Jump to content

Moto Zajednica

Prebrz ulazak u krivinu

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

U kom smislu da se ručke ne koriste kao oslonac?

 

Kako da ne koristim ručke za oslonac ako koristim counterstering? Doduše oslanjam se samo rukom u koju stranu ide krivina ali ipak se oslanjam.

 

Ručke bi trebalo koristiti isključivo za upravljanje, ne i za oslonac. Kada si već nagnut u krivini, da bi održao liniju ne treba ti apsolutno nikakav pritisak na ručkama, samo da kontrolišeš gas. ...

 

I jedan i drugi ste u pravu... i niste u pravu. :D

 

Stvar je delikatna, tj. nit je oslanjanje, nit "nikakav pritisak", nit labudovi....vec je ruka devojcice nezne.. . ;):zdravo:

LM, kao sto Maki davno izmetaforisa sa spagom i cekicem, ali se i spaga mora za nesto zakaciti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Popsy, ako moze prevod za ceo film? Ima do nekih 53 min. :/

Film je odlican kao i saveti, a voleo bi da odgledam do kraja, a engleski mi nije bas jaca strana. :P

Unapred hvala.

Pozdrav. ;)

 

prevod imas i na www.titlovi.net ali i http://www.vipsecurity.biz/1/Twist.of.the.Wrist.II.srt

 

 

takođe skini i dva PDFa

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha fz1

Ima još jedna tehnika koja se i spominje u twist of the wrist, a to je "hook turn". Suština je da nagnete gornji deo tela (torzo) ka unutrašnjem delu krivine i napred. Skoro sam je probao na Avalskom putu i dosta pomaže. Ne samo da zateže krivinu, nego i zbog položaja tela vas tera da gledate ka izlazu krivine, baš tamo gde treba da se gleda. Druga stvar (koju ja još na žalost nisam savladao) je da NE koristite ručke za oslonac, već da se nogama držite za motor. Ako dođe do proklizavanja u krivini iz bilo kog razloga, motor ima tendenciju da se sam stabilizije, a ako su ručke stisnute, on (ona :-)) ne može to da uradi i dolazi do "isklizavanja". Sva sreća, nije mi se to desilo, ali mi se dešava da mi se motor migolji kada se prebacujem sa jedne na drugu stranu.

 

I ja radim "hook turn" i slazem se da olaksava stvar. Jos jedna mala sugestija je da unutrasnju nogu "guras" dole i napred pa ce i telo lakse da klizi. Mada osnova "hook turn" je da se nogama drzis za motor, tj da ruke budu potpuno opustene (toliko opustene da mozes slobodno da mases laktovima, kao krilima). Veoma vazna stvar kada su noge u pitanju je da "moras" da prstima budes oslonjen na fuzastere (ne sredinom stopala), dakle sve vreme u cucnju, pa tako lakse prebacujes tezinu s leva na desno i manipulises teleom u obaranju. Ima tu jos i pomeranje napred (kada ubrzavas) i nazad(kada kocis) ali to kasnije, kada se brze ulazi, a narocito izlazi iz krivine.

 

Voleo bih da cujem i druga misljenja.

 

ps: i ja sam na Avala ringu, pa ako hoces mozemo zajedno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha fz1

 

Hajde malao analiza situacije... mislim da je majstor napravio dve greske, prvo nije pratio/pogodio putanju i potpuno je promasio apex, a i sedi na motoru kao zirafa pa je izgubio upravljivost i mogucnost obaranja...verovatno je i kocio prednjom sto je u kombinaciji sa "zirafa sedenjem" ispravilo motor.

 

Dakle, za one koji ne znaju, kocenje prednjom kocnicom i dodavanje gasa u krivini rezultiraju tendencijom motora da se ispravi...zadnja i oduzimanje gasa ga obaraju!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Member Title, 254 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: S1000RR

Mislim da je ovaj bio krajnje uporan u gledanju u ivicnjak i na kraju je i dosao do njega :D

 

Meni nikako nije jasno kako nije pao u ovoj situaciji? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

Hajde malao analiza situacije... mislim da je majstor napravio dve greske, prvo nije pratio/pogodio putanju i potpuno je promasio apex, a i sedi na motoru kao zirafa pa je izgubio upravljivost i mogucnost obaranja...verovatno je i kocio prednjom sto je u kombinaciji sa "zirafa sedenjem" ispravilo motor.

 

Dakle, za one koji ne znaju, kocenje prednjom kocnicom i dodavanje gasa u krivini rezultiraju tendencijom motora da se ispravi...zadnja i oduzimanje gasa ga obaraju!

 

hmm.... prednja kocnica ga ispravi, sto yes yes, ali ovo ostalo je malo diskutabilno... mislim fizicki gledano ima logike, ali ne obara se motor oduzimanjem gasa ili kocenjem zadnjom (sto moze (a nemora) laik da zakljuci iz tvog izlaganja).

Obara se zaleganjem (tj. kanisterom sto bi rekao strasilo :D ), a pri tome je gas neophodan (za dodati, a nikako oduzeti) zbogradi gripa na (velikoj) zadnjoj gumi i rasterecenja (male) prednje. (a i kik je veci :D)

U ovoj situaciji je mogao npr. samo da zalegne jos mrvicu bez da ista pipa i sve bi bilo OK.

Slazem se sa konstatacijom da je ljubav na prvi (i neprekinuti) pogled izmedju ivicnjaka i vozaca dovela do njihovog neminovnog i bukvalnog sudara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Sokol je imao vise srece nego pameti, ovako nesto se ne planira, nego refleksi odrade svoje :) (imao sam slicnu situaciju, samo prilikom preticanja)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uploader, 419 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: GSXR 600

A vidje ovog sokola. Vidje mu putanje, a vidje sto je nalego na kocnicu. Ali dobro se snasao na kraju (ili je imao malo srece u nesreci).

Isao je 160 kad je oduzeo gas, a ona krivina se opusteno uzme sa 100 km/h.

 

http://biertijd.com/...r/?itemid=29347

 

Ma ovo nije bilo brz ulazak," target fixation" definitivno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uploader, 419 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: GSXR 600

U kom smislu da se ručke ne koriste kao oslonac?

 

Kako da ne koristim ručke za oslonac ako koristim counterstering? Doduše oslanjam se samo rukom u koju stranu ide krivina ali ipak se oslanjam.

 

 

karnistering možeš raditi jednim prstom ruke... :takoje:

 

 

Može, može... u nekoj agresivnoj vožnji posle jakog kočenja ima da se osloniš dobro na stranu na koju je krivina, pa na suprotnu da ispraviš motor pa kad dođe sledeće kočenje a ti pritiskaj prstom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha fz1

 

hmm.... prednja kocnica ga ispravi, sto yes yes, ali ovo ostalo je malo diskutabilno... mislim fizicki gledano ima logike, ali ne obara se motor oduzimanjem gasa ili kocenjem zadnjom (sto moze (a nemora) laik da zakljuci iz tvog izlaganja).

Obara se zaleganjem (tj. kanisterom sto bi rekao strasilo :D ), a pri tome je gas neophodan (za dodati, a nikako oduzeti) zbogradi gripa na (velikoj) zadnjoj gumi i rasterecenja (male) prednje. (a i kik je veci :D)

U ovoj situaciji je mogao npr. samo da zalegne jos mrvicu bez da ista pipa i sve bi bilo OK.

Slazem se sa konstatacijom da je ljubav na prvi (i neprekinuti) pogled izmedju ivicnjaka i vozaca dovela do njihovog neminovnog i bukvalnog sudara.

 

Da, da, u pravu si kada je obranje u pitanju, to je slozen proces i nemoj niko nista da zakljucuje :)

Pisao sam o tendenciji tj. fizici ... mislim da je tip u konkretnom slucaju stiskao prednju bez zaleganja i produzio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2874 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Onaj na CBR 1000RR je klasičan napucani retard koji retko kad dugo živi pošto je istresao gomilu para za motor i "odeću". Ispalio se na blagoj krivini kroz koja se ni ne primeti ako znaš da voziš.

 

Ovaj drugi... Za njega važi "što si kren'o gologuz međ' pijane Turke". Budala koja misli da ume da vozi i da može da stigne nekog.

 

 

 

 

Milion puta sam rekao da je samouverenost najveći punilac grobnih mesta. Još jedan dokaz koji je srećom, izbegao grobno mesto (mada, kad razmislim, mamlaz će sutra opet da misli da je majstor i ubiće nekog, možda je i trebalo da se zabije negde i da se to poglavlje retarda na dva točka završi- prirodna selekcija).

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Dajte ljudi malo uključite mozak ... :nanana::zvizduk:

 

Bilo kakva analiza putanje i načina prolaska krivine se može raditi isključivo i SAMO pri kontroliranim uvjetima vožnje NA STAZI dok je vozač SAM na stazi .... sve ostalo su puke slučajnosti i rendom situacije ...

 

Pričam ovo jer zaista imam od koga naučiti stvari o kojima se ovdje piše... Čovjek koji nikad nije gledao ovakve i slične filmiće, a ima osvojen najveći broj šampionata bivše nam države (za one mlađe, to je bila ona SFRJ o kojoj se danas pričaju bajke :lol: ) ..... i sve ovo što se danas priča i gleda na filmićima, on je radio u praksi i dolazio do raznih saznanja ..... I to je čovjek koji je pobio "milion" raznih teorija vožnje na Grobniku ... Čovjek koji je dokazao i sebi i drugima da će na Grobniku napraviti 10 krugova, da će u svakom krugu raditi druge putanje, a da će mu vrijeme biti unutar jedne sekunde (ispod 1:40, oni koji voze Grobnik, znaju kakvo je to vrijeme, pogotovo na motoru '90. godišta).... Jer kad voziš utrku i oko tebe ima još nekoliko vozača, nemoguće je odvesti "savršenu" putanju, a pri tome "napadati" ili "braniti" poziciju ... A pri uličnoj vožnji je traženje idealne putanje prosto Sizifov posao ... tj. morao bi jednu dionicu ceste proći 150 puta u jednom danu, a sutra kad se probudiš, sve ispočetka, jer ta dionica nije ista kao što je jučer bila (nova masna fleka, malo pijeska na krivom mjestu, blato sa kotača ITD ITD... ) ... i gdje su tu onda "idealne putanje" ?

 

"karnistering" i svi ostali načini vožnje su jako dobra stvar i svakako ih treba znati i naučiti jer uvelike olakšavaju vožnju i mogu biti od ključne važnosti u nekim kritičnim situacijama, ali i dalje stojim pri tome da analiza i traženje grešaka u bilo čijoj vožnji je potpuno besmisleno i nadasve smiješno ... :takoje:

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Dajte ljudi malo uključite mozak ... :nanana::zvizduk:

 

Bilo kakva analiza putanje i načina prolaska krivine se može raditi isključivo i SAMO pri kontroliranim uvjetima vožnje NA STAZI dok je vozač SAM na stazi .... sve ostalo su puke slučajnosti i rendom situacije ...

 

Pričam ovo jer zaista imam od koga naučiti stvari o kojima se ovdje piše... Čovjek koji nikad nije gledao ovakve i slične filmiće, a ima osvojen najveći broj šampionata bivše nam države (za one mlađe, to je bila ona SFRJ o kojoj se danas pričaju bajke :lol: ) ..... i sve ovo što se danas priča i gleda na filmićima, on je radio u praksi i dolazio do raznih saznanja ..... I to je čovjek koji je pobio "milion" raznih teorija vožnje na Grobniku ... Čovjek koji je dokazao i sebi i drugima da će na Grobniku napraviti 10 krugova, da će u svakom krugu raditi druge putanje, a da će mu vrijeme biti unutar jedne sekunde (ispod 1:40, oni koji voze Grobnik, znaju kakvo je to vrijeme, pogotovo na motoru '90. godišta).... Jer kad voziš utrku i oko tebe ima još nekoliko vozača, nemoguće je odvesti "savršenu" putanju, a pri tome "napadati" ili "braniti" poziciju ... A pri uličnoj vožnji je traženje idealne putanje prosto Sizifov posao ... tj. morao bi jednu dionicu ceste proći 150 puta u jednom danu, a sutra kad se probudiš, sve ispočetka, jer ta dionica nije ista kao što je jučer bila (nova masna fleka, malo pijeska na krivom mjestu, blato sa kotača ITD ITD... ) ... i gdje su tu onda "idealne putanje" ?

 

"karnistering" i svi ostali načini vožnje su jako dobra stvar i svakako ih treba znati i naučiti jer uvelike olakšavaju vožnju i mogu biti od ključne važnosti u nekim kritičnim situacijama, ali i dalje stojim pri tome da analiza i traženje grešaka u bilo čijoj vožnji je potpuno besmisleno i nadasve smiješno ... :takoje:

Ukljuci sta? :P

 

Ti jesi apsolutno u pravu, ali samo kad se govori o idealnim putanjama. I sam imam jednu dionicu tu blizu po kojoj ljustim opremu, ali prvi krug obavezno lakapo, da vidim gdje su fleke. :D

Ali ako neko sa 100 kmh ulazi u desnu krivinu uz desni rub ceste, onda se tu moze govoriti o najgoroj mogucoj putanji koja je ocigledno takva i moze lako biti mnogo bolja (metar u lijevo i to je to :) ).

Ne vidim zasto ne ukazati na tako nesto, jer moze nekome spasiti glavu.

Isto vazi i za kocenje u prvom filmicu. Vidi se iz aviona da se radi o elementarnom neznanju i neiskustvu, koje je zdravo prokomentarisati na ovakvom forumu. Neko ce procitati, probati i reci eureka.

 

Idealna putanja i moguca (zdrava) putanja nisu naravno isto, ali spadaju u "izvodive putanje". Ova iz drugog filimica je vec na granici neizvodljivog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6351 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Citao sam razne knjige i brosure,pa nakon toga dosta toga probao u praksi...

ONo sto se najvise priblizava mom stilu voznje,a rekao bih i uslovima u javnom saobracaju nalazi se u knjizi autora koji se zove Lee Parks.

Mnogima mozda i nepoznat,ali to i nije tako vazno.Da sad ne pravim reklamu i da mnogo ne razglabam u par crta bih da naglasim ono najvaznije.

Prvo.Za siguran prolazak (siguran pod"",jer na to cesto uticu i razni drugi faktori)je vazan KASNIJI (u smislu dubljeg ulaska i kasnijeg skretanja) i SPORIJI ulazak u krivinu.To automatski omogucava laksi pronalazak vrha krivine (Apex).Takav jedan ulazak omogucava i ranije ispravljenje motora,pa samim tim i ranije i ostrije otvaranje gasa.Ovakva tehnika se pokazala i veliki prijatelj stoperice,ako je to nekome cilj.Kasno i jako kocenje,tj. teznja da se u krivinu udje brzo,samo dodatno komplikuje stvari i vrlo cesto se dolazi u situacije mnogo puta vidjene i ovde na filmicima.

Drugo.Sto se skretanja tice...tzv "countersteering"-a,preporucuje se koriscenje samo jedne ruke.Uvek one koja se nalazi sa unutrasnje strane krivine.Naravno to ne podrazumeva da ona druga treba da stoji u dzepu,vec da se glavna komanda...guranje ili povlacenje...uvek radi jednom rukom izrazenije.

Trece.Koriscenje nogu,tacnije butina,izuzetno je vazno za siguran i precizan prolazak kroz krivinu.Oslanjanje,ovaj put spoljne noge o rezervoar znatno pojacava osecaj sigurnosti i cvrste veze sa motorciklom.

Isto tako u kocenju,koriscenje ove tehnike...stezanje rezervoara nogama...znatno rasterecuje ruke i omogucava nesmetanu kontrolu pravca

 

Voznja motorcikla koliko god da je uzivanje,isto tako je i prilicno veliki fizicki napor.Zato,narocito oni koji vole malo da zavrnu gas,da se ponekad posvete i svojoj fizickoj kondiciji.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha fz1

@strasilo, nisi u pravu...uvek mogu da se rade analize putanja, da se vezbaju i usavrsavaju...i to je narocito vazno za voznju van staze, po lokalnim putevima.

 

U prvom clipu je sve jasno, drugi i te kako moze da se analizira i mislim da je pozeljno bas ovde da se analizira...slazem se sa @misa-pei, prebrz ulazak u krivinu, dodao bih da je potpuno promasio putanju, a izgleda da su ga automobili koji su naisli pre krivine omeli i izbacili iz putanje - vec tada je "pobegao" malo desno i nije uspeo da se vrati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uploader, 419 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: GSXR 600

Voznja motorcikla koliko god da je uzivanje,isto tako je i prilicno veliki fizicki napor.Zato,narocito oni koji vole malo da zavrnu gas,da se ponekad posvete i svojoj fizickoj kondiciji.

 

 

Kad sam posle vožnje skroz mokar, znam da sam dobro vozio... Jedna je priča o relakso vožnji gde krstariš jednom brzinom i šteluješ brzinu kilometar pre krivine, drugo je izvlačenje maksimuma od motora kako u ubrzavanju tako i na kočenju i izvlačenju iz krivine.

Ja takvu vožnju praktikujem od početka ove godine, od kada su napravili industrijsku zonu u Jagodini (bez industrije) sa 5 krivina i odličnim asfaltom (1600m). Iskustvo koje nema nikakve veze sa bilo kojom vožnjom pre toga u saobraćaju na javnim putevima.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=tFRwspSjV04

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ne mogu da verujem sta je taj lik na CBR-u uradio... Gledam snimak, vidim kratak je i bas gledam kad ce neka krivina. Ono i nije bila krivina. Neverovatno... :stabre: Jedino mogu da ga shvatim ako se zamislio zbog necega toliko da je zaboravio sta radi i gde je. :lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

@strasilo, nisi u pravu...uvek mogu da se rade analize putanja, da se vezbaju i usavrsavaju...i to je narocito vazno za voznju van staze, po lokalnim putevima.

 

 

Mogu da se rade vlastite analiza svojih putanja .... ali tuđih nikako .. :zvizduk:

 

Jer recimo moja analiza ovog filmića bi bila: Da je jutros za doručak pojeo pohanu štuku umjesto pola kile janjetine, sigurno bi mu u stomaku bilo lakše, pa bi do krivine stigao 3 sekunde ranije i nebi mu nitko zasmetao, a možda bi stigao i 6 sekundi ranije, pa izletio jer ga je omela grlica u brišućem letu dok je ganjala skakavca za doručak .. :takoje:

 

Kako ja tebe ne mogu uvjeriti u svoje mišljenje, tako ni ti mene ne možeš u svoje... pa možemo o tome "trkeljati" do prekosutra, ali "pravu" analizu napravit nećemo nikada... :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Meni nikako nije jasno kako nije pao u ovoj situaciji? :stabre:

 

Taj CBR ima HESD, tj. elektricni amortizer volana, koji mu je ukrutio volan i spasio mu glavu. Najpre je to pomoglo da ne padne, jer mi deluje da se lik prilicno ukocio od straha i nije se svesno spasao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6351 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Meni nikako nije jasno kako nije pao u ovoj situaciji? :stabre:

 

Taj CBR ima HESD, tj. elektricni amortizer volana, koji mu je ukrutio volan i spasio mu glavu. Najpre je to pomoglo da ne padne, jer mi deluje da se lik prilicno ukocio od straha i nije se svesno spasao.

Meni izgleda da je ova Honda vise puta bila na zemlji,pa je verovatno i sama naucila nesto :zvizduk:

Mozda zna i vise nego onaj koji je na njoj

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Nisam siguran dal je bila na zemlji, ali vidim da ladno ima beli rolbar. Izgleda da ili brat Rus ima stanterske ambicije ili se preterano plasi padanja, pa onda ispravlja krivine tako...

 

Covek kaze da je bio rastrojen izgleda zbog smrti drugara motocikliste:

http://bikepost.ru/blog/moto_crash/16005/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%91%D1%82-%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BA%D0%B8.html#cut

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Backi Petrovac, Vojvodina
  • Motocikl: Tomos Automatic A35-S / Kawasaki ZZR600

 

Ja takvu vožnju praktikujem od početka ove godine, od kada su napravili industrijsku zonu u Jagodini (bez industrije) sa 5 krivina i odličnim asfaltom (1600m). Iskustvo koje nema nikakve veze sa bilo kojom vožnjom pre toga u saobraćaju na javnim putevima.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=tFRwspSjV04

 

Ovo je ko da imash svoju privatnu stazu :)

 

A shto se tiche ovog lika na CBR-u stvarno mi nije jasno kako nije pao ? Jeste da ja nemam pravo glasa poshto sam se rasuo na pravcu ali mislim da je tu krivinu mogao ladno da prodje... Ja bi je prosao sigurno :lol: :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja