Jump to content

Moto Zajednica

TDM Srbija

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica
pre 24 minuta, Gato je napisao:

Uz dužno poštovanje kolega TDM, (ako je sve ispravno i dobro poštelano), kako 850 tako i 900 nemože nikako imat "užasan odziv na gas", osim ako ne voziš nekakav RR 1000+ ccm pa uspoređuješ s tim.

Čak i u tom slučaju, daleko je to od "užasnog" ;).

Uzasan u smislu, jako osetljiv, neravnomeran, svaki put se drugacije ponasa. Slicno je i sa R motorima samo u mnogo ali mnogo manjoj meri.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900
On 9/15/2022 at 8:00 PM, Nemanja Petrovic said:

Uzasan u smislu, jako osetljiv, neravnomeran, svaki put se drugacije ponasa. Slicno je i sa R motorima samo u mnogo ali mnogo manjoj meri.

Ahaaa...na to si mislio pod "užasan odziv":takoje:. Ja pomislio da ti loše povlači, tj. da ti je lijen:D.

Istina, to je pomalo problem dok se ne navikneš i pojavio se sa TDM 850 4tx, (od 1996. godišta nadalje), koji je tada dobio  270° radilicu.

Kod TDM 900 je taj problem na niskim okretajima znatno izraženiji jer je na airbox stavljena tzv. "sekundarna klapna" zbog ekologije i dok se nju ne blokira motor je stvarno nezgodan za voziti jer trza i hoće se ponekad ugasiti u sporoj gradskoj vožnji.

Kad se to riješi, sasvim je druga priča, a na 850 karburatori moraju  biti dobro poštelani i sinhronizirani i nema problema. 

Naravno, s takvom "Big Bang" konfiguracijom mašine nikada ne možeš očekivati uglađen rad kao na rednom četverocilindrašu ili klasičnom paralelnom twinu.;) 

Promenio član Gato

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 657 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900
Pre 23 sati, Gato je napisao:

 

...Kod TDM 900 je taj problem na niskim okretajima znatno izraženiji jer je na airbox stavljena tzv. "sekundarna klapna" zbog ekologije i dok se nju ne blokira motor je stvarno nezgodan za voziti jer trza i hoće se ponekad ugasiti u sporoj gradskoj vožnji.

Kad se to riješi, sasvim je druga priča

...

Vec sam cuo za tu klapnu i da moze da se uradi nesto po tom pitanju. Da li je to komplikovano? Gde se ta klapna nalazi? Sta urasiti s njom ida li se nesto gubi od performansi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 338 postova
  • Lokacija: PK
  • Motocikl: TDM 900
On 18.9.2022. at 8:59, salem je napisao:

Vec sam cuo za tu klapnu i da moze da se uradi nesto po tom pitanju. Da li je to komplikovano? Gde se ta klapna nalazi? Sta urasiti s njom ida li se nesto gubi od performansi?

Par stranica unazad imas objasnjeno, ja sam pitao, iskljuci se jedna zica iz dzeka i motor mnogo bolje radi, barem u mom slucaju, na niskim obrtajima je mirniji, ne gasi se nikad, ima i ceo tutorijal na you tubu. Da se ogradim cuo sam da se tako resava do 2004 godista, ja licno nisam primetio nikakav pad performansi samo ugladjeniji rad i laksu voznju po gradu. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 657 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

Za mene je cackanje oko masine isto kao i operacija srca. 

 Pojma nemam o tome i ne smem da cackam jer ne umem da vratim sve kako je bilo. Nije bas da sam smotan, zanatlija sam ali za drugu vrstu zanata. Mehanika mi nikad nije isla. Mislim da to vise ima veze sa pristupom nego znanjem.

  Jbg kad cujem sve te strucne izraze i strane nazive izgubim i ono malo volje za cackanjem masine. Kao da vozim svemirski brod.

  

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 619 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

Komsiji mi se desava sledeca situacija. U poslednje vreme ga zeza kontakt brava. Motor ima kontakt, vergla ali nece da upali. Dosao je do zakljucka da treba kontakt par puta oduzeti i dati i onda pali bez problema. Sad mu se to pocelo desavati i u toku voznje da se ugasi iz cista mira. Pa opet, par puta oduzme i da kontakt, upali i teraj. Da li je neko imao taj problem i kako se skida kontakt brava?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1434 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 SDR V3

Kontakt brava se skida sa nosača gornjeg trougla, sa donje strane, srafovi/glave su zalomljeni tako da je postupak da se skine gornji trougao sa sve bravom i da se razbusi ili odvrne.
Kada vraćaš staviš imbus srafove verovatno je to M8.
Kvar je veoma indikativan, problem je u kontaktu makar jedne žice na bakelitnoj kružnoj ploči u kontakt bravi, nekada je kontakt bio nitovan pa hoće da to popusti.
Svakako da prvo proveri i konektor/kontakte na konektoru koji ide van brave.
Ja sam ovo naučio na teži način (simptomi nisu bili tako jasni kao ovde) pre jedno 30 god na ZX10 ali sam stvar rešio.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk



  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900
On 9/18/2022 at 8:59 AM, salem said:

Vec sam cuo za tu klapnu i da moze da se uradi nesto po tom pitanju. Da li je to komplikovano? Gde se ta klapna nalazi? Sta urasiti s njom ida li se nesto gubi od performansi?

Kao što kolege rekoše, imaš sve objašnjeno par stranica ranije i najjednostavnije je to riješiti isključivanjem te žice tako da klapna na airboxu više ne radi.

Ja sam to na svojim TDM uglavnom odrađivao mehanički jer mi je jednom LCD displej izbacio "Error" nakon isključivanja te žice.

Nije problem za odraditit ni nekome tko se ne bavi mehanikom, a prednosti su velike. Nema nikakvog gubitka performansi jer ta klapna je stavljena uglavnom iz ekoloških razloga, ali se pokazala više kao problem nego kao prednost kod spore vožnje u niskim okretajima. Motor je trzao i ponekad se gasio što se nakon ove modifikacije više ne dešava.:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

Nego, ponovo isto pitanje...ide li tko skoro kod Sebe zbog crashbara?

Još ništa nisam riješio po tom pitanju, a sve što se nudi po Internetu nije baš neka sreća. Skupo i ne štiti dobro gornje plastike...:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8794 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Agregat je takav i svi ti pokusaji "peglanja" nisu uspesni... Ili placebo ili poboljsanje se oseti kod losije odrzavanih.

Vozi se od 3500 do 7000 obrtaja i to je to.

Pri malim brzinama mora da se kvacila, takav je prenos i agregat.

 

Sve sam detaljno opisao i sa slikama potrkepio negde u nazad, zbog svog sam misljenja bio i strasno nekulturno izvredjan. Problem se ocigledno kod vecine ponavlja a uzrokuje ga uzak opseg korisnih obrtaja.

 

U toj kubikazi 4 redna cilindra se voze od 2 do 14000obrtaja i to je elasticnost.

Biser tdm 900 je vrhunski ram, bas top, kocnice i ogibljenje donekle, trajnost agregata, ko se privikne na takvu "narav" uzivace dugo, dugo..

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 338 postova
  • Lokacija: PK
  • Motocikl: TDM 900
Pre 4 sati, N.F.S. je napisao:

Agregat je takav i svi ti pokusaji "peglanja" nisu uspesni... Ili placebo ili poboljsanje se oseti kod losije odrzavanih.

Vozi se od 3500 do 7000 obrtaja i to je to.

Pri malim brzinama mora da se kvacila, takav je prenos i agregat.

 

Sve sam detaljno opisao i sa slikama potrkepio negde u nazad, zbog svog sam misljenja bio i strasno nekulturno izvredjan. Problem se ocigledno kod vecine ponavlja a uzrokuje ga uzak opseg korisnih obrtaja.

 

U toj kubikazi 4 redna cilindra se voze od 2 do 14000obrtaja i to je elasticnost.

Biser tdm 900 je vrhunski ram, bas top, kocnice i ogibljenje donekle, trajnost agregata, ko se privikne na takvu "narav" uzivace dugo, dugo..

Možda je placebo što se tiče rada ali nema  gašenja  na malim obrtajima nikad, inače ima traktoroliki rad nema šta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6951 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

 

To ubrizgavanje kod TDM-a je malo više naduvano nego što zaista jeste problem. Nije to ni prvi ni poslednji motor koji je tako "tupav". Čim izađeš iz tog opsega 1.2.3 brzina kad putuješ tek onda shvatiš kakav motor zapravo voziš. Po današnjim standardima tih 86ks koje ima TDM nisu neka cifra ali jedna od omiljenih stvari mi je da uđem sporije u krivinu, naciljam izlaz i opalim po gasu. Kao lansiranje rakete :D Tako najviše volim da ga vozim.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 868 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: X11
Pre 6 sati, N.F.S. je napisao:

Agregat je takav i svi ti pokusaji "peglanja" nisu uspesni... Ili placebo ili poboljsanje se oseti kod losije odrzavanih.

Vozi se od 3500 do 7000 obrtaja i to je to.

Pri malim brzinama mora da se kvacila, takav je prenos i agregat.

 

Sve sam detaljno opisao i sa slikama potrkepio negde u nazad, zbog svog sam misljenja bio i strasno nekulturno izvredjan. Problem se ocigledno kod vecine ponavlja a uzrokuje ga uzak opseg korisnih obrtaja.

 

U toj kubikazi 4 redna cilindra se voze od 2 do 14000obrtaja i to je elasticnost.

Biser tdm 900 je vrhunski ram, bas top, kocnice i ogibljenje donekle, trajnost agregata, ko se privikne na takvu "narav" uzivace dugo, dugo..

I strasno, i nekulturno, jel da?.. Za razliku od tebe, niti sam napuštao forum kao dete kada mu uzmu omiljenu igračku pa nece više da se igra, niti sam ikada banovan. Još uvek tvrdim, da ti samo nisi umeo da vozis taj motor. I to mu nikada nisi oprostio.

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa. 

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8794 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sve se slazem, ja nisam ljut, cisto da znas!
Samo hocu da diskutujemo na nivou razumnih ljudi.
Moje je misljenje takvo, i da, nisam uzivao na njemu.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 868 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: X11

@N.F.S.Skidam ti kapu, ako je tako. Malo sam zatečen, kako si spustio loptu. Svakako, istini za volju, neosporan je tvoj doprinos forumu u praktičnom smislu vezano za svaku temu koja ima veze sa motorom koji u datom trenutku voziš.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8794 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Iskrenije ne moze biti, nisam se nikada nervirao niti za zlo uzimao kucano na internetu.
Kada zasluzim ja cutim ali kada ne bude mi zao.
Ko zna sta sutra nosi, trositi vreme na nervozu je katastrofa glupo.
Ko zna gde ce nam se putevi ukrstiti, neka te gume drze.
Sve ok sa moje strane

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900
9 hours ago, N.F.S. said:

Agregat je takav i svi ti pokusaji "peglanja" nisu uspesni... Ili placebo ili poboljsanje se oseti kod losije odrzavanih.

 

Pri malim brzinama mora da se kvacila, takav je prenos i agregat.

 

 

Vozim samo TuDuMe zadnjih12-13 godina i u tom periodu promijenio sam nekoliko 850 i 900.

Dosta mojih kolega ih također vozi i odgovorno tvrdim da nije placebo i da se blokiranjem te klapne poboljšanje realno osjeti na svakom 900, bez obzira kako održavan bio.

I ne, ne mora da se "kvačila" kada se ta modifikacija uradi. ;)

Tko nevjeruje meni, neka pogleda što kažu ljudi na nekoliko eminentnih stranih TDM foruma gdje je ta problematika detaljno razmatrana.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 694 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200

Људи, само да се дружимо, помажемо једни другима колико ко може, возимо, чувамо, да не трошимо животе на глупости и свађе, ипак смо ми врло кратко становници ове земље…. Пуно безбених километара….

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 338 postova
  • Lokacija: PK
  • Motocikl: TDM 900
Pre 1 sat, Gato je napisao:

Vozim samo TuDuMe zadnjih12-13 godina i u tom periodu promijenio sam nekoliko 850 i 900.

Dosta mojih kolega ih također vozi i odgovorno tvrdim da nije placebo i da se blokiranjem te klapne poboljšanje realno osjeti na svakom 900, bez obzira kako održavan bio.

I ne, ne mora da se "kvačila" kada se ta modifikacija uradi. ;)

Tko nevjeruje meni, neka pogleda što kažu ljudi na nekoliko eminentnih stranih TDM foruma gdje je ta problematika detaljno razmatrana.

Evo mojih zapazanja posto sam zadnji radio modifikaciju- prvo sam primetio da sauh bolje radi, dal je povezano pojma nemam, ali zaista bolje radi, nema gasenja vise a desilo mi se vise puta od toga 2 puta na raskrsnici, motor je nekako mirniji na niskim obrtajima a opet " ostriji" na gasu u istim- nesto kao onaj brzi gas sto su Italijani budzili na t maxu, Pre toga stvarno mi je bio nezgodan za voznju, a vozen je  na transfagarasan i na dalje destinacije, odrzavan, kupljen od poznanika. Jos uvek se upoznajemo, sad mi je primarno da resim vizir da mi ne baca po sred kacige. 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900
11 hours ago, salem said:

@Gatoja mislim da ce ipak Seba doci na red u januaru ili februaru.

  Ja do snega ne silazim sa motora. Kad zaledi odoh kod Sebe i opsedam razne druge majstore.

A što se može...javi kad budeš išao ili ako netko bude išao prije, jer mi dobar crash stvarno treba.

Nadam se da do tada neće biti bliskih susreta bočnih plastika s asfaltom...:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja