Jump to content

Moto Zajednica

Prednje vile, restauracija/upgrade

Recommended Posts

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Gde ste sad:

 

@štampar

[mention=3699]drumskalisica[/mention]

@đunta

[mention=4311]strasilo[/mention]

[mention=94]bmw[/mention]

 

I svi ostali koji se razumete u ovu oblast

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

I ovako je bio krajnji rezultat, naravno sklopljeno samo da ne pogubim delove i prašina da ne udje.

f1351909726fc084658d3c77ed6116c8.jpg

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Ma pusti engleze oni nam nisu nikad bili braca...Vidi koliko ide ml ulja po stapu (google kaze 586ml 10w) odmeris sipas i to je to...  Koliko ja znam vila uvek treba da je sasavljena i onda punis ulje... Sta kada radis samo zamenu ulja? Ne rasturas vilu da bi zamenio ulje... Ja sam uglavnom vile pakovao na motor pa sipao ulje... ustvari uvek... Ne znam kako drugi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Ja sam tu, ali neznam šta točno želiš da ti kažem .. 



Sad je glavno pitanje šta sve treba biti sastavljeno od vila da bi se napunila uljem a potom odredila praznina pri vrhu. Da li treba i opruga i unutrašnja cevku (blage veze nemam kako danje krstim na srpskom) biti namontirane pa tek onda da se puni i steluje?



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

A tacna količina ulje je izražena u ml i konstanta je, ili se odvadi odredjeni broj mm (78?) od vrha stapa u sabijenom stanju?

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
8 minutes ago, Savan said:

A tacna količina ulje je izražena u ml i konstanta je, ili se odvodi odredjeni broj mm (78?) od vrha stapa u sabijenom stanju?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Uključi mozak i napravi uzročno posljedični niz ... ;)

 

Uzmi menzuru i uzmi jednu pivsku flašu ... U menzuru stavi točno 300ml vode i prespi u flašu... Povuci crtu markerom dokle je voda u flaši, pa izmjeri nekim mjernim instrumentom koliko je to u mm od vrha flaše ..... i zapiši ... :takoje:

Zatim istresi vodu iz flaše, pa ponovi postupak i na kraju zapiši rezultat ..... 

 

Ponovi istu radnju 11 puta i usporedi zapisane rezultate ... pa javi kakav si rezultat dobio .. :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!
Pre 14 sati, Savan je napisao:

A sad jedno pitanje :)

Da bih skinuo staru oprugu morao sam odvrnuti onu budzu na vrhu gde se steluje vila. Medjutim tek kad sam sklapao primetih da nisam zabeležio bas početno stanje i poziciju tog dela. Recimo, onu kontra maticu možeš odvrnuti više ili manje pa će tako i ta budza doći vislje ili niže. Evo slika da se vidi na šta mislim.

c36eac7851f1c1c0ea9cace441e8dd99.jpg

I zadnje pitanje, kako napuniti ih sa uljem. Tj kako odmeriti tacnu količinu. Video sam onu spravivu sa spricem i sa odmeravanjem odgore koliko treba da ostane vazduha. Ali sigurno ima uslova pod kojim se to radi, npr, sa ili bez opruge..




Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

@Utjerivac

Hvala na snimku, tako sam i pretpostavio. Ubaci se samo ta centralna cev, bez ičega i onda se meri air gap, u ovom slučaju 78mm. Naravno nakon ozračivanja sistema.
A inače bas si ubo snimak, jer ako se ne varam moj triumph ima iste seals kao i ta Honda. Čak i cela vila mi deluje jako slična.

Nisam stigao danas da uzmem nove bakarne podloske inače bi sad otrčao da to završim i da ih napunim, sklopim skroz i vratim.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Uključi mozak i napravi uzročno posljedični niz ...
 
Uzmi menzuru i uzmi jednu pivsku flašu ... U menzuru stavi točno 300ml vode i prespi u flašu... Povuci crtu markerom dokle je voda u flaši, pa izmjeri nekim mjernim instrumentom koliko je to u mm od vrha flaše ..... i zapiši ... :takoje:

Zatim istresi vodu iz flaše, pa ponovi postupak i na kraju zapiši rezultat ..... 
 
Ponovi istu radnju 11 puta i usporedi zapisane rezultate ... pa javi kakav si rezultat dobio .. :takoje:

A ako npr ubaciš kliker u tu flašu, hoće li biti ista razdaljina do vrha? A recimo uzmeš drugi kliker sa malo većim promerom, hoće li biti ista razdaljina do vrha kao i bez klikera ili pak kao sa onim prvobitnim ili ipak nešto potpuno trece.
A ako ubaciš kliker, novčić, i m10 maticu...

Ja razumem šta ti kažeš ali izgleda ti nisi razumeo pitanje. Možda će tih 586ml po vili i da se poklopi sa tih 78mm vazdusne komore ali onda je to odgovor na pitanje, znaci možeš i ovako i onako.

U suštini i nebitno, hvala svakako na odgovoru.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Ja nikako ne shvatam sto ti je bitan nivo ulja ako znas tacnu kolicinu... Sipas u stap koliko treba i gotovo...ako si sipao pravu kolicinu i nivo ce biti odgovarajuci...zar ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Da bi dobio ih jednako da funkcionišu trebalo bi u svakom podjednako da ostane vazduha. Možda se sad ide u sitna crevca da li će ostati 2mm više ili manje vazduha, ali sto da ne odradim kako treba. Važno je da bude jednako. A Kad već radim zar ne, flawless neka bude. Niti mi je hitno niti imam bilo koji drugi razlog da to ne odradim tako.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Zapremina vazduha je primarna i mora-valja da bude identična u oba štapa, osim ako nije drugojačije projektovano, manje bitno dal je malo veća ili manja u mm.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Mislio sam na visinu vazdusnog stuba, stoga sam se i izrazio u mm.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
... ali (uvijek taj JEBENI ALI) ... nigdje na filmiću nije spomenuto da na mašinskim stegama (mengelama, škripcu, šrafštoku ili kako ga već netko zove) OBAVEZNO (jebeno OBAVEZNO) moraju biti mekane, aluminijske, teflonske ili drvene šapice .... (inače postoji umetak koji se koristi kad se rade vilice)


Onaj sto sam pazario pre neki dan, polovan za sitne pare.

43610590c8fccbfe0d5afa897e59727c.jpg

Nije heavy duty ali za kucne potrebe odličan srafstuk. I ima te dodatke od plastike/teflona/...



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 7 sati, đunta je napisao:

Zapremina vazduha je primarna i mora-valja da bude identična u oba štapa, osim ako nije drugojačije projektovano, manje bitno dal je malo veća ili manja u mm.

 

Pre 7 sati, Savan je napisao:

Mislio sam na visinu vazdusnog stuba, stoga sam se i izrazio u mm.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Visina  stuba definiše zapreminu.

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/64269-ulje-u-vilama-zamena-i-određivanje-nivoa/

 

Gugleto izbaci ovo, tvoj post: https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/111735-r1200rt-prednja-viljuska-pusta-ulje/&do=findComment&comment=1801423

( Ako se ne vide slike, mogao bih da ih ispostavljam)

 

Generalno, pregleda se stanje košuljice u cilindru čizme, stanje karike ležaja, zazor usled potrošenosti se ne oseća kad je sve spakovano,  pravost i  okruglina štapova, eventualna oštećenja i risevi koje valja sanirati i prepolirati  radnu zonu celu, tad vešanje bolje radi a i pri zamani semeringa je to preporučeno obavezno, njih namastiti,sipati ulje i izjednačiti nivoe na visinsku meru koja je navedena, a ako nije, što tačnije naliti u jedan i premeriti visinu vazdušnog stuba i po toj meri iznivelisati drugi štap. Ulja se razlikuju po viskozitetu zavisno od proizvođača, ima na netu komparativnih tabela i na osnovu fabričke preporuke određene marke ulja izabrati neko drugo gledajući indekse  cSt100, to je pod radnim režimom. Neko mešanje ulja zarad pomeranja viskoziteta se ne vrši procentalnim odnosom zapremina već putem obrasca indeksa viskoziteta, kalkulatori mogu na netu da se nađu. Sve podašavače postaviti na srednju vrednost i vožnjom fino podešavati, ako je vešanje meko, može i zbog potrošenosti, povišenjem nivoa ulja do 5%, retko do maksimalno 10%, se kruti ogibljenje a ako je i dalje nezadovoljavajuće, preći na sledeći viskozitet ulja, daljim ugušćavanjem hidraulika ulazi u nepravilan režim rada i moraju se zameniti pohabani delovi ili ići na pojačane.   

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥
8 hours ago, đunta said:

Zapremina vazduha je primarna i mora-valja da bude identična u oba štapa, osim ako nije drugojačije projektovano, manje bitno dal je malo veća ili manja u mm.

Malo zbunjujuca izjava... Sta definise zapreminu vazduha u stapvima - Nivo ulja, zar ne? Pa ne sipamo vazduh u stapove pa da pratimo zapreminu vazduha... Da bi zapremina vazduha bila ista mora biti ista kolicina ulja u stapovima?? Ili sam ja sve ove godine radio pogresno ili sam ...

 

9 hours ago, Savan said:

Da bi dobio ih jednako da funkcionišu trebalo bi u svakom podjednako da ostane vazduha. Možda se sad ide u sitna crevca da li će ostati 2mm više ili manje vazduha, ali sto da ne odradim kako treba. Važno je da bude jednako. A Kad već radim zar ne, flawless neka bude. Niti mi je hitno niti imam bilo koji drugi razlog da to ne odradim tako.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Naravno uvek treba da se uradi kako treba, ja sam probao da dam savet ali izgleda da je kod engleza uvek nesto drugacije, znam iz iskustva (auto-sveta).... Ne zelim da dam pogresan savet, samo sam pisao kako sam do sada radio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 2 minuta, Golub je napisao:
Pre 9 sati, đunta je napisao:

Zapremina vazduha je primarna i mora-valja da bude identična u oba štapa, osim ako nije drugojačije projektovano, manje bitno dal je malo veća ili manja u mm.

Malo zbunjujuca izjava... Sta definise zapreminu vazduha u stapvima - Nivo ulja, zar ne? Pa ne sipamo vazduh u stapove pa da pratimo zapreminu vazduha... Da bi zapremina vazduha bila ista mora biti ista kolicina ulja u stapovima?? Ili sam ja sve ove godine radio pogresno ili sam ...

 

Možda je zbunjujuće, ali nije. Zašto se navode oba podatka i koji je tačniji, odnosno, precizniji za definisanje i kontrolisanje. Takođe, zapremiska količina ulja je inicijalna, jednako ko kod agregata, sipa se x litara ulja a kontroliše na neki merač. Samim izlivanjem ostane neka količina na zidovima suda a da ne pominjem meračenje na flaše od kokakole itd. Takođe pri prostoj, brzoj, zameni ulja, ostane nešto u čizmi i praktično nivo može da bude promašen, malo ali ipak netačno. Kod nekih sistema se ubacuju podloške, druge opruge itd. pa samim tim i ta istisnina pomera nivo. Jedini način tačnog i pouzdanog definisanja je visinska mera nepunjenog dela i zato se i navodi kao postupak. Sem toga, lakše je preko alatića.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥
14 minutes ago, đunta said:

Možda je zbunjujuće, ali nije. Zašto se navode oba podatka i koji je tačniji, odnosno, precizniji za definisanje i kontrolisanje. Takođe, zapremiska količina ulja je inicijalna, jednako ko kod agregata, sipa se x litara ulja a kontroliše na neki merač. Samim izlivanjem ostane neka količina na zidovima suda a da ne pominjem meračenje na flaše od kokakole itd. Takođe pri prostoj, brzoj, zameni ulja, ostane nešto u čizmi i praktično nivo može da bude promašen, malo ali ipak netačno. Kod nekih sistema se ubacuju podloške, druge opruge itd. pa samim tim i ta istisnina pomera nivo. Jedini način tačnog i pouzdanog definisanja je visinska mera nepunjenog dela i zato se i navodi kao postupak. Sem toga, lakše je preko alatića.  

Izvini ali moram da pitam, znamo se da ne mislis da idem u raspravu, a pitam jer ja ne znam (znam ali nacin na koji bi ja to uradio je previse komplikovan) Pitanje: Kako ili cime meris zapreminu vazduha u cizmi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Način je ustvari jako prost. Ako znaš koliki je air gap tj vazdusni prostor od vrha vila do površine ulja, na tu meru namestis sondu ispod tog kružića koji oslonis na vrh vila. Spricem izvuces sav visak do tačno odredjene visine. Pri tom naravno držiš vile u vertikalnom položaju, znaci ne može kad su već instalirane na motoru.
6479c6a34cd2eb61e89fe840d427a6a1.jpg


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja