Jump to content

Moto Zajednica

Kako početnika naučiti "prvim koracima" na motoru?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Hajducica
  • Motocikl: TOMOS kaisar 49ccm3.Jawa babetta 49ccm3

Imam 13 godina. Moor vozim od 11. Jedan isti po meni nezamenjivi Tomos Kaisar 49ccm,motor sam skroz,skroz kako da kazem..........savladao i navikao se na njega znam mu svaku manu-vrlinu. Uciti sam se poceo sam. Tata mi je rekao "Ja sam motor sam terao 20 km do kuce,niko me nije ucio,a necu ni Ja tebe motor moras savladjivati sam!" A bio je i u pravu! Hvala Bogu savlado sam motor i pao sam samo 1 i to na isti nacin Povukao me motor :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Hajducica
  • Motocikl: TOMOS kaisar 49ccm3.Jawa babetta 49ccm3

... (posto sam, naravno kao i svi, vozio neko vreme bez dozvole, dok nisam odlucio da bih ipak mogao i tu dozvolu da dobijem).

 

Ja sam na motor prvi put seo letos... stavio kacigu i odma ga razvuko do nekih 90kmh... motor bio neregistrovan,ja nemam dozvolu i.. okrenuo se,... i doterao kuci u Smederevo(50km)bez tablice i dozvole

 

Bez ljutnje, ali odlican primer kako NIKAD ne treba raditi, bez obzira na talenat za voznju.

 

Ja, na primer, nisam za varijantu vožnje bez dozvole, pa kasnijeg polaganja. I nisu svi krenuli na taj način.

Ti nisi,naravno svako ima prava na svoje misljenje :) Ali kada npr J odem sigurno necu ljoskati sa motoro kao neko ko ceka "dozvolu" da bi se vozio. Nevozim se po lokalu nego POLJE klasican off. Rutinu steknes bolju i tako to!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: AT RD03, SW 400

Ti nisi,naravno svako ima prava na svoje misljenje :) Ali kada npr J odem sigurno necu ljoskati sa motoro kao neko ko ceka "dozvolu" da bi se vozio. Nevozim se po lokalu nego POLJE klasican off. Rutinu steknes bolju i tako to!

 

Ja to govorim sa mojom 41 godinom životnog iskustva. Ti govoriš na osnovu iskustva godina koje ima moja ćerka.

Gledaj da se sačuvaš do tih godina kada ćeš moći da se kandiduješ za dozvolu. Neka te Bog čuva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: AT RD03, SW 400

Tata mi je rekao "Ja sam motor sam terao 20 km do kuce,niko me nije ucio,a necu ni Ja tebe motor moras savladjivati sam!" A bio je i u pravu!

 

A, ne, nije bio u pravu. :jok:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorista u pokusaju, 282 postova
  • Motocikl: Keeway speed 150

I ja sam sam naucio da vozim,rekli su mi gde je kvacilo,gas,kocnica,a za menjac su rekli prva dole,sve ostale gore,pa sam se opet snasao,i sad vozim bez problema.....1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Vi momci pričate o učenju na mopedu, koji je po svemu kao biciklo samo ne morate da vrtite pedale.

 

Mislim da je tema o tome kako naučiti totalnog početnika "prvim koracima" na pravom motociklu, nečemu što ima bar 150 kila i minimum od 250 kubika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Predstavnik za Alfa Romeo i Smudja, 402 postova
  • Lokacija: Beograd,Dorcol
  • Motocikl: rd07 oca mu jebem

Hellena za sada najbolje objasnila prve korake na motoru, takodje zasenila mnoge muskarce svojim duhom, SVAKA CAST!!! 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Backa Topola ili tu negde
  • Motocikl: Honda cbf600s

Interesantna tema i vrlo korisna ! Trenutno se bas bavim ovom aktivnoscu :)

Sestra je izrazila zelju da nauci da vozi, nakon sto joj je dosadilo da kao suvozac

viri pored moje kacige, kaze - dosadno bre :lol:

 

Lepo zvuci ona vojna obuka ali da joj dam da gura Hondu i da joj padne par put da vidi koliko je teska, nema sanse...

Mislim da puno znaci da li je ta osoba koja uci bila neko vreme suvozac ili ne.

Nista ne rade ali prate zvuk motora, prate pokete tela,kada se menjaju brzine, nauce da drze ravnotezu.

Poceli smo sa sedenjem na motoru,ruke na volanu a noge dole pa ljuljaj levo/desno.

Honda je teska do bola a pocetnik uglavnom vozi sporo,pogotovu kada se uplasi od krivine,

tu ce obavezno pasti motor na stranu kada uspori, zakoci - znaci, mora nauciti tezinu

motora i steci sigurnost da ce ga moci zadrzati.

Sve to sa skoro kompletnom opremom, jer mozes se lepo razbiti i u mestu i 10km na sat.

Kaciga, rukavice, jakna,cizme bi isto bilo dobro ali ko ce kupovati cizme kada jos ne zna ni da li ce voziti ? Osim kacige,koju ne volim da dajem jer se sva izoblici, sve ostalo se moze pozajmiti.

 

Moje iskustvo je da ne treba pocetnika bombardovati detaljima, kad stisnes ovo onda

guraj ono ali pazi na desnu nogu sa kojom trebas raditi to i to ali nemoj slucajno sa levom onamo...belo me gleda, kao, huh, izgubila sam nit jos kod onog prvog davanja gasa.

 

Moj motor nema centralni tako da nista od ucenja u mestu.

Mislim da je bitno reci sta da radi kada je u panici - moj predlog je bio samo stisni kvacilo jer onda ne moze dati gas i polako koci.Tako se nece ugasiti motor naglo i zbaciti je.Naravno, ako je mesto za kocenje suvise kratko, nista ne pomaze ali bolje i ovako,nego da u strahu navrne gas.

 

Vozila je AP4 pre dvadeset godina, cetri dana.Iznenadila sam se kako joj je lako sve ovo krenulo,otisli smo van mesta na dugacki betonski put sto vodi u neku firmu,bas retko prolaze kola.Uzano je, nema ni obelezene trake, malo rupa tu i tamo ali za prve voznje sasvim ok.Objasnila sam kako se ubacuje u prvu, kako se salta, dobro vozi auto jer na posao svaki dan ide oko 80km tako da je terminologija jasna, malo je zbunjuje sto se istom rukom daje gas i koci ali to je jedini problem.Pocetnici cesto koriste samo

noznu kocnicu sto nije problem pri malim brzinama ali treba kasnije spomenuti da ne nauce pogresno.

Ide joj lepo, za sada samo u pravcu, do cetrdeset, pedeset na sat, onda ubaci u ler, odusevljava je sto gori zelena lampica pa zna da je u leru :moto3: Kaze, bolje nego auto ! Onda polako okrene rukama, nogama, pa nazad, samo jednom joj se ugasio.

Nekako sve sto treba da se kaze, dodje redom, pita a sta kad je ovo, a sta kad je ono -

kada vec kapira neke stvari onda tek mozes objasniti neke nove jer dok ne zna gde da ih smesti, informacija ne vredi nista.Teorija je bitna ali iskustvo je majka mudrosti.

 

Ako vam nema ucenika duze vreme, nemojte odmah pomisliti da je pao ...cekam ja tako desetak minuta,

vec sam u panici, nema je a odavno je trebalo da okrene, kad eto nje,bez motora, meni se odsekle noge, zamisljam moju Hondu u jarku kad ono,sve je ok samo se ugasio i ne moze da upali motor ! Kuku meni, sta je sad crklo,a mi kilometrima od civilizacije, bez mobilnog.

 

Problem ? Ha ! Malo panicila dok je kocila i slucajno pritisnula kontakt dugme, motor se ugasio i to je to.Naravno,meni uvek stoji na kontaktu, gasim ga sa kljucem i nisam se setila da joj objasnim zasta sluzi :jee:

 

Za sada napreduje lepo,uplatice za polaganje uskoro i malo da i ja danem dusom, vozice 125-cu pa ce posle i moja Honda biti sigurnija :takoje::care:

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Generalno gledano, ko saceka dozvolu da uci da vozi, taj je u principu zakasnio.

To ja gledam kao strani jezik po tom pitanju.

Cast izuzetcima.

 

@kaisar

Nije ti tata bio u pravu. Ali nije filozofski gledano ni bio u krivu.

Bolje sam nego sa losim uciteljem, ali nije bolje sam ako imas boljeg ucitelja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Hajducica
  • Motocikl: TOMOS kaisar 49ccm3.Jawa babetta 49ccm3

Izvinte al' ne bi rekao da bi neko mogao da nauci da vozi motor citajuci nego vozeci. Vezbajuci teorija samo pomaze :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Na motor sam prvi put seo sa 11 godina, bio je to APN 4, na selu kod babe, nakon sto mi se par puta ugasio kada sam isprobavao da ga iz prve prebacim u drugu, konacno sam uzleteo da bih sleteo usred polja pun sa detelinom i pokosio sve ispred mene jedno dvadeset metra :bicikl:. Sad kad sam iskusniji malo poducavam mladje od mene po komsiluku, oteram ih na aerodromu i pustim da uzivaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Mislim da je najbolje za svakog početnika da se uči sam,naravno gledajući šta rade iskusniji.Prati način svoje i vožnje drugih i sam izvlači pouke i razmišlja o njima.Tako može da odabere koji stil njemu odgovara bez uticaja drugih. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Vi momci pričate o učenju na mopedu, koji je po svemu kao biciklo samo ne morate da vrtite pedale.

 

Mislim da je tema o tome kako naučiti totalnog početnika "prvim koracima" na pravom motociklu, nečemu što ima bar 150 kila i minimum od 250 kubika.

 

U vojsci sam imao priliku da obucavam i coveka koji nije znao ni biciklu da vozi. Naravno, morao sam ga prvo nauciti da vozi bicikl. Posle bicikla je isao na Tomos T 15, pa onda na vece. Mozda nisam u pravu, al mislim da je dobro ici postupno, jer i na malom motoru se moze steci osecaj za pustanje kvacila, dodavanje gasa kad treba i sve ostlo. Kad se predje na veci motor, samo se pomeraju granice - tezi motor, veca snaga, veca brzina, jace kocnice. . . Samo treba sve to osetiti i prilagoditi se

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

 

Mozda nisam u pravu, al mislim da je dobro ici postupno, jer i na malom motoru se moze steci osecaj za pustanje kvacila, dodavanje gasa kad treba i sve ostlo. Kad se predje na veci motor, samo se pomeraju granice - tezi motor, veca snaga, veca brzina, jace kocnice. . . Samo treba sve to osetiti i prilagoditi se

Naravno da si u pravu,mislim da i nema bajkera koji nisu voleli motore od malih nogu i počeli od neke 50-ice. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Postupno bi bilo najbolje, medjutim ja bih recimo trebao da dam 50-100eura za neki tomos ili nesto slicno, samo da bih naucio dvije drugarice da voze(prijavila se jos jedna). Mozda da ih upoznam pa da podjele troskove :D A i to je pola para za polaganje, nije zanemarljiva cifra

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Postupno bi bilo najbolje, medjutim ja bih recimo trebao da dam 50-100eura za neki tomos ili nesto slicno, samo da bih naucio dvije drugarice da voze(prijavila se jos jedna). Mozda da ih upoznam pa da podjele troskove :D A i to je pola para za polaganje, nije zanemarljiva cifra

Budi džentlmen,kupi tomos,nauči njih dve.Ostane ti Tomos,biće sigurno još drugarica da ih učiš. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Postupno bi bilo najbolje, medjutim ja bih recimo trebao da dam 50-100eura za neki tomos ili nesto slicno, samo da bih naucio dvije drugarice da voze(prijavila se jos jedna). Mozda da ih upoznam pa da podjele troskove :D A i to je pola para za polaganje, nije zanemarljiva cifra

Budi džentlmen,kupi tomos,nauči njih dve.Ostane ti Tomos,biće sigurno još drugarica da ih učiš. ;)

Mislim je bolje da za početak uzmem novu gumu, pošto je stara pri kraju. I moram da uzmem novu kacigu. I imam nekih dugova da vratim. A s obzirom da sam student koji povremeno radi, pare sporo kapaju. Tako da će se načekat za tog tomosa, to kad budem imao para za bacanje :D

 

A i svejedno ih poslje treba učit da voze motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Mislim je bolje da za početak uzmem novu gumu, pošto je stara pri kraju. I moram da uzmem novu kacigu. I imam nekih dugova da vratim. A s obzirom da sam student koji povremeno radi, pare sporo kapaju. Tako da će se načekat za tog tomosa, to kad budem imao para za bacanje :D

 

A i svejedno ih poslje treba učit da voze motor.

Ništa onda vidim da nisi zainteresovan.Ti ih onda druže pošalji u Šabac,ovde uvek ima slobodan Tomos i momaka voljnih da pomognu devojkama koje zanimaju motori ;) .Pozdrav.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Mozda nisam u pravu, al mislim da je dobro ici postupno, jer i na malom motoru se moze steci osecaj za pustanje kvacila, dodavanje gasa kad treba i sve ostlo. Kad se predje na veci motor, samo se pomeraju granice - tezi motor, veca snaga, veca brzina, jace kocnice. . . Samo treba sve to osetiti i prilagoditi se

Naravno da si u pravu,mislim da i nema bajkera koji nisu voleli motore od malih nogu i počeli od neke 50-ice. :takoje:

 

Hmm, ja ih znam licno bar bar 10-ak komata...ako se nisam zabrojao, a ja ne znam puno ljudi... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

U redu druže,ne znam za vas preko,ako si odrastao preko.Ovde su bile krizne godine(i pre 90-tih)i svako ko je voleo motore od rane mladosti nije mogao da vozi ništa drugo,nije bilo ni para a i ponuda slabijih kubikaža se svodila samo na Tomos.Imaš ti vozača koji su počeli u 25-30 pa i kasnije,ali ja sam pričao o ljudima rodjenim sa ljubavlju prema motorima(oni nisu mogli čekati toliko dugo).Pozdrav :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Pročitah celu temu i dodaću par stvari iz sosptvenog iskustva, pokušavajući pritom da ne ponavljam već napisano. Pošto je porvi korak već podrobno objašnjen, pitanje, šta sad posle prvog kretanja, stajanja, vožnje prvom i slično.

 

Moje iskustvo pre sadašnjeg motocikla:

 

1. Vožnja bicikla - po putu, asfaltiranim biciklističkim stazama i košutnjačkom off-u - 19 godina (kilometre nisam brojao);

2. Vožnja APN-aca koje bih posudio od drugara - 2-3 godine po 200km po gradu godišnje, maksimum;

3. Vožnja MZ ETZ 250, po selima Zapadne Srbije - 400 km godišnje; i

4. Vožnja različitih automobila od Juga, preko krša od Askone, do sadašnje Lagune - 3.000.000 km (tačan je broj nula).

 

Nije bilo nimalo jednostavno, ali sam sebe ograničavao. Posle vožnje prvom po parkingu u krug, druga vožnja sa L tablicom je predstavljala vožnju po poligonu sa korišćenjem prve i druge brzine. Vrtenje osmice u krug, kreni-stani i tu mi se jedini put desilo da sam pritisnuo jako kočnicu kako bih stao ispred linije i naravno, iako sam spustio noge, motor se iskrenuo i morao sam da ga spustim na asfalt, da ne bih slomio nešto (sa motora ili neku od svojih koski1neznam.gif). Kako mi se to nije ponovilo, bilo je poučno iskustvo. ;)

 

Posle poligona krenulo se lagano i sa aktivnim učešćem u saobraćaju, ali sam poštovao sva ograničenja i nisam vozio više od 90 minuta dnevno, da mi ne bi pala koncentracija u odsudnom trenutku, te da ne zagorčam život i sebi i drugima. Posle prve nedelje, nastavio sam sa vežbom po krivinama oko Hajdučke česme u Košutnjaku, jer tokom dana mimo špica nema puno saobraćaja, put je širok i saobraćaj se odvija u jednom smeru u krug, pa se tuda može vrteti do mile volje. Idealno za vežbanje ulazaka u svakakave krivine, menjanje brzina dok se vozi uzbrdo i nizbrdo, regulisanje brzine kretanja menjačem (kočenje motorom) i najvažnije ostavih za kraj vežbanje korišćenja obe kočnice.

 

Petu brzinu sam prvi put isprobao na auto-putu, a dosad pređoh oko 13.000 na motorčetu i mogu slobodno da napišem da i dalje učim.

 

Važno je pomenuti da se svaki motor vozi drugačije, nije isto da li je neko seo na R, čoper, enduro ili nešto van svake kategorije kao ja (čitaj funduro (!?)1lol.gif).

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

... Nego, i sama obuka kod nas se svodi na to da dobijes probnu tablicu i vozis u saobracaju bez dozvole.

 

1. Teorija vožnje, dobro osmišljena, 100 puta prežvakana, dupe na stolici;

2. Upoznavanje sa motorom, prvi koraci;

3. Poligon, ali ne izrovarena slepa uličica, 2m širine, sa 1 osmicom, već poligon veličine jednog većeg parkinga, gde može i brže, i sporije, pa zaustavni putevi, pa doziranja, pa krivinice i čunjevi, pa mokro, pa suvo, pa... ;

4. Obuka u toku realne vožnje, 2 motora, wireless veza, interaktivna instruktaža;

5. Polaganje;

6. Uživanje u vožnji, uz kurseve bezbedne vožnje, razmenu iskustava, i postepeno smisleno unapređivanje svoje veštine i umeća vožnje (naravno, što bezbednije).

 

Jel ovo postoji negde kod nas ili je to tvoj predlog kako bi trebalo da bude?

 

Predlog. Jedino nešto ovog tipa je prava stvar. Tako to otprilike tamo negde daleko i izgleda...

 

Znam, sada će biti 100 komentara zašto nešto takvo kod nas ne može da se uradi... Ako neko ima takvu želju, odmah STOP. Umesto toga, neka barem jednom u Srbiji neko da predlog kako nešto MOŽE da se uradi.

 

Ako MOŽEMO da imamo evropsko radno vreme, evropske propise i čak strožije saobraćajne propise, onda MOŽEMO i primeniti ovo što si zapisao. Podržavam!

 

Ali, koliko ima instruktora vožnje (čast nama poznatim izuzecima) koji su u životu prešli više od par desetina hiljada kilometara na motociklu? Koliko će auto nazovi škola biti zatvoreno? U politici se uvek odmerava korist u odnosu na negativne efekte. A što se naše Vlade tiče, ako si na motociklu, a pritom nemaš uniformu, znači da si divljak.

 

Stojadin Jovanović (nekadašnji načelnik saobraćajne policije, a sada direktor Agencije za bezbednost saobraćaja) je u avgustu mesecu prošle godine izjavio da je obuka motociklista sasvim dobra. Posle pogibije našeg kolege u novembru 2011. izjavljuje da je obuka loša i nedovoljna, a da motociklisti ne poznaju propise. Pritom je pokojni kolega ni kriv ni dužan osuđen za nezgodu u medijima, jer je navodno vozio prebrzo, iako je prošao na zeleno svetlo, a vozač automobila koji ga je pokupio je prošao kroz crveno i svesno bežao od policije. Koliko je udruženja motociklista reagovalo??? Nijedno. Dolazimo do zaključka da je broj povređenih i poginulih motociklista za našu Vladu krajnje prihvatljiv, a i mi smo krivi što ne dižemo veću larmu oko svega toga. Valjda svi razmišljaju - imam dozvolu, a za one koji tek dolaze, biće kako bude...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

3 meleona jbt...:staa2:

Imas li ti jos kicmu?

 

U kolima bre... To nije problem, ali uopste. Znam profi vozace koji ubijaju skoro toliko godisnje. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja