Jump to content

Moto Zajednica

Velicine kaciga

Recommended Posts

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kinroad 250-16

Lav je lepo rekao - treba verovati merama svoje glave. Ali i probati. Ja nisam imao nikakvo iskustvo, a HJC ZF9 sam izabrao prema komentarima na ovom forumu. Obim glave 60 (recimo da je okrugla). U radnji probao i cinilo mi se da mi je XXL mala, da jedva ulazim u nju. Medjutim, kada sam video i na forumu preporuke po pitanju obima i velicine, hrabro sam krenuo glavom u XL kacigu i pokazalo se da je to, ipak, prava velicina.

 

Ipak, istakao bih jos jednu bitnu stavku - kosu. Koliko sam ja zakljucio (iz veoma ogranicenog iskustva :), sve preporuke proizvodjaca zasnivaju se na glavi sa "ne bas mnogo" kose. Ako je kosa duza, ne samo sto utice na pozeljan broj kacige, nego i na potreban kalup. Osim toga, treba imati u vidu da se svaka promena u tezini (telesnoj masi) mozda najpre pokazuje upravo na glavi, sto znaci da kaciga, kupljena tokom leta, u periodu "opustene tezine novogodisnjih praznika" ;) moze poceti da zulja. Jasno, voznja motora je poslednja asocijacija na zimu, ali ko ima oscilacije u telesnoj tezini tokom godine, mozda bi trebalo da bira kacigu u trenutku kada je na "zlatnoj sredini".

 

Na kraju, ne zaboravite da dosta zavisi i od (centi)metra kojim merite obim glave. Na 60 cm odstupanja od 0,5 cm i nisu tako retka, narocito kad se koriste savitljivi meraci ili kanap koji se potom postavi pored cvrstog metra/lenjira. Dakle, kupovina kacige bez probe bi zahtevala ogromno iskustvo, mesavinu hrabrosti/ludosti ili kupovinu istog modela.

 

P.S. U HJC ZF9 jos nisam uspeo da uguram nijedan model naocara za sunce

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Sve sam postove iscitao, receno je puno dobrih stvari, Sigurno treba prvo kacigu probati ( uvek sam tako kupovao ),  kosa je isto bitan faktor ( imam jaku i gustu kosu ) , imam jednu kacigu koja mi kad sam osisan legne na glavu samo tako, a kad mi kosa malo poraste - ne mogu je lepo staviti.

  E sad imam jedan predlog : Ja licno imam problem pri kupovini jer sam glavat - po starim merama sam nosio kacigu 64, a pretpostavljam da slicne probleme imaju i oni koji nose male kacige  ( Olja je trazila kacigu za dete ).

  Moj predlog je da kad neko naidje u nekoj radnji na ekstremno velike, i ekstremno male brojeve kaciga - to ovde i objavi pa da nam olaksa potragu za istim . Nasi prodavci se uglavnom drze toga na nabavljaju neke kacige srednje velicine koje ce se najlakse prodati, pa onda imamo situaciju da neki kao ja isprobaju sve kacxige u radnji ( ne pitajuci za marku kacige ) , pa ne nadju ni jednu, a neki drugi kupe najmanju koju nadju, pa opet mogu da je vrte oko glave.

    Toliko od mene .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 367 postova
  • Lokacija: Šabac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha YZF 600 r Thundercat

A sta ako kupite bas tesnu kacigu, i odgovara ok, a kad dodje hladnije vreme zelite da stavite podkapu, kako kad je vec tesna???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: AG-AL

Nikada nekupujte kacigu dok neprobate !!!

 

posto ima dosta novajlija koji neznaju,, jedan primer kako isprobati kacigu, kad stavis na glavu, drzi rukama kacigu i probaj glavom levo desno, ako glava mrda a kaciga stoji nevalja...

 

ja licno nekupujem kacigu dok se neprovozam sa njom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Nikada nekupujte kacigu dok neprobate !!!

 

posto ima dosta novajlija koji neznaju,, jedan primer kako isprobati kacigu, kad stavis na glavu, drzi rukama kacigu i probaj glavom levo desno, ako glava mrda a kaciga stoji nevalja...

 

ja licno nekupujem kacigu dok se neprovozam sa njom!

 

U potrpunosti isprvan stav kod kupovine kacige, ali dosta Bajkera kupuje kacige tako sto im neko donese iz inostranstva, a pogotovo kada su tamo vansezonska snizenja moto opreme. Onda je najbolje, ako se ima mogucnosti probati neciju kacigu da bi bio siguran u odgovarajucu velicinu jer naznacene velicine po obimu glave variraju od  proizvodjaca do proizvodjaca.I ono najvaznije ne kupujte kacige radi izgleda, boje i djidja midja, vec iskljucivo kvaliteta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • , 1322 postova
  • Lokacija: Zagreb,Umag HR
  • Motocikl: Harley Davidson Chicano custom

Nikada nekupujte kacigu dok neprobate !!!

 

posto ima dosta novajlija koji neznaju,, jedan primer kako isprobati kacigu, kad stavis na glavu, drzi rukama kacigu i probaj glavom levo desno, ako glava mrda a kaciga stoji nevalja...

 

ja licno nekupujem kacigu dok se neprovozam sa njom!

 

U potrpunosti isprvan stav kod kupovine kacige, ali dosta Bajkera kupuje kacige tako sto im neko donese iz inostranstva, a pogotovo kada su tamo vansezonska snizenja moto opreme. Onda je najbolje, ako se ima mogucnosti probati neciju kacigu da bi bio siguran u odgovarajucu velicinu jer naznacene velicine po obimu glave variraju od  proizvodjaca do proizvodjaca.I ono najvaznije ne kupujte kacige radi izgleda, boje i djidja midja, vec iskljucivo kvaliteta.

Ali ako se to radi,neka se provjeri da je kaciga koliko toliko novija jer se nakon odredjenog vremena svaka kaciga jos malo rasiri

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Nikada nekupujte kacigu dok neprobate !!!

 

posto ima dosta novajlija koji neznaju,, jedan primer kako isprobati kacigu, kad stavis na glavu, drzi rukama kacigu i probaj glavom levo desno, ako glava mrda a kaciga stoji nevalja...

 

ja licno nekupujem kacigu dok se neprovozam sa njom!

 

U potrpunosti isprvan stav kod kupovine kacige, ali dosta Bajkera kupuje kacige tako sto im neko donese iz inostranstva, a pogotovo kada su tamo vansezonska snizenja moto opreme. Onda je najbolje, ako se ima mogucnosti probati neciju kacigu da bi bio siguran u odgovarajucu velicinu jer naznacene velicine po obimu glave variraju od  proizvodjaca do proizvodjaca.I ono najvaznije ne kupujte kacige radi izgleda, boje i djidja midja, vec iskljucivo kvaliteta.

U potpunosti se slazem Sasa, samo je to relativno, jer vecina kupuje kacigu sa onim razmisljanjem da mu je "komotnije", a ne da ga "steze" i to vazi u principu za svu opremu. ;) Pozdrav za tebe iz Bijeljine!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 242 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 750 1995, Cagiva Mito 125 1992-na prodaju

Evo velicina za FM kacige

 

XX - SMALL -  52 cm

X - SMALL - 54 cm

SMALL - 56 cm

MEDIUM - 58 cm

LARGE - 60 cm

X - LARGE - 62 cm

XX - LARGE - 64 cm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ЗЕЉКАМП, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Ja sam moju Nolan N102 kupio preko neta, ali sam pre toga otisao u predstavnistvo Nolana (kod autobuske) i probao koja mi velicina odgovara, pa tek onda narucivanje i kupovina iste. Nadam se da ne moram da kazem da sam probao model N102. Prva na red je dosla velicina XL, jer mi je po merenjima obima glave, ona ogovarala. Ipak ona mi je bila komotna i odlucio sam da probam broj manju, cisto da napravim paralelu. Sledeca na glavi je bila L, koja je je malo stezala ali me nije zuljala. U njoj sam se osecao mnogo sigurnije. Tako je pala odluka za L velicinu.

Sada sledi moj trip kada mi je napokon stigla kaciga. Prvih par voznji sam imao problema, jer me je stezala i plasio sam se da sam pogresio pri izboru velicine. Ali posle kratkog vremena, kaciga je malo 'primila' oblik moje glave i problem sa stezanjem je nestao, ali i dalje sam osecao blago stezanje i neprijatnost, kao i strah da mi je mala. Tek posle 15 dana nosenja kacige, ona mi je idealno legla i svi problemi su nestali.

Tako da ako vas kaciga 'malo' steze kada je nova, nemojte da panicite jer ce sve verovatno da legne. Ako je stezanje i zuljanje veliko, te ne mozete da je nosite zbog toga, onda je to problem i treba razmisliti o kupovini vece.  :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Jako je bitno gdje te kaciga steze. Kao sto vec napisah u ovoj i u svim slicnim temama: Ako steze na obrazima, to se rasiri i to je OK, ali ako steze gore oko glave to znaci da je ta kaciga mala jer se tu nece rasiriti...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: Piaggio Skipper st125

Mislim da bi svako trebao da proba sve vrste kaciga, da bi utvrdio šta mu odgovara(prema obliku glave).

Ja sam doživeo šok kada sam probao da metnem integralnu full face kacigu i odlučio da nikad više tako nešto ne stavim na vanglu ;D.

Klapp kacige su mnogo bolje, manje klaustofobičene i lakše se meću...

Ne bih o sigurnosti, ali ako ti nešto smeta na glavi, stvara veću štetu nego korist.

Jet kacige mogu  biti vrlo udobne...

Najprostije - noše su sigurno, najbolje za leto, najudobnije, daju najbolju preglednost, ali najmanju fizičku zaštitu...

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Mislim da bi svako trebao da proba sve vrste kaciga, da bi utvrdio šta mu odgovara(prema obliku glave).

Ja sam doživeo šok kada sam probao da metnem integralnu full face kacigu i odlučio da nikad više tako nešto ne stavim na vanglu ;D.

Klapp kacige su mnogo bolje, manje klaustofobičene i lakše se meću...

Ne bih o sigurnosti, ali ako ti nešto smeta na glavi, stvara veću štetu nego korist.

Jet kacige mogu  biti vrlo udobne...

Najprostije - noše su sigurno, najbolje za leto, najudobnije, daju najbolju preglednost, ali najmanju fizičku zaštitu...

Nosenje kacige je samo stvar navike, poslije odredjenog vremena imas veci problem i strah kada nemas kacigu tako da dosta o izgovorima i full face na glavu! ;)

 

A sve te "nose" treba sto prije zapaliti, one ne sluze nicemu osim u slucaju policije, ali nadamo se da ce i taj zakon da dodje na red uskoro i odje (Hrvatska vec odavno trazi da svaka kaciga ima atest).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova
  • Lokacija: sabac

Kolega Evile vidi se da dosta znas o kacigama pa bih te zamolio za pomoc.Dvoumim se izmedju dva modela HJC HQ1 i HJC FS 10 CARBON.Dali je istina  da je FS 10 u stvari HQ 1 sa ugradjenim naocarima.Ako i neko drugi od kolega zna nesto vise o ovome molio bih ga za koju rec.Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

To su ipak razlicite kacige. HQ-1 je nesto laksa i ima trkacku kopcu (dupli D prstenovi), a FS10 ima brzi patent. Skoljka kod HQ-1 je od cistog karbona, a kod  FS10 je trokompozitna. HQ-1 je vrh ponude kod HJC-a u trkackom domenu, a FS-10 je trkacko-putna kaciga. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova
  • Lokacija: sabac

Hvala na odgovoru.Znaci koliko sam razumeo za nas "obicne" vozace,a ne trkace bolja je FS 10.II nije mi potpuno jasno da jedan takav brend na trokompozitnu kacigu stavlja oznaku CARBON.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Hvala na odgovoru.Znaci koliko sam razumeo za nas "obicne" vozace,a ne trkace bolja je FS 10.II nije mi potpuno jasno da jedan takav brend na trokompozitnu kacigu stavlja oznaku CARBON.

To Carbon je oznaka za dezen. Kaciga je samo obojana kao da je od karbona ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Evile nije li cudno da je FS 10 CARBON skuplja od HQ 1.Znas li razlog i dali vrede taj novac.

Ne bi trebalo da je skuplja i nikako ne bih kupio kacigu sa brzim patentom prije one sa trkackom kopcom, ali to sam samo ja...

 

Kao sto rekoh, FS10 je klasa ispod HQ-1, a obje su VRHUNSKE kacige.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova
  • Lokacija: sabac

To me Evile i buni  skuplja je od 15 do 30 dolara kako gde i pise da je od carbona i da je od HQ 1 razlikuje sistem ventilacije.MOzda te davim,ali oprostices mi jer treba da se odlucim a nije mala lova .Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Kupi ti FS10 u nekoj drugoj sari za mnogo manje para i uzivaj u savrsenosti ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

 

 

Nosenje kacige je samo stvar navike, poslije odredjenog vremena imas veci problem i strah kada nemas kacigu tako da dosta o izgovorima i full face na glavu! ;)

 

A sve te "nose" treba sto prije zapaliti, one ne sluze nicemu osim u slucaju policije, ali nadamo se da ce i taj zakon da dodje na red uskoro i odje (Hrvatska vec odavno trazi da svaka kaciga ima atest).

 

100% ispravan komentar koji svesrdno podrzavam i nemam sta dodati. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

Ja nosim Jet kacigu.

Iz bezbednostnih razloga ove sezone uzimam FullFace kacigu.

Probao sam velicinu na Dorcolu (AGV) i steze me solidno. I to u predelu ociju, tacnije ismedju ociju i kose (strafta za naocare). Kada je mrdam levo desno, ona ne mrda, i ne steze me preterano na obrazima. Brine me samo koliko ce popustit nakon par nosenja, Ne bih da mi oci ispadaju zbog kacige.

Nikada nisam stavljao FF kacigu na glavu pa ne znam da li tako treba, ali me je glava malo zabolela posle probe u radnji

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

Jedna ispravka za Shoei kacige:

 

XXS:  51-52 cm

XS:    53-54 cm

S:      55-56 cm

M:      57-58 cm

L:       59-60 cm

XL:     61-62 cm

XXL:   63-64 cm

XXXL: 65-66 cm

 

Kacigu svakako treba probati i po mogućnosti nositi je na glavi 15-ak minuta u prodavnici pre kupovine.

 

Zasto treba drzati kacigu na glavi 15min?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja