Jump to content

Moto Zajednica

Bahati mamlazi

Recommended Posts

  • Drug član, 1538 postova

Nemojte koristiti maglenke osim u slučaju magle, ko boga vas molim. Pogotovo ne po kiši. Sijate vi, sija put, strašno... Zajebite članove zakona, to jednostavno nije u redu. Smeta, baš smeta.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150
Pre 1 sat, lomitelj je napisao:

Nemojte koristiti maglenke osim u slučaju magle, ko boga vas molim. Pogotovo ne po kiši. Sijate vi, sija put, strašno... Zajebite članove zakona, to jednostavno nije u redu. Smeta, baš smeta.

Џабе прича, од једног сам ... мамлаза чуо, да му „тако ауто изгледа опасније". Шта рећи...?

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

Meni uopšte ne smetaju maglenke na vozilu koje mi dolazi iz susreta, više mi smetaju loše podešeni farovi, kineska led i xenon svetla itd.. Prednje maglenke još ni na jednom autu mi nisu zasmetale. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1098 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly
Pre 12 sati, Mr_Wolf je napisao:

...

Suština je da ne postoji zakon u kom se eksplicitno zabranjuje njihovo korišćenje u bilo kojim uslovima, kao ni propisana kazna za upaljene prednje maglenke kad im vreme nije.

 

A za zadnje?  

 

Pošto ono što si prethodno postavio isto ne definiše ništa konkretno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1098 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly
Pre 21 sati, Mr_Wolf je napisao:

Prednja nisu zabranjena po zakonu, ali su svakako debili oni koji koriste i jedna i druga bez potrebe

Član 79

Za vreme magle, na motornom vozilu moraju da budu uključena kratka svetla, odnosno svetla za maglu ili obe vrste svetala.

Zadnje svetlo za maglu upotrebljava se samo po magli ili u slučaju smanjene vidljivosti.

 

Šta se ovde razlikuje što ja ne vidim... I prednja i zadnje svetlo za maglu se po Zakonu upotrebljava za vreme magle. 

 

P.S. ostavljam prostora da ne razumem, tumačenje zakona mi ne ide od ruke... to što pravnici često rade od zakona je meni budalaština. Ja sam neuki ekonomista...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1735 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
Po gradu ili magistralnom smeta. 
Isto ko kad naidjes na ksenone bez projektora po kisi
Za ovo treba isključivati momentalno vozila iz saobraćaja.
Ako ces da imaš xenon, idi daj 150e neka ti naprave sociva i usmere snop, ovo što srećemo na putevima je sramotno.

Ubedjen sam da čak ni ta svetla, iako se njihovim korisnicima čine jača, nemaju dovoljnu dužinu snopa, pa je opet sve samo stvar estetike, što reče Boki. Istina je da zbog te njihove estetike ispaštaju svi ostali, naročito u uslovima slabije vidljivosti...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
Pre sat vremena, PremieRacing je napisao:

 

Šta se ovde razlikuje što ja ne vidim... I prednja i zadnje svetlo za maglu se po Zakonu upotrebljava za vreme magle. 

 

P.S. ostavljam prostora da ne razumem, tumačenje zakona mi ne ide od ruke... to što pravnici često rade od zakona je meni budalaština. Ja sam neuki ekonomista...

 

Fora sa svim zakonima je bukvalizam, i težnja da ne ostavlja prostor tumačenju, pa stoga:

 

 

 

Citiraj

 

Član 79

Za vreme magle, na motornom vozilu moraju da budu uključena kratka svetla, odnosno svetla za maglu ili obe vrste svetala.

Zadnje svetlo za maglu upotrebljava se samo po magli ili u slučaju smanjene vidljivosti.

 

 

Kaznena odredba:

 

 

Citiraj

 

Član 332

Novčanom kaznom u iznosu od 10.000 do 20.000 dinara kazniće se za prekršaj lice koje postupi suprotno odredbama iz sledećih članova ovog zakona:

...

27) člana 79. stav 1, vozač koji za vreme magle ne uključi svetla za osvetljavanje puta,

39) člana 79. stav 1, vozač koji za vreme magle umesto kratkih ili svetala za maglu koristi duga svetla,

 

 

A onda drugi deo:

Citiraj

 

Član 79

Za vreme magle, na motornom vozilu moraju da budu uključena kratka svetla, odnosno svetla za maglu ili obe vrste svetala.

Zadnje svetlo za maglu upotrebljava se samo po magli ili u slučaju smanjene vidljivosti.

 

(pretpostavljam da je jasno da piše "SAMO")

 

 

Citiraj

 

Član 334

Novčanom kaznom u iznosu od 3.000 dinara kazniće se za prekršaj lice koje postupi suprotno odredbama iz sledećih članova ovog zakona:

22) člana 79. stav 2,

 

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1701 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

ZOBS se menjao a ja nisam pratio bar u nekim.stvarima koje se podrazumevaju.Sad vec daleke 2001-e sam platio kaznu za voznju po gradu sa upaljenim prednjim maglenkama (nenamerno,probao auto nisam ni primetio da su upaljena) i to ne policiji na licu mesta vec kod sudije za prekrsaje.Ako je neko izmenio pravilnik po pitanju maglenki,onda nije cudo n je saobracaj ovakav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
pre 49 minuta, ivica744 je napisao:

ZOBS se menjao a ja nisam pratio bar u nekim.stvarima koje se podrazumevaju.Sad vec daleke 2001-e sam platio kaznu za voznju po gradu sa upaljenim prednjim maglenkama (nenamerno,probao auto nisam ni primetio da su upaljena) i to ne policiji na licu mesta vec kod sudije za prekrsaje.Ako je neko izmenio pravilnik po pitanju maglenki,onda nije cudo n je saobracaj ovakav.

 

Otprilike u isto vreme mene pandur zaustavio na Ibarskoj zbog iste stvari, s tim da sam ih ja namerno upalio jer je bila kiša, a realno su mi farovi bili loši, pa kad mi naidje kolona iz suprotnog pravca, ama baš ništa nisam video.

Ne znam ni zašto, ali na kraju me je pustio bez kazne, ali je naveo da je kazna 1,500 din (dobro se sećam cifre - za te pare sam sipao jedno 30l goriva i vozio se onoliko...)

I baš sam se iznenadio kad mi je pre možda pola godine jedan pandur rekao da to nije kažnjivo - on jadničak tek izašao iz Sremske Kamenice, nije ni znao da je to nekad bilo zabranjeno :D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1652 postova
  • Motocikl: /
Pre 1 sat, ivica744 je napisao:

...platio kaznu za voznju po gradu sa upaljenim prednjim maglenkama... 

...i to ne policiji na licu mesta vec kod sudije za prekrsaje.

E to je ono sto hocu da kazem. Napise ti saobracajac prekrsajnu prijavu po clanu 21 (ometanje drugih ucesnika u saobracaju), a ti se posle raspravljaj sa sudijom dal jesi ili nisi. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 669 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
Pre 4 sati, PremieRacing je napisao:

 

Šta se ovde razlikuje što ja ne vidim... I prednja i zadnje svetlo za maglu se po Zakonu upotrebljava za vreme magle. 

 

P.S. ostavljam prostora da ne razumem, tumačenje zakona mi ne ide od ruke... to što pravnici često rade od zakona je meni budalaština. Ja sam neuki ekonomista...

Druže Borko, pravno tumačenje je specifična stvar i svaki zarez je na mestu na kom jeste da spreči dvostruko shvatanje, a da ne govorim o rečima, kao što je kolega prethodno i razložio.
U članu 79 stav 2 piše - zadnje maglenke dozvoljene samo po magli što znači dve stvari:

1. Zadnje maglenke ne smeju da se koriste ni u jednoj drugoj situaciji osim u slučaju magle (smanjene vidljivosti)

2. Korišćenje prednjih maglenki nije posebno ograničeno zakonom

 

Jednostavno, u pravu ne postoji zdrav razum već isključivo doslovno tumačenje slova na papiru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Zašto si  @Mr_Wolf toliko zapeo da ih koristiš kada im vreme nije? Tražiš rupu u zakonu da bi koristio maglenke kada magle nema i kada za njima nema nikakve druge potrebe a da ne budeš kažnjen za to? Da li je moguće da ti zdrav razum tu ne treba za takvu odluku već samo pravni akti? Ili želiš da imaš razlog da se svađaš sa policajcem koji bi da te kazni pa da mu utrljaš zakon u lice? Ili si samo spreman da isteruješ ovde mak na konac bez preke potrebe? Pitam jer raspravi ne vidim cilj i svrhu. Kao deca. Ima u zakonu. Nema. Ima. Nema. Zdrav razum. E nije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 24 minuta, Mr_Wolf je napisao:

2. Korišćenje prednjih maglenki nije posebno ograničeno zakonom

IMG_20211201_150915.thumb.jpg.6e87d18cb5139dfd261f4968056c117f.jpg

 

IMG_20211201_150159.jpg.78ee24d6466ebc6298bb7a090f0852aa.jpg

 

IMG_20211201_145304.thumb.jpg.678af43a69c76f189493d5a98407d7a7.jpg

 

Ja iz ovoga nedvosmisleno zakljucujem da se prednja svetla za maglu mogu koristiti jedino po magli, ne smeju cak ni u uslovima smanjene vidljivosti.

Promenio član bdada

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 669 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
pre 11 minuta, lomitelj je napisao:

Zašto si  @Mr_Wolf toliko zapeo da ih koristiš kada im vreme nije? Tražiš rupu u zakonu da bi koristio maglenke kada magle nema i kada za njima nema nikakve druge potrebe a da ne budeš kažnjen za to? Da li je moguće da ti zdrav razum tu ne treba za takvu odluku već samo pravni akti? Ili želiš da imaš razlog da se svađaš sa policajcem koji bi da te kazni pa da mu utrljaš zakon u lice? Ili si samo spreman da isteruješ ovde mak na konac bez preke potrebe? Pitam jer raspravi ne vidim cilj i svrhu. Kao deca. Ima u zakonu. Nema. Ima. Nema. Zdrav razum. E nije.

Potpuno potrešno si shvatio prijatelju, vrlo retko koristim maglenke i po magli, a apsolutno nikada kada nema magle. Mislim da sam gore i napisao da je debilski voziti sa uključenim maglenkama kada ne postoji potreba. 

 

Cilj moje prve poruke je bio da ukažem ljudima na to da se zakon ne tumači po principu "rekao mi pandur da ne smeju maglenke" ili "mog druga kaznili" već da je zakon slovo na papiru, pritom lako dostupno svima da se upoznaju sa njim, a nakon toga se više svodilo na dodatno pojašnjenje prve poruke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 669 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
pre 10 minuta, bdada je napisao:

IMG_20211201_150915.thumb.jpg.6e87d18cb5139dfd261f4968056c117f.jpg

 

IMG_20211201_150159.jpg.78ee24d6466ebc6298bb7a090f0852aa.jpg

 

IMG_20211201_145304.thumb.jpg.678af43a69c76f189493d5a98407d7a7.jpg

 

Ja iz ovoga nedvosmisleno zakljucujem da se prednja svetla za maglu mogu koristiti jedino po magli, ne smeju cak ni u uslovima smanjene vidljivosti.

OK :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Sad ce @lomiteljda se nervira :D ali ja moram da pitam @bdada - po čemu ti to zaključuješ?

 

Ili, ajde ovako - koja je kazna za to?

 

 

pre 55 minuta, ser je napisao:

E to je ono sto hocu da kazem. Napise ti saobracajac prekrsajnu prijavu po clanu 21 (ometanje drugih ucesnika u saobracaju), a ti se posle raspravljaj sa sudijom dal jesi ili nisi. 

 

Pa nije baš tako. Policajac mora da napiše da si (u)radio nešto, tj. da opiše šta si radio, i da napiše "Čime je učinio prekršaj po ZOBS-u Član xxx...".

Prekršajni nalog (deo) izgleda ovako:

 

image.thumb.png.255f307366cec4630b3390f46882cf93.png

 

 

P.S. da se razumemo - veliki sam protivnik svetala za maglu kad im vreme nije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
Potpuno potrešno si shvatio prijatelju, vrlo retko koristim maglenke i po magli, a apsolutno nikada kada nema magle. Mislim da sam gore i napisao da je debilski voziti sa uključenim maglenkama kada ne postoji potreba. 
 
Cilj moje prve poruke je bio da ukažem ljudima na to da se zakon ne tumači po principu "rekao mi pandur da ne smeju maglenke" ili "mog druga kaznili" već da je zakon slovo na papiru, pritom lako dostupno svima da se upoznaju sa njim, a nakon toga se više svodilo na dodatno pojašnjenje prve poruke.
Jasno. Samo se rasprava razvukla toliko da je poenta nestala negde u međuvremenu.
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre sat vremena, zaludan je napisao:

po čemu ti to zaključuješ?

 

Ili, ajde ovako - koja je kazna za to?

Po clanu 77 je definisano kada se koriste duga a kada oborena svetla, po clanu 79 je definisano koja svetla se koriste kada je magla.

 

Clan 333 odredjuje sankciju za neispunjavanje gore navedenih uslova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1701 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 3 sati, ser je napisao:

E to je ono sto hocu da kazem. Napise ti saobracajac prekrsajnu prijavu po clanu 21 (ometanje drugih ucesnika u saobracaju), a ti se posle raspravljaj sa sudijom dal jesi ili nisi. 

 

S obzirom da je sudija bio stariji komsija nije mi padalo na pamet da se raspravljam i smatrao sam da covek zna znanje.To mi je ostalo urezano kao "maglenke NE kad nema magle."

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Sada bas nesto gledao maglenke na autu i snop maglenki je kraci za trecinu od stnopa kratkih svjetala, jedino je kao i sto rekoh snop siri i zuckastije su boje, pa se samim tim bolje i vidi. To sto bije u oci su uglavnom jeftina led svjetla koje ubacuju da bi se eto vidjeli ili rastelovana svjetla. Realno kada nam ide vozilo u susret po cemu mozemo znati dal su maglenke ili nekakva fus led ili opet neki ksenoni. Ja sam recimo na motoru stavio maglenke i oborio snop sto je moglo vise, a da imaju nekakvu funkciju i kad vozim nocu uglavnom onaj slabiji mod koristim da ne smetam u saobracaju.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 3 minuta, Bigor je napisao:

Sada bas nesto gledao maglenke na autu i snop maglenki je kraci za trecinu od stnopa kratkih svjetala, jedino je kao i sto rekoh snop siri i zuckastije su boje, pa se samim tim bolje i vidi

Snop ne sme biti duzi od 35m i da nije koncentrisan nego ide u sirinu ali zato po kisi prave odsjaj od puta pa zato smetaju vozilu koje ide u susret, takodje je razlog sto su uvek nize pozicionirane od fara a samim tim blize putu.

Na istom principu radi pecurka koja prelama svetlost da dobijemo snop kratkog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1701 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Vozila koja dolaze u susret i nisu toliki problem koliko oni otpozadi.Sinoc na ibarskoj stize me auto sa dugim svetlima i maglenkama.Palim treptace-nista,seckam kocnicu-nista,desni zmigavac i obidji me.E onda ja palim duga i maglenke i krece igranka dok nije zamalo sleteo u jarak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja