Jump to content

Moto Zajednica

Honda DCT menjač

Recommended Posts

  • Drug član, 1155 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000 L

Pretrazih forum i ne nadjoh nigde posebnu temu za DCT menjač,ako sam se zeznuo prebacujte gde ima o ovome i brisite.

Kao neko ko je posle automatika prvi put u petom razredu naučio na brzine na T15 crvenom(bitno:lol3:),kad smo ga ukrali dok drugarev brat nije bio kući(to šamaranje pamtimo obojica 

a prošlo je blizu 40 godina:lol3:) u zivotu nisam mislio da ću voziti automatski menjač na kolima a kamoli na motoru(automatik se naravno ne računa,na njemu smo svi počeli).

Pošto sam bio paljevina za sve sto ima motor na unutrasnje sagorevanje i divljao na svemu bio sam stava da automatike voze samo pederi Amerikanci i to je to,mi sa ove strane bare smo pravi muskarci sa manuelnim menjačima naravno.

E onda prodjoše godine i malo se omatori,pa pošto prelazim bas dosta kolima mesečno(sad u martu 9600km imao) nekako uzeh automatik jer je počela leva noga da me zateže malo

i gle čuda ,postadoh kao ti Amerikanci koje sam pljuvao ceo zivot.

U zivotu se vise ne bih vratio na manualni menjač u kolima.Lazem:lol3:ostavio sam svoju staru Astru 2.0 i vozam je vikendom da me želja mine i da se mozak resetuje i da mora da razmislja,

bez senzora i radara i ostalih sranja na koje smo se navikli.

Elem pomislih to je to u mom zivotu,auto automatik,drugi manual za povremeno uzivanje i ponekad poteram i kombi kad se dečko koji radi kod mene ne uklopi,motor naravno 

nikad nije bio upitan jer sta moze da bude, neću valjda skuter voziti:P.

I onda mi ispade dobra kombinacija za Afriku, ali jbg DCT i sta cu ne propusta se dobra prilika i rešim, pa evo da podelimo iskustva ovde u temi kako se ko snašao i da li se pokajao i jel

se vraćate na manual ili ste odusevljeni automatikom.

Malo oduzih ,ali nadam se da vas ne udavih.

 

U početku sam naravno na svakoj raskrsnici stiskao nepostojeće kvačilo i menjao nepostojeću brzinu levom nogom:lol3:,posle 1000 km sam se navikao.

E sad na Africi 1000 ima 4 moda menjanja D i 3 nivoa sporta.

Na D ne mogu da vozim nikad ,ali nikad. Već na 59 je u 6 brzini,kad treba da dodas gas naglo počne da skače jer nije u odgovarajućoj brzini,jako brzo menja brzine i bas mi ne odgovara.

Na sport 1 je već stanje bolje ali kroz grad ipak treba malo sačekati sa promenom na gore,S2 već skoro perfekt menja a S3 mi je legao i menja kao sto bih ja menjao nožno,bukvalno kad pomislim da bih trebao promeniti brzinu on promeni kao da mi čita misli,naravno i potrošnja na S3 je lepa ,prava:lol3:.

Sad uglavnom u gradu drzim na S2 a van na S3 i to je to sto se mene tiče.Lakse je kroz grad nema kvačilanja, ali i dalje ne mogu da se otmem utisku da mi je to neprirodno-mozda je 

to samo kod mene.

Sretoh na Fruskoj Gori momka sa 1100 i malo kroz priču kaze on je početnik pa ako mogu da probam njegov motor i da mu kazem sta treba izmenjati jer mu je mekan i slično.

Malo se dvoumih jer ne volim da vozim tudje motore ,mogu da vozim samo od bas bliskih drugara opusteno, ali on bas insistira i ajd , sta ću:na_glavi:.

Au kao da sam obuo stare patike sa manuelnim,milina jedna, sad nesto razmisljam za  ubuduće nisam siguran da će biti DCT(mozda se i promeni razmisljanje ostavljam prostora), jedino znam da će biti Afrika opet:lol3:.

Kakva su vasa iskusta pisite sta god vam padne na pamet da ste primetili dobro ili loše.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2492 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Znam samo da mi je muka od šaltanja bilo čega. I auta i motora. 

Motor sam probao dct i ne mogu reći tačno, fenomenalno mi je, ali ga nisam IMAO, nije isto 10min krug i 15.000km da bi imao sud...

Ali skutera sam imao kamaru, i za grad je mama. 

Nije teško šaltati ali je jedna operacija manje i to ogromna. Kao i u autu, kad neko krene da mi priča kako ne voli automatike - prvo pitam dal je IMAO, znači imao i živeo sa njim, i u 99% slučajeva ih ne vole ljudi što ih nisu imali, ko je imao - nema nazad. 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

I ja sam u nekoj dilemi šta dalje, za godinu dve kada mi dosadi KTM i ozbiljno se razmišljam o DCT, verovatno Africa. Auto mi je automatik i na manuelni se ne vraćam ako ne  budem morao. Vozio sam i skuter Tmax par godina i to jedna milina. KTM  790 vozim mesec dana i već me smorio po gradu, tako da ću da za koji dan registrujem i Leberty 125, skuter je mama.

 

Čakam da se izdivljam na ovom KTM (zato jedino i može da služi, za normalnu voznju nije) pa ću da prelomim, tako da Africa DTC ili bar NC ostaje realna priča za 2025

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 784 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Takođe muka mi od šaltanja odavno, zato i uzeh DCT. Na mom motoru je starija verzija sa dva moda vožnje, koji su više nego dovoljni za svakodnevnu vožnju po gradu, a ako zafali nešto prstićem lagano prebacim u niži ili viši stepen... 

Za vikend sam ubio preko 800 km po magistralama i brdima, po Jahorini sam se ozbiljno zezao po ski stazama i peo ga i spuštao po ozbiljnom nagibu.

U manuelnom mogu menjač ne menja stepen prenosa sam sve i da ga uteraš u crveno. Jedino kod totalnog zaustavljanja ako zaboraviš vrati ga sam u prvu. 

Apsolutno ne vidim šta gubim sa odsustvom kvačila...

Edit: Šaltanje u manuelnom modu mi liči na menjanje brzina sa quick shifterom.

 

Edit 2: Kao klinja sam vozio Yamaha cross 80cc sa 3 brzine, poluautomatik. Ovo je manje-više to kada isetiš potrebu ručno da menjaš...

Promenio član QmBGD
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2492 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
1 hour ago, QmBGD said:

Takođe muka mi od šaltanja odavno, zato i uzeh DCT. Na mom motoru je starija verzija sa dva moda vožnje, koji su više nego dovoljni za svakodnevnu vožnju po gradu, a ako zafali nešto prstićem lagano prebacim u niži ili viši stepen... 

Za vikend sam ubio preko 800 km po magistralama i brdima, po Jahorini sam se ozbiljno zezao po ski stazama i peo ga i spuštao po ozbiljnom nagibu.

U manuelnom mogu menjač ne menja stepen prenosa sam sve i da ga uteraš u crveno. Jedino kod totalnog zaustavljanja ako zaboraviš vrati ga sam u prvu. 

Apsolutno ne vidim šta gubim sa odsustvom kvačila...

 

Ja baš provozao taj xadv750..  Kakva sprava... U S modu je ludilo. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5504 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Poslednjih godina smo svedoci odlaska kvačila u penziju, i kod automobila i kod motora. Sve više je "šaltanja" bez kvačila, na ovaj ili onaj način.

Drugar pre neku godinu kupio Africu ADV DCT. Probao sam je i na asfaltu i na makadamu...šaltanje u manuelnom modu (u sport 3) je tako da nema šanse tom brzinom šaltati na klasičnom menjaču. U automatskom modu odlično, sa mogućnošću da u bilo kom trenutku manuelno promeniš brzinu. Na makadamu, ako se u podešavanjima pojača motorno kočenje, nakon pravca gde ga "razvučeš", bez dodira kočnice i upredanja zadnjeg kraja, prešaltaš u nižu i otvoriš gas. Potpuno nova dimezija vožnje.

Jedan od poznatijih vozača Afrike DCT je Mato Kovačević, koji je sa njom obišao "pola sveta".

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2492 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

... Ne znam u čemu je skepsa, kamioni su odavno automatizovani, a da ne pričamo o Volvo I-shift sa dva kvačila (aka DCT) koji se koristi u 99% kamiona koji rade najteže uslove i vangabaritni prevoz... 

I čuveni seamless u GPu je varijacija na temu..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Navikao sam se drugi dan na dct i tu problema nema,jedna radnja manje=uzivanje u vožnji veće.Sad jednom rukom vozim,drugom mažem burek,nego nikako ne mogu da se nadjem u tim modovima a da ne koristim ponekad prebacivanje na tasterima,ili mi razvuce previse jednu brzinu ili brzo prebaci u visu a nisam hteo.Ostalo je da testiram s3,za sada grad=urban i d mod mi je top,za van s2 i tour.Mozda treba da se odradi sinhronizacija dct menjaca,negde sam naleteo na to ali ne mogu naci sad.Uglavnom i vecinu vremena dct razmislja korak napred i voznja je dosta opustenija,dok honda vec ga menja sa nekim novim koliko sam nacuo.

20240406_133823.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 383 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Kymco VisaR 110, Honda VFR1200XD, Tomos A3 SL

DCT je uživanje u vožnji. Zaista se koncentrišeš na put, vožnju i uživanje. Naravno da ima nekih mana, ali navikneš se i prilagodiš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9001 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Trošim DCT 82.300km bez problema, jedared me zeznu el. motor koji je kasnije sredjen.

Milke njegov DCT troši ako se ne varam 120.000km takodje bez problema.

 

Inače, 3 generacije ovog menjaca ima.

Prva 12-15 imali su samo D i S, posle su dobili S1/2/3 16-20, 21+ poslednju generaciju su uboli za medalju dobro.

Menjač perfekcija radi.

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2850 postova

čtao sam test prve generacije u moto pulsu koji važi za detaljan i objektivan časopis.MNeka honda ,nesećam se ,imalu su zamerke da usred krivine spušta na niže i uznemiruje motor .ne jako ali nije dobro rešeno.

Neko je pisao u temi o aku za dct afriku koji košta skoro ko nov beneli  :neznam:1000 evra + i nemože drugi

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 383 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Kymco VisaR 110, Honda VFR1200XD, Tomos A3 SL
Pre 4 sati, sasa ns 1 je napisao:

usred krivine spušta na niže i uznemiruje moto

Da, jedan od većih problema dok se ne prilagodiš. Ukoliko voziš krivine tako brzo da ti postaje rizično šaltanje na niže i što uznemiri motor, prebaciš na vreme u Manual šaltanje, i kontrolišeš sam.

Čuo sam da poslednja generacija ima senzor nagiba, i neće tako da šalta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9001 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Tako je, ne samo prva već i druga generacija je saltala na niže u sred krivine.

Desilo mi se na Transalpini u RO upravo to. Neugodno i rizično jer sam završio pola metra u drugoj traci sigurno, sreća nikog nije bilo.

Tad nisam znao da može tako iznenaditi, sad znam kako diše i prst na - tasteru je spreman i nema iznenađenja.

Poslednja generacija je dobila ziroskop, komp vidi da je bajk u nagibu te neće promeniti brzinu.

 

PS

Nemanja 

Tako je kod NC, Afrika kreće od druge generacije ako se ne varam.

Druga generacija preko instr. table može pomerati obrtaje saltanja, ne znam da li to može i kod treće.

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1155 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000 L

Ja iskreno nisam to menjanje u krivini primetio,mada uvek vozim s2 ili 3 ako to nesto znaci, ali @Satelis situacija u Rumuniji me je navela na razmisljanje i to dobro.

Pre 12 sati, sasa ns 1 je napisao:

Neko je pisao u temi o aku za dct afriku koji košta skoro ko nov beneli  :neznam:1000 evra + i nemože drugi

prvi put cujem za ovo, znam da DCT ne trpi los aku , ali da je aku za Afriku 1000 evra nikad cuo nisam, znam da je u mojoj litijum od 150 evra i da ide ko zmaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2850 postova

zna se od ranije a pre jedno 6 meseci neko je ovde pokernuo temu koji aku da kupi umesto tog iznad 1000 evra.

Moj kolega je kupio novu afriku sa menjačem samo zbog akua jer je opet njegov kolega iz budimpšte došao u NS da idu zajedno u Rumuniju.Aku je imao par godina i pokazivao je znake slabosti.Preventivno kupi nov i trajao je 2 dana-do Vršca gde je ostao bez menjača van grada..Može da radi na bilo kom motoru ali nešto baguje kompjuter koji neće da menja brzine.Može da radi i par meseci i godina ali se nikad nezna kao što se zna sa fabričkim

sATELIS je davao neko stručno objašnjenje.Mislim da ima po stranim forumima

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Najskuplji aku sto sam nasao je 250e,al i onaj od 70 odlicno radi vec 2 godine,samo ga stavis na zimski rezim i na prolece gas,nije to gs da pati kad mu je slaba baterija🙃

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1155 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000 L

Nadjoh jos dve zamerke

zamalo da mi se desi na nekom usponu ono sto Ameri zovu viski gas, ja hteo malo gore , on se gicnuo i automatski ruka dodaje gas a ja ostajem nazad, malo je falilo da omlatim a nema kvačila da prekinem prenos, bas zajebano.

Druga stvar je mnogo bezazlenija-nervira me sto ne mogu da turiram kad prodjem pored dece i kad mi onako pokazuju gas

  • Sviđa mi se 4
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1142 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CF 450 MT
10 minutes ago, piki said:

Druga stvar je mnogo bezazlenija-nervira me sto ne mogu da turiram kad prodjem pored dece i kad mi onako pokazuju gas

 

Ja mogu jer mi je manuelni NC, ali ne smem jer me sramota od zvuka, pa samo svirnem denalijem.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1039 postova
  • Lokacija: 🌍🌎🌏🇷🇸
  • Motocikl: BMW C400GT🏍 🛵Bev300hpe

Neko je spomenuo novu Hondinu generaciju menjača bez manualnog kvačila,ukratko ima polugu menjača koja može i bez rucice kvačila da šalta.

 

Znači + - komandu će prebaciti na polugu menjača da šaltaš nogom umesto prstima.

 

Gubi se potpuno automatski mod menjanja brzina.

 

Menjač je lakši od dct dosta ..oko 8kg

 

Nisam siguran da će ovo biti primenjeno na hibridima skuter motora poput xad v ali za "čistokrvne" motorcikle je budućnost:

 

GLOBAL.HONDA

Honda Motor Co.,Ltd. Honda Global Site - Visit the official Honda global web site and find information on all...

 

Promenio član Džim Džarmuš
  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2492 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Pokušao sam da zađem u biti tog sistema...

Deluje mi kao preskupo rešenje nepostojećeg problema.

I dalje ja šaltam ali on stiska kvačilo - pa ne, ja neću da šaltam tu je problem. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9001 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
On 17. 4. 2024. at 13:23, piki je napisao:

Ja iskreno nisam to menjanje u krivini primetio,mada uvek vozim s2 ili 3 ako to nesto znaci, ali @Satelis situacija u Rumuniji me je navela na razmisljanje i to dobro.

Krivina nije problem, iznenadjenje cuci u serpentini, tu me je iznenadio menjac prebacivsi u 1 brzinu a ja sekund pre toga dao gas.

Neprijatna situacija jermomentalno povlaci jako, otud zavrsih u drugoj traci.

Sad ga pripremim i cekam trenutak, klik taster - i nema problema.

 

evo ga jedan NC XD sa saltalicom

IMG-20220215-101708.jpg

 

IMG-20220215-101909.jpg

 

IMG-20220215-101901.jpg

 

Saltalica radi u oba rezima podjednako dobro, dal je automatski ili manuelni mod pritiskom na polugu promenice se brzina.

To mu dodje kao quickshifter ali nije to jer drugaciji je princip rada.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1155 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000 L
pre 59 minuta, Satelis je napisao:

Krivina nije problem, iznenadjenje cuci u serpentini, tu me je iznenadio menjac prebacivsi u 1 brzinu a ja sekund pre toga dao gas.

Neprijatna situacija jermomentalno povlaci jako, otud zavrsih u drugoj traci.

Sad ga pripremim i cekam trenutak, klik taster - i nema problema.

 

evo ga jedan NC XD sa saltalicom

IMG-20220215-101708.jpg

 

IMG-20220215-101909.jpg

 

IMG-20220215-101901.jpg

 

Saltalica radi u oba rezima podjednako dobro, dal je automatski ili manuelni mod pritiskom na polugu promenice se brzina.

To mu dodje kao quickshifter ali nije to jer drugaciji je princip rada.

ima i za Afrike 

WWW.EBAY.COM

2016-2019 Honda Africa Twin CRF1100 DCT L1 and L2 Models. Allows foot shifting of DCT transmission. Can be used in...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja