Jump to content

Moto Zajednica

Gvozdena čudovišta

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Aj da oladimo kocnice i da se malo vratimo na temu Gvozdenih Motora.

 

0takoje.gif Da Honda CBX ne bude usamljena 1zvizduk.gif:

 

ben-076-1976-41-944x574-benelli-750-sei-32856.jpg

 

Benelli-cob.jpg

 

8389.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Odlicna tema :takoje:

 

 

Izvinjavam se na off-u... al` je`ovakva u tvom posedu, F, Super Sport? :takoje:

 

Retro_6.jpg

Ova je F2, moja je F0 sa rezervoarom od K serije...

dsc0025resize.jpg

moja je prva F serija SS 1975-to a razlikuje se od F1 samo po karburatorima, moji su bez vakuma-leptira(jedna sajla vuce viljusku koja dize sibere)!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Aj da oladimo kocnice i da se malo vratimo na temu Gvozdenih Motora.

 

Stavrno nema smisla 1lol.gif, pa ni jednog BMW-a na listi. Ovo "gvozdeno cudoviste" je odgovor Hondi i Kawi na "trku u naoruzanju": R 90 S (1973-76)

 

BMW_Kawasaki_Laverda_Klassiker_Big_Bikes_031.jpg.1969502.jpg

 

 

I jos jedan "heavy metal" model - Yamahin iz druge polovine 70-ih - koji zasluzuje da se pomene. Nije se odlikovao nekim performansama, ali je bio interesantna konstrukcija (3 cilindra, kardan) i za tadasnje vreme pravi sport-turer. Posle Honde GL 1000 bio je tek drugi japanski mas-model sa kardanom i smatran je konkurencijom evropskim kardan-turerima od BMW-a i Moto-Guzzi-ja : XS 750 (1976>, 1980>kao XS 850)

 

xs750_st.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

...

 

I jos jedan "heavy metal" model - Yamahin iz druge polovine 70-ih - koji zasluzuje da se pomene. Nije se odlikovao nekim performansama, ali je bio interesantna konstrukcija (3 cilindra, kardan) i za tadasnje vreme pravi sport-turer. Posle Honde GL 1000 bio je tek drugi japanski mas-model sa kardanom i smatran je konkurencijom evropskim kardan-turerima od BMW-a i Moto-Guzzi-ja : XS 750 (1976>, 1980>kao XS 850)

 

 

 

...fotkano prosle godine-ekstra uradjena od strane ovog tipa iz Kragujevca!

42752739166064282791904.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Нови Сад Србија
  • Motocikl: Gazela

Човек се зове Пеђа(из Крагујевца) има велику колекцију правих гвоздених мотора :takoje: одличан је мајстор и друг :moto3:

 

14-1507201219.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Prošle jeseni smo Peđa i ja razgovarali o ovom motoru i zaključak da je podosta koštao,inače farbao pok. Zvonko iz Trstenika,mehaniku Peđa...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Mnogi i neznaju ili su zaboravili legendarni Njemacki MUNCH4 1200 TTS, cetvorocilindras sa zracnim hladjenjem iz 1967-me godine koji je bio u proizvodnji do 1976.-te godine u verziji 1000 - 1200 i 1300 ccm. Masina je preuzeta od automobila NSU Printz koji je bio veoma popularan u EX Yu krajem 60-tih i 70-tih godina.

 

muinch-tts-68.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Човек се зове Пеђа(из Крагујевца) има велику колекцију правих гвоздених мотора :takoje: одличан је мајстор и друг :moto3:

 

14-1507201219.jpg

pedja vatrra,moj dobar drugar :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: DOBANOVCI
  • Motocikl: RSV 1000,R6,Fiat 126-GSXR1100r,CBR1000 streetfight,GSXR1100R.GPZ600R

evo da se i ja ubacim..danas sam se setio kroz pricu sa drugom kako sma imao neku trkacku yamahu 250ccm iz nekih 1970-80god...e ovako secam se da je imala 2 klipa,250kubika i bila je skroz trkacka,imala je i trkacke gume nove na njoj,ja sam je uzeo sa rasturenom masinom puko joj je klip,imala je oklop i samo obrtaljku,sve je bilo u jadnom stanju tako da je posle 5dana zavrsila u gvoznju..to je bilo pre nekih 5-6god i bas mi je krivo sto sam je i bacio..evo slike sa neta slicna je ovoj ili je bas isti ne mogu tacno u detalj da pogodim oklop je isti to vidim...

kgrhqzpye7bcvi0kbpidgrl.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

evo da se i ja ubacim..danas sam se setio kroz pricu sa drugom kako sma imao neku trkacku yamahu 250ccm iz nekih 1970-80god...e ovako secam se da je imala 2 klipa,250kubika i bila je skroz trkacka,imala je i trkacke gume nove na njoj,ja sam je uzeo sa rasturenom masinom puko joj je klip,imala je oklop i samo obrtaljku,sve je bilo u jadnom stanju tako da je posle 5dana zavrsila u gvoznju..to je bilo pre nekih 5-6god i bas mi je krivo sto sam je i bacio..evo slike sa neta slicna je ovoj ili je bas isti ne mogu tacno u detalj da pogodim oklop je isti to vidim...

kgrhqzpye7bcvi0kbpidgrl.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

i na kraju smo utvrdili da je to moja bivsa makina :takoje:

kud sam se zeznuo da je prodam,danas bi vredela nesto...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+
BMW,Guzzi iz tog doba su imali jednoklipna klešta,o čemu vi pričate

 

80-tih su Brembo klešta bila fiksna sa dva naspramna klipa, i postojale su tri veličine zavisno od veličine - težine motocikla. Vrhunac je bila zlatna ("oro") serija, koja se koristila na trkačkim motorima u kombinaciji sa plivajućim diskovima. Gotovo svi poznatiji italijanski motori imali su "Brembo" sa dva klipa. BMW iz 80-tih je takođe imao ovakve kočnice, a i klešta na MZ ETZ modelima su kopija (odgovaraju iste gumice!). BMW R45/65, a verovatno i ostali modeli, imali su poddimenzionirane diskove i klešta u odnosu na težinu ( 1 disk 260 napred, doboš nazad, a MZ 1x280!) Inače, najluđi motor koji sam vozio bila je Yamaha RD350LC iz`81. baš zbog kočnica i ciklistike. Osećaj pri 180km/h bio je ... ma to mora da se doživi... i preživi!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: DOBANOVCI
  • Motocikl: RSV 1000,R6,Fiat 126-GSXR1100r,CBR1000 streetfight,GSXR1100R.GPZ600R

Bokilic : jeste 100% tvoja nemoguce da su bile 2 iste u isti detalj..

ja je nikad nisam video nigde niti kako radi,kako ide niti nista...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 278 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp XL 650

Pričate o motorima koji su se vozili otprilike kada sam se ja rodio ili koju godinu pre. Zaista uživam čitajući vaša iskustva. Nikada nisam vozio nijedan motor koji ste naveli, ali sam se zalepio na temu "ko mutav". Svaka čast :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Bokilic : jeste 100% tvoja nemoguce da su bile 2 iste u isti detalj..

ja je nikad nisam video nigde niti kako radi,kako ide niti nista...

pa kako da vidis kad sam je ja prodao sa ajsnutim klipom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Evo moje babe :)

'81. god... sve na njoj je oridjidji osim retrovizora i rucki...

 

Slazem se sa komentarima da ove mrcine imaju jako lose kocnice.

'Suva' tezina ovog motora je 255kg+4L ulja+20L benzina.. Da zaokruzimo na 280kg.

Ja imam 95kg, devojka 70kg + prtljag od jedno 10kg minimum... Znaci ukupna tezina, tj. masa koju treba zaustaviti je oko 450kg. Tako optereceni smo isli i 140-150kmh (auto put), ali mi je trebalo jedno 400m da se zaustavim :D Napred jesu dupli diskovi, ali su jednoklipne kandze, a pozadi ima dobos, pa jos gumena kociona creva.. STRASNO! :)

 

Kad sam seo na CBR1000f (18 godina mladji od CB-a) sa devojkom i istom kolicinom stvari, koci kao luuuuDD! Ima duple diskove, dvoklipne kandze i disk pozadi...

 

evo par fotki:

 

honda6ivi.jpg

 

736561_447631085303813_1881428516_o.jpg

 

180503_132073026859622_2713994_n.jpg

 

168983_132071980193060_4498695_n.jpg

 

399274_436120876454834_635536745_n.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

[

quotestaviti je oko 450kg. Tako optereceni smo isli i 140-150kmh (auto put), ali mi je trebalo jedno 400m da se zaustavim] Jesi kočio kočnicom ili podizao jedro.Jeste da ima slabije kočnice al ga ti pretera :lol:

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Evo moje babe :)

'81. god... sve na njoj je oridjidji osim retrovizora i rucki...

 

Slazem se sa komentarima da ove mrcine imaju jako lose kocnice.

'Suva' tezina ovog motora je 255kg+4L ulja+20L benzina.. Da zaokruzimo na 280kg.

Ja imam 95kg, devojka 70kg + prtljag od jedno 10kg minimum... Znaci ukupna tezina, tj. masa koju treba zaustaviti je oko 450kg. Tako optereceni smo isli i 140-150kmh (auto put), ali mi je trebalo jedno 400m da se zaustavim :D Napred jesu dupli diskovi, ali su jednoklipne kandze, a pozadi ima dobos, pa jos gumena kociona creva.. STRASNO! :)

 

Kad sam seo na CBR1000f (18 godina mladji od CB-a) sa devojkom i istom kolicinom stvari, koci kao luuuuDD! Ima duple diskove, dvoklipne kandze i disk pozadi...

 

evo par fotki:

 

 

Al´ zato ta "mladolika" ´iljadarka nikada nece biti tako lepa k´o ta tvoja "gvozdena baba"! :zvizduk:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81
quotestaviti je oko 450kg. Tako optereceni smo isli i 140-150kmh (auto put), ali mi je trebalo jedno 400m da se zaustavim]

 

Jesi kočio kočnicom ili podizao jedro.Jeste da ima slabije kočnice al ga ti pretera :lol:

 

Nisam mislio bukvalno 400m... ali da treba mnogo - TREBA! :nanana:

 

 

Al´ zato ta "mladolika" ´iljadarka nikada nece biti tako lepa k´o ta tvoja "gvozdena baba"! :zvizduk:

 

Potpuno se slazem... Nije lepa kao bakuta, nema dusu kao bakuta, nit se okrecu na ulici za 'iljadarkom :) Ali jbg, pouzdanija je od babe mnooogooo. Baba redovno ide kod Dr. Bokilica na sistematski i facelifting, ali ne vredi... stigle je godine :P

 

Ma lepa je i 'iljadarkaF, lutkica, ne bih se bunio da mi je neko pokloni :zvizduk:

 

Ni ja se ne bih bunio da su mi je poklonili i da nisam morao da 'pljunem' onoliko kesha. Ali sta je tu je :P:moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6929 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pisajuci o eri turbo motocikala, ne mozemo izostaviti Hondu CX650 Turbo za koju mnogi kazu da je najkompletniji motocikl iz tog kratkotrajnog turbo talasa.

GG551-5.jpg

 

Uprkos tome sto je u to vreme Honda bila najveci proizvodjac motocikala, konkurencija im je disala za vratom te su Hondi bili vrlo svestni situacije i trazili su nacine da zadrze poziciju. Jedan od nacina jeste nova tehnologija i njena implementacija.

 

Medjutim, tih godina, iako su bajkeri bili uglavnom mlada populacija zeljna snage i brzine, ekonomska situacija je bila poprilicno tmurna zajedno sa velikom zabrinutoscu za ekologiju i bezbednost doneti su zakoni i regulacije koje su bez milosti kastrirali konje (kilovate). Inicijalno, Honda CX500 se uklapa u tadasnju situaciju: motocikl srednje kategorije, pogodan do paba i za touring, tih, umerene potrosnje, ekoloski prihvatljiv i na kraju, poprilicno pouzdan zahtevajuci minimalno i jednostavno odrzavanje. Tehnicki gledano, V agregat, 4 ventila po cilindru, 5 brzina, vodeno hladjenje i nove ComStar felne sa tubeless gumama, po prvi serijski na motociklu uopste.

Honda%20CX500%20-81%20oik.jpg

 

Kroz praksu, zaista se pokazao kao pouzdan i druzeljebiva masina, prodavala se lepo, ali u svakoj prici postoji to cuveno ''ali''. Sama po sebi bila je malo dosadan sklop a Honda je zelela da pokaze da umeju da naprave jos vise od jednog pouzdanog motocikla dok je istovremeno CX500 bio idealna platforma za nesto novo i uzbudjujuce. Posle eksperimentisanja sa kompresorom, doneta je odluka da agregat bude pothranjen turbinom i tako je nastao CX650 Turbo.

 

Honda_CX650_Turbo_Mechanicals_by_Azraphale.jpg

 

Tih godina za turbo pothranjene agregate vazilo je jedno, a to je kao i kod Kawe o kojoj smo pisali bilo, turbo kasnjenje. Vremenski period dok turbo ne napravi potisak. CX650 nije bio izuzetak i vozio se po veoma jednostavnom pravilu, umereno kroz krivine, pre zavrtanja gasa uhvatiti liniju i ''ispaliti se''. Performanse su zaista bile sjajne, tadasnje litre su se tesko nosile sa turbo konkurentom, mada je CX650 zbog klirensa i tezine iziskivao veliki trud i napor za brzu voznju kroz planinske puteve oko cega su sve novinarske redakcije slozile i kao takav, najbolje je funkcionisao kao sport touring motocikl. Bez mnogo vibracija, poluga stelujuceg amortizera je bila pristupacna u voznji a oklopi su sjajno stitili bajkera prosecne velicine.

 

 

Tehnicki gledano, mehanika je bila nocna mora za vecinu majstora a i elektricara jer je imala direktno ubrizgavanje sa nezavistnim pomocnim sistemom u slucaju kvara primarnog sistema. Alternator je pregorevao, anlaser je takodje imao puno problema sa frajlaufom. Sve je to bilo resivo, mada je npr. za zamenu alternatora mora biti izvadjen ceo agregat iz rama. >:(

Naravno, Honda je bila svestna komplexnosti te je mehanicare slala na specijalizacije i nekoliko primeraka donirala skolama, stim sto su profesori bili u obavezi da nakon zavrsetka produkcije uniste primerak.

 

Uprkos svemu, CX650 je za ono vreme bio promasen model iz vise razloga:

Prve godine je prodato preko 1000 primeraka uglavnom u US, vec sledece godine Yamaha je postigla veci trzisni uspeh, nakon toga je ekonomija upala u krizu i ljudi su jednostavno prestali da kupuju motocikle. Honda je morala da proizvodnju usmeri na vec ustaljene modele i na CX je stavljen pecat. Najjaci opstaju a slabost CX-a Turbo je bila ta da nije ispunila ocekivanja kupaca. Taj ideal o voznim karakteristikama i troskovima srednjeg motocikla sa performansama litre jednostavno nije bio ostvariv.

Danas je ovo jedan od najredjih Hondinih motora i pravi kolekcionarski dragulj. Nije mi poznato da ih u Srbiji ima, mozda stariji bajkeri poznaju negde nekog ko je posedovao ovako nesto iako bi verovatno na nekom moto skupu bila predmet sprdnje ispod nekog drveta :neznam:

 

 

Sve u svemu za mene licno fantastican motor!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

V motor,4 ventila ,5 brzina,tubeles felne Honda je koristila daleko pre izlaska cx650...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6372 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Jadan moj poznanik i da kazemo kolega iz okoline Pozarevca je imao CX500 Turbo. Nismo se ni culi ni videli godinama, ali znajuci koliko je voleo taj motor, trebalo bi da ga jos uvek ima. Mislim da je bila nesto sva zlatna i to bi trebalo da joj je original boja. Znam da sam ostao prilicno bez teksta kada ga je isterao iz nekog sobicka da mi ga pokaze, znajuci da i ja volim to gvozdje na dva tocka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja