Jump to content

Moto Zajednica

MZ Elektrika

Recommended Posts

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Te bimetalne ne cenim bas mnogo.Mz se inace mnogo drma na leru,a to ima uticaja na te automate.Plus temperatura,kako je Wice objasnio.Ne znam gde i po kojoj ceni se mogu nabaviti elektronski automati,ali ovde u Temerinu ih ima po 280 dinara.Jedina mana im je sto ne osecaju opterecenje,pa trepcu istom brzinom bez obzira koliko je sijalica prikaceno.Upravo ga ova mana cini idealnim za zmigavce sa le diodama...

Ali su stabilnog ritma bez obzira na temperaturu i napon i vibracije.Kod tih automata sa bimetalom,ima jedan grejac koji greje bimetal da se savije.Koliko ce grejac da greje,zavisi od napona u instalaciji.A taj napon je veci kada su veci obrtaji,pa je vrlo moguce da ce brze zagrejati bimetal,pa ce takt da poraste.A kada je hladno,onda mu treba vise vremena...Znaci ima mana koliko hocete.Mene najvise nervira kod tih bimetalnih da kada ukljucim zmigavac,mora da protekne malo vremena dok se bimetal ne savije,pa tek onda pali i sijalice.Elektronski automati pale sijalicu istog trena.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

E, ekipa imam jedno pitanje...

 

Moze li mi neko reci raspored nozica na elektronoskom regleru 6V...

 

Radi se MZ-u TS250, radim nove instalacije te imam novi elektronski regler 6V, a neznam tocno kamo sta spojiti...

 

Redom idu nozice... B+    D+    61      DF      D-

 

Pozdrav!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

B+ spaja se + pol akumulatora

D+ spaja se + cetkica sa diname(ima dve,jedna je spojena na sasiju,a ona druga ide na ovaj izvod)

61 spaja se sa kontrolnom lampicom

DF spaja se sa pobudnim namotajem od diname

D- spaja se sa sasijom motora,tj na - pol akumulatora

I to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

B+ spaja se + pol akumulatora

D+ spaja se + cetkica sa diname(ima dve,jedna je spojena na sasiju,a ona druga ide na ovaj izvod)

61 spaja se sa kontrolnom lampicom

DF spaja se sa pobudnim namotajem od diname

D- spaja se sa sasijom motora,tj na - pol akumulatora

I to je to.

 

Hvala kolega, spojio sam tako i jedno je vrijeme radilo uredno...sa nekih 7,3 V je punilo, al sad opet ne radi...

Jel moguce da je nesto samo tako pregorilo?

 

Dajte mi recite neka vasa iskustva s tim reglerima 6V. Jesu li bolji elektronski ili klasicni? Da opet ne kupujem bezveze...

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ja samo savetujem da svako o sebi unese što je moguće više podataka kao bi se lokacijski povezali a onda dalje kako se može...

 

Obješnjenje ''tu negde okolo'', '' ovde sam kad trebam'' i sl. ne vrši posao jer nema razloga kriti identitet, ovde su prijatelji...

 

Ako bi nekome bilo lakše napisao bih celu svoju adresu ali to i nije tajna,  nemam nick, Vuja sam za sve pa je dovoljno doći na Karaburmu...

 

Tommy, Joska radi struju i može da je uradi ako si u blizini ili ako dolaziš na naš skup ali nemože da ti ispiše zanat ovde jer to nije moguće a i ne bih ga pritiskao za to...

 

Gde si, šta ti treba i kako nameravaš to da rešiš pa da ti pomognemo?

 

Razumem rezervisanost prema forumima ali ovde su drugi ljudi i garantujem da nema loših, samo prijatelji.  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

tommy:

Upali motor,spoji jednu sijalicu na D+ i masu i proveri da li svetli.Ako svetli,crkla je propusna dioda u regleru.Ako ne svetli,spoji zicom DF i D+.Ovako direktno pobudjujes dinamo,pa oprezno sa gasom.Ako sada zasvetli sijalica koja je i dalje povezana na D+ i masu,onda je vreme za drugi regler.Ako nece,kvar treba traziti u dinami.Nisu losi elektronski regleri,ako se dobro naprave.Do sada sam imao prilike da pogledam samo jedan uvezen iz madjarske.Resenje je bilo ocajno,i naravno da je crkao."Inzenjer" je izlazni tranzistor namestio da radi u linearnom rezimu.Verovatno nije bio u skoli toga dana kada su objasnjavali prekidacki rezim rada  tranzistora  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

2 Picaso

Imam ja automat za migavce x 2,regler x 1 i bobinu x 1.Sve to za 6 v.

 

Videcu u kakvom je stanju sve ovo sto si nabrojao kada startujem masinu pa se cujemo!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Evo slike ugrađenog AET (Tomos) elektronskog paljenja na ETZ 250:

(klik na sliku da ju vidite uvećanu)

 

bwy1204832641a.jpg klz1204832664q.jpg bwy1204832683r.jpg arx1204832706y.jpg rgh1204832724w.jpg

 

Znači magnet je samo okrenut naopako i zašarafljen na radilicu, a od bivšeg statorskog kućišta je istokareno ležište za namotaje. Uredno radi, jedino što nikako nisam uspio natjerati regler da radi, pa za sad nemam akumulator.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

cek nevalja mi monitor pa dobro nevidim dobro slike el to paljenje ima platine pa koja je uopce prednost tog paljenja prema orginalu mz-a kazem nevidim dobro to sliku al ak nema platine takvo ja imam na apnu i savrseno radi na bilo kakvu svecicu i apn mi pali na vrvi zub mislim da kod trkulje novo kosta 200kn

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

??? Bre ja ne vidim platinsko dugme?!?

 

Zato sam gta i stavio. To je paljenje gdje nema platina, neg ose okida tiristorski. Uglavnom kad se to naštima da radi kako spada onda nemaš više frke ni sa platinama, ni sa četkicama, reglerom,....

 

Mana je što ej samo 80W, pa se moraju staviti slabije sijalice u far i što u leru svjetlo svijetli dosta slabo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Osim ovoga sto si nabrojao sta su jos prednosti i mane ovakvog paljenja, mislim na sam rad motora kao celine (mehanika i elektrika)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

Zna li netko od vas, da li paljenje od ETZ-a 250 pase na TS 250?

 

Sa ovim 6V paljenjem imam stalno neke probleme...pa bih vas molio ako netko znade...

 

Pozdrav!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ja sve očekujem neki komentar od Joske, sa strujom veze nemam pa kada sam video Svakakove slike brojao sam zupce prednjeg lančanika, ovo ostalo zaista ne razumem  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Zna li netko od vas, da li paljenje od ETZ-a 250 pase na TS 250?

 

Sa ovim 6V paljenjem imam stalno neke probleme...pa bih vas molio ako netko znade...

 

Pozdrav!

 

Nisam siguran ali mislim da imaju drugacije leziste na bloku motora. Inace ta ts-ova instalacija je sr*nje nevidjeno, ja sam imao muke sa tim. Regler koji je pregorevao na velikim obrtajima, cetkice, platine, onaj namotaj za pobudu koji se ugljenisao.... sve sam to bacio i ugradio magnetno, bez platina, akumulatora, reglera, cetkica...

Etz-ova instalacija je nesto bolja ali i tu iima tih glupavih platina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

Ma da, imam i ja problema s tim reglerom elektronskim. Sad mi puni sa 15 V pod cca 4000 okr. Ima da raznese akumulator... katastrofa.

 

Imam doma 4 kompletna paljenja od etz-a 250, pa sam mislio nekako ugradit....jer sa tim paljenjem nikad nisam imao problema kao s ovim kod TS-a...

 

Neznam vise sta da radim... neko pametno rjesenje treba pronac!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Vrsac

2 tommy:

Cuj, rotor od ETZ 250 garant pasuje na radilicu od TS-a. Kad sam otvorio

masinu za generalku, konstatovano je da u ETZ-u imam radilicu od TS. Jedino

ne znam kakav je blok od TS i koliko je moguce/komplikovano ugraditi stator od

ETZ-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

bas tako i ja mislim da su radilice iste i kod ts i kod etz razlika je samo u precniku bolcne na klipnjaci.mislim da je kod etz 2mm veci precnik

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

2 Joska

 

Vreme je promenljivo i nepredvidivo ali bih voleo da ne čekam naše okupljanje, dugo želim to paljenje pa bih voleo da ga do 1. maja imam.

 

Molim te reci mi koliko je potrebno vremena za ugradnju, treba mi ta informacija da bih možda, ako uspem da uklopim, došao do Temerina i vratio se za što kraće vreme...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ne traje dugo.Neka bude maksimum2 sata.Da bi se istog dana mogao i da se vratis,najbolje je da se dogovorimo za neki vikend.Radim svaku drugu subotu,a bas sledeca mi je radna.Nedeljom sam uglavnom kuci,ako vreme nije za voznju :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Javljam se ja obavezno bar 2-3 dana ranije radi usklađivanja obaveza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja