Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Imam neobican problem sa strujom na motoru, sa porastom obrtaja (jaci gas) opada mi napon u instalaciji, bukvalno kako dam gas vidi se na kratkom svetlu kako pozuti i slabije sija, na leru sve super. Merio sam napon na izlazu izmedju sve tri faze na altenatoru i daje 15-18 volti na leru i penje se do 50v  naizmenicne sa vecim gasom (4-5k obrtaja). Posumnjao sam na regler ali i on deluje OK, odmah iza reglera na konektoru mereno napon je 13,5 v na leru i oko 14,1-14,2V pri vecem gasu sto je sasvim OK koliko ja znam.

 

E sad dolazi do apsurda mereno na klemama akumulatora je 13.5v na leru a sa porastom obrtaja umesto da napon raste napon PADA na 12.5-13V!!! I isto se da primetiti na oborneom / dugom svetlu....

 

U pitanju je Honda Rebel CA125, Altenator je trofazni 195w (po specifikaciji) a regler je sa 5 zica ( 3 faze ulaz i + i - izlaz).

 

Ima li neko ideju sta bi moglo da bude uzrok problema??

 

PS Od modifikacija na motoru je samo LED pozicija / stop svetlo i led stop u kpferu nije fabricki.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Problem u žicama između reglera i akumulatora, neka masa negde, oksid na klemama akku-a, oksid na kontaktima osigurača...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Da li bih smeo da od reglera odvedem dve zice direktno do akumulatora? tj. da li napon sa akumulatora sme biti prisutan na regleru i kada je motor ugasen? ili je u prekidu kada nema kontakta?

 

@lord_oblivion Hvala na savetu, vec sam poceo sa rasturanjem, prekontolisacu sve kontakte.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1649 postova
  • Lokacija: Paracin

Pokusao sam da nadjem u temi ali nisam uspeo. U pitanju je kineski coper 150 kubika, kupljen sa problemom sa strujom, kaze vlasnik valjda prepunjavao pa pocrkale sijalice, neke zice se istopile itd. Ja sam sredio zice, kontakte, sijalice, proverim bez paljenja sve radi. E sad, zanima me da li mogu bez paljenja da proverim regler, namotaje itd jer ako upalim mozda opet nastane haos? Takodje mislim da je crvena zica od reglera imala los kontakt i da je mozda to napravilo problem. Taj regler generalno nije skup ali mozda je i ovaj ok a nesto drugo problem jer mi kazu da je regler promenjen a problem ostao. I ako neko ima semu kako se vezuje ovaj regler sa 5 zica bio bih mu zahvalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Pokusaj prvo da ga skines i vezes van motora na neki stari akumulator(ali koji ima bar nesto malo snage, da nije totalno prazan), spoji regler na taj akumulator a motor upali sa svojim(dakle motor ce raditi samo na akumulator bez punjenja i rizika da nesto crkne ali je) a ti za to vreme premeris napon na ovom akumulatoru gde si zakacio regler, ovako:

(akumulator je ispod unimera)

 

A sema vezivanja ti nije potrebna jer je krajnje prosto, ako imas 5 zica to je trofazni regler i vidi po dzeku koji je na motoru, 3 iste su 3 faze i to su zice koje idu sa namotaja a dve su izlazi tj + i - , ne znam kako je konkretno kod tvog motora ali ako se ne snadjes skljocni koju slicicu i okaci pa cemo probati vec nesto da resimo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1649 postova
  • Lokacija: Paracin

Aha kapiram kako hvala. Mali problem je sto su kinezi prica za sebe pa ovih 5 zica su sve razlicite boje a neko je petljao oko dzekova ali cu pokusati da ispratim gde koja ide. Ovde sam procitao da kada je plus tj crvena zica lose spojena tj ako izgubi kontakt moze regler da pusti mnogo jacu struju u tom trenutku i mozda se to i desilo jer je crvena imala los kontakt.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1649 postova
  • Lokacija: Paracin

Prvo se izvinjavam ako je slika prevelika, otvorite u novoj kartici jer ne umem da smanjim. Da objasnim sliku  :stabre:

U desnoj buksni, gereti ili kako se vec zove, su kablovi koji dolaze sa namotaja, ukupno 5 zica, 3 idu na CDI a dve (bela i pink) na drugu buksnu koja je povezana sa reglerom. Sad leva busna je povezana sa reglerom, crvena (ova nastavljena plavom van buksne ide na crvenu koja je izgleda povezana sa plus klemom, ako je zelena masa (inace ranije se grejala i topila vidi se) sta je onda crna i gde ona ide kako da je proverim? Takodje smem li ovu zelenu negde dodatno da zamasim na minus? Inace los spoj crvene zice koji sam pominjao je postojao i posle ovog zaobilazenja buksne i spajanja ovom plavom dodatom zicom, bilo je loze spojeno sa crvenom koja ide ka aku. Ja sam se ove zapatljao u objasnjavanju ali valjda razumete  :staa2:

post-2147-0-75436400-1448874307.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1649 postova
  • Lokacija: Paracin

Pored crvene i zelena je bila u prekidu pa prvo nije punio uopste, kada sam sredio zelenu proradio je ali puni samo na leru 14,50 sa malim gasom vec ode na 16-17 a sa upaljenim svetlom oko 15,50. Jel to znaci da sa novim reglerom resavam problem? I idalje ne znam cemu sluzi crna zica i da nije zbog nje neki ptoblem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Trebalo bi da novi regler resi problem, samo to nije onda trofazni regler pa obrati paznju pri kupovini :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Očigledno ti regler prepunjava, max napon bi trebao biti oko 14 - 14.5V sa upaljenim svetlima. Tvoj regler je monofazni i traži isti takav. Obavezno pre toga pregledaj sve konektore i kontakte da ti i novi regler ne bi crkao za kratko vreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

Pre neki dan sam pazario "inteligentni" punjač za akumulatore, da bi održavao preko zime novi koji sam pazario ove jeseni. Da ne bih ponovo shebao frajlauf kao sa prethodnim.

 

E sad mi jedna stvar nije jasna, da li akumulator treba da bude stalno povezan na isti dok nije na motoru, ili samo povremeno ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Zato se i zove Inteligentni punjač - predviđen je da bude stalno povezan sa akumulatorom. Punjač prati napon, povremeno ga dopunjava, desulfatizuje i održava max punim dugi niz meseci ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

Super. Još jedno pitanje, kad sam već tu. Desilo se da nestane struje dok je akumulator bio povezan na punjač, je l' moguće da u tom slučaju isti zabrljavi, da ekrančić ne pokazuje ništa već samo treperi ? Mislim, možda previše očekujem od njegove inteligencije, ali zar nije i ta situacija trebala da bude predviđena, ako je već deklarisan kao pametan ? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Posle nestanka napajanja trebao bi da se vrati u onaj mod u kome je bio pre nestanka napajanja? To mora da uradi, ako to nije slučaj, reklamiraj ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

Nije. Jednostavno zabrljavi. Nisam ga previše platio doduše, pa nisam ni smatrao da je preterano kvalitetan. Ali ako je takva situacija, hoću !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1649 postova
  • Lokacija: Paracin

Vazi, hvala na odgovorima, porucio sam isti samo sa klasicnim buksnama jer smatram da imaju bolji kontakt i obicne buksne mogu sad da stavim na ove nastavljane zice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1649 postova
  • Lokacija: Paracin

Stigao mi regler ali je gabaritno veci od starog i sada nemam ideju gde da ga namontiram da bi imao dobro hladjenje, smatram da ne smeta nista ako produzim zice?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

treba mi hitno vasa pomoc

drugaru popravljam neki kineski quad  ali nigde nikake oznake nema ali po slikama masina izgleda kao lifan 200

problem je u instalaciji,neko je to isprevezivao pa pokusavam da sredim

prvi problem je cdi

povezano je  cdi je sa 6 izvoda u donjoj grupi sa 4 imam dva minusa i jedan pobudu sa  pikapa,ne secam se dali je 4 ti povezan,iznad njih imam  konektor sa 2 zice jedna je napajanje  a druga crno bela bi trebala da bude za gasenje kada se poveze na masu ali se ne gasi,a to bih da resim,i drugi problem je  regler i punjenje,rekao bih da slabo puni,sa digitalnim ne mogu da izmerim jer cim pridjem masini on pobrljavi dok masina radi,a analogni nemam.regler je sa 5 zica  moze li mi neko  razjasniti kako se povezuje,sada su dve povezane direktno na plus jedna na masu i dve idu u namotaje,jedna je zuta a druga cini mi se braon da ne idem sada u garazu.negde  procitah da se moze posebno povezati vod za punjenje akumulatora i poseban vod za svetla,ima li neko ideju? ovakav je regler

http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/32278048985_1/5-wires-Voltage-font-b-Motorcycle-b-font-Regulator-Rectifier-for-Gy6-150cc-font-b-200cc.jpg

a ovakva masina

http://i00.i.aliimg.com/photo/v1/223927736/250cc_Lifan_engine_for_quad_bike_ATV.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

merio sam napon izmedju dve zute i pod gasom je preko 60v

sta sam primetio na ulazu u regler tj u konektor kada otkacim fazu koja je na konektoru gore levo zavarnici i promeni rad ali se ne menja napon na akumulatoru,i dalje je ispod 11v dok radi,regler se malo greje .konektor je sa 5 zica ljubicasta i zuta su ulazi ac iz namotaja,zelena je masa,crna plus akumulator  crvena kontakt,pre toga su ova dva plusa bila povezana zajedno direktno ali mislim da to ne treba da utice,kako da ispitam regler?sumnjam na njega

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1649 postova
  • Lokacija: Paracin

Za merenje koristis unimer, i kineski od 300 din zavrsava posao. Inace taj regler je 650-700 din a racunaj da ako je zelena ili crvena zica imala los kontakt ili je neko otkacio akumulator dok radi motor taj regler je verovatno za zamenu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

znam da nije skup samo sam hteo da budem siguran.jer nisam sto posto siguran i da je bilo dobro povezano pa da ne zaznem i novi

da li je bitno koja od ove dve zice ide na akumulator a koja na bravu?

 

post-1033-0-98197700-1450008537.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja