Jump to content

Moto Zajednica

Leteći Panda - kriv 100%

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

...

Nešo, znam da ne zameraš zbog ove priče, uostalom ovakve teme tome i služe.

 

Druže, naravno. Cilj ove teme nije da se žalim kako me žiga rebro, već da diskutujemo, da podelimo svoja iskustva i ako možemo da naučimo nešto novo. Moj pad je samo povod za diskusiju... jer čak i najboljima se desi da padnu (samoironija) :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Isto tako, niko ne postaje bolji vozač na putu zbog toga što na tastaturi po raznim forumima, a tako je to cool i moderno danas, ismeva svaki sistem asistencije (dok npr. koristi antislip kvačilo, a često to i ne zna :lol:).

 

Ovo gore, nadam se, nije upućeno meni iako sam ja kritikovao sisteme asistencije a i koristim proklizavajuće kvačilo. Čak, nisam ni "ismevao" nego prosto izrazio svoju skeptičnost prema istoj, a mislim da sam bio jasan u prethodnim postovima zašto. A što se tiče proklizavajućeg kvačila, ipak mislm da analogija nije baš najtačnija i sistemi asistencije pri vožnji nisu isto što i, pa mogu reći samo sigurnosni "ventil" pri otpuštanju kvačila na motoru od 200 konja.

 

Sistemi asistencije su uključe samo onda kada bi, veruj mi, to i sam VEOMA poželeo. Da ti neko tada dozvoli da biraš.

 

E ovo je poenta mog pisanija. Mislim da će ta pomagala upravo češće da dovedu do situacije kada sistemi asistencije treba da reaguju. Ne sama po sebi nego opuštanjem vozača. A naravno da ne tripujem da GS prkosi zakonima fizike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Naravno da se ne odnosi na tebe.

 

Jasna je tvoja poenta i potpisujem je (mada ne i generalizaciju koju si u onom prvom postu napravio). Uz ogradu: rizik od pojave o kojoj pišeš, nije dovoljan razlog da se sistemi asistencije izbegavaju. Prosto su suviše korisni, a ono o čemu ti pišeš i što postoji kao pojava treba da bude razlog da se pametan čovek ne pogordi i ne postane previše samouveren. Prevelika samouverenost na motoru je rizik, bar ja tako mislim.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Zanimljiva diskusija. Što se tiče mog korišćenja elektronike na GS-u stuacija je sledeća.

 

Kada se vozim sa nekim na zadnjem sedištu, sve je uključeno na max. Za poslednjih 50.000 kilometara svega par puta se aktivirao sistem: jednom na tramvajskim šinama koje sam bio prinuđen da isečem pod lošim uglom jer je lik ispred mene stao i otvorio vrata kola; jednom u Rumuniji na Transalpini (šljunak); i poslednji put letos iznad Dubrovnika, po stravičnom pljusku, kada se u sred krivine ispred mene pojavila kolona automobila koji stoje. Imao sam vremena samo da stisnem kočnicu svom snagom. Zasvetlele narandžaste lampice na ekranu, motor se ispravi i zaustavi se na pola metra iza poslednjeg automobila.

 

Kao što kažeš Stanimire, postoji jedan prekidač koje sve to može da isključi. Kada sam kupio prvog Adventura, diler BMW-a mi je obratio pažnju na dugme ASC (Automatic Stability Control) i rekao mi da ovo ne diram: “To ti je direktna veza sa Bogom.” Pošto nisam religiozan, đavo mi ne da mira, pa ga povremeno isključim. Na California Superbike School-u sam, naravno vozio na čisto.

 

Što se tiče situacije udesa, vozio sam u enduro modu. U tom modu stabilizacija skoro i da ne radi, vešanje postaje više i mekše pa je zabavno voziti po lošijim putevima. Veoma često vozim u ovom modu jer živim na Balkanu.

 

Inače, juče sam skinuo track log sa gps-a pa imam interesantnu analizu kako sam za nekih 200 metara uspeo da od 99km/h stignem do 0.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Zacarani krug. Spasi te elektronika, ali ti istovremeno ne dozvoljava da se sam spasis. A ako nema elektronike, vise rizikujes da izgines učeći.

Kao sto danasnja djeca ne znaju vise tablicu mnozenja, jer im to i-Phone zavrsava.

E sad, pitanje je da li ti stvarno treba ta tablica, ako vec imas i-Phone, odnosno ko danas vozi elektroniku, vjerovatno ce i ostatak dana voziti isto.

 

ABS i ostala elektronska pomagala na vozilima su prevashodno namjenjeni sirokim narodnim masama, koje idu od A do B,

a da pri tome ne razmisljaju puno o samoj voznji, da ostanu zivi (preteknu).

 

I na motoru to moze imati smisla i koristi, ali ako se vozis da bi se vozio i zelis da se usavrsis, onda to moze da ti se "mjesa u posao",

odnosno uspori napredovanje u vjestini (ili ga zaustavi).

Naravno da postoji i OFF dugme, ali je ono najmenjeno samo za "specijalne" situacije, a 90% voznje su svi sistemi ON,

tako da se tih 90% ne broji kao "ucenje" / "iskustvo" / "usavrsavanje" i to.

 

Nisam vozio elektronske motore, vec se baziram na tezi "dok nesto ne uradis sam, ne znas kako se radi".

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

MIle, da ponovim: to što pričaš o učenju, učiš isto i sa i bez elektronike, potpuno isto, jer elektronika ne radi dok voziš i učiš. Kada preteraš, ili neko drugi te dovede u opasnu situaciju, sistemi asistencije će te nekada spasti. U tome je razlika, to je zaista SAMO korisno. Jedina opasnost je ono o čemu Robin priča (veruješ da će elek. sve ispeglati, pa stalno preteruješ), ali to pametan čovek valjda može da kontroliše kod sebe i onda ostane samo korist, tj. u situaciji si i "jare i pare" (retko može u životu, ali ovde može). Pri tome i dalje ostaje izbor da kada hoćeš, sve to na dugme isključiš (nema tu ništa specijalno, osim što moraš da zaustaviš motor da bi isključio).

 

Nemoj da se naljutiš, ali onaj tvoj pad na Alpima (kada sam te gledao od iza) 99.9% ne bi se desio da si imao taj sistem za široke narodne mase (integralni ABS). Za sve ostale deonice, gde nisi preterao, sistem ne bi ni radio i tvoj doživljaj vožnje bio bi potpuno isti. Ne razumem šta je tu problem, tj. kome to može da ne odgovara.

 

Ok, možda sam malo previše zapenio ovde :D, ali mi je jako stalo da ljudi koji nisu ni probali te sisteme razumeju: oni NE RADE kada ne treba i sve vam je isto u vožnji. Kada dođu neke situacije, a sa dovoljno kilometara svakom dođu, povremeno vas spasu. To je pametnom čoveku, kada i ako može da bira (a mislim da ti možeš), dovoljno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Ovo je situacija sa track loga pre pada.

 

hzkss7.png

 

Iz prethodne krivine sam izašao i digao na 99km/h. Ubrzo sam počeo da usporavam i da se pripremam za ulazak u fatalnu krivinu na levo. Ka što se vidi, u nju sam ušao sa svega 37km/h. Posle countersteeringa sam počeo da dodajem gas da izađem iz krivine, podigao brzinu na oko 60 i onda... pesak.

 

Zvuči neverovatno, ali na Google Street View, pesak se nalazi na skoro istom mestu na kome je bio kada sam ja pao. Evo link sa mesta na kome sam vozio 99 pa možete i vi da provozate ovo parče puta :moto3:

 

https://maps.google.bg/maps?ll=42.5286005,23.8620451&spn=0.18,0.3&cbll=42.5286005,23.8620451&layer=c&panoid=AJjEURNlA0sqhHTrY70yKg&cbp=,22.84,,0,31.41&output=classic&dg=ntvb

 

Treba uzeti u obzir da vidljivost sa pozicije motoriste nije ni izbliza toliko dobra kao na Google mapama.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

MIle, da ponovim: to što pričaš o učenju, učiš isto i sa i bez elektronike, potpuno isto, jer elektronika ne radi dok voziš i učiš. Kada preteraš, ili neko drugi te dovede u opasnu situaciju, sistemi asistencije će te nekada spasti. U tome je razlika, to je zaista SAMO korisno. Jedina opasnost je ono o čemu Robin priča (veruješ da će elek. sve ispeglati, pa stalno preteruješ), ali to pametan čovek valjda može da kontroliše kod sebe i onda ostane samo korist, tj. u situaciji si i "jare i pare" (retko može u životu, ali ovde može). Pri tome i dalje ostaje izbor da kada hoćeš, sve to na dugme isključiš (nema tu ništa specijalno, osim što moraš da zaustaviš motor da bi isključio).

 

Nemoj da se naljutiš, ali onaj tvoj pad na Alpima (kada sam te gledao od iza) 99.9% ne bi se desio da si imao taj sistem za široke narodne mase (integralni ABS). Za sve ostale deonice, gde nisi preterao, sistem ne bi ni radio i tvoj doživljaj vožnje bio bi potpuno isti. Ne razumem šta je tu problem, tj. kome to može da ne odgovara.

 

Ok, možda sam malo previše zapenio ovde :D, ali mi je jako stalo da ljudi koji nisu ni probali te sisteme razumeju: oni NE RADE kada ne treba i sve vam je isto u vožnji. Kada dođu neke situacije, a sa dovoljno kilometara svakom dođu, povremeno vas spasu. To je pametnom čoveku, kada i ako može da bira (a mislim da ti možeš), dovoljno.

 

Prvo, ni ja ne razumijem sta je problem? Ja u svakom slucaju nemam problem. :)

Drugo, ne vidim ni na radaru neki razlog zbog kojeg bi se ljutio.

Trece, ja cijelo vrijeme govorim o sitacijama kad elektronika radi, sto znaci da sam ja (mozda :D) izvukao neku pouku, a da me elektronika spasila i dalje bi isto kocio kao sto sam do tada kocio. Nebi ni znao da me spasila, ni da sam nesto pogrijesio.. osim mozda da sam isao malo prebrzo, sto i nije neka atomska fizika za provaliti.

Znaci, ugrubo, ti se vozis, grijesis, elektronika pegla, a ti mislis da si dobar. Ne ti, nego neki neodredjeni "ti" naravno. :D

S druge strane, da sam pogodio malo bolje onu ogradu, diplomirao bih sve nauke u jednoj sekundi. :)

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Znaš da te elektronika pegla, jer se uključi brdo lampica svaki put kada te pegla (veruj da ne može da se ne primeti, prilično dramatično to izgleda!). Ne bi pouku izvlačio tako što padneš. Tj. saznaš u istom trenutku, samo što umesto da padneš (ako te je spasla elek.), zasvetle lampice. U tome je razlika.

 

Ko je glup, on ni iz pada ne izvuče pouku. Pametan čovek izvuče. Samo što je bolje da vidiš po lampicama, nego po padu, školarina dođe jeftinije ;).

 

E sad, ima i klasa koja prenebregava lampice, a izvlači pouku iz pada. Oni prilično brzo zaista i padnu (zbog lažne samouverenosti), pa nauče da cene lampice i dalje im je opet to jeftinije, nego da ponovo padaju.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Iz prethodne krivine sam izašao i digao na 99km/h. Ubrzo sam počeo da usporavam i da se pripremam za ulazak u fatalnu krivinu na levo. Ka što se vidi, u nju sam ušao sa svega 37km/h. Posle countersteeringa sam počeo da dodajem gas da izađem iz krivine, podigao brzinu na oko 60 i onda... pesak.

 

Treba uzeti u obzir da vidljivost sa pozicije motoriste nije ni izbliza toliko dobra kao na Google mapama.

 

Glupo je sad soliti pamet i biti general posle bitke, ali ipak...

Mislim da vecina tehnika pravilne voznje zavisi od okolnosti, ali samo je jedan aksiom (za mene), a to je da u saobracaju vozim onom brzinom koja mi omogucava da se zaustavim pre granice preglednosti i to sa rezervom od 20%-ak procenata. I ne volim da dodajem gas dok ne vidim cist izlaz iz krivine. To sam naucio od mog prvog instruktora za B kategoriju koji mi je ponavljao "zamisli da je iza krivine na sred puta betonski zid".

 

---

 

Prvo sto sam uradio kad sam seo na GS-a je da sam iskljucio ABS i ASC, zaleteo se (na parkingu) i nabo kocnice da vidim i zapamtim gde je granica proklizavanja. Zadnja kocnica na GSu relativno lako moze da ukljuci ABS. Prednjom (kombinovanom) zaista treba kociti kao sivonja da bi se ABS ukljucio. Takav nivo kocenja prednjom jedino u panici ili u strogo kontrolisanim uslovima ima smisla. Slicno sam testirao i ASC da steknem osecaj kad ce da se aktivira. Nakon toga sam sisteme ukljucio i vise ih ne iskljucujem osim ponekad kad znam da cu duze voziti po makadamu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

moj motor uopce nema osigurace nego umjesto pojedinog bivšeg osiguraca sada stoje centralne jedinice za svako sustav a neki od sustava su i integrirani u jedan. popravak svakog osd tog sustava zahtjeva dijagnostiku i tester proizvođaca ( bmw u mom slucaju ) a u vecini tj. preko 90% nema popravaka vec samo zamjena istog a to su cifre od nekoliko prosjecnih plata, naravno u eurima. cemu elektronika? pa da te deru ti isti koji su ti prodali motor. oni koji voze, znaci voze GP ili SB ili otok Man su uglavnom operirani od elektronike. rekao sam uglavnom jer je prisutna i vezana za linearnu podjelu snage u režimima rada ali sve ovo drugo uglavnom nemaju a onaj tko ima je malo slabiji vozac pa misli da mu elektronika to može nadoknaditi.

inace u Africi imaju i bjele slonove sa surlom na guzici ......

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Za poslednjih 50.000 kilometara svega par puta se aktivirao sistem: jednom na tramvajskim šinama koje sam bio prinuđen da isečem pod lošim uglom jer je lik ispred mene stao i otvorio vrata kola; jednom u Rumuniji na Transalpini (šljunak); i poslednji put letos iznad Dubrovnika, po stravičnom pljusku, kada se u sred krivine ispred mene pojavila kolona automobila koji stoje. Imao sam vremena samo da stisnem kočnicu svom snagom. Zasvetlele narandžaste lampice na ekranu, motor se ispravi i zaustavi se na pola metra iza poslednjeg automobila.

 

 

 

Šine - dešava se ali šansa može da se umanji praćenjem situacije 3, 4, 5 vozila ispred, pored i iza sebe.

Šljunak - iskustvo, veština i možda malkice sreće. Neki motori to lakše podnose(gume, ciklistika, masa i raspored težine, brzina, nagib), neki malo teže, u istim uslovima.

Kiša, smanjena vidlivost i trakcija - jbg, vozi sporije i pažljivije :kafa:

 

U svakom slučaju, brz oporavak želim ! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Bas mi zao zto si se povredio, al srecom ipak si dobro si prosao.

Sto se tice elektronike mislim da ne skodi, a cim ne skodi onda pomaze, a ako pomaze onda pricinjava zadovoljstvo, a svako zadovoljstvo ima cenu.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Secam se kada sam presao da vozim na plin. A mislio sam jebes plin-benzin je zakon. Pa se kao bijim vatre,pa nije rokerski,pa na plin se peku jaja... Ah,kakva zabluda...

A kad sam prvi put seo u auto sa automatskim menjacem... To je za "glupe Amere",pa ja volim da osetim masinu,isto nije rokerski... Kakva zabluda... A kad sam prvi put provozao na duze Mecku automatik-odusevio sam se...

Vise ne kudim ono sto nisam probao...

Ja vozim motor koji je star preko 40 godina. Tu od elektronike postoje samo sijalice.Cak su i satovi na sajle. Oba. Bilo je situacija da ne mozes stati,ne mozes ispraviti... Hvala Bogu niti on moze,a niti ja mogu brzo pa nam elektronika toliko cesto i ne nedostaje... Naravno da bi pozeleo sve te zezalice i sisteme,samo da se moze... I 1200 kubika...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova

 

Zvuči neverovatno, ali na Google Street View, pesak se nalazi na skoro istom mestu na kome je bio kada sam ja pao. Evo link sa mesta na kome sam vozio 99 pa možete i vi da provozate ovo parče puta :moto3:

 

https://maps.google.bg/maps?ll=42.5286005,23.8620451&spn=0.18,0.3&cbll=42.5286005,23.8620451&layer=c&panoid=AJjEURNlA0sqhHTrY70yKg&cbp=,22.84,,0,31.41&output=classic&dg=ntvb

 

Treba uzeti u obzir da vidljivost sa pozicije motoriste nije ni izbliza toliko dobra kao na Google mapama.

 

e jebiga, ja da sam video ovoliko peska na putu svakako bih u krivinu usao kao po jajima jer bih pretpostavio da je iza jos vece sranje.

 

BTW put je u uzasnom stanju! Ovde i na ovoj pravini ne znam da li bih se usudio da ga razuvcem i do "neverovatnih" 100 ...

 

Mislim da si pao bas zbog toga sto su ti i pre rekli - uljuljkan u fantasticnu masinu i ne osecas stvarno stanje puta. Ne kazem da ne treba, treba jos bolje, ali ... ipak vozis ti a ne lepektronika :)

 

No, sretne rane i bravo na voznji sa slomljenim ramenom

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Mislim da vecina tehnika pravilne voznje zavisi od okolnosti, ali samo je jedan aksiom (za mene), a to je da u saobracaju vozim onom brzinom koja mi omogucava da se zaustavim pre granice preglednosti i to sa rezervom od 20%-ak procenata. I ne volim da dodajem gas dok ne vidim cist izlaz iz krivine. To sam naucio od mog prvog instruktora za B kategoriju koji mi je ponavljao "zamisli da je iza krivine na sred puta betonski zid".

Amin!

Na google maps vidim gomilu peska duz celog puta, negde slozeno uredno kraj puta a negde i malo sire prema sredini.. Kamenja granja, lisca (pored puta)koliko hoces, povrsina puta talasasta, ispucala. Ukratko, meni licno jako varljiv put koji nimalo ne odaje osecaj sigurnosti i verujem da bi vozio tu bar 30% sporije. Sa druge strane, ja nisam 'GS-ovac' i razmazen sam 'urbanijim' putevima.

Nekada davno sam platio skolu na slicnom putu, izletevsi iz takodje leve krivine, sa sred mosta i zaustavivsi se posle par salta kasnije u nekoj brdskoj recici. Atomobilom na srecu.

 

Prvo sto sam uradio kad sam seo na GS-a je da sam iskljucio ABS i ASC, zaleteo se (na parkingu) i nabo kocnice da vidim i zapamtim gde je granica proklizavanja.

 

:takoje:

 

Naravno, kao sto si i sam rekao posle bitke je lako biti general, ali verujem da je TS okacio ovu temu bas iz razloga da bi neko izvukao neku pouku u nadi da ce ga tako spasiti iste sudbine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1896 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Klikni u ovo polje da uključiš editorNeso brz oporavak. Bar ide zima pa nece da ti nedostaje voznja toliko. Zamislida si pao na pocetku sezone?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Ovo je situacija sa track loga pre pada.

 

hzkss7.png

 

Iz prethodne krivine sam izašao i digao na 99km/h. Ubrzo sam počeo da usporavam i da se pripremam za ulazak u fatalnu krivinu na levo. Ka što se vidi, u nju sam ušao sa svega 37km/h. Posle countersteeringa sam počeo da dodajem gas da izađem iz krivine, podigao brzinu na oko 60 i onda... pesak.

 

Zvuči neverovatno, ali na Google Street View, pesak se nalazi na skoro istom mestu na kome je bio kada sam ja pao. Evo link sa mesta na kome sam vozio 99 pa možete i vi da provozate ovo parče puta :moto3:

 

https://maps.google....classic&dg=ntvb

 

Treba uzeti u obzir da vidljivost sa pozicije motoriste nije ni izbliza toliko dobra kao na Google mapama.

Greska je ako si video rizlu sto nisi naglo nabo kocnice na pravom delu puta neposredno pred ulazak u krivinu,bar ja tako obavezno i uvek uradim kad vozim takvim putevima i u krivine sa rizlom uvek ulazim bez naginjanja sto znaci veoma malom brzinom.

E sad kad si vec uso pad ti je vec bio neminovan jer si sam reko da si po izlazsku iz krivine dodao gas da izvuces krivinu i tl je po meni doprinelo padu jer je verovatno zadnji tocak proslajfovao po rizli i izbacio te iz kontrole.

Ja sam pao nekoliko puta ali uvek nekako u desne krivine i uglavnom sam ulazio brze nego sto treba ....leve savladjujem primetno bolje ....u svakom slucaju zelim ti brz oporavak i da izvuces neku pouku iz ovog pada.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Posle pregleda google mape odnosno te deonice mogu reći da boljim putem i ne vozim.Kao na primer G.Milanovac-Kragujevac-Jagodina, GM-Topola-Mladenovac,Topola- Sm.Palanka-Smederevo...Budite obazrivi,smanjite brzinu jer vas nikakva tehnologija neće spasiti nego samo samo vaša glava...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja