nosi grešku ako su štapovi u kosoj poziciji, zbog samog ugla koji nije pod 90° ako se meri metrom ili iglom,  uz sam zid je nivo viši nego na par mm ka sredini, a i na samoj sredini dolazi munjevito do penjanja tečnosti uz štapić. Sa kalibrisanim injektorom u osu cilindra sve bude pre svega tačno, jednako, čisto, brzo, bez libele i čak može i na čašu i tad se baš j. za sve.

 

   

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ali se moramo složiti i s tim da postoji nemali broj prednjih vilica gdje lijevi i desni štap nisu identični i ne vrše isti posao u svom radu .. ;) .... pa prethodno napisano drži vodu u određenim slučajevima, dok u onim drugim slučajevima nije tako .. :takoje:

 

Na ovu konkretnu temu bih nadodao još i to da je savan stavljao druge (afrermarket) opruge koje nisu identične originalnima ... samim tim i zračni prostor nakon stavljanja tih opruga neće biti isti kao i zračni prostor sa originalnim oprugama ako se stavi ista količina ulje kao i sa originalnim oprugama ... ;) pa sva dosadašnja teoretiziranja padaju u vodu ... :)

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nema drugih slučajeva, osim ako fabrički nije projektovano, nejednaki štapovi u naj manju ruku nepravilo habaju. Ko što sam naveo, istisnina utiče na nivo i logički je da  promena ili dodavanje  nekog uronjenog dela povlači i drugojačije punjenje, to takođe prostiče iz teorije koja je vrlo egzaktna u primeni. A vrlo jednostavno se dođe do približno tačne razlike u istisnini između opruga i definisanja količine ulja, odnosno nivoa. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Ne ide, il sam ja glup ali jednostavno ne mogu da te razumem. Mada mi sve sto si napisao u odnosu na ono moje lici mi ne "nije silja nego vrat"

 

Sve sto si napisao ja znam i jasno mi je... i znam da ostaje film na mezurama, menzuru iz koje je sipano  ostavim da se slije pa tih 1,2,3ml ubacim spricem... i jasan mi je princip rada amortizera...

 

Sad vidim da sam se ja pogresno ïzrazio uovde " Ali u sustini to sluzi da bi se odredila tacna kolicina ulja u vilama a ne vazduha. Zar ne?" Mada sam napisao gore tacno ne kolicina nego nivo u odnosu na vrh vila ali odredjivanjem nivoa ulja ti odredjujes i kolicinu.  Tako da mislim da sam trebao napisati  kolicinu/nivo ulja a naravno da to indirektno utice na zapreminu vazduha. Cak na nivo ulja utice koliki je atmosferski pritisak tog dana a i kolika je temperatura ulja a opet to sve utice na zapreminu vazduha (malo karikiram ne zameri)

 

I smatram da je ona (kolicina/nivo) sustinski najvaznija, jer zapremina vazduha se menja. U tom trenutku je manja za zapremunu alatke koja je u stapu, kada ubacimo opruge opet se promenila zapremina vazduha, stavimo deblje opruge jos manja zapremina itd....

Mozda postoje, ja se nisam susreo sa vilama gde ide razlicita kolicina ulja u stapovima ali to ne menja stavar u jednom ce nivo biti i kolicina jedna a drugom druga

 

Ja mislim da je bespotrebno pominjanje zapremine vazduha, i svako ko se upusta u sopstvenu DIY avanturu menjanja ulja i u ovoj temi procita i to  i pocne da kopa podatak koliko mu vazduha ide u stap....

Dva podatka su bitna kolicina ulja kao pocetni podatak a kao "kontrolni" jeste nivo

 

Edit

Sada vidim da me je Strasilo prestigao vezano za opruge i zapreminu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Moram da dodam, zasto kazem da je podatak nivoa ulja  "kontrolni" podatak, ako je fabrika propisala da u stap ide npr 590ml i kazu da na tih 590ml treba da nivo ulja bude 85mm od pocetka vila a on se drasticno razlikuje to nam govori da nesto nije uredu ili sa nasim merenjem kolicine ulja ili sa merenjem nivoa (ja prvo polazim da sam ja negde pogresio) a onda prelazim da je problem u ovom slucaju vilama

 

Mislim da je ovde i stvar u prevodu Luftkammer, Air chamber, Air gap ja bih to na nasem rekao pocetni nivo ulja od vrha vila, nikako zapremina vazduha (ulje treba da ti pocinje na 78mm od vrha vila, kada bih ja nekome objasnjavao kako da proveri...)

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 29 minuta, Golub je napisao:

Ne ide, il sam ja glup ali jednostavno ne mogu da te razumem. Mada mi sve sto si napisao u odnosu na ono moje lici mi ne "nije silja nego vrat"

 

Sve sto si napisao ja znam i jasno mi je... i znam da ostaje film na mezurama, menzuru iz koje je sipano  ostavim da se slije pa tih 1,2,3ml ubacim spricem... i jasan mi je princip rada amortizera...

 

Sad vidim da sam se ja pogresno ïzrazio uovde " Ali u sustini to sluzi da bi se odredila tacna kolicina ulja u vilama a ne vazduha. Zar ne?" Mada sam napisao gore tacno ne kolicina nego nivo u odnosu na vrh vila ali odredjivanjem nivoa ulja ti odredjujes i kolicinu.  Tako da mislim da sam trebao napisati  kolicinu/nivo ulja a naravno da to indirektno utice na zapreminu vazduha. Cak na nivo ulja utice koliki je pritisak tog dana a opet na nivo utice kolika je temperatura ulja (malo karikiram ne zameri)

 

I smatram da je ona (kolicina) sustinski najvaznija, jer zapremina vazduha se menja. U tom trenutku je manja za zapremunu alatke koja je u stapu, kada ubacimo opruge opet se promenila zapremina vazduha, stavimo deblje opruge jos manja zapremina itd....

Mozda postoje, ja se nisam susreo sa vilama gde ide razlicita kolicina ulja u stapovima ali to ne menja stavar u jednom ce nivo biti i kolicina jedna a drugom druga

 

Ja mislim da je bespotrebno pominjanje zapremine vazduha, i svako ko se upusta u sopstvenu DIY avanturu menjanja ulja i u ovoj temi procita i to  i pocne da kopa podatak koliko mu vazduha ide u stap....

Dva podatka su bitna kolicina ulja kao pocetni podatak a kao kontrolni jeste nivo

 

Da bi sa bavilo bilo čime, valja da se razume problematika i rezultujući efekti i dobri i nus. DIY je u redu ali redovno osim dobre želje nema nikakve druge kompetencije, onda je bar nužno da se striktno drži fabričkog uputstva jer su to smislile hiljade inženjera koja od toga svaki dan jedu leba.

 

Zapremina vazduha koja zavisi od nivoa ulja, mora da bude identična i u propisanoj veličini posledično nalivanju i merena pod određenim uslovima koje fabrika navodi, dal sa oprugom il ne itd. Alatka koju imam i slične, samo precizno dovedu nivo ulja u potrebnu visinu praznog prostora i to nema veze sa zapreminom u radu. Naravno da atmosferski pritisak utiče al je minoran i nebitan.

 

Znam ja da je "zbunjujuće" što potenciram vazduh a ne ulje, "nije šija, neg je vrat", upravo tako. Vazduh, tj, njegova zapremina, kroz stvaranje i promenu pritiska utiče na rad vešanja. Ulje kao inertan medijum koči fizički klip i ima otpor prilkom pretakanja kroz ventile u njemu, zato mora da bude viskoziteta u nekom okviru projktovanog, ali gotovo da nikad ne dođe do tolikog nedostatka ulja da klip radi na suvo a štap oslabi, to je zato što se usled njegovog nedostaka padne stepen sabijanja jer ima previše praznog prostora, tj. zapremine sa vazduhom. Cela igra sa uljem i njegovim nivoom je u funkciji gasa i njegovog dejstva, al ne može da se govori o sipanju vazduha, to je jasno. Ja uvek razmišljam posledično, al džaba vredi, mislim u životu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 1 minut, štampar je napisao:

Ала натруковасте теорије мили Боже:care:...око замене једног обичног уља у виљушци:D....Саво,монтирај то и иди возај се и уживај ако тамо није снег ко'овде:(....ако омашиш запремину уља и за 10-20 милилитара ти то нећеш приметити нити ће утицати значајније на возне особине,кладим се у две тепсије пите с јабукама и оранију чварака чију слику нам је Страшило подметнуо на другој теми:jee:да нам прави зазубице....

 

Mera je egzaktna, a to što neko neće da oseti nije merodavno u tehnici niti pa moguće, niko nema u dve šake apotekarsku vagu, al to ne znači da treba i tako da se razmišlja i radi, ofrlje. Ako je propisano toliko, nijedan razlog ne postoji da se ne teži i ne uradi, izuzeci imaju nad svojm stvari puno pravo činjenja al nemaju da kažu da 2 + 2 nisu 4, doduše, u srbiji je i to moguće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
1 hour ago, đunta said:

Ne, određuje se količina, kubatura, vazduha indirektno preko nivoa ulja. Hidrulični štap je analogan radnom cilindru SUS motora gde je ulje klip a vazduh je prostor za sabijanje sa kompresinom komorom kad dođe do punog sabijanja štapa, potonuća motora. Znači, javlja se kompresioni odnos, stepen sabijanja, sa rastućom silom, pritiskom, pri sabijanju i koji otežava, prigušuje sabijanje, a pri ekspandiranju pomaže povratu. Zato je bitno da oba cilindra, štapa, imaju propisane jednake tehničke karakteristike jer se usled nejednakosti rezultujuća sila smiče u stranu, točak i vešanje teži da se krivi, što se i dešava praktično u tom slučaju. Lako je zaključiti da par ml ulja na 500-600 ml jeste malo, ali u kompresovanoj zapremini je neuporedivo veće, čito sam na netu da već 5ml razlike ulja  izmešu štapova postaje primetno.

  

Đunta druže, ja se nekako nebih mogao složiti s ovom usporedbom ... :stabre:

 

Za razliku od zadnjih amortizera (onih sa rezervarom) koji su "zatvoreni" hidraulični sistem, prednji amortizeri (vilice) spadaju u "otvoreni" hidraulički sistem i količina praznog prostora (air gap) nema direktnog uticaja na način koji ti spominješ ... :takoje:

 

Ali kao što već rekoh negdje ovdje... u ovim zimskim danima ljudi nemaju pametnija posla, pa krenu misliti ... a nije to za svakoga ... :lol3::lol3:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Od vrlo proste stvari pravi se nautika i nikad mi nece biti jasno zasto je to tako.....to mislim na tebe djunta i uvek ces drzati do svoje teorije ali uvek, jedino je tvoja isprvna i nicija vise.

 

Tacnu tj idealno jednaku kolicinu ulja mozes jedino sipati ako se pre toga meri tezina istog i ne znam samo kako si zakljucio da je to "ofrlje"?

Kad idealnu kolicinu ulja sipas u idealne amortizere opet se moze doci do razlicitih visina vazdusnog prostora.....eto sve je idealno a opet razlicito, gde je greska, sta je tacno, kolicina ulja ili visina vazdusnog prostora?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja