Jump to content

Moto Zajednica

Zaustavljanje od strane policajca na sopstvenom imanju!

Recommended Posts

  • Drug član, 2825 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

, inace od moje kuce do glavnog puta ima 100m, ali taj put je moj u mom posedu, makadam, milion puta sam se zezao tuda sa motorima i sve i niko me nije dirao do danas, nego da nastavim, sednem na motor sa kacigom naravno posto nikad se ne zna sta moze da bude i sidjem na kraj puta odmah pored magistrale de prolaze kole, stanem tu malo i proturiram motor, vidim prolaze kola, ...

 

Da tacno tako to je poljski put i ja sa njega izlazim na javni put, taj put razdvaja moju njivu na dva dela, tako da je licno moj nema veze sa javnim putem, i to sam mu rekao da je to moj put, ali nece da slusa...

 

Ovde kolko vidim ti kategorišeš taj put različito.To što je u tvom vlasništvu ne mora da znači da nije i javni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6301 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Kako moze da bude javni ako je u njegovom dvoristu i ide samo do negove kuce. Decko je sve lepo objasnio, ne vidim sta vam nije jasno ?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova

Druze put je znaci licno od mog oca, pricao sam sa njim o ovome i rekao mi je da sam slobodno trebao da istom policajcu kazem da se skloni iz dvorista, kada sam napisao poljski put mislio sam na put koji spada u deo mog dvorista, detaljno moja kuca se nalazi od glavnog puta 100m, do nje se dolazi izmedju jedne veliko (moje livade) na kojoj je utaban put kako bi se doslo do kuce, znaci sve u ugovoru stoji da je od mog oca, ja ako hocu mogu sad na tom putu da posadim sta zelim, mogu i kanal od njega da napravim niko mi ne moze nista...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: Beograd

Ljudi ne polemišite bezveze. Ima veze da li je nekategorisani put(što je pravna osobina puta, a on fizički može da bude i sa grejanim asfaltom) ili je to fizički postojeći put ali koji služi nekome za prolaz a preko nečije parcele

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

To znaci da mi je za off potreban registrovan motocikl i kategorija jer je to nekategorisani put (makar bila i planinska staza)?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Којекуде, 484 postova
  • Lokacija: Borča-Bgd

Promasio si sustinu cele price. Prosao si odlicno i mani se voznje bez kategorije i bez opreme. Stajao si na po tvome 2m od magistralnog puta sa motociklom koji nema nikakve papire. Posto se ovde svi pozivaju na zapad i propise kada im odgovara, u Nemackoj bi prenocio u pritvoru i osvanuo sa tanjim novcanikom. U koliko taj tvoj put nije ogradjen kao ostatak imanja onda moze biti i javni, pogotovu sto izlazi na magistralu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Karaburac

Prema ZOBSu u pravu su oni koji kažu da je policajac imao nadležnost na tom putu. Naime put je svaka izgrađena ili utvrđena površina po kojem se kreću ljudi ili vozila. Da bolje ilustrujem: Ako roditelj pusti svoje detence da vozi igračku (recimo nekog džipčića od metar dužine) sa elektro pogonom na putu od kapije do garaže koji se nalazi unutar ograde i sa zatvorenom kolskom kapijom on je napravio prekršaj što je dozvolio da maloletna osoba upravlja motornim vozilom (koje će biti proglašeno vozilom kategorije M1) koje pri tome nije registrovano i nije plaćeno osiguranje a ako dete udari u garažu onda kazna raste astronomski zbog urožavanja maloletnika.

 

Iako smo ukazivali na besmislicu u datoj definiciji puta, kao i što smo tražili da se dečije igračke Segveji i slično posebno kategorišu, MUP je to odbio i insistirao na brisanju iz pravilnika o tehničkim uslovima za vozila. >:(

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco Super 9

Cikamiroslav, znaci li to da StefanRG moze da iznese kalasnjikov da puca ili baca bombe po svom imanju?

 

Ne može jer za kalašnjikov a ni za bombe je nemoguće dobiti dozvolu za posedovanje. Mislim da na svom imanju imaš pravo da pucaš iz svog pištolja ako pritom nikoga ne ugrožavaš. Ali Mikula, svi znamo da analogija i nije baš na mestu.

 

Sme da se puca samo u streljani sa oruzijem iz steljane u prisustvu instruktora. Da zapucas iz bilo kog oruzja bilo gde drugde popio bi krivicnu odmah, naravno ako te neko prijavi.

Inace pandur ne sme da ti ulazi na imanje sem ako se desio tezak prekrsaj ili krivicno delo pa moraju da te privode, ovako samo uz nalog za privodjenje od strane sudije. Jos jednom dvostruki arsini pandura kao i svuda u svetu. Niko ih ne voli jer se tako ponasaju. Tako je bilo i tako ce uvek biti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova

Druze motor ima papire i reg je, samo sto ti papiri od motora nisu bili kod mene vec kod njega, lepo sam napisao ,,motor je reg ali je od rodjaka svi papiri su kod njega'' ...Ja hocu samo da znam da li ja smem i dalje da vozim ili ne, ako nesmem hocu da znam kako ne bih napravio sebi probleme, toliko puta sam se vozao niko me nije dirao do tog trenutka, inace i raspitao sam se da taj policajski motor je kod nas samo zato sto su drugi policajci na odmoru, znaci bice neko vreme ovde, inace nikad ga nije bilo, svi tog policajca pljuju jer je bezobrazan, cuo sam i da voza malu decu na istom motoru, to je ono kad nas seljak policajac nesto dobije na par meseci pa glumi Herkul Poaroa ili nekog drugog...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Prema ZOBSu u pravu su oni koji kažu da je policajac imao nadležnost na tom putu. Naime put je svaka izgrađena ili utvrđena površina po kojem se kreću ljudi ili vozila. Da bolje ilustrujem: Ako roditelj pusti svoje detence da vozi igračku (recimo nekog džipčića od metar dužine) sa elektro pogonom na putu od kapije do garaže koji se nalazi unutar ograde i sa zatvorenom kolskom kapijom on je napravio prekršaj što je dozvolio da maloletna osoba upravlja motornim vozilom (koje će biti proglašeno vozilom kategorije M1) koje pri tome nije registrovano i nije plaćeno osiguranje a ako dete udari u garažu onda kazna raste astronomski zbog urožavanja maloletnika.

 

Iako smo ukazivali na besmislicu u datoj definiciji puta, kao i što smo tražili da se dečije igračke Segveji i slično posebno kategorišu, MUP je to odbio i insistirao na brisanju iz pravilnika o tehničkim uslovima za vozila. :(

 

U ZOBSu termin "put" ima sledece znacenje:

 

2) put je izgrađena, odnosno utvrđena površina koju kao saobraćajnu

površinu mogu da koriste svi ili određeni učesnici u saobraćaju, pod

uslovima određenim zakonom i drugim propisima,

 

Reklo bi se da tvoja i ova definicija nisu bas iste.

Valjda je jasno da se necije dvoriste ne moze koristiti kao saobracajna povrsina za sve ili odredjene ucesnike u saobracaju. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova

Promasio si sustinu cele price. Prosao si odlicno i mani se voznje bez kategorije i bez opreme. Stajao si na po tvome 2m od magistralnog puta sa motociklom koji nema nikakve papire. Posto se ovde svi pozivaju na zapad i propise kada im odgovara, u Nemackoj bi prenocio u pritvoru i osvanuo sa tanjim novcanikom. U koliko taj tvoj put nije ogradjen kao ostatak imanja onda moze biti i javni, pogotovu sto izlazi na magistralu.

 

Zao mi je ali nije tacno, u Nemackoj na privatnom posedu, koji apsolutno NE MORA da bude ogradjen, mozes da sagradis i utabani put, i makadamski put, i trkacku F1 stazu ako zelis, taman da je i na 10cm od magistralnog puta, i da vozis po njemu i automobile, i motore, i bez dozvole i bez registracije, cak i destruction derby ako hoces, ukoliko bilo koji policajac bez poziva na neko krivicno delo, ili bez sudskog naloga kroci na tvoj privatni posed, ide da trazi drugi posao u roku od 48h. Smanjite malo dozivljaj sa zapadom, tamo je privatni posed svetinja.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Којекуде, 484 postova
  • Lokacija: Borča-Bgd

Promasio si sustinu cele price. Prosao si odlicno i mani se voznje bez kategorije i bez opreme. Stajao si na po tvome 2m od magistralnog puta sa motociklom koji nema nikakve papire. Posto se ovde svi pozivaju na zapad i propise kada im odgovara, u Nemackoj bi prenocio u pritvoru i osvanuo sa tanjim novcanikom. U koliko taj tvoj put nije ogradjen kao ostatak imanja onda moze biti i javni, pogotovu sto izlazi na magistralu.

 

Zao mi je ali nije tacno, u Nemackoj na privatnom posedu, koji apsolutno NE MORA da bude ogradjen, mozes da sagradis i utabani put, i makadamski put, i trkacku F1 stazu ako zelis, taman da je i na 10cm od magistralnog puta, i da vozis po njemu i automobile, i motore, i bez dozvole i bez registracije, cak i destruction derby ako hoces, ukoliko bilo koji policajac bez poziva na neko krivicno delo, ili bez sudskog naloga kroci na tvoj privatni posed, ide da trazi drugi posao u roku od 48h. Smanjite malo dozivljaj sa zapadom, tamo je privatni posed svetinja.

 

Čudna mi je malo da država Nemačka u kojoj ne ograđeni "privatni put" izlazi na magistralu, a možeš se vozati čak i tenkom bez ikakve registracije a policajac nema pravo da ga legitimiše. Šta ti je demokratijan znao sam za USA i njihove OGRAĐENE posede ali da su braća Švabe toliko odmakli, svaka im čast.. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: Beograd

Bojssa pričaš bezveze. Ono što si čuo negde ne mora da znači da je to tačno.

 

I nemojte molim vas o zakonima u Americi niti može preko ekrana to da se sazna, niti može neko ko ne zna prirodu tog sistema to da razume(a još ako uzmemo da tamo ima 50 država onda su stvari malo jasnije)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 949 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

Овим законом уређује се правни положај, развој, одржавање, заштита,управљање и финансирање јавних путева.

 

Грађење и реконструкција јавних путева врши се ускладу са законом.

 

Члан 2

 

Под путем, у смислу овог закона, подразумијева се свака површина на којојсе трајно одвија саобраћај.

 

Мрежу путева чине јавни и некатегорисани путеви.

 

Јавни путеви (аутопутеви, магистрални, регионални,локални, као и улице у насељима) су добра у државној својини.

 

Члан 3

 

Јавни путеви су саобраћајне површине од општег интереса за јавни путнисаобраћај (у даљем тексту: саобраћај), који се могу користити на начин и подусловима одређеним прописима о јавним путевима и безбједности саобраћаја.

 

На јавним путевима се не може стицати правосвојине, нити друга стварна права по било ком основу, осим службености од општегинтереса, као што су могућности постављања водовода, канализације, електричнихи телефонских каблова и сличних објеката и уређаја од општег интереса, подусловом да коришћење тог права не угрожава стабилност пута, безбједност и режимсаобраћаја на јавним путевима.

 

На путним површинама, ван саобраћајних тракајавног пута које су намијењене за пружање услуга учесницима у саобраћају, можесе остварити право коришћења под посебним условима.

 

Члан 4

 

Поједини изрази употријебљени у овом закону имају сљедеће значење:

 

1) државни пут је јавни пут, намијењенсаобраћајном повезивању регија и значајних насеља у држави као и ван ње (сапутевима сусједних држава). Државни путеви су: аутопутеви, магистрални ирегионални путеви;

 

2) међународни пут је јавни пут којије међународним уговором сврстан у мрежу међународних путева;

 

3) аутопут је државни пут који је намијењенискључиво за саобраћај моторних возила, саставни је дио путног повезивања сасусједним земљама и утврђен је просторним плановима. Аутопут је у саобраћајнотехничком смислу јавни пут посебно изграђен и намијењен искључиво за саобраћајмоторних возила, који је као такав означен прописаним саобраћајним знаком, којиима двије коловозне траке за саобраћај из супротних смјерова физички одвојене(зеленим појасом, заштитном оградом и сл.) без укрштања са попречним путевима ижељезничким или трамвајским пругама у истом нивоу и на који се може укључити,односно искључити само одређеним и посебно изграђеним јавним путевима наодговарајућу коловозну траку аутопута;

 

4) магистрални пут је државни путкоји повезује градове или важнија привредна подручја Републике Црне Горе (удаљем тексту: Република). Саставни дјелови магистралног пута су и изграђениприкључци изведени у ширини путног појаса;

 

5) регионални пут је државни путнамијењен саобраћајној вези између значајних центара локалних заједница иповезивању саобраћаја са другим јавним путевима једнаке или више категорије илина путни систем сусједних држава. Регионални путеви обезбјеђују функционалности рационалност мреже јавних путева у Републици и од посебног су значаја заРепублику. Саставни дјелови регионалног пута су и прикључци изведени у ширинипутног појаса;

 

6) општински пут је јавни пут намијењенповезивању насеља у локалној заједници или повезивању са насељима у сусједнимлокалним заједницама или повезивању дјелова насеља, природних и културнихзнаменитости, појединих објеката и слично на нивоу локалне заједнице. Општинскипутеви су: локални путеви, као и улице у насељима.

 

7) локални пут је јавни пут којиповезује села и насеља на територији локалне заједнице или који се надовезујена одговарајуће путеве сусједне локалне заједнице, а од значаја је за локалнисаобраћај на територији те локалне заједнице. Локални путеви су и приступнипутеви који повезују жељезничке станице, поморске луке, ваздушна пристаништа,туристичка мјеста, културне и историјске споменике и сличне објекте са другимјавним путевима;

 

8)градска улица је дионица пута уграду или насељу који је изграђен са пјешачким стазама или са пјешачким и бициклистичкимстазама;

 

9) некатегорисани пут је површинакоја се користи за саобраћај по било ком основу и која је доступна већем бројукорисника (сеоски, пољски и шумски путеви, путеви на насипима за одбрану одпоплава, паркиралишта и сл.);

 

10) обилазница је дио пута која замјењујепут кроз насеље;

 

11) пут за мјешовити саобраћајје јавни пут који могу употребљавати сви учесници у саобраћају;

 

12) пут резервисан за моторнисаобраћај је јавни пут који могу употребљавати само моторна возила која,у складу са прописима о безбједности путног саобраћаја, могу да развијуодређену брзину, а пут је означен са прописаном саобраћајном сигнализацијом;

 

13) бициклистичка стаза је изграђенасаобраћајна површина намијењена за саобраћај бицикла и бицикла са мотором, којасе протеже дуж коловоза пута и од њега је одвојена и обиљежена прописанимсаобраћајним знаком за обиљежавање бициклистичке стазе;

 

14) траса пута је утврђена оса путауцртана у пројекту или обиљежена на терену која служи као полазна тачка заизградњу пута;

 

15) труп пута је дио пута којег чинедоњи и горњи строј пута, укључујући и земљиште на којем је саграђен;

 

16) путни објекти су мостови,виадукти, подвожњаци, надвожњаци, пропусти, тунели, галерије, потпорни иобложни зидови, као и објекти за пјешачки саобраћај испод и изнад пута;

 

17) путни простор је простор који сеналази изнад трупа пута, а обухвата слободан простор у висини од најмање 7 m однајвише тачке пута, односно путног објекта;

 

18) коловоз је дио површине пута којегсачињавају једна или више саобраћајних трака или посебне саобраћајне траке, анамијењен је првенствено за саобраћај возила;

 

19) косина је природна или вјештачка косаповршина земљишта уз пут;

 

20) систем за одводњавање јавногпута су уређаји за сакупљање, одвајање или преусмјеравање површинскихили подземних вода (јаркови, риголе, плитке или дубоке дренаже, ревизиони илиприхватни шахтови, пропусти, канализација, бунари и сл.);

 

21) поље прегледности представљаземљиште уз коловоз које је одређено са прегледним троуглом и прегледномбермом, а на којима је употреба ограничена;

 

22) прегледна берма је проширени диопутног тијела на унутрашњој страни кривине, како би се омогућила прописанапрегледност;

 

23) укрштање је мјесто гдје се, у истом илиразличитим нивоима, укршта пут са другим путем или другим инфраструктурнимобјектом, као нпр. жељезница, водоток, жичара и слично;

 

24) раскрсница је саобраћајна површина накојој се укрштају или спајају два или више пута, као и шира саобраћајнаповршина (тргови и сл.) која настаје укрштањем, односно спајањем путева;

 

25) прикључак је дио јавног пута са којимсе јавни пут, исте или ниже категорије, некатегоризован пут или приступ дообјекта или земљишта повезује на јавни пут;

 

26) пјешачка стаза је јавни пут којије прописаном саобраћајном сигнализацијом обиљежен и намијењен искључиво закретање пјешака;

 

27) путна база је локација поредпута на којој постоје одређени садржаји неопходни за одржавање путева;

 

28) аутобуско стајалиште је посебноизграђен простор поред пута или дио површине пута намијењен заустављању аутобусаради уласка и изласка путника, који је обиљежен саобраћајним знаком;

 

29) простори за провјеру масе возила иконтролу саобраћаја су објекти и уређаји постављени на граничним прелазимаили уз јавне путеве, који су намијењени контроли ванредних превоза иосигуравању безбједности саобраћаја (провјера масе возила, осовинског притискаи друго);

 

30) саобраћајну сигнализацијупредстављају знаци, односно уређаји са којима се обезбјеђује спровођењесаобраћајно-безбједоносних правила, а састављена је од саобраћајних знакова идругих обавјештајних знакова, хоризонталне сигнализације, као и другихсредстава и уређаја за усмјеравање и осигурање саобраћаја на путевима;

 

31) саобраћајну опрему представљајууређаји за обиљежавање ивице коловоза и за усмјеравање саобраћаја (смјерокази,снијежне мотке, огледала, рампе, маркери, заштитне и безбједносне ограде ислично);

 

32) путне уређаје и постројењачине телекомуникацијски и електро уређаји који су уграђени у труп пута, а којису намијењени саобраћају: стационарни уређаји за контролу и уређивањесаобраћаја; уређаји за контролу стања коловоза; уређаји за даљинскообавјештавање и упозоравање; уређаји и објекти за наплату путарине;вентилациони и сигурносни уређаји у тунелима, катадиоптери и маркери; уређаји иобјекти за заштиту од снијежних наноса, осулина, буке, утицаја на засљепљивањевозача и других штетних утицаја на саобраћај на јавним путевима;

 

33) ниво редовног одржавањасу прописане јединичне мјере за поједине радове редовног одржавања јавнихпутева и објеката на њима;

 

34) заштиту јавних путевапредстављају поступци који су неопходни ради заштите пута и безбједностиучесника у саобраћају, као и због ограничавања дозвољених захвата на путу и уњеговом заштитном појасу;

 

35) сусјед је власник или корисник земљиштаили објеката или уређаја на њему дуж јавног пута;

 

36) насеље је простор на коме се редови илигрупе зграда налазе с једне или с обје стране пута, дајући му изглед улице ичије су границе означене саобраћајним знаковима за обиљежавање насељенихмјеста;

 

37) путни појас је појас земљишта саобје стране пута који припада том путу, а чија ширина ван насеља износи зааутопутеве, магистралне и регионалне путеве најмање 2 метра, а за локалнепутеве 1 метар, рачунајући од линије коју чине крајње тачке попречних профилапута (од спољне ивице усјека и ножице насипа, ако не постоји јарак);

 

38) заштитни појас је појас земљиштауз јавни пут у коме је коришћење простора ограничено због избјегавања штетнихутицаја околине на пут и саобраћаја на њему и обрнуто.

 

Члан 5

 

Према значају за саобраћај и функцији повезивања у простору јавни путеви сукатегорисани у:

 

- државне путеве (аутопутеви, магистрални ирегионални путеви) и

 

- општинске (локални путеви, као и улице унасељима).

 

Послове развоја, изградње, реконструкције,одржавања, заштите, коришћења и управљања државним путевима врши орган управенадлежан за државне путеве.

 

Послове развоја, изградње, реконструкције,одржавања, заштите, коришћења и управљања општинским путевима обављају надлежниоргани јединице локалне самоуправе.

 

Послове развоја, изградње, реконструкције,одржавања, заштите, коришћења и управљања општинским путевима у захватуподручја посебне намјене (национални паркови, морско добро и др.) обављајунадлежни органи јединице локалне самоуправе, уз претходну сагласност надлежногоргана државне управе из става 2 овог члана.

 

Мјерила за категоризацију, начин обиљежавањадржавних путева утврђује Влада Републике Црне Горе (у даљем тексту: Влада), аза општинске путеве утврђују надлежни органи локалне самоуправе.

 

Категорија планираног јавног пута, на основумјерила за категоризацију државних путева из става 5 овог члана и прописа оуређењу простора, одређује се просторним планом Републике.

 

Категорија нових општинских путева на основумјерила из става 5 овог члана одређује се просторним планом јединице локалнесамоуправе.

 

Садржај и начин вођења евиденције о јавнимпутевима и објектима на њима прописује министарство надлежно за пословесаобраћаја (у даљем тексту: Министарство).

 

Члан 6

 

Категоризација државних путева врши се на основу мјерила које утврђујеВлада. Акт о категоризацији државних путева доноси Министарство.

 

Новоизграђени или реконструисани дјелови државногпута, са којим се замјењује дио пута, мора бити исте категорије као постојећидржавни пут.

 

Влада може државни пут који се стави ван употребепрекатегорисати у општински или некатегорисани пут.

 

Промјене категоризације државних путева ипрекатегоризацију државних путева у општинске и општинских у државне путевемогу предложити Министарство или надлежни орган локалне управе.

 

Члан 7

 

Државни пут или његов дио може се ставити ван употребе, ако се изгради новипут или дио пута који замјењује постојећи пут или дио тог пута.

 

Напуштени државни пут или његов дио може сеоспособити за паркиралишта, одмаралишта или за друге потребе учесника усаобраћају или се може промијенити у аграрне или друге површине.

 

Члан 8

 

Јавни путеви морају бити пројектовани и изграђени тако да их, уз примјенусаобраћајних прописа, могу употребљавати сви учесници у саобраћају за које сунамијењени.

 

Ако због просторних услова, заштите околине,техничких или економских разлога јавни пут или његов дио није могуће изградитиса прописаним елементима, могу се употријебити неповољнији елементи, који несмију бити мањи од минимално допуштених.

 

Јавни пут или његов дио, изграђен у смислу става 2овог члана, мора бити опремљен саобраћајном сигнализацијом, која учеснике усаобраћају правовремено упозорава на промјену услова за безбједно одвијањесаобраћаја.

 

Члан 9

 

Технички, технолошки, плански и други услови (стандарди) који се примјењујупри планирању, пројектовању, грађењу, реконструкцији, одржавању и заштитијавних путева ближе се утврђују актом Министарства.

 

Члан 10

 

Средства за развој, градњу, реконструкцију, одржавање и заштиту државнихпутева обезбјеђују се из буџета Републике.

 

Члан 11

 

Право привредног коришћења и одржавања јавног пута, односно управљањајавним путем, путним и пратећим објектима, правна и физичка лица могу стећиконцесијом.

 

Право градње, привредног коришћења јавног пута,односно управљања јавним путем, путним и пратећим објектима, правна и физичкалица могу стећи БОТ-аранжманом.

 

Концесија и БОТ-аранжман се стичу на начинпрописан законом којим је регулисано учешће приватног сектора у вршењу јавнихуслуга.

 

Члан 12

 

Јавни пут, у смислу овог закона, обухвата:

 

1) труп пута који чине доњи и горњи строј:

 

- доњи строј пута (насипи, усјеци, засјеци,објекти, постројења и уређаји за одводњавање пута и заштиту пута од површинскихи подземних вода и сл.);

 

- горњи строј пута (коловозна конструкција, ивичнетраке односно ивичњаци, риголе, банкине, берме, раздјелне траке и сл.);

 

2) путне грађевинске објекте (мостови, вијадукти,надвожњаци, подвожњаци, пропусти, тунели, галерије, потпорни и обложни зидови исл.);

 

3) пјешачке и бициклистичке стазе које пратеколовоз пута;

 

4) путни појас са обје стране усјека и насипаширине најмање 2 метра мјерено од линија које чине крајње тачке попречногпрофила пута ван насеља;

 

5) ваздушни простор изнад коловоза најмање увисини 7 метара;

 

6) објекте за потребе пута и корисника пута (путнебазе, контролне и наплатне станице, аутобуска стајалишта на путу, паркиралишта,одморишта, зелене површине и сл.);

 

7) прикључке на јавни пут изграђене на путномземљишту;

 

8) саобраћајну сигнализацију (хоризонтална ивертикална сигнализација, свјетлосна сигнализација, телекомуникациони стабилниуређаји и сл.);

 

9) опрему пута (све врсте заштитних и сигурноснихограда, смјерокази, километарски стубићи, инсталације расвјете и расвјета запотребе саобраћаја, уређаји за евиденцију саобраћаја и сл.);

 

10) објекте и опрему за заштиту пута, саобраћаја иоколине (сњегобрани, вјетробрани, сепаратори-таложници загађених вода, заштитаод осулина и наноса, заштита од буке и других штетних утицаја на околину исл.).

 

Саставни дјелови јавног пута су земљиште, објектии уређаји које је инвеститор стекао или изградио за обављање редовног одржавањапутева или за обављање пратећих дјелатности уз путеве.

 

Јавни пут мора бити уписан у катастарнепокретности као добро у општој употреби у државној својини.

 

Члан 13

 

У складу сакатегоријом, јавни путеви могу бити намијењени свим учесницима у саобраћају илисамо појединим учесницима (намијењени могу бити искључиво појединој категорији:само моторним возилима, пјешацима, бициклистима и сл.).

 

Саобраћајне површинекоје нијесу категоризоване као јавни путеви у смислу овог закона(некатегорисани путеви) су у општој употреби, осим путева који су основносредство привредног друштва или другог правног лица и путева изграђенихсредствима грађана на земљишту у својини грађана.

 

Јединица локалнесамоуправе одређује некатегорисане путеве и уређује начин њиховог финансирања,одржавања, изградње, реконструкције и коришћења.

 

 

 

mislim da pod stavom 37 mozes naci svoj problem ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2825 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

9) некатегорисани пут је површинакоја се користи за саобраћај по било ком основу и која је доступна већем бројукорисника (сеоски, пољски и шумски путеви, путеви на насипима за одбрану одпоплава, паркиралишта и сл.);

 

 

A tek 90staa2.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Kad ste vec krenuli u seciranje propisa, koliki je taj "veci broj korisnika"? Veci od kog broja, od 0, od 1 ili nekog drugog broja korisnika.

 

Po tom stavu i moj prilaz garazi ili ono sto ameri zovu "driveway" se svrstava u put jer je dostupan meni, bratu, nasim zenama, majci, ocu, mojoj deci za njihove bicikle ...

Hm, da pozovem "Beograd put" da pokose travu u sirini 1m oko tog "puta"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Kad ste vec krenuli u seciranje propisa, koliki je taj "veci broj korisnika"? Veci od kog broja, od 0, od 1 ili nekog drugog broja korisnika.

 

Po tom stavu i moj prilaz garazi ili ono sto ameri zovu "driveway" se svrstava u put jer je dostupan meni, bratu, nasim zenama, majci, ocu, mojoj deci za njihove bicikle ...

Hm, da pozovem "Beograd put" da pokose travu u sirini 1m oko tog "puta"?

 

Mislim da su htjeli da kazu "javno dostupan" (sa ili bez nekih dodatnih uslova, kao npr. gost hotela ili slicno), a to nit je put postavljaca teme niti tvoj drive way.

Da ne pricamo o "koriscenju za saobracaj" koji se takodje ne odvija po tim putevima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: Beograd

Lenčuga, gde si našao ovo? Mislim ovu ijekaviziranu verziju

 

A što se tiče tumačenja propisa ipak niste u pravu, niste dobro razumeli šta piše.

 

Ako tako nešto ode kod prekršajaca, niko nikad neće biti oglašen odgovornim, bar ne pravosnažno.

Na to mogu da stavim pare bez problema.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

"Povrsina koja se koristi za saobracaj po bilo kom osnovu" - prilaz garazi je povrsina, to nije sporno, nadam se.

Koristi se za saobracaj motornih vozila vise kategorija (motocikl, dostavno i putnicko vozilo) a po osnovu prilaza do privatnog objekta aka garaze.

 

Mislim, znam i ja da je ovo besmisleno i pretpostavljam sta su hteli da kazu ali eto nisu, nego su napisali ovo sto se u nekom ludom spletu okolnosti moze tumaciti i ovako.

Recimo da neko izleti sa ulice i udari u auto parkiran ispred moje garaze, mozda bih ja popio kaznu za nepropisno parkiranje na nekategorisanom putu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2825 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Kolko se ja razumem sve što nije ograđeno i zatvoreno je dozvoljeno za javnu upotrebu.To je posledica rešavanja problema zakonom sve što nije zabranjeno je dozvoljeno ne važe neke druge norme moralne ili slično jednostavno to zakon ne zabranjuje.

Da postoji ograda i kapija to je tvoje i možeš da koristiš kako ti hoćeš u suprotnom može da koristi i neko drugi ,a onda važe polisa osiguranja i vozačka dozvola.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki VZR1800, Svipul of Darraðarljóð

Smes da se vozis po svom dvoristu i bez dozvole ali motor mora da ima papire. Ne mora da bude registrovan ali moras da budes u mogucnosti da dokazes da si vlasnik. Isto tako, ako ti napise neko kaznu, moras da odes u sud i dokazes da je to tvoja imovina i da nije neki od puteva koji mogu ostali da koriste. Znaci, peripetije ;p E, ako padnes sa motora za koji nemas dozvolu a vozio si u svom dvoristu i policija dodje na uvidjaj (realno ti neces da ih zoves ali ako te oni vide kako padas i dodju sami....) e onda mogu da ti pisu kazne kojekakve :) Tako da vidi ti da polozis taj vozacki cim pre posto si ocigledno bajker u dusi :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

ovaj samo viče "moje je, moje je"................sine, nemaš ni dozvolu, a nisam ni stigo da pročitam da li ti je motor registrovan/regularan.................... kada skenjaš nekoga videćeš koliko je tvoje imanje................manje gledaj teksaškog rendžera i više moćne :D

 

 

 

a mi možemo da filozofiramo do prekosutra..............

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

ovaj samo viče "moje je, moje je"................sine, nemaš ni dozvolu, a nisam ni stigo da pročitam da li ti je motor registrovan/regularan.................... kada skenjaš nekoga videćeš koliko je tvoje imanje................manje gledaj teksaškog rendžera i više moćne :D

 

 

 

a mi možemo da filozofiramo do prekosutra..............

 

Ma da, najbolje je da ne izlazi iz kuce dok ne polozi sve kategorije, za svaki slucaj. Sto je sigurno, sigurno je.

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova

Znaci brate nemam koga da skenjam tu, kapiras...Mogu samo sebe da skenjam ako padnem, dobro brate kad neko dotera mesalicu na benzin, ja cu mu reci brate ne mogu da popravim nemam polozeno za mesalicu da je probam isto tako i za neki agregat, znaci covek da bi nesto radio mora da ima polozeno za sve...To su gluposti... A ako vec hoces da se ukljucis u temu, prvo je procitaj od pocetka do kraja, pa onda komentarisi slobodno...

ovaj samo viče "moje je, moje je"................sine, nemaš ni dozvolu, a nisam ni stigo da pročitam da li ti je motor registrovan/regularan.................... kada skenjaš nekoga videćeš koliko je tvoje imanje................manje gledaj teksaškog rendžera i više moćne :D

 

 

 

a mi možemo da filozofiramo do prekosutra..............

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja