Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd - Vladimirci
  • Motocikl: Harley Davidson FXD

hehe,verujem al reko ajd da nazovem da vidim koliko su ozbiljni   8)

 

Ako te bude interesovalo ,mogu ti saznati sve maloprodajne objekte gde ih možeš kupitikad stignu ......

pa rade oni i maloprodaju,narucicu od njih pa nek posalju aks-om

 

Ok nije frka, reko ako treba pomoć....... :)))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd - Vladimirci
  • Motocikl: Harley Davidson FXD

Pitao sam petoricu motomehaničara/servisera (od toga četvorica ovlašteni) ovde u Sloveniji i svi su rekli isto-sipa se polusintetika a ful sintetika je samo za

pistu.Ovo važi za R-ove,da ne bude zabune.Kažu da polusintetika bolje podmazuje.Meni za moj motor preporučuju MOTUL 5100.

 

Ja sam prošle godine sipao YAMALUBE polusintetiku,posle toga jedan od ovih majstora mi reče da to ulje ne valja i da ga je imao 50 litara u servisu i svo prosuo u odpadno ulje.

Nisam cuo vecu glupost da polusintetika bolje podmazuje od sintetike, pa razlika je u aditivima. Pitaj ih sta je bolje 10w-40 polusintetika ili 10w-40 sintetika, bas me zanima, a i ono za Yamalube mi nije bas cisto, imao sam i Motul 300v i yamalube i jedino mi Motul lepse mirise, ne kazem da nije bolji ali motor mi ne trosi ni yamalube sintetika.

 

 

MALO EDUKACIJE O ULJIMA NEĆE ŠKODITI; NADAM SE DA SE NIKO NELJITI, POŠTO NIKOGA NEOMALOVAŽAVAM SAMO ŽELIM DA LJUDI BUDU MALO UPOZNATI:

 

1. Šta znače oznake na etiketama za motorna ulja?

Ulja za benzinske i dizel motore

 

SAE - Društvo Američkih automobilskih Inženjera.

Označavaju ulja po viskoznosti, takozvane SAE viskozitetne gradacije.

- Sa oznakom,,W'' predstavljaju monogradna ulja za zimske uslove rada.

SAE 10W, SAE 20W su definisane maksimalne vrednosti viskoznosti i pumpatibilnost na niskim temperaturama i minimalna kinematska viskoznost na 100°C. Ova ulja moraju da obezbede dovoljno nisku viskoznost na niskim temperaturama da bi se motor pokrenuo i da ulje krene u cirkulaciju nakon startovanja motora.

 

- Bez oznake ,,W'' su monogradna ulja za letnje uslove rada.

SAE 30, SAE 40, SAE 50 - definiše minimalnu i maksimalnu kinematsku viskoznost na 100°C i minimalnu viskoznost nakon smicanja na visokim temperaturama (150°C 106s-1).

- Kombinacijom dve viskozitetne gradacije dobijaju se multigradna ulja koja zadovoljavaju kako letnje tako zimske uslove rada.

SAE 15W 40, SAE 10W 40 definiše maksimalnu viskoznost i pumpatibilnost ulja prilijkom pokretanja motora na niskim temperaturama i maksimalnu i minimalnu kinematsku viskoznost na 100°C, kao i minimalnu viskoznost nakon smicanja na niskim temperaturama (150°C 106s-1).

 

API-Američki institut za naftu.

- API SX su ulja za četvorotaktne benzinske motore, koja se koriste u putničkim i lakim teretnim vozilima.

- API CX su ulja za visoko opterećene dizel motore komercijalnih vozila.

 

ACEA - Udruženje evropskih proizvođača automobila.

ACEA 2002 specifikacija koja važi od 01.02.2002.

- ACEA A-ulja za benzinske motore i putničke automobile.

- ACEA B-ulja za dizel motore u putničkim automobilima i lakim teretnim vozilima.

- ACEA E-ulja za dizel motore u teškim komercijalnim vozilima (kamionima, autobusima).

 

ACEA 2004. specifikacija, koja važi od 25.10.2004. Razlog uvođenja su zahtevi EURO 4 koji se odnose na zahteve emisije izduvnih gasova.

- ACEA A/B-ulja za benzinske i dizel motore i putničkih i lako dostavnih vozila.

- ACEA C-ulja za benzinske i dizel motore u putničkim automobilima i lakim dostavnim vozilima sa filterom izduvnih gasova trostepenim katalizatorom.

- ACEA E-ulja za dizel motore u teškim teretnim vozilima.

 

ILSAC-specifikacija

Propisuje standarde za četvorotaktne benzinske motore, a odnosi se na multigradna ulja SAE 0W-X, SAE 5W-X, SAE 10W-X.

 

Globalne specifikacije

- GLOBAL DLD1, DLD 2, DLD 3.

Odnose se na motorna ulja za četvototaktne dizel motore koja se ugrađuju u putnička i laka dostavna vozila.

- GLOBAL DHD 1

Odnosi se na motorna ulja za četvorotaktne dizel motore koja se ugrađuju u teretna vozila.

 

Specifikacije - Proizvođački standardi.

VW, MB, OPEL, RENAULT, MAN, FORD, VOLVO, SCANIA i DAF, BMW i PORCHE, CUMMINS, GM, IVECO, MACK...

 

Ulja za benzinske dvotaktne motore

 

API i ASTM klasifikacije

API - TA (ASTM TSC-1) Za dvotaktne motore zapremine do 50cm3(mopedi, mali generatori, pumpe).Laki uslovi rada.

API –TB (ASTM TSC-2) Za dvotaktne motore zapremine do 250cm3(motorcikli, skuteri, motorne testere itd.). Srednji uslovi rada.

API –TC (ASTM TSC-3) Za motore preko 250cm3 (poljoprivredne mašine, putnička vozila Warburg, Trabant). Teški uslovi rada. Smanjuje naslage i lakove na klipu, sprečava slepljivanje klipnih prstenova.

API – TD (ASTM TSC-4) Za savremene, benzinske dvotaktne motore koji kao gorivo koriste bezolovni benzin; takođe, za vanbrodske motore koji odgovaraju NMMA TC-W. Teški uslovi rada.

 

JASO klasifikacija

JASO FA – Slična API TA.

JASO FB – Slična API TB i ISO-L-EGB

JASO FC – Ograničava sadržaj dima u izduvnom gasu (low smoke). Izdata 1994.

Slično ISO-L-EGC

 

GLOBAL klasifikacija

Global GB- Slična JASO FB.

Global GC- Slična JASO FC.

Global GD- Za teške uslove rada. Zahtev: vrlo malo dima u izduvnim gasovima.

 

Ulja za četvorotaktne motore motocikla

 

JASO MA specifikacija

JASO MA - ulje mora da zadovolji optimalno podmazivanje, da štiti od korozije, da štiti kvačilo od proklizavanja i da omogući malu emisiju dima u izduvnom gasu.

 

JASO MB - ulje za četvorotaktne motore motorcikla sa boljim performansama, statičkog i dinamičkog frikcionog indeksa.

 

2. Na šta treba obratiti pažnju prilikom izbora motornog ulja?

Prvo i osnovno je pogledati šta preporučuje proizvođač motornog vozila i tog se obavezno pridržavati.

 

3. Kako znati da treba zameniti ulje?

Obavezno se držati preporuke proizvođača motora.

 

4. Koje su prednosti sintetičkih u odnosu na ostala motorna ulja?

U odnosu na mineralna ulja, sintetička ulja imaju bolje osobine:

- visoka termička i oksidaciona stabilnost,

- dugotrajnija su u eksploataciji,

- visok indeks viskoziteta,

- dobre viskozno-temperaturne osobine,

- niska isparljivost, a samim tim i manja potrošnja

- nizak sadržaj koksa, stvara manje taloga u motoru pa motor ostaje čistiji i dugotrajniji.

 

5. Mogu li motorna ulja različitih proizvođača da se mešaju?

Zakonski, motorna ulja različitih proizvođača, iste viskozitetne gradacije i iste osnove (mineralna, polusintetička i sintetička) mogu da se mešaju.

 

6. Mogu li da posle korišćenja sintetičkog motornog ulja ponovo koristim mineralno?

Može, zašto da ne.

 

7. Može li doći do problema prilikom prelaska sa mineralnog na sintetičko motorno ulje?

Nije dozvoljeno medjusobno mešanje mineralnog i sintetičkog ulja.

 

8. Koje su prednosti korišćenja motora na gas?

Korišćenje motora na gas ekološki je opravdanije a i vožnja je ekonomičnija.

 

9. Da li FENIX motorna ulja smanjuju potrošnju goriva?

Sa primenom kvalitetnih ulja može se očekivati i mala ušteda u potrošnji goriva.

 

10. Da li sintetička maziva izazivaju curenje kod zaptivki?

Samo u slučaju ako sintetičke zaptivke nisu kompatibilne sa motornim uljem dolazi do curenja kod zaptivki, a sa zaptivkama od prirodnih materijala nema curenja.

 

11. Da li su sintetička motorna ulja sposobna da produže interval izmene?

Da, što se vidi iz njihovih osobina i prednosti nad motornim uljima mineralne osnove.

 

12. O čemu mora da se vodi računa prilikom uklanjanja maziva?

Mora se voditi računa o zaštiti životne sredine (da se izbegava zagadjivanje vode, vazduha i zemljišta).

 

Ulja rastvorljiva u vodi i emulgirajuća ulja moraju da se odvoje od vode, odnosno vodena faza mora da se neutrališe i tek onda da se ispušta u rečne i kanalizacione tokove. Uljna faza se deponuje na tačno odredjenim deponijama ili spaljuje u pećima na vrlo visokim temperaturama.

 

Čista ulja mogu da se regenerišu u rafinerijama koje imaju pogon za regeneraciju rabljenih ulja.

 

Masti moraju da se skladište na za to tačno odredjenim deponijama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 258 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Kawasaki zx6r 2007

ja bih da sipam u moju hondu full sintetiku 10w50,u pitanju je honda cbr 600f4i sport `2002godiste Sta vi mislite o tome posto fabrika preporucuje 10w40 polu sinteticno ulje?  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Never drive faster than your angel can fly, 108 postova
  • Lokacija: Louisville KENTUCKY; EU
  • Motocikl: Harley Davidson, cbr 1000 rr

ja bih da sipam u moju hondu full sintetiku 10w50,u pitanju je honda cbr 600f4i sport `2002godiste Sta vi mislite o tome posto fabrika preporucuje 10w40 polu sinteticno ulje?  ???

 

Pa to je ono o čemu sam pisao. Ako fabrika preporučuje polu sintetičko, nemaš šta da razmišljaš. Full sintetika je samo ako motor teraš baš

vrlo često (stalno) u visoke obrtaje, što je na drumovima zbog tolikog saobraćaja faktički nemoguće. To je moguće samo na pisti. Zato za bilokakvu

drumsku vožnju polu sintetika je apsolutno OK.

 

Samo da još dodam, da serviseri kažu da mnogim mašinama ljudi skrate vek (kad su nove) zato što odma posle razrađivanja sipaju full-sintetiku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

 

MALO EDUKACIJE O ULJIMA NEĆE ŠKODITI; NADAM SE DA SE NIKO NELJITI, POŠTO NIKOGA NEOMALOVAŽAVAM SAMO ŽELIM DA LJUDI BUDU MALO UPOZNATI:

 

1. Šta znače oznake na etiketama za motorna ulja?

Ulja za benzinske i dizel motore

 

SAE - Društvo Američkih automobilskih Inženjera.

Označavaju ulja po viskoznosti, takozvane SAE viskozitetne gradacije.

- Sa oznakom,,W'' predstavljaju monogradna ulja za zimske uslove rada.

SAE 10W, SAE 20W su definisane maksimalne vrednosti viskoznosti i pumpatibilnost na niskim temperaturama i minimalna kinematska viskoznost na 100°C. Ova ulja moraju da obezbede dovoljno nisku viskoznost na niskim temperaturama da bi se motor pokrenuo i da ulje krene u cirkulaciju nakon startovanja motora.

 

- Bez oznake ,,W'' su monogradna ulja za letnje uslove rada.

SAE 30, SAE 40, SAE 50 - definiše minimalnu i maksimalnu kinematsku viskoznost na 100°C i minimalnu viskoznost nakon smicanja na visokim temperaturama (150°C 106s-1).

- Kombinacijom dve viskozitetne gradacije dobijaju se multigradna ulja koja zadovoljavaju kako letnje tako zimske uslove rada.

SAE 15W 40, SAE 10W 40 definiše maksimalnu viskoznost i pumpatibilnost ulja prilijkom pokretanja motora na niskim temperaturama i maksimalnu i minimalnu kinematsku viskoznost na 100°C, kao i minimalnu viskoznost nakon smicanja na niskim temperaturama (150°C 106s-1).

 

API-Američki institut za naftu.

- API SX su ulja za četvorotaktne benzinske motore, koja se koriste u putničkim i lakim teretnim vozilima.

- API CX su ulja za visoko opterećene dizel motore komercijalnih vozila.

 

ACEA - Udruženje evropskih proizvođača automobila.

ACEA 2002 specifikacija koja važi od 01.02.2002.

- ACEA A-ulja za benzinske motore i putničke automobile.

- ACEA B-ulja za dizel motore u putničkim automobilima i lakim teretnim vozilima.

- ACEA E-ulja za dizel motore u teškim komercijalnim vozilima (kamionima, autobusima).

 

ACEA 2004. specifikacija, koja važi od 25.10.2004. Razlog uvođenja su zahtevi EURO 4 koji se odnose na zahteve emisije izduvnih gasova.

- ACEA A/B-ulja za benzinske i dizel motore i putničkih i lako dostavnih vozila.

- ACEA C-ulja za benzinske i dizel motore u putničkim automobilima i lakim dostavnim vozilima sa filterom izduvnih gasova trostepenim katalizatorom.

- ACEA E-ulja za dizel motore u teškim teretnim vozilima.

 

ILSAC-specifikacija

Propisuje standarde za četvorotaktne benzinske motore, a odnosi se na multigradna ulja SAE 0W-X, SAE 5W-X, SAE 10W-X.

 

Globalne specifikacije

- GLOBAL DLD1, DLD 2, DLD 3.

Odnose se na motorna ulja za četvototaktne dizel motore koja se ugrađuju u putnička i laka dostavna vozila.

- GLOBAL DHD 1

Odnosi se na motorna ulja za četvorotaktne dizel motore koja se ugrađuju u teretna vozila.

 

Specifikacije - Proizvođački standardi.

VW, MB, OPEL, RENAULT, MAN, FORD, VOLVO, SCANIA i DAF, BMW i PORCHE, CUMMINS, GM, IVECO, MACK...

 

Ulja za benzinske dvotaktne motore

 

API i ASTM klasifikacije

API - TA (ASTM TSC-1) Za dvotaktne motore zapremine do 50cm3(mopedi, mali generatori, pumpe).Laki uslovi rada.

API –TB (ASTM TSC-2) Za dvotaktne motore zapremine do 250cm3(motorcikli, skuteri, motorne testere itd.). Srednji uslovi rada.

API –TC (ASTM TSC-3) Za motore preko 250cm3 (poljoprivredne mašine, putnička vozila Warburg, Trabant). Teški uslovi rada. Smanjuje naslage i lakove na klipu, sprečava slepljivanje klipnih prstenova.

API – TD (ASTM TSC-4) Za savremene, benzinske dvotaktne motore koji kao gorivo koriste bezolovni benzin; takođe, za vanbrodske motore koji odgovaraju NMMA TC-W. Teški uslovi rada.

 

JASO klasifikacija

JASO FA – Slična API TA.

JASO FB – Slična API TB i ISO-L-EGB

JASO FC – Ograničava sadržaj dima u izduvnom gasu (low smoke). Izdata 1994.

Slično ISO-L-EGC

 

GLOBAL klasifikacija

Global GB- Slična JASO FB.

Global GC- Slična JASO FC.

Global GD- Za teške uslove rada. Zahtev: vrlo malo dima u izduvnim gasovima.

 

Ulja za četvorotaktne motore motocikla

 

JASO MA specifikacija

JASO MA - ulje mora da zadovolji optimalno podmazivanje, da štiti od korozije, da štiti kvačilo od proklizavanja i da omogući malu emisiju dima u izduvnom gasu.

 

JASO MB - ulje za četvorotaktne motore motorcikla sa boljim performansama, statičkog i dinamičkog frikcionog indeksa.

 

2. Na šta treba obratiti pažnju prilikom izbora motornog ulja?

Prvo i osnovno je pogledati šta preporučuje proizvođač motornog vozila i tog se obavezno pridržavati.

 

3. Kako znati da treba zameniti ulje?

Obavezno se držati preporuke proizvođača motora.

 

4. Koje su prednosti sintetičkih u odnosu na ostala motorna ulja?

U odnosu na mineralna ulja, sintetička ulja imaju bolje osobine:

- visoka termička i oksidaciona stabilnost,

- dugotrajnija su u eksploataciji,

- visok indeks viskoziteta,

- dobre viskozno-temperaturne osobine,

- niska isparljivost, a samim tim i manja potrošnja

- nizak sadržaj koksa, stvara manje taloga u motoru pa motor ostaje čistiji i dugotrajniji.

 

5. Mogu li motorna ulja različitih proizvođača da se mešaju?

Zakonski, motorna ulja različitih proizvođača, iste viskozitetne gradacije i iste osnove (mineralna, polusintetička i sintetička) mogu da se mešaju.

 

6. Mogu li da posle korišćenja sintetičkog motornog ulja ponovo koristim mineralno?

Može, zašto da ne.

 

7. Može li doći do problema prilikom prelaska sa mineralnog na sintetičko motorno ulje?

Nije dozvoljeno medjusobno mešanje mineralnog i sintetičkog ulja.

 

8. Koje su prednosti korišćenja motora na gas?

Korišćenje motora na gas ekološki je opravdanije a i vožnja je ekonomičnija.

 

9. Da li FENIX motorna ulja smanjuju potrošnju goriva?

Sa primenom kvalitetnih ulja može se očekivati i mala ušteda u potrošnji goriva.

 

10. Da li sintetička maziva izazivaju curenje kod zaptivki?

Samo u slučaju ako sintetičke zaptivke nisu kompatibilne sa motornim uljem dolazi do curenja kod zaptivki, a sa zaptivkama od prirodnih materijala nema curenja.

 

11. Da li su sintetička motorna ulja sposobna da produže interval izmene?

Da, što se vidi iz njihovih osobina i prednosti nad motornim uljima mineralne osnove.

 

12. O čemu mora da se vodi računa prilikom uklanjanja maziva?

Mora se voditi računa o zaštiti životne sredine (da se izbegava zagadjivanje vode, vazduha i zemljišta).

 

Ulja rastvorljiva u vodi i emulgirajuća ulja moraju da se odvoje od vode, odnosno vodena faza mora da se neutrališe i tek onda da se ispušta u rečne i kanalizacione tokove. Uljna faza se deponuje na tačno odredjenim deponijama ili spaljuje u pećima na vrlo visokim temperaturama.

 

Čista ulja mogu da se regenerišu u rafinerijama koje imaju pogon za regeneraciju rabljenih ulja.

 

Masti moraju da se skladište na za to tačno odredjenim deponijama.

 

Druže,nemoj stavljati članke na sajt o kojima ne možeš dati suvisli komentar.

Ovdje ima puno uopćenih stvari koje nisu vezane za motoristička ulja,a i netočnosti koje su vredile prije više od 30 godina.

Sam tekst je vezan za tematiku staru preko 20 godina osim ACEA opisa, jer su ACEA norme uvedene 1996.

 

Dakle iz ovoga niko nije imao šta naučiti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd - Vladimirci
  • Motocikl: Harley Davidson FXD

 

 

Druže,nemoj stavljati članke na sajt o kojima ne možeš dati suvisli komentar.

Ovdje ima puno uopćenih stvari koje nisu vezane za motoristička ulja,a i netočnosti koje su vredile prije više od 30 godina.

Sam tekst je vezan za tematiku staru preko 20 godina osim ACEA opisa, jer su ACEA norme uvedene 1996.

 

Dakle iz ovoga niko nije imao šta naučiti.

 

Druže ovo su uopštene stvari o uljima , koje su veoma interesantne da svi znaju, mislim da ne škodi !

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

 

Druže,nemoj stavljati članke na sajt o kojima ne možeš dati suvisli komentar.

Ovdje ima puno uopćenih stvari koje nisu vezane za motoristička ulja,a i netočnosti koje su vredile prije više od 30 godina.

Sam tekst je vezan za tematiku staru preko 20 godina osim ACEA opisa, jer su ACEA norme uvedene 1996.

Dakle iz ovoga niko nije imao šta naučiti.

 

Druže ovo su uopštene stvari o uljima , koje su veoma interesantne da svi znaju, mislim da ne škodi !

 

 

Baš zato što su stare i uopštene,iz njih je najlakše izvući pogrešne zaključke pogotovo kod odabira motorističkih ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd - Vladimirci
  • Motocikl: Harley Davidson FXD

Molim one koji znaju da napisu gde ce moci da se kupi Repsol? Hvala

 

 

Znam 100% da će biti na PETROL pumpi na Žarkovu, preko puta auto salona Djelmaš, znači nije Jugo Petrol , nego samo PETROL!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Yamaha XT660R

Ja sam sada na sajmu kupio BEL RAY pa cemo da vidimo!!!!

 

Virago 535

 

sta si uzeo,koje ulje?

 

ja sam do sad sipao motul 5100 15w50  pa bi kupio sad taj bel ray,  ali kad sam na onom sajtu uneo podatke on mi je onudio neko njihovo 10w40..

 

i gdje se to ulje moze kupiti  u BG-u?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bicker, 156 postova
  • Lokacija: O- Bre-Novac
  • Motocikl: HONDA Transalp XL700V 2011

Ja sam sada na sajmu kupio BEL RAY pa cemo da vidimo!!!!

 

Virago 535

 

sta si uzeo,koje ulje?

 

ja sam do sad sipao motul 5100 15w50  pa bi kupio sad taj bel ray,  ali kad sam na onom sajtu uneo podatke on mi je onudio neko njihovo 10w40..

 

i gdje se to ulje moze kupiti  u BG-u?

 

Pa to sam i ja uzeo!

10/40w

Kazu neke CIKE da za starije motore ne treba uzimati kao HAJ TEK ulje...jer oni su pravljeni da rade sa tim uljem i to je to!!!

Ma sta znam! .......

Uzeo sam ovo i videcemo!!!

CIKA GOJKO je preporucio ja poslusao!!!

inace mozes da kupis ovde

http://www.motoland.rs/

1l ti je 850din a 4l 2800din.

tako da je bolje da uzmes 4l....

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

ja sam pre tri dana sipao seleniu full sintetiku u moj motor.... za sad radi odlicno...cena je 890din po litri sto je ja mislim daleko ispod ostalih sintetika

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Na koliko preporucujete zamenu ulja na Princu tj agregat je kopija Honde Rebel 125. U uptstvu pise na 1000km sto je smesno, cak i za skutere. Do sada sam menjao na oko 3000. Na koliko vi preporucujete? Da napomenem, sipam Motul 5100 15w-50.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Never drive faster than your angel can fly, 108 postova
  • Lokacija: Louisville KENTUCKY; EU
  • Motocikl: Harley Davidson, cbr 1000 rr

Za taj Bel Ray nikad nisam čuo, ovde nigde nema da se kupi...Ne kažem da ne valja, ali zašto kupovati neko nepoznato ulje, kad

ima toliko proverenih ulja...Inače ja sam danas nabavio Shell advance VSX 15W-50, pa ću da vidim kako će da se pokaže.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 550 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: Nemam ništa :(

jedno pitanje nije da sam glup nego sam neupućen koja je najbitnija razlika ulja recimo 15-40 za auto i recimo za motor 15-40 dali ima neka supstanca zbog lamela što su u ulju ili koja je razlika ??? ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Na temu koliko chesto menjati ulje... Evo mog misljenja.

 

Mr. Dan (http://www.dansmc.com/4stroke_oil.htm) ga recimo menja na 1000 milja. To mozda deluje previse cesto ali sasvim sigurno ima prednosti. Covek je mozda religiozni fanatik ali poredeci neka svoja iskustva sa jamahom video sam da ono sto prica na sajtu (barem sto se motora tice)  ;) itekako ima smisla.

 

Na novim motorima (u razradi, da kazemo prvih 1000-3000km) postoji odredjena kolicina metalnih opiljaka koji cirkulisu kroz sistem (filter ih uklanja) pa ulje mora cesce da se menja.

 

A opet, na starim motorima gde se vec povecao zazor izmedju karika i cilindra postoji odredjeni "blow-by" pa garez izlazi malo iz kompresionog prostora i mesa se sa uljem.

 

Zato mislim da je bolje menjati ulje cesce (recimo 3-5K) nego sipati ne-znam-kakvo-ludilo-sintetiku i menjati na 10 ili 15K.

 

Naravno nema zlatnog pravila, puno zavisi od konstrukcije motora, koliko se brzo vrti, koje temperature dostize itd.

 

A opet treba covek da se zapita koliko ce dugo voziti taj motor? Da li planira da ga vozi 1, 2, 10 godina?

 

Ko sto rece jedan moj bivsi kolega tonac gostu koji je dosao u studio za vreme tonske probe: "Kako sad probas takav ce i ton da ti bude". :D Tako nekako valjda ide i sa motorima i promenom ulja!  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Ma ima da mu krknem  Galax za kola. Šta zna ulje da li  su  kola ili motorče. ;D ;) ;) :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2637 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

U drugom topicu sam izneo predlog ali se niko ne javlja. Dobrovoljac sam za javni test.

c/p

Da ne bude zabune,nikoga ne favorizujem, sem Motula radim i Bardahl a mislim da cu ubaciti ili Repsol ili Bel-Ray.

I da naglasim, posle silnih polemika o tome koje ulje u koji motor i slicno... Sipacu u svoje motore bilo koje originalno ulje a koje mi neko donese na poklon.

Jedina ozbiljna stvar po pitanju kvaliteta robe na moto trzistu bi bila da se otvori tema posvecena toj tematici , ali potkrepljena dokazima konkretnim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 543 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Kawasaki zzr 1400 i Bmw r1200gsa

U drugom topicu sam izneo predlog ali se niko ne javlja. Dobrovoljac sam za javni test.

c/p

Da ne bude zabune,nikoga ne favorizujem, sem Motula radim i Bardahl a mislim da cu ubaciti ili Repsol ili Bel-Ray.

I da naglasim, posle silnih polemika o tome koje ulje u koji motor i slicno... Sipacu u svoje motore bilo koje originalno ulje a koje mi neko donese na poklon.

Jedina ozbiljna stvar po pitanju kvaliteta robe na moto trzistu bi bila da se otvori tema posvecena toj tematici , ali potkrepljena dokazima konkretnim

Potpuno se slažem  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Onda ga  zatvaramo temu.  ::)

Sva su originalna ulja dobra/bolja/naj bolja. Poštujte samo prporuku proizvodjača sokoćala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ne tako brzo mister "mungos".

Motocikli su zaista jako zapostavljeni što od strane raznih organizacija po pitanju specifikacija (koje je lako ispuniti pa običan krš i vrhunsko ulje mogu da ispunavaju iste specifikacije) što od strane velikih kompanija (i njihovih tehničkih službi), kao po pitanju proizvodnje tako i po pitanju podrške proizvodima koje imaju.

Prosto neverovatno izgleda kada (čak) jedan Mobil vrda i piše (pa skoro) nebuloze u inače izuzetnom FAQ delu sajta (jedan od najboljih što se automobilskih ulja tiče).

To naravno znači nekoliko stvari. Počevši od toga da im je to tržište malo i ne poklanjaju mu dovoljno pažnje ali i da zapravo namaju tako jak tim za motociklistička ulja kao (naravno) kod drugih tipova ili (verovatnije) da to rade ljudi iz sektora automobilizma kao sekundarnu delatnost (pa samim tim i nisu previše zainteresovani za problematiku; npr. prilikom poslednje uštede u kompaniji to su prebacili ljudima koji već imaju posla preko glave pa im dođe kao kazna i za istu platu).

Slična priča i za druge gigante.

Ovo ne znači da njihova ulja nisu dobra (naročito Mobil i Castrol) ali da jednostavno ne mogu da pucaju na vrh kao kod automobila, industrije ili teretnog programa.

Znači pri vrhu su (naročito Castrol koji ipak pridaje ovome veći značaj) ali ne i sam vrh.

Repsol je poseban slučaj jer su brend izgradili na motocilističkom sportu te su jedna od retkih velikih kompanija koja je u ovom sektoru bolja nego kod automobila.

Naravno pre diskusije preporučujem tekst na:

http://motornaulja.b...ticka-ulja.html

Sa sve komentarima naravno!

 

'Ninja66' i 'gojko' - nadam se da sam sa tim tekstom upravo počeo ono što ste predložili.

Temu o motociklističkim uljima odlažem skoro godinu dana no bolje ikad nego nikad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ma ima da mu krknem Galax za kola. Šta zna ulje da li su kola ili motorče. ;D ;) ;) :D

 

 

Na žalost, ne da ZNA, nego oseća. I to BOL!

Za boga milog ne Galax za kola!!

Ili bar suni Racing 5W-40 ili PS 10W-40, bolje je samo 5W-30 a tek ono nije za motocikl, praktično bilo koji (ali samo ako voziš po novom ZOBS-u i menjaš ulje na 1000km).

I sad ozbiljno: zaista nije dobro ovako uporšćavati stvar.

Kod ulja je (glavni) problem što se razlike (i problemi sa njima i uopšte mazivima) obično primete tek na duži rok (i kada je kasno!).

Iole stariji automobil će npr. ići i na ulje bez aditiva (čisto bazno) i više hiljada km (bez vidljivih problema) ali sigurno će pre ili kasnije ili da zariba (i ima bar 5x kraći vek ako pre toga ne prokuva, zariba i totalno ne uništi motor). Znači skoro pa na zejtin (suncokretov).

Isto tako, motocikl će uz umerenu vožnju dosta dugo podnositi lošije ulje od potrebnog. No to nikako nije za preporuku!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja