Jump to content

Moto Zajednica

MZ Caffe

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

I ja sam ešto čeprkao,ne nađoh ništa konkretno za uglove,ali ima zanimljivih stvari i ideja,kao npr:

CrSX5_bild7xx1.th.jpgthpix.gif

Ima još crnaca:

75fDD_mz1oe0.th.jpgthpix.gif

 

I još linkova:

www.etz250.de.tt

www.etz251.de.tt

www.superelastik.de.tt

www.sachsenharley.de.tt

www.mz-enduro.de.tt

www.mz-offroad.de.tt

www.mz-sixdays.de.tt

www.mz-gespann.de.tt

www.gespanne.de.tt

www.motorrad-gespanne.de.tt

www.sidecar.de.tt

www.offroad-sidecars.de.tt

www.gelaendegespanne.de.tt

 

http://motorang.com/tauerntreffen2005/bericht_3.htm

http://www.emzett-web.de/meine_fahrt_nach_zschopau_2002.htm

MZ ETZ 250 NVA Gespann

http://www.torpedo-emscher.de/wr/union/rakete/mz_sc_bilder.htm

http://kleinanzeigen.quoka.de/motorrad-specials/gespanne-seitenwagen/v_1_cat_85_8509_9909_ad_18967493.html

http://shop.strato.de/epages/61367615.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/61367615/Categories/%22Stoye%20Seitenwagen%20Ersatzteile%201925-1989%22

 

Forum:

http://mz-forum.com/viewtopic.php?t=8882

 

Pa koga zanima...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Vuja & Bokilic@

 

Prvih 20-tak stranica je setnja kroz istoriju, posle krecu podaci. Koliko ce vama biti relevantni , morate sami prosuditi.

Mislim da bi Vuja trebao sve ovo sa prikolicom prebaciti u zasebnu temu.Ako bi neko stavljao prikolicu, dobio bi sve na tacni, sto je i cilj foruma.

Link, tema u PDF-u oko 140 stranica, prijatno!

 

www.cyclesidecar.com/pdfs/Sidecar%20Manual.pdf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Nema Vuje,sigurno se vozi!  ;)

 

Šta ćemo, izađemo sa auto puta na Smederevsku stranu pa polako. Tada sam izleteo sa puta triput i sva sreća pa je prošlo bez posledica. Ugao pod kojim pada motor na prikolicu je nedovoljan

 

Loš ugao pod kojim motor pada na prikolicu je promenljiv, neznam koliko je stepeni neka mera ali se lako podešava pa ću ga tražiti postepeno, sve dok volan ne prestane da vuče na levo.

 

  E  sad je doslo vreme da se umesa Drumskalisica !

 

  Kolko sam pratio, Bokilic je nasao nekog starog motorasa koji mu je pomogao oko vesanja prikolice na motor, i podesavanja iste !  Mislim da ili covek nije dovoljno upucen , ili je zaboravio kako se to radfi .

 

Osnovna greska koja je napravljena je ta sto je podeseno tako da  " motor  PADA NA PRIKOLICU ' pod nekim uglom, a treba da bude suprotno od toga !. Druga stvar koju niko nije pomenuo je odnos uglova ose motorcikla i tocka prikolice .

  Sve je to lepo opisao  Svetozar A. Kostic u svojoj knjizi " Motocikl " iz 1960 godine ( izdanje  ISP Kosmos Beograd ).

  Tu knjigu imam, al sam je negde zagubio, al na skicama u njoj je nacrtano da motorcikl treba da bude nagnut na levu stranu ( od prikolice ) - otprilike toliko da kad bi pustili visak preko zadnjeg tocka on bi pokazivao par santimetara ulevo od donjeg dela tocka. Takodje i tocak na prikolici treba da bude isto toliko nagnut udesno.  To je bila prva stvar .

  Druga stvarje ta da treba staviti letvu pored tockova motorcikla sa desne strane, i letvu pored tocka prikolice sa leve strane ( obe letve moraju biti iste duzine ) potom meriti rastojanje izmedju letvi na kraju zadnjeg tocka, i na pocetku prednjeg tocka. Rastojanje napred mora biti za neki santimetar manje od rastojanja nazad ( kao kad vam vulkanizer radi optiku prednjeg trapa ) . Tek kad to bude podeseno na taj nacin onda ce i prikoliica ici kako treba ( pa nece biti izletanja sa puta ) .

 

Kao sto rekoh ja sam moju gore pomenutu knjigu negde zagubio, ali cu sutra skenirati sklice i tekst iz jedne druge knjige " Motor Moped - Robogo "  - Feher Janosa, izdao Tanscics Konyvkiado  - Budapest 1969 .  Knjiga je Madjarska, na Madjarskom jeziku ( koji ja ne znam ), Mozda bi Joska tu mogao da pripomogne oko prevoda.  Jos da dodam - gledajuci skice da su u ono vreme kada je to masovno pravljeno motocikli imali iste pneumatike i na prednjem, i na zadnjem tocku, a i na prikolici, tako da pri onom podesavanju " predtraga sa letvama - trebalo bi uz prednji tocak dodati jos jednu letvicu posto se danas obicno na prednji tocak stavlja uza guma, pa da se to izravna.  Toliko od mene za sad, a sutra stizu skenirane skice i tekst !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

    Ne moram da skeniram, nasao sam na netu. evo linka :www.mz-b.de/miraculis/aw/mz/mz.html?http://www.mz-b.de/miraculis/aw/mz/text/ergmz50b/ergmz50b.html ,

a evo i par slicica sa njega:

 

post-3891-12879006241556_thumb.gif

post-3891-12879006242165_thumb.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Gledajuci ove sheme, nesto se pitam? Da li ima veze to sot je o ovoj shemi osovina bocnog tocka u visini i ravni sa nogostupom vozaca? ???

Da li je kod Vuje ista visina osovine  bocnog tocka kao i kod zadnjeg tocka, mislim da li su isti tockovi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

        SAD SVI ZNAJU SVE

 

 

sto se nejaviste sa tim podacima pre postavljanja prikolice..a ne sad da pametujete,puna mi je garaza takvih sto se posle ...javljaju,,,ubuduce uznite pa vi nesto montirajte a nemojte samo da teoretisete,,,,,,sve mi te uglove znamo,,,samo za svaki motor idu drugaciji uglovi,,,,i dalje neshvatate da za merenje letvom moraju da budu iste prednja i zadnja guma,,sto kod vuje nije isti slucaj,,i na prikolici mora da bude ista guma,,VUJI SU NA MZ U 18 TICE A NA PRIKOLICI 16 TICA ,ja sam vozio prikolicara doduse horeksa ,tamo vazi neko drugo kacenje,tako da nemorate da prosipate zn.anje,nego alat u sake pa radite nesto,manite vise teoriju..

zaboravili ste da mz prikolicar ima namontirano na ramu fabricki nosace za prikolicu,ili eventualno kupovne u kompletu nosace,ja to nisam imao,,,prikolica i nije mz ova vac javina sa polovicnim nosacima,,...,,,...,.,tako da je trebalo spakovati kockice .....

sad svi znaju sve.....i dalje treba da znate da uglovi padanja na prikolicu ili od prikolice zavise od toga dali se prikolica kaci na kruto ili na meko vesanje,,,,,,,vuji je kriv i prednji tocak,,on jos uvek nije savladao voznju prikolice ni po ravnom a kamoli po krivinama,naravno naucice,,

prikolica je inace i prelaka za taj motor,i na kraj krajeva uznite pa prepravite ako znate bolje,lako je teoretisati,ja sam tu prikolicu iz mrtvih digao,kao i gomilu stvari do sad,,,ako vam se nesvidja uznite pa radite malo..PA POSLE KAZITE GDE SAM POGRESIO,,,da bih i ja nesto naucio....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

        SAD SVI ZNAJU SVE

 

 

sto se nejaviste sa tim podacima pre postavljanja prikolice..a ne sad da pametujete,puna mi je garaza takvih sto se posle ...javljaju,,,ubuduce uznite pa vi nesto montirajte a nemojte samo da teoretisete,,,,,,sve mi te uglove znamo,,,samo za svaki motor idu drugaciji uglovi,,,,i dalje neshvatate da za merenje letvom moraju da budu iste prednja i zadnja guma,,sto kod vuje nije isti slucaj,,i na prikolici mora da bude ista guma,,VUJI SU NA MZ U 18 TICE A NA PRIKOLICI 16 TICA ,ja sam vozio prikolicara doduse horeksa ,tamo vazi neko drugo kacenje,tako da nemorate da prosipate zn.anje,nego alat u sake pa radite nesto,manite vise teoriju..

zaboravili ste da mz prikolicar ima namontirano na ramu fabricki nosace za prikolicu,ili eventualno kupovne u kompletu nosace,ja to nisam imao,,,prikolica i nije mz ova vac javina sa polovicnim nosacima,,...,,,...,.,tako da je trebalo spakovati kockice .....

sad svi znaju sve.....i dalje treba da znate da uglovi padanja na prikolicu ili od prikolice zavise od toga dali se prikolica kaci na kruto ili na meko vesanje,,,,,,,vuji je kriv i prednji tocak,,on jos uvek nije savladao voznju prikolice ni po ravnom a kamoli po krivinama,naravno naucice,,

prikolica je inace i prelaka za taj motor,i na kraj krajeva uznite pa prepravite ako znate bolje,lako je teoretisati,ja sam tu prikolicu iz mrtvih digao,kao i gomilu stvari do sad,,,ako vam se nesvidja uznite pa radite malo..PA POSLE KAZITE GDE SAM POGRESIO,,,da bih i ja nesto naucio....

 

E ako si rekao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

Čemu srdžba,čemu jad?

Ili je to proradila malo majstorska sujeta?

Konkretno,meni je ova priča oko prikolice zanimljiva.

Koliko vidim niko ne osporava ničiju majtoriju,samo opušteno u kafiću ćaskamo.

Tačno je da nije lako nešto napraviti,i ona pria o babicama stoji.

A lako je posle:Što nisi ovako,mogao si onako"?

Ali mi ovde pre svega dobronamerno želimo da se uključimo,da Vuju pre svega

podržimo,jer možda još neko od nas želi da se odluči ili pritajeno mašta da okači prikolicu,

pa hoće da zna na kakve sve prepreke može da naiđe u toku radova.

Slažem se da je o.k da se otvori nova tema za prikolicu.

Nadam se da će se sve rešiti i nedostaci otkloniti,a radovao sam se dok sam gledao fotke.

Pozdrav,i kako kaže ona izreka:

Boriti,se tražiti,ne naći i ne klonuti!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ne ljuti se bre Boki, niko nema lošu nameru, ljudi bi pomogli koliko god mogu samo što je sve stvarno problem jer je novo, nije rađeno do sada.

 

Po gradu srećem razne ljude a u problematiku prikoličara se razumeju samo oni koji su ih STALNO vozili. Međutim takvih nema mnogo, to su ljudi od 60-70 godina života.

 

Za njih su naši susreti bolni a i za mene su kada vidim reakcije, pune oči suza, izgleda da se ta ljubav ne zaboravlja. Ja kukam koliko god mogu, besnim na sve i svašta: mala mi brzina, u ovim godinama moram da učim da vozim posle toliko godina vožnje i pređenih kilometara, nemogu da se provučem nigde pa se okrećem oko žardinjera kao ludak...

 

Pita jedan stariji čovek: ''Koliko si ti prešao sa ovakvim motorom''? JA kažem da nemam punih 200 kilometara i da se osećam kao da je 200.000 iza mene, takav sam napor uložio.

Smeje se čičica, kaže ''pa ti i dalje spuštaš nogu kada staneš na semafor''.  :D

 

I u pravu je čovek, sada posle tih nepunih 200 kilometara mnooogo mi bolje ide, iskustvo je presudno kao i u nekim drugim slučajevima. Sada vozim 40, 50, 60 ne pada mi na pamet da uđem u krivinu bez balansiranja i uopšte nisam inferioran u gradskoj vožnji.

 

No, svo iskustvo koje imam vozeći sve i svašta mi ništa ne koristi, ovo je stvarno jako čudna naprava.  ???

 

I da se razumemo, moje nastojanje da utvrdim neki kvar sigurno ne treba uzimati za ozbiljno. Kada pričamo o prikoličaru ne pričamo o MZ-u, ovo nisam vozio nikad, neznam kako se ponaša i kako bi trebao da se ponaša a na kraju krajeva sve što govorim ide iz usta NEKOGA KO NEZNA DA VOZI. I to je glavni razlog zašto nisam otvorio temu o prikolici, mnogo mi je toga nejasno u glavi pa ne bih da neko strada zbog moje neupućenosti.

 

A opet sve ide na bolje samo od sebe, svaki put kada sednem na motor mnogo je bolje od predhodnog.

 

Eto, danas je bio defile i moram da priznam da sam baš uživao, takvu lepotu nemogu da opišem. Ja vozim a ljudi na ulici komentarišu: ''E vidiš, ovo ti je Nemački motor''.

 

Nemački, nego šta!

 

Trenutno je moje znanje o vožnji uopšte poražavajuće, sada ne bih smeo da sednem na normalan motor, plašim se onih spontanih manuelnih operacija, onih momenata kada voziš i razmišljao o bilo čemu a sve savršeno radi, mašina sama sebe vozi kako je najbolje. I šta tada da mi sevne pogrešna procena, ode ja u PM.

Naginjem se bre i u kola kad uđem pa mi je i to nejasno, neznam na koju ću stranu.  :D

 

Pišem post i vidim šta je Vujo032 napisao tokom mog kucanja. Pa tačno tako, ovo je pionirski poduhvat i sigurno da na ovim radovima nije kraj, imaćemo još intervencija ali takva je sudbina pronalazača, nijedan ih problem ne zaobiđe.

 

Što se uglova tiče siguran sam da nisu uzrok nestabilnosti a evo i kako. Kada krećem motor je neizdrživo nestabilan, volan trese ludački i brzina od 30 je čudo, najviše vozim drugom a i tada je rizik ogroman.

 

Međutim što vozim duže manje trese, dobijam na stabilnosti pa i na brzini. I šta je zaključak? Pošto je veza između prikolice i motora kruta ''zagrevanje'' nije od značaja za mehaniku nego za gumu tj. usrani točak koji manje drma kada se guma ugreje. To se na motoru ne bi primećivalo u velikoj meri ali kod prikoličara je izgleda presudno, ipak samo taj točak upravlja celom skalamerijom pa ako još i on ne valja onda do Q.

 

Da ne dužim više jer prekomerno davim, hitno moram da sredim/nađem drugi točak i namestim karburator, ubih se od guranja, lanac mi preskače pa ću na kraju pokvariti nove lančanike.

Kada to bude bilo ispravno, onda ćemo videti šta smo dobili, ovako je cela naprava još uvek ''za prvu pomoć''.

 

E, a odem ja u MAXI, nakupujem se stvari u 100 kesetina pa ih sve pobacam u prikolicu i vozim se na motoru ko' čovek.  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

...

Naginjem se bre i u kola kad uđem pa mi je i to nejasno, neznam na koju ću stranu.   :D

...

 

 

 

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ma neljutim se,nego su svi trebali da se ranije ukljuce pa da pomognu,,,sve sam ja to ispratio procitao gomilu upustva,pregledao gomilu linkova,,

al svi imaju fabricke jabucice,svi imaju neke nosace originalne a ja nista od toga,,,,,a i nikad nisam kacio babu ya zabu,,,,al eto uspeo sam kolko sam mogao, :) :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

    Nisam ja mislio nikog da kritikujem, il da se pravim pametan. Pomenut je " Nesa " iz Despotovca kao stari prikolicar i mislio sam da je time resena stvar. Od kad sam ovde ( negde od juna ove godine ) cuo sam da se pominje ta prikolica, al cini mi se da niko nije trazio pomoc oko toga.  Primetio sam u Vujinim postovima da motor "pada" na prikolicu, malo se prisetio, pogledao literaturu, i samo sam zeleo da pomognem !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Necu ni da se ukljucujem u caskanje oko prikolice jer blage veze nemam oko toga!

 

@Vuja

Jel ti hoces da kupis drugi tocak ili da pozajmis dok svoj ne ispravis? A mislim da prvi korak treba da ti bude taj tocak pa tek kad to sredis da vidis sta dalje.

 

@Joska

Neka te dobro sluzi i sad ces sigurno kasnije kretati a opet stizati pre svih jer ce to malo cudo uvek naci najkraci put! Sa srecom da te vodi!!!

 

P.S. Svi sanjamo o tome...bice jednog dana :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 238 postova
  • Lokacija: Paracin

2 Bokilic

Ne ljuti se bez potrebe,niko nije komentarisao tvoj rad na prikolici ili rekao nesto lose da si uradio.

Tebi svaka cast za sastavljane te prikolice, jel je trebalo od onog groblja napraviti nesto, mnogi bi bacili onu prikolicu samo dobar majstor kao sto si ti

je mogao da napravi nesto od nje.

Kad je Vuja spomenuo da mozda ugao padanja motora na prikolici nije dobar, ja sam trazio skicu da mu posaljem jer imam negde taj ugao.Ali ne mogu da nadjem, dok sam trazio nasao sam drugu na kojoj nema tog ugla.A na toj slici je prikolica za MZ i za Vujin motor sve to ima na  [ftp=ftp://http://www.mz-b.de/miraculis/aw/mz/mz.html?http://www.mz-b.de/miraculis/aw/mz/text/swb/swb.html]http://www.mz-b.de/miraculis/aw/mz/mz.html?http://www.mz-b.de/miraculis/aw/mz/text/swb/swb.html[/ftp]   

Ta slika me je skroz zbunila pa sam pitao vas koji se razumete u to dali treba ugao ili ne treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Da dodam jos neke informacije do kojih sam dosao u prici sa prijateljima, mozda budu od koristi.

Potrebna je sira prednja guma..

Pretrag tocka ,zato mnogi imaju trouglaste viljuske kao stariji MZ-ji.

I tehnika voznje....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ima jedna stvar koju baš želim da kažem jer sa one najosetljivije stane dodiruje ceo ovaj posao a tiče se odnosa između ljudi i pristupa prema prijateljstvu.

 

Ustvari, ovo je duža priča o mojim BJB prijateljima i potpuno je OFF pa ko ima pametnija posla ne treba da čita post.

 

99% motociklista ima sledeću priču: ''vozio sam ovog tomosa, pa onog, pa sam stavio klip 42, pa sam na to uradio ovo i ono... A onda sma kupio MOTOR, seo sam na MZ i shvatio da nisam imao potrebe sve to da radim jer od Tomosa to nije moguće napraviti''.

 

I tako, to je neka praksa, svi imaju lepe uspomene vezane za MZ.

 

Nakon toga a povedeni istom logikom većina bajkera prelazi na veće motore, nema zezanja oko prepravki, dobiješ veći i jači motor a ima i onih faktora ''koliko piše na cajgeru'' ili ''da li ima 500, 750 ili 1.000 ccm.''

 

Čim je ceo svet tako radio znači da je to uobičajeno pa može da se kaže i normalno.

 

MZ je ostajao u uspomenama i pravi bajkeri uvek okrenu glavu za njim, dobro je služio, prvi put je omogućio da se maknem iz svog mesta i odem na put sa još nekim.

 

Hvala mu.

 

Dolazile su nove generacije, školovale se na MZ-u sa istim uspehom i impresijama kao i predhodne i išle dalje istim putem kao i njihova starija braća, na jače mašine.

 

Moj je put bio u prvom delu isti ali nastavak nije. Sa bajkerima sam se poznavao, nastojao sam da od starijih naučim što više samo sam se sticajem životnih okolnosti više okružio muzičarima. A gde su muzičari tu je potreba bar za autom (realnije za kombijem) pa sam od svojih najužih prijatelja jedino ja imao motor dok su oni svoje džeparce ulagali u instrumente i propratnu tehniku. Zbog lakšeg transporta a i svojih trkačkih afiniteta menjao sam automobile u kojima sam stalno vukao bubljeve, pojačala, kontrabas i ko zna šta sve ne.

 

Motor sam vozio uglavnom sam i taj životni segment nisam delio sa najbližim prijateljima, sada već kumovima po svim osnovama. Društvo sa kojim sam uživao u motoru je bilo neko drugo društvo, ljudi se nisu mešali jer su im interesovanja različita a ja se nisam ni trudio da spojim nespojivo.

 

Možda je to dobro a možda i nije ali je na kraju rezultat bio taj da sam bogat za mnogo veći broj prijatelja nego što bih bio da sam se zatvorio u samo jedan krug ljudi.

 

I dok se oni između sebe nisu razumevali zbog različitih relacija (''šta tražiš danima u garaži, jesi li bre normalan'', ili ''kako ne poludiš od tolike buke, pa to je neizdrživo'') vreme je učinilo svoje, dobri ljudi koliko god bili različiti nemogu baš potpuno da se ne razumenju.

 

Takav podvojen život u koji su kasnije ušli ljudi iz sveta nauke i biznisa onemogućavao me je da imam neznam kako dobar motor, MZ je i više nego dovoljan, samo treba da valja i ništa više.

 

Međutim, posle toliko godina života sa MZ-om verovatno je i on meni dosadio ovakav kakav je. Delovi su posajali sve jeftiniji a moji zahtevi sve složeniji, hoću ga ovakvog ili onakvog, menjao bih ga kao letnju i zimsku garderobu, po potrebi.

 

A onda sam razmišljao kako je moto svet surov prema MZ-u, milioni su se naučili na njemu, savladali prve kilometre, otišli na prva putovanja, naučili kako da padaju...

 

I tada mi se javila potreba da taj ETZ ide dalje, prosto je idealan motor jer trpi sve samo treba da znaš šta hoćeš, nađeš delove i nekoga ko to ume da napravi. Deluje komlikovano ali nije, to sve posle radi idealno, baš onako kako si hteo.

 

Tako sam počeo sa inovacijama. Farbao sam motor nekoliko puta u najkvalitetnije boje i razne nijanse. Na kraju sam ga farbao i sam, četkom pa jarcem. Naravno da nevalja ali idemo opet, kupuj boju pa farbaj ispočetka.

 

U fabriku se nisam mnogu nadao, da su mogli ne bi odustajali od ETZ-a i pored novijih modela. Svestan sam bio da se svet promenio (što kaže Bokilic da je poludeo) i da tamo ljudi vode brigu čime će decu da nahrane.

 

I svi razlozi opravdani, svako ima normalne potrebe a MZ trpi, voze ga kojekakvi na razne načine i TRAJE.

 

Internet daje informacije po kojima nisam jedini koji tako razmišlja, na raznim stranama sveta ljudi vole svoje motore i unapređuju ih, prate tokove vremena a MZ to i dalje trpi.

 

Potraga po Internetu dovela me je do BJB-a, tu sam našao Majora Gashpara koji je zadenuo temu o 2T uljima (sad će MZ da popizdi :D) i u njoj aktivne poznavaoce ovih motora: Starog Vujuadina, Wice-a, Okrada... Svakak mi je ulio posebnu nadu, prepoznao sam čoveka koji je prisutan na raznim forumima, pre svega Motori HR koji zaiszta uvažavam jer nije MZ fan klub, nije zatvoren u svoje okvire, ima iskustava i od drugih proizvođača iz raznih krajeva.

Međutim, ta priča je opet imala svoje ETZ limite, dovedeš motor u stanje koje je ravno idealnom i šta onda, nema dalje?

 

U svoje ambicije o nadogradnji motora nisam hteo nikoga da uvlačim, menjao sam prenose, točkove, gume, punio viljušku svim i svačim pa sam dostigao i lične limite, neznam više i bolje, ionako sam nikakav majstor pa je i ovo što sam postigao pravi uspeh.

 

Tada je TS Chopper u meni probudio idiota bez granica, taj budži sve i svašta i samo mi je trebao još jedan takav pa da stvar krene u nekontrolisanom pravcu. Njegove sulude ideje inicirale su veliki broj naših pronalazaka i inovacija, sve je to zvučalo potpuno nenormalno u datom trenutku a ispostavilo se da je krajnje progresivno.

 

A takvi uvek pronađu sebi slične, mnogo ima primera za ovaj fenomen.

 

I tako nam se pojavio Joska, čuo čovek za nameru o elektronskom paljenju, napravio ga za jawu i ja ga ovde u ime svih najljubaznije zamolim da za naše potrebe uradi jedan takav uređaj. Joska je korektno rekao da hoće i može ali mu je potrebna pomoć oko Mz-a kao motora, treba da mu damo podatke na osnovu kojih bi radio dalje.

 

Tog momenta sam već imao u glavi komponentu novca, nisam želeo da maltretiram čoveka da projektuje uređaj, pravi softver za njega da bi nas par to stavilo na motore i to je to, hvala Joska. Mislio sam da će taj uređaj imati neviđenu komercijanu primenu jer smo u startu pošli od najvišeg cilja koji su Poljaci uradili, ovaj uređaj može samo da bude bolji, lošiji nikako.

 

I to je to, Joska je uradio uređaj i na jedvite jade smo došli do njegove cene. Mrcvario nas je mesecima, sve može, radi idealno ali nikako da kaže koliko bre to košta na kraju pa da ugrađujemo.

 

A čovek uopšte nije imao motiv da dođe do para, video je nestrpljenje a trudio se da nam da što bolji uređaj.

 

I na kraju sam ja taj uređaj platio a on ga montirao i to je to. No, to nije kupovina, Joska je nakon toga stavio još bar tri uređaja novijih generacija jer se na tom proizvodu nije zaustavio, razvijao je projekat i dalje što i danas radi.

I šta je sada tu plaćeno? Da li Joska ima cenu radnog sata i koliko je sato potrošio na sve do sada napravljene uređaje? Da li je te troškove mogao da pokrije od par ''prodatih'' komada a na tome se radilo u svom njegovom slobodnom vremenu oko godinu dana?

 

Kada sam čuo za cenu prikolice potrčao sam da što pre dam pare za nju a Peacemaker je ''prodao'' prikolicu za onoliko para koliko je iznosila cena transporta do Beograda.

I on se ovajdio, ubi Bože.

 

I Bokilic je u grupi ''sumnjivih''  :D. Imao čovek MZ-a, putovao sa njim i dan danas je vezan za njega, baš ga voli. Vozio je i prikolicu, vozio ali je nije pravio do gomile otpada. I eto izazova, mi pogodili posao, i to sam uredno platio koliko je tražio ali je njegov napor nemerljiv radu bilo kog majstora.

Ostavio sam taj krš kod njega sa sve odštampanim manualom od MZ-ove prikolice i jedan deo od Velorex 562, najpribližnijeg modela. Tada sam dao pare da bi mogao da radi i rekao mu da ne žuri, polako ali najbolje.

 

I prolazili su meseci a onda je Bokilic pomahnitao, radio je a ja sam računao i računao, nisam budala, znam šta koliko košta i ne vidim da je u celom tom poslu nešto zaradio. Onda me pitao šta ja mislim da on uradi ovo ili ono, još bi on tu nešto, šteta da se sve to radi a da se ne uradi najbolje što je moguće.

Ja se tada iznenadim, kažem mu nemoj molim te da otvaraš posao, nemogu više da plaćam motor i prikolicu pored svih sranja u životu i dvoje dece.

 

-''Imaš li ti pare za delove'' pita on odsečno.

-Pa za delove uvek ima, džabe su, nego šta ću sa delovima u kesi?

- Samo ti kupuj delove i za ostalo ne brini, treba da napravimo pravu stvar, da prevaziđemo sve do sada, da imamo najbolji motor''.

 

Lepo zvuči ali za razliku od Peacemaker-a i Joske, Bokilic nema posao i platu, on je majstor i od tog leba hrani svoju porodicu i ne treba da radi ništa bez para jer drugih para nema, to je sve.

Sa druge strane kako da odustanem od celog projekta ako svi možemo da dobijemo šta smo hteli ako ja odvojim još 100 evra, pa 50 evra, pa još 100 pa...

 

U finansijskom smislu debakl, svi propadosmo sa MZ-om, odrekli se ljudi u prenesenom smislu od života, od kućnih prihoda pa i vremena provedenim sa najdražima umesto montiranja u garaži.

 

Nije se desilo da sam sa Joskom nešto završio za pola sata, ostajali smo do duboko u noć u garaži i molio sam Boga da nas komšije ne isteraju motkama odande, pali se, turira, smrdi pola Vojvodine...

 

Pored prikolice Crnac se sa dušom rastao na izletu, nije trebalo ništa da se radi, dosta je zameniti karike i eto rešenja z apola sata sa sve kafom.

 

Međuti, kada se skida cilindar zašto ne bi videli šta je unutra, to je prilika. A unutra kaže Bokilic ''stanje besprekorno'', dosta samo karike.

 

JA kažem da kada već uzimam karike šato ne bi i klip, nije neki trošak. Odlično, daj taj klip.

 

MA kada je već klip što ne bi bio 75,5, nije obrada toliko skupa da ću umreti zbog toga.

 

Ne bi on to, fabričko je fabričko i provereno će da traje, ovako nemože da garantuje jer nezna, nije ga bušio na 300ccm.

 

Ja kažem da ne mora da traje, 'ajde da vidimo šta je to ustvari pa sad ako crkne šta da se radi, iz početka kao i ko zna koliko puta do sada.

 

On ćuti, kaže javiće se.

 

Javi se uveče i kaže da je zvao i ovoga i onoga telefonom, da se informiše, da pita za savet, da vide kako su ljudi rešavali probleme pa da vidimo šta mi na kraju da radimo.

 

Opet ja tu nemogu da budem budala, znam ko šta radi sa MZ-om u zemlji pa shvatim da je zvao SVE koji su imali šta pametno da kažu oko toga, ceo dan je čovek telefonirao, zvao Jožefa sa Buvljaka, Mikija jawu, čuo se sa Drumskomlisicom i Zoranom iz NS, ma pitaj Boga koga i čiji sve telefon nije okrenuo.

 

Vidim ja da ni pošta nemože da isporuči toliko delova bez oštećenja pa potrpam u kola i po ko zna koji put za Svilajnac.

 

I kao i u Joskinom slučaju, sve čovek radi i kada dovede stvar u savršeno stanje nevalja ovo i ono, ih što to nisam ovako mada je moglo i onako..

 

A radi da nemože bolje.

 

sada mu je loš klip, nekvalitetno, Poljaci ga rade pa ko zna šta je to a i ima dve karike usmesto tri, uvek sve može bolje.

 

I sad nevalja prikolica. pa ta prikolica nikada neće valjati kao i Crnac, uvek sve može bolje samo što sada već negde granica mora da se nametne, propali su i Nemci a ne mi.

 

Kada sve pogledam što sam pisao nije mi žao što sam otvorio dušu, pisao sam o izuzetnim ljudima koji su dali za MZ sve što su mogli, imali i znali. Pisao sam o pravim poznavaocima svog posla, požrtvovanim i predanim radnicima i najvrednijim prijateljima koje u moto svetu čovek može da stekne.

 

I što od navedenog nije manje važno, možda su mnogi ostali dužni MZ-u ali MZ Svet nije, ulagalo se u momentima kada model motora više niko ne proizvodi i kada je fabrika pred zatvaranjem.

 

Siguran sam da kada je je tvorac zamišljao kraj ovakvog izuma da ga nije video sa suzama nego baš ovako kako je i nastao, uvek u razvoju.

 

Mi smo pažnju usmerili na prikolicu jer je jedina, atraktivna i nova i dok se detalji oko nje ne doteraju Crnac će da se razrađuje.

 

No, da ne zaboravimo, to je motor od 300 ccm, kompletno nov sa svim najkvalitetnijim delovima do kojih smo mogli da dođemo u datom trenutku i imaće na sebi uređaj Joskine najnovije generacije.

 

A onda će dobiti i plinski uređaj.

 

U zabludi je svako ko misli da je zatvaranjem fabrike MZ propao, svi smo mi prolazni a MZ će još dugo, dugo purnjati i jurcati po vrletima ove planete.

 

Volim MZ.  :-*

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Vujo, ti si legenda, car, manijak s tipkovnicom pod rukama. Divim ti se i to ozbiljno mislim. Ti si jedan od rijetkih koji mogu napisati tako dugačak teskt koji kad čitam samo se smijem, da me netko gleda mislio bi da sam lud. Oni koji te neznaju mogu samo žaliti.

Crnca ćemo srediti, tu brige nema, plan imam, samo ga treba realizirati!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja