pronto
Članovi-
Broj tema i poruka
6824 -
Pridružio se
-
Posetio poslednji put
Tip Sadržaja
Profili
Forumi
Galerija slika
Kalendar
Articles
Sve što je postavio član: pronto
-
Samo da mu....kao Spiesu naprimer...naprasno ne otkaze nesto
-
U tome je kazu kljuc dobrog rezultata ovde...opasni kocnicari bi mogli da imaju problem, tacnije neko ih vec i ima
-
za 2013 mozda i ustreba, za 2014 ce da vidimo ..e da zaboravio sam, jos malo pa ce smak sveta...
-
Sledece godine gledam samo SBK...GP bojkotujem.
-
Citam jutros novine... Karamela se definitivno nameracio da ubije SBK!!! Gledamo ga takvog kakav je jos sledece godine. Ima nekih teorija, al' ne bih jos o tome, da sacekamo jos detalja. Kakva svinjarija...
-
Za montazu moze i sprej za enterijer (komandnu tablu za kola). Obicno u svom sastavu ima i silikona, a i lepo mirise posao
-
U zadnjih 10 godina (nesto vise) kubikaza je menjana 4 puta, korigovana je i kolicina goriva, svake godine neka druga fora sa gumama..itd.. Naravno da bih opet voleo da vidim japansku cetvorku u kompletu, pa i evropejce pride, ali ne po svaku cenu. Zato i postoji SBK i u to ne treba da diraju nikako. Ispada najbolji kompromis tehnike, gledanosti i vajde za "odlikase". MotoGP bi tehnicki ipak trebalo da je nesto drugo.
-
S' obzirom da je Bridgepoint investicioni fond, oni ce tu da se guze dokle god od toga imaju vajde. Nesto mi bas ne zvuci logicno da ce sami sebi da naprave muku, mada nista nije iskljuceno. Ako nenadju dobitno resenje pasce prodaja. Koliko se samo vlasnika Ducatija izredjalo... Ja se apsolutno slazem sa stavom da je ogranicenje obrtaja bez veze (mada isto tako malo manje letrike ne bi skodilo), jer je ovo na kraju krajeva takmicenje prototipova, pa ako na bilo koji nacin limitiras ili jos gore sve uslovljavas da koriste iste stvari, kakav je to onda prototip...zajednicki??? Ako se ne varam i u Suzukiju su protiv toga. MIsim da je vazno,a to je vise puta i pominjano,da se pravila ustale i da proizvodjaci znaju kako da programiraju poteze. Mnogi bas iz tog razloga i nece da ulaze u igru.
-
Objasni malo. Svi aftermarket izduvi velikih svetskih proizvodjaca, da bi bili u skladu sa zakonom i postovali propisani nivo buke imaju "dB killer". To sto ljudi voze Arrowe, Akrapovice, Lasere i dr. tako da grmi i sve puca okolo je rezultat toga sto je taj gore pomenuti deo izvadjen iz auspuha. On se na kraju krajeva tako i pravi, da moze da se lako skine i ugradi zbog eventualnog ODLASKA NA STAZU, (gde zakoni o buci postoje ali su manje restriktivni) a ne da se maltretira komsiluk. Tacan recept za izradu ne mogu da ti kazem, ali po mom misljenju to ne bi trebalo da je komplikovano ako imas imalo majstorije u rukama (ili znas nekog majstoricavog), plus mozes da napravis i vise modela...da se igras. Duzi, kraci, sa manjim otvorom, vecim, vise perforirana cev ili manje i tako. Nadam sa da sam pomogao. Evo i malo slika sa neta za ilustraciju. http://www.google.it/images?hl=it&q=how+to+make+a+db+killer&gbv=2&gs_l=heirloom-hp.3..0i19.3570.13840.0.14720.23.12.0.11.11.0.330.2870.0j1j9j1.11.0...0.0...1c.1.tAoKGD20SZ4&sa=X&oi=image_result_group
-
Pogledaj da kojim slucajem nije prebio kajlu (na radilici ispod magneta), pa je tako "pomerio" paljenje
-
Hteo sam sad tu ja nesto da komentarisem...ali cu da napisem samo jednu interesantnu pricicu, koja mi je svojevremno ispricana da objasni ko su i kakvi su Istrijani (zitelji Istre). Pozovu Istrijana da "presudi" u svadji dvoje ljudi, misleci da je covek pravi za tu ulogu. On opet sve to shvatio ozbiljno pa pozove redom i jednu i drugu stranu da saslusa sta imaju da kazu. Saslujajuci prvoga i posle malo razmisljanja kaze mu "da znas da si u pravu", onda saslusa i drugu te i njima kaze "Boga mi i vi ste u pravu". Zadese se tu uvek zainteresovani posmatraci, pa jedan od njih onako vidno zacudjen kako je jedna takva odluka moguca povika "Ne moze da se da pravo i jednoj i drugoj strani", a Istrijan ce na to..."Da znas da si u pravu"
-
Kad ovo radis dok viljuska jos ne procuri (kao preventivu) ili vrlo brzo nakon sto primetis prve kapi ulja, mozda i uspe ovakav jedan tretman. Uz to pogledajte kako je cist ovaj motor...a cistoca je zna se pola zdravlja Kad crkne semering, omatori, pukne opruga unutra,ulje postane k'o vodica...moz' da guras sta 'oces, rasturanje ne gine.
-
GP u Motegiju ce da bude prilika da se sastanu glavonje. Prica se da ce da se dogodi konacni obracun na liniji Karamela-Nakamoto i da se odluci sudbina Honde vezana za takmicenje u ovoj i "onoj" klasi...koje su sada pod istim krovom. p.s. radijaciju vise niko ne pominje
-
...ono kad se na glatkoj povrsini vide dugine boje
-
Deluje da je kuciste filtera puno benzina... E sad...to moze da bude zbog kojecega. Nemoj da insistiras na paljenju (buster, drugi akumulator i ti stosovi)...odvrni cep od ulja i pogledaj jeli porastao nivo i smrdi li ulje na benzin. Ako jeste, znaci da preliva neki od karburatora ili vise njih. Kod Horneta je i slavina znala da bude problematicna, ali kad iglice drze moze da je otvorena koliko hoces. Racunaj odma' na nove svecice i filter vazduha, a ako je ulje razredjeno...onda i ulje i filter. S' obzirom da se vidi ova svemirska budzevina za kilometar sat , mogu samo za zamislim kako je ova sprava (ne)odrzavana.
-
U danasnjem, najnovijem broju italijanskog magazina Motosprint, bilo je govora i o ovom projektu. Sve je jos pod velom tajne, medjutim poneka informacija uvek procuri...onda novinari malo "zamaste" i napravi se interresantna prica, koja izgleda i nije toliko netacna. Elem... Prica se (lagano prevodim, pa i sam malo "kitim" )da je neko prilicno vazan u Yamasi organizovao neka uporedna testiranja sa spravama drugih proizvodjaca...i da je ostao prilicno iznenadjen voznim karakteristikama jednog motocikla sa takvom konfiguracijom (koliko je ovo tacno nema veze, lepa je uvertira) motor 3 cilindra..itd...znaci toliko iznenadjen, u pozitivnom smislu jel'...da se prilicno ozbiljni planovi prave za ovaj agregat. Vec je kazu gotov prvi prototip (to su one iste fore kada su tripovali novu Tènèrè i pokazivali neke figurice umotane u salove) i trebalo bi da bude jedan prilicno jaki "golac" sa motorom od 900 ccm. Zbog opste krize, a ja bih dodao i zbog njihovih promasaja sa modelima, planira se da ovaj isti agregat bude ugradjivan na nekoliko tipova motocikala, koji sem "srca" nece imati neke druge posebne veze jedan sa drugim. Ono sto je sigurno je kazu, da ce svi biti za asvaltnu podlogu. PO spoljnomm izgledu agregata, misle novinari, izgleda da ce ovo biti vrlo mocna sprava, jer je kazu velicina manjaca (gledajuci kartere spolja i polozaj primarne osovine) prilicno siguran pokazatelj da u Yamahi imaju bas takve ambicije. Svi ti motocikli ce biti opremljeni najmodernijom elektronikom i tu se ukljucuje "ride by wire" ili po srpski "gas bez sajle" ,promenljiva visina usisnih grla (to vec ima cini mi se na R6), kontrola proklizavanja-"traction control" i mogucnost biranja mape ,tj. snage motora.
-
9:50 kakav manevar sa Tamicem.....savrseno ga zabole jaja
-
Verovatno sam vec dosadio ...evo jos jedan filmic, koji sam obecao. Ovo je pomalo i komercijalna prezentacija, od pre par godina. To probajte da zanemarite jer je motocikl u pitanju najlosije prosao u testovima sa konkurencijom i posmatrajte prakticno centralni deo gde je sve prilicno lepo objasnjeno i ilustrovano (animirano). Ko razume shvatice
-
Na zalost da bi se objasnila ova tehnicka resenja, pa i razne druge mnogo jednostavnije stvari, mora da se konsultuje strana literartura, uopste izvori informacija na stranim jezicima. Na srpskom jos uvek nema knjiga (i drugog materijala) koje striktno obradjuju tematiku motocikla kao mehanicke sprave, pa je doslovni prevod i uopste objasnjenje nekada veliki problem. Ja sam prilicno skromnog formalnog obrazovanja, ali sam puno vremena (pa i nesto para) posvetio motorima, poznajem dva jezika uz maternji i na kraju to mi je i profesija (igram se sa mnogo manjim agregatima) i zao mi je sto se ovde jako malo prostora posvecuje ovim temama. Zbog opste situacije, ali i zbog generalne neinformisanosti, na prostorima Balkana najvaznija je stvar nesto nabudziti i terati dalje kako tako, pa se za ovakve detalje, po meni znacajne i ne mari. Za sve one koji hoce i mogu da shvate (na engleskom jeziku) evo dva filmica koja, rekao bih, prilicno slikovito i relativno jednostavno objasnjavaju primenu cross-plane sistema...konkretno na SBK Yamaha spravi. Nasao sam jos jedan malo detaljniji...to u nastavku.
-
Postoje turbo skuteri, cak je i Pezo imao jedan model u ponudi do skoro. Zove se nesto "turbo jet" ili tako nesto...a ima i licnih projekata da se vide po netu koliko hoces. Sve je to izvodljivo, ali sa kineskim materijalom malo teze. To je moje misljenje...nikada nisam pravio turbo skuter niti mi pada na pamet. Znam samo da su opterecenja u takvom jednom agregatu mnogo veca nego u obicnom atmosferskom motoru, pa se za izradu komponenti koriste izuzetno kvalitetni materijali i posebne procedure u njihovoj izradi. Kineski skuteri, uopste motori, nisu nesto poznati kao dugotrajni prvenstveno zbog kvaliteta materijala. Kad malo bolje razmislis nista drugo ih ne razlikuje od bilo kog drugog agregata...svi imaju iste komponente i rade na istom principu. Znaci da moze, moze. Trebace ti sigurno dosta love, vremena, dobrog alata...a i malo matematike, fizike i termodinamike nije na odmet
-
Bez obzira sto imam misljenje kakvo imam o sig. Biaggiju, dovoljno sam objektivan da priznam pobedu i pohvalim dobru voznju. Neko ko je 6 puta prvak sveta, sigurno zna sta radi, medjutim ove godine je Aprilija bila jedini tim koji je mogao da izgubi sampionat. Da nisu pravilima otezali Ducati, to bi bio Checa. Na kraju krajeva on je taj koji je sebi zamrsio situaciju. Ako se ne varam samo u poslednje vreme u 5 trka je pao 4 puta... Vec je receno da nije dovoljno biti brz da bi se bilo uvek na pobednickom postolju. Cim se sampionat zavrsi uglavnom se zaboravi sta se sve desavalo. Upamti se samo konacni pobednik. Verovatno se nigde vise nece ni pomenuti da je bilo samo pola boda razlike, sto mu dodje i normalna stvar. I ja sam uspeo da budem vrlo dobar u srednjoj skoli sa 3,53
-
Ja licno smatram da je on jedan od retkih koji je u stanju da "provali" mogucnosti svog bajka i da sigurno odveze da kraja. Moze da se kaze da takav nacin nije spektakularan, ali sam siguran da gazde to vole. Ne da on to radi zbog gazda, vec je to po mom misljenju izuzetna osobina, zbog koje vozac cuva sebe i spravu (to je ono sto gazde vole) i omogucava skupljanje korisnih podataka za dalji razvoj, sto su u Kawi i uradili. Njegovo gubljenje duela se uglavnom desavalo u finalu trke, kada ocigledno gume nisu bile za jace. Ono sto moze da im se zameri je da je to trajalo citavu sezonu i da mu nisu nasli leka. Deluje da je dobar deo krivice i u Tomovom nacinu voznje, ali ne mogu da kazem da mu fali hrabrosti. Kada ga neko obidje, pokusaj da ga Tom ponovo pretekne moze da se ocekuje odmah u sledecoj krivini, zato ponavljam da mislim da je Kawa ipak tehnicki jedan lagani korak iza (ili bolje reci drugi korak ispred) i da ce se to u buduce sigurno promeniti...bar se nadam
-
??? Sta je trebalo da radi, da juri kao Rea i da zavrsi u sljunku? Posmatrajuci citavu sezonu, Tom je jedan od retkih koji je skoro uvek ostao na nogama, sakupljajuci poene. Maxovi dobri plasmani su vrlo cesto bili rezultat toga sto se neko od ludaka napred autoeliminise ili usput pokupi i nekog njegovog direktnog konkurenta. Jasno je bilo jos na pocetku da jedino Max moze da izgubi ovaj sampionat, jer je tehnicka nadmocnost Aprilije na momente bila ocigledna (konstantna polemika o famoznih 6 kila na Dukatiju) Recimo Australija, izleti sa staze i zavrsi 2. Ima tu i majstorije, ali... Najveci broj pol pozicija-Sykes, a u ovoj poslednjoj trci i rekord staze. Tom je sve samo ne spor. Pravila su pravila i eto...sampion se postaje i sa pola boda i tu nema diskusije.
-
Dobro si shvatio. Kako je ranije pomenuto "cross-plane" bi u bukvalnom prevodu znacilo krstasta radilica, tj. radilica koja ima kolena na po 90' (nije bas punih 90, ali je tako lakse shvatiti)jedno od drugoga, pa kada je izvadis iz motora i gledas duz ose izgleda kao da kolena imaju raspored krsta. E sad... Kad covek malo logicno razmislja (kao sto ti to radis), u motoru sa 3 cilindra nema dovoljno kolena da naprave krst...zar ne, pa je to osnov cele zabune. Misli se, posto jos niko nije video otvoren motor, zbog filozofije Cross-plane sistema i sila koje proizvodi rotiranje te "ne klasicne" radilice, da je raspored kolena na po 120'. Sto bi bilo i logicno, a i u skladu je sa teorijom da se u motoru ima samo jedan klip koji u jednom trenuku miruje (miruje u trenutku kada menja smer kretanja u cilindru, jedan delic sekunde) Ostaje da se saceka da pokazu i rasturen motor. Mada, nista tu revolucionarno nece biti. Ko malo bolje poznaje motocikle, zna da je Yamaha vec u proslosti imala 3 cilindra (4 takta), pa meni sve ovo mirise malo i na reciklazu, modernizovanu ali ipak reciklazu. Teska vremena pa mora da se stedi i da se prave pompezne najave nebi li se sta prodalo
