Jump to content

Moto Zajednica

Sve cesca voznja bez kacige

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Meni se ipak cini, kada odem u grad, da se mnogo vise nose kacige nego pre jedno 5 godina. U manjim mestima jos uvek retko ko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

U Amsterdamu se mali skuteri voze po izdvojenim biciklistickim stazama i svi su bez kacige. Pretpostavljam da su ih nekako izjednacili sa biciklima. A ne voze bas polako.

 

 

Naravno, ne opravdavam to. I ja prvo stavim kacigu pa onda sedam na motor. Samo dajem primer da nije sve crno-belo i da ni u tim razvijenim zemaljama nije bas sve onako kako mi mislimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

U Amsterdamu se mali skuteri voze po izdvojenim biciklistickim stazama i svi su bez kacige. Pretpostavljam da su ih nekako izjednacili sa biciklima. A ne voze bas polako.

 

 

Naravno, ne opravdavam to. I ja prvo stavim kacigu pa onda sedam na motor. Samo dajem primer da nije sve crno-belo i da ni u tim razvijenim zemaljama nije bas sve onako kako mi mislimo.

 

U Holandiji imaju 2 kategorije mopeda iliti bicikala s motorom: do 25 km/h (plava tablica = ne treba kaciga) i do 45 km/h (zuta tablica = treba kaciga).

Sad naravno da ih ima i hakovanih, pa sa plavom tablom idu 100 km/h, ali to je vec neka druga tema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2824 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Interesuje me kakva bi ova polemika bila da kacige nisu zakonom obavezne.

Ja kad sam ušao u svet dvotočkaša pre dosta godina.Bio si srećan ako si našao na našem tržištu da kupiš motor i jedva negde rezervnu gumu.Oprema je bila misaona imenica.Godinama sam vozio motore da nisam ni posedovao kacigu.U to vreme mi je bilo zanimljivo da tražim granice motora one su uvek bile tamo negde pre pada.Nikad do sad nisam pao sa opremom verovatno zato što vozim mnogo mirnije.Kacigu nosim zato što moram.Ostalu opremu zato što je praktična.Omatorio sam pa mi smeta vetar ,zima,kiša ,sneg i ostalo pa mi lakše u opremi.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova

STVARNO je problem ne u zakonima nego u genetskom kodu...

 

Mentalni sklop nam je divan! Zreo za jednu veliku gumicu...

 

"nosim kacigu zato što moram", "omatoreo sam",

 

Pusti to što si preživeo mladost bez posledica, gledaj kako ćeš što duže da nam smetaš na ovom lepom svetu i mladje generacije ne kuraži "kada sam ja bio mlad" jer su se vremena jebeno promenila. JEBENO i u tehničkom, materijalnom i mentalnom smislu,

 

Nekada si sanjao o brzinama 100+ i deeeeeebelo si trebao da platiš da bi imao mašinu koja je sposobna za to, danas maltene svaki skuterčić ili leš od motora će da te ispali do 100kmh brže nego bilo koji nabrijani automobil ...

Nekada si na putu imao 1000 danas na istom putu imaš 10.000 automobila. Nekada je polaganje bilo rigoroznije, danas svako ima vozačku. i tako dalje i tako dalje...

 

Mrzim kada počnu matori da serendaju "ja sam nešto, tako i tako tada" E pa care, TADA a sada je SADA.

 

Uživaj u životu i JEBENU KACIGU NA GLAVU!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2846 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Što je lepo videti kako su mladi lepo vaspitani, lepo se izražavaju koristeći više od 200 reči i pritom su posisali svu pamet ovog sveta. Svaka ti čast na JEBENO dobrom postu.

 

PS. Mada si u pravu za neke stvari. Druga su vremena, drugi su uslovi. Samo je asfalt i dalje tvrđi od glave. No, stvar izbora i uopšte ne vidim razlog da se toliko peni oko kaciga i da se prozivaju oni koji je nose (jedni), ili oni koji je ne nose (drugi). Šta se to koga tiče? Sad ste vi veliki prosvetitelji i naučićete nešto nekoga ko ne želi da sluša? Samo sebi stvarate probleme i gubite vreme.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Ma ja prosto ne skidam kacigu sa glave, prodao sam motor a kacigu i dalje nosim na glavi... srodio sam se jedem, pisam, spavam sa kacigom... A i posteno se*em od ovakvih tema i svih koji nikad nisu seli na motor/moped/skuter od tomosa do hiljadarke bez full opreme da bi napravili krug po kraju ili otisli do prodavnice udaljene 80m...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

STVARNO je problem ne u zakonima nego u genetskom kodu...

 

Mentalni sklop nam je divan! Zreo za jednu veliku gumicu...

 

"nosim kacigu zato što moram", "omatoreo sam",

 

Pusti to što si preživeo mladost bez posledica, gledaj kako ćeš što duže da nam smetaš na ovom lepom svetu i mladje generacije ne kuraži "kada sam ja bio mlad" jer su se vremena jebeno promenila. JEBENO i u tehničkom, materijalnom i mentalnom smislu,

 

Nekada si sanjao o brzinama 100+ i deeeeeebelo si trebao da platiš da bi imao mašinu koja je sposobna za to, danas maltene svaki skuterčić ili leš od motora će da te ispali do 100kmh brže nego bilo koji nabrijani automobil ...

Nekada si na putu imao 1000 danas na istom putu imaš 10.000 automobila. Nekada je polaganje bilo rigoroznije, danas svako ima vozačku. i tako dalje i tako dalje...

 

Mrzim kada počnu matori da serendaju "ja sam nešto, tako i tako tada" E pa care, TADA a sada je SADA.

 

Uživaj u životu i JEBENU KACIGU NA GLAVU!

 

Stoji da su druga vremena, snaga motora, broj auta na putu...sve sto si naveo. Stoji i da ne treba ohrabrivati mlade da ne nose kacigu, cak sta vise treba ih stimulisati da je nose.

Ali, nije mi jasno zasto je tebi licno toliko stalo do zivota nekog nepoznatog motocikliste koji nece da nosi kacigu? :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1964 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Po meni ovo postaje problem nacije. Ili bolje da kazem da vec jeste problem nacije. Nigde u inostranstvu nisam video da neko vozi bez kacige. Verovatno voze ali u manjem broju. Kod nas vlada neko opste buntovnistvo i nepostovanje sebe i drugih. Kada su ljudi protiv zakona cak i kada je pitanje sopstvene bezbednosti smatram da nesto nije u redu.

Upravo to. Ovde kad god se donese neki propis prva i osnovna misao svakog prosecnog gradjanina je kako ga izvrdati, zaobici ili u njemu naci rupu. Nama je naprosto u genima da sebe smatramo pametnijima od ostatka sveta i da se u skladu sa tim ponasamo. Je li Zakon o bezbednosti saobracaja propisuje obavezno nosenje kacige? Propisuje! Jesu li tim zakonom predvidjene kazne za taj prekrsaj? Jesu! I sta onad vise ima tu da se palamudi letnji dan do podne, osim o selektivnoj primeni zakona, sto je jos jedan od nasih nacionalnih specijaliteta. Znaci nije problem u zakonu vec u policiji koja treba da ga primenjuje bez izuzetka. A kada se tako nesto dogodi, u sta ruku na srce cisto sumnjam, onda ce svako od nas kad sedne na motor bez kacige, pa makar to bilo i do trafike, tacno znati koliko ce ta zajebancija da ga kosta.1neznam.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorista u pokusaju, 282 postova
  • Motocikl: Keeway speed 150

Ma ja prosto ne skidam kacigu sa glave, prodao sam motor a kacigu i dalje nosim na glavi... srodio sam se jedem, pisam, spavam sa kacigom... A i posteno se*em od ovakvih tema i svih koji nikad nisu seli na motor/moped/skuter od tomosa do hiljadarke bez full opreme da bi napravili krug po kraju ili otisli do prodavnice udaljene 80m...

 

Objasnio si 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1596 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

U ponedeljak sam pao sa motora, po uzasnom pljusku i na ocajnom asfaltu (doduse i prednja guma mi nije najbolja) u jednom selu mi je proklizao prednji tocak, refleksno sam ispravio volan i potisnuo isti u kontra stranu, onda je tocak proklizao u tu drugu stranu i tu vise nije moglo da se ispravi. Brzina oko 50-60 km/h pre ovog "slaloma" s prednjim tockom, a pri padu dosta manja. Bio u full opremi, jedino nisam nosio cizme. Od povreda, mala ogrebotina desne ruke(pocepala se rukavica) i nista vise. Ne kazem da me i Bog nije pogledao, ali ne smem ni da zamislim kako bi bilo da nisam nosio ovo sto sam nosio na sebi. Inace, pao sam na desni kuk i desno rame, ustao, podigao motor, otresao blato i produzio put jos 35 km do kuce. Ja sam shvatio lekciju i bez jakne, rukavice i kacige vise ni u wc motorom ne idem. Put duzi od 5 km za mene obavezno ukljucuje i pantalone. Ko nece, ne mora da nosi opremu, ja znam da hocu.:moto3:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Ali tu je i druga problematika,kazace svi...40 stepeni,ja idem na posao,picnut i istusiran...,doduse na posao idem Beverlijem,ali on je bogami pobrz.I sad,resenje mi je da stavim kornjacu,stitnike za kolena,laktove,rukavice,kacigu...jes malo potoplo,ali ipak mnogo bolje nego jakna i pantalone po takvoj vrucni.Imam 100% mash jaknu,ali i u njoj mi je takodje pretoplo,pa se oznojim sav...Ipak bolje nego da presvlacim kozu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Yamaha mt 09 Tracer,Suzuki SV 650 N,Piaggio Liberty 125

0zbunjen.gif kako znas da sam ja na VMA ? znam , ali kad sam bez kacige , nikako nema divljanja ...sve lagano , uzivanje samo

 

Druze sve je to lepo, al nekad mozes da najebes i kad ti ne divljas, vec neko drugi divlja ( ne daj Boze)

 

Postujem to da svako ima svoj stav i da svako moze da radi sta hoce,ali iskreno milsim da svi koji ne nose kacigu nisu svesni nekih stvari, a verovatno mali procenat jeste ali zeli vetar u kosi....a onda kad se nesto desi posle su svi svesni i kaju se....ZEZANJA NEMA,STVAR JE JASNA....KACIGA UVEK NA GLAVU....HOBI NAM JE TAKAV KAKAV JESTE,NOSI MNOGO RIZIKA SA SOBOM,ALI MNOGO,URADIMO ONO STO JE DO NAS DA BUDEMO BEZBEDNI !!!

 

A da svaka cast kolegi koji je napisao da i kad preparkira motor u dvoristu bez kacige osecaj mu je cudan....pronalazim sebe u toj konstataciji ....:zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova

Stoji da su druga vremena, snaga motora, broj auta na putu...sve sto si naveo. Stoji i da ne treba ohrabrivati mlade da ne nose kacigu, cak sta vise treba ih stimulisati da je nose.

Ali, nije mi jasno zasto je tebi licno toliko stalo do zivota nekog nepoznatog motocikliste koji nece da nosi kacigu? :neznam:

 

Jako! Jer želim da živim u uređenijem društvu gde se poštuje. Poštovanje počinje od samog sebe, pa onda dolazi na red sve ostalo - jer "

"
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: sachs x road, suvozachica na bmw :)

Od kako se vozim, bilo kao suvozach bilo kao vozach nisam ni pomislila da sednem na motor bez kacige, ni do coshka ni do prodavnice ... padala sam pa znam i kako to izgleda... nije mi problem da svaki dan oblachim na posao i jaknu i rukavice i shtitnike na kolena.... jeste vruce je, ali shta je problem poneti dodatnu majicu u rancu ili koferu i stvar je reshena... a da ne pricham koliko puta me zvekne neki kamenchic u vizir...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Od kako se vozim, bilo kao suvozach bilo kao vozach nisam ni pomislila da sednem na motor bez kacige, ni do coshka ni do prodavnice ... padala sam pa znam i kako to izgleda... nije mi problem da svaki dan oblachim na posao i jaknu i rukavice i shtitnike na kolena.... jeste vruce je, ali shta je problem poneti dodatnu majicu u rancu ili koferu i stvar je reshena... a da ne pricham koliko puta me zvekne neki kamenchic u vizir...

 

Bravo! Pravo razmisljanje za sigurnu voznju. Plus sam primetio kada sam u jakni, rukavicama i naravno sa kacigom kavezasi mnogo pazljivije voze pored mene i smatraju me sebi slicnim tj. ravnopravnim u saobracaju. Valjda je to ono psiholoski kad te vide tako umotanog u kozi sa protektorima pa ne zele da ih zveknes rukavicom sa kevlarskim ojacanjima1moto3.gif

 

PS. mislim da te zvekne buba a ne kamencic..skoro da sam siguran da bi kamencic pri brzini od 80+ ostetio vizir. Mada ne znam mozda je i kamencic0namigivanje.gif

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ma ja prosto ne skidam kacigu sa glave, prodao sam motor a kacigu i dalje nosim na glavi... srodio sam se jedem, pisam, spavam sa kacigom... A i posteno se*em od ovakvih tema i svih koji nikad nisu seli na motor/moped/skuter od tomosa do hiljadarke bez full opreme da bi napravili krug po kraju ili otisli do prodavnice udaljene 80m...

 

Ma ja prosto ne skidam kacigu sa glave, prodao sam motor a kacigu i dalje nosim na glavi... srodio sam se jedem, pisam, spavam sa kacigom... A i posteno se*em od ovakvih tema i svih koji nikad nisu seli na motor/moped/skuter od tomosa do hiljadarke bez full opreme da bi napravili krug po kraju ili otisli do prodavnice udaljene 80m...

 

Objasnio si 0takoje.gif

 

S' obzirom da vam se nesto nesrazmerno vise sere od toga koliko bi smelo da vam se sere na osnovu vaseg prikazanog moto iskustva, mozda bi trebalo da potrazite neku strucnu pomoc. :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12248 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Axaxaxa, dešava se :)

 

Nego da se vratimo na temu. Moje mišljenje je, bar što se Beograda tiče, svest o nošenju zaštitne opreme, prvenstveno kacige svake godine je sve veća. U mom redu garaža na NBgd nalazi se moto servis, većinom za skutere. Danima nisam video da bilo koja mušterija dođe na skuterčetu ili velikom motoru bez kacige. Većinom nose integralne kacige, mahom klinci a matoriji obožavaju "fancy" džet kacige. Meni to pokazuje da klinci shvataju pojam sigurnosti integralne kacige a ovi matori, po običaju, kvare decu svojim primerom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja