Jump to content

Moto Zajednica

Koji enduro do 500 kubika za manje od 1500 evra

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Pozdrav svima koji . Rešio sam da u narednih par meseci nabavim neki enduro model (do 500 kubika) pa me interesuju preporuke za sledeće modele: YAMAHA XT 500, HONDA NX 500 ili LX 500, SUZUKI DR 500, KAWASAKI KLE 500.

Motor bi koristio za svakodnevnu vožnju na relaciji 50-60km (lokalni putevi, a  tokom cele godine), povremeni izleti udvoje do 500km (uglavnom regionalni i lokalni putevi) i povremeni silazak sa asfalta na neuređene puteve. Brzine preko 100km/h, vožnja autoputem i zahtevne offroad vožnje nisu mi interesantne kao ni izgled i starost motora.

Bitna mi je pouzdanost. ekonomičnost i udobnost motora kao i dobar obrtni moment na niskim obrtajima.

Ja imam 54 god., visok sam 194cm i težak 95kg. poslednji motocikl koji sam posedovao (pre dvadesetak godina) bio je TRIJUMPH THUNDERBIRD 650. Pre tridesetak godina sam ELEKTRONIKOM 90 za dva dana vožnje prešao skoro 2500 km (i to udvoje). Sada vozim ženin skuter od 50 kubika, ali to ne računam za vožnju motocikla mada često sa njim dnevno pređem i više od 200km. Kako sam ja "krakat" a skuter je mali i ima nizak upravljač samo je pitanje vremena kad ću da se unesrećim sa njim.

Molim sve one koji imaju neka iskustva sa enduro motorima od 500 kubika da mi daju preporuku za izbor, uzimajući u obzir podatke koje sam dao. Lepo bi bilo da cena motora ne bude veća od 1500 evra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nisam siguran da li se po neki primerak uklapa u cenu, verovatno ne, ali obzirom na tvoju visinu i duzinu puta koji zelis da predjes, KLE bi bio logican izbor. Dosta visok motor, dva cilindra, izuzetno mala potrosnja (u sta sam se licno uverio, Dule Gixer sa KLE trosio 3.8 l/100km). Srecno sa nabavkom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Hvala na preporuci.

Model za koji se odlučim bio bi kupljen i dopremljen iz Nemačke (bez prevoznih troškova), te smatram da bi za tu sumu mogla da se nabavi neka pristojna naprava u enduro klasi do 500 kubika. Znam da je u klasi do 650 kubika mnogo veći (i bolji) izbor, ali ja zaista nisam u mogućnosti da "ispratim" troškove koje ta kubikaža zahteva (nabavka, registracija, potrošnja ....). O KLE 500 sam dosta pročitao i čuo, ali bih zbog poređenja voleo da mi se javi i neko ko "poznaje" Hondu XL 500 ili NX 500, Suzuki DR 500 kao i Yamahu XT 500. To su uglavnom sve starije mašine te očekujem da mi se jave bajkeri i "adekvatni" (u "trećem dobu").

A kad bih motor kupovao isključivo  "po ćefu", uzeo bih svakako Triumph Thunderbird 650 iz 1982, ili novi Triumph Bonvil 850. Znam da nisu enduro i da imaju puno mana, ali kad je "ćef" u pitanju sve drugo se zanemaruje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Poznajem te sve modele koje si nabrojao +100 ili 150ccm    KLE ti ide dobro i manje vise je ok ali meni se nesvidjaju dva cilindra na enduru ali ta masina je nadaleko poznata kao odlicna na 500S.......XT...XL to je sve dobro......

 

Razmisli dobro zasto si se ogranicio na 500ccm  nisu ti nista skuplji troskovi odrzavanja na 600 sve je isto samo malo registracija za nijansu....razmisli dobro jer mozda ces kad kupis 500 razmisljati al sam se zezno bolje da sam uzeo 600ccm

 

Naravno ja bi uvek isao na Hondu taj NX je simpaticam ali je malo ugusen ( zavisi za koje trziste ) a XL je nadaleko cuven

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Imam (pored ostalih) i ponudu (800 evra) za Yamahu XT 600 Z-Tenere iz 1986 god. Kaže čovek da je u dobrom stanju (lamela je pri kraju, a nedavno  je  sredjivao menjač). Na fotografijama i video snimcima motor izgleda korektno (za tu cenu). Ima i kick i elektro starter.

Kakvo je mišljenje iskusnijih o ovom modelu, pre svega po pitanju pouzdanosti? Pronašao sam neke podatke da XT motori iz te godine imaju problema sa pregrevanjem i sa menjačem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Pouzdan i uspeo model veoma.........pitanje je koliko treba uloziti pa kad to saberes mozda mozes uzeti nesto u startu bolje za malo vise para.......kalkulisi prijatelju nema ti druge......ako je ovo 100+ono 50 + 100 + 30 vidi do cega ces stici...nevezano za taj motocikl.....

 

 

Ja sam na pocetku sezove u svoj motocikl ulozio cistih 600E.......znaci bez majstora jer ja sam sve radim i menjam.....a okom mi je motor manje vise isti kao i sad....dobro ne bas ali ko vidi tih 600 niko ali ih ja osetim na drumu u vidu pouzdanosti a za celu godinu sam promenio ulje i jednom mi se guma probusila.......znaci BEZ MALERA!!!!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 594 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Vozim XT600.

Imam ga nesto vise od godinu dana.U startu sam imao ulaganja u njega i do sada ni jedan veci kvar.

Trosi oko 4,5 - 5.

Smatram ga za prilicno pouzdan motor.

 

Ipak,razmisljam da predjem na Kle ili Transalp,tamo nekad......

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: glogonj, povremeno karaburma

sta da vam kazemi ja mucim muku oko odabira endura, mada mislim od onog sto zahtevate pravi izbor po meni bio bi kle,ali polako ima jos motocikala pa bez zurbe duga je zima mada i ona proleti brzo i evo sunca a vi bez magareta tako da treba reagovati na vreme,na prolece cene sigurno skacu najbitnije to sto pazarite davam se svidi i da budete zadovoljni,tako da vam zelim srcu u odabiru motocikla pa se vidimo negde na drumu,pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Brate kako si krenuo drumovi u Srbiji ce istrunuti dok nadjes motocikl koji ti pase.......ja nebi spavao da sam na tvom mestu:)))))))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Brate kako si krenuo drumovi u Srbiji ce istrunuti dok nadjes motocikl koji ti pase.......ja nebi spavao da sam na tvom mestu:)))))))

Brate, ne znam odakle ti ideja da ja uopšte spavam. Pa pogledaj brate u koje doba noći stižu moji dopisi na forum. A što se tiče puteva i njihovog "trunjenja", ja zbog toga i taražim enduro, a inače sam se u svom životu nagledao kako trunu i mnogo bitnije stvari od puteva pa sam ipak preživeo i pičim dalje. Na ovom forumu trenutno skupljam iskustva drugih o modelima koji me interesuju, a mašinu pazarim do kraja februara. Vidimo se uskoro negde na putu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

hehehehehe nisi samo ti jedina nocna prica hahahah i ja blejim po celu noc.......aj pa vidimo se na drumu..pozdrav i srecno....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima

  Šta bi Žiko? Ima li šta novo?

  Jedan moj prijatelj ima Suzuki DR 650, mere su mu gotovo identične kao tvoje. Što po gradu (posao), što po vrletima (pecanje), on to tera non-stop i ništa mu ne falli.I ja sam to vozio i mislim da je odličan motor za te pare (do 1500 jura na tvoje ime, da ga dovezeš iz Nemačke). I nemoj, molim te, više da obmanjuješ ove omladince sa tim tvojim "čiča".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

  Šta bi Žiko? Ima li šta novo?

  Nema mnogo novoga. Ja sam "iskristalisao" da ipak ne tražim ništa ispod klase od 500ccm. Problem je što se i u tu kod nas uglavnom nude samo KLE. Probao sam ga i ne smatram da je to loš motor, ali mi nekako nije "po ćefu". XL, XT, NX, DR .... u klasi 500 ccm kod nas su vrlo retko u ponudi. Klasa 600-650 je " bogata" pa će najverovatnije (ukoliko do kraja februara ne "naleti" nešto od 500) izbor morati da bude 600-650.

Probao sam  DR 750 BIG. Dobar motor samo mnogo težak. Ako mi padne na terenu mogu samo da plačem jer sam povređivao kičmu pa sad imam problema. Na forumu sam na više mesta pročitao i da se Suzuki DR 650 nije pokazao kao dobar motor, ali  nisam našao obrazloženje za takve tvrdnje.

Ja trenutno očekujem vesti od drugara iz Nemačke i Švajcarske, pa ću na osnovu toga da rešavam da li ću da "pazarim" ovde ili van.

U svakom slučaju prednost imaju mašine u klasi 500 ccm (Yamaha/Honda), ali ako nema takvih ..... idemo naviše.

Svaka preporuka, savet ili iskustvo su mi dobrodošli. Hvala svima koji su se uključili.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Kad sam postavio ovo pitanje na forumu nisam se nadao da ću pronaći nešto "upotrbljivo" za tu sumu novca. A onda je krenuo pad cena (pričam za mašine 500-650ccm). Zaista u ponudi ima dobrih motora i ispod 1000 evra. Jednostavno ljudi nemaju para.

S obzirom da i ja trenutno prodajem vozilo (Land Rover) ovakva situacija mi baš i ne odgovara previše.

 

U svakom slučajui, zahvaljujući savetima sa ovog foruma stekao sam neke osnovne utiske o pojedinim modelima koji su i ušli u uži izbor za kupovinu:

YAMAHA XT 600: Pouzdana i robusna "radna mašina" za sve namene. "Spartanski" dizajn i oprema u svakom pogledu. Modeli 1986-87 imaju mehaničkih nedostataka!

HONDA XL 600: Slična koncepcija i kvalitet kao i kod XT, ali mi se čini da je namena više opredeljena prema hard enduro, odnosno približava se kros modelima.

HONDA NX 500/650: "Civilizovana" i "našminkana" verzija XL, više opredeljena udobnoj vožnji po putu. Prilično pouzdan model.

Ukoliko neko smatra da sam napravio greške u procenama neka da komentar ili savet o tome. Takođe očekujem i sugestije i savete od korisnika ovih motora, odnosno preporuke o izboru modela. Pri tome svakako pročitati moje navode na početku ove teme (namena motora, moji "gabariti" ...).

Takođe očekujem i eventualne ponude od vlasnika ovih modelana e-mail    zika56@nadlanu.com, na 063 2622239 ili 018 4844765

Hvala svima koji se uključuju i pomažu svojim savetima. Uskoro sledi finale!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150
  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Dominator jeste dobar motor, ali je mali i tebi a kamoli za vas dvoje. Radije uzmi neki od druga 2 modela. Mada za 1500 moze mozda i neki transalp da se nadje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

Ziko, pogledaj ovaj oglas, jako je povoljno ako su mu mane samo ono sto je vlasnik napisao.

http://www.polovniautomobili.com/oglas271473/honda_transalp_600_v/

 

Stvarno dobra prilika

ali samo uz asistenciju dobrog majstora, koji ce ti garantovati da je samo dihtung, da nije i glava sje...a

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

KLE bato i fyraj nema greske za te novce boljeg nema.

 

Kao novopeceni vlasnik klementine, i ja bih rekao kle bato, medjutim, posto je vozim ukupno vec 6 km, javicu se opet sa utiscima za mesec dva... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja