Jump to content

Moto Zajednica

Bonus - malus sistem osiguranja

Recommended Posts

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

Ovo liči na smanjenje poreza na motore preko 1100ccm i uvođenje poreza tehničkog i osiguranja na motore do 50ccm.

Sve je to čisto otimanje para!

Ostaje još samo da vrate Dafinu i Jezdu!

Gazda Jezdu da, čini mi se da sam čuo je Dafina u zemlji.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Normalno je da u sledećem krugu osiguranja gubiš bonus, jer je i osiguravajuća kuća na tebi izgubila mnogo više nego što si ti platio.

 

Ček, ovo je zamena teza. Nije osiguravajuća kuća izgubila na meni već osiguravajući vozilo čiji sam ja vlasnik! Ako ja kao vlasnik nisam upravljao vozilom u trenutku nastanka štete, po kom osnovu treba da dobijem malus? Prema onome što se moglo pročitati malus/bonus sistem vezuje se za konkretnu osobu-vlasnika a ne vozilo! To znači da ja onda i kada kupim drugo vozilo treba da nastavim da plaćam penale iako NISAM bio uzročnik hipotetičkog udesa/štete sa prethodnim vozilom?!?

 

Čekaj da li ti hoćeš da kažeš da za jedan automobil pošto ga voziš ti, žena i kum treba da plaćaš tri puta cenu osiguranja i da onda svako od vas treba da prema potrebi skidaju bonuse? :neznam:

Osigurano je vozilo, ako dolazi do štete krivicom vozača koje je upravljalo tvojim vozilom, osiguranje isplaćuje štetu onom koga si oštetio, nebitno ko je vozio tvoja kola.

 

Pročitaj ovo boldovano što si napisala pa mi reci vidiš li u tome išta nelogično? Upravo to i jeste srž problema u bonus/malus sistemu osiguranja kako je kod nas zamišljen - osigurava se VOZILO a sranja prave LJUDI, ja o tome pričam (znači još jednom, nisam ja kao vlasnik vozila svojim postupcima nikoga oštetio, ali bez obzira na to treba da plaćam penale)! Po meni, najpoštenije bi bilo da ja kao VOZAČ mogu da uzmem polisu od autoodgovornosti i da mi ona važi godinu dana bez obzira šta vozio a da se njena cena utvrđuje upravo na osnovu moje "vozačke istorije". Pa ako hoću da vozim i pravim sranja, onda ću pored "redovne" kaznene politike za napravljenje prekršaje još to debeeelo da platim i kroz cenu polise od autoodgovornosti.

 

Sistem bonusa/malusa ovako kako je sada zamišljen ima smisla samo u sistemu "jedan vozač - jedan vlasnik - jedno vozilo". Znači, nateraće nas da svako ima svoj auto - ima da budemo ko Švedska... Hladno, al' standard, jebiga... :D

 

Ne slazem se sa tvojom logikom.

ja razmisljam ovako:

Ako si ti nekom dao da upravlja tvojim vozilom, i ako si ti taj koji je donio odluku da mu das i svoju polisu koja osigurava to vozilo i osteceno vozilo se naplatilo iz te polise sasvim je logicno da gubis bonus jer je osiguranje platilo stetu na osnovu tvoje polise.

Ukoliko ti smatras da nije pravedno da se osteceno vozilo naplati od tvoje polise jer ti time gubis bonus ti natjeraj prijatelja kojem si posudio vozilo i koji je njime upravljao i pruzrokovao nesrecu da stetu plati iz svog dzepa i neces izgubiti svoj bonus

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250
Ukoliko ti smatras da nije pravedno da se osteceno vozilo naplati od tvoje polise jer ti time gubis bonus ti natjeraj prijatelja kojem si posudio vozilo i koji je njime upravljao i pruzrokovao nesrecu da stetu plati iz svog dzepa i neces izgubiti svoj bonus

 

Naravno, ali samo ukoliko i oštećena strana pristane na "dil"... Inače ću popiti malus bez obzira što taj hipotetički prijatelj hoće da plati štetu iz svog džepa... Ja ne sporim da se uvek može reći da postoji odgovornost vlasnika jer je dao vozilo nekome na upravljanje, ali sporim početnu premisu koja nam se servira sa bonus/malus sistemom, a to je da će nepažljivi/bahati vozači time biti dodatno naterani da pažljivije voze - to jednostavno nema veze s vezom. Ti nepažljivi i bahati će sledeće godine registrovati auto na ženu, pa one tamo na dete jedno, pa drugo, pa na nepokretnu babu i tako redom :D Treba lepo da nam kažu da su došli na sjajnu ideju da nam isteraju još neki dinar iz džepa i to je to... Čemu mešati "bezbednos' u saobraćaju" sa haračom... A i Zastava će da profitira... Ja već merkam jednog Punta za ženu :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Naravno, ali samo ukoliko i oštećena strana pristane na "dil"... Inače ću popiti malus bez obzira što taj hipotetički prijatelj hoće da plati štetu iz svog džepa... Ja ne sporim da se uvek može reći da postoji odgovornost vlasnika jer je dao vozilo nekome na upravljanje, ali sporim početnu premisu koja nam se servira sa bonus/malus sistemom, a to je da će nepažljivi/bahati vozači time biti dodatno naterani da pažljivije voze - to jednostavno nema veze s vezom. Ti nepažljivi i bahati će sledeće godine registrovati auto na ženu, pa one tamo na dete jedno, pa drugo, pa na nepokretnu babu i tako redom :D Treba lepo da nam kažu da su došli na sjajnu ideju da nam isteraju još neki dinar iz džepa i to je to... Čemu mešati "bezbednos' u saobraćaju" sa haračom... A i Zastava će da profitira... Ja već merkam jednog Punta za ženu :D :D

 

Kad ti prijatelj slupa kola, najčešće gubiš ili pare, ili prijatelja. Bilo bi fer da pustite osiguranje da plati štetu (ako druga strana neće sporazum, ili ako je šteta veća od malusa) a da prijatelj plati za uvećanje malusa zbog tog udesa. To je meni sve pošteno ako može da se nastavi sa zasluženim malusom/bonusom kada se uzme novi auto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1379 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Ova racunica gore nije tacna ustvari prividno jeste,ali kad uzmete u obzir koliko godina treba posle stete da se vratite na normalnu cenu to onda vise nije tri posto nego ispada mnogo vise.Sada me boli glava pa nemogu da racunam ali cu sracunati pa sve lepo okaciti..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Ukoliko ti smatras da nije pravedno da se osteceno vozilo naplati od tvoje polise jer ti time gubis bonus ti natjeraj prijatelja kojem si posudio vozilo i koji je njime upravljao i pruzrokovao nesrecu da stetu plati iz svog dzepa i neces izgubiti svoj bonus

 

Naravno, ali samo ukoliko i oštećena strana pristane na "dil"... Inače ću popiti malus bez obzira što taj hipotetički prijatelj hoće da plati štetu iz svog džepa... Ja ne sporim da se uvek može reći da postoji odgovornost vlasnika jer je dao vozilo nekome na upravljanje, ali sporim početnu premisu koja nam se servira sa bonus/malus sistemom, a to je da će nepažljivi/bahati vozači time biti dodatno naterani da pažljivije voze - to jednostavno nema veze s vezom. Ti nepažljivi i bahati će sledeće godine registrovati auto na ženu, pa one tamo na dete jedno, pa drugo, pa na nepokretnu babu i tako redom :D Treba lepo da nam kažu da su došli na sjajnu ideju da nam isteraju još neki dinar iz džepa i to je to... Čemu mešati "bezbednos' u saobraćaju" sa haračom... A i Zastava će da profitira... Ja već merkam jednog Punta za ženu :D :D

druže uvek postoji varijanta da "otkupiš" štetu koju je isplatilo osiguravajuče društvo i onda ti ostaje bonus. Mada nisam baš siguran da bi se ti to isplatilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago
Ukoliko ti smatras da nije pravedno da se osteceno vozilo naplati od tvoje polise jer ti time gubis bonus ti natjeraj prijatelja kojem si posudio vozilo i koji je njime upravljao i pruzrokovao nesrecu da stetu plati iz svog dzepa i neces izgubiti svoj bonus

 

Naravno, ali samo ukoliko i oštećena strana pristane na "dil"... Inače ću popiti malus bez obzira što taj hipotetički prijatelj hoće da plati štetu iz svog džepa...

 

Jos nisam naisao na slucaj da osteceni odbije pare odmah u keshu od tebe i odluci se za osiguranje sa isplatom nakon par mjeseci, tako da mi je ta varijanta u domenu SF (mada je moguca)

 

Ja ne sporim da se uvek može reći da postoji odgovornost vlasnika jer je dao vozilo nekome na upravljanje, ali sporim početnu premisu koja nam se servira sa bonus/malus sistemom, a to je da će nepažljivi/bahati vozači time biti dodatno naterani da pažljivije voze - to jednostavno nema veze s vezom.

 

Cinjenica je da je udarac po dzepu najefikasnije sredstvo za ucenje ljudi nekim pravilima sto je vec dokazano kako u svijetu tako i kod nas (samo da te podsjetim da sad svi pale svijetla i vezuju pojas nakon sto su krenuli sa kaznjavanjem)

 

Ti nepažljivi i bahati će sledeće godine registrovati auto na ženu, pa one tamo na dete jedno, pa drugo, pa na nepokretnu babu i tako redom :D Treba lepo da nam kažu da su došli na sjajnu ideju da nam isteraju još neki dinar iz džepa i to je to... Čemu mešati "bezbednos' u saobraćaju" sa haračom... A i Zastava će da profitira... Ja već merkam jednog Punta za ženu :D :D

 

I svaki put platiti porez, i sve troskove, itd sto moze izaci i vise nego troskovi malusa? Nije bas vjerovatno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Slažem se sa svim, potpuno ste me ubedili :takoje: . Jedva čekam primenu na dobrobit svih nas i bezbednije drumove Srbije od septembra :zdravo:

 

Nego, jedna mi stvar još nije jasna. Hoće li se taj bonus/malus sistem primenjivati na sva prevozna sredstva u vlasništvu? Znači ako se neka hipotetička šteta pričinjena trećem licu naplati iz polise za jedan automobil u mom vlasništvu, da li se prilikom sledeće registracije malus obračunava i na sva ostala vozila u mom vlasništvu (drugi auto, motore, traktor itd...)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Ovo je takav lopovluk da nemam reci. Daj boze da im sve pare sto nam otmu za lekove odu!

Pa sramota da je najaci popust 15% i to posle 10000 god bez nezgode a 250% penali za samo 3 udesa bez obzira na velicinu istog.

Treba skupiti sve te bankare-osiguranja(isto g. drugo pakovanje) uzazid i :rat3: A i ove u vlasti koji su im dozvolili da nas zelenase. Prave budale od nas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Ovo je takav lopovluk da nemam reci. Daj boze da im sve pare sto nam otmu za lekove odu!

Pa sramota da je najaci popust 15% i to posle 10000 god bez nezgode a 250% penali za samo 3 udesa bez obzira na velicinu istog.

Treba skupiti sve te bankare-osiguranja(isto g. drugo pakovanje) uzazid i :rat3: A i ove u vlasti koji su im dozvolili da nas zelenase. Prave budale od nas.

 

Pošto bi kod nas bio opšti haos kada bi uveli duplo više cene osiguranja, onda su se lepo setili da bude minimum popusta, a penali strogi čim se neki udes napravi. Tako će prosečna cena osiguranja za nekih 2-3 godine verovatno skočiti i osiguravajućim kućama će biti lakše da plaćaju odštete (a i velike plate direktorima :) ). Ne znam kolike su cene osiguranja u okolnim zemljama, ako su više od naših, onda ovo ima smisla. Ako su iste, onda ovo jeste pljačka i nefer.

 

Mada bi se meni lično ovo isplatilo pošto nisam profi vozač i nemam prekršaja, udesa i sl. već 15 godina. Da su barem ranije to uveli. Da ne ureknem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Imaju oni vise nego dovoljno para da placaju odstete. Drugar mi radi u jednoj osiguravajucoj kuci. I oni ne znaju gde biju od para vec sada profiti su im 10000% Naravno on to nije osetio na svojoj plati. ;) Ali naravno lopovima nikad dosta. I sta me briga kako je u okruzenju. Ne moraju sve sto je preko da preslikaju. To ako je preko ne znaci da je dobro po difoltu. A ako vec preslikavaju zasto nesto dobro ne preslikaju. Zasto ne preslikaju puteve itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

 

Ово је стварно превршило сваку меру......смисао закона је сада сасвим другачији......

 

 

 

 

Када неправда постане закон отпор је твоја дужност...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Nekada su se zvali Turci, Austro-Ugari, Nemci.... a sada nije ni bitno kako se zovu svi znamo! Ali smisao je uvek isti, kako opljackati raju tj NAS <_< Samo sto se sada to radi u belim rukavicama. Okove i logore su zamenili krediti, kamate, racuni koje niko normalan ne moze da plati. Sve to sa velikim osmehom slobode i demokratije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Interesantan način da se duplira registracija i primer kako se izvode reforme i prave karikature evropskih rešenja. I zanima me zašto se narodna banka umeće izmedju osiguravajućih kuća i njihovih klijenata, ima li neki segment života gde nije doprla korumpirana šapa vlasti. Sad mi je jasnije i zašto su umesto odbeglog izazivača nesreće okrivili mene da sam naneo štetu samom sebi, očigledno su takve instrukcije po kojima sistem funkcioniše.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ja sada imam još jednu dilemu... Da li će se bonus/malus sistem primenjivati samo na fizička lica ili i na pravna lica? Ako će se primenjivati i na pravna lica, baš me interesuje kako će rešiti pitanje lizing kompanija ili čak i najobičnijeg voznog parka bilo kog pravnog lica. Evo ga primer:

 

Ja vozim službeni automobil i napravim saobraćajku. Oštećena strana naplati se iz polise automobila koji sam ja vozio a čiji je vlasnik moja firma. Prema logici koju smo prethodno ustvrdili, formalni štetnik na čiji teret pada odgovornost a samim tim i malus prilikom sledeće registracije je moja firma. E sad, da li se to odnosi samo na vozilo koje je učestvovalo u šteti a koje sam ja vozio ili se odnosi na sva vozila koja su vlasništvo firme (jer prema svoj logici donosioca uredbe moja firma se bahato ponašala u saobraćaju, uzrokovala štetu koje je osiguranje moralo da isplati te je stoga treba primereno kazniti...). Ako se ne odnosi na sva vozila koja su u vlasništvu, šta se dešava ako firma proda to vozilo ili ga jednostavno otpiše? Na šta će se onda obračunavati malus? Može li neko od prosvećenijih i ovo malo da iskontemplira pliz? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

Zašto na sva vozila? Bonus se gubi na polisi vozila, koje je napravilo štetu. Obično su pogotovo firmina vozila, osigurana kasko sa nekom odbitnom franšizom. Ako se vozilo proda, bonus ili malus prenosi se na novo vozilo. Ako se vozila ne nabavlja, onda posle izvesnog vremena (godina, dve...?) bonus propada, barem je tako ovde bilo.

 

Kolegi je firma dala avto za službene potrebe kao što i za privatan život. Svoje vozilo prodao je i posle nekoliko godina opet ga je kupio. Bonus na njegovoj polisi je za to vreme propao, zavod je to tumačio kao za to vreme nisi vozio, nemaš iskustva, rizik je veći. Sada je valjda drukčije, može se to dokazivati sa potvrdom od firme, da si vozio službeno vozilo itd...

Sada je i onako drukčije, zavodi se grebu za mušterije i daju svakojaje bonuse i popuste, samo da si "njihov".

 

Jedna od rizičnih grupa su mladi do 21 g. Na osnovu sklonosti udesima zavodi su im povisili premiju. Bez obzira ako je avto tatin, ako ga vozi osoba do 21 g., tata mora da plati povišenu premiju za svoje vozilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 981 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Eto, fino, ONI misle na nas, na našu bezbednost.

Sad će da uvedu i osiguranje na mesec, tri, šest... ALI će zbog tih olakšica biti prinuđeni da podignu premiju,

pa će to da izgleda otprilike ovako:

Dosadašnje godišnje osiguranje od 10000 din. od sad će biti 16000. din.

Pa onda novouvedene olakšice izgledaju ovako:

jedan mesec = 10000 din.

tri meseca = 12000 din.

šest meseci = 14000 din.

devet meseci = 15000 din.

godina = 16000 din.

 

Ovo je moje razmišljanje, i mogu da se kladim da će biti usvojeno od strane osiguravajućih kuća, kao i da će

Rossi biti šampion 2011.

Pozdrav, Branko.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Slažem se sa svim, potpuno ste me ubedili :takoje: . Jedva čekam primenu na dobrobit svih nas i bezbednije drumove Srbije od septembra :zdravo: Nego, jedna mi stvar još nije jasna. Hoće li se taj bonus/malus sistem primenjivati na sva prevozna sredstva u vlasništvu? Znači ako se neka hipotetička šteta pričinjena trećem licu naplati iz polise za jedan automobil u mom vlasništvu, da li se prilikom sledeće registracije malus obračunava i na sva ostala vozila u mom vlasništvu (drugi auto, motore, traktor itd...)?

 

 

Ja sada imam još jednu dilemu... Da li će se bonus/malus sistem primenjivati samo na fizička lica ili i na pravna lica? Ako će se primenjivati i na pravna lica, baš me interesuje kako će rešiti pitanje lizing kompanija ili čak i najobičnijeg voznog parka bilo kog pravnog lica. Evo ga primer:Ja vozim službeni automobil i napravim saobraćajku. Oštećena strana naplati se iz polise automobila koji sam ja vozio a čiji je vlasnik moja firma. Prema logici koju smo prethodno ustvrdili, formalni štetnik na čiji teret pada odgovornost a samim tim i malus prilikom sledeće registracije je moja firma. E sad, da li se to odnosi samo na vozilo koje je učestvovalo u šteti a koje sam ja vozio ili se odnosi na sva vozila koja su vlasništvo firme (jer prema svoj logici donosioca uredbe moja firma se bahato ponašala u saobraćaju, uzrokovala štetu koje je osiguranje moralo da isplati te je stoga treba primereno kazniti...). Ako se ne odnosi na sva vozila koja su u vlasništvu, šta se dešava ako firma proda to vozilo ili ga jednostavno otpiše? Na šta će se onda obračunavati malus? Može li neko od prosvećenijih i ovo malo da iskontemplira pliz? :stabre:

 

Ja ne mislim da se ovo uvodi radi nase dobrobiti vec da bi nam se uzele pare, ali mislim da informacije koje se dijele treba da budu sto je vise moguce vjerodostojne odnosno provjrene i ispravne.

 

Mislim da si postavio dobra pitanja pa sam se malo raspitivao i saznao nesto, a ako neko ima druge informacije neka me ispravi.

 

Ako imas vise vozila u svom vlasnistvu, bonus i malus se obracunava za svako vozilo posebno: ako imas na jednom vozilu bonus nemas automatski i na ostalima, i ako imas na jednom malus nemas automatski malus i na ostalima.

Isti princip bi trebao da se primjenjuje i na pravna lica sa voznim parkom: svako vozilo posebna polisa i odvojen bonus i malus.

Kod lizing kuce polise bi se vezivale za korisnik tako da i ako se promjeni vozilo zadrzava se bonus ili malus, a to sto je netko od korisnika slupao auto ne bi dovelo do malusa ostalim korisnicima lizinga

 

 

Hm,.. Uf ovo je mnogo jaka tema! Al ajd da probam da pitam nesto nadam se da cete me shvatiti. Imam Auto i imam Motor i jeno i drugo registrujem! I dve polise na moje ime! A ne mogu u isto vreme da vozim i auto i motor. Koliko sam cuo price, nisam siguran dal su tacne, na zapadu polisa isto glasi na Vozaca, dobije jednu tablicu sa tim da moze da koristi do 3 vozila! i da po potrebi samo prebacuje tablicu.

 

Koliko sam shvatio ovo se trenutno ne planira kod nas, a kako je u inostranstvu bilo bi lijepo da napise netko od kolega koji tamo zivi i ima informacije iz prve ruke

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2465 postova
  • Lokacija: Braunau am Inn (Austrija) - Svilajnac Bobovo
  • Motocikl: CBF1000 SC58 '07, FZ1S '06, SV650N

Motocikliste uskoro ocekuje novi sistem obracuna premija osiguranja primenom bonusa i malusa, i to na osnovu podataka o pricinjenim stetama od 1.Jula 2010. Vozaci su uveliko pod prismotrom, a one nepazljive čeka i do dva i po puta skuplje osiguranje.

 

Od septembra ove godine motocikliste cekaju velika iznenadjenja kada je rec o visini premije osiguranja. Naime, to ce se utvrdjivati na osnovu takozvanog bonusa i malusa, sto znaci da ce cena polise zavisiti od toga da li je osiguranik u predhodnom periodu imao prijavljene stete za koje je bio odgovoran. One pazljive ocekuju nagrade u vidu popusta (5-15% pretrgli se nema sta..), dok ce oni koji izazivaju nezgode i prave stetu morati da plate i do dva ipo puta skuplje polise.

 

ono sto medjutim vecina vozaca ne zna jeste da taj predhodni period iz kojeg ce se uzimati u obzir pricinjene stete uveliko tece, i to jos od 1 jula 2010! Prema tome, kada od 1.Septembra pocne primena ovog sistema, sva steta prijavljena u saobracajnim nezgodama posle 1.jula prosle god bice uzeta u obzir pri obracunu visine premija obaveznog osiguranja, bez kojeg se motocikl ne moze registrovati.

 

To znaci da ce se za novu polisu obaveznog osiguranja placati ili 5% jestinije ako je vozac savestan, ili 50% vise ako vozac izazove makar jednu saobracajnu nezgodu u kojoj je pricinjena steta ili cak 150% vise za one koje to ucine vise puta.

 

Recimo za vlasnika skutera od 50 ccm koji godisnju premiju placa 885 din ona ce biti 50% vise = 1327din, kada stetu napravi jednom. Za sledecu stetu cena ce biti veca 110% = 1858din, a treca pricinjena steta uvecava cenu polise za 150% 2212 din.

 

fT5qQ_123fy.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1379 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Da i kada napravis jednu stetu i doijes 50% da placas vise treba ti tri godine bez stete da bi se vratio na osnovnu cenu osiguranja.A ako ne napravis stetu tri godine i dobijes popust 15% samo sa jednom stetom to gubis.

Hoce da primene stvari koje se rade po zapadu a ne uzimaju u obzir koliko razlicitih ljudi voze isto vozilo,koliko to vozilo godisnje predje km,koliko covek ima vozackog iskustva a to sve treba da utice na cenu osiguranja kao u drzavama gde se to vec primenjuje duzi niz godina.Pa ne moze vozilo koje gazi godisnje 100k i ono koje gazi 5k da snose izti rizig i placaju isto osiguranje... Ma sta reci nego cist kretenizam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2465 postova
  • Lokacija: Braunau am Inn (Austrija) - Svilajnac Bobovo
  • Motocikl: CBF1000 SC58 '07, FZ1S '06, SV650N

Znaci ako imate neku saobracanu nezgodu posle 1 Jula 2010, registrujte motor pre Septembra kako bi spasli par hiljada bar ove godine.

 

A fora sa 3 pricinjene stete treba ti 8 godina da se vratis u normalu. Vidim da ce vozila pojedinaca poceti da se registruju na mamu-tatu-striku-strinu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Kretenizam je sa naše strane, to što gutamo ove nazovi domišljate sisteme da se progura poskupljenje, čuj malus nabijem ga na falus. Vidi li neko problem u tome što narodna banka odredjuje premije osiguravajućim kućama, ili se meni čini ili ni t od tržišne konkurencije nije ostalo.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1225 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Keeway Speed 150

i pod sljivu, veliki broj je vec tako registrovan, a sad ce jos veci, umesto da smanje harac da sto vise ljudi registruje oni dizu, e zato ce svi pod sljivu da registruju

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Ma ne, kao stimulans su smislili da teraju na robiju kome istekne registracija. Zato ce moje mašine na restauraciju tj. preuredjivanje a kako sam ažuran oko svojih stvari ova vlast mog dinara videti neće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja