Jump to content

Moto Zajednica

Kako početnika naučiti "prvim koracima" na motoru?

Recommended Posts

  • Drug član, 2324 postova
  • Motocikl: Motora bez

Jedan stari cikica,dugogodisnji instruktor voznje,kaze da kvacilo ne mozes dovoljno polako da pustis.Pokusaj sa sto laganijim pustanjem kvacila.

Ovo je savet koji mi je vec pomogao,jednostavan a zlata vredi.Samo sam se zapitao a gde ja to zurim sa tim kvacilom i sisao dole da probam.Odmah je bolje.Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 958 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

eh to kvacilo...ja sam polagao za A posle gomile godina voznje zoljice i skutera...kupio skuter od 150ccm, aprilia leonardo...i ajde da polozim za A...i to polozim isto na skuteru od 125ccm, od autoskole u NSu...celu obuku i polaganje odradim na skuteru, nisam ni jednom seo na motor sa kvacilom i brzinama...posle nesto vremena, jako dobar drugar sa sprint apolo 250 predje na XT600, i zove i kaze "evo ti apolo, djiraj ovu sezonu, mani se skutera, saltaj malo brzine..." ....kuku lele majko mila...znao sam ja u teoriji sve, ali to kvacilo i semafori...nema gde mi se nije motor ugasio pri polasku...secam se da sam jednom krenuo na petrovaradinsku tvrdjavu, i ugasi mi se na usponu...ako nisam jedno 20x pokusao da krenem uzbrdo...ma kakvi! na kraju sam sisao sa njega, okrenuo ga i batalio tvrdjavu sve dok nisam skontao pustanje kvacila :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2324 postova
  • Motocikl: Motora bez

Ako ti ona Honda i dalje radi na 3 000 obrtaja, nemoj ni da diraš gas.

Moram,ako ne nateram na3,5-4 samo se ugasi

 

 

ovo mozda pomogne mada ja sad ne smem ni da pokusam digo danas sam od sebe na 7000.Da sam se zbunio i pustio kvacilo zavrsio bu u zidu

Promenio član IceBet

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Smrt kombinacija - neispravan motor i antitalenat vozač. Prvo servis, pa polako.

 

Mislim da ti nedostaje koordinacija ruku. Ne sme da ti se dogodi da misliš na jednu, a zaboraviš drugu ruku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2324 postova
  • Motocikl: Motora bez

jboban cuj neispravan ;) Necemo da se vredjamo.Salim se malo,u pravu si skroz,ali normalno da me strah da zavrcem gas kad sam dize obrtaje ko pomahnitao.Ne diram ga dok ne ustanovim kvar(moram bar malo jbg :lol3: ),a jos je i u razradi neka ga..Nego odvukoh u off,od sada samo citam ovo jer  nemam reci koju pametnu na ovu temu kao pocetnik.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Smrt kombinacija - neispravan motor i antitalenat vozač. Prvo servis, pa polako.

 

Mislim da ti nedostaje koordinacija ruku. Ne sme da ti se dogodi da misliš na jednu, a zaboraviš drugu ruku.

Nisi baš najtaktičniji čovek na svetu.

 

IceBet, sigurno znaš nekog ko vozi motor, a ako ne, neko od kolega iz Beograda će ti sigurno ponuditi pomoć i pokazati osnovne stvari, koje ćeš brzo savladati. Ovde nećeš moći to da naučiš, jednostavno, neke stvari moraju biti praktično pokazane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2324 postova
  • Motocikl: Motora bez

Sumadinac hvala na razumevanju i podrsci.Znam da necu na forumu nauciti da vozim,ovde sam najvise da naucim nesto o mehanici,tipa gde se sta nalazi i to sam dosta  skapirao citajuci ovaj forum i jos po neki sajt.A i da razmenim koju rec sa iskusnijim i dobronamernim ljudima koji su u svetu u koji ja tek ulazim.

Naucice me valjda instruktor na poligonu,nego ja hocu malo da se samo-pripremim da ne budem  bas nespreman tamo.Imam vec neke godine pa me  blam da me uce tamo sta je kvacilo i kako se krece motociklom.Sta cu,proslo mi vreme uz neka druga interesovanja i hobije.

Inace,zahvaljujem i jboban na komentaru i mislim da je u pravu,s tim sto sam ja sebe izkarikirao malo time antitalenat a on se nadovezao :)

Ne verujem da ci ikada na trke,al verovatno cu lagano do posla jednog dana uspeti da dodjem na motoru ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Vrlo brzo ćeš se smejati ovim svojim postovima, kada budeš video koliko je prosto, npr da bez problema kreneš motorom. Nisi ti antitalenat, samo si neiskusan i nije imao ko da ti pokaže. Ja sam svoje sinove, kada su prešli na motor sa menjačem, odveo na parking Metroa, koji je ogroman i često skoro prazan i posle par loših startova, bez problema su to savladali. Sredi motor, da budeš siguran u njegovu ispravnost i ne brini, savladaćoš to bez problema.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Aj da ponovim moj post sa prve strane ove teme - valjda ce znaciti nekom :

 

   Ajmo polako . Godinu dana sam radio kao instruktor voznje na " A " kategoriji u vojsci . Imao sam razne polaznike, one koji su znali da voze motor, a i one koji nisu znali, bilo je i onih koji nisu znali ni biciklu da voze . Za pocetak, ako polaznik ni bicikl nezna da vozi, to mu je onda prvo - da nauci samostalno da vozi bicikl. 

Prvi cas je upoznavanje sa motociklom. Polazniku treba objasniti sta je sta na motociklu, cemu to sluzi i kako se upotrebljava. 
Drugi cas : Polazniku se daje motor u ruke i ima zadatak da ga gura ugasenog ( oko 100 metara ) i nazad ( jos 100 m ) . Ova vezba sluzi tome da polaznik oseti tezinu motora i da nauci da ga gura . Mozda ce vam ovo delovati smesno, ali mnogima je motor ispadao iz ruku - tako ugasen jer im je pretegao na neku stranu, a nisu ocekivali da je tako tezak ( obuku smo izvodili na Moto Guzzi - ima Falkone 500 ccm i V 35 / II . Naravno, kome ispadne motor - mora vezbu da ponovi dok je ne usavrsi ! 

Treci cas : Polaznik treba da upali motor, da ga ubaci u prvu brzinu i opet da ide onih 100 metara - tamo i nazad, ali tom prilikom on NEGURA motor, vec samo hoda pored motora, a motor drzi na kvacilu tako da motor sam sebe vuce . Instruktor ide pored polaznika i kontrolise ga , polaznik nesme da gura motor ( sa stisnutim kvacilom ), a nesme ni da trci pored motora ( pusteno kvacilo ). Ova vezba takodje mora da se dobro nauci . 
Kad se to savlada , tek onda se krece sa voznjom po poligonu, prvo sa instruktorom a posle i samostalno . 

Mozda vam ovo deluje smesno, ali ja sam u vojsku otisao sa " A " kategorijom . Kad smo krenuli na prvu voznju, Od kasarne u Ribnici su vozili instruktori do poligona na Beranovcu. Nekoliko instruktora je bilo na odsustvu, pa je staresina pitao ko se od nas ( koji imamo dozvolu oseca sposoban da vozi motor sam do Beranovca. Javilo se nas nekoliko i mi smo sami odvezli motore na poligon. Tamo na poligonu smo prosli istu obuku ko i ovi koji nisu znali da voze motor ( guranje ugasenog i upaljenog motora ) . 
To bi bili neki prvi koraci, a posle toga vezba, vezba i opet vezba . 
Ja mislim da sam napisao sve kako treba, ako sam nesto propustio, zamolio bih kolegu Maxstera da me dopuni ( i on je bio instruktor kad i ja ) . Ako ima pitanja - pitajte .  :zdravo:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Kako se drži motor koji se gura, npr. veliki Suzuki V-Strom kome je teško prići i držati obe ručice sa strane? Ja kada ga izguravam iz garaže držim jednu ručicu, a drugom rukom držim pozadi za držač za suvozača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Kako se drži motor koji se gura, npr. veliki Suzuki V-Strom kome je teško prići i držati obe ručice sa strane? Ja kada ga izguravam iz garaže držim jednu ručicu, a drugom rukom držim pozadi za držač za suvozača.

 E bas si postavio pitanje ! evo ti odma dva odgovora pa ti biraj :

 

 1. Drzis ga kako znas i umes i kako ti najvise odgovara ! 

 

 2. Slikaj tu tvoju garazu iz svih uglova, takodje slikaj i to mesto kome je tesko prici gde ti zavlacis tvoj motor.  Bilo bi dobro i da nadjes nekog da te snimi sa kamerom dok se ti patis gurajuci svoj motor. Onda sve te slike i snimke postavis ovde, pa da pokusamo da ti pomognemo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Pa nagneš valjda motor na sebe, tako sam ja kad sam ostao bez goriva 500m od pumpe.

 

Nasloniš se ti na motor, motor se nasloni na tebe i polako, nije uzbrdica :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 179 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Liberty 125 ; Honda VFR 800 fi

Ja sam tadasnju devojku koja obozava motore ucio na sledeci nacin: postavio je na mesto vozaca, a ja izigravao macku na repu , za slucaj da ne moze da ga zadrzi u mestu, ona je metar i zilet, a gsx 600f mrcina :D I nije islo lose. Naravno, ne kazem da tako treba, ali svasta coveku padne na pamet :D Mada je ona vozila skuter pre toga

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

 

Kako se drži motor koji se gura, npr. veliki Suzuki V-Strom kome je teško prići i držati obe ručice sa strane? Ja kada ga izguravam iz garaže držim jednu ručicu, a drugom rukom držim pozadi za držač za suvozača.

 E bas si postavio pitanje ! evo ti odma dva odgovora pa ti biraj :

 

 1. Drzis ga kako znas i umes i kako ti najvise odgovara ! 

 

 2. Slikaj tu tvoju garazu iz svih uglova, takodje slikaj i to mesto kome je tesko prici gde ti zavlacis tvoj motor.  Bilo bi dobro i da nadjes nekog da te snimi sa kamerom dok se ti patis gurajuci svoj motor. Onda sve te slike i snimke postavis ovde, pa da pokusamo da ti pomognemo. 

 

 

3. Fotku komšinice koju kara .. naravno u nude formatu ... Pa tek onda možemo dalje razgovarati ..  :moto2:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Nismo

 

Džejboban, ti si se tako namestio, a svi ostali prileteli i bi šta bi..... :)

Nismo svi :) Neki smo se i uzdržali, a neki nisu mogli ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The hunter, 226 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

Aj da ponovim moj post sa prve strane ove teme - valjda ce znaciti nekom :

 

   Ajmo polako . Godinu dana sam radio kao instruktor voznje na " A " kategoriji u vojsci . Imao sam razne polaznike, one koji su znali da voze motor, a i one koji nisu znali, bilo je i onih koji nisu znali ni biciklu da voze . Za pocetak, ako polaznik ni bicikl nezna da vozi, to mu je onda prvo - da nauci samostalno da vozi bicikl. 

Prvi cas je upoznavanje sa motociklom. Polazniku treba objasniti sta je sta na motociklu, cemu to sluzi i kako se upotrebljava. 

Drugi cas : Polazniku se daje motor u ruke i ima zadatak da ga gura ugasenog ( oko 100 metara ) i nazad ( jos 100 m ) . Ova vezba sluzi tome da polaznik oseti tezinu motora i da nauci da ga gura . Mozda ce vam ovo delovati smesno, ali mnogima je motor ispadao iz ruku - tako ugasen jer im je pretegao na neku stranu, a nisu ocekivali da je tako tezak ( obuku smo izvodili na Moto Guzzi - ima Falkone 500 ccm i V 35 / II . Naravno, kome ispadne motor - mora vezbu da ponovi dok je ne usavrsi ! 

 

Treci cas : Polaznik treba da upali motor, da ga ubaci u prvu brzinu i opet da ide onih 100 metara - tamo i nazad, ali tom prilikom on NEGURA motor, vec samo hoda pored motora, a motor drzi na kvacilu tako da motor sam sebe vuce . Instruktor ide pored polaznika i kontrolise ga , polaznik nesme da gura motor ( sa stisnutim kvacilom ), a nesme ni da trci pored motora ( pusteno kvacilo ). Ova vezba takodje mora da se dobro nauci . 

Kad se to savlada , tek onda se krece sa voznjom po poligonu, prvo sa instruktorom a posle i samostalno . 

 

Mozda vam ovo deluje smesno, ali ja sam u vojsku otisao sa " A " kategorijom . Kad smo krenuli na prvu voznju, Od kasarne u Ribnici su vozili instruktori do poligona na Beranovcu. Nekoliko instruktora je bilo na odsustvu, pa je staresina pitao ko se od nas ( koji imamo dozvolu oseca sposoban da vozi motor sam do Beranovca. Javilo se nas nekoliko i mi smo sami odvezli motore na poligon. Tamo na poligonu smo prosli istu obuku ko i ovi koji nisu znali da voze motor ( guranje ugasenog i upaljenog motora ) . 

To bi bili neki prvi koraci, a posle toga vezba, vezba i opet vezba . 

Ja mislim da sam napisao sve kako treba, ako sam nesto propustio, zamolio bih kolegu Maxstera da me dopuni ( i on je bio instruktor kad i ja ) . Ako ima pitanja - pitajte .  :zdravo:

 

Citam sta si napisao i zakljucujem da se nista nije promenilo od 1991.godine kada sam ja seo na moj prvi veliki motor.... Moto Guzzi - Falkone 500 ccm .....tezak kao slon.....guras, a znoj samo curi, u starim oguljenim i veoma mirisljavim koznim kombinezonima.

Koliko se ja secam mi smo ga gurali ceo krug po Beranovcu....kad se samo setim...uh.  :staa2:

Slazem se da je taj nacin obuke bio dobar i koristan i da se i danas moze uspesno primeniti.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: BMW R 1200GS Adv '18

Mozda će nekom biti korisno moje iskustvo tj. iskustvo amatera. Malo je duze pisanije ali mislim da moze da pomogne mojim kolegama pocetnicima da vide moj put i uvide moje greske. Prvo izbor motora...Dakle kao klinac sam vozio par sezona Tomosov automatik i vrlo malo MZ koji sam " pozajmljivao" od brata. 2014te tj. 22 godine nakon toga (sada imam 42) odlucim da polozim za motor. Zeleo sam da vozim nekog kruzera i odluka je pala na Virago. Na polaganju i kroz casove sam vozio Hondu Ntv. Nadjem jednu Virago i to 1000 Gold edition, zaljubim se u motor. Probam i imao sam osecaj da ona vozi mene, ukapiram da tih 1000 je previse i potrazim 535 ali nekako sam imao osecaj kao da prednji kraj ne dotice asfalt. Odustanem i probam nekog Ninju i shvatim da zelim da budem sto uspravniji u motoru i da mi to prija. Zvuci smesno ali istina je, ukucam te jeseni u google-u nesto kao all around bike...i izadje TDM prci put sam tad cuo za ovaj motor. Probam i kazem to je to. Svi kazu da sam nenormalan ali resio sam i kupim ga. Te jeseni sam presao 2000 km. Imao sam dnevne ture posle posla i to uvek ista dva lokalna puta nekih 70km. Ista dva puta i to pre svega da bih upoznao svaku rupu i svaku krivinu i svakog seoskog dzukca koji voli da izleti na put....A kako sam vozio. Zvucace smesno i ove starije kolege kazu da treba da me je sramota , ali istina je da sam ucio iz knjige. Skinuo sam Service manual za motor, Proficient motorcycling i Twist of the wrist. Nastavice se...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: BMW R 1200GS Adv '18

Prvo sam shvatio da smisao kontra upravljanja i to mi je mnogo pomoglo da se oslobodim, jer ja sam vozio motor ali nisam znao kako to radim. Svakog dana u voznji sam imao zadatak da se fokusiram na neki deo i da to uvezbavam. Npr vozim 60 , znam gde je rupa na putu jer tu vozim stalno i vezbam eskivazu kontra upravljanjem. Onda sam vezbao besomucno kocenje i to samo prednjom kocnicom. Trazio sam tu granicu gde blokira i to na brzini do 70. Shvatio sam da mi je bolje da drzim kocnicu samo sa dva prsta jer to je bila sila koja je bila dovoljna da kada se uplasim , ukocim a da ne dodje do pada. Na pocetku sam imao rizicne situacije , gde me svevisnji spasio a posledica su pre svega oklevanja sta da uradim tj da li da stanem ili nastavim voznju. Nakon izvesnog vremena sam usavrsio koliko je to moguce kocenje gde sam se trudio da prebacim masu napred i kocim blagim pa jacim stiskanjem. Bio sam izuzetno ponosan kad sam najednom duzem putu za Zajecar (za mene duzi) uspeo da odradim neke stvari po automatizmu. Zadnju kocnicu iskreno ne koristim cesto. Mozda pogresno alo mi se da kod panicnog kocenja laksw kontrolisem prednju. Sledece je bilo meko drzanje . Mnogo su mi pomogle vezbe napisane na nekom sajtu o kaliforniskoj skoli voznje gde se seminar odrzavao u Bugarskoj. Tu je bila vezba gde se motor vozi a laktovima se radi gore dole, kao ptica.. Ponavljam sve ovo probam odmah sutradan u realnoj voznji, ljudi se krste ali sta cu, ja ucim...Nakon toga su bili zadaci sa ulascima u krivinu, biranje putanje, treniranje pogleda da ne obracam paznju na vozilo koje pojavljuje u krivini, vec da gledam tamo gde zelim da idem. Greske koje sam radio ne znajuci da procitam krivinu, pa kocenje skoro na apexu su me izbacivale iz takta...okrenem motor i vratim se. Ponovo i ponovo. Udjem ono brzinom koja je meni ok ali da bude glatko. Dakle priprema putanje, kontrola gasa, nagib, tacka izlaska, dodavanje gasa...Inace kontrola gasa je za mene bilo otkrovenje koliko je bitna a konstantna cimanja. Takodje pratim retrovizore, i da...ono sto sam u pocetku mnogo gresio je da se kodreticanja ili stajanja naguzim iza nekog vozila

Inace pred svaku sezonu radim jednu jezivu stvar a to je da odgledam mix nesreca na motorima i prelistam ove moje knjige. Prosle godine sam presao nekih 7000km, imao par dugih voznji i prvi put na jesen osetio da sam se nekako sjedino sa motorom i poceo mnogo vise sa uzivam. Eto, ne preporucujem bilo sta od ovoga sto sam napisao, smatram da su neke stvari stvar fizike motora a ne stava "ovako ja vozim" i zato mi je knjiga bila polaziste jer savete koje sam dobijao bili su vecinom idiotski. Najbolje iskustvo je kada vozim iza nekog profesionalca koji dozira brzinu prema meni. Dakle jos jednom ovo je iskustvo amatera i treba ga uzeti samo kao jedan pristup koji je mozda i pogresan.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 

Aj da ponovim moj post sa prve strane ove teme - valjda ce znaciti nekom :

 

 

Citam sta si napisao i zakljucujem da se nista nije promenilo od 1991.godine kada sam ja seo na moj prvi veliki motor.... Moto Guzzi - Falkone 500 ccm .....tezak kao slon.....guras, a znoj samo curi, u starim oguljenim i veoma mirisljavim koznim kombinezonima.

Koliko se ja secam mi smo ga gurali ceo krug po Beranovcu....kad se samo setim...uh.  :staa2:

Slazem se da je taj nacin obuke bio dobar i koristan i da se i danas moze uspesno primeniti.

 

 

  Lose si protumacio !  :)  

 

  Ja sam vojsku sluzio davne 1983/84, sto bi znacilo da se nista nije promenilo od 83 - ce do 91 - ve kad si ti bio u vojsci !  :)  :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: zemun

Kao i za sve ostale vestine, tako i za vestinu voznje motora neki ljudi su manje a neki vise talentovani, samo je pitanje koliko je ko toga svestan.

Ucenjem se moze ponesto postici, ali, nauci i medved u cirkusu da vozi bicikl ali nije to to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja