Jump to content

Moto Zajednica

Spremanje za zimu

Voznja zimi ?!?  

65 članova je glasalo

  1. 1. Da li vozite motor tokom zimskog perioda?



Recommended Posts

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

WTF?!

Ja 'tedo' da kažem da ga treba staviti na toplo (ne pretoplo) suvo mesto (grejana garaža npr), ali sad...

" Batteries are stored in a cool, dry environment for best results since high temperatures increase the self discharge rate and plate corrosion."

?!

E svašta. Ili se neko malo zajebavao i sprdao sa vikijem i sada nam se iz pokrajka smeje, ili sam ja preskočio neki čas elektrotehnike...

:neznam:

Ja po onoj logici - sa opadanjem temperature aku gubi kapacitet:

Na +15 moš da verglaš pola sata, ali ako se temp spusti na -15 - moš da verglaš 3min...

Valjda?

Pa ovih dana mi je baš loš aku, i osetno sporije vrti na osetno nižim temperaturama...

 

Ali sada ova teorija...

:neznam:

Nije da ne verujem vikiju, ali može li neki kolega koji se bolje razume u struku da kaže neku reč...?

 

A ja polako ispred ogledala uvežbavam "kolega Alekaandre, izvinjavam se, bio si u pravu, a ja ne..." :/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Ma daj brate opusti se kakvo izvinjenje, ovde smo da naucimo ;)

U bateriji se odvija hemijski proces usled koga nastaje struja (uglavnom ima 6 sekcija svaka po 2 volta na red) itd, idealni uslovi za odvijanje hemijskog procesa u ovom slucaju su visoka temp, a niska temp znaci obrnuto.

Plate corrosion misle da ploce unutar aku polako oksidiraju i tad on sam gubi kapacictet i mogucnost da uskladi tj da drzi jak napon duze vreme.

Sto znaci da PUN AKUMULATOR TREBA DRZATI NA HLADNOM (i uvek ga odlagati napunjenog).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

Znaš zašto izvini - jer sam mogao da se zakunem da sam u pravu. I umalo da se ne napravim pametan - i ne napišem moj post. Ili bar da stavim drugog smajlija: :popovanje:

Da nisam - još bih živeo u ne znanju... ;) - ili bolje - zabludi :lol:

 

Nego... Ajde sada da zaključimo - pad temperature pogoduje skladištenju akumulatora. Ali pad - dokle? Vidim na Vikiju su se ograničili na 0 stepeni C - a šta ako padne na -10. Ili pošaljem ga da prezimi u Sibiru kod tetke na verandi -40? Hoće li mu to još više prijati ili ima optimalni minimum? :staa:

 

I čekaj bre, šta je sa onom mojom pričom da aku gubi snagu sa padom temp? Pamtim da sam negde čitao (pre cirka 10god, pa od prilike vrednosti)

20 stepeni - 100%

0 - 70%

-20 - 30%

 

kao prazni se sam ili gubi kapacitet bem li ga sa padom temperature - kako se to onda uklapa u priču tvoja postovana slika da na 0 stepeni olovni aku za 6 meseci izgubi samo 3% ?! :staa:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 GT 2022

IMO Akumulator gubi snagu kod pada temperature jer se pri niskim temperaturama sporije odvijaju hemiski procesi (cestice postaju sporije) shto bi znacilo da se manje/sporije trosi.

 

Imate onu "foru" sa vodom, koja ce voda pre da se zaledi ona sa 5 stepena celzijusa ili ona na 30. Pa pre ce ona sa 30 jer je toplija pa se brze odvijaju hemiski procesi. Takodje ste mozda vidteli kako prokljuchalu vodu izbace iz metalne posude na -30c i ona se u vazduhu momentalno zaledi.. to se ne bi nikada desilo sa vodom koja je recimo na 5c.

 

Sto ne znaci da treba da se stavi na -40c jer ce tada da zaledi. E sada desava se sledece (ne znam strucne izraze i kako lepo da objasnim ali pokusacu). Ako se nesto ledi sporo onda se prave kristali leda koji ostecuju materiju koja se ledi.. sto se brze zaledi, manji/manje ce se kristala leda napraviti. Tako da pomaze samo ako uspes da zaledis akumulator (ili bilo sta drugo) momentalno sto je nemoguce (barem za nas :P )

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Interesantno ovo za vodu. Jedno laicko razmisljanje: Ta kljuchala voda, prije nego se zaledi, mora prvo u jednom trenutku imati temperaturu od 5 stepeni.

Kad se to desi, onda vise nema razlike izmedju te vode i one koja je vec bila 5 stepeni.

Sta sam propustio?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Evo malo vise o tome : http://math.ucr.edu/home/baez/physics/General/hot_water.html

A akumulatoru ce biti sasvim dobro u nekom podrumu gde je hladno. To ne znaci da se nece desiti samopraznjenje.Hoce,ali malo sporije.

Ja ako ne vozim(zbog snega i leda :) ) dopunim akumulator svake dve nedelje.I evo,izgurao je i cetvrtu sezonu bez problema.

U garazi je temperatura nekim danima bila do -5.

Uz onaj link sto je Mrva dao,evo ga i ovaj : http://en.wikipedia.org/wiki/Lead%E2%80%93acid_battery

A ovo mi se najvise dopada,posebno na dnu stranice u FAQ-u http://www.progressivedyn.com/battery_basics.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Znaš zašto izvini - jer sam mogao da se zakunem da sam u pravu. I umalo da se ne napravim pametan - i ne napišem moj post. Ili bar da stavim drugog smajlija: :popovanje:

Da nisam - još bih živeo u ne znanju... ;) - ili bolje - zabludi :lol:

 

:D :D :D

 

 

IMO Akumulator gubi snagu kod pada temperature jer se pri niskim temperaturama sporije odvijaju hemiski procesi (cestice postaju sporije) shto bi znacilo da se manje/sporije trosi.

 

Sto bi znacilo da nije u snazi, tj na nizim temp ne moze da da jacinu struje koju bi dao na visoj temperaturiji, hladno ne godi "proizvodnji" ali gori "skladistenju" a o tome mi i pricamo ovde. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 144 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F '92, Aprilia Leonardno 125 1997, Honda silver wing 600 '02, BMW F650 gs 2008.

Znaci da zakljucimo?! Akumulator se skida i ostavlja u hladnu prostoriju, a ne u toplu.

 

 

 

A recite mi sta radite sa masinom. Moj motor je dosta star '92 god pa zato pitam. Recimo da li dobro ocistite lanac i lancanike, OBA, ili samo standardno. Da li imate poseban nacin spremanja motora za zimu osim skidanja akumulatora :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6301 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Odvezem u garazu, spustim copavu, okrenem kljuc u levo, naslonim ga na copavu, iz kofera povadim rukavice, podkapu i neki zalutali duks ukoliko ga nadjem (zbog pranja)...Ako stignem, onda operem i motor 0takoje.gif

Potpuno isto. Ako zazelim da mu cujem zvuk, ispustim malo goriva iz locneta karburatora da dodje sveze gorivo (iskustvo me naucilo da tako mnogo lakse pali) i palim. Ako nece da upali i istrosi se akumulator, stavim ga na punjenje, onda me obicno i prodje volja da mu "cujem glas" :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

jedan dobar majstor mi "prodao" foru... ako imate neki jachi magnet, tipa onaj neodimijumski iz hard diska, zalepish ga sa donje strane rezervoara na strani suprotnoj od slavinice, on tu bleji i skuplja metalne opiljke/rdju i sranja, pa posle to onom pipaljkom sa magnetom izvadish, ako se nakupi...

akumulator, ja koristim gel, valjda oni bolje podnose zimu, tako da kad je bash bash hladno (sneg) skinem ga i u sobi bleji dok se "bjelo g*vno" ne otopi.

rezervoar pun, gume napumpane da ne gube oblik, na centralni i ceradu preko..da, lanac dobro zamastim i svako 10ak dana okrenem tochak.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Zbog obaveza od oktobra prosle godine do avgusta ove godine (manje vise 10 meseci nije paljen) nisam vozio motor sve vreme je stajao u prozemlju kuce neka prosecan temepratura zimi oko 5 stepeni mozda i manje (ne greje se prizemlje), akumulator nisam skidao u rezervoaru 2l od 8l goriva.

Par puta ako sam siso da ga obidjem i kad sam ga isterao u avgustu dopumpao gume proverio vodu u hladanjku sipao novo gorivo, prva druga treca kurbla i upali ko od sale, akumulator je jos bio ziv nije se ispraznio.

 

A za ovu zimu spremam lance :zvizduk: salu na stranu kad zaveje u prizemlje i cekamo prolece.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

Obavezno pun rezevoar da ne bi poceo da oksidira (citaj rdja) iznutra, osim za motore novijih god koji imaju plasticne rezervoare! Inace ja sam moj detaljno oprao, podmazao lanac, skinuo akumulator, podigao ga na oba stendera, stavio kesu na auspuh, prekrio starim cebetom i ciradom, i naravno parkirao u garazu.

 

To je to.....kao i kod mene.. :)

Samo bi dodao jos, podmazivanje bravica, pokrivanje(umotavanje) sa nekoliko cebica i jorgana i umesto kese u izduve ubacio krpice natopljene uljem... :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Ako umotavate i prekrivate motor gledajte da to radite sa nekim platnenim ciradama/krpama jer se sa plasticnim/najlonskim ciradama kondenzacija zadrzava ispod njih ilite na motoru ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Nameless Riders, 106 postova
  • Motocikl: Kawasaki Z750s '06

Imam i ja jedno pitanjce! Na Z750S imam kod bravu, normalno za kod ključ i na cajgeru ima signalnu lampicu da brava "radi" - blinka crvena lampica. Normalno je da ovo troši akumulator, ali da li je ovo dovoljno da ga ceo isprazni do proleća? I ako skinem aku da li ću morati da palim posle motorče sa master (crvenim) ključem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Nameless Riders, 106 postova
  • Motocikl: Kawasaki Z750s '06

Slobodno skini klemu od akumulatora, nećeš ništa pokvariti.

 

Ma znam da neću ništa pokvariti nego me zanima da li uopšte ima potrebe da se skida klema i da li se posle mora koristiti taj crveni ključ - čisto iz radoznalosti imam sva tri ključa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12250 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Akumulator će se, naravno, isprazniti za nekoliko meseci zbog svog samopražnjenja i neke male struje koju vuče ECU - kod ključ skalamerija :)

 

Normalno ćeš ga upaliti (bez master ključa) kad otopli ako budeš ili palio motor svakih mesec dana ili skinuo akumulator, stavio ga na neko hladnije mesto (do +10 stepeni) i dopunjavao ga svakih mesec dana :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Nameless Riders, 106 postova
  • Motocikl: Kawasaki Z750s '06

Akumulator će se, naravno, isprazniti za nekoliko meseci zbog svog samopražnjenja i neke male struje koju vuče ECU - kod ključ skalamerija :)

 

Normalno ćeš ga upaliti (bez master ključa) kad otopli ako budeš ili palio motor svakih mesec dana ili skinuo akumulator, stavio ga na neko hladnije mesto (do +10 stepeni) i dopunjavao ga svakih mesec dana :)

 

OK, hvala! 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 144 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F '92, Aprilia Leonardno 125 1997, Honda silver wing 600 '02, BMW F650 gs 2008.

Na kraju sam ja lepo oprao motor detaljno, obrisao, podmazao lanac, wd-om malo pospricao neke stvari, skinuo akumulator, naduvao gume, sipao pun rez i ostavio motor prekriven ciradom i podignut na srednji stender u garazi ! :)

e tako... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Na kraju sam ja lepo oprao motor detaljno, obrisao, podmazao lanac, wd-om malo pospricao neke stvari, skinuo akumulator, naduvao gume, sipao pun rez i ostavio motor prekriven ciradom i podignut na srednji stender u garazi ! :)

e tako... :)

 

E sad mozemo na pivo.:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 144 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F '92, Aprilia Leonardno 125 1997, Honda silver wing 600 '02, BMW F650 gs 2008.

Na kraju sam ja lepo oprao motor detaljno, obrisao, podmazao lanac, wd-om malo pospricao neke stvari, skinuo akumulator, naduvao gume, sipao pun rez i ostavio motor prekriven ciradom i podignut na srednji stender u garazi ! :)

e tako... :)

 

E sad mozemo na pivo.:zdravo:

 

Tako je deda! :) nema piva dok se vozi motor ! 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Choda boy rules!!!, 277 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000

Meni je motor celu zimu u limenoj garaži. Akumulator je na motoru, evo već 3 godine, a palim ga svakih 7 - 10 dana. Naravno kada nema snega ima i vožnje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja