Jump to content

Moto Zajednica

HtR 2: Centralna Azija, Kaspijski Basen i "5 Velikih"

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Borča
  • Motocikl: hooooonnddaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Ne znam da li mogu s'tobom na ti, jer 'vakav putopis i ovakva avantura, su vredni svakog poštovanja, pa čak i neke titule tipa " viši putnik namernik I klase"

Da nedavim, pazi di teraš i uživaj!

 

P.S. Ako ti je neko rekao da zima dolazi i ove godine 'oće da te uradi na foru, ovdi će biti i 25 stepeni tako da možeš opušteno da se vrneš još jedan krug!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

Tečo, samo da te pozdravimo i da ti kažemo da redovno pratimo dokle si stigao. Oduševljeni smo Astanom i Kazahstanom uopšte (nisam Kazahstan tako zamišljala).

 

Bole ti maše kad god te vidi na nekoj fotografiji, tako te i on pozdravlja.

  • Podržavam 20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8165 postova

E, Stankoo, `el znas ti kad je bio sesti oktobar u 21:39 ?!

 

Mislim, jel sve pod kontrolom?

 

Uglavnom je sve ok. Plan sa južnom rutom za sada uspeva, uglavnom je između 7 i 12C, što mi deluje kao pravo leto. Verovao sam da će biti tako, svako more je stabilizujući klimatski faktor i ne dozvoljava klimi da previše osciluje.

 

Vozim svaki dan jake kilometraže i tako već nekoliko dana, još danas forsiram pa onda 2 dana odmora. Moram malo da pritisnem i da iskoristim ovo lepo vreme.

 

Jedini problem je što sam pre neki dan odvalio zadnji kofer :lol:. Po treći put u životu, dfinitivno ti koferi nisu za moj stil vožnje. Puno je kilometara prošlo i bilo je loših puteva, pa se to polako vidi na opremi. Motor se za sada fenomenalno drži (da ga ne ureknem!).

 

Dodatni problem, ako se tako može nazvati ;), je što sam sinoć učestvovao u nekom kafiću u ruskom običaju čašćavanja gosta. A od tog običaja jutros mnogo boli glava :lol:

 

***

 

Javlja mi se Helge mejlom pre neki dan. Stigli su do Oša, Kirgistan, i onda je njegov BMW otkazao. Najpre je počelo kao curenje iz menjača, ispostavilo se da je otišla jedna brzina. Još istog dana su ostavili motore u Ošu, seli na avion i odleteli kući.

 

Dešava se i najiskusnijima. Ova putovanja su kao usponi na velike planine - moraš da znaš kada je vreme da odustaneš. Na silu ne ide.

 

Nastavljaju u junu sledeće godine.

 

***

 

Sinoć sam izašao iz Kazahstana posle 23 dana, vratio još jednu časovni zonu i time završio treću fazu putovanja. Do sada sam prešao 15.600km, za tačno 50 dana. Ostaje još poslednja četvrta faza i povratak kući!

 

Volgu, daleko najveću evropsku reku u svakom pogledu, prelazim već danas!

 

f3.jpg

  • Podržavam 22

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8165 postova

Tečo, samo da te pozdravimo i da ti kažemo da redovno pratimo dokle si stigao. Oduševljeni smo Astanom i Kazahstanom uopšte (nisam Kazahstan tako zamišljala).

 

Bole ti maše kad god te vidi na nekoj fotografiji, tako te i on pozdravlja.

 

Klinci, mašem! :zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Dodatni problem, ako se tako može nazvati ;), je što sam sinoć učestvovao u nekom kafiću u ruskom običaju čašćavanja gosta. A od tog običaja jutros mnogo boli glava :lol:

:staa3:

 

 

C.C.C.C.C... Ti se tamo bahatis, a nas `mal da strefi kolektivna srcka! Pisi! :tras1:

 

 

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • REW/Hit The Road, 501 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA

VAŽNO !

 

Mislim da je vreme da počnemo planiranje Stanimirovog dočeka. Neki okviran plan je da on dodje kući za nekih 10-15 dana. Bilo bi lepo da ga dočekamo već na granici i vozimo sa njim do Beograda. U slučaju lošeg vremena, dočekali bi ga u Beogradu na nekoj prihvatljivoj lokaciji.

 

Znate da je Stanimir nepredvidiv ponekad, tako da ne mogu tačno da kažem kada planira povratak ali znaćemo 3-4 dana unapred pa ko može bilo bi lepo.

 

Zainteresovani ?

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: budva - beograd
  • Motocikl: Kawasaki KLE 2006.

VAŽNO !

 

Mislim da je vreme da počnemo planiranje Stanimirovog dočeka. Neki okviran plan je da on dodje kući za nekih 10-15 dana. Bilo bi lepo da ga dočekamo već na granici i vozimo sa njim do Beograda. U slučaju lošeg vremena, dočekali bi ga u Beogradu na nekoj prihvatljivoj lokaciji.

 

Znate da je Stanimir nepredvidiv ponekad, tako da ne mogu tačno da kažem kada planira povratak ali znaćemo 3-4 dana unapred pa ko može bilo bi lepo.

 

Zainteresovani ?

 

Sa koje strane ulazi(š) u zemlju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • REW/Hit The Road, 501 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA

VAŽNO !

 

Mislim da je vreme da počnemo planiranje Stanimirovog dočeka. Neki okviran plan je da on dodje kući za nekih 10-15 dana. Bilo bi lepo da ga dočekamo već na granici i vozimo sa njim do Beograda. U slučaju lošeg vremena, dočekali bi ga u Beogradu na nekoj prihvatljivoj lokaciji.

 

Znate da je Stanimir nepredvidiv ponekad, tako da ne mogu tačno da kažem kada planira povratak ali znaćemo 3-4 dana unapred pa ko može bilo bi lepo.

 

Zainteresovani ?

 

Sa koje strane ulazi(š) u zemlju?

 

 

Najverovatnije Vršac, znaće se za par dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Vincha
  • Motocikl: KLE 500

Meni je stvarno krivo sto se ranije nisam javio i pruzio podrsku, alii upucen sam, koliko toliko, u celu pricu od samog starta. :/

Sada sam lepo seo i pregledaoo svaku sliku iii Seve moram ti priznati da je fenomenalno !!! Ja sam odusevljen pejzazima, prirodom.. ma svime! 0staa2.gif1ooo.gif

Zelim svu srecu u daljoj voznjii sa sto manje pehova(dace Bog da ih ni ne bude :) ) i da bezbedno stignes kuci, samo napred! Svaka cast Seve!

Pozdrav 1zdravo.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

VAŽNO !

 

Mislim da je vreme da počnemo planiranje Stanimirovog dočeka. Neki okviran plan je da on dodje kući za nekih 10-15 dana. Bilo bi lepo da ga dočekamo već na granici i vozimo sa njim do Beograda. U slučaju lošeg vremena, dočekali bi ga u Beogradu na nekoj prihvatljivoj lokaciji.

 

Znate da je Stanimir nepredvidiv ponekad, tako da ne mogu tačno da kažem kada planira povratak ali znaćemo 3-4 dana unapred pa ko može bilo bi lepo.

 

Zainteresovani ?

 

Sa velikim zadovoljstvom predlazem sledece.

 

Znaci stize iz pravca, tojest granicnog prelaza iza Vrsca izmedju 20 i 25 oktobra 2013.

 

Evo da pocnemo sa spiskom dobrovljaca za docek na granici:

 

1. Marokanac

2.

3.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1134 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CF 450 MT

Znaš da si blizu kad krene da se priprema odbor za doček. :takoje:

 

Na brzaka kroz Rusiju, dremneš na parkingu pre Kerča, pokupiš vino u Moldaviji i eto te za par dana kući.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: budva - beograd
  • Motocikl: Kawasaki KLE 2006.

A sto ne ostavite ovu temu za izvestaje sa puta, a otvorite novu za spiskove ?

 

DAAA!!! I to preko privatnih poruka, da nam "Odisej na BMWu" ne zna....pa da bude malo iznenadjenje0staa2.gif1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8165 postova

Sa pričom smo stali u Uralsku, zaledila se i ona valjda od sve one hladnoće. Vreme je da nastavimo:

 

 

Od Uralska planiram da u Rusiju uđem "južnom rutom", tako sam nazvao prilaz od Astrahana. Ideja mi je da pobegnem galopirajućoj zimi odlaskom na jug i približavanjem Kaspijskom moru. Već jutro u Uralsku sarađuje! I dalje je hladno, no ipak je već prijatnih tri stepena Celzijusa.

 

Grad je evropski, vidi se da je vreme prosperiteta ovde bilo krajem 19. veka i predstavlja neku čudnu mešavinu Zemuna i sovjetskog provincijskog grada:

 

IMG_9119.jpg

 

IMG_9117.jpg

 

Krećem ka Atiroju, direktno na jug:

 

IMG_9128.jpg

 

Put je dobar, uskoro se čak i razvedrava a temperatura se penje još koji stepen (na 7C!):

 

IMG_9140.jpg

 

Plan dakle počinje da uspeva!

 

Gde god da stanem, makar i na trenutak, i dalje sam atrakcija. Umesto svih onih horor priča o problemima i drumskim pljačkašima u Kazahstanu, nailazio sam svuda samo na ljubaznost i poneki zadivljeni pogled. Kazaci su nomadski narod i još uvek im oči zacakle, a pogled se napuni divljenjem kada čuju u kojim sam sve daljinama bio. Meni je, lenjivcu, već dosadilo da pričam jedno te isto, pa često skraćujem i smanjujem i tako im kvarim priču koju će pričati poznanicima kao malo bekstvo od monotone svakodnevnice. Priču o strancu na velikom motociklu koga su sreli na putu i kako su se družili sa njim:

 

IMG_9141.jpg

 

Redovna pojava u stepi, ako nisu ovce, onda su krave, ako nisu krave, eto ih kamile. A ako nisu kamile, nailaze slobodni konji. Ko je da je, uvek ima prvenstvo prolaza:

 

IMG_9145.jpg

 

Na sledećem stajanju primetio me je pored puta. Galopirao je na svojoj kamili preko kilometar da bi malo popričali. Obojici nam je valjda bilo dosadno, njemu više nego meni, on je ovde svaki dan:

 

IMG_9155.jpg

 

Stepa, samo put, samoća i veliko prostranstvo:

 

IMG_9161.jpg

 

Bliži se Atiroj i Kaspi, približava se dakle Ural (reka), eno je u daljini. Predeo je bogatiji životom:

 

IMG_9173.jpg

 

I onda, samo da pokvari savršen dan, ni trideset kilometara pre Atiroja lomim zadnji kofer. Pokušavam na putu da improvizujem neku vezu, samo da se dovučem do cilja:

 

IMG_9177.jpg

 

U Atiroj stižem nervozan i neraspoložen, no ipak dovoljno rano da se dobro odmorim za poslednju deonicu Kazahstana. Punih dvadeset i tri dana sam proveo u ovoj ogromnoj državi veličine zapadne Evrope, prokrstario je uzduž i popreko. Neću reći da sam je potpuno upoznao, ni jednu zemlju ne možeš upoznati do kraja - čitav život je tu malo, no počeo sam da je razumem.

 

I eto ga ponovo, sa iznenađenjem otkrivam, žao mi je što sutra odlazim...

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • REW/Hit The Road, 501 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA

A sto ne ostavite ovu temu za izvestaje sa puta, a otvorite novu za spiskove ?

 

Potpuno se slažem, ne treba ovo temu opterećivati sa spiskovima. Čak mislim da spisak nije ni potreban jer na vreme ćemo objaviti kada Stanimir dolazi pa ko želi neka se pojavi. U svakom slučaju, ko hoće novu temu da otvori može, ja nisam vičan tome, hahaha. 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8165 postova

Od Atiroja do Astrahana, izlazim iz Kazahstana i odmah uranjam u Rusiju

 

 

Jutro, a vreme u Atiroju još lepše. Gotovo deset Celzijusa!

 

I kao što rekoh, gde god se pojavim ljudi žele da se fotografišu, ovaj odozdo mi je čuvao i pazio motor preko noći:

 

IMG_9187.jpg

 

Kazahstan naravno, baš kao i do sada, ništa ne daje lako! Pre nego me pusti, poslednjih tri stotine kilometara do granice sa Rusijom predstavlja deonicu prilično lošeg puta. Sa polomljenim koferom, baš dosadno i umarajuće:

 

IMG_9195.jpg

 

Zapadni deo zemlje prebogat je naftom. Bušotine i eksploataciona polja ovde imaju praktično svi veliki svetski igrači (to je ujedno i razlog zašto je Atiroj, budući prepun "ex-pat"-a koji rade u naftnoj industriji, uz Almati i Astanu ujedno i daleko najskuplji grad u zemlji).

 

Deluje prozaično, ali ovakva polja plaćaju baš sve u ovoj zemlji:

 

IMG_9189.jpg

 

IMG_9191.jpg

 

Ironična je činjenica da je taj naftni zapad ujedno i najsiromašniji deo Kazahstana, sa očajnom saobraćajnom infrastrukturom. A opet, vožnja stepom i pustinjom je prelepa i uživam - put sa donje fotogafije, glavni magistralni ka Rusiji (!), jedan je od boljih na zapadu, setite se samo onih "puteva" od Aktaua kada sam dolazio:

 

IMG_9208.jpg

 

Malo poziranja, prigodno je, uskoro završavam najdužu i najtežu fazu putovanja, deset je stepeni i uživam kao gušter na Suncu:

 

IMG_9214.jpg

 

Pogledajte ovaj video, pogledajte kako izgleda i zvuči stepa. Vetar sa snimka, od koga se ne čuje skoro ništa drugo, pratio me je uglavnom kroz ceo Kazahstan. Skoro da nisam vozio, a da nisam vozio u nagibu, duva uvek ;). Stepa koja se meša sa pustinjom, kamile i put, morao sam da još jednom zastanem:

 

 

Pred granicu sa Rusijom počinje "vodeno prostranstvo". Prve reke najavljuju blizinu Volge:

 

IMG_9219.jpg

 

Iz Kazahstana izlazim bez dodatnih problema. Procedura na obe granice trajala je tačno 1h, a to je za ove prostore potpuno ekspresno. Na istoj toj granici, prelazeći most, vratio sam još jednu vremensku zonu. U Rusiju ulazim u isto ono vreme u koje sam prišao granici sa kazahstanske strane. Poklonjen sat mi uvek godi.

 

Fotografija kazaškog graničnog prelaza, nastala krišom:

 

IMG_9225.jpg

 

I prvi metri majke Rusije, kolona odozdo ne važi za motore ;):

 

IMG_9228.jpg

 

 

Na ovom mestu bi jedan moj čest saputnik, prisutan ovde, jetko rekao: "ti i tvoje prečice"... Odlučujem da do Astrahana uštedim oko 50 kilometara idući spletom lokalnih puteva, umesto magistralom. Iza Krasnog Jara zamalo mi se plan obija o glavu, nailazim na pontonski most preko Buzana, velike reke veličine Tise pred ušće u Dunav (!). Prelazak mosta se plaća, a ja nemam rublje. Najpre me ne puštaju, a onda na gunđanje Rusa u koloni iza, marljiva teta iz naplatne kućice teatralno gleda na drugu stranu i pokretom ruke pušta me preko:

 

IMG_9234.jpg

 

IMG_9236.jpg

 

Dobra je fora ovako završiti etapu, svidelo mi se...

 

***

 

U Astrahan, grad veličine 500.000 stanovnika koji je, pokazaće se, jedno jako prijatno i lepo mesto, dolazim predveče.

 

Krećem da proslavim završetak velike i zaista najteže etape putovanja - Kazahstan je trajao i trajao, čitavih dvadeset i tri dana i osam hiljada, na momente veoma teških, kilometara.

 

Malo sam setan, ništa zato, Astrahan mi brzo zaokuplja pažnju. Prelep grad na Volgi, pun kanala, parkova i vodotokova, sa velikim zamkom (Kremlj) u centru:

 

IMG_9240.jpg

 

IMG_9272.jpg

 

Prija mi šetnja ulicom. Rusija je deo civilizacije na koju smo navikli. Ljudi rade poznate stvari: šetaju pse, džogiraju parkom, izlaze u kafiće. I voze velike motore, svakom svoja veličina:

 

IMG_9290.jpg

 

IMG_9278.jpg

 

Večeras mi poznato prija.

 

Ene ga, čak je i pokojni Hajdar azerbejdžanski tu, u bronzi nazočan. Platio za jednu ćupriju, pa dobio spomenik, lako je to i nama na tašmajdanu moglo da se desi:

 

IMG_9283.jpg

 

 

***

 

Odlazim u "Pirate bar", na šaurmu i čašu piva. I ne stigoh ni da pomislim kako je piti pivo sam bezveze, eto ga prilazi mladi Kazak. Primetili smo da ste sami i da ste stranac, kaže mi, pa smo moja devojka i ja želeli da vas pitamo hoćete li da sednete sa nama.

 

Hoću, zašto neću, mladi ste ali društvo uvek prija. A i volim, ne kažam mu to osim pogledom, te miksane veze, Svetlana je već vidim preko ramena Ruskinja, baš ste mi takvi simpatični. I krenuli smo redom, vrte glavom impresionirani pričom odakle dolazim i kakve im sve utiske o tim dalekim mestima donosim. Renat je rodom iz Almatija, živi i radi u Astrahanu ceo svoj mladi život. Drago mu je što mi se Almatio toliko svideo. Pričam im dugo o Srbiji, već posle treće rečenice žele da dođu. U januaru imaju odmor. Ako, dođite, bićete mi i vi gosti, šta fali, volim kada ljudi dolaze i kada na beogradskoj ulici čujem razne jezike.

 

Jedino im smete, kaže Renat žučno, a Svetlana potvrđuje, što svi na svetu misle kako Rusi mnogo piju. Priznajem, grešan sam i ja, smatramo brate svi, ne vidim doduše da si ti Rus, ali hajde kada se tako osećaš, smatramo da mnogo pijete. Kažu oboje u glas, sve se prepliću, nije istina, čista izmišljotina i neopravdano loš imidž. Ja ih pitam, pa koji još narod na svetu ima pivo od 9% alkohola kao vi Baltiku, dobro, imamo, ali ne i ne, ne pijemo mnogo, izađosmo na pravdi Boga na loš glas.

 

I ubediše me. Minut pre nego što su naručili bokal votke, koja se pije u brzom ritmu, iz povećih čaša na eks (miksano sa đusom iz druge čaše). Red je vele, ruski običaj, da se popije za dobrodošlicu i ščastlivoga puti (srećan put).

 

I krenem ja tako da ne pijem mnogo sa njima.

 

Sećam se da su me ispratili do hotela i da me je ujutro mnogo bolela glava...

 

IMG_9302.jpg

  • Podržavam 18

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja