Jump to content

Moto Zajednica

TDM Srbija

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 510 postova
  • Lokacija: Donje Konjuvce
  • Motocikl: Caponord 1000 ETV

Vozis motor da uzivas a ne da pariras drugima.Mozes da im se divis i nastavis da vozis.

  Ja se divim Rosiju ali nikada ni jednog sekunda nisam pomislio da mogu i priblizno tako da vozim :D

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1897 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Ne opterecuj se, ne forsiraj, sto manje kocnice koristis to tecnija voznja. Cim na pravcu juris do krivine pa kocis jako nema tu voznje. Tako je bar kod mene.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Mnogi su takvim preforsiravanjem sopstvenih mogućnosti sleteli sa puta a znam neke koji su i poginuli. 

Vozite u skladu sa svojim mogućnostima, ako već vučete Boga za bradu ne šutirajte ga po mu*ima... 

  • Sviđa mi se 5
  • Haha 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3122 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie
pre 20 minuta, bdada je napisao:

Nismo mi preforsirali (ja sam bio sa suprugom) nego @ThePainkiller u tom trenutku nije vozio motor koji moze pratiti TDM-ovu tecnu voznju po krivinama. :)

Ih... uživancija... u suštini me apsolutno ne "radi" brzina na pravcu... ali krivinice:takoje:

*ebo motor za "pravo"! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Fazer 600

@stoka to je situacija u kojoj lako nesto krene naopako.Moje misljenje je da je najbolje da se vozis sam ili sa nekim ko je dobar vozac i moze da ti da neki savet i ima razumevanja sto si sporiji od njega(nece juriti a ti da se lomis da drzis njegov tempo).Treba usavrsavati voznju ali postepeno.NIJE BITNO KO VOZI BRZE VEC KO VOZI DUZE.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

@stoka ja sam dosta cesto razmisljao kao ti sad, zato bih da ti kazem kakvu sam ja pouku izvukao iz toga.

 

U 4 godine sam zamenio 5 motora, menjao sam jer volim taj osecaj kupovine i prodaje, zeleo sam da probam nesto novo, ali sam menjao i zato jer se nikako nisam pronalazio na motorima. Na TDM900 sam se nasao, sve mi je odgovaralo, vozio sam ga 2 i nesto godine, ali ubrzo shvatim da sam u svakoj ekipi ja poslednji, najsporiji, najlosije peglam krivine. I tako sam se nervirao, bio sam  u fazonu pa ja ne znam da vozim, zasto se vozim uopste, ali kako je vreme prolazilo, dosta nekih "brzih momaka" je padalo, povredjivalo se ili jos gore :(

 

I tako, onda sam ja shvatio, ja znam da vozim motor, samo ne znam da vozim dobro kao neki, ali mi vise nije ni bitno, vozim motor zbog sebe, zbog uzivanja u prirodi, u putovanjima, u upoznavanju novih predela i novih ljudi. Ko god vozi motor da bi peglao krvine sto brze moze, nemam nista protiv, ljudi to vole, ja bih voleo da takvi odu na stazu, bolje i nama i njima, nama da se ne stresiramo da li ce da ispravi neku krivinu u nas, a njemu bolje jer ako mu prokliza motor nece da se izlomi ceo nego ce malo da iskliza i ustane :)

 

P.S. Za vozace kao ja, motor preko 600cc je cist luksuz, gledam neke ljude sa zenom i prtljagom obilaze svet na motorima 150-250 cc, a nama svima treba 900-1000. ali to je samo moje misljenje, jer ja bas volim laganica voznju.

  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6821 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ego može biti gadna stvar na motoru. Pogotovu u grupnim vožnjama. 

 

Nema razloga da se opterećuješ, niko u javnom saobraćaju neće biti proglašen za najboljeg. 

 

Ja sam u grupnim vožnjama gotovo uvek poslednji. Grupne vožnje zamaraju. Moram da pratim reakcije za dva tri motora ispred mene i da stalno motrim retrovizore za ovog iza mene. 

 

Prilazimo na ukrštanje puteva, ne vidi se lepo da li neko namerava da se uključi. Ja tu spuštam sa 80 na 55, motor ispred mene prolazi istom brzinom. U krivinu uvek uđem sporo, ako je sve okej, oborim ga i izlazim gasom. Ovog iza to smara jer on prenosi brzinu iz krivine u krivinu. Ja neću jer ne znam šta me čeka iza. Malo malo pa nešto ima i pomislim u sebi, vidi kako čovek može da najebe. 

 

 

Vozi pre svega pametno i bezbedno. 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

@stoka 

Niti si ti los vozac, niti je Tdm los motor.

Moje vidjenje je sledece.

Kako bi nekom masinom ovladao, potrebno je da joj verujes 100%.

Samo tada ces moci da se opustis i prepustis uzivanju.

Voznja motora je kao karate.

Trenira se.

Nekome ide lakse,nekome teze.

 

Ono sto su kolege napisale gore je sve istina. 

Ne treba da zuris ni za kim.

Ako je neko brzi, ok, pusti ga da prodje.

Uvek ima neko brzi.

 

Motor mora da ti bude ispravan da bi mu verovao od guma,kocnica,oslanjanja. Nema kompromisa.

Sledeca stavka je vreme i kilometri na istom.

Kako teku kilometri, tako ces sve lakse prepoznavati reakcije i ponasanje svog motora. 

Povratna informacija sa guma je izuzetno bitna, kada provalis sta ti motor  porucuje,delovaces u skladu sa tim.

 

Najbitnije je da budes tecan. 

Sto manje da kocis i sto manje da ubrzavas pa punim otvorom gasa. 

Uvek trebas biti negde u zlatnoj sredini, nije poenta preopteretiti ni gume,ni kocnice,ni agregat,ni oslanjanje,a naj bitnije je to da ne preopteretis sebe. 

Kada se umoris,napravi pauzu. Umor je strasan neprijatelj, gubi se koncentracija i prave se greske.

 

Samu tehniku voznje ces naj bolje nauciti voznjom u grupi. 

Sto sarenija grupa,to bolje.

 

U grupi uvek bude bar jedan brz i jedan spor. Bitno je da iskreno procenis sebe i postavis se gde ti je mesto.

Vozis iza boljeg od sebe i pratis njegovu putanju, tacke kocenja i njegovu ulaznu brzinu.

 

Vremenom ces poceti ds budes brzi i brzi,pa ces voziti iza sledeceg koji je brzi dok ti ne klikne i skapiras o cemu se tu radi i dok ne steknes osecaj da razumes i citas reakcije motora, sta ti oslanjanje,kocnice i gume govore.

 

Primer.

 

Ja sam osrednji vozac i nemam nikakav problem da to priznam, moras biti iskren prema sebi. 

Od mene ima puno brzih ali nisam spor. 

Uglavnom spadam u "brzu grupu" kada druzina krene da vozi.

I u jednom trenutku sam bio u fazonu, jbt, najjaci sam.

Kakva greska.

Pozovu me momci neki na voznju, 

Dodje jedan delija, krenemo da peglamo, covek kida kako vozi.

Tu shvatim da mogu nauciti od njega.

Krenem da ga pratim.

Tamo gde bih ja kocio,on ne koci, koci 3 sekunde kasnije. Vidim ne izlece.

Aj i ja cu.

I tako korak po korak. Krenem da vozim njemu na repu.

Pratim, ucim, osecam.

Mnogo mi je pomogao. Oko 600km sam ga pratio i sada uspeva da mi pobegne samo zahvaljujuci tome sto mu je motor snazniji od mog.

 

Najveca greska je da precenis sebe.

Ti ljudi stradaju.

 

Postavi se gde ti je mesto, nadji nekog ko je za nijansu bolji, prati ga i uci. Vremenom ce ti doci.

 

Inace, Tdm mi ima samo 80ks, realno je mutava mrcina koja nije bas za jurnjavu ali ako ti njega lepo usmeris,ako si svestan sta i kada on moze. Shvatis da moze sasvim dovoljno, da ni mnogo snazniji motocikli ne mogu da te isprate ako ih voze vozaci losije tehnike od tvoje.

 

Kada vidim da se neko ispucava punim gasom iz krivini i da pred ulaz u sledecu koci ko mutav, odmah znam koliko je sati i o kakvom vozacu se radi.

Taj se boji krivina,losa mu je tehnika, nedostatak tehnike pokusava da nadoknadi snagom motora. 

To je rdjav posao. Takva voznja je mucenje. On ne moze dugo voziti umara se psihofizicki.

 

Ja sam voda,ja sam potok. Drum je moje korito. Tecem,obilazim kamenje koje mi je na putu,obilazim sve prepreke,nastavljam da tecem i klizim bez otpora. Bez kocenja,bez naglih skretanja i reakcija. Samo tecem.

 

Zelim ti dobro zdravlje i strpljenje.

Budi uporan i doci ce samo.

  • Sviđa mi se 8
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Litija, Slovenija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 ( Crn k'o midnajt)

Kontam ja vse to, ne ložim se ja na to brezglavo, pretareno jurcanje, u protivnom bih kupio neku zujalicu, niti su ovi momci ispred mene vozili preterano brzo, vozili su glatko, tečno, opušteno a opet dosta brže nego ja.

 

Ne radi se ovde o prevazilaženju sopstvenih mogućnosti nego o unapređivanju istih, zato planiram da potražim pomoć stručnjaka. Mogao bih, kao i do sada, sa prethodnim motorima, pošto izuzetno retko vozim sa još nekim, da se sam učim, idem istim putem i pokušavam svaki put lepše proći kroz krivine, al' to je dugotrajan, dosadan proces sa vrlo upitnim rezultatima. Uz to rizikujem da upropastim ovako lep motor.

 

Sa TDM-om sam prešao tek nešto više od 1000km, a pre toga vozio samo Nakede, i frustrirajuće mi je koliko nemam osećaja za ulazak u oštre krivine. Taman kad pomislim da sam nešto skontao, prokliže mi zadnji točak. Ne puno al' dovoljno da narednih 10-20km vozim k'o baba.

 

Dosta pozitivnih iskustava sam čuo i pročitao o kursevima bezbedne vožnje i planiram prvom prilikom da proverim šta se tamo da naučiti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Kontam ja vse to, ne ložim se ja na to brezglavo, pretareno jurcanje, u protivnom bih kupio neku zujalicu, niti su ovi momci ispred mene vozili preterano brzo, vozili su glatko, tečno, opušteno a opet dosta brže nego ja.
 
Ne radi se ovde o prevazilaženju sopstvenih mogućnosti nego o unapređivanju istih, zato planiram da potražim pomoć stručnjaka. Mogao bih, kao i do sada, sa prethodnim motorima, pošto izuzetno retko vozim sa još nekim, da se sam učim, idem istim putem i pokušavam svaki put lepše proći kroz krivine, al' to je dugotrajan, dosadan proces sa vrlo upitnim rezultatima. Uz to rizikujem da upropastim ovako lep motor.
 
Sa TDM-om sam prešao tek nešto više od 1000km, a pre toga vozio samo Nakede, i frustrirajuće mi je koliko nemam osećaja za ulazak u oštre krivine. Taman kad pomislim da sam nešto skontao, prokliže mi zadnji točak. Ne puno al' dovoljno da narednih 10-20km vozim k'o baba.
 
Dosta pozitivnih iskustava sam čuo i pročitao o kursevima bezbedne vožnje i planiram prvom prilikom da proverim šta se tamo da naučiti.
A kakve su ti gume? Nema opuštene vožnje sa lošim gumama. Možda ti i znaš da voziš ali su ti gume loše pa proklizavaš.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Online, 952 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Kalkhoff
pre 35 minuta, Alekre je napisao:

U krivinu uvek uđem sporo, ako je sve okej, oborim ga i izlazim gasom. Ovog iza to smara jer on prenosi brzinu iz krivine u krivinu. Ja neću jer ne znam šta me čeka iza.

Slažem se u potpunosti. Ja imam, da kažem, nekakav trip, da me iza nepregledne krivine uvek čeka traktor koji ide 20kmh i prema toj situaciji prilagođavam brzinu.

 

Svašta se na našim putevima doživi pa je jako teško, makar meni, skroz se opustiti i voziti kao da si sam...retke su te situacije. 
 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Presao si 1000km sa motorom. To je nista. 

Treba ti sigurno jos da bi se srodio sa svojom masinom.

 

To klizanje zadnjeg tocka ti je posledica naglog ,nepotrebnog ubacivanja u nizu brzinu pri ulasku u krivinu. Tada dolazi do okretanja tocka sporije od brzine prolaska asfalta ispod njega. On ne blokira samo se okrece sporije nego sto bi trebalo taj deo sekunde ili sekundu. Dok se brzina tocka ne izjednaci sa brzinom prolaska asfalta ispod njega. 

Taj osecaj ti tumacis kao proklizavanje. 

Probaj da ga izazoves namerno,videces da u stvari nije nista strasno. 

Sto vise stvari upoznas, vise ces se osloboditi. 

To sto si se uplasio,to je skroz ok, sledeci put se neces toliko uplasiti, treci put se neces uplasiti u opste.

Znaces sta se dogadja i kako to nije nista strasno. Kao i da ces bezbedno nastaviti. 

 

Kurs bezbedne voznje je odlicna stvar. Upisi se.

Pomoci ce ti sigurno. 

Za ovaj konkretni problem mislim da nece, to dolazi samo voznjom,voznjom i voznjom. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4692 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

April je stvoren za padove. Čeka se cele zime, izleti se na put, gume hladne, rizle koliko hočeš a ispred tebe baja cepa....  :moto2:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Ima tu istine,da. 

Potrebno je da se covek "uvoza" da vrati osecaje. Da se kalibrise.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6821 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Cilj svakog kursa bezbedne vožnje da stvoriš veštine kako bi spasao živu a ne da bi bio brži. Brzina dolazi sama po sebi ali korišćenje veština da budeš brži dovešće te do naglog zaustavljanja u nešto. U javnom saobraćaju, pogotovo u Srbiji dešavaju se i rade stvari koje je gotovo nemoguće zamisliti. Skoro sam naišao na greder koji ide MAGISTRALNIM putem pri čemu je iz nekog razloga izgubio svo ulje iz hidraulike i napravio baru ulja od sigurno 3m2. 

 

Dobar motociklista, dobar vozač, pre svega mora da razvija visoku svest i da vežba prvo mentalno pa onda fizički. Prvo moraš da prepoznaješ i identifikuješ rizike. Da bi to činio, moraš konstantno da budeš u "elementu" i da pratiš celukupan svet oko tebe. Na primer, auto parkiran pored puta: Moraš da skontaš gde su mu zakrenuti točkovi, da li mu nešto radi o signalizacije, da li nekoga ima unutra, itd. Ne možeš da skontaš svet ako juriš uglove i vreme prolaska. Tu si gotov jer će svaka situacija da ti izazove paničnu reakciju.

 

Vožnju možeš da podeliš u nekoliko faza:

 

1. Opušten, kao u krevetu

2. Uključen, skeniraš okolinu, motriš na rizike. Konfiguracija terena, kvalitet puta, znakovi, itd.

3. Uočavanje konkretne pretnje i priprema za manevre izbegavanja.

4. Reakcija jakog kočenja, promena pravca, itd. ukoliko je pretnja realizovana.

 

Suština je da te situacija nikada ne iznenadi i da te dovede u panično stanje. Motocikl je zajeban jer zahteva da se vozi u suprotnosti sa prirodnim reakcijama čoveka.

 

Evo ti odličan primer... Većina nas može ovako da vozi. Prolazak brzo kroz krivinu je jedno a izbegavanje prepreke u ovom slučaju je druga priča.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1669 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo
  • Motocikl: Bmw R1200Gs
@stoka 
Niti si ti los vozac, niti je Tdm los motor.
Moje vidjenje je sledece.
Kako bi nekom masinom ovladao, potrebno je da joj verujes 100%.
Samo tada ces moci da se opustis i prepustis uzivanju.
Voznja motora je kao karate.
Trenira se.
Nekome ide lakse,nekome teze.
 
Ono sto su kolege napisale gore je sve istina. 
Ne treba da zuris ni za kim.
Ako je neko brzi, ok, pusti ga da prodje.
Uvek ima neko brzi.
 
Motor mora da ti bude ispravan da bi mu verovao od guma,kocnica,oslanjanja. Nema kompromisa.
Sledeca stavka je vreme i kilometri na istom.
Kako teku kilometri, tako ces sve lakse prepoznavati reakcije i ponasanje svog motora. 
Povratna informacija sa guma je izuzetno bitna, kada provalis sta ti motor  porucuje,delovaces u skladu sa tim.
 
Najbitnije je da budes tecan. 
Sto manje da kocis i sto manje da ubrzavas pa punim otvorom gasa. 
Uvek trebas biti negde u zlatnoj sredini, nije poenta preopteretiti ni gume,ni kocnice,ni agregat,ni oslanjanje,a naj bitnije je to da ne preopteretis sebe. 
Kada se umoris,napravi pauzu. Umor je strasan neprijatelj, gubi se koncentracija i prave se greske.
 
Samu tehniku voznje ces naj bolje nauciti voznjom u grupi. 
Sto sarenija grupa,to bolje.
 
U grupi uvek bude bar jedan brz i jedan spor. Bitno je da iskreno procenis sebe i postavis se gde ti je mesto.
Vozis iza boljeg od sebe i pratis njegovu putanju, tacke kocenja i njegovu ulaznu brzinu.
 
Vremenom ces poceti ds budes brzi i brzi,pa ces voziti iza sledeceg koji je brzi dok ti ne klikne i skapiras o cemu se tu radi i dok ne steknes osecaj da razumes i citas reakcije motora, sta ti oslanjanje,kocnice i gume govore.
 
Primer.
 
Ja sam osrednji vozac i nemam nikakav problem da to priznam, moras biti iskren prema sebi. 
Od mene ima puno brzih ali nisam spor. 
Uglavnom spadam u "brzu grupu" kada druzina krene da vozi.
I u jednom trenutku sam bio u fazonu, jbt, najjaci sam.
Kakva greska.
Pozovu me momci neki na voznju, 
Dodje jedan delija, krenemo da peglamo, covek kida kako vozi.
Tu shvatim da mogu nauciti od njega.
Krenem da ga pratim.
Tamo gde bih ja kocio,on ne koci, koci 3 sekunde kasnije. Vidim ne izlece.
Aj i ja cu.
I tako korak po korak. Krenem da vozim njemu na repu.
Pratim, ucim, osecam.
Mnogo mi je pomogao. Oko 600km sam ga pratio i sada uspeva da mi pobegne samo zahvaljujuci tome sto mu je motor snazniji od mog.
 
Najveca greska je da precenis sebe.
Ti ljudi stradaju.
 
Postavi se gde ti je mesto, nadji nekog ko je za nijansu bolji, prati ga i uci. Vremenom ce ti doci.
 
Inace, Tdm mi ima samo 80ks, realno je mutava mrcina koja nije bas za jurnjavu ali ako ti njega lepo usmeris,ako si svestan sta i kada on moze. Shvatis da moze sasvim dovoljno, da ni mnogo snazniji motocikli ne mogu da te isprate ako ih voze vozaci losije tehnike od tvoje.
 
Kada vidim da se neko ispucava punim gasom iz krivini i da pred ulaz u sledecu koci ko mutav, odmah znam koliko je sati i o kakvom vozacu se radi.
Taj se boji krivina,losa mu je tehnika, nedostatak tehnike pokusava da nadoknadi snagom motora. 
To je rdjav posao. Takva voznja je mucenje. On ne moze dugo voziti umara se psihofizicki.
 
Ja sam voda,ja sam potok. Drum je moje korito. Tecem,obilazim kamenje koje mi je na putu,obilazim sve prepreke,nastavljam da tecem i klizim bez otpora. Bez kocenja,bez naglih skretanja i reakcija. Samo tecem.
 
Zelim ti dobro zdravlje i strpljenje.
Budi uporan i doci ce samo.
Tako dobro sve receno od A do Š. Bravo@Astral

Poslato sa JNY-LX1 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 510 postova
  • Lokacija: Donje Konjuvce
  • Motocikl: Caponord 1000 ETV

Grupe ne volim i ne vozim u grupama,vuk samotnjak osim ono za 1 januar mada i tada retko idem.

Strah mora da postoji,onog trenutka kada prestanem da se bojim necu vise ni voziti.Pre vise godina sam voleo skokove u vodu.Skakao i peo se gde vecina ne bi volela da pogleda i onda sam skapirao da jednom mora da omasim.Hebes adrenalin ako ostanes bogalj.Meni se desilo al sva sreca ostao sam kakav sam mada se nisam pokretao 8meseci.

   Zato kazem vozi da bi uzivao i naravno u svojim mogucnostima ko sto rece kolega.Motor je za mene prevozno sredstvo koji mi je potreban radi posla i uzivanja.Spoj korisnog i zadovoljstva i svaki put sam zadovoljan ko dete sa novom igrackom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 45 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: TDM 900
Pre 9 sati, stoka je napisao:

Danas sam ustanovio da ja u stvari pojma nemam da vozim motor. Teška srca to priznajem ali tako je. Vozio sam danas, krivudav planinski put, serpentine, još se upoznajem s TDM-om i idem relativno sporo. Obiđu me dvojica, BMW GS i Honda Africa, i ja krećem za njima. Idu ljudi lagano, neopterećeno, slažu krivine k'o kore za gibanicu, a ja se borim sa motorom, sa putem, preteram malo sa zadnjom kočnicom pa mi prokliže zadnji točak, jedva se izvučem. Pratio s ih jedno dvadesetak kilometara, jedva, na prvacu ih stižem zato što forsiram, al' nije to to, po krivina borba, Grčko-Rimski stil rvanja. Gledam zadnju gumu posle, po centimetar sa obe strane nedotaknut. Nisam do sad imao takav osećaj, sa motorima pre ovog. Moram na neki kurs, čim ovo sranje prođe.

Drug, nemoj da te opterecuju gume, koliko ti je ostalo do ivice, jer to nema veze da li znas da vozis ili ne. 

Kada savladas tehniku, kada procenis koliko je krivina blizu, kojom brzinom trebas uci u krivinu, mnogo manje ce ti trebati napora, mnogo manje ces trositi plocice pri kocenju, mnogo manje trositi gume itd itd... Nemoj da jurcas za drugima, tu mozes da se precenis i eto problema. Vezbaj krivine pri manjoj brzini, gledaj da sto tacnije to uradis i lagano. Vremenom ces savladati bez ikakvih casova, ne ides ti na stazu...  Lep pozdrav

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6821 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ovo je jedna od retkih tema na forumu koja je aktivna a još uvek ima nešto korisno da se pročita. Da dodamo na vrednosti:

 

Kada sam kupio TDM, vrlo brzo sam odradio kompletan servis. Tačno 13.921 kilometara je prošlo od ugradnje novog filtera za vazduh. To i nije neka kilometraža ali prošlo je neko izvesno vreme. Yamaha kaže, promena filtera na 40.000km ili češće ako se vozi u vlažnim ili prašnjavim uslovima. Ovo nisu slučajevi u evropskim zemljama. Doduše, Srbija je jedna izuzetno kaljava država i prašnjava pa ajde da vidimo šta se dešava sa filterom.

 

Šta treba od alata:

 

Za početak, imbusi i krstasti šrafciger:

 

IMG-20200501-125400.jpg

 

Sedište se demontira, potom plastični poklopci.

 

Drže ih jedan krstasti i jedna kukica. Poklopac mora ravnomerno i lagano da se demontira da se ne slomi. Kuka je dosta velika i robustna ali mora se biti pažljiv i pedantan.

 

IMG-20200501-125500.jpg


IMG-20200501-125644.jpg

 

Nakon toga, potrebno je da se demontiraju bočne oplate sa obe strane. Kod TDM-a je to relativno lako i brzo. Četiri šrafa gore, tri sa strane.

 

IMG-20200501-125721.jpg


IMG-20200501-125728.jpg

 

Imate i dva šrafa sa unutrašnje strane. Vodite računa da vam te plastike ne ispadnu na pod.

 

IMG-20200501-130016.jpg

 

Ispod bočne oplate postoji po jedna plastična kopča. Nemojte da ste konji pa da cimate i polomite. Demontira se tako što se sredina pritisne imbusom unutra.


IMG-20200501-130239.jpg


Evo je.

 

IMG-20200501-130328.jpg

 

Evo i golog TDM-a :)


IMG-20200501-130543.jpg

 

Sada rezervoar mora gore. Moraju se odvrnuti dva šrafa, ključ 12.


IMG-20200501-131510.jpg

 

Izuzetno kulturno rešeno, na šarke, milina. Treba ga zadržati gore nekako, ja sam koristio kanap. Ovde, kada podižete tank smetaće dva kraka gornje plastične oplate. Najbolje bi bilo da se i ona demontira ali nije nužno ako ste VEOMA pažljivi i nežni.


IMG-20200501-132215.jpg


Kućište filtera je odmah ispod, kada se demontira poklopac, filter je tu. Filter deluje lepo na oko, međutim:

 

IMG-20200501-132826.jpg


IMG-20200501-133036.jpg


IMG-20200501-133101.jpg

 

Otvorim top case, kad srećom tamo nov filter za vazduh i to original!

 

 

IMG-20200501-133421.jpg

 

Jedna napomena u vezi razlike zamenskih filtera i OEM filtera. Originalni dolazi nauljen. Yamaha naglašava u servisnom upustvu da se radi mokrom filteru za vazduh. Koliko znam, ni jedan zamenski filter ne dolazi nauljen i potrebno je kupiti namenski sprej i tretirati ga.


IMG-20200501-133847.jpg

 

Ide u kućište. Bitno kod montaže poklopca jeste da šrafove istog zatežete UNAKRSNO.


IMG-20200501-134208.jpg

 

Tu je i vrlo agresivan pas, spreman da napadne i eliminiše neprijatelje u sekundama. Zna i da servisira tu i tamo ponešto na motorima. Ipak je to švajcarski pas.


IMG-20200501-140832.jpg

 

Sad, treba sve što smo rasturili, montirati nazad obrnutim redosledom.

 

Gumenu spojku za kukicu obavezno podmazati da se sačuva dobro stanje i bude lakše za montažu demontažu. To mu to dođe.


IMG-20200501-141809.jpg

 

 


 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3122 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Ne treba uljiti kartonske, papirne filtere... dovoljno su "gusti" da čestice ne prodju dalje... sundjerasti se ulje da zalepe te čestice jer su "redji" od kartona! 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8951 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 4 sati, Alekre je napisao:

Evo ti odličan primer... Većina nas može ovako da vozi. Prolazak brzo kroz krivinu je jedno a izbegavanje prepreke u ovom slučaju je druga priča.

 

 

Deluje mi da je snimak malo ubrzan, pa sama situacija izgleda dosta napeta. Dok je na asfaltu, deluje da je veca brzna u pitanju, kad je dohvatio zemlju i travu situacija se menja, relativno brzo se zaustavio. Da je veca brzina u pitanju, zavrsio bi gore na bedemu.

 

Bata za kormanom imao je dosta srece jer je odreagovao pogresno u datoj situaciji.

Krivinu savladava od spolja ka unutra, motor mu je vise pozicioniran na desnoj polovini desne krivine. Cim je uocio prepreku, ispravlja motor, pocinje sa kocenjem i nastavlja pravo ka prepreci, skrece levo i silazi sa puta...... pogresno.

Trebao je ostati na desnoj polovini, usmeriti pravac ka samoj ivici puta i gaziti kocnice na max.... prosao bi bez incidenta jer mu vozac kamiona nije svakako kriv.

Al dobro, to je sad ono "sta bi biko kad bi bilo".

 

Sto se voznje tice, obaranja, brzine ulaska-izlaska iz krivine.... samo vezba moze pomoci al znajte, da za neke stvari moras biti rodjen. Negde u malome mozgu je usadjeno zrno neceg sto nas deli, sto nas razlikuje od ostalih i svako ima svoje zrno.

Mogu ja vezbati recimo fudbal al ako nisam rodjen za taj sport sve mi dzba, mogu vezbati da budem slikar.... isto mi sve dzaba ako me razumete sta hocu reci, nisam za to rodjen i tacka, dzaba da forsiram.

Dobar vozac motocikla je za moj dojam pravi umetnik i ja se mogu samo diviti, probati paprirati pa dokle stignemo al ne treba preterivati, sve ima svoje granice.

 

Vozim bajk od 55hp al sam rad da protegnem tockove i sa jacim :). Nisam imao od koga da ucim, dosta km grupnih voznji imam i skoro uvek da je Dare taj koji ide napred.... zasto, ne znam, valjda ima tako vise odgovara.

Uvek kazem... vozi svoju voznju, nemoj jurcati za drugim ako vidis da ti ne prija, nisi spreman!

 

TDM-asi izvinte za off i dugacak post.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja