Jump to content

Moto Zajednica

Pranje motora... iznutra???

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Crveni...opet!!!

S'obzirom da mi se priblizava zamena ulja u motoru, poceo sam da pretrazujem domace trziste ( ono malo moto radnji sto imamo 0tuzan.gif ) da bi uporedio cene razlicitih proizvodjaca. I onako usput, kao sto obicno biva, poceo sam da pregledavam kompletnu ponudu raznih andrmolja koje nude. Gle, sredstvo za ispiranje agregata!?? Pre zamene ulja, upaliti motor da postigne radnu temperaturu, sipati navedeno sredstvo u agregat, pustiti da radi 3-5 min u zavisnosti od proizvodjaca, ispustiti ulje, zameniti filter i doliti novo ulje i sada je motor cist iznutra!!! Zanima me da li je neko to ikada uradio kao i koje su prednosti/mane takvog postupka?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK "BLACK DRAGONS" ZMAJEVO, 510 postova
  • Lokacija: Zmajevo
  • Motocikl: Honda CBR 600 RR "Crna Mamba" Bajkerski RR

Ispusti ulje,sipaj malo nafte i ostavi motor da malo radi ili predji koji metar i zatim ispusti tu naftu i sve ce se lepo isprati!!!1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Piaggio Beverly 250ie

Ispusti ulje,sipaj malo nafte i ostavi motor da malo radi ili predji koji metar i zatim ispusti tu naftu i sve ce se lepo isprati!!!1zdravo.gif

Ne znam da li je dobro da ispusti svo ulje i da sipa samo naftu?

Cak i na kratko, da li to nece biti stetno za motor?

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK "BLACK DRAGONS" ZMAJEVO, 510 postova
  • Lokacija: Zmajevo
  • Motocikl: Honda CBR 600 RR "Crna Mamba" Bajkerski RR

Ispusti ulje,sipaj malo nafte i ostavi motor da malo radi ili predji koji metar i zatim ispusti tu naftu i sve ce se lepo isprati!!!1zdravo.gif

Ne znam da li je dobro da ispusti svo ulje i da sipa samo naftu?

Cak i na kratko, da li to nece biti stetno za motor?

 

 

 

 

U principu sipa se malo nafte u ulje i onda se sve ispusti,ali nesteti ni samo nafta na kratko(bar meni nije stetila na mom motoru)!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4288 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Sipaj 2 litara motornog ulja i litar atf ulja za automatske menjače. Pusti da radi na leru 15ak minuta pa zameni ulje i filter ulja. ATF je na bazi deterdženta podmazuje i u isto vreme ispira. U principu ako menjaš ulja redovno ovo nebi trebao nikad da radiš. Moja iskustva sa tim proizvodima za ispiranje su loša I zato sam prešao ako treba sa ed ispite na ATF. A ATF neće ni da šteti lamela jer slične se kupaju u istom ulju u automatsko menjaču

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8787 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nas kolega Expendable, za kog licno mislim da je merodavan i cija rec ima tezinu na svom blogu pre par godina se dotakao ove teme koliko se secam... U pamcenju mi je ostalo da ne preporucuje ispiranje raznim preparatima vec ukoliko je potrebno a posle ogromne kilometraze par puta pre roka promeniti ulje...

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nas kolega Expendable, za kog licno mislim da je merodavan i cija rec ima tezinu na svom blogu pre par godina se dotakao ove teme koliko se secam... U pamcenju mi je ostalo da ne preporucuje ispiranje raznim preparatima vec ukoliko je potrebno a posle ogromne kilometraze par puta pre roka promeniti ulje...

 

Pozdrav Nenad.

 

http://forum.bjbiker...ost__p__1450508

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8787 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

@djunta,

razumem Vasu potrebu za cistom masinom, kako spolja tako i iznutra... Sama pomisao na cistu i sjajnu masinu u unutrasnjosti me asocira na pedantnost, zdrav rad i dugovecnost... Svojim ponasanjem sa motorom u ocima "aljkavijih" verovatno i sam izgledam cudno...

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Cemu mudrolija, kupi neko sredstvo i cao. A te varijante sa naftom i radom nisu bas najpametnije! Ja sam koristio Motulovo sredstvo, ima ih brdo dobrih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@djunta,

razumem Vasu potrebu za cistom masinom, kako spolja tako i iznutra... Sama pomisao na cistu i sjajnu masinu u unutrasnjosti me asocira na pedantnost, zdrav rad i dugovecnost... Svojim ponasanjem sa motorom u ocima "aljkavijih" verovatno i sam izgledam cudno...

 

Pozdrav Nenad.

 

Nažalost tako je, što gore to bolje. Principijelno se i ja slažem da ne treba čačkati mečku pogotovu ako se nema odstupnica odnosno mogućnost da se snađe ako nešto pođe kako ne treba u smislu procurivanja ili blokiranja sita na uljnoj pumpi usled otpadanja taloga koje čistioli mogu da naprave jer im je to i namena. Radi tog rizika mnogi idu kod mehaničara koji jednostavno skine karter i opere ga a ujedno vidi stanje agregata i da li ga je potrebno još čistiti. To košta naravno. Kako kaže Gosn Steva, uputno je znati rodoslov makine pa onda doneti odluku, ispiranje svim osim čistim uljem prilkom zamene je uvek riskantno. Ja sigurno na motoru neću više koristiti čistiole a na Vagenu ću sada prilikom zamene još jednom prati jer postoji verovatnoća da još nije čist kako bi ja hteo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2536 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F & NMAX155

Evo ja sad bacio pogled na moj motor posle čitanja ove teme, ulje je čisto i žute boje znači nije ništa unutra zaprljano. Dobra ona stvar ono prozorče pa možeš da vidiš kakvo je ulje u njemu. Ja isto menjam ulje na početku sezone ne vezano koliko sam sa njim prešao od poslednje zamene. Tako i na skuteru tako i na motoru.

Jedno pitanje - da li mogu da isperem motor i na skuteru 4T istom tehnikom kao kod motora, jedino me bini malo što on nema klasičan filter već samo mrežicu - da to ne napravi neki problem. Razmišljam da možda sledeće sezone isperem skuter.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4769 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Sva savremena ulja su danas i deterdzentna ulja, tako da ne postoji potreba za pranjem motora iznutra. Da to treba valjda bi neki proizvodjac to negde i napisao.

E sad ako je motor imao neki lom , pustio vodu u ulje ili benzin.... ili je neko sipao neko neadekvatno ulje, onda je to druga stvar.

Ima tih klinera da se kupi po ozbiljnijim prodavnicama.... :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ★★★★★, 654 postova
  • Lokacija: Ruma

Evo ja sad bacio pogled na moj motor posle čitanja ove teme, ulje je čisto i žute boje znači nije ništa unutra zaprljano. Dobra ona stvar ono prozorče pa možeš da vidiš kakvo je ulje u njemu. Ja isto menjam ulje na početku sezone ne vezano koliko sam sa njim prešao od poslednje zamene. Tako i na skuteru tako i na motoru.

Jedno pitanje - da li mogu da isperem motor i na skuteru 4T istom tehnikom kao kod motora, jedino me bini malo što on nema klasičan filter već samo mrežicu - da to ne napravi neki problem. Razmišljam da možda sledeće sezone isperem skuter.

 

Ја се не ослањам на то стакло, кад сам мењао уље на стаклу је било жуто-браон боје, а кад сам испустио било је црно ко угаљ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tvrdo kuvan, 472 postova
  • Lokacija: Blokovi
  • Motocikl: mi je mnogo glasan.

Nemoj da se iras sa tim da ti motor radi bez ulja, jer su ti ogrmone sanse da zariba!Ne znam za te aditive, ali moj drug, kad je kupio BMW benzinca, kupio je neki sprej koji se prska direktno u usisnu granu. Znaci skines filter vazduha, drzi motor na 6-7 hiljada obrtaja i prskas taj sprej. Izbacio je i mrtve cetnike na auspuh ja mislim. Samo, on je to radio na autu, mada verujem da posoji tako nesto i za motocikle. Od tada, ni dimcic na auspuhu, a inace je bilo malo dima kad ga stisne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1083 postova
  • Lokacija: Beograd - Vinca
  • Motocikl: sprint explorer, Malaguti Madison S250, Suzuki Burgman 400

Ja u moj skuter pre svake zamene ulja sipam Sonax sredstvo za ispiranje, radi nekih 10min. i izbacim staro ulje pa dospem novo, prva dva puta kada sam to radio iz agregata je izlazilo svasta, u poslednje vreme kada menjam staro ulje nije ko novo al je dobro, i nikada nisam imao problema sa agregatom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Crveni...opet!!!

Nikada nisam presao vise od 5000 km a da nisam zamenio ulje. Nikada nisam zamenio ulje a da nisam zamenio i filter ulja. Temu sam postavio da bi se razmenila misljenja i prenela iskustva. Gledajuci na to da svi veliki proizvodjaci imaju takav aditiv, verovatno ga nisu napravili da bi stetio agregatu vec su, predpostavljam, nakon podrobnih ispitivanja i testiranja dosli do zakljucka da je to nesto sto moze samo da donese dobro. Vozim VFR-a i kako ulje sipam tako i izadje prilikom zamene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Nikada nisam presao vise od 5000 km a da nisam zamenio ulje. Nikada nisam zamenio ulje a da nisam zamenio i filter ulja. Temu sam postavio da bi se razmenila misljenja i prenela iskustva. Gledajuci na to da svi veliki proizvodjaci imaju takav aditiv, verovatno ga nisu napravili da bi stetio agregatu vec su, predpostavljam, nakon podrobnih ispitivanja i testiranja dosli do zakljucka da je to nesto sto moze samo da donese dobro. Vozim VFR-a i kako ulje sipam tako i izadje prilikom zamene.

 

Ili su ponovo izmislili nesto kako da ljudima uzmu pare. Svi proizvodjaci ulja prave sretstva za ciscenje motora i rado ga preporucuju,a proizvodjaci motora nigde ne pominju ispiranje masine pre zamene ulja. Kome treba verovati???

Iz iskustva znam da kod starijih masina cesto dolazi do curenja ulja na semeringe i dihtunge posle sipanja sretstva za ciscenje.Verovatno razbije i ino sto je nekad dihtovalo posle cega je obavezna zamena gumenih zaptivaca. Ja licno praktikujem redovnu zamenu ulja i filtera i nemam problema,sve je besprekorno cisto a ulje do zamene samo malo promeni boju i nikako nije crno. Ako vec neko nije siguran ili zna da je masina garava iznutra moj savet je ranija zamena ulja i filtera naredna dva puta i sve sto se natalozilo na mestima gde ne treba masina ce sama ocistiti jer da je ulje redovno menjano do taloga ne bi ni doslo. Ako ipak nesto i ostane u coskovima blokova i neka ga tu gde ne smeta,bitno je da pokretni delovi budu besprekorno cisti sto ce sama ulja uciniti jer u sebi vec imaju aditive protiv talozenja cadji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Sto kazu "sve zavisi".

Ako je auto u normalnom stanju, redovno odrzavan i nije sipan neki zejtin u njega, onda i nema potrebe za ispiranjem.

Ali kao sto svi znamo danasnja ulja su savremenija, pa su se i sami proizvodjaci i ulja i vozila, malo zaleteli i podigli intervale zamene na 15-20 pa i 30kkm. I to nije strasno jer su sva ta ulja u kombinaciji sa masinama testirana u laboratorijama i na probnim stolovima. Ali u praksi se jave ekstremi, znaci sipa se ulje neodgovarajuce specifikacije. Onda se to malo potera po nekom otvorenom auto putu od strane nekoga no mari previse. I to se ulje przi nekih par sati pa tako svakodnevno, pa se malo pretera preko intervala zamene. Ili se nivo ulja ne kontrolise dok ne ode dobro ispod minimuma ili da cak i zasvetli crvena lampica. Onda se dolije novo ulje i dalje sve u redu...

 

Ko je imao prilike da otvori takav motor i da nadje te naslage u karteru i vidi nagorele klipnjace, taj zna o cemu se radi. U takav motor ne treba sipati nikakav aditiv za ispiranje jer sav taj bitumen i asfalt tada krene da cirkulise zajedno sa tim sredstvom za ciscenje i uljem i postoji velika verovatnoca da se uljni kanali blokiraju. Tu je najbolji lek prvo skinuti lepo karter i fizicki sve ocistiti.

 

S druge strane ako je motor cist a to se lako vidi ako posle zamene ulja to isto ulje ostane cisto bar neki kraci naredni period, onda i nema potrebe za tim ekstra sredstvima. Sto kraci period zamene je bolji za motor i za sam izgled ulja :-) i to jedina ispravna logika. Ako je masina pri kraju radnog veka onda ni najcistiji motor ni najbolje ulje ne pomazu. Motor koji duva pored karika isprlja ulje vrlo brzo tako da stanje ulja moze biti vrlo dobar pokazatelj stanja motora.

Ono crveno atf ulje je sae20 gradacije i zaista opere motor iznutra. Jednom prilikom sam sipao pola/pola i vozikao se par dana, bregaste su sijale ko ogledalo, a da li zaista ima potrebe ne znam, mozda jednom u 100kkm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Honda PCX 125

Radjena je generalna, a opet mi se cini da je ulje brzo pocrnelo..jel moze da se desi da je neki problem ili sta? Brzo tipa oko 500km..mislim tako izgleda na prozorcicu onom, kako drugacije da proverim a da ga ne ispustam? Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja