Jump to content

Moto Zajednica

HtR 2: Centralna Azija, Kaspijski Basen i "5 Velikih"

Recommended Posts

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: sachs x road, suvozachica na bmw :)

@severian da li si video i smenu straze u mauzoleju? To je nesto sto je bas upecatljivo, na nas je ostavilo poseban utisak....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Yamaha 500XTZ Tenere (3AJ) - AGAIN :)

Slažem se da nije mesto. A dali su živote kao branioci, ne zato što su morali nego što su hteli! Ipak je čoveku ostavljena slobodna volja da sam izabere put....

 

Slazem se da su tako hteli (bar neki od njih) i rekoh gore da je taj cin zrtvovanja hvale vredan. Ni na tren nisam pomislio da umanjim znacaj dela branilaca, medjutim, i dalje stoji da su gotovo sve zrtve svih ratova - besmislene, jer su i sami ratovi - besmisleni.

 

Na ovu temu se stosta moze reci no, kako ovom (makar i dobronamernom) raspravom ne bismo kvarili ovaj sjajni dnevnik, ja dalje necu komentarisati stvari kojima ovde nije mesto. Izvinjavam se Seveu i ostalim pratiocima teme sto sam ovu digresiju zapoceo.

 

Šanke: :cirka1:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Slažem se da nije mesto. A dali su živote kao branioci, ne zato što su morali nego što su hteli! Ipak je čoveku ostavljena slobodna volja da sam izabere put....

 

 

Oko 700.000 ruskih civila koje je pocetak opsade zatekao u gradu nije dobilo tu mogucnost - Staljin je izricito zabranio svaku evakuaciju 1hmm.gif

 

p.s. Seve izvini

Promenio član unas
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8178 postova

Nema potrebe za bilo kakvim izvinjenjima.

 

Ovo su duboke moralne dileme, a dileme ne bi bile dileme da je stvar dovoljno posmatrati iz samo jednog ugla.

 

Kulturna rasprava je uvek veoma dobrodošla, jer definitivne istine ne postoje.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Znam da nije ni prilika ni mesto za offtopic koji ću napisati, ali me je ovaj Sevetov doživljaj Staljingrada podstakao. Naime, nedavno sam išao do spomen kosturnice na Mačkovom kamenu, da pokažem supruzi i deci jedno od najsvetijih mesta iz bliže srpske istorije. Tuga me je uhvatila kad sam došao gore i plakao sam. Onoliki nemar za komad srpske zemlje gde je svaki centimetar natopljen srpskom krvlju nisam mogao ni da zamislim. Nigde nikakvog putokaza, okolina kosturnice potpuno neuređena, otpad od nekog roštiljanja na sve strane, prilazna kapija ruinirana, kosturnica zarasla u korov. I to sve pred godinu u kojoj će ceo slobodarski svet obeležavati 100 godina od početka 1. sv. rata. Istoriju su već krenuli da nam prekrajaju, Princip je u nekim udžbenicima već terorista, a mi smo sami svoju prošlost pogazili i zaboravili. Pročitajte šta su Arčibald Rajs i Nadežda Petrović pisali o zverstvima i bestijalnostima austrougarske vojske nad civilnim stanovništvom podrinja i Rađevine, pa će vam biti jasan fanatizam s kojim se srpska vojska borila u toku te "drinske" kampanje na celom potezu Cer - Gučevo - Mačkov kamen.

 

http://prvisvetskirat.wikidot.com/besmrtni-komandant-s-mackovog-kamena

 

Evo iznad kratak tekst za podsećanje... I dodaću na kraju stihove Vojislava Ilića mlađeg koji se nalaze uklesani na ploči na ruiniranoj kapiji na ulazu ka spomen kosturnici:

 

Neznani brate kad putem naiđeš,

za jedan časak zastani u hodu

i svrati ovde gde spavaju žrtve

iz ispolinske borbe za slobodu.

 

Pokloni se svetoj kosturnici njinoj,

i opomen se zatvarajuć vrata,

da pravo znači više nego sila

i da je David survo Golijata.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Bmw r1200gs adv

svidja mi se ama bas sve iz ovog putopisa ali kad bi morao da izdvojim sta najvise morao bih da priznam da je ovaj zadnji deo iz Staljingrada najbolji do sad.... po ko zna koji put, SVAKA CAST!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 859 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Honda XL1000 2004.

Ona srušena zgrada, koja je sada muzej, me podseća na zgradu Generalštaba u Bgd-u. I tada i 1999. je neko nekome terao INAT. Kad god se tera neki inat obično strada običan narod..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

nemam reči. tvoja inteligencija pismenost i senzibilitet me oduševljavaju. te rečenice koje nižeš dostojne su da stanu međ' redove najvećih pisaca. svaka ti čast i hvala ti. pronaći takve sveže rečenice u današnje vreme je zaista kao kišna kap u doba suše. osvežavajuće dirljivo i daje nadu da pametni mudri i elokventni nisu potpuno izumrli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Jaca 125

Nema potrebe za bilo kakvim izvinjenjima.

 

Ovo su duboke moralne dileme, a dileme ne bi bile dileme da je stvar dovoljno posmatrati iz samo jednog ugla.

 

Kulturna rasprava je uvek veoma dobrodošla, jer definitivne istine ne postoje.

 

За коментар 5+...0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Po cenu da ispadnem crna ovca, sto se skoro uvek desi, zanima me zasto zoves rusiju "majka rusija" i "otadzbina"? Pesnicka sloboda, preneseno znacenje, ili...? :)

 

Po cenu da ja ispadnem crna ovca, ne razumem šta tu nije jasno?!?

 

Doduše, ako ne razumeš - ili imaš neki otpor, ili ti ne vredi objašnjavati......

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

@Bocca Majka Rusija (ili otadzbina za Ruse) je naziv spomenika (i u tom smislu je i koriscen izraz, barem kako sam ja razumeo)

 

@Pustolov Ne znam za tebe ali moja otadzbina je Jugoslavija pa Srbija ali nikako i ni u kom smislu Rusija

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8178 postova

Da, naravno - "Otadžnina" je ime spomenika, piše u tekstu i u mislima ja razgovaram sa statuom. Mada, Urban Cruiser je već dao uputstvo za čitanje, kada je bilo potrebno ;)...

 

 

No, da se vratimo na temu - u međuvremenu sam opet pojačano vozio i lepo odmakao:

 

ukr1.jpg

 

Posetio sam dva nova bisera, gradove Rostov na Donu i Harkov. Dakle, prešao sam Don, prelepu reku toliko nalik na Dunav, prešao u Ukrajinu, vratio još jedan sat (pretposlednji!) i polako se približavam kući, još svega oko 2500km!

 

Vidi se i da sam ipak istrajao na originalnoj "severnoj" ruti, razmišljao sam da okrenem na Odesu, da bežim južno da me ne zakači zima, ali odlučio sam da se pouzdam u staru maksimu "Audaces fortuna iuvat" (ako dobro spelujem iz glave,a dobro je).

 

Opisi će sačekati dan-dva, dok se mnogo vozi, a noću upoznaju novi gradovi, nema vremena za pisanje. A utisci su jaki, sve lepši od lepšeg, u svakom mestu bih mogao da se zadržim bar po pet dana i da ne ponovim ni jedan sekund!

 

Sutra vozim u Kiev, KIV kako ga zovu Ukrajinci. Na redu je dakle Dnjepar!

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Yamaha 500XTZ Tenere (3AJ) - AGAIN :)

O pa ti si vec u samom komsiluku :)

 

Kad rece ovo:

ali odlučio sam da se pouzdam u staru maksimu "Audaces fortuna iuvat" (ako dobro spelujem iz glave,a dobro je).
podseti me na onog gusara iz Asteriksa sto stalno ispaljuje latinske mudrosti kada im brod neko potopi :)

 

asterix4.JPGCorsica4.PNG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

Spomenik "Majka otadžbina" izgradjen je u memorijalnom kompleksu "Herojima Staljingradske bitke" na "Koti 102,0" ili Memejev kurgan, uzvisenje koje je bilo kljucno mesto odbrane Staljingrada. Kada je 62. Brigada Ruske vojske po drugi put osvojila tu kotu, inace razorenu od hiljada granata, 1943. prakticno je posle 200 dana zavrsena najkrvavija i najduza bitka u II s.r., bitka za Staljingrad. Projekat za spomenik je uradio Jevgenij Vučetič inace sin Viktora Vučetića, Srbina rodom iz Crne Gore:

http://sr.m.wikipedia.org/wiki/Јевгениј_Вучетич

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 73 postova
  • Lokacija: Malmö,Svedska
  • Motocikl: Kawasaki LTD 750, Suzuki Freewind

Nemam reci.

Pratim tvoj putopis zadnjih 7 dana. Ne skidam osmeh sa lica po ceo dan. Nisam imao takav osecaj u zivotu, do sad.

Hvala ti na tome!

Putopis uvek citam kada sam sam, cak i tako, znaj da si od mene dobio nekoliko aplauza, spontanih.

Kakav nacin pisanja i izrazavanja emocija, komparacija sa nasom i svetskom istorijom, komparacija sa junacima iz kultnih filmova i serija (Frodo, Star Wars, Muppets...).Koliko informacija o drazavama, gradovima, nacijama...

 

Svaka cast!

 

Znam da si sada u guzvi i stizes kuci, ali bih ti postavio neka pitanja, pa kada stignes, i ako hoces, odgovori mi:

1. Da li su grejaci u rucicama uspeli da ti pomognu na 0 stepeni?

2. Na redovnom servisu koji si radio u Ducatti-u, sam primetio da si koristio "kilo-kljuc". Zasto?

3. Vidim da si za dijagnostiku koristio svoj racunar. Koji softver je u pitanju?

4. Koliko ukupno predjenih km ima tvoj GS? Kako je izdrzao kardanski prenos (semering na osovini, luft u zadnjem tocku?

5. Na koji nacin si se snalazio za internet naputu? Uvek wi-fi ili si kupovao SIM kartice?

 

Inace, radio sam kao mehanicar u BMWovom servisu u Svedskoj i servisirao sam mnogo GS-ova, GSA-ova i ostalih F-va i K-ova, pa bih voleo da cujem (procitam) tvoja iskstva.

 

 

U iscekivanju sledecih postova i putovanja,

 

Pozdrav sa severa Evrope,

 

Dragan(Zeky)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8178 postova

Hajde da se preko tvog posta zahvalim SVIMA, na zaista lepim rečima i velikoj podršci. Od srca hvala! Pisati dok voziš nije baš lako, pa kada vidiš da to ima smisla, lakše odvojiš vreme od ono malo sna na raspolaganju ;).

 

 

A, da tebi ne ostanem dužan odgovore:

 

Znam da si sada u guzvi i stizes kuci, ali bih ti postavio neka pitanja, pa kada stignes, i ako hoces, odgovori mi:

1. Da li su grejaci u rucicama uspeli da ti pomognu na 0 stepeni?

2. Na redovnom servisu koji si radio u Ducatti-u, sam primetio da si koristio "kilo-kljuc". Zasto?

3. Vidim da si za dijagnostiku koristio svoj racunar. Koji softver je u pitanju?

4. Koliko ukupno predjenih km ima tvoj GS? Kako je izdrzao kardanski prenos (semering na osovini, luft u zadnjem tocku?

5. Na koji nacin si se snalazio za internet naputu? Uvek wi-fi ili si kupovao SIM kartice?

 

 

1. Grejači pomažu naravno. Ja imam poprilično, tj. da ne budem sad skroman - baš veliko iskustvo sa vožnjom u zimskim uslovima i mogu ti reći da 0C nikada nije problem, ni u jednom smislu, pa tako nije ni u smislu hladnoće na šakama. Štitnici ruku + grejači + kvailtetne turing rukavice obezbeđuju normalnu vožnju do bar -5C.

 

2. Moment ("kilo") ključ sam koristio zato što poštujem preporuke proizvođača i sve šrafove zatežem na propisane vrednosti sile. U ovom slučaju naročito su bili važni filter za ulje (veoma ga je lako pretegnuti, jer je sila zatezanja svega 12Nm), kao i čeljusti kočnica. A kad već nosim ključ, onda i sve ostalo zatežem na propisanu vrednost. Možda ova vrsta preciznosti u Srbiji nije previše popularna, ali je ja (između ostalog) smatram neobično važnom za pouzdan rad motora na ovakvom putu (kao i inače).

 

3. Za dijagnostiku koristim GS911, južnoafrički klon BMW dijagnostičkog računara. Osim što je neuporedivo jeftiniji i kompaktan, usuđujem se reći (jer sam gledao original dijagnostiku u akciji) da nema ništa što ne može da uradi, a neke stvari ima i kao bonus. Fenomenalna stvar, pisao sam već o tome u BMW temi.

 

4. Kardan radi kako i treba da radi (da ga ne ureknem :lol:). Problem sa semeringom više ne postoji od kada je BMW promenio preporuku za količinu ulja u final drive-u (na 180ml, sa ranijih 220ml). Za luft u zadnjem točku još je mnoooogo rano, moj motor ima tek 79K km na satu. Znaš i sam da su ove mark3 mašine praktično tek od 50k km, pa sve do nekih 200k km, na vrhuncu svojih performansi. Naravno, ako se održavaju BAŠ kako treba, poštujući SVE preporuke fabrike, bez tipično srpske filozofije.

 

5. Koristim samo wifi. Ima ga na svakom koraku, a uvek je besplatan. Kada ga nema, taman se odmorim od Interneta. ;)

 

pz.

  • Podržavam 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja