Jump to content

Moto Zajednica

Da li gledate preko ramena ?

Da li imate naviku da gledate preko ramena prilikom prestrojavanja (bilo u autu ili na motoru) ?  

144 članova je glasalo

  1. 1. Da li imate naviku da gledate preko ramena prilikom prestrojavanja (bilo u autu ili na motoru) ?

    • Da
      131
    • Ne, ali se trudim da je steknem
      5
    • Ne, to je za shonje
      8


Recommended Posts

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Uvek gledam preko ramena i levo idesno, ni jedan manevar van pravolinijskog nisam uradio bez provere iza. Al to nije baš okretanje šije oko vrata. U autu, kabinski retrovizor pokriva polje kroz zadnju šoferku, bočni preuzimaju od ćoškova zadnjeg kraja, tako da mi mrtav ugao ostaje samo u boku u visini ramena što lako pokrivam krajevima oka, perifernim vidom, i malim pomeranjem glave. To iziskuje vrlo malo gubljenje vremena i pogled prema napred uvek postoji makar krajičkom oka.

 

Na skuteru slično s tim da retrovizore pomerim prema nsapred da bi imao bolji ugao i postavim ih tako da se preklapaju iza mojih leđa, odnosno da uvek vidim obe svoje ruke( i stomak naravno ), tako da opet imam mrtav ugao u pravcima ramena, slično ko kod auta. Sad na ovom skuteru retrovizori nisu dobro postavljeni i moram da zavrćem šiju sebi što mi baš ne prija i previše vremena mi ostaje ne pogledan vidik napred, jeste to opasno malo. Obično i usporim i malo fokusiram i zapamtim sliku od napred pre uvrtanja glave. U iznenadnim sitacijama, okrećem glavu al samo dok mi periferni vid, krajevi oka, pokrivaju pogled napred.

 

Inače, nije uvek onaj od pozadi kriv za naletanje, bilo nekad. Sad se gleda dal je vozač ispred zakočio bez realne potrebe. Na primer, polupaju se lampe u garaži i sad  istrči ispred nekog i zakoči namerno da ovaj udari i tako mu se naplati šteta. Apropo ovog gledanja iza, ne može se nekom izleteti u putanji i on kriv što je naišo iza.

 

Da dodam, svakih nekoliko trenutaka gledam u sve retrovizore i pratim saobraćaj iza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 534 postova
  • Lokacija: Bač
  • Motocikl: Yamaha XT600 2kf

a koji ce ti retrovizoru u BAC-u gde god to bilo...

 

jedino u BG-u su potrebni, gde ima saobracaja

Pa dobro vozio sam i tamo gde "ima saobracaja" i nisu mi falili, navika jbg.

 

ps: Bac je u Backoj ako te neko pita ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 134 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 200

..pratim retrovizore non-stop,ali zbog vrtoglavice ne zavrcem siju preko ramena...mislim da je mnogo bezbednije imati dobre i dobro podesene retrovizore,kao i naviku pracenja saobracaja iza kao i ispred sebe nego se okretati preko ramena...licno misljenje,btw,i dok nisam imao vrtoglavice,koristio sam samo ogledala..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

ja brate pogledam jednom od recimo 20 situacija..pratim saobraćaj i gledam da sam prvi kao što je već neko rekao..mada sam sada primoran da gledam preko levog jer nemam levi retrovizor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Školski bi trebalo:

Retrovizor, pa pogled preko ramena (na brzinu, da se proveri mrtav ugao), pa tek onda žmigavac i manevar. Uglavnom tako radim i u praksi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Školski bi trebalo:

Retrovizor, pa pogled preko ramena (na brzinu, da se proveri mrtav ugao), pa tek onda žmigavac i manevar. Uglavnom tako radim i u praksi.

 

Tačno, al žmigavac uvek što ranije a ne tek kad se krene u manevar. Davanje žmigavca ne znači i odmah odpočinjanja i vršenje radnje već blagovremeno obaveštavanje o nameri. Pogrešno je što se recimo na semaforu stoji i tek kad se krene da se žmigavac. Takođe i pri preticanju recimo, uvek treba dati ranije da onaj ispred vidi da će biti obiđen a i oni iza da znaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12293 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Uvek se trudim da budem ispred gužve :D i pratim situaciju iza sebe u retrovizorima ali prilikom menjanja traka obavezno okrenem glavu, za svaki slučaj...ne jednom me je to spasilo "čukanja" ili, ne daj Bože, nečeg goreg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1844 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Kada sam na motoru uvek. Prvo zmigavac pa retrovizori i onda kratak pogled iza. Retrovizori na motoru (bar kod mene) imaju jaaaaako velik mrtav ugao u koji bi sa nesto truda mogao da se sakrije i poveci avion.

 

Kolima ne jer je pokrivenost retrovizorima odlicna. Dok pogledam u desni retrovizor perifernim vidom proverim da li je neko slucajno zavucen. Sa leve strane ih cujem ako su dovoljno blizu da predstavljaju opasnost. Ako ih ne cujem onda su u retrovizoru. I naravno opet prvo zmigavac pa tek onda ostalo.

 

Uopsteno, nije mi jasno zasto je ljudima tesko da daju zmigavac na vreme? Kad vec pocnes okrenetati volan onda je kasno, vec je ovima iza jasno da skreces... Nazalost ova pojava sve vise uzima maha...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Kada sam na motoru uvek. Prvo zmigavac pa retrovizori i onda kratak pogled iza.

 

Na taj način zajebavaš onog iza. Prvo treba pogledati, pa ako situacija nije čista, ne davati žmigavac dok ne propustiš koga treba. Žmigavac se daje pre manevra, a posle provere retrovizora i mrtvog ugla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nee, uvek žmigavac i to što ranije da bi okolina videla i shvatila nameru i odreagovala, spremila se ...kako treba. Nikakvo to zezanje nije onog iza, on se spremi i iščekuje potez ovog ispred kad uoči migavac i sve tako prođe mirno. Uostalom, nemačka škola je takva, blinkeri samo žmigaju i to čini vožnju em bezbednom em opuštenom jer na taj način nema trunke iznenađenja. To što se da žmigavac ne znači odmah radnju tako da se daje i pre nego sitacija dozvoljava, recimo kod preticanja ili menjanje traka...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, posebno na motoru.

 

Inace, od kako vozim motor, mnogo bolje (bezbednije) vozim i auto.

 

Ovo je tačno i zato mi mnogo zaostajemo u saobraćaju za razliku od mnogih zemalja gde je mnogo duplih vozača koji su kroz godine kreirali saobraćajnu kulturu, odnosno preko potrebnu bezbednost.

 

Juče Nntom reče komentar na ovu temu, migavac je jedina komunikacija u saobraćaju i stop svetlo. Tako da pogled preko ramena i žmigavac su jedna celina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Džedaj vitez, 289 postova
  • Lokacija: Ruma / Guangzhou
  • Motocikl: Yamaha Dragstar 650

Da, posebno na motoru.

 

Inace, od kako vozim motor, mnogo bolje (bezbednije) vozim i auto.

 

Takođe ;)

 

Mada ispada da smo ovima sa mogućnošću čitanja misli drugima, što ne gledaju iza - smešni što gledamo i nemamo radar u glavi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Da, posebno na motoru.

Inace, od kako vozim motor, mnogo bolje (bezbednije) vozim i auto.

Ovo je tačno i zato mi mnogo zaostajemo u saobraćaju za razliku od mnogih zemalja gde je mnogo duplih vozača koji su kroz godine kreirali saobraćajnu kulturu, odnosno preko potrebnu bezbednost.

Juče Nntom reče komentar na ovu temu, migavac je jedina komunikacija u saobraćaju i stop svetlo. Tako da pogled preko ramena i žmigavac su jedna celina.

 

Da, posebno na motoru.

Inace, od kako vozim motor, mnogo bolje (bezbednije) vozim i auto.

Takođe ;)

Mada ispada da smo ovima sa mogućnošću čitanja misli drugima, što ne gledaju iza - smešni što gledamo i nemamo radar u glavi...

 

 

Pa poskidajte onda bocne retrovizore, sta ce vam, bicete aerodinamicniji.

 

Ispada da Vi znate da citate misli drugima i da znate da onaj ispred nece da zabode kocnicu, (na pr.) cim pocne na semaforu da trepce zeleno, a nalazi se 10m ispred raskrsnice!

 

Znajte da previse opreznosti takodje ugrozava ostale ucesnike i usporava saobracaj.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Gledanje preko ramena je osnov sigurne i bezbedne vožnje kao i praćenje saobraćaja iza i naravno žmiganje. Na prvom času obuke vožnje svaki instruktor će odmah naglasiti važnost i nužnost gledanja preko ramena i u retrovizor-e. Prtaktični deo se pada uvek ako se propusti da se pogleda preko ramena i u retrovizor a o migavcu da ne govorimo. I tako je od pamtiveka i kod svih. Da bi vožnja  bila tečna, mora da bude pre svega bezbedna, odnosno da vozač čini postupke koji su sigurni pre svega za druge pa potom za sebe, da ne plaši okolinu i izaziva paniku.  A pogled preko ramena uz adekvatno podešene retrovizore ni jednog trenutka ne ostavlja ne sagledanu sitaciju  prema napred.  Izlazak iz svoje putanje bez da se utvrdi da li to ugrožava nekog je bahato i opasno do smrtnosti, jer tu spada i polukružno okretanje koje je usmrtilo dvoje prošle godine i povredilo Policajca. Vidovitost je potrebna da bi se razotkrili upravo ti koji skreću ispred ne gledavši iza i us to ne davši žmigavac, što po nekom ustaljenom pravilu ide zajedno. Ubrzanje saobraćaja na račun bezbednosti, to baš ne može jer prosto, nisu svi vozači vični, slično ko što u grupnoj moto vožnji se brzina prilagodi najsporijem a ne suprotno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Smooth operator, 136 postova
  • Motocikl: nexus 300

Gledanje preko ramena je osnov sigurne i bezbedne vožnje kao i praćenje saobraćaja iza i naravno žmiganje. Na prvom času obuke vožnje svaki instruktor će odmah naglasiti važnost i nužnost gledanja preko ramena i u retrovizor-e.

 

Ta obuka je relikt iz proslosti i kada je osmisljavana desni retrovizori na automobilima nisu postojali. Ne kazem da ne treba da se gleda preko ramena i da je losa navika, ali dosadasnja obuka kod nas je jeziva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Smooth operator, 136 postova
  • Motocikl: nexus 300

Mrtav ugao.

 

Istina, mada na modernim automobilima pogled preko ramena cesto zna da se zavrsi na tapacirungu. Slabo ko jos vodi racuna o preglednosti pri dizajniranju, na zalost. Zato su spoljni retrovizori sve veci i veci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja