Jump to content

Moto Zajednica

Prednje vile, restauracija/upgrade

Recommended Posts

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥
36 minutes ago, đunta said:

Da bi sa bavilo bilo čime, valja da se razume problematika i rezultujući efekti i dobri i nus. DIY je u redu ali redovno osim dobre želje nema nikakve druge kompetencije, onda je bar nužno da se striktno drži fabričkog uputstva jer su to smislile hiljade inženjera koja od toga svaki dan jedu leba.

 

Zapremina vazduha koja zavisi od nivoa ulja, mora da bude identična i u propisanoj veličini posledično nalivanju i merena pod određenim uslovima koje fabrika navodi, dal sa oprugom il ne itd. Alatka koju imam i slične, samo precizno dovedu nivo ulja u potrebnu visinu praznog prostora i to nema veze sa zapreminom u radu. Naravno da atmosferski pritisak utiče al je minoran i nebitan.

 

Znam ja da je "zbunjujuće" što potenciram vazduh a ne ulje, "nije šija, neg je vrat", upravo tako. Vazduh, tj, njegova zapremina, kroz stvaranje i promenu pritiska utiče na rad vešanja. Ulje kao inertan medijum koči fizički klip i ima otpor prilkom pretakanja kroz ventile u njemu, zato mora da bude viskoziteta u nekom okviru projktovanog, ali gotovo da nikad ne dođe do tolikog nedostatka ulja da klip radi na suvo a štap oslabi, to je zato što se usled njegovog nedostaka padne stepen sabijanja jer ima previše praznog prostora, tj. zapremine sa vazduhom. Cela igra sa uljem i njegovim nivoom je u funkciji gasa i njegovog dejstva, al ne može da se govori o sipanju vazduha, to je jasno.

 

Slazem se i ovo si lepo napisao "Cela igra sa uljem i njegovim nivoom je u funkciji gasa i njegovog dejstva..." ali sa uljem i njegovim nivoom zasto bilo koga ko je dosao u ovu temu da nauci i pogleda kako da uradi u varijanti DIY zamenu ulja u vilama zbunjivati sa zapreminom vazduha??

Njemu je najbitnije da se kao sto kazes "striktno drži fabričkog uputstva jer su to smislile hiljade inženjera koja od toga svaki dan jedu leba."

 

A fabrika ti daje samo dva podatka tj tri podatka : kolicinu, nivo od vrha vila (Luftkammer, Air chamber, Air gap) i preporuceni (fabricki) viskozitet ulja (koji moze da promeni) i to je to.

Ja nikada nigde ni u jednom standardnom servisnom uputstvu nisam video podatak kolika je zapremina vazduha a ako mislis na Luftkammer, Air chamber, Air gap - to nije zapremina vazduha/kolicina vazduha

 

Savan ni sada kada je gotovo ne zna kolika mu je zapremina vazduha, zna kolicinu i pocetni nivo ulja od vrha vila.

 

Mislim da je uloga, povezanost vazduha i ulja i sve ostalo vezano za rad amortizera je za drugu temu.

 

He vidim da svi koristimo stvari iz YU doba

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Zapreminu izračunaš matematičkom formulom ... ;) ... ali moraš uzeti u obzir temperaturu zraka jer znamo da su plinovi (pogotovo mješavine) jako podložne promjeni zapremine prilikom promjene temperature .. što jako lijepo opisuje boyle mariotteov zakon ... :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

^ @strasilo Ne znam da li je meni upuceno? Znam ja kako se izracunava zapremina... i ako je meni bilo upuceno moram te pitati zasto bih izracunavao zapreminu vazduha u vili tj. stapu? Ako nije meni zaboravi na moje pitanje... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
pre 11 minuta, štampar je napisao:

Не наутика младићу,наука...

Siciliju citam opet pa se zaebah u kucanju :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Kako zašto ?!? Pa da bi znao taj podatak kad u birtiji sjediš s ekipom i krene priča o štelanju prednjeg ovjesa ... a ti onda kao prava faca kažeš svima oko sebe ... "eeeee dečki moji ... u mojim vilicama je točno 73 kubika (ccm) mješavine plinova (zvuči bolje nego da kažeš zraka) pri konstantnoj temperaturi od 20°C... " ... ali onda nastaviš spiku dalje... "a svi znamo da nam boyle mariotteov zakon kaže da će porastom temperature doći i srazmjeran porast pritiska jer je zapremina konstantna u ovom slučaju, a taj porast temperature dolazi zbog ekstremnog korištenja prednjeg ovjesa u vožnji..." ... pa ne samo da ćeš biti faca, već će svi znati da se i dobro voziš jer moraš jebeno dobro gaziti motor da bi došlo do povećanja temperature unutar "air gapa" ... :)

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Zar ne pise Luftkammer: 110mm? Kako dodje do 78mm?

Pise.. i da budem pošten ne da mi to mira nikako. Toliko da sam im poslao mail da razjasne različite podatke!

Jer u manuala jasno piše količina ulja i visina luftkamera. Ali promenuo sam opruge za drugi tip, drugi proizvodjac..

Elem, neka razjasne.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥
41 minutes ago, strasilo said:

Kako zašto ?!? Pa da bi znao taj podatak kad u birtiji sjediš s ekipom i krene priča o štelanju prednjeg ovjesa ... a ti onda kao prava faca kažeš svima oko sebe ... "eeeee dečki moji ... u mojim vilicama je točno 73 kubika (ccm) mješavine plinova (zvuči bolje nego da kažeš zraka) pri konstantnoj temperaturi od 20°C... " ... ali onda nastaviš spiku dalje... "a svi znamo da nam boyle mariotteov zakon kaže da će porastom temperature doći i srazmjeran porast pritiska jer je zapremina konstantna u ovom slučaju, a taj porast temperature dolazi zbog ekstremnog korištenja prednjeg ovjesa u vožnji..." ... pa ne samo da ćeš biti faca, već će svi znati da se i dobro voziš jer moraš jebeno dobro gaziti motor da bi došlo do povećanja temperature unutar "air gapa" ... :)

 

:jee::care::D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
26 minutes ago, Savan said:


Pise.. i da budem pošten ne da mi to mira nikako. Toliko da sam im poslao mail da razjasne različite podatke!

Jer u manuala jasno piše količina ulja i visina luftkamera. Ali promenuo sam opruge za drugi tip, drugi proizvodjac..

Elem, neka razjasne.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Šta nam kaže Arhimedov zakon ?!? ;) (ili bar jedan njegov dio)

 

Zapremina potopljenog tijela je jednaka zapremini istisnute tekućine .. ;) ... ili ti ga... Ako u istu "menzuru" (u ovom slučaju vilica) stavimo dva različita tijela (tijela različite zapremine) mora biti i razlike u istisnutoj tekućini za točno onoliko koliko je razlika u zapremini različitih tijela .. :takoje:

 

Jebemti osnovnu školu i fiziku .... a je zajebana ... :D

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
3 hours ago, strasilo said:

Ali se moramo složiti i s tim da postoji nemali broj prednjih vilica gdje lijevi i desni štap nisu identični i ne vrše isti posao u svom radu .. ;) .... pa prethodno napisano drži vodu u određenim slučajevima, dok u onim drugim slučajevima nije tako .. :takoje:

 

Na ovu konkretnu temu bih nadodao još i to da je savan stavljao druge (afrermarket) opruge koje nisu identične originalnima ... samim tim i zračni prostor nakon stavljanja tih opruga neće biti isti kao i zračni prostor sa originalnim oprugama ako se stavi ista količina ulje kao i sa originalnim oprugama ... ;) pa sva dosadašnja teoretiziranja padaju u vodu ... :)

 

Ne znam koji ti deo nije jasan, pitanje nikada nije bilo koliki je tacan podatak. Nego pitao sam kako trebam da merim, na koji nacin.

27 minutes ago, strasilo said:

Šta nam kaže Arhimedov zakon ?!? ;) (ili bar jedan njegov dio)

 

Zapremina potopljenog tijela je jednaka zapremini istisnute tekućine .. ;) ... ili ti ga... Ako u istu "menzuru" (u ovom slučaju vilica) stavimo dva različita tijela (tijela različite zapremine) mora biti i razlike u istisnutoj tekućini za točno onoliko koliko je razlika u zapremini različitih tijela .. :takoje:

 

Jebemti osnovnu školu i fiziku .... a je zajebana ... :D

 

 

Ajmo sad malo dalje od osnovne skole, moze? Mislis da je iskljucivo to razlog razlike u visini vazdusnog stuba? Nebitno sto je djunta malopre lepo objasnio funkcionisanje celog sistema? Nebitno i sto su jedne opruge bile progresivne a druge linearne?

 

A ajmo u krajnost, mozda je samo neko nalepio pogresnu nalepnicu na kutiju :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Više puta sam ti indirektno napisao s kojim problemom ćeš se susresti... da bi se na kraju s tim i susreo .. ;)

 

Mislio sam da ako te pokušam potaknuti na razmišljanje da ćeš doći i do zaključka ... :stabre:

 

Na samom početku teme sam ti napisao "a ne radiš dobro"  .... na šta si ti pitao šta ne radiš dobro ... i sad si sam sebi dao odgovor, ali mene i dalje ne želiš poslušati .. 

 

Ne razumijem ljude koji na forumu traže mišljenje, a kad ga dobiju, onda ili neznaju šta bi s njim ili ga ignoriraju ili im nije važno ... :grr:

 

Ja sam pukušao i nisam uspio ... očito je da sam loš u tome pa ću se držati kafanskih priča i čvaraka... to me dobro ide ... :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Sad se ljutis i duris ko neko zaista iz osnovne skole. Nemoj govoriti u rebusima, nego daj konkretan odgovor, zasto indirektno ako mozes direktno? Izvini ali nemam ni ja dlaku na jeziku rekao sam ti takodje odmah na pocetku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Sad gledam npr na sajtu od wilbers-a, oni za progresivne opruge cak povecavaju air gap, na 120mm. Tom logikom vodjen bi trebao biti manji od 78mm. Ali nebitno, to cu da resim sa proizvodjacem, ne ocekujem da dobijem ovde tacan odgovor koliki je tacan podatak. Za to ipak treba proracun koji ne moze tek tako da se prospe iz rukava. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ne ljutim se ja ni najmanje . ;)

 

Nego jednostavno moram vidjeti smisao neke rasprave da bi mi bila zanimljiva ... ako nema smisla, nema ni rasprave što se mene tiče .. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Ako su opruge masivnije odnosno -"zapreminski vece" nego standardne normalno je da povecavaju "Air Gap" jer ce takva opruga kada se uroni u ulje dati drugaciji nivo ulja u odnosu na standardnu posebno progresivna koja je "gusca" dole.. E sada ostaje da vidimo sta ce ti oni odgovoriti, ovaj deo je bas zanimljiv 

I ovo moguce da ima veze sa onim sto je Djunta pominjao tj zapreminom vazduha jer se u ovom slucaju Wilbers trudi da odrzi istu zapreminu vazduha kada se sistem zatvori...

 

Osim ako nije pogresna nalepnica na kutiji :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
1 minute ago, Golub said:

Ako su opruge masivnije odnosno -"zapreminski vece" nego standardne normalno je da povecavaju "Air Gap" jer ce takva opruga kada se uroni u ulje dati drugaciji nivo ulja u odnosu na standardnu posebno progresivna koja je "gusca" dole.. E sada ostaje da vidimo sta ce ti oni odgovoriti, ovaj deo je bas zanimljiv 

Pa ustvari, ako su opruge zapreminski veće, onda će na istu količinu ulja "air gap" biti manji ... :) ... ali ne treba se zamarati sitnicama ... :) 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

^ Pa da, ali vidis oni mu nisu da li podatak koliko ulja ide nego koliki je  "Äir gap". U ovom slucaju 110mm naspram fabrickih 78mm sto znaci da ide manje ulja. Moja predpostavka jeste da kada spakuje sve sa air gap-om od 110mm ulje dodje na istu visinu kao i sa fabrickim oprugama i air gapom od 78mm...

 

Ahhh odoh ja kacim rigips... da me zena ne gapuje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
54 minutes ago, Golub said:

^ Pa da, ali vidis oni mu nisu da li podatak koliko ulja ide nego koliki je  "Äir gap". U ovom slucaju 110mm naspram fabrickih 78mm sto znaci da ide manje ulja. Moja predpostavka jeste da kada spakuje sve sa air gap-om od 110mm ulje dodje na istu visinu kao i sa fabrickim oprugama i air gapom od 78mm...

 

Ahhh odoh ja kacim rigips... da me zena ne gapuje...

Mislim da misliš u dobrom smjeru .. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
3 hours ago, Golub said:

Ako su opruge masivnije odnosno -"zapreminski vece" nego standardne normalno je da povecavaju "Air Gap" jer ce takva opruga kada se uroni u ulje dati drugaciji nivo ulja u odnosu na standardnu posebno progresivna koja je "gusca" dole.. E sada ostaje da vidimo sta ce ti oni odgovoriti, ovaj deo je bas zanimljiv 

I ovo moguce da ima veze sa onim sto je Djunta pominjao tj zapreminom vazduha jer se u ovom slucaju Wilbers trudi da odrzi istu zapreminu vazduha kada se sistem zatvori...

 

Osim ako nije pogresna nalepnica na kutiji :D

 

To bar ne bi trebalo biti problem proveriti koja opruga ce da digne nivo i za koliko. Ali..ako pogledas na sajtu od proizvodjaca opruge(jer stvarno me mrzi da vadim sve i da merim razliku), razlika je svega 10mm u airgapu izmedju progresivnih i linearnih i kao sto si i sam rekao, nigde se ne daje podatak koliko ml ulja. Ok, mozda je fabricka opruga mnogo drugacija ali opet nesto sumnjam da je toliko jer su iste duzine.

 

 

Evo jos nesto iz manuala, ipak ga je dobro procitati jer dosta zna :)  Ipak se znaci puni do preko nivoa (sto bi znacilo da je kolicna ml zaprava manje bitna) da bi se potom poravnjalo na jednaku razdaljinu od vrha. Verovatno ce to da bude plus minus ta kolicina koju su naznacili.

 

 

 

fork above.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 16 sati, štampar je napisao:

Ха...од тебе мање нисам ни очекивао али си нешто заборавио да споменеш (кад већ оћеш егзактно и прецизно)....:Dзаборавио си да додаш да ТЕМПЕРАТУРА течности чију запремину мериш  мора бити тачно 20 степени као што и пише на свакој озбиљној мензури ...

 

On 2/11/2018 at 23:40, đunta je napisao:

Zapremina vazduha je primarna i mora-valja da bude identična u oba štapa, osim ako nije drugojačije projektovano, manje bitno dal je malo veća ili manja u mm.

(Izvini što sam bio nepristojan, znaš da te uvažavam inače.)  Ovim sam valjda pojasnio poentu nebitnog. Ne znam koji je koificijent širenja ulja usled temperature ali je minoran, uzfred, u štapu može temperatura pri ekstremnoj vožnji da dovati i preko 90°C.

 

Pre 16 sati, strasilo je napisao:
Pre 17 sati, đunta je napisao:

Ne, određuje se količina, kubatura, vazduha indirektno preko nivoa ulja. Hidrulični štap je analogan radnom cilindru SUS motora gde je ulje klip a vazduh je prostor za sabijanje sa kompresinom komorom kad dođe do punog sabijanja štapa, potonuća motora. Znači, javlja se kompresioni odnos, stepen sabijanja, sa rastućom silom, pritiskom, pri sabijanju i koji otežava, prigušuje sabijanje, a pri ekspandiranju pomaže povratu. Zato je bitno da oba cilindra, štapa, imaju propisane jednake tehničke karakteristike jer se usled nejednakosti rezultujuća sila smiče u stranu, točak i vešanje teži da se krivi, što se i dešava praktično u tom slučaju. Lako je zaključiti da par ml ulja na 500-600 ml jeste malo, ali u kompresovanoj zapremini je neuporedivo veće, čito sam na netu da već 5ml razlike ulja  izmešu štapova postaje primetno.

  

Đunta druže, ja se nekako nebih mogao složiti s ovom usporedbom ... :stabre:

 

Za razliku od zadnjih amortizera (onih sa rezervarom) koji su "zatvoreni" hidraulični sistem, prednji amortizeri (vilice) spadaju u "otvoreni" hidraulički sistem i količina praznog prostora (air gap) nema direktnog uticaja na način koji ti spominješ ... :takoje:

 

Ali kao što već rekoh negdje ovdje... u ovim zimskim danima ljudi nemaju pametnija posla, pa krenu misliti ... a nije to za svakoga ... :lol3::lol3:

Nema veze da li je gas razdvojen fizički klipom ili membranom ko što je kod rezervoarskih amortizera, to je prevashodno zbog smanjivanja penušanja, ili nije, u oba slučaja se radi o zatvoreno graničnom sistemu. Ulje se posmatra kao konstantno telo, znači ne menja  ukupnu zapreminu pod dejstvom pritiska, ne sabija se. ( Postoji doduše određene oscilacije koje se zanemaruju kod amortizera, bitne su u nekoj  meri u kočionoj hidraulici, kod ekstremne takmičarske upotrebe.) Uranjanja štapa, jednako kao i kod amortizera, mora negde da istisne ulje, istisnina, a pošto se radi o ograničenom prostoru, zapremini, ulje se istiskuje u slobodan prostor, tj vazdušnu komoru koja mora da postoji inače bi hidraulični cilindar, štap pukao il izbilo ulje. Praktično dolazi do sabijanja vazduha i pojave nekog pritiska koji je neuporedivo manji u odnosu na amortizer, ali ga ima i čini neko dejstvo. Zapremina ulja je jednaka bilo monolitna, bilo razbijena i pomešana sa gasom, buni ta slika, ulje se gleda kao krut klip.

 

Pre 16 sati, Satelis je napisao:

Od vrlo proste stvari pravi se nautika i nikad mi nece biti jasno zasto je to tako.....to mislim na tebe djunta i uvek ces drzati do svoje teorije ali uvek, jedino je tvoja isprvna i nicija vise.

 

Tacnu tj idealno jednaku kolicinu ulja mozes jedino sipati ako se pre toga meri tezina istog i ne znam samo kako si zakljucio da je to "ofrlje"?

Kad idealnu kolicinu ulja sipas u idealne amortizere opet se moze doci do razlicitih visina vazdusnog prostora.....eto sve je idealno a opet razlicito, gde je greska, sta je tacno, kolicina ulja  ili visina vazdusnog prostora?

Ne, ja se samo držim teorije koju je neko već odavno uspostavio i primenio, ništa ja tu ne izmišljam, pogotovu ne rupu na saksiji. U manualu postoji mera vazdušnog prostora i ja samo iznosim svoj način određivanja koji smatram kvalitetnim u svakom pogledu. Vazdušna mera je primarna i bitna da bude jednaka u oba štapa, ili težiti ka tome bar. Litarski izražena količina može da se prevede isto ko vazdušna, sipati ulje na rastojanju od dna, ili od vrha na tih 78 mm kolko je navedeno. Tih 78 mm je primarno, nebitno dal je >/< 589 ml, ne mora da se zna koliko je uopšte, sipa se do crte, a naravno da je lakše kad se zna inicijalna vrednost, prema tome se i kupuje. Naravno da idealne količine sipanog ulja ne garantuju ni ideln ni nivo ni idealnu jednakost, takođe pomenuto. Nisu ni bitne idealne težine, bitan je nivo na 78 mm. U sud, štap, može da se stavi na dno olovni teg istisnine 100ml, dolije 489 ml ulja, a u drugi štap 589 ml, nivoi jednaki a količine ulja različite. Sve te metode su ofrlje, sipaj 10 puta po razmerenih 100ml  pa da vidiš kolku litru ćeš da dobiješ, pogotovu kuhinjskim mericama za mleko, brašno, so. Ne vidim šta je ovde nejasno i problematično, kao ni pojašnjenje šta je u svemu bitno, il bitnije i kako se projektuje posledično. Ako zameraš na tome, na ignore listu pa ne čitaš. 

 

Pre 15 sati, Golub je napisao:

Slazem se i ovo si lepo napisao "Cela igra sa uljem i njegovim nivoom je u funkciji gasa i njegovog dejstva..." ali sa uljem i njegovim nivoom zasto bilo koga ko je dosao u ovu temu da nauci i pogleda kako da uradi u varijanti DIY zamenu ulja u vilama zbunjivati sa zapreminom vazduha??

Njemu je najbitnije da se kao sto kazes "striktno drži fabričkog uputstva jer su to smislile hiljade inženjera koja od toga svaki dan jedu leba."

 

A fabrika ti daje samo dva podatka tj tri podatka : kolicinu, nivo od vrha vila (Luftkammer, Air chamber, Air gap) i preporuceni (fabricki) viskozitet ulja (koji moze da promeni) i to je to.

Ja nikada nigde ni u jednom standardnom servisnom uputstvu nisam video podatak kolika je zapremina vazduha a ako mislis na Luftkammer, Air chamber, Air gap - to nije zapremina vazduha/kolicina vazduha

 

Savan ni sada kada je gotovo ne zna kolika mu je zapremina vazduha, zna kolicinu i pocetni nivo ulja od vrha vila.

 

Mislim da je uloga, povezanost vazduha i ulja i sve ostalo vezano za rad amortizera je za drugu temu.

 

He vidim da svi koristimo stvari iz YU doba

Kolko je zapremina prazne staklene flaše Coca Cole, jel vaduh u njoj, jel onda zapremina vazduha 2 litre? Vazduh i njegova zapremina je pomenuta kao dejstvujući elemenat u hidrauličnom sistemu  koji kao takav valja da bude jednak u oba štapa. Nije potrebno znati kolika mu je zapremina brojčano, već samo njegova granica u komori mereno od vrha štapa i postupajući po manualu, 78mm, ne stoji ništa drugo do navod iz njega,  ustalom, teško da će se naći negde suprotan moj stav generalno. Prednja viljuška spada u  amortizer i važe svi principi iako se radi o drugim vrednostima, primerice, u pojedine štapove se dodaje malo pritiska, mislim da stara Afrika ima priključni ventil na vrhu, kod BMW-a je recimo suprotno, štapovi se ozračuju, ali valja da se ostavi neki ravnotežni vazduh. Usput, BMW je prvi napravio hidraulični štap i ugradio u motorcikl.

 

Kako god i kakve  konstrukcije štapova bile, rukovoditi se  manualom i visinom vazdušnog stuba prevashodno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 14 sati, Savan je napisao:

Sad gledam npr na sajtu od wilbers-a, oni za progresivne opruge cak povecavaju air gap, na 120mm. Tom logikom vodjen bi trebao biti manji od 78mm.

Vazduh u štapu se ponaša analogno opruzi, moguće je da je Wilbers izvršio ukupan preračun i zaključio da sa njihovom oprugom umesto originalne treba više vazduha koji ima progresivnu karakteristiku promene sabijanjem, a moguće je i da istisnina bude veća, možda ne cele opruge već dela koji je uronjen u ulje u nekom datom položaju, ne poznajem štapove pa čisto teorestski. Preporučio bi ti da postupiš po njihovom uputstvu, ali bi valjalo da probaš i sa manje vazduha, odnosno praznog prostora, malo zezanja nije na odmet, mani čitanje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 23 sati, Golub je napisao:

Mozda postoje, ja se nisam susreo sa vilama gde ide razlicita kolicina ulja u stapovima

 

 

5a83ebbfdf694_forkoillevel.thumb.png.93102e20ba418905b4f17a76b5ad37c9.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥
9 hours ago, đunta said:

Kolko je zapremina prazne staklene flaše Coca Cole, jel vaduh u njoj, jel onda zapremina vazduha 2 litre? Vazduh i njegova zapremina je pomenuta kao dejstvujući elemenat u hidrauličnom sistemu  koji kao takav valja da bude jednak u oba štapa. Nije potrebno znati kolika mu je zapremina brojčano, već samo njegova granica u komori mereno od vrha štapa i postupajući po manualu, 78mm, ne stoji ništa drugo do navod iz njega,  ustalom, teško da će se naći negde suprotan moj stav generalno.

 

Najzad si napisao ono sto ja pisem sve vreme "Nije potrebno znati kolika mu je zapremina brojčano"

 

Zapreminu kao zapreminu ne treba ni pominjati.

 

Da, mozemo reci da je zapremina 2L ali ne mozemo reci da je zapremina 30cm koliko je okvirno visoka flasa ... Ako se pominje zapremina onda govorimo o zapremini.

Ja ne verujem da ti nekome kazes proveri zapreminu, ona treba da bude 78mm?! Nego ces reci proveri visinu vazdusnog stuba, visinu vazdusnog prostora, visinu od vrha vila pa do pocetka nivoa ulja, zar ne?

A kada proveri visinu i ustanovi da je 78mm onda uzme i izmeri unutrasnji precnik , proveri da li je jednak - da li je valjak u pitanju, pa kada je to uradio uzme formulu za izracunavanje zapremine valjka, brojeve koje zna, visinu (78mm) i precnik i izracuna zapreminu.  I onda pricamo o zapremini vazduha.

 

Tamo u nekoj temi se povela prica da li je ispravno anlaser ili elektropokretac ili elektrostarter a mi ovde zapreminu izrazavamo u cm i mm!

 

Ja ovde sve vreme od kako si pomenuo zapreminu pricam da je to pogresno i smatram i dalje da je pogresno pominjati zapreminu jer mi ne znamo kolika je zapremina. Niti je izracunavamo, niti nam fabrika daje podatak kolika treba da bude

 

Posledica i cilj jednakih vazdusnih prostora iznad ulja ili ti " Luftkammer, Air chamber, Air gap" jeste da bude jednaka zapremina vazduha ali koga zanima zapremina da li je ona  26,7 cm3 ili 33,5cm3 - Zanima, konstruktore amortizera, motocikla...

 

I jos da dodam, napisah: "ja se nisam susreo sa vilama u koje ide razlicita kolicina ulja" ne misleci da ne postoje...

Predpostavljam da su u slucajevima koje si naveo leva i desna konstrukcijski razlicite il je jedna strana vise opterecena od druge il se koriste u specificnim uslovima, kruzne trke, gde je motor konstantno nagnut na jednu istu stranu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Off/ Rasturili stapove prijatelj i ja, triumph speed triple, jedan stap u sebi ima oprugu drugi samo ulje (nema opruge)... Verovatno oba stapa rade kao jedan amortizer, onaj gde je opruga "nosi" tezinu a drugi (uljni) ga stabilizuje... :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

@đunta

 

Juce jos narucih ipak onu spravicu, kosta 12e a prakticna je. Odlucio sam da izvadim odredjenu kolicinu ulja(i da je zabelezim), do 110mm vazdusg stuba. I da potom probam kako mi se svidja. Ima tu i dosta podesavanja na vilama, ali ako bi bas bas bilo nezadovoljavajuce mogu da ih otvorim dok su na vilama i dodam tu odredjenu kolicinu koju sam odvadio.

 

@golub

 

Zapremina je ustvari ono sto je bitno i mozda je zbunjujuce je pominjati ali ako se objasnjava sklop i sistem onda je zapremina ta koja je bitna. Na osnovu samo visine ne mozes odrediti zapreminu kako bi napravio proracun za vesanje. A i da imas promer ø opet moras proracunati u zapreminsku jedinicu.

 

Kako se ovde ne bavimo proracunom vec samo remontom i kao zavrsnicu remonta, punjenjem vile, sa prakticne strane gledano, potrebna ti je iskljucivo visina jer je ø konstanta. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja