Jump to content

Moto Zajednica

New Honda Africa Twin

Recommended Posts

  • Јахач змајева, 1537 postova

Moguće, ne tvrdim ništa eksplicitno... nebi imalo smisla da tvrdim nešto što ne znam... 

Zato sam se i pri pisanju dvoumio pa na kraju stavio onog što se češe po vugli hah'... onda je 28k ali ko zna koji put haha...  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Husaberg FE 501

Za moje prijatelje, Desert Fox-a, za kraljicu i drustvo, Jagera, Moto Klub Pirot i ostale verne Afrikance

 

 

Honda Africa Twin 2016 Test

 

Nova Africa Twin-dostojni naslednik

 

Test nove Afrike Twin u juznoj Africi. 2 dana na terenu i asfaltu.

 

Nova Africa Twin je rasplamsala zelju za avanturom kao malo koji drugi motor

Retko koji drugi motor je tako dugo ocekivan kao nova Africa Twin. Nije ni cudo! Prethodni model se ubraja u jednu od malog broja pravih legendi motorcikala. Nova Africa Twin hoce da nastavi to. Da li to moze ? Gomila novinara se sa najvecim ocekivanjima bacila na stvar.

Prvi kontakt sa motorom je sve u svemu pozitivan.  Pozicija sedista se sa visinom vozaca od 185 cm cini bas dobrom.  Upravljac je sirok, kao sto i treba biti na enduro motoru. Agregat sa DCT menjacem deluje spreda malo sirok. Ipak, u sedlu se to ne oseca. Izmedju kolena je ceo paket prijatno uzak.

 

Africa Twin redni motor uzi nego V2 ?

Zar nije V2 motor uzi nego redni dvocilindricni ? Ipak, paradox je brzo resen. U visini cilindara je redni motor malo siri, ali je zato prostor iza cilindara upotrebljen za akumulator i ostale delove. Raspored prostora je Honda uspesno resila. Prostor za vozaca ne moze biti bolji. Da emotivno nista ne fali pobrinula se Honda sa radilicom obrnutom za 270 stepeni, tako da se motor cuje i oseca kao V2.

 

 

Krenuli smo na turu sirokim glavnim putem, 2 sata severoistocno udaljeni od Kejptauna. Znali smo da nam je Honda pripremila neverovatno raznolik test program.  Brze deonice, uske deonice, makadam, teren i asfalt menjace se u dolazecih 2 dana. Ako Honda Africa Twin ima nekih slabosti, nece biti u mogucnosti da ih sakrije.

 

Stabilnost u dolasku

Jedno je odmah jasno.  Dolazak u veliku avanturu uspeva sa novom Afrikom Twin brzo i bezbrizno. Drzi se suvereno na podlozi, deluje stabilno i ostaje tako do tempa 210. Prvo pozitivno iznenadjenje bile su brze krivine. I tu se motor nije dao uznemiriti. Vodic je dodavao gas i mi smo po prvi put dodirnuli fuzrasterima asfalt. Tempo je bio bezobrano visok, ipak se nisam brinuo. Vece pre testa sam razgovarao sa vodjom projekta nove Afrike Twin.

 

Japanski menadzeri ne voze motocikle ?

Jednom sam cuo pricu da japanski menadzeri navodno ne voze motore.  Vodja Africa Twin projekta, Tetsuya Kudo, definitivno vozi motor, strastveno. U njegovim ocima plamti ista strast kao u nasim, inace je covek jedan od velikana moto sveta. On je jos na projektu RC30 ( VFR750R Superbike, prim. prev J ) radio na odlucujucoj poziciji, i sada je svoje znanje i fascinaciju motorima ulio u novu Africu Twin). 5 godina je radio u Hondi Nemacka i zna sledece: „ U Evropi vaze stroga brzinska ogranicenja, ipak je na autoputevima velika brzina uobicajena praksa. Africa Twin mora pod punim opterecenjem i brzim putnim tempom da funkcionise stabilno i pouzdano“.  Covek je odradio posao kako treba. Africa Twin je odlican i suveren zderac kilometara.

 

Vec dugo se nije vozio pravi enduro

Na prvoj kafe pauzi osluskivao sam razgovor mojih kolega. Svi su bili odusevljeni stabilnoscu masine, takodje i jednostavnim upravljanjem. Ipak bilo je i kriticnih glasova u vezi upravljanja. Cuo sam da masina nije dovoljno agilna. Ok, kolega je jos mlad, mladji od mene, ipak, da li je zaboravio kako se vozi pravi enduro ? Moguce da se u poslednje vreme probalo puno putnih enduro motocikala sa 17 incnim tockovima, koji u prospektu obecavaju puno avanture a imaju kratke hodove amortizera. Plus na stabilnosti je veliki plus 21 incnog prednjeg tocka. Da biste takvu masinu brzo i lako obarali u krivini morate da se posluzite ekstra sirokim enduro upravljacem. Africa Twin ima 21 incni prednji tocak  sa 230 mm hodom amortizera napred i 220 mm pozadi.  Za mene je bila  senzacija kako je lako masina na velikim brzinama inhalirala krivine. U naizmenicnim krivinama dirigovao sam jasnim impulsima upravljaca. Africa Twin se vozi kao pravi enduro, sa tehnickom perfekcijom iz godine 2015.

 

Aluminijumski ili gvozdeni ram za Afriku Twin 2016

Hondini motokros modeli, supersport modeli, takodje i Rally modeli idu sa aluminijumskim ramom na start. Na novoj Africi uprkos alu optici ceo ram je od gvozdja. Kudo San strpljivo objasnjava: Aluminijumski ram je odlicno resenje kod motora suzene namene.  Africa Twin mora sve tako da je ramu potrebna ne samo cvrstina vec i malo elasticnosti.  Africa Twin treba da bude jedan kvazi neunistivi motocikl za put oko sveta. Upravo u podrucju glave upravljaca trenutno nije moguce napraviti  dovoljno tanke aluminijumske profile koji bi ram cinili fleksibilnim i izdrzljivim istovremeno. Ali zato jednu osetno manju cenu produkcije i za svetske putnike saznanje da se svi delovi rama posle pada mogu popraviti najednostavnijim metodama  (zavarivanja).

 

Africa Twin test voznja na losem asfaltu

Sledeci ispit je cekao nedugo posle pauze za kafu.  Serpentine su bivale sve uze a asfalt znatno losiji. Tamo gde nisu bile neravnine bilo je prljavstine na kolovozu. Prostora gde bi se moglo otklizati u slucaju pada nije bilo nije a radijus upravljanja se menjao po nekoliko puta u pojedinacnim krivinama. I ovde se Africa Twin pokazala kao pravi enduro. Nas vodic, nesrecnik, bio je na Crosstourer-u.  Dobar putni motor ali ne pravi enduro. Njegov motor je delovao za dlaku stabilniji, ali samo njegova kicma zna kako mu je bilo. Kod nas je bilo kretanja u navozu, ali ni u jednom trenutku nije bilo nepoverenja u motocikl. Rad i put amortizera je ovde bio stvarno neophodan i intenzivno je koriscen. Naravno da je kasnije u vreme podnevne pauze bilo kuknjave previse mek navoz.  Nisam cekao da posluze dezert vec sam pricao sa japanskim tehnicarom.  Amortizeri na Africi se mogu podesavati, i ja sam se odlucio za manje komfora pa sam nastelovao navoz par klikova tvrdje. Stelovanje navoza je uvek kompromis. To nigde nije ociglednije nego ovde. Na turi gde smo vozili preko 200 kmh na ravnom autoputu a onda preko serpentina sa losim asfaltom i soderom.  Africa Twin je ove ispite polozila kao pravi enduro. Pouzdano, suvereno, komforno ali sa malo manje preciznosti od nekog motora za ulicu sa 17 incnim navozom.

 

Hightech Overkill na Adventure motoru ?

Za novu Africu Twin je Honda prijavila ukupno 32 patenta. Motor deli pojedinacne komponente sa drugim agregatima ( glava cilindra je veoma slicna MX paleti, pogon radilice lici onom iz Quad programa ) Ipak, motor je komplet nov i pun neverovatnih dodataka.  Sveukupan nastup i osecaj u sedlu ipak ostaju prizemni i stvarni.  Ali, onda dolazi ono prvo ALI kod nove Africe Twin: ALI samo onda kada sa dozom opustenosti koristis elektronske gedzet-e. U full verziji postoje neverovatnih 80 mogucnosti konfiguracije koje proizilaze iz kombinacije ABS-a, Traktions kontrole i DCT menjaca. Ja uvek tezim ka vise…Da li sam stvarno izabrao optimalni setting ? Nervozno tipkam po stelovanjima. Ipak, brzo sam shvatio da je, na kraju dana sve to sasvim jednostavno.

 

Elektronski Setup na novoj Africi Twin

Cim smo krenuli stavio sam Traktion kontrolu na poziciju 1. To je pozicija koja nudi najmanje uticaja elektronike i omogucava sportski nacin voznje. Ta pozicija je 2 dana na terenskoj voznji optimalno funkcionirala. Stepen 2 ili 3 bih koristio samo na kisi ili glatkoj kocki. Iz razloga sigurnosti stelovanje se posle svakog starta mora iznova podesiti. Na DCT-u svakako nisam morao stalno da podesavam. Honda nudi na automatskom menjacu vise mogucnosti stelovanja nego pre, ipak mislim da je to pogresan put. Kompjuter nikad nece moci 100% da predvidi u koju brzinu zelim upravo da ubacim. Tako da sam DCT stelovanje stavio u poziciju S-1 i u onih  5% slucajeva gde kompjuter nije bio vidovit birao sam brzinu sa levim palcem ili kaziprstom. U stvari, zbog cega uopste taj HighTech DCT na jednoj prizemnoj avanturistickoj masini ?

 

DCT menjac Honda Africa Twin

DCT menjac u Africi Twin ce sigurno biti tema za diskutovanje kao sto je bio ABS na sportskim motorima do pre neku godinu. Posle dva veoma intenzivna test dana za mene ostaju par nedostataka naspram ogromnih prednosti. Da pojasnim polako: sta je uopste DCT menjac ? Kod sportkih automobila je vec godinama standard, kod motorcikala je dobio epitet softie turistickog imidza. Osnovna funkcija je brzo objasnjena. DCT (dual clutch transmision) menjac je u principu obican menjac sa dva kuplunga.  Jedan kuplung je na osovini menjaca za neparne brzine, drugi kuplung na osovini za parne brzine. Kod promene brzine ide sa jednog na drugi kuplung. Velika prednost: kad se brzine menjaju od 1. do 6. nagore onda vec moze da se na onoj drugoj osovini sledeca brzina ubaci. „Menjanje brzina“ samo po sebi vise nije menjanje brzina vec biranje u delicu sekunde. To je upravo veliki plus sistema.

 

Prednosti DCT menjac Honda Africa Twin

·       Nedostatak rucice za kuplung- ruka slobodna i jedna briga manje

·       Neprekidni pogon-pogotovu na losem asfaltu ili soderu se pogon ne prekida kod promene brzine, ubrzanje je kontinuirano i nema opterecujucih spiceve sa prenosa i gume na podlogu

·       Brzo ubrzavanje-samo veoma iskusni piloti ce moci sa obicnim menjacem brze da ubrzavaju od onih sa DCT menjacem

·       Vise komfora u voznji-pre svega sa suvozacem nudi DCT menjac mnogo vise komfora. Nema udaranja kacige o kacigu tokom ubrzavanja, nema cimanja kod menjanja brzina

·       Bolja stabilnost-kod menjanja brzina nema potresa u navozu, tu profitira sportski stil voznje na losoj podlozi

·       Uvek odgovarajuca brzina-na kraju dana posle duge i raznolike voznje je u praksi ovako: Kod manuelnog menjaca je vozac cesce ubacio u pogresnu brzinu nego kompjuter kod DCT menjaca. U aktuelnoj verziji funkcionise Hondin sistem bas dobro i u skoro svakoj situaciji nudi odgovarajucu brzinu. Za eventualnu korekturu vozac jednostavno koristi komande na levoj strani upravljaca

 

Mane DCT menjaca Honda Africa Twin

·       Nema rucice za kuplung- prednost moze u nekim situacijama da bude i mana. Tockarenje na primer je sa DCT menjacem mnogo teze nego sa kuplungom

·       Tezina- dupli kuplung  i servo jedinica donose plus od 10 kg na vagi

·       Cena-okruglo 1.200 Euro vise( varira zavisno od poreske stope u pojedinim zemljama) kosta DCT dodatak

·       Jos jedan deo vise koji moze da se pokvari- to je Honda- i Africa Twin ce se praviti u Japanu. Uprkos tome da se u ovom slucaju retko kad nesto kvari, DCT menjac je ipak deo koji se moze pokvariti. To je pre svega za svetske putnike vazno

 

Jedna kratka probna voznja nece biti dovoljna

Afriku Twin ce najverovatnije najvecim delom kupovati stariji-sorry-iskusniji  vozaci. Njen avanturisticki dizajn ce pocetnike mozda manje interesovati. Na kraju 2. dana testiranja polazim od toga da ce najveci deo kupaca biti znalci, i savetujem verziju SA DCT menjacem. Osnovno funkcionisanje DCT-a je grandiozno, prednosti donose vise brzine i veci komfor. Mane su logicne i sistemski predodredjene. Losa vest za kraj: jedna kratka test voznja nece uveriti iskusne vozace. Najrutiniraniji moto novinari su tek drugog dana ( Offroad etapa) bili uvereni u DCT. Ipak, o tome vise u sledecem, Offroad testu Afrike Twin. Za pragmaticne jos jedan savet: potraznja DCT raste, kao za ABS i Traktion kontrolu pre par godina. Tako da se moze racunati da ce polovna Africa Twin bez DCT na duze vreme teze da postigne dobru prodajnu cenu.

 

Da li je nova Africa Twin dostojni naslednik ?

Nova masina ima motor od 1000 ccm koji raspolaze sa 98 Nm i 95 konja. Sa ovim podacima danas se niko ne moze impresionirati.  Jedan Facebook korisnik : „Nova Africa Twin ce ostaviti Rally trag u gacama GS i KTM pilota“. Ipak, nisam bas siguran da vozaci Afrike Twin imaju gace drugih vozacica i vozaca u zizi interesovanja. I ja stalno trazim duele i zelim stalno dokazati kako sam dobar „baja“. U sedlu Afrike Twin bio sam 2 test dana sam za sebe. Dueli njoj nisu neophodni, odgovarajucih protivnika  za uporedne testove trenutno po mom misljenju nema. Ona je suvereni, iskreni i visokovredni avanturisticki motor. Ona deluje neunistivo, pouzdano i verno. Istovremeno budi potrebu za jos vise kilometara i jos vise dozivljaja. Ona svoj vek nece provesti nedostojno u garazama, vec ce animirati svoje vlasnike za vise kilometara nego sa njihovim drugim motorima. Zato je ona za mene dostojna i perfektno konfigurirana naslednica „stare“ Afrike Twin.

 

Preveo sa nemackog Wanjamoto

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5496 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Samo znam da je ova nova Afrika motor kakav bi rado kupio, da se proizvodio kada sam kupovao Teneru. Kako godine prolaze, videcemo, nikad se ne zna!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Stanka Paunovica Veljka 56
  • Motocikl: Bmw r 1150 rt

Uskoro dostupne zastitne mrezice farova za sve modele Afrika.odradjena mrezica za rd 07. Sve sugestije i saveti ,pozeljni.Seba.

post-8860-0-97009200-1449861401.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Husaberg FE 501

Honda Africa Twin Offroad Test

 

Beskonacno driftovanje sa CRF1000L

 

Jedan dan na terenu sa novom Hondom Africa Twin. Test u Juznoj Africi sa CRF1000L 2016 sa i bez DCT menjaca

 

Honda misli ozbiljno. Dopustili su nam tokom internacionalnog novinarskog testa u Juznoj Africi da celi jedan dan vozimo na terenu. Ukupno 8 grupa novinara vozi ovde novu Afriku Twin narednih dana. Ako bi motori bili osteceni od prve grupe, onda bi test za ostale bio zavrsen pre nego sto je i zapoceo.

To znaci da su sigurni u ono sto rade. Ne samo sigurni da je Africa Twin dobra na terenu, vec i da nece da se raspadne posle lakseg pada. Sveukupno smo vozili 60 kilometara kroz vodu, pesak, soder, takodje kamenite prevoje, a bilo je i jedno veliko iznenadjenje.

Nova Africa Twin na terenu

Ovde u Juznoj Africi je 70% ulica  tzv. „makadam“.  Trebalo bi da se Africa Twin ovde odlicno prodaje. Jer voznja po makadamu je bila ludo zabavna. Taj visoki udeo stabilnosti i veliko poverenje u sedistu dopusta beskonacno driftovanje i nenormalno  brzu voznju. Vec posle nekoliko kilometara osecaj je bio pravi, i dobar. Ova masina pripada ovde, ne samo na prospektu, vec i u stvarnom zivotu.

Polozaj u sedistu mi se dopao vec juce na ulici ( vidi prvi deo testa ). Medju nogama deluje masina iznenadjujuce usko, siroki i kvalitetni aluminijumski upravljac mu dodje kao dirigentska palica za suvereni motor.

Kompletno podesavajuci amortizeri Honde Africa Twin

Honda nudi na Africi Twin kompletno podesavajuci navoz. Naravno, sa dobro dimenzioniranom prednjom Upsidedown viljuskom. Opticki tendira Rally motoru, mada je Africa Twin bliza putnom enduru nego Rally masini. Navoz je na duze staze veoma komforan, na terenu iznenadjujuce dobar. Pri tome je put prednje vile 230 mm, i zadovoljavajuci klirens motora.

Motor sa DCT-om deluje napred nesto siri, motocikl sveukupno veoma kompaktno. Kuciste radilice je vertikalno podeljeno i opremljeno ugradjenim rezervoarom za ulje. Pumpa za vodu je integrisana u kuciste kvacila. Po Hondi je ovo resenje kod Afrike Twin apsolutni novitet u tehnici motorcikala. Termostat je integrisan u glavi cilindra. Honda je u svakom trenutku razvoja motora u fokusu imala sposobnost motora za avanturisticka putovanja.

Najcvrsca Honda odavno

Hondini motori kao Varadero ili Crosstourer su grandiozni putni motori, ali bez „divljeg“ imidza. Oni su napravljeni za realnu upotrebu sirokog kruga kupaca. Africa Twin je tako napravljena da par otkacenih tipova sa njom uzduz i popreko svih kontinenata voze. To covek oseca kod sveukupnog izgleda motora, ali i na svakom pojedinacnom srafu. Prava senzacija je i to da sa ovom masinom voznja do posla odgovara kao i brza vikend tura.

21 inc prednji tocak za Afriku Twin

CRF1000L je opremljena sa tipicnim enduro dimenzijama. 21 inca napred i 18 inca pozadi.  Sa tim dimenzijama tockova je veliki izbor pravih offroad guma dostupan. Istovremeno postoje i dobre ulicne gume tih dimenzija za brze autoput deonice i obaranja do fuzrastera. Sirina felne napred je 2.15 inca, nazad 4 inca, precnik osovine napred i pozadi 20 mm.

Jos jedan bitan podatak za dejstva na nepreglednom terenu: 43 stepeni hod upravljaca i 2.6 metara radijus okretanja.  Zaokreti i na veoma uskim deonicama su moguci i jednostavni.

Honda Africa Twin DCT menjac na terenu

Africa Twin se moze kupiti iznenadjujuce „skromno“ opremljena. Cak i bez ABS-a i Traktions kontrole. Ili bez DCT-a. Na testu smo vozili sve varijante i bili iznenadjeni.

Na terenskoj voznji smo prvo aktivirali „G-mod“ u kokpitu. Sa time su prelazi izmedju brzina jos kraci i kvazi neprekidajuci prenos obrtnog momenta. Iskusni enduro vozaci mogu da pretpostave kakve grandiozne prednosti na terenu to donosi.

Promena brzina na strmim usponima

Za rutinirane endurase prvobitno je bilo pomalo nelagodno da ne misle na temu menjanja brzina. Ipak, covek se potpuno moze osloniti na Honda inzenjere. Na usponima se jednostavno daje gas po zelji. Ne mora se misliti da li ces uspon da napadnes u prvoj, drugoj ili trecoj, vec jednostavno dajes gas. Promene brzina se desavaju brzo i bez prekida obrtnog momenta,  sto je velika prednost pogotovu u nezgodnim situacijama. To donosi veliki plus u trakciji i stabilnosti.

Iskreno govoreci, voznja bez DCT-a je bila malo „divljija“. Zadnji tocak je posle manuelnog saltanja bezao, proklizavajuce kvacilo je bacalo jos vise sodera i Africa Twin se penjala uzbrdo bacakajuci se levo desno.

Ipak je voznja sa 10 kg tezim DCT-om bila brza !

Pomocna motorna kocnica nizbrdo

Pri voznji nizbrdo je DCT menjac takodje bio od pomoci. Elektronika prepoznaje na osnovu polozaja rucice za gas i brzine da li vozis nizbrdo ili uzbrdo. Nizbrdo masina ubaci nizu brzinu da bi bila jaca motorna kocnica. To je pre svega manje iskusnim vozacima pomagalo. Suvereno i stabilno mogli su da savladaju kamenite nizbrdice i potpuno se koncentrisu jednoj temi: da ne padnu. Profesionalci ce nizbrdo biti isto brzi sa ili bez DCT-a, ali na duzim deonicama je lagodnije i prakticnije zadnji tocak kontrolisati samo sa gasom i kocnicom, sasvim bez kuplunga i poluge menjaca.

Otkaceni driftovi do 150

Na novinarskim testovima smo uglavnom u pratnji vodica, koji paze da se ne preteruje po gasu. Na makadamskim deonicama je razmak izmedju pustinjskih bombardera bio veoma veliki zbog prasine. Veci razmak izmedju vozaca dozvoljava veci prostor i brzinu i to se zavrsilo u jednoj divljoj drift orgiji. U dugim krivinama vozac moze pun gas da da. DCT menjac saltuje u aktiviranom G-modu brzine jednostavno bez prekidanja. Oseca se skoro kao elektromotocikl. Samo sa vise zvuka i sa 95 benzinskih konja.

Limiti Afrike Twin na terenu

Na makadamu je limit uvek vozac. Masina vozi stabilno, navoz je za to optimalno opremljen i ceo paket izdrzava komletno lude brzine. Limit masina dostize onda kada se dodje na teren koji se ne moze nazvati klasicnim putnim enduro terenom. Laki hard enduro motori imaju 100 kg manje. Jednocilindricni putni enduro motori nude manje komfora za duge voznje ali i imaju 50 kg manje. U praksi se to oseti na sporim deonicama i kod guranja. Ali takodje i kada se nalazite ispred vece prepreke koja se mora preciznim i brzim podizanjem prednjeg tocka savladati. Za to motor ima premalo snage a DCT varijanti u takvim situacijama fali jos i kuplung.

Mi smo takodje vozili i pescane deonice. Veliki plus na makadamu i brzim deonicama je ovde bio smetnja. Celokupna geometrija masine je sa vise tezine na prednjem tocku. To donosi u kombinaciji sa velikim prednjim tockom neverovatnu stabilnost i lude brzine na makadamu. Ali u pesku je odlucujuce da se tezina prenese pozadi.  Zbog podeljenog sedista je sloboda kretanja unazad smanjena.

Zatvori oci i gas je ovde deviza. Upravljacu dati sto vise slobode, tezina pozadi, veliki gas. Tako se prilicno brzo ide kroz pescane deonice. Za par kolega je ovde bio izazov, a enduro rutinirani vozaci su mogli da se iskazu-jer je na svim ostalim deonicama elektronski paket vozacima previse olaksao stvari.

Honda Africa Twin ABS i Traktion kontrola na terenu

Honda Africa Twin ce za puriste biti u ponudi bez ABS a i Traktion kontrole. Moj apel za verne citatelje: Molim vas nemojte bez toga. Veca cena je marginalna, jer u ABS paketu su LED zmigavci, Rallygards ( stitnici za ruke ) i stitnik motora, a plus na tezini je samo 4 kg. Uz to je sve to postavljeno blizu teziste motora.

Prednosti pomocnih dodataka su ogromni. ABS se jednim pritiskom dugmeta u kokpitu moze pretvoriti u Offroad ABS. To znaci da se ABS na zadnjem tocku deaktivira i regulise samo prednji tocak. Kompletno se ne moze deaktivirati, ali se moze tako konfigurirati kako vozacu treba na terenu. Redukuje rizik od pada na ulazu u krivinu kada koriguje greske kocenja, a istovremeno su mogucnosti na zadnjem tocku otvorene.

Razocaravajuce saznanje na testu Traktion kontrole na terenu. Stvarno sam sa ukljucenom traktion kontrolom Poz.1 mogao da vozim brze nego bez. Proklizavanje je omoguceno ali je stabilnost vozila znatno veca. Voznja je manje spektakularna ali brza.  Jedina mana u celoj prici: kod svakog iskljucivanja agregata moras ponovo da stelujes. Jeste da su to samo „2 klika“ sa levim kaziprstom. To jednostavno ide na zivce.

 

Pouzdanost Honde Africa Twin

Najveci plus masine na terenu je njen Honda imidz i promisljeni detalji. Ima puno putnih enduro motorcikala na trzistu, ali kad krenes u Botswanu jednostavno najvise verujes Hondi. Taj imidz nisu Japanci dobili na poklon. To su posteno zaradili sa puno motora, pre svega sa starom Afrikom Twin. Kad covek proba i dozivi novu Afriku Twin, veruje u potpunosti da ce ona bezpogovorno nastaviti kvalitete svoje prethodnice.

 

preveo sa nemackog wanjamoto

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1534 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

 

Stara mi lepsa.

Koja stara, ima ih 4?

 

Послато са ME173X уз помоћ Тапатока

 

Recimo baš ova,u ovoj kolor šemi.Meni najlepši enduro motor ikada napravljen.Ne ulazim u druge stvari nego čisto pričam o estetici.

Kod nove mi se ne svidjaju satovi nikako,to jest onaj digitalni sat skinut sa sobnog trenažera.To mi baš bode oči...i mislim da bi okrugli farovi bili daleko lepši....

118_0_1_2_xrv_750_africa_twin_Image_cred

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Kod nove mi se ne svidjaju satovi nikako,to jest onaj digitalni sat skinut sa sobnog trenažera.

 

Hahaha, bukvalno :D

I meni je odvratan, nista lepse od kazaljki.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Non stop u gradu, 188 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Transalp XLV 600

Konacno da vidim nekog istomisljenika sto se tice satova, naravno, pricamo samo o estetici. Apsolutno me uzasava taj novi trend digitalizacije satova sto deluje tako jeftino, jednostavno, a o dozivljaju ubrzanja i pojmu trenutne brzine da ne pricamo. Samo mala digresija u korist analgonih satova - u vazduhoplovstvu se izbegava digitalno prikazivanje vrednosti jer je iz ugla pishologije, pilotu jako tesko da samo ocitanu vrednost posle toga sam svrstava gde ta vrednost pripada, da li je normalna, da li je minimalna (opasna) ili je neka granicna vrednost. Zato je lakse kada ima analogni sat gde su vrednosti ispisane pa ima predstavu o tempu promene iste (kod motora ubrzavanje), odnos trenutne vrednost i maksimalne/minimalne kao i vizuelnu pomoc ukoliko je skala u odredjenim bojama (na primer crvena boja skale na gonjim kriticnim vrednostima), slicno kao kod motora sto ima za obrtaje. Ovo sam svojevremeno ucio iz predmeta psihologija u vazduhoplovstvu, ima tu jako zanimljivih "sitnica", koje na prvi pogled nisu bitne. Licno, ne bih vozio motor bez analognih satova, zato mi se od novih motora, koji su ostali dosledni i svidja VStrom, pricam naravno samo o enduru jer to samo i volim. 

Ocekivao sam na novoj verziji bar takve satove i farove, no, slazem se da se moraju pratiti moderni trendovi dizajna, ali opet, nove stvari se gledaju prodati sto sirem broju korisnika, zato polako neki motori gube prepoznatljive crte i postaju "konj za sve". Pa pogledajte na sta lici novi Transalp ili, recimo, Hondin NC750, govorim u smislu namene, uglavnom je za sve po malkice.
90tih se znalo kada se vidi Tenera, Afrika ili Transalp, odmah sta i kako, zato su te masine i dan danas aktuelne i estetski i zbog kvaliteta agregata.

Obozavam Honde, vozio bih novu Afriku, ali opet, mozda bi mi srcu draza bila starija verzija, no, lepo je sto ima bar vece ponude pa svako nadje sta voli. Pozdrav drustvo!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

 

Stara mi lepsa.

Koja stara, ima ih 4?

 

Poslato sa ME173X uz pomoć Tapatoka

Sve 4 osim one sto imaju kockasti far.

 

Послато са HUAWEI Y300-0100 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Кад сте већ код сатова, аналогна обртаљка и дигитална брзина, добитна комбинација.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Којекуде, 484 postova
  • Lokacija: Borča-Bgd

 

 

Stara mi lepsa.

Koja stara, ima ih 4?

 

Послато са ME173X уз помоћ Тапатока

 

Recimo baš ova,u ovoj kolor šemi.Meni najlepši enduro motor ikada napravljen.Ne ulazim u druge stvari nego čisto pričam o estetici.

Kod nove mi se ne svidjaju satovi nikako,to jest onaj digitalni sat skinut sa sobnog trenažera.To mi baš bode oči...i mislim da bi okrugli farovi bili daleko lepši....

118_0_1_2_xrv_750_africa_twin_Image_cred

 

I meni su RD07 i 07A još uvek neostvarena želja mada ni RD04 mi nije ni malo nezanimljiva.. U planu je da se u neko dogledno vreme promeni motocikl i zameni sa nečim ovakvim. Steći će i ova nova svoj šarm i opravdati ime nadamo se, ima vremena a siguran sam da će biti i nekih izmena sa vremenom tj. restajlinga. Što više vremena prolazi, čini mi se kao da joj je već pripalo mesto međ bratijom.. Kod svakog motora postoji nešto što bi mi drugačije, valjda je to taj oldskul duh..  :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja