Jump to content

Moto Zajednica

Kratke voznje

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 221 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT
Pre 4 sati, Mikeli.pg je napisao:

Jučerašnja kratka vožnja

Bravo majstore. 

Iskreno, zavidim vam.

Uživajte i za nas...:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Pišem ovde, jer zapravo nije za putopis, ali i jeste. Neka, lako ćemo skloniti ako treba na pogodnije mesto.
 

Da se nadovežem na

Dolazim iz Mostara u nedelju kasno uveče. Umoran od puta, odmah sam legao, da probam da odmorim od puta, da pokušam da budem operativan sutra na poslu. Ponedeljak proleteo, popodne prolazi u jurcanju i završavanju 100 obaveza. Kući na pakovanje za poslovni put, konferencija u Barsi, 5 dana. Ne stižem motor da preteram kod @maxx-a u garažu, nosim mu ključeve, a on će da napravi pauzu od pisanja putopisa naše uskršnje ture da preveze motor kod sebe. Hvala, Vlajko!

Taman sam to vreme koje sam dobio iskoristio da odnesem pomenute urmašice. Prioriteti su jasni :)
Što pišem ovo na moto forumu?

 

AL9nZEWrgffjN7n7qTutnCGqiwGuLhmc0SMEH6QZ

 

Dok dođemo do tog dela, malo da prošetamo Barsom, odemo na konferenciju i lutamo tragovima španskih vinskih mušica...
Raj za oči. Ne mogu opisati koliko ljudi je na skuterima. Javni prevoz je jako dobar, metro razgranat, a na površini, svako malo neko prozuji na dva točka. Simptomatično je da se "klasični" motori malo voze, svi ganjaju skutere i sa semafora se kreće pun gas. Automobilisti ostavljaju mesta i da se provučeš, i stanu pre zaustavne linije da ima gde da stane skuter. Lep prizor. Po gradu gomila ocrtanih mesta za moto parking, na svakom ćošku. Kad bi 20% ovog iskustva preneli u Srbiju, bilo bi mnogo prijatnije mesto za vožnju.
AL9nZEXO981mt9AJVdzmTxPr2WUr7pzIVhrviMGb

 

Vino inače retko pijem, ali hladna sangrija. Pa čoveče, daj još. Divota, pogotovo u ovom okruženju.
AL9nZEVbdjC2NL138LWisEU31E46CUbZJxFeW-rW

 

PHOTOS.GOOGLE.COM

 

Poseta brdu Tibidabo, da ne kažem Ti da bu di bu da (naravno da sam pustio tu pesmu kad smo došli gore) :D
AL9nZEXEBVISFKw_-rwf7VfDuUr9vIwf8MuraX6Z

 

Za 5 eur se može popeti na sam vrh crkve, skroz ispod statue Hrista. Pogled je neverovatan, ali sam ja tek iz trećeg puta uspeo poslednji set stepenica da savladam. Krenem, pogledam gore i vidim krov. Imam neki iracionalan strah od krovova, tj. od mesta gde više nema stepenica kojim možeš dalje gore i gde se vidi krov zgrade. Zanimljivo da u duplex stanovima nemam problem, samo u hodnicima zgrada. Strah od visine ne postoji, onda kad sam izašao na tu terasu samo uživanje na maximum.
AL9nZEUA9pB5cXGzwnFnqvccW332A8mXK-qotB8r

 

 

AL9nZEXsCVyBBahjwoIIok5S0YNiR0ozA0Eukqv5

 

Od ovolikog pentranja, valja nešto i pojesti (a bogami i popiti).
AL9nZEX04HyG0AdG2Al4rwak4iGqw6u2kj7sPnKC

 

Poseta lokalnoj pijaci, uživanje u svim ovim bojama na jednom kraju, sveža morska riba na drugom kraju pijace, a između svega u ponudi. Kažu ako želiš da upoznaš grad, idi na pijacu i vidi kako je tamo.
AL9nZEWsCCQuoSVvuH-ilM35NVTf0jY5M7u4OPr_

 

Lepšu odavno nisam jeo.
AL9nZEWNdmLwp1MCB1bPOW5O6vechjNOSlHozFNe

 

Pa koga ja to vidim???
AL9nZEVPJ-zmpUzrk5Ucm6Zb8AvF0vKzRZtPCg4V

 

Pomislio sam da (već) nedostajem Vlajku pa je došao da me vidi. Onda sam skontao špansku tablicu... Ništa.
AL9nZEWQE4rCUZBrLsiBV5W8_KQUjs-vrFuPrrnE

 

A uveče, naravno plaža. Jako volim da sedim pored vode, smiruje me i pušta me da razmišljam. Sad samo sedim, ne razmišljam, odmaram.

 

 

Zaboravio sam šorc i peškir da ponesem iz NS, i tamo nikako da naletim na neku sportsku radnju (nisam ni gledao). Zavrnuo sam nogavice, samo malo noge da pokvasim, ali je tad naišao najveći talas ikada (proverio sam u njihovom pomorskom statističkom zavodu), i skroz me okupao. Ok, do hotela dibidus mokar.

Sutra počinje ono pravo, zbog čega smo ovde :) Čujem se sa Vlajkom, kažem mu da ne znam da li da uzimam motor ili ne....
"Kad ćeš sledeći put se voziti motorom u Španiji? Mislim, hoćeš, kad budemo išli u Portugal, ali... Idi i vozi se, ne zezaj".
Razumem i nije mi teško. Hvala na podršci!

 

Petak
Dan ranije sam ugovorio Hondu cb500, kacigu, komunikaciju, dodatno osiguranje, top case.
Dolazim na dogovoreno mesto, nemaju Hondu. Mogu dobiti Brixton 500, bez topcase, komunikaciju nemaju svakako. Gledam onog Brixtona, ma nema šanse, za ono što ja hoću fizički je mali motorić, hteo bih nešto udobnije. Razmažen sam, da.
Dogovaramo se za Fazer 600, za istu cenu. 2 dana rentanja, neograničena kilometraža 150eur (u cenu uključeno osiguranje i topcase). Može, daj! Kaciga neka jet, pitam za FF, kažu ima jedna u drugom koferu, da vidimo jel dobar broj. Za divno čudo, kao dupe na nošu. Svakako sledeći put bih poneo komplet svoju opremu, ovo je sad bilo impulsno.
Stoji tu ko zna koliko, prašnjav, nikakav, nije mi bitno.
AL9nZEWOk92hy9hWWrkzfuT0OojPtJ5mACtlvL6n

 

Pali posle par sekundi verglanja, sve ok. Krug po kvartu, da vidim da li je sve ok.. Jeste. Pravac pijaca od pre neki dan, tamo me čeka ekipa, da doručkujemo.
A kad kažem doručak, mislim da ima svega da se bira.
AL9nZEXClZteYFUO2d2ZD3YtMFp73-xq9Y2UaBHT

 

Ipak sam na moru, daj malo morskih specijaliteta.
AL9nZEU1Pg-AKz0kCyCx2TBOjUbdxI092p27_UC-

 

Sledeća stanica park Guelj. Sve vreme navigacija radi na telefonu, na nosaču, sve ok. Zove me kolega, e ja sam stigao, gde si ti? Evo me, ček. I stanem da opet upalim GPS. Da krenem, zavergla, neće. Samo relej se čuje. Akumulator izdržao 3 paljenja i to je to.
Zovem Anu, devojku koja radi iznajmljivanje, objašnjavam situaciju.
"Da, verujem ti, ali moramo motor odvesti na servis, da vidimo, ako je do motora sve je ok, ako si ti nešto pokvario moraćeš nadoknaditi. Možda si držao kontakt predugo."
Već pomalo nervozan, kvare mi se planovi, još ovo ograđivanje. Objašnjavam da je motor i prvi put verglao duže, da je bila tu pored kad sam ga palio. Ništa, ostavljam ga parkiranog tu, idem do Guelj parka busom.

AL9nZEU44DzgFBq7VdpB_RJ6SHwIg6o_WhIJ3mQi

 

AL9nZEW4UzppfOx4TD-ucT8qNvEs9eTAECxPvNMQ

 

AL9nZEU6FSuADrtA05xCqkGlFCWM8W4FGRNj4jtk

 

Dogovor je da se nađemo posle mojih obaveza na konferenciji.
AL9nZEW91XLYRDu6LdEQDqQRXlHzLpe2YbMXaRTS

 

U dogovoreno vreme, ja sam pored motora, i dolazi Ana na fejzeru 600. Kaže da su nabavili zamenski bajk, da mogu da ga uzmem, a oni će ovaj organizovati da prevezu u garažu. Može.
Prvi fejzer je bio FI, ovaj je karburatorac. Pali kao mina, ma ne čujem da vergla. Ok, sad je vruć, videćemo sutra.
Koristim priliku da se provozam malo po Barsi, da se upoznam sa motorom, a i sa gradom. Ima nešto u tom noćnom obilasku gradova. Još ovako na motoru. Milina.
AL9nZEV5tpFi5-TboBr0nvSDTyat52ex2IlnSENH

 

Zaustavlja me policajac na raskrsnici, ja letimično spuštam glavu da vidim lampicu za ler, kad tabla ne sija uopšte.

-Lights, sorry, I forgot.
Klik
-Yes, it is better now, you see ahead.

E to je preventiva, jako prijatno iskustvo, hvala mu na tome! Zaboravio sam svetla jer je sve osvetljeno, nisam ni skontao da nisam upalio far.
2h kasnije vrtenja po barsi, ovamo, tamo, dolazim do hotela da ostavim stvari, pa još jedan krug.
Odmah da napomenem, noćne slike sa ovim telefonom su živi očaj, bolje da sam poneo 2 kuvana krompira i sa njima pravio fotke.
AL9nZEWrfGqOTic-9lkkD-AOZ_SEG6EbllpLxUxr

 

AL9nZEVskoTtBADId6FZ_-rUqwhG0ax6TwQg51em

 

Malo ispod brda Tibidabo stajem na vidikovac i uživam. Bio sam busom ovde pre 2 dana. Ovo je potpuno druga dimenzija. Upijam grad iz daljine.
AL9nZEUj_vEoG3Upqpup-CzgJy2nIOoTtuEO8QLA

 

Gledam, ali vidim Novi Sad sa Fruške Gore, sa Brankovca. Neke dobre stvari mi se trenutno privatno dešavaju, i pokušavam da to obradim. Sledeći put će pogled sa Brankovca biti drugačiji, gledaću na dom.
Pošto ne mogu da pojmim Barsu odavde, odlučujem da odem u hotel i da se odmorim za sutra. Ostavljam ovo kao mesto koje ću opet obići, čekaće me ovde, godinama tu stoji. Sa mojim motorom. Sa još nekim.


Subota

Motor je tu gde sam ga sinoć parkirao. Čeka. Povlačim saug, pali iz prve, vrlo brzo me pušta da vratim saug i da krenemo.
AL9nZEXnUpQwJba_DzVSL5_gkyEDcUji33QepmX4

 

Prva stanica, Sagrada Familia, karte kupljene online nekoliko dana pre. Na ulasku se prolazi kao pretres na aerodromu, čak i oštrije. Mene takve stvari generalno smaraju, zato obično bežim od komplet turističkih mesta i ovakvih stvari. Ne volim gužvu.
AL9nZEVFiwhzZOTxCu7_eU_flLUiNSapRN2l6v2F

 

Jedini zahtev koji sam imao kad smo kupovali karte je da idemo ili ujutru rano, ili na zalasku sunca. Zbog ovoga:
AL9nZEWl4X3xgz5bXjTjUPvn08hM2VDNF7-AhqAP

 

Krećemo u vožnju. Kreće sad ono pravo. Vreme super, nije hladno, nije toplo. Taman. Kako se izađe iz Barse, kreće raj za oči.
AL9nZEVy6aFWflLUUAQpRbQz91ZvM3zdTbGQQNXW

 

AL9nZEWuVXdlPKnBwpxlthv5tEwfP-hOPBKSzsIC

 

Prva pauza, LLoret de Mar. Maturska ekskurzija 2010, na koju nisam išao. Eto me 12 godina kasnije, da popijem kafu na tom mestu.
AL9nZEWFlxS7k5ZoIpTTTdEpTvHcWCrG57hD0NZB

 

AL9nZEV5QZKeiUuYro4eqeFI-ciOHLEPoFbHlYqg

 

Čeka me da krenemo dalje...
AL9nZEVPh_EOrfOv44PqO7Uyu9yht70qhcI5Odtu

 

A dalje.. nekome je jako drhtala ruka kad je crtao ovaj put. 35 kilometara čistog uživanja.
AL9nZEWTZzYlad5i86jSrEHBYfyD0bPJmE5CJaXa

 

AL9nZEUkuXEjAX6_SRqgwXentEz1CkE02Ze_ytAH

 

Nisam jedini koji je imao ideju da se ovuda provoza motorom. Usput je bilo dosta motora, koriste poslednje lepe dane. Ili samo lepe dane, ne znam, možda ovde može da se tera točak cele godine, sneg nemaju, ne znam kakvo je stanje sa kišom i hladnim vremenom.

 

AL9nZEXeO9fHfnLGkQtgc9eRY877HncaqhlZR-WS

 

AL9nZEVwtdQkVaujbjyD7pl_GIs6JYk-0Zt2QZhF

 

I konačno današnji cilj. Sent Feliu de Guixols (čita se, ja mislim, Gišols).
AL9nZEViKrwSdlZJToE1DJv_bFg8Sec8EzYrS5v9

 

Mali lučki grad, lepo uređen. Baš ono što mi je trebalo, da odmorim od svekolike gužve u Barsi i da vidim kako se živi u unutrašnjosti.
AL9nZEU-5k3AEXPJdoivHqhtRxDAe5JP0jLCOIEY

 

Naravno, potraga za restoranom, stomak se već javlja dobrano.
Predjelo. Mogao bih neku šunku i sir, beli mrs... Ma ne, Stefane, na moru si. Školjke. Preukusno. Baš se mislim kako bih nekad mogao da se penzionišem na ovakvom mestu. Sveže ulovljena riba, malo maslina, malo školjki. Vino (morao bih ga zavoleti). Mogao bih ovako, baš bih mogao. Ljubomoran sam na primorce.
AL9nZEXl4TdLZxZe5wrCG2iK8lc9UUlQW4VjrCXs

 

Glavno jelo, nešto lokalno. Hobotnica na galicijski način. Pulpo Gallego. Kuvana hobotnica sa krompirom, posuta paprikom i maslinovim uljem. Jednostavno i preukusno.
AL9nZEUjG9tZhIhkdFfn3MLS55NLdbbxgrZBsFws


Šta imate slatko? Ništa? Ok, još 2 školjke.

Kratka šetnja gradićem, i vreme je da se polazi nazad za Barsu.
AL9nZEVGFIYw9AyVitG3TwgCEiRnMglRw7d2rpaI

 

Morao sam i još nešto da probam. Zapravo sam slikao iz blizine, nije toliko slatkiša, taman.
AL9nZEWGyhfU4zIBvWxeb-xbTiPmTaYu1KzQDkjH

 

Povratak za Barsu, što bi rekla braća Španci "sin acontecimientos notables". Uveventful. Moto putem i magistralom. Poenta je bila vratiti se pre mraka u grad, a dosta vremena sam usput potrošio na uživanje.

Ulazim u Barsu, potvrđujem vreme i mesto za vraćanje motora, palim navigaciju, opet krivine. Ijao, idem preko nekog brda, kroz šumu, i izbijam ispod Tibidabo-a. Prelepost. Uživam u prilazu gradu. Razdužujem motor i kacigu. Depozit će biti za 2 nedelje na računu, u slučaju da me nema u sistemu kamera, ako da, odbiće pare za kaznu. Zapravo sam se ponašao, ne očekujem probleme.
Poslednji krug po gradu, večera i u hotel na pakovanje. U 6 ujutru let.

 

Letim ka kući.
AL9nZEXUfIW46UmKgOIcUa-VyuOPcMJOuXDG71NW

 

 

Promenio član nafetS
  • Sviđa mi se 24
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 455 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

Iskreno mi je drago sto je Stefan uzivao u moto izletu u Spaniji. Mislim, sada mi je drago. Taj dan sam bio ovakvog raspolozenja:

 

Screenshot_20221106-144317_Viber.thumb.jpg.7698f0b78177ea5e33fe1be51a6fd040.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Liberty 150 - Beverly 250ie - Majesty 400
Pre 7 sati, nafetS je napisao:

Pišem ovde, jer zapravo nije za putopis, ali i jeste. Neka, lako ćemo skloniti ako treba na pogodnije mesto.
 

Da se nadovežem na

Dolazim iz Mostara u nedelju kasno uveče. Umoran od puta, odmah sam legao, da probam da odmorim od puta, da pokušam da budem operativan sutra na poslu. Ponedeljak proleteo, popodne prolazi u jurcanju i završavanju 100 obaveza. Kući na pakovanje za poslovni put, konferencija u Barsi, 5 dana. Ne stižem motor da preteram kod @maxx-a u garažu, nosim mu ključeve, a on će da napravi pauzu od pisanja putopisa naše uskršnje ture da preveze motor kod sebe. Hvala, Vlajko!

Taman sam to vreme koje sam dobio iskoristio da odnesem pomenute urmašice. Prioriteti su jasni :)
Što pišem ovo na moto forumu?

 

AL9nZEWrgffjN7n7qTutnCGqiwGuLhmc0SMEH6QZ

 

Dok dođemo do tog dela, malo da prošetamo Barsom, odemo na konferenciju i lutamo tragovima španskih vinskih mušica...
Raj za oči. Ne mogu opisati koliko ljudi je na skuterima. Javni prevoz je jako dobar, metro razgranat, a na površini, svako malo neko prozuji na dva točka. Simptomatično je da se "klasični" motori malo voze, svi ganjaju skutere i sa semafora se kreće pun gas. Automobilisti ostavljaju mesta i da se provučeš, i stanu pre zaustavne linije da ima gde da stane skuter. Lep prizor. Po gradu gomila ocrtanih mesta za moto parking, na svakom ćošku. Kad bi 20% ovog iskustva preneli u Srbiju, bilo bi mnogo prijatnije mesto za vožnju.
AL9nZEXO981mt9AJVdzmTxPr2WUr7pzIVhrviMGb

 

Vino inače retko pijem, ali hladna sangrija. Pa čoveče, daj još. Divota, pogotovo u ovom okruženju.
AL9nZEVbdjC2NL138LWisEU31E46CUbZJxFeW-rW

 

PHOTOS.GOOGLE.COM

 

Poseta brdu Tibidabo, da ne kažem Ti da bu di bu da (naravno da sam pustio tu pesmu kad smo došli gore) :D
AL9nZEXEBVISFKw_-rwf7VfDuUr9vIwf8MuraX6Z

 

Za 5 eur se može popeti na sam vrh crkve, skroz ispod statue Hrista. Pogled je neverovatan, ali sam ja tek iz trećeg puta uspeo poslednji set stepenica da savladam. Krenem, pogledam gore i vidim krov. Imam neki iracionalan strah od krovova, tj. od mesta gde više nema stepenica kojim možeš dalje gore i gde se vidi krov zgrade. Zanimljivo da u duplex stanovima nemam problem, samo u hodnicima zgrada. Strah od visine ne postoji, onda kad sam izašao na tu terasu samo uživanje na maximum.
AL9nZEUA9pB5cXGzwnFnqvccW332A8mXK-qotB8r

 

 

AL9nZEXsCVyBBahjwoIIok5S0YNiR0ozA0Eukqv5

 

Od ovolikog pentranja, valja nešto i pojesti (a bogami i popiti).
AL9nZEX04HyG0AdG2Al4rwak4iGqw6u2kj7sPnKC

 

Poseta lokalnoj pijaci, uživanje u svim ovim bojama na jednom kraju, sveža morska riba na drugom kraju pijace, a između svega u ponudi. Kažu ako želiš da upoznaš grad, idi na pijacu i vidi kako je tamo.
AL9nZEWsCCQuoSVvuH-ilM35NVTf0jY5M7u4OPr_

 

Lepšu odavno nisam jeo.
AL9nZEWNdmLwp1MCB1bPOW5O6vechjNOSlHozFNe

 

Pa koga ja to vidim???
AL9nZEVPJ-zmpUzrk5Ucm6Zb8AvF0vKzRZtPCg4V

 

Pomislio sam da (već) nedostajem Vlajku pa je došao da me vidi. Onda sam skontao špansku tablicu... Ništa.
AL9nZEWQE4rCUZBrLsiBV5W8_KQUjs-vrFuPrrnE

 

A uveče, naravno plaža. Jako volim da sedim pored vode, smiruje me i pušta me da razmišljam. Sad samo sedim, ne razmišljam, odmaram.

 

 

Zaboravio sam šorc i peškir da ponesem iz NS, i tamo nikako da naletim na neku sportsku radnju (nisam ni gledao). Zavrnuo sam nogavice, samo malo noge da pokvasim, ali je tad naišao najveći talas ikada (proverio sam u njihovom pomorskom statističkom zavodu), i skroz me okupao. Ok, do hotela dibidus mokar.

Sutra počinje ono pravo, zbog čega smo ovde :) Čujem se sa Vlajkom, kažem mu da ne znam da li da uzimam motor ili ne....
"Kad ćeš sledeći put se voziti motorom u Španiji? Mislim, hoćeš, kad budemo išli u Portugal, ali... Idi i vozi se, ne zezaj".
Razumem i nije mi teško. Hvala na podršci!

 

Petak
Dan ranije sam ugovorio Hondu cb500, kacigu, komunikaciju, dodatno osiguranje, top case.
Dolazim na dogovoreno mesto, nemaju Hondu. Mogu dobiti Brixton 500, bez topcase, komunikaciju nemaju svakako. Gledam onog Brixtona, ma nema šanse, za ono što ja hoću fizički je mali motorić, hteo bih nešto udobnije. Razmažen sam, da.
Dogovaramo se za Fazer 600, za istu cenu. 2 dana rentanja, neograničena kilometraža 150eur (u cenu uključeno osiguranje i topcase). Može, daj! Kaciga neka jet, pitam za FF, kažu ima jedna u drugom koferu, da vidimo jel dobar broj. Za divno čudo, kao dupe na nošu. Svakako sledeći put bih poneo komplet svoju opremu, ovo je sad bilo impulsno.
Stoji tu ko zna koliko, prašnjav, nikakav, nije mi bitno.
AL9nZEWOk92hy9hWWrkzfuT0OojPtJ5mACtlvL6n

 

Pali posle par sekundi verglanja, sve ok. Krug po kvartu, da vidim da li je sve ok.. Jeste. Pravac pijaca od pre neki dan, tamo me čeka ekipa, da doručkujemo.
A kad kažem doručak, mislim da ima svega da se bira.
AL9nZEXClZteYFUO2d2ZD3YtMFp73-xq9Y2UaBHT

 

Ipak sam na moru, daj malo morskih specijaliteta.
AL9nZEU1Pg-AKz0kCyCx2TBOjUbdxI092p27_UC-

 

Sledeća stanica park Guelj. Sve vreme navigacija radi na telefonu, na nosaču, sve ok. Zove me kolega, e ja sam stigao, gde si ti? Evo me, ček. I stanem da opet upalim GPS. Da krenem, zavergla, neće. Samo relej se čuje. Akumulator izdržao 3 paljenja i to je to.
Zovem Anu, devojku koja radi iznajmljivanje, objašnjavam situaciju.
"Da, verujem ti, ali moramo motor odvesti na servis, da vidimo, ako je do motora sve je ok, ako si ti nešto pokvario moraćeš nadoknaditi. Možda si držao kontakt predugo."
Već pomalo nervozan, kvare mi se planovi, još ovo ograđivanje. Objašnjavam da je motor i prvi put verglao duže, da je bila tu pored kad sam ga palio. Ništa, ostavljam ga parkiranog tu, idem do Guelj parka busom.

AL9nZEU44DzgFBq7VdpB_RJ6SHwIg6o_WhIJ3mQi

 

AL9nZEW4UzppfOx4TD-ucT8qNvEs9eTAECxPvNMQ

 

AL9nZEU6FSuADrtA05xCqkGlFCWM8W4FGRNj4jtk

 

Dogovor je da se nađemo posle mojih obaveza na konferenciji.
AL9nZEW91XLYRDu6LdEQDqQRXlHzLpe2YbMXaRTS

 

U dogovoreno vreme, ja sam pored motora, i dolazi Ana na fejzeru 600. Kaže da su nabavili zamenski bajk, da mogu da ga uzmem, a oni će ovaj organizovati da prevezu u garažu. Može.
Prvi fejzer je bio FI, ovaj je karburatorac. Pali kao mina, ma ne čujem da vergla. Ok, sad je vruć, videćemo sutra.
Koristim priliku da se provozam malo po Barsi, da se upoznam sa motorom, a i sa gradom. Ima nešto u tom noćnom obilasku gradova. Još ovako na motoru. Milina.
AL9nZEV5tpFi5-TboBr0nvSDTyat52ex2IlnSENH

 

Zaustavlja me policajac na raskrsnici, ja letimično spuštam glavu da vidim lampicu za ler, kad tabla ne sija uopšte.

-Lights, sorry, I forgot.
Klik
-Yes, it is better now, you see ahead.

E to je preventiva, jako prijatno iskustvo, hvala mu na tome! Zaboravio sam svetla jer je sve osvetljeno, nisam ni skontao da nisam upalio far.
2h kasnije vrtenja po barsi, ovamo, tamo, dolazim do hotela da ostavim stvari, pa još jedan krug.
Odmah da napomenem, noćne slike sa ovim telefonom su živi očaj, bolje da sam poneo 2 kuvana krompira i sa njima pravio fotke.
AL9nZEWrfGqOTic-9lkkD-AOZ_SEG6EbllpLxUxr

 

AL9nZEVskoTtBADId6FZ_-rUqwhG0ax6TwQg51em

 

Malo ispod brda Tibidabo stajem na vidikovac i uživam. Bio sam busom ovde pre 2 dana. Ovo je potpuno druga dimenzija. Upijam grad iz daljine.
AL9nZEUj_vEoG3Upqpup-CzgJy2nIOoTtuEO8QLA

 

Gledam, ali vidim Novi Sad sa Fruške Gore, sa Brankovca. Neke dobre stvari mi se trenutno privatno dešavaju, i pokušavam da to obradim. Sledeći put će pogled sa Brankovca biti drugačiji, gledaću na dom.
Pošto ne mogu da pojmim Barsu odavde, odlučujem da odem u hotel i da se odmorim za sutra. Ostavljam ovo kao mesto koje ću opet obići, čekaće me ovde, godinama tu stoji. Sa mojim motorom. Sa još nekim.


Subota

Motor je tu gde sam ga sinoć parkirao. Čeka. Povlačim saug, pali iz prve, vrlo brzo me pušta da vratim saug i da krenemo.
AL9nZEXnUpQwJba_DzVSL5_gkyEDcUji33QepmX4

 

Prva stanica, Sagrada Familia, karte kupljene online nekoliko dana pre. Na ulasku se prolazi kao pretres na aerodromu, čak i oštrije. Mene takve stvari generalno smaraju, zato obično bežim od komplet turističkih mesta i ovakvih stvari. Ne volim gužvu.
AL9nZEVFiwhzZOTxCu7_eU_flLUiNSapRN2l6v2F

 

Jedini zahtev koji sam imao kad smo kupovali karte je da idemo ili ujutru rano, ili na zalasku sunca. Zbog ovoga:
AL9nZEWl4X3xgz5bXjTjUPvn08hM2VDNF7-AhqAP

 

Krećemo u vožnju. Kreće sad ono pravo. Vreme super, nije hladno, nije toplo. Taman. Kako se izađe iz Barse, kreće raj za oči.
AL9nZEVy6aFWflLUUAQpRbQz91ZvM3zdTbGQQNXW

 

AL9nZEWuVXdlPKnBwpxlthv5tEwfP-hOPBKSzsIC

 

Prva pauza, LLoret de Mar. Maturska ekskurzija 2010, na koju nisam išao. Eto me 12 godina kasnije, da popijem kafu na tom mestu.
AL9nZEWFlxS7k5ZoIpTTTdEpTvHcWCrG57hD0NZB

 

AL9nZEV5QZKeiUuYro4eqeFI-ciOHLEPoFbHlYqg

 

Čeka me da krenemo dalje...
AL9nZEVPh_EOrfOv44PqO7Uyu9yht70qhcI5Odtu

 

A dalje.. nekome je jako drhtala ruka kad je crtao ovaj put. 35 kilometara čistog uživanja.
AL9nZEWTZzYlad5i86jSrEHBYfyD0bPJmE5CJaXa

 

AL9nZEUkuXEjAX6_SRqgwXentEz1CkE02Ze_ytAH

 

Nisam jedini koji je imao ideju da se ovuda provoza motorom. Usput je bilo dosta motora, koriste poslednje lepe dane. Ili samo lepe dane, ne znam, možda ovde može da se tera točak cele godine, sneg nemaju, ne znam kakvo je stanje sa kišom i hladnim vremenom.

 

AL9nZEXeO9fHfnLGkQtgc9eRY877HncaqhlZR-WS

 

AL9nZEVwtdQkVaujbjyD7pl_GIs6JYk-0Zt2QZhF

 

I konačno današnji cilj. Sent Feliu de Guixols (čita se, ja mislim, Gišols).
AL9nZEViKrwSdlZJToE1DJv_bFg8Sec8EzYrS5v9

 

Mali lučki grad, lepo uređen. Baš ono što mi je trebalo, da odmorim od svekolike gužve u Barsi i da vidim kako se živi u unutrašnjosti.
AL9nZEU-5k3AEXPJdoivHqhtRxDAe5JP0jLCOIEY

 

Naravno, potraga za restoranom, stomak se već javlja dobrano.
Predjelo. Mogao bih neku šunku i sir, beli mrs... Ma ne, Stefane, na moru si. Školjke. Preukusno. Baš se mislim kako bih nekad mogao da se penzionišem na ovakvom mestu. Sveže ulovljena riba, malo maslina, malo školjki. Vino (morao bih ga zavoleti). Mogao bih ovako, baš bih mogao. Ljubomoran sam na primorce.
AL9nZEXl4TdLZxZe5wrCG2iK8lc9UUlQW4VjrCXs

 

Glavno jelo, nešto lokalno. Hobotnica na galicijski način. Pulpo Gallego. Kuvana hobotnica sa krompirom, posuta paprikom i maslinovim uljem. Jednostavno i preukusno.
AL9nZEUjG9tZhIhkdFfn3MLS55NLdbbxgrZBsFws


Šta imate slatko? Ništa? Ok, još 2 školjke.

Kratka šetnja gradićem, i vreme je da se polazi nazad za Barsu.
AL9nZEVGFIYw9AyVitG3TwgCEiRnMglRw7d2rpaI

 

Morao sam i još nešto da probam. Zapravo sam slikao iz blizine, nije toliko slatkiša, taman.
AL9nZEWGyhfU4zIBvWxeb-xbTiPmTaYu1KzQDkjH

 

Povratak za Barsu, što bi rekla braća Španci "sin acontecimientos notables". Uveventful. Moto putem i magistralom. Poenta je bila vratiti se pre mraka u grad, a dosta vremena sam usput potrošio na uživanje.

Ulazim u Barsu, potvrđujem vreme i mesto za vraćanje motora, palim navigaciju, opet krivine. Ijao, idem preko nekog brda, kroz šumu, i izbijam ispod Tibidabo-a. Prelepost. Uživam u prilazu gradu. Razdužujem motor i kacigu. Depozit će biti za 2 nedelje na računu, u slučaju da me nema u sistemu kamera, ako da, odbiće pare za kaznu. Zapravo sam se ponašao, ne očekujem probleme.
Poslednji krug po gradu, večera i u hotel na pakovanje. U 6 ujutru let.

 

Letim ka kući.
AL9nZEXUfIW46UmKgOIcUa-VyuOPcMJOuXDG71NW

 

 

Prava avantura.. sta reci vise

kapa dole..:)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 230 postova
  • Lokacija: Downtown LA
  • Motocikl: Tomos APN6 Grasshopper Benelli BN 125 ex-Red Baroness Honda VFR 800 VTEC Maleficent Ducati Multistrada 1200s

Sa današnje kratke vožnjice do Rajca, čisto da me ladan vetar produva:)

IMG_20221112_165617_171.jpg

IMG_20221112_165617_189.jpg

IMG_20221112_165957_327.jpg

IMG_20221112_165957_227.jpg

IMG_20221112_165957_291.jpg

  • Sviđa mi se 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 539 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

Нешто пре 1 поподне на брзака се спаковах и кренух да се искористи још овај леп дан позног михиљског лета, био до манастира Јазак, хтедох и до манастира Мала Ремета али је тамо била баш гужва, на пролеће ћу један дан да обиђем све фрушкогорске манастире у једном дану, одатле отиђох до широких ледина до прелепог видиковца одакле пуца поглед на раван срем а ту и направих коју лепу макро фотографију.

Куда сам се данас мувао
Слика може припадати мапа и текст који гласи „Glozan 12 A1 SPORTS TRACKER Kać Begec A1 Futog Novi ad 123 Beocin Sremska Kam epica Sremski Karlovci 2:10'47 108.0 km . DurationVeliki Radinci Distance 49.5 km/h Avg. speed“

А остатак слика у албуму на мом ФБ профилу
https://www.facebook.com/photo?fbid=10221700607677722&set=a.10221700626118183

  • Sviđa mi se 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Nedelja, dosadno. Nije ni za kvad, niti za peske.

Ajd onda ko kolega Travelman, automobilom.

Polazak Divcibare, preko Kosjerica , Sece Reka, zaseoka Zarici ka Kostojevicima i B. Basti...

Dakle zdanje nekog australijanca u Zaricima

 

0-02-05-719604586bbbffcc9bce4765dd02cb4b

 

Dalje ka Jaklju i Kostojevicima. Novi je asfalt, lep sirok, cist, od kafane Bozinac u Jaklju.

Od Kostojevica ka Rogacici i BB. U Rogacici pecaros i Skobalj.

 

0-02-05-2b07996d0719aadb90afdf1ace234226

 

 

0-02-05-66cdf6791fd3e85713cc74c12b4be339

 

U BB se nisam zadrzavao, jer sam prilicno kasno krenuo. Kratak je dan. A i bio sam skoro.

Dalje Mitrovac, preko Perucca. Reka vrelo i nabujala Drina.

Reka Vrelo ili Godina.

 

0-02-05-ff84e4a902b95a63c9037ca4bf482920

 

Tu pijem kafu i nastavljam ka Mitrovcu i Zaovinama.

 

0-02-05-0a94573e8f83db47c2aca1fc2b0b05f6


0-02-05-0f0a5c4701cdf0564bfd2b4448f5f163


0-02-05-3b2d8e3ab3e7d2dc5294189711fed542


0-02-05-5c6eec236d1a56bf7abb24b7458d7890


0-02-05-c6d80757735a2c22909b22f9ab2c54870-02-05-ceae6b47ceab45670a0eb12208d56983


 


 

 

0-02-05-d7b3cd31616640546b385ae2dc8d4549

 

 

Vodostaj je na normalnom nivou, sto me raduje.

Dalje do Kaludjerskih Bara, Hotel Omorika kolac. Bazen im je prazan iako je cena ulaza simbolicnih 3600din. U predvorju hotela je puno stenaca, raznih. Slobodno tumaraju hotelom, obilaze goste foajea. Vise ih neg gostiju. 

Vec dan zamice i zurim preko Kremana, Uzica , Tatinca, Karana, Kosjerica nazad.

 

0-02-05-15967db80537a83c51954c9a525654af


0-02-05-1cc7d1d8355028015a4e85a2f817d708


0-02-05-22e1fa4ce65465dc296a98fde4d6b79a


0-02-05-2336da7ca614a97253665b26286bb727


0-02-05-4c8e0c12c0ee12f8d40de592533c25cb


0-02-05-529dc28c0614760bcd1f5b35c54c1d86


0-02-05-55f553908f9908f6c137ae5beaeab86a

 

Bonus slika. Glupan, nije ni cudo sto ih krivolove iz automobila.

 

0-02-05-ef4d6a55cc54572c175f9c54827221c8

 

 

Svuda podji , kuci dodji.

 

0-02-05-8ef89238e70b7fdb8ba9ed8a268f2ab7

 

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Tracer MT09

Nedelja 25. Decembar.
Za očekivati fotografiju ukrašenu belim pokrivačem :stabre:

Kada ono, međutim, pravi prolećni dan :jee1:

 

"Zimski san", kako se to obično naziva, treba iskoristiti za sređivanje dvotočkaša.

Shodno tome, pre svega par dana, vozio sam jednu kratku relaciju-Pravac ordinacija ka operacionom stolu:

 

1671982444957.jpg

 

Ventili, filteri, ulje i sve ostalo što je potrebno da ljubimac bude spreman za "jaku sledeću sezonu".

Majstoru poželim srećan rad uz napomenu: Radi na tenane, neka bude kvalitetno i što pre gotovo... :jee:

Jer sledeća sezona podrazumeva dvocifren broj stepeni celzijusovih uz sunčeve zrake.

 

Majstor uslišio molbe: Bezbedno, kvalitetno i efikasno :givemebeer:

A mi voljni da to i proverimo:

 

IMG-20221225-141438.jpg

 

Jedna kratka vožnja do Smedereva upotpunjena dobro šetnjom.

 

IMG-20221225-142032.jpg

 

Skromnih 120km "testne vožnje" sa lepšom polovinom naravno.

Vožnjom obuhvatio dve vruće teme na forumu:

-Skladištenje motora preko zime

-Zimska vožnja

 

Sve u svemu pridržavali se onoga što je najbitnije, samo polako i pun gas :moto2:

Majstoru kapa dole, ova :yamaha: prede.

 

Gledajući vremensku prognozu, mislim da će tema Kratke vožnje postati ponovo akutelna.

Lepo vreme uz srećne praznike! :na_glavi:

Vidimo se na drumu.

Promenio član davidloki
Greska
  • Sviđa mi se 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3122 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Ima l' boljeg početka god'ne od prvojanuarske vožnjice...naravno ne!

Kilometraža resetovana.

Prvi metri do MOLa:

hzRaxWf.jpg

 

Pade mi na pamet da je uslikam,dok je čista...uradih to diskretno u parku.

Još je rano za BJB družinu,setih se...morao sam da joj se javim barem,sama na vetrometini,gola...i bosa!:)

7AQurmD.jpg

 

Izdržaće do proleća...

olvBrbr.jpg

 

Inače ovde na tromeđi pirka lepo...da l' da družinu  sačekam na Tresijama ili...ma mnogo mi blizu,odoh na zborno mesto.Auto put,nisam ni dao gas stigao do naplatne,da sačekam malko,otkud znam da l' šalju čestitke(i pozdravi:))?I da malko ugrejem prste na agregat,'ladnjikavi.

7yINAeT.jpg

 

Stigoh na zbor,dosta kolega,upoznah ih par...

dE5CN6L.jpg

 

Krenusmo ka Tresijama,dan sve topliji,ekstra...

hnQfxNJ.jpg

 

H0KAjdS.jpg

 

Dpclr1J.jpg

 

Isčavrljasmo se malo,grupa kreće za jezero Bela reka,ja morah doma,stižu gosti ali super je bilo.I pisoput napravih, evo:).

Nova km.:

ssTap4s.jpg

I sutra ne radim...hm...

  • Sviđa mi se 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 539 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

Након јучерашњег отварања мото сезоне за 2023у освануо је још један поклон дан за вожњу у јануару па се провозах од Новог Сада сремском страном до Нештина

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Planeta Zemlja
  • Motocikl: CB500X 2022

Evo jedna lijepa tema i kratka vožnja. 

Danas smo se La Poderosa i ja zaputili u Manastir Gomionica kod Banja Luke. Bio sam nekad ranije, tokom nekog zbora, a kako nisam ljubitelj zborova i bilo kakvih okupljanja, nisam nešto ni zagledao po manastiru. Više sam gledao da me neko ne zgazi, što autom, traktorom, konjem... i naravno motorom. Gledao sam gdje dobra i vruća jagnjetina, hoće li onaj piton zadaviti ono dijete što ga je stavilo  oko vrata da se uslika za 5 KM... Zato sam danas, na ovaj lijep dan odlučio da se provozam do manastira. Prema Vikipediji (kojoj ne bih baš vjerovao) to je jako star manastir. Tako i izgleda :)

Udaljen je nekih 40-ak km od Banja Luke, prema Bronzanom Majdanu. Pred samim Bronzanim Majdanom, na nekom 28-30-om km se skrene lijevoi malim putem ide nekih 12 km do manastira. Priroda je prelijepa, brdovita, pitoma, put je odličan. Moram upozoriti one koji budu išli za B. Majdan i ovaj manastir, da je to slijepo crijevo, da nema poveznicu sa Sanskim Mostom, mada na karti tako izgleda. Znači, morate se vratiti ili u BL ili na nekih 15 km od BL ima "prečica" prema Omarskoj i dalje prema Prijedoru. 

image.thumb.png.801e8338e6f6914bb65a5cf70c8f7bc5.png

X na karti je da ne idete tom cestom prema Sanskom Mostu jer nećete tamo stići. 

IMG_20230102_133557176_HDR.thumb.jpg.4cedcc3e7463cae7301c9f43636e19c9.jpg

image.thumb.jpeg.4aa8883c2ff094145b8445ebb60e5646.jpeg
image.thumb.jpeg.9898905181ca6864a67150cf9c9c5e6f.jpeg

Ovo je ženski manastir, a ovo je ženski konak u manastiru, što je kod mene izazvalo posebno oduševljenje. Kroz posao i generalno u životu trudim se da osnažim žene, da i njima i drugim objasnim i da ih naučim da mogu sve kao i muškarci, naravno, svako u svojim ličnim granicama i kapacitetima. Ovdje monahinje same obavljau najveći dio poslova na imanju. Šteta što je crkva  i dalje tvrdokorna po pitanju službe od strane monarhinja, te mnogih drugih stvari, ali to možemo nekom drugom prilikom raspraviti. 

image.thumb.jpeg.40b76e6024d66de964b8795c8100c243.jpeg

Kod ovih starih, drevnih manastira i crkvi mi se svidja skromnost, jednostavnost i praktičnost. Npr. ovi mali ulazi u dvorišta i crkve su bili tako niski da bi turci svojevremeno morali sići sa konja i bukvalno se "pokloniti svetinji" da bi ušli u crkvu. Narod je domišljat kad ga muka i inat natjeraju. 

image.thumb.jpeg.5e4882d389999a45a2d56a48a9c39708.jpeg

Ovo je ulaz u manastir, a sam manastir  unutra je prekrasan. Kao što napisah maloprije, skroman, jednostavan, "narodski" ako me shvatate. Nema nekog kiča, pretjerivanja u zlatu, mermeru, mesingu, staklu... Baš izgleda "staromodno" u pozitivnom smislu. Nekako mi je bilo bezveze da fotografišem u unutrašnjosti. 

image.thumb.jpeg.887e69034be6ab9411f7e8da3ac17f63.jpeg

Unutar zidina postoji skromna suvenirnica (kakva i treba da bude, u odnosu npr. na Ostrog gdje po mom mišljenju pretjeruju sa ponudom). Ova je jako povoljna jer narod okolnih sela skromno živi pa mogu sebi priuštiti nešto iz nje. Ovo desno je mala "ladara" ili "letnjikovac" gdje posjetioci mogu sjesti i popiti ili pojesti ono što ponesu od kuće ili kada je zbor, ono što kupe. Super za starije ljude, da malo i dušom i tijelom predahnu. 

image.thumb.jpeg.bde2cea993db57c519c01c8fbb9dcd71.jpeg

Ovo su zidine oko manastira. Ovo samo može od mene da ih štiti  jer sam ja ponizak, a zidovi su :) Pohvalno je to što su kapije manastira bile širom otvorene, kao znak dobrodošlice za dobronamjernike. 

image.thumb.jpeg.def8baecca7537ab0c95f37336b2e9cb.jpeg

Ovo je riječica Gomionica, koju su na par mjesta pregradili i napravili ribnjake, sa, kako tvrde, odličnom pastrmkom. Kako je ne jedem, ne mogu ni tvrditi. 

image.thumb.jpeg.67770487d407dbdfd266de84421f1f38.jpeg

Ovo je taj, nazovimo seoski put, od skretanja kod B. Majdana prema manastiru, tih 12 kilometara.

image.thumb.jpeg.d77d7c50b5a9dfbe480e97e9f83920e9.jpeg

Priroda je prelijepa.

image.thumb.jpeg.9fc259fa50d9b33b99405b0c5a7bd195.jpeg

A ovo je magistralni put B. Luka - B. Majdan, koji je u odličnom stanju. 

Za kraj, samo da primjetim kako nije lako praviti ove putopise sa aspekta npr. čestog stajanja da se nešto fotka, da se pokaže nešto korisno ili zanimljivo i sl. Trebaš bezbjedno stati, izvaditi telefon, fotkati... gubiš tempo vožnje, možda moraš sići sa motora pa prohodati da nešto "uhvatiš"... 

Uglavnom, svaka čast vama koji redovno objavljujete zanimljive sadržaje sa putovanja. Kapa do poda. 

Živjeli. 

Promenio član Major TOM
  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 221 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT
Pre sat vremena, ПИпезос je napisao:

Након јучерашњег отварања мото сезоне за 2023у освануо је још један поклон дан за вожњу у јануару па се провозах од Новог Сада сремском страном до Нештина

 

I ja sam danas bio na istoj relaciji od NS do Banoštora, pa preko SM kući...

Baš lep dan...

Mozda smo se i sreli...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 539 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)
pre 41 minuta, Tumbe je napisao:

I ja sam danas bio na istoj relaciji od NS do Banoštora, pa preko SM kući...

Baš lep dan...

Mozda smo se i sreli...

ево сад гледах на Гармину да сам прошао скретање за Сремску Митровицу после Баноштора а у смеру ка Новом Саду у 13:45 па ако си био у на том делу пута између 13:45 и 14:10 где сам скренуо са главног пута у Ср.Каменици онда смо се сигурно мимоишли

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
1 hour ago, Major TOM said:

Evo jedna lijepa tema i kratka vožnja. 

Danas smo se La Poderosa i ja zaputili u Manastir Gomionica kod Banja Luke. Bio sam nekad ranije, tokom nekog zbora, a kako nisam ljubitelj zborova i bilo kakvih okupljanja, nisam nešto ni zagledao po manastiru. Više sam gledao da me neko ne zgazi, što autom, traktorom, konjem... i naravno motorom. Gledao sam gdje dobra i vruća jagnjetina, hoće li onaj piton zadaviti ono dijete što ga je stavilo  oko vrata da se uslika za 5 KM... Zato sam danas, na ovaj lijep dan odlučio da se provozam do manastira. Prema Vikipediji (kojoj ne bih baš vjerovao) to je jako star manastir. Tako i izgleda :)

Udaljen je nekih 40-ak km od Banja Luke, prema Bronzanom Majdanu. Pred samim Bronzanim Majdanom, na nekom 28-30-om km se skrene lijevoi malim putem ide nekih 12 km do manastira. Priroda je prelijepa, brdovita, pitoma, put je odličan. Moram upozoriti one koji budu išli za B. Majdan i ovaj manastir, da je to slijepo crijevo, da nema poveznicu sa Sanskim Mostom, mada na karti tako izgleda. Znači, morate se vratiti ili u BL ili na nekih 15 km od BL ima "prečica" prema Omarskoj i dalje prema Prijedoru. 

image.thumb.png.801e8338e6f6914bb65a5cf70c8f7bc5.png

X na karti je da ne idete tom cestom prema Sanskom Mostu jer nećete tamo stići. 

IMG_20230102_133557176_HDR.thumb.jpg.4cedcc3e7463cae7301c9f43636e19c9.jpg

image.thumb.jpeg.4aa8883c2ff094145b8445ebb60e5646.jpeg
image.thumb.jpeg.9898905181ca6864a67150cf9c9c5e6f.jpeg

Ovo je ženski manastir, a ovo je ženski konak u manastiru, što je kod mene izazvalo posebno oduševljenje. Kroz posao i generalno u životu trudim se da osnažim žene, da i njima i drugim objasnim i da ih naučim da mogu sve kao i muškarci, naravno, svako u svojim ličnim granicama i kapacitetima. Ovdje monahinje same obavljau najveći dio poslova na imanju. Šteta što je crkva  i dalje tvrdokorna po pitanju službe od strane monarhinja, te mnogih drugih stvari, ali to možemo nekom drugom prilikom raspraviti. 

image.thumb.jpeg.40b76e6024d66de964b8795c8100c243.jpeg

Kod ovih starih, drevnih manastira i crkvi mi se svidja skromnost, jednostavnost i praktičnost. Npr. ovi mali ulazi u dvorišta i crkve su bili tako niski da bi turci svojevremeno morali sići sa konja i bukvalno se "pokloniti svetinji" da bi ušli u crkvu. Narod je domišljat kad ga muka i inat natjeraju. 

image.thumb.jpeg.5e4882d389999a45a2d56a48a9c39708.jpeg

Ovo je ulaz u manastir, a sam manastir  unutra je prekrasan. Kao što napisah maloprije, skroman, jednostavan, "narodski" ako me shvatate. Nema nekog kiča, pretjerivanja u zlatu, mermeru, mesingu, staklu... Baš izgleda "staromodno" u pozitivnom smislu. Nekako mi je bilo bezveze da fotografišem u unutrašnjosti. 

image.thumb.jpeg.887e69034be6ab9411f7e8da3ac17f63.jpeg

Unutar zidina postoji skromna suvenirnica (kakva i treba da bude, u odnosu npr. na Ostrog gdje po mom mišljenju pretjeruju sa ponudom). Ova je jako povoljna jer narod okolnih sela skromno živi pa mogu sebi priuštiti nešto iz nje. Ovo desno je mala "ladara" ili "letnjikovac" gdje posjetioci mogu sjesti i popiti ili pojesti ono što ponesu od kuće ili kada je zbor, ono što kupe. Super za starije ljude, da malo i dušom i tijelom predahnu. 

image.thumb.jpeg.bde2cea993db57c519c01c8fbb9dcd71.jpeg

Ovo su zidine oko manastira. Ovo samo može od mene da ih štiti  jer sam ja ponizak, a zidovi su :) Pohvalno je to što su kapije manastira bile širom otvorene, kao znak dobrodošlice za dobronamjernike. 

image.thumb.jpeg.def8baecca7537ab0c95f37336b2e9cb.jpeg

Ovo je riječica Gomionica, koju su na par mjesta pregradili i napravili ribnjake, sa, kako tvrde, odličnom pastrmkom. Kako je ne jedem, ne mogu ni tvrditi. 

image.thumb.jpeg.67770487d407dbdfd266de84421f1f38.jpeg

Ovo je taj, nazovimo seoski put, od skretanja kod B. Majdana prema manastiru, tih 12 kilometara.

image.thumb.jpeg.d77d7c50b5a9dfbe480e97e9f83920e9.jpeg

Priroda je prelijepa.

image.thumb.jpeg.9fc259fa50d9b33b99405b0c5a7bd195.jpeg

A ovo je magistralni put B. Luka - B. Majdan, koji je u odličnom stanju. 

Za kraj, samo da primjetim kako nije lako praviti ove putopise sa aspekta npr. čestog stajanja da se nešto fotka, da se pokaže nešto korisno ili zanimljivo i sl. Trebaš bezbjedno stati, izvaditi telefon, fotkati... gubiš tempo vožnje, možda moraš sići sa motora pa prohodati da nešto "uhvatiš"... 

Uglavnom, svaka čast vama koji redovno objavljujete zanimljive sadržaje sa putovanja. Kapa do poda. 

Živjeli. 

Odlicno.

Mada sam ja pre dve godine automobilom prosao tim putem do Sanskog mosta. Jeste makadam, i na par mesta ispresecan poprecnim kanalima, ali nije los.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer
Pre sat vremena, Tumbe je napisao:

I ja sam danas bio na istoj relaciji od NS do Banoštora, pa preko SM kući...

Baš lep dan...

Mozda smo se i sreli...

Ne mogu da verujem, mimoišli smo se malo pre Beočina, pomislih ova Bengula k'o Tumbetova :grr:. E jbg...

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Planeta Zemlja
  • Motocikl: CB500X 2022
pre 14 minuta, doktor je napisao:

@Major TOM

 

Gledam ovaj put na karti...deluje da dalje prema Sanskom Mostu ima put, ali se pretvara u makadamski. Da li je to ili nešto drugo u pitanju?

Ima dobar dio asfalta od B. Majdana, pa tu gdje prestaje asfalt razlika između asfalta i makadama je nekih 30 cm. Vjerovatno da motor može preći s jednog puta na drugi, ali putničko vozilo teško. Dalje ide makadam pun rupa jer ga kamioni koji kradu šumu unište totalno. Moj je savjet da se ne ide, a svako je kovač svoje sreće/nesreće i planova ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: GSR 600, APN 4
20 hours ago, ПИпезос said:

Након јучерашњег отварања мото сезоне за 2023у освануо је још један поклон дан за вожњу у јануару па се провозах од Новог Сада сремском страном до Нештина

 

Bilo nas je dosta na toj relaciji. :jee:

Ja sam takodje bio na toj relaciji (od 13 do 16h), ali sam produzio dalje od Nestina na Djipsu, Mandjelos, Jazak, Vrdnik, Rakovac i nazad za Ns. 

Dan je bio super pa je bilo steta ne iskoristiti ga. :moto2:

Promenio član Drelens
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 539 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)
Pre sat vremena, Drelens je napisao:

Bilo nas je dosta na toj relaciji. :jee:

Ja sam takodje bio na toj relaciji (od 13 do 16h), ali sam produzio dalje od Nestina na Djipsu, Mandjelos, Jazak, Vrdnik, Rakovac i nazad za Ns. 

Dan je bio super pa je bilo steta ne iskoristiti ga. :moto2:

Још само да је пут од Беочина ка Нештину бољи, т.ј. равнији било би право уживање возити том прелепом трасом уз Дунав а и да је бољи пу даље од Нештина даље том трасом којом си ти ишао ... не знам какав је пут од Визића до Рохаљ база, пре пар година сам једва туда прошао и бициклом како је од Ђипше до Рохаљ база био излокан пут ... мада се спомиље да на пролеће настављају даље да раде гребенски пут од Црвеног чота ка Визићу.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: GSR 600, APN 4
4 hours ago, ПИпезос said:

Још само да је пут од Беочина ка Нештину бољи, т.ј. равнији било би право уживање возити том прелепом трасом уз Дунав а и да је бољи пу даље од Нештина даље том трасом којом си ти ишао ... не знам какав је пут од Визића до Рохаљ база, пре пар година сам једва туда прошао и бициклом како је од Ђипше до Рохаљ база био излокан пут ... мада се спомиље да на пролеће настављају даље да раде гребенски пут од Црвеног чота ка Визићу.

Slazem se sa tobom. Put ka Djipsi je imao jednu katastrofalnu deonicu punu rupa koja je sada asfaltirana. 

Ne prodjem putevima po Fruskoj a da ne pomislim koliko bi bilo dobro da se srede ti putevi. 

Mozda nam je za utehu da se u zadnjih par godina rekonstruisu. Nadamo se da ce se to sve dovesti u pravo stanje pa da svi uzivamo. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3122 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Kažu da valja započeti nešto,neki rad za Božić...evo ja započeo!:)

Malo po prestonici,volEm kad nema gužve,da vidim kako ide izgradnja metroa i sl.:),taz gradonačelnik,željan preletanja,pardon dokazivanja...Ali moram stići na zakazan ručak,tašta ne sme da čeka!:)

Hram

LOBGcJ4.jpg

 

Bandit kod alu-folije,pardon konja!Potrebno je puno mašte za ovaj rad?!:grr:

mwnt2KA.jpg

 

Parkirah se kod nekih kolega,krenuli do Ade,pozvaše me...Možda neko sa foruma...?Iz nekog su kluba,ne mogu se setiti.

KsgzqCc.jpg

 

I onda nezaobilazni Free styler...

GYOrdgg.jpg

 

Ponudih se da ga izvučem Banditom...ne sme se dirati zbog istrage,aha ok.:)

vX6pQz1.jpg

 

Vreme iscuri,javiše mi tašta cupka...bežim...dosta!

Rezime...173km.,dosta za 07. januar...Telo ok,prsti bride...štitnici,deblje rukavice,ovo drugo!

Čekamo novih 16plus stepeni!

Hristos se rodi!

 

  • Sviđa mi se 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja