Jump to content

Moto Zajednica

HtR 2: Centralna Azija, Kaspijski Basen i "5 Velikih"

Recommended Posts

  • Integrisan, 8177 postova

Vreme je da se vratimo na priču. Stali smo u Staljingradu, na polasku ka prelepom Rostovu-na-Donu. Rostov mi je čak malo van puta, no zar je uopšte moguće propustiti takav biser, kada čovek i motor prolaze svega stotinak kilometara od njega? Nije, naravno:

 

 

Rostov i Don, suprotno od sivog!

 

Posle tri dana provedena u Staljingradu, emotivna, lepa, teška, sve u isto vreme, vreme je da krenem ka Rostovu. Sivo jutro, zar Volgogradu uopšte priliči neko drugo vreme, prohladno pritom, pitam se da li sam previše drsko napravio ovako dugačku pauzu, da li će mi se ova samouverenost u jurnjavi sa zimom osvetiti?

 

Iz Volgograda polazim naježen, u svakom pogledu.

 

IMG_0165.jpg

 

Kofer sam, iskoristivši pauzu, propisno popravio, do Beograda će izdržati, rekao bih da je čvršće vezan nego što je ikada bio, dobro je, jedna briga manje:

 

IMG_0160.jpg

 

Iako je izlazak iz Volgograda naporan i zakrčen, iako danas vozim lokalnim ruskim putevima (a ne tzv. "M" magistralama), pokazaće se da me čeka jedna od najlakših etapa putovanja. Nešto manje od pet stotina kilometara, po dobrom putu, sa malo policije i još manje saobraćaja, prolazi veoma brzo.

 

Do Dona sam stigao a da se nisam još ni zagrejao. I tako, posle Urala i Volge, prelazim još jednu veliku evropsku reku:

 

IMG_0176.jpg

 

IMG_0177.jpg

 

IMG_0178.jpg

 

Zanimljivo, ali Don na ovom mestu neodoljivo podseća na Dunav ispod Fruške Gore. Talasast teren, gotovo jednak onim sremskim valovima kada od Rume stižete u Jazak, prelazi u breg, ispod koga teče velika i moćna reka. Mislim se, Bože, vreme ti je da požuriš kući, kada je i od podOnavlja počeo da ti se priviđa Srem!

 

Dobro, de, idem. Još koji spomenik pored puta:

 

IMG_0185.jpg

 

I oko stotinak kilometara ispred Rostova izlazim na M-4 magistralu, koja od Moskve vodi sve do Rostova. Nije to baš evropski auto-put, ali nije ni daleko od istog:

 

IMG_0186.jpg

 

Pošto sam preskočio Don vreme se popravilo, stidljivo se pojavilo Sunce, temperatura ispred Rostova je već 19 celzijusovih stepeni! U takvim uslovima, po ovakvom putu, sto kilometara traje veoma kratko.

 

 

***

 

 

Rostov je prelep grad parkova, svetlosti, spomenika, kulture, dobrih restorana, lepih i veselih ljudi. I pre svega grad na velikoj reci, na Donu! Ni mali, ni velik, nekako taman - u njemu živi tek nešto više od milion stanovnika.

 

Nedeljno je jutro, sunčano i toplo. Ceo grad izašao je u svoje parkove (videćete već, centar grada je sa istočne i zapadne strane omeđen sa dva velika parka, a oni su su spojeni efektnom zelenom gradskom transverzalom - ulicom Puškina).

 

Obilazak grada počinjem od "mog" parka - parka Revolucije, udaljenog svega nekoliko stotina metara od malog pansiona u kome sam smešten. Park Revolucije je u to jesenje nedeljno jutro pun i bučan:

 

IMG_0273.jpg

 

IMG_0274.jpg

 

IMG_0299.jpg

 

IMG_0351.jpg

 

IMG_0287.jpg

 

Pravi mali raj za decu:

 

IMG_0310.jpg

 

IMG_0319.jpg

 

IMG_0284.jpg

 

IMG_0296.jpg

 

Zelena oaza, godi oku, smiruje i raduje:

 

IMG_0350.jpg

 

IMG_0280.jpg

 

Ljubav ne poznaje godine, znamo to svi, ipak lepo ih je videti na klupi u ovo nedeljno jutro:

 

IMG_0297.jpg

 

A u jednom kutku parka, mesto je gde se formalizuju nove ljubavi. Ščastliva!

 

IMG_0347.jpg

 

Ispod parka nalazi se monumentalni post-sovjetski, pozorišni trg:

 

IMG_0264.jpg

 

IMG_0252.jpg

 

IMG_0326.jpg

 

Kažu mi lokalni stanovnici, šteta što nisi stigao ranije, fontane tek što su ispražnjene, ide zima, a Rostov je poznat po fontanama, lepši bi ti bio.

 

Dobar je i ovakav, ništa tu još malo vode ne bi dodalo!

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8177 postova

Od parka Revolucije, do parka Maksima Gorkog na suprotnoj strani grada, može se stići ili glavnom ulicom (Boljšoja Sadovaja) ili zelenom ulicom-parkom, ulicom Puškina.

 

Sinoć sam već šetao Boljšojom, lepa je, no u jesenje jutro park je, sa svim tim bojama oko žute i zelene, uvek bolji izbor:

 

IMG_0364.jpg

 

IMG_0382.jpg

 

IMG_0374.jpg

 

Rostov je grad spomenika, desetine ih ima, od pompeznih sovjetskih, do malih i intimnih.

 

Triling velikana, Čehov, Puškin, Gorki:

 

IMG_0415.jpg

 

IMG_0428.jpg

 

IMG_0594.jpg

 

A gde bi bolje mesto za spomenik autoru "Tihog Dona" bilo, nego u Rostovu, pored Dona:

 

IMG_0542.jpg

 

Ima i sovjetskih, Lenjin je čak razumnih dimenzija ovde, umekšan street art-om:

 

IMG_0447.jpg

 

IMG_0681.jpg

 

IMG_0508.jpg

 

Naročito uspeli, za mene su mali intimni spomenici. Poput ovog, uličnom sviraču:

 

IMG_0511.jpg

 

Ili ovog (Knez Petar i njegova kneginja):

 

IMG_0346.jpg

 

Park Gorki, park star čitavih dve stotine godina (!), mesto je gde rado borave i stari i mladi. U isto vreme ljudi su šetali, održavao se sajam antikviteta i parkur street performans klinaca:

 

IMG_0478.jpg

 

IMG_0456.jpg

 

IMG_0465.jpg

 

IMG_0494.jpg

 

IMG_0496.jpg

 

Naravno da ovakav grad privlači putnike!

 

IMG_0424.jpg

 

IMG_0437.jpg

 

Eto ima nas svih fela, sa različitih strana...

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8177 postova

Za mene najlepši deo Rostova je promenada pored Dona:

 

IMG_0532.jpg

 

IMG_0599.jpg

 

IMG_0557.jpg

 

Ljudi šetaju i uživaju. Dobra energija je svepristuna i ne možete a da se u tom okruženju ne osećate dobro:

 

IMG_0576.jpg

 

IMG_0583.jpg

 

Don je tog dana bio naročito fotogeničan. Kao da se spremio za mene, plav i otmeno moćan:

 

IMG_0617.jpg

 

IMG_0612.jpg

 

IMG_0636.jpg

 

IMG_0629.jpg

 

 

***

 

Penjem se nazad u grad. Centralna pijaca, trg ispred crkve koji je preživeo urbanističke promene 20. veka. Nekada su uglavnom svi trgovi velikih gradova ovako izgledali. Crkva u centru, a ispred nje gradska tržnica:

 

IMG_0522.jpg

 

Šta izabrati, šašljik (roštilj) ili hačapuri (gruzijsko nacionalno jelo, tako nedopadljivo mnogima, a mnogima, gde i sebe ubrajam, sjajno):

 

IMG_0318.jpg

 

HtR-ovci, šta mislite da sam izabrao? ;)

 

Rostovska tramvajska mreža nije previše razvijena. U odnosu na Volgograd, ona je naročito skromnih dimenzija. I tramvaji su ruske proizvodnje, prilično neudobni i rudimentarni u odnosu na čuvene češke "Katice":

 

IMG_0247.jpg

 

Rostov je grad kulture, zgrada baleta i opere je impozantnih dimenzija. Repertoar je prepun klasičnih dela:

 

IMG_0208.jpg

 

A scena Filharmonije ima zaista sjajnu ponudu, lepo bi bilo živeti u ovom gradu:

 

IMG_0242.jpg

 

Rostov noću, Boljšoja Sadovaja ulica, gradska kuća i administrativni centar rostovske regije:

 

IMG_0234.jpg

 

IMG_0235.jpg

 

 

***

 

 

Posle celodnevne šetnje svetlim Rostovom vraćam se "kući". Te noći, posle sve ove svetlosti i radosti, nastaje tekst o Staljingradu...

  • Podržavam 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

 

IMG_0160.jpg

 

 

 

Citam i gledam slike pred spavanje, uzivam. Kao nekad davno kad je to bio posao roditelja, da me uspava sa mislima daleko od jastuka. Eto, posle toliko vremena, ti to uspevas!

Mada jedna misao mi ne daje da zaspem, taj kofer te bas namucio!

Da sam na tvom mestu, cim dodjem u Beograd bacio bih ga... prema meni! :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Meni nikada nece biti jasno sta si ti video u tom hacapuriju??? Najobicnija lepinja prepuna nekakvih masnoca i sirovo jaje 0stabre.gif. Sa druge strane fantastican sasljik, lepo posoljen, mirisljav, topi se u ustima 1ooo.gif , lepi se za prste...divota 1neznam.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd

Ja glasam za hačapuri! Ako sam u pravu u ponedeljak me vodiš na hačapuri za doručak.

 

A ako nisam u pravu, onda me vodiš na šašljik za ručak. Može?

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8177 postova

Biće dakle doručak :takoje:

 

PS: Mimi, da znaš da sam na Bežanijskoj Kosi našao pravi gruzijski hačapuri. Samo ne može (zbog hacapp-a) baš živo jaje, malo ga oprlje, čisto da uleti u standard...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd

 

Don je tog dana bio naročito fotogeničan. Kao da se spremio za mene, plav i otmeno moćan:

 

IMG_0617.jpg

 

 

Don, nimalo tih i nimalo smarajući (kao pomenuti roman). Za sada moj favorit, tj. Don, Volga, Ural.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8177 postova

Harkov, ulazak u Ukrajinu

 

 

Sledećeg jutra, iz Rostova krećem ka Ukrajini. Rusiju otkrivam malo, po malo. Prošle godine Soči, Gelendžik i Azov, a ove godine Astrahan, Volga, Volgograd, Rostov i Don. Mali koraci za veliku zemlju.

 

Za danas planirao sam etapu od pet stotina kilometara, no u njoj je planiran i prelazak granice. Ponekad, to ume da traje.

 

Oko devet časova ujutro ne postoji otkrit (otvoren) fast food kiosk u Rostovu, zanimljivo! Za bolji doručak nemam vremena, stajem na "stajanci" za kamiondžije, neposredno posle izlaza iz grada. Ove stajanke su u Rusiji generalno korisna mesta, na njima pored samog puta možete nabaviti praktično sve što vam je potrebno, po fer cenama i uz minimalan utrošak vremena:

 

IMG_0687.jpg

 

Ruski putevi su uglavnom odlični. Na njima se vozi brzo i pretežno bez stresa:

 

IMG_0695.jpg

 

Granični prelaz, na najkraćoj ruti ka Harkovu, nalazi se nepunih sto kilometara udaljen od Rostova. Stižem na rusku granicu veoma brzo:

 

IMG_0698.jpg

 

I naravno, da ne ostane sve rutinski i lako, pobrinula se putnička sudbina, koja ti nikada ne dozvoljava da predugo baš sve ide kao podmazano! Pri prelazu granice, na ruskoj strani, nisam imao carinsku deklaraciju (dokument koji dobijate pri ulazu u Rusiju, ako ni za šta drugo a ono za motocikl, a koji je neophodan da bi napustili zemlju). Ni meni, a ni ruskim carinicima nije jasno kako isti ja nisam dobio. Slutio sam, pesimista, da ću imati problem, čak sam najavio Violeti. Ostalo mi sećanje od prošlogodišnjeg ulaska u Rusiju, kako sam na pribavljanje tog dokumenta izgubio najviše vremena na granici, a ovoga puta ništa!

 

Prošlo je napetih pola časa u obostranom razmišljanju šta i kako da radimo, moram da pohvalim ruske carinike, ni u jednom trenutku nisu čak ni pomislili da me vrete nazad i tako me ostave sa problemom da se sam snalazim, sve vreme su razmišljali i telefonirali u pokušaju da nađu neki kreativan način da problem oni reše. I onako usput, od dosade, pita me jedan stariji carinik gde sam sve bio. Ja preko volje, neraspoloženo opišem rutu, kad se odjednom on ozari, prosto mu na licu zaigra širok osmeh!

 

Pa što ne kažeš brate Srbine da si bio u Kazahstanu, da nemaš slučajno njihovu ulaznu carinsku deklaraciju? Imam, kako nemam, posle kazne onomad ni jedan sveti kazaški papir ne bacam, neću ni u Beogradu, makar ne pre isteka kalendarske godine, što je sigurno, sigurno je! Ma dobro, odlično, slušaj da ti objasnim: Rusija i Kazahstan su u carinskoj uniji, njima si rekao da ideš u Rusiju, pa su ti oformili ulaznu deklaraciju, zato ti naši ništa novo nisu dali - znali su da dolaziš iz Kazahstana, davaj taj papir, napravismo red, zakrčio si mi granicu, radosnim tonom zapovedno će on!

 

Auh, mislim se, šta da sam izašao u Kirgistan kako sam i planirao, pa u poslednji čas na samoj granici, sećate se, između Taraza i Almatija, zbog postojanja novog kvalitetnog puta promenio odluku. Verovatno ništa, mada sa Kazacima nikada se ne zna!

 

Ne postavljaj suvišna pitanja, čak ni u mislima, kupi prnje i teraj se u Ukrajinu!

 

IMG_0700.jpg

 

A u Ukrajini, odmah primetite dve promene, obe na lošije. Momentalno se pokvare putevi:

 

IMG_0705.jpg

 

A benzin poskupi za preko trećinu:

 

IMG_0729.jpg

 

Ipak, zemlja je lepa, Evropa na koju smo navikli, osim 350km truckanja, samo na momente prekidanog kratkim deonicama korektnog puta, ništa drugo ne smeta:

 

IMG_0726.jpg

 

IMG_0732.jpg

 

IMG_0708.jpg

 

Ulazim u harkovsku oblast, odlično, grad je već blizu, gotovo opipljiv!

 

IMG_0733.jpg

 

Posle još malo truckanja, u predvečerje ulazim u Harkov, drugi najveći ukrajinski grad:

 

IMG_0745.jpg

 

IMG_0750.jpg

  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8177 postova

Na ovakvim mestima, kada na raspolaganju imate samo jednu noć, od presudne važnosti je dobro isplaniran smeštaj. U Harkovu Violeta mi je pronašla savršenu varijantu:

 

IMG_0758.jpg

 

IMG_0763.jpg

 

Pansion u samom, gotovo geografskom, centru grada, sjajan parking za motor i cenovno veoma pristupačan, sa još jeftinijim restoranom. Ne može bolje, putnički het-trik!

 

***

 

Harkov je još jedan u nizu gradova bisera koje otkrivam na ovom putovanju. Očaravajuće mesto, pravi srednjevropski grad, saobraćajno odlično organizovan, sa mnogo šarma uveče, pun pozitivne energije i lepih ljudi na ulici.

 

Naravno, čim uđete u novu zemlju, prvo na listi prioriteta je da zamenite novac u lokalnu valutu:

 

IMG_0766.jpg

 

A, onda upoznavanje grada može da počne!

 

Istorijski trg, sam centar Harkova. Prvo što sam od centra ugledao. Zar i vi ne biste ostali zadivljeni?

 

IMG_0773.jpg

 

IMG_0779.jpg

 

Centralna avenija, koja se od istorijskog trga spušta do Trga Roze Luksemburg neodoljivo podseća na centralnu madridsku aveniju Calle de Alcala, kada od Porte del Sol krene ka Sibilinom trgu:

 

IMG_0787.jpg

 

IMG_0783.jpg

 

IMG_0791.jpg

 

Grad je prepun zelenila i lepo osvetljenih parkova. U njima je živo i uveče:

 

IMG_0819.jpg

 

IMG_0800.jpg

 

IMG_0825.jpg

 

Postoji jedno mesto u maloj Univerzitetskoj ulici sa koga se sjajno vide tri velike harkovske pravoslavne crkve: Uspenjska katedrala, Pokrovski manastir u parku i nova, velika glavna pravoslavna katedrala. Na nepunih tri stotine metara jedna od druge, nalaze se na ušću harkovske reke u Lopan:

 

IMG_0818.jpg

 

IMG_0832.jpg

 

IMG_0809.jpg

 

Uspenjsku crkvu moram da ponovim, pravi biser arhitekture, prelepo osvetljen uveče, ujedno je i centar u kome se održavaju koncerti duhovne i klasične muzike:

 

IMG_0826.jpg

 

Dugo šetam to veče, te noći. Trg Roze Luksemburg:

 

IMG_0838.jpg

 

Na drugu strane od istorijskog trga, nalazi se Šumska ulica, centralna transverzala koja vodi do velikog sovjetskog Trga Slobode. Šumska ulica je prava srednjoevropska ulica, popločena kaldrmom i sa poznatom arhitekturom 19. veka:

 

IMG_0848.jpg

 

IMG_0843.jpg

 

IMG_0854.jpg

 

Preko puta velike fontane sa gornje fotografije je i gradsko pozorište. Pogledajte repertoar:

 

IMG_0856.jpg

 

Veliki ukrajinski heroj, pesnik Taras Ševčenko, dobio je svoj spomenik u istoimenom parku. Građani Harkova ponosni su na ovaj spomenik, ja lično video sam i uspelijih primeraka:

 

IMG_0859.jpg

 

Ali, ovo je već zanimljivo! Ukrajinci su ponosni na EURO 2012, evropsko prvenstvo u fudbalu koje je prošle godine održano i u Ukrajini. Harkov je bio dom jedne kvalifikacione grupe, a fudbalu i tom događaju u čast, grad je izgradio spomenik:

 

IMG_0868.jpg

 

I eto kako fudbal, razbibriga i sport, postade razlog nacionalnog ponosa...

 

Glavna turistička atrakcija Harkova je Trg Slobode, jedan od najvećih trgova na svetu (u Harkovu će vas žučno ubeđivati, kako je, posle Tjenanmena u Pekingu, baš ovaj trg najveći). Meni prevelik, monumentalnost mu ne mogu poreći, ali baš ništa da raspali putničku maštu i dodirne srce na ovome trgu ne postoji:

 

IMG_0882.jpg

 

IMG_0878.jpg

 

Neuporedivo je upečatljiviji stari grad. Mislim da i Harkov to shvata, pa je Trg Slobode nekako ostavljen po strani.

 

Za kraj moram da pokažem sjajni harkovski metro! Dovešće vas do svakog kutka ovog grada, stanice su impresivne, ruski-stajl sa kristalnim lusterima i upečatljivom arhitekturom, a sve to po ceni od 20 dinara za jednu kartu.

 

IMG_0895.jpg

 

IMG_0896.jpg

 

Inače, Harkov je za čitavih pola miliona stanovnika manji od Beograda. Pa ti vidi di ode svet... ;)

  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 73 postova
  • Lokacija: Malmö,Svedska
  • Motocikl: Kawasaki LTD 750, Suzuki Freewind

Hajde da se preko tvog posta zahvalim SVIMA, na zaista lepim rečima i velikoj podršci. Od srca hvala! Pisati dok voziš nije baš lako, pa kada vidiš da to ima smisla, lakše odvojiš vreme od ono malo sna na raspolaganju ;).

 

 

A, da tebi ne ostanem dužan odgovore:

 

Znam da si sada u guzvi i stizes kuci, ali bih ti postavio neka pitanja, pa kada stignes, i ako hoces, odgovori mi:

1. Da li su grejaci u rucicama uspeli da ti pomognu na 0 stepeni?

2. Na redovnom servisu koji si radio u Ducatti-u, sam primetio da si koristio "kilo-kljuc". Zasto?

3. Vidim da si za dijagnostiku koristio svoj racunar. Koji softver je u pitanju?

4. Koliko ukupno predjenih km ima tvoj GS? Kako je izdrzao kardanski prenos (semering na osovini, luft u zadnjem tocku?

5. Na koji nacin si se snalazio za internet naputu? Uvek wi-fi ili si kupovao SIM kartice?

 

 

1. Grejači pomažu naravno. Ja imam poprilično, tj. da ne budem sad skroman - baš veliko iskustvo sa vožnjom u zimskim uslovima i mogu ti reći da 0C nikada nije problem, ni u jednom smislu, pa tako nije ni u smislu hladnoće na šakama. Štitnici ruku + grejači + kvailtetne turing rukavice obezbeđuju normalnu vožnju do bar -5C.

 

2. Moment ("kilo") ključ sam koristio zato što poštujem preporuke proizvođača i sve šrafove zatežem na propisane vrednosti sile. U ovom slučaju naročito su bili važni filter za ulje (veoma ga je lako pretegnuti, jer je sila zatezanja svega 12Nm), kao i čeljusti kočnica. A kad već nosim ključ, onda i sve ostalo zatežem na propisanu vrednost. Možda ova vrsta preciznosti u Srbiji nije previše popularna, ali je ja (između ostalog) smatram neobično važnom za pouzdan rad motora na ovakvom putu (kao i inače).

 

3. Za dijagnostiku koristim GS911, južnoafrički klon BMW dijagnostičkog računara. Osim što je neuporedivo jeftiniji i kompaktan, usuđujem se reći (jer sam gledao original dijagnostiku u akciji) da nema ništa što ne može da uradi, a neke stvari ima i kao bonus. Fenomenalna stvar, pisao sam već o tome u BMW temi.

 

4. Kardan radi kako i treba da radi (da ga ne ureknem :lol:). Problem sa semeringom više ne postoji od kada je BMW promenio preporuku za količinu ulja u final drive-u (na 180ml, sa ranijih 220ml). Za luft u zadnjem točku još je mnoooogo rano, moj motor ima tek 79K km na satu. Znaš i sam da su ove mark3 mašine praktično tek od 50k km, pa sve do nekih 200k km, na vrhuncu svojih performansi. Naravno, ako se održavaju BAŠ kako treba, poštujući SVE preporuke fabrike, bez tipično srpske filozofije.

 

5. Koristim samo wifi. Ima ga na svakom koraku, a uvek je besplatan. Kada ga nema, taman se odmorim od Interneta. ;)

 

pz.

 

 

Ako ovako nastavis sa svojim putopisima, zadacu sebi novi cilj u zivotu: da te nadjem, upoznam i stisnem ti ruku!

 

Njalepse hvala na odgovorima. Imam malo drugacija iskustva sa servisiranjem BMW, ali o tome ne u ovoj temi.

 

Srecan put i srecan povratak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja