Jump to content

Moto Zajednica

Kako početnika naučiti "prvim koracima" na motoru?

Recommended Posts

  • Drug član, 1896 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

3 meleona jbt...:staa2:

Imas li ti jos kicmu?

 

U kolima bre... To nije problem, ali uopste. Znam profi vozace koji ubijaju skoro toliko godisnje. :D

 

Znaci voze 6 dana u nedelji po 10 sati dnevno neprekidnom brzinom od 1000 (hiljadu)kmh. Ti mora da si poznavao Nila Armstronga! :)

 

A ti posto imas 32 godine ti si prelazio godisnje po 215k km (ako vozis od 18god)ili 587km svakog dana tih 14 god bez ijednog dana pauze. Pa si i pored toga stigao da vozis motor.

 

Uzmi kalkulator pa izracunaj pre nego sto napises ovakvu glupost.

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Za vozaca slepera koji radi trans-kontinetnalne relacije to bi bila prihvatljiva brojka, ali u kolima je malo sumnjiva :stabre:

 

Licno znam jednog coveka koji je sa Yuga 55 ubio 3/4 miliona kilometra za nekih 25 godina. Cak je pricao kako su ga "80 slali da firmi ugovara posao u Iranu, a on posao sa jugica.:care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Ja sam vozio kamion dugo i skoro bez godišnjeg odmora i prelazio sam od 90.000km do 120.000km godišnje kamionom,10-15.000 kolima i oko 20.000km motorom a provodio sam,u većini slučajeva, od 8 do 10 sati dnevno za nekim upravljačem.Pozdrav :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 264 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha fz1

....4. Vožnja različitih automobila od Juga, preko krša od Askone, do sadašnje Lagune - 3.000.000 km (tačan je broj nula).

 

 

 

Auuuu, a ja te svo ovo vreme "uzimao za ozbiljno" :)

 

Navedena cifra je ekvivalentno: 30 godina po 270 km DNEVNO !? Usudio bih se reci nemoguce :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

....4. Vožnja različitih automobila od Juga, preko krša od Askone, do sadašnje Lagune - 3.000.000 km (tačan je broj nula).

 

 

 

Auuuu, a ja te svo ovo vreme "uzimao za ozbiljno" :)

 

Navedena cifra je ekvivalentno: 30 godina po 270 km DNEVNO !? Usudio bih se reci nemoguce :)

 

Pre svega:"Trust me, I'm a lawyer" :)

 

Drugo, radilo se pet godina daleko od doma, svaki dan za volanom, pa vi vidite... Sad da se pisalo, nije se pisalo, ali ima dosta kilometara iza 4 tocka... Sad ću da prepravim da se ne bunite... :D

 

Dakle, nisam uopšte vozio, nego sam pešačio, i to najviše 0.2 kilometara dnevno i tako 32. godine.... Jel' sad u redu ili opet ne verujete?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 264 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha fz1

....4. Vožnja različitih automobila od Juga, preko krša od Askone, do sadašnje Lagune - 3.000.000 km (tačan je broj nula).

 

 

 

Auuuu, a ja te svo ovo vreme "uzimao za ozbiljno" :)

 

Navedena cifra je ekvivalentno: 30 godina po 270 km DNEVNO !? Usudio bih se reci nemoguce :)

 

Pre svega:"Trust me, I'm a lawyer" :)

 

Drugo, radilo se pet godina daleko od doma, svaki dan za volanom, pa vi vidite... Sad da se pisalo, nije se pisalo, ali ima dosta kilometara iza 4 tocka... Sad ću da prepravim da se ne bunite... :D

 

Dakle, nisam uopšte vozio, nego sam pešačio, i to najviše 0.2 kilometara dnevno i tako 32. godine.... Jel' sad u redu ili opet ne verujete?

 

Ma opusteno, zezamo se malo.... Pesacio, vozio,..... vazno da se ide napred :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

....4. Vožnja različitih automobila od Juga, preko krša od Askone, do sadašnje Lagune - 3.000.000 km (tačan je broj nula).

 

 

 

Auuuu, a ja te svo ovo vreme "uzimao za ozbiljno" :)

 

Navedena cifra je ekvivalentno: 30 godina po 270 km DNEVNO !? Usudio bih se reci nemoguce :)

 

Pre svega:"Trust me, I'm a lawyer" :)

 

Drugo, radilo se pet godina daleko od doma, svaki dan za volanom, pa vi vidite... Sad da se pisalo, nije se pisalo, ali ima dosta kilometara iza 4 tocka... Sad ću da prepravim da se ne bunite... :D

 

Dakle, nisam uopšte vozio, nego sam pešačio, i to najviše 0.2 kilometara dnevno i tako 32. godine.... Jel' sad u redu ili opet ne verujete?

 

Ma opusteno, zezamo se malo.... Pesacio, vozio,..... vazno da se ide napred :-)

 

 

Liar, Liar... :)

 

Liar-Liar-%5BRegion-2%5D-%281997%29.jpg

 

Treba se izvući, a kako kad budala napiše da je tačan broj nula i shvati da mu se provukla 8-bitna greška? 1staa.gif Onda uhvatiš pa leraš one koji su od celog pisanija ukačili cifru i matematički dokazuju nedokazivo. :D Prepravio bih post, ali pošto je citiran dvared, sad ne mere... ;)

 

Poenta priče, zagazili smo duboko u off, a taj deo mog posta je najmanje važan.

 

Inače Mile, 707727311736471627898039948499 puta smešnije bi bilo kad bi se situacije iz filma zaista dogodile na javi. Već zamišljam kolege i valjam se od smeha. 1lol.gif1lol.gif1lol.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Ajde vratimo se na temu, odlutali smo malo.

Neznam ni sam šta da vam kažem , nisam ni za striktnu obuku a nisam ni za bacanje u vatru, ako tu postoji neki kompromis - dajte ga.

 

Ja sam dosta rano dobio Tomos automatic (12 god) i to sam peglao svaki dan po naselju i okolnim ulicama jer nisam imao nikakvu dozvolu. Sa 15-16 sam dobio od ćaleta BT50s , e to je bio san dečački, sportak a na male table . Prvu vožnju neću nikad zaboraviti, znao sam ja teoriju o brzinama-kvačilu-daj gas-oduzmi gas itd ali mi niko nije rekao da tomos ima LER IZMEĐU SVAKE BRZINE.

Bilo je kretanja iz prve , pa iz druge, pa onda i iz treće a bogami i iz četvrte. Tako silovanu cvaju sam odvezao na pola kvačila čitavih kilometar od kuće , ja mislim da se mašina komplet bila usijala dok me nije opazio jedan pešak. Stariji čovek mi prilazi i objašnjava kako da spustim do kraja menjač pa onda polako iz prve . To mi je bila prva i jedina lekcija o šaltanju i položaju menjača. Kad sam shvatio kako sve to funkcioniše posle sam obožavao da praktikujem takvo šaltanje da non stop držim velike obrtaje a kvačilom regulišem frikciju i ubrzanje , bilo je zanimljivo jedno vreme. Onda sam shvatio da postoji jedna spravica koja se zove KLIP SA L KARIKOM , tada je sve postalo mnooogo zanimljivije.

 

Imao sam veliku pauzu između dva motora i dosta toga se pogubilo u međuvremenu, daleko sam od dobrog vozača motora ali ljubav prema njima me nikad nije napuštala.

Mislim da treba nekoga ko prvi put seda na motor obučiti osnovama i ostaviti ga da se malo davi i shvati sam suštinu stvari i na kraju se dijamant brusi do konačnog oblika - uz stalno konsultovanje i praksu.

Svako mora imati svog mentora pa čak i u vožnji.

 

Sve najbolje :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

zdravo svima e ovako,odlucio sam da kupim motor,125kubika sa manuelnim menjacem,Totalni sam pocetnik DA vozio sam ranije motore ali svi su bili sa automatskim menjacem,na bicikli sam proveo pola zivota e sad bih hteo da naucim da vozim motor sa manuelnim menjacem,skoro sam vozio jedan ali su mu sve brzine bile na dole,interesuje me jel to uobicajena stvar ili kako uopste idu brzine na motoru Hvala unapred....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Samo ga potegni na gore i sam će proći kroz ler u drugu. Osetićeš lepo kako preskoči ler i ulazi u brzinu. Samo lagano i sve će doći na svoje, videćeš :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Ajmo polako . Godinu dana sam radio kao instruktor voznje na " A " kategoriji u vojsci . Imao sam razne polaznike, one koji su znali da voze motor, a i one koji nisu znali, bilo je i onih koji nisu znali ni biciklu da voze . Za pocetak, ako polaznik ni bicikl nezna da vozi, to mu je onda prvo - da nauci samostalno da vozi bicikl.

Prvi cas je upoznavanje sa motociklom. Polazniku treba objasniti sta je sta na motociklu, cemu to sluzi i kako se upotrebljava.

Drugi cas : Polazniku se daje motor u ruke i ima zadatak da ga gura ugasenog ( oko 100 metara ) i nazad ( jos 100 m ) . Ova vezba sluzi tome da polaznik oseti tezinu motora i da nauci da ga gura . Mozda ce vam ovo delovati smesno, ali mnogima je motor ispadao iz ruku - tako ugasen jer im je pretegao na neku stranu, a nisu ocekivali da je tako tezak ( obuku smo izvodili na Moto Guzzi - ima Falkone 500 ccm i V 35 / II . Naravno, kome ispadne motor - mora vezbu da ponovi dok je ne usavrsi !

 

Treci cas : Polaznik treba da upali motor, da ga ubaci u prvu brzinu i opet da ide onih 100 metara - tamo i nazad, ali tom prilikom on NEGURA motor, vec samo hoda pored motora, a motor drzi na kvacilu tako da motor sam sebe vuce . Instruktor ide pored polaznika i kontrolise ga , polaznik nesme da gura motor ( sa stisnutim kvacilom ), a nesme ni da trci pored motora ( pusteno kvacilo ). Ova vezba takodje mora da se dobro nauci .

Kad se to savlada , tek onda se krece sa voznjom po poligonu, prvo sa instruktorom a posle i samostalno .

 

Mozda vam ovo deluje smesno, ali ja sam u vojsku otisao sa " A " kategorijom . Kad smo krenuli na prvu voznju, Od kasarne u Ribnici su vozili instruktori do poligona na Beranovcu. Nekoliko instruktora je bilo na odsustvu, pa je staresina pitao ko se od nas ( koji imamo dozvolu oseca sposoban da vozi motor sam do Beranovca. Javilo se nas nekoliko i mi smo sami odvezli motore na poligon. Tamo na poligonu smo prosli istu obuku ko i ovi koji nisu znali da voze motor ( guranje ugasenog i upaljenog motora ) .

To bi bili neki prvi koraci, a posle toga vezba, vezba i opet vezba .

Ja mislim da sam napisao sve kako treba, ako sam nesto propustio, zamolio bih kolegu Maxstera da me dopuni ( i on je bio instruktor kad i ja ) . Ako ima pitanja - pitajte . :zdravo:

 

scanned-at-10-6-2010-15-.png

...E ovako.... ja sam zensko, i zelja mi je da vozim motor... do 500cm3... :) samo sto nikada nisam vozila ni skuter :( Ne znam nista o komandama, ali se da sve to nauciti... :( nisam bas niska, samo me zabrinjava do koje tezine su motori otprlike ?? :( i da li cu ja moci to da drzim :( Hvala :( i ako moze neko da da predlog za auto skolu za polaganje "A" kategorije :)

Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

E ovako, sto se tice zenskih clanova, prvo je obavezna slika, pa posle ide sve ostalo :D

Sve se moze i nista nije tesko ako ima ko da ti pokaze i nauci :zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Prvo treba da nadjes buda........... pardon, nekog finog mladica ili djevojku, ko je dovoljno glu....... izvinjavam se, fin da ti dopusti da se ucis na njegovom motociklu :D

 

Dalje, sve kako je lisac opisao. Da bi mogla manje vise uspjesno da guras taj motor okolo valjalo bi ili da si ti dovoljno visoka ili motor dovoljno nizak da mozes punim stopalom da se oslonis na zemlju. Isto tako je pozeljno da motor ima dobre lezajeve na tockovima, a ne da se ko mi cudis kako je 240kg tezak GSXF laksi za guranje od GPZa koji ima 170kg. Ja sam inace nudio motor kad su neke drugarice i djevojke od drugova htjele da uce da voze, posto bi od cjelog voznog parka kojim smo raspolagali steta od pada u mjestu na mom motociklu bila najmanja. Primjetio sam da dosta razlike pravi kolicina goriva u rezervoaru, jer pun rezervoar predstavlja dodatnih 15kg, skoro u visini ruku, sto neiskusnima prilicno otezava rukovanje i kontrolisanje u mjestu. Najbolje ti je da nadjes nekog kolegu sa takvim motorom (blago ofucanim :D) i da ga izmolis za casove voznje

  • Haha 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 

...E ovako.... ja sam zensko, i zelja mi je da vozim motor... do 500cm3... :) samo sto nikada nisam vozila ni skuter :( Ne znam nista o komandama, ali se da sve to nauciti... :( nisam bas niska, samo me zabrinjava do koje tezine su motori otprlike ?? :( i da li cu ja moci to da drzim :( Hvala :( i ako moze neko da da predlog za auto skolu za polaganje "A" kategorije :)

Hvala!

 

Pozdrav Maky,

to što si žensko ne bi trebalo da ti pravi problem. Nadam se da znaš da voziš bicikl - to ti je prvi korak. Najbolje bi bilo kad bi za početak sela prvo na neki Tomos automatik pa se provozala malo na njemu ( tu imaš samo gas i kočnice ), da stekneš malo osećaj za motor ( kad daš gas pa te povuče ). Sledeći korak bi bio opet Tomos - APN 4 ili neki manji motor do 125 ccm ( Keeway speed 125 ). Tomos APN ti je težak oko 55 kg, a Keeway je težak 120 kg.

Kad naučiš da voziš i vladaš ovim malim motorom od 125 ccm, onda pređeš na nešto veće. U međuvremenu stekneš malo iskustva, malo probaš druge motore od prijatelja pa iskristališeš koji bi ti veći motor najviše odgovarao ( putni, sportski, enduro . . . ) .

 

Što se tiče auto škole, niko ti nemože predložiti neku dok ne napišeš gde živiš .

 

Sretno . :)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Tomos - APN 4 ili neki manji motor do 125 ccm ( Keeway speed 125 ). Tomos APN ti je težak oko 55 kg, a Keeway je težak 120 kg.

Kad naučiš da voziš i vladaš ovim malim motorom od 125 ccm, onda pređeš na nešto veće.

 

Delim misljenje da je ovo najbolji i najbezbedniji put za ucenje voznje motora

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ghost Rider, 65 postova
  • Lokacija: Toplicki okrug
  • Motocikl: Kymco KR-Sport

Nisam puno razmisljao o tome ali kad bih ucio nekog totalnog pocetnika da vozi motor prvo bih izabrao nesto lako,slabo, recimo kao APN4 ,i obavezno stitnike,rukavice,kaciga.

 

Ja sam relativno mator poceo da vozim motor i nisam imao nekih problema ,mozda zbog toga sto sam imao veliku kilometrazu sa biciklom , dizao je na jedan tocak ,vozio offroad, cepao gume naglim kocenjem ,vozio po snegu i ledu. :lud: Pa valjda i stekao dobar osecaj za ravnotezu.

 

 

Moj prvi motor nije bio ni mali a ni lak ,enduro,nekih 140kg sa menjacem i taman bih dohvatio nogama do zemlje.

Dolazim do prodavca, dajem pare i pitam ga kako se ovo vozi?

A on napravi bledu facu :ups:

Kaze to ti je menjac,to ti je gas,brzine idu tako,ovde palis motor ,aj cao.

 

I tako i bese,to je taman bio neki sporedni put ,ja polako krenem i stanem dva-tri puta da osetim kvacilo pa nastavim da vozim kuci jos 20km.

Secam se da mi je izgledao mnogo tezak i nisam znao bas dobro iz prve u drugu da prebacim. A jos je veliki problem sto je brdovit grad u kome zivim pa sam imao muke i da krenem iz mesta uzbrdo.

Imao sam veliko strahopostovanje prema motoru tih prvih nekoliko dana. I danas imam samo je to u nekom pozitivnom odnosu sa uzivanjem u voznji.

 

Inace sam ga tad kupio,priznajem, da bih bio veci frajer ,mangup ,znao sam da se cure loze na bajkere. Nisam imao neku volju ili ljubav prema motorima.

Ali kako je vreme prolazilo i kilometri iza mene sad vozim motor jer stvarno uzivam u tome ,to mi je postao hobi,volim da putujem ,pricam o motorima ,bukvalno zivim i radujem se tom trenutku kad cu ponovo da sednem i vozim.

Rizicnih situacija sam imao, bilo je proklizavanja tockova,sitnih cukanja ali pao nikad nisam. A terao sam Bog samo zna po kakvim offroad terenima :lol3:

 

I plus nahvatao i po neku curu sto je bio prvobitni zadatak 8)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 363 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Ja sam prosle godine prvi put seo na motor sa brzinama, to je bilo onda kad sam otisao da kupim motor :D. Pre toga sam vozio skuter 4 godine i na njemu sam imao nekih 20-ak hiljada km, a kola sam vozio negde oko 3 godine, tako da sam znao sta me otprilike ceka na motoru. Gledao sam malo klipove po jutubetu da vidim kako brzine idu i to je to. Najbitnije je znati na koliko kvacilo hvata i kako dozirati gas.

 

Desavalo mi se u pocetku da nekad umesto iz prve u drugu izbacim iz brzine pa dodam gas, a obrtaji polude :D. Niko se nije naucen rodio, samo vezba i polako dok se skroz ne priviknete na motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova

Prvi put seo za motor u 52 godini - Keway Supershadow 250, ja sitne građe, ispod 60 kg 165 visina, ali sportskog tela (trenirao gimnastiku i bio dosta dobar u tome, biciklizam, trčanje...) Po nesreći keeway ne sasvim ispravan za vožnju, al situacija je bila takva da nisam moga drugačije. Položio za motor pre 30 godina, na MZ250 zajedno sa B kategorijom, bez ikakve obuke za motor; motor od tada nisam vozio, seo par puta na tuđi moped, sve skupa 1-2 sata voznog "iskustva" Doduše biciklom i sada prelazim 2500-3000 km u sezoni). Vozio sam auta, kombije, furgone, džipove sepcijalnih namena, između ostaloga i po Evropi (Austrija, Italija, Nemačka, Švajcarsk, Poljska, Češka, Mađarska, Rumunija Bugarska, Grčka, čak i Kipar (vožnja sa leve strane) i po najprometnijm putevima na svetu, u Severnoj Americi - ( čuvena 401 Detroit-Toronto-Montreal; tzv "Macdonald Cartier-Freeway" - na nekim mestima ima 24 trake),

http://www.youtube.com/watch?v=0jnjWUvWCdQ

407, 403 Qeen Elizabete Way (Toronto-Hamilton-Bufalo, preko Nijagarnih vodopada)... ... Sa 52 godine nemate puno mesta u mozgu za učenje novih stvari - uglavnom vam je "interna memorija" popunjena i nema više gde šta da stane. Kad neko uči kao klinac nešto novo, njemu se mozak formira u skladu sa veštinom koju stiče. Starog konja (mada oni koji me ne znaju misle da imam 30-35-6 godina, kako ko - a tako se i osećam) ne možeš naučiti novi trik. Al životno iskustvo i zrelost pomognu - sa druge strane.

 

Elem, sednem ja na motor još kod majstora, koji je nešto prethodno prško po njemu,... da probam, jel to sad "ide". To mi prvi put posle polaganja (pre 30 godina) da sedam za motor. Teren brdovit, put uzan s rizlom po ivicama i krivinama. Više nego iznenađen težinom motora (iako nije pretežak za motocikle - 150 kg) i razlikom u upravljivosti u odnosu na biciklo, i mopede (koje sam kratko vozio), poteram ja to nekako uz brdo pazeći da držim kontrolu nad mašinom, sa pažnjom na kvačilu, ako šta pođe loše pa se uspaničim, stisnem kvačilo, pa onda "sednem i razmislim" šta dalje. Znam da gas ne sme biti jak, a kvačilo mora lagano da se pušta - tad imaš kontrolu. Okrenem, vratim se nazad zaustavim i nikako da ga ubacim u neutral, cimni ovamo onamo, nikako ne ide. Na kraju ugasim ga u brzini. Konstatujem da ni za živu glavu ne smem sa tim da prođem kroz grad (Beograd), pre toga moram da vežbam na nekom neprometnom mestu. Platim prevoz u furgonu za motor do mesta gde mi stanuje burazer i tamo počnem da vežbam, ide mi dobro, al motor nije ispravan, stalo me zeza, neće da upali, pa hoće da upali, pa isprazni bateriju, levi migavci mu ne rade, korman mu napukao, nema šta prethodni vlasnik nije čačkao po njemu... al kad krene ide, dok ga ne ugasim, kad ga ugasim može da upali samo na gurku (prazna baterija - vuče mu negde struju, plus ne puni ga...).

 

Eto ti primera loših okolnosti za početnika. Al niti sam pao (do sada, prešao sam nekih 300 km vežbajući) niti sam imao ozbiljan problem sa vožnjom (imam ozbiljan problem sa motorom i to sređivanje je u toku).Meni je kao početniku najbitnije bilo da ima kontrolu nad motorom, da znam kako da ga kontrolišem, i da ga ne teram dok mi nije jasno kako tu kontrolu mogu ostvariti. Obuka, kakva god bila (čak i ako je samouk, kao ja) i koji god metod da se koristi, mora početniku omogućiti da pre nego poveze motor - bude siguran u to da zna kako da ga kontroliše. Prvo teoretski, gledanjem primera drugih (dobri i loših primera - za to je youtube odličan) a potom vrlo postepenom i laganom praksom, najbolje da sa motorom mili bez gasa (ili sa slabim gasom ako ne može bez) kontrolišući ga kvačilom i eventualno kočnicom za stani-kreni. Ja sam to ostvario tako što mi je bilo jasno da je ključ kontrole prvo - u kvačilu, potom u osećaju za osetljivost gasa i konačno kočnica - to troje su međusobno povezani na složen i suptilan način, a sklad u baratanju njima, i time kontrola nad motorom se postiže polaganim i postepenim vežbanjem u toku kojih početnik stiče osećaj za taj sklad i iskustvo finesa koje postoje u tom odnosu. Ne sme početi da vozi ako mu nije jasno kako da kontroliše motor, a jednom kada počne da vozi mora stalno biti oprezan dok mu postupci ne postanu deo rutine. Tek onda može u saobraćaj, jer pre toga on će obraćati pažnju na upravljanje motorom, a ta pažnja mu je neophodna da prati okolnosti i situaciju u saobraćaju u kojoj se nalazi. Dok ne postignem takvu rutinu, u neki ozbiljan saobraćaj neću ni da idem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 179 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Liberty 125 ; Honda VFR 800 fi

Danas sam pustio mladjeg burazera da proba mog gsxf-a, mogu reci da sam zadovoljan. Doduse ugasio mu se na prvom pokusaju da krene, suvise mali gas, pa jedan krug 1.+2., pa onda veci krug, pa se onda vozikao. :) Mada, nije neiskusan, radio ko Raznosach pica :))), malo na 50 ccm, malo na 125( bez dozvole, 50 bila u kvaru), stroge gradske voznje. Necu da lazem, imao sam nevidjeni zent, kako ce to da ispadne, posto nikad nije probao motor sa brzinama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2324 postova
  • Motocikl: Motora bez

Ja se ucim sam u dvoristu:(Mislim da sam totalni antitalenat...Bole me noge od kurblanja.Nije mi problem sama voznja,ravnoteza,o tome ni ne mislim,al da krenem,znaci kvacilo gas doziranje ma probao sam jedno 30x a uspeo sam da krenem 4x.Katastrofa.Ili mi se ugasi il skoci ko konj i ugasi se.Uglavnom ugasi se.Onda sam malopre uspeo da krenem al kad sam trebao da stanem stisno sam kvacilo a nabio gaschinu do kraja kako je zaurlao ohoho.Najjace ce  biti kad se zakucam u automobil u sopstvenom dvoristu,ko oni smesni klipovi na You Tube.

 

Hocu reci,za antitalente ko ja bilo bi bolje da ima neko da im pokazuje al ko ima strpljenja i konjske zivce.I treba vise vezbe nego kod ovih talentovanih.Al mislim da moze da se nauci,u principu ako ode pun rezervoar a ja nisam naucio da krenem prodajem ga il menjam za automatik:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1701 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Jedan stari cikica,dugogodisnji instruktor voznje,kaze da kvacilo ne mozes dovoljno polako da pustis.Pokusaj sa sto laganijim pustanjem kvacila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja