Jump to content

Moto Zajednica

Gvozdena čudovišta

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Hmmmm... Ko nije vozio starkelju od trideset godina ne zna sta znaci lose kocenje. Moj BMW ima 30 ks,brzine nisu neke i kocnice su mi ispravne 100%,ali kad treba stati SAD! sa tehnologiom od pre pola veka...leleee... Ko vozi stari motor treba i glavu da stavi u to vreme,da zna koliko njegov ljubimac moze i onda nema nikakvih problema. A sto se tice ove gvozdjusije,i njemu slicnim masinama... Ovo je samo za muzej i nista drugo. Niti moze da se vozi po ulici kako Bog zapoveda,niti treba unistiti ovako retke modele kojisu ostavili neizbrisiv trag u istoriji moto industrije.

 

Ne bih se složio sa tobom.. 15K sam prešao za sezonu vozeći se sa raznim motorima..čak bio i na kursu za redare gde smo malo više ispitivali granice kočenja u kontrolisanim uslovima.. sugurno da ne koči kao R, ali to je F :moto3:

Ne zaostaje ni za jednim modernijim motorom, meni su jedino smetale al felne u kombinaciji sa našim rupama..

i veliki migavci pozadi :jee:

 

moja tetka gvozdena, mislim da ću je registrovati sledeće sezone i malo više voziti :D

 

2009%5C06%5C25%5Cbikepics-1708885-800.jpg

 

Koči ona vrlo dobro za tadašnju tehnologiju, pre bih se izrazio. Kažem na osnovu ove moje male, 400 kuba. Ima dva puna diska napred sa PO dva klipa, nazad doboš. Zadnja koči odlično ali prednja odaje utisak kao da može to i bolje. A motor ima 185 kila prazan. A možda je do pločica... :neznam:

Doduše, pričam za situaciju sa suvozačicom pozadi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: zemun

 

Hm... ovde je u pitanju neka zabuna :stabre: Ako moze "mala" konstruktivna primedba:

 

 

....Prvi Hondin model uopste sa DOHC agregatom je naslednik ovog izvornog modela i imao je oznaku CB 750 K (svima prepoznatljiv po 4 izduva) i predstavljen je 1977. (na trzistu je od 1978. godine). 1981. sledi i varijanta CB 750 Bol d´Or, izvedena od CB 900 F Bol d´Or.

 

 

Apsolutno netacno.

 

Prvi Hondin DOHC model u serijskoj proizvodnji bila je dvocilindricna CB 450 koja se pojavila 1965. godine, znaci daleko pre '78. god. koju ti spominjes.

 

A Honda CB750F se pojavila 1980.g. a ne '81. mada to i nije toliko bitno. Par primeraka se moglo te godine videti i u Beogradu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Apsolutno netacno.

 

Prvi Hondin DOHC model u serijskoj proizvodnji bila je dvocilindricna CB 450 koja se pojavila 1965. godine, znaci daleko pre '78. god. koju ti spominjes.

 

A Honda CB750F se pojavila 1980.g. a ne '81. mada to i nije toliko bitno. Par primeraka se moglo te godine videti i u Beogradu.

 

Apsolutno si u pravu. Skoncentrisao sam se na ove vece 4-cilindricne modele, posto smo govorili o 70-im. Trebalo bi da glasi "Hondin serijski 4-cilindricni DOHC agregat"

 

motor_l.JPG

 

 

Sto se tice godina pojavljivanja nekog modela... moguce su razlike... iz raznih razloga uvodjenje na pojedina trzista nije uvek bilo istovremeno, cak ni u istoj godini. Sto se tice CB 750 F u Beogradu 1980. ili 1981. mislim da zavisi odakle su uvezene.

Promenio član unas
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Да ли је могуће побољшати кочење код старијих "гвоздених чудовишта"? Неком данашњом техником? Знате већ зашто питам...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@-Sr3k0

 

Naravno da je moguće - stave se novi diskovi i nova kočiona klešta ( plivajući ventilirajući diskovi i višeklipna klešta, pancir creva ), samo posle taj motor bolje koči, al nije original .

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Moja bre ima disk pozadi.. u kombinaciju sa pancir crevima i dobrim pločicama to je dovoljno.. a ne bih sve to pričao da nismo merili tragove kočenja, tj maksimalnog kočenja,, a bez da zablokira točak :moto3:

 

Laza je bio impresioniran mogućnošću gvozdenije.. a nema pancir creva :jee:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

@-Sr3k0

 

Naravno da je moguće - stave se novi diskovi i nova kočiona klešta ( plivajući ventilirajući diskovi i višeklipna klešta, pancir creva ), samo posle taj motor bolje koči, al nije original .

 

 

Al' zato koči za sve pare...najbolja kočnica koju sam probao je bila na jednom GSXR 600,otprilike doterana ovako kako je Lale napisao,uzgred su i pločice bile pažljivo odabrane posle raznih experimenata.E to je bilo pravo ali je cela prepravka koštala kolko pola motocikla(skoro novog)...

 

Нешто овако?

 

kawasaki_900_Z1.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Nešto nisam primetio da loše koči,vozim je (cb750k 79") dvadesetak godinapost-16993-0-13822300-1357504085_thumb.jpg:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Hmmmm... Ko nije vozio starkelju od trideset godina ne zna sta znaci lose kocenje. Moj BMW ima 30 ks,brzine nisu neke i kocnice su mi ispravne 100%,ali kad treba stati SAD! sa tehnologiom od pre pola veka...leleee... Ko vozi stari motor treba i glavu da stavi u to vreme,da zna koliko njegov ljubimac moze i onda nema nikakvih problema. A sto se tice ove gvozdjusije,i njemu slicnim masinama... Ovo je samo za muzej i nista drugo. Niti moze da se vozi po ulici kako Bog zapoveda,niti treba unistiti ovako retke modele kojisu ostavili neizbrisiv trag u istoriji moto industrije.

 

Ne bih se složio sa tobom.. 15K sam prešao za sezonu vozeći se sa raznim motorima..čak bio i na kursu za redare gde smo malo više ispitivali granice kočenja u kontrolisanim uslovima.. sugurno da ne koči kao R, ali to je F :moto3:

Ne zaostaje ni za jednim modernijim motorom, meni su jedino smetale al felne u kombinaciji sa našim rupama..

i veliki migavci pozadi :jee:

 

moja tetka gvozdena, mislim da ću je registrovati sledeće sezone i malo više voziti :D

 

2009%5C06%5C25%5Cbikepics-1708885-800.jpg

 

 

Iskreno da vam kažem...kao stariji čovek koji je svašta probao :D

 

Japanski motocikli toga vremena imali su jako loše kočnice a kombinovano sa povelikom težinom motocikla sve zajedno je to bilo još gore...

 

R-ovi se takođe nisu proslavili a prvi motocikl s koga sam zveknuo o ledinu zato što nije mogao da ukoči valjano je bila Yamaha FZ 750...

 

Vozao sam Hondu CB 650 (sa dva diska napred i dobošem pozadi)i mogu vam reći da je to bilo vrlo neprijatno iskustvo što se kočenja tiče-pri jakom kočenju zadnji točak voli da zablokira i zanese motocikl a prednja kočnica nema efikasnost da zaustavi isti...

Po mokrom putu bilo je bolje ne kočiti jer je pad gotovo siguran...

 

Da vam ne pričam kakav je osećaj bio na npr.Yamahi XS 1100 ili Hondi CBX(motocili težine blizu 300 kg :ups: ...

 

Da probaš Vlajko neki italijanski motocikl iz tih vremena video bi šta je kočnica :jee:

 

Znam o čemu pričaš, pošto brat od moje devojčice ima Yamahu XS 1100....kočenje tog čudovišta sa jednim klipom na kočionim klještima je misaona činjenica. Nije mi jasno kako su to japanci zamislili.....kada stegneš jako prednju kočnicu vidiš kako se kočiona klješta uvijaju(šire).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

BMW,Guzzi iz tog doba su imali jednoklipna klešta,o čemu vi pričate :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Znam o čemu pričaš, pošto brat od moje devojčice ima Yamahu XS 1100....kočenje tog čudovišta sa jednim klipom na kočionim klještima je misaona činjenica. Nije mi jasno kako su to japanci zamislili.....kada stegneš jako prednju kočnicu vidiš kako se kočiona klješta uvijaju(šire).

 

Po ovome ispade da su Japanci pravili motore da ubijau ljude po Evropi i Americi, jer je njihovo trziste bilo ( neznam kako je sad ) ograniceno na motore do 750ccm. :zbunjen::lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

BMW,Guzzi iz tog doba su imali jednoklipna klešta,o čemu vi pričate :zbunjen:

 

obrati pažnju na prednje kočnice....nagradno pitanje , koliko klipova misliš da imaju ove kočnice?

 

 

post-94-0-72587900-1357551879_thumb.gif

 

 

Probaj zaustaviti ovo čudovište od 280 kg pa naviše (ova u garaži ima debelo preko 300 kg)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Znam o čemu pričaš, pošto brat od moje devojčice ima Yamahu XS 1100....kočenje tog čudovišta sa jednim klipom na kočionim klještima je misaona činjenica. Nije mi jasno kako su to japanci zamislili.....kada stegneš jako prednju kočnicu vidiš kako se kočiona klješta uvijaju(šire).

 

Po ovome ispade da su Japanci pravili motore da ubijau ljude po Evropi i Americi, jer je njihovo trziste bilo ( neznam kako je sad ) ograniceno na motore do 750ccm. :zbunjen::lol:

 

po ovome ispada da pišemo nešto bezveze,zar ne?....druže jedan taj primerak mi stoji u garaži generalno restauriran sa originalnim delovima....o čemu onda treba raspravljati? Kupi i ti jedan pa se uveri,ok? Vozim ga par puta godišnje pošto me brat od moje devojčice stalno uverava kako taj motor ima dušu, međutim ja njegovu dušu vidim svake toliko vremena kada treba nešto da se popravlja (trenutno je na redu nabavka ventila....cena sitnica....samo 364 eura+PDV........živeo BMW1nanana.gif)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Nije u pitanju broj klipova vec povrsina disk plocica i snaga potisaka ulja na klipove,a tu je presudan glavni kocioni cilindar, kvalitet kocionih crijeva i ulja. ;)

 

P.S.

Vozio sam 5 godina ( 81 - 86 ) SUZUKI GS 850 G koji ima 273 kg i nisam imao problema sa kocenjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Istina je da su Japanci 70-th i 80-tih bili u disproporciji agregat VS ciklistika,ali je i cijena bila primjerena tome. Japanac od 1000 ccm je bio cca 9000 DM ,a svaki Evropski motor te kubikaze cca 12000 DM i obrnute disproporcije ciklistika VS agregat. ;) O malim "ponijima" ne treba ni diskutovati,jer je sve islo u korist Japanaca. :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja