Jump to content

Moto Zajednica

I opet Alu koferi

Recommended Posts

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Smederevo - Osipaonica
  • Motocikl: apn4 T15 - CBF500

Brate nosaci izgledaju profi,koferi deluju cetvrtasto i grubo ,pa ocekujem i da su dovoljno cvrsti. Funkcionalno skroz ok i vazno da ispune ocekivanja. Ja sam u fazonu da mi treba samo top kofer ,ali vreme ce pokazati dali sam u pravu.
Mogu reci samo SVAKA CAST

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 403 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Proba izvršena. Svaki kofer opterećen sa po 10 kg. Ne planiram da ih toliko tovarim, realno od 5-6kg neće biti ništa teže u njima, ali zarad testiranja, toliko je. Napravio jednu kraću vožnju od nekih 30-tak kilometera i.... 

Pa ovako. Što se tiče samih kofera, problema nije bilo, nisam primetio da se bilo šta negativno desilo, znači dobri su. Nosači isto tako. Problem je bio sa ovim poprekim držačem jer mi je, iako sam još malo pojačao tvrdoću ogibljenja, na par mesta, kod oštrijih ulegnuća na putu, zakačio za gumu.  

Nije mnogo ali kad bude i saputnik to neće ići. Znači, opet prepravka. Ide ravna cev sa blagim lukom na sredini ali ka spolja ili možda čak sa spoljašnje strane, razmisliću. 

U međuvremenu je nabavljeno još nešto repromaterijala da se polako finiširaju koferi

 

IMG20240412091215.jpg

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 785 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006
On 4/11/2024 at 10:49 AM, VLAD81 said:

 

 

 

IMG20240329113342.jpg

 

 

 

Samo je obrni na kontra stranu, sa spoljne strane blatobrana, taman će da prodje izmedju tablice i katadioptera po visini.

I rešen problem.

 

Dodaj i koje ušice na poklopac. Da možeš sitniji prtljag da nabaciš odozgo i vežeš. Ideja samo....po potrebi.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 403 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

@the_doctor tako nešto sam i mislio. Dodatni nosači na poklopcima su u planu kao i ručice za nošenje, samo treba da rešim vezu poklopca i kofera za nošenje. Ne bih baš da ove bravice trpe težinu punih kofera kada se nose. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 403 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Kao što rekoh, da ne bi težinu punog kofera pri nošenju trpele bravice, morao sam da smislim neko rešenje. Možda nije najsretnije, ali će vršiti funkciju. Odabrao sam da dodam zakačku na kofere. E sada, problem je što je tu i bravica koju treba zaobići nekako da ne smeta. Zakačke koje sam našao ne ispunjavaju taj uslov pa mora adaptacija. Koristim p

olučeličnu žicu od 3mm da bih napravio duži i širi deo za kačanje

IMG-20240421-185840.jpg

Ovako prilagođena već može. Montiram gornji deo sa unutrašnje strane lajsne na poklopcu a pod zakačku ubacujem deo od aluminijuma koji sam uradio da prati oblik kačaljke(ovo zbog ugla zatezanja da ne bi dolazilo do odkačinjanja). Fiksiranje je nitnama. 

IMG-20240421-185811.jpg

Ove zakačke su predviđene za katanac pa to može biti neka dodatna zaštita ali ja to neću stavljati. To je uostalom bio uslov na samom početku. 

Sada može i ručica za nošenje da se namontira. I ona je zahtevala malu intervenciju jer je napravljena tako da ne može da se otvori za celih 90 stepeni. To je rešeno i namontirano

IMG-20240421-185740.jpg

Inače ručkica je sa oprugom tako da neće biti zveckanja u vožnji. 

Sada ide unutrašnjost kofera i ostaje mi da vidim da li ću i kako ću da ih ofarbam. 

  • Sviđa mi se 6
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4104 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue, 1985 Honda XLV750-RD01

Unutrašnjost obloži samoljepljivim štofom poput neoprena u nekoj jarkoj boji, crveno, žuto ili zeleno.
Čini unutrašnjost preglednom kad nešto tražiš unutra lakše se vidi, uoči traženi predmet.
LP


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 403 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Obaveze, praznici, obaveze i tako prođe vreme. 

Da nastavim. 

Na dno kofera idu gumene stopice. Probušene i sa unutrašnje strane ufrezovane rupe, M4 šrafovi sa upuštenom glavom i osiguravajuće matice. 

IMG-20240511-135851.jpg

Visina stopica je 15mm, takve sam našao i mislim da su zadovoljavajuće. Da je bilo od 10mm verovatno bih njih stavio. 

Unutrašnjost. 

Ideja je da se oblože iznutra da se aluminijum ne bi otirao, pošto zna da ostavi tragove po stvarima, da se dobije zvučna izolacija(da nema čagrljanja) i neki vid termoizolacije kako bi se smanjilo grejanje unutrašnjosti na suncu. 

Za ovo mi se učinilo kao najjednostavnije rešenje, a da zadovolji sve nabrojano, platno za automobilsko "nebo". Relativno izdržljivo, duplo platno sa tankim sunđerom između. Biram tamniju sivu. Sečenje na meru a za lepljenje ide lepak u spreju. 

IMG20240511185858.jpg

Videćemo kako će se pokazati. Lepak je navodno za sve vrste materijala i trpi temperaturu do 80 stepeni. Trebalo bi da je prava stvar. 

Naprskane strane kofera i oblaganje unutrašnjosti. Dno nisam lepio, samo sam ubacio platno. 

IMG-20240512-170106.jpg

 

IMG20240511195602.jpg

Ove blage neravnine po ivicama su zbog nitni ali ništa ne smeta i ne predstavlja problem za odlaganje stvari. 

Poklopac ostaje za sada ne obložen dok ne uradim od prohroma dodatne nosače za vezivanje stvari na sam poklopac, da bih mogao da ih fiksiram. 

Uradio sam od aluminijuma i ovaj štitnik na bravicama kako bih bio siguran da bravica neće "uštinuti" i oštetiti stvari u koferu. 

Dakle, ostaju nosači na poklopcu, zalepiti platno na poklopac i u planu je farbanje u mat crnu. I na kraju jedno sumiranje materijala, cene i rada. 

 

  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Sa uživanjem pratim temu od samog početka i jako mi se svideo tvoj rad, domišljatost ali i znanje.

Koferi su ispali fenomenalno i ne sumnjam da će perfektno raditi posao!  :takoje:

Mala sugestija bi bila da eventualno razmotriš to farbanje u mat crnu boju. To bi se, bojim se, po suncu jako grejalo i ta postava bi se odlepila. Osim toga, na crnoj boji sve se vidi, i nečistoće, ogrebotine...

Možda neka sivkasta nijansa?

U svakom slučaju, još jednom, svaka ti čast!  :care:

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 403 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Nikako doći do malo vremena za rad. Nabavljen je neophodan materijal pa radovi mogu da se nastave

IMG20240515171140.jpg

Sve je od prohroma, šipka od 5mm, podloške za 3mm i za 4mm i osiguravajuće matice M3. 

Dakle, šipku sečem na parčad potrebne dužine(nekih 130mm), potom oba kraja obrađujem na 3mm u dužini od 10mm i režem M3 navoj. Izabrao sam ovako male matice da bi mi stale između lajsne na poklopcu i kofera tako da ne smetaju pri zatvaranju. U svakom slučaju, za ono što treba da drže su dovoljne. 

Sledi savijanje i to bi kroz faze rada izgledalo ovako

IMG20240517143622.jpg

Spremno za ugradnju

IMG20240517194038.jpg

Odmeravam rupe na 6mm od ivice lajsne i bušim burgijom od 3mm. Frezovanje četvorkom i postavljanje držača. 

Sa gornje strane, između poklopca i držača, ide podloška za M4, a sa donje strane, između poklopca i matice, podloška za M3. 

Na kraju bi ovako

IMG20240526185302.jpg

 

IMG20240526185309.jpg

Posle toga da se zalepi izolacija i na poklopac

IMG20240526185740.jpg

I toliko. Još da vidim za to farbanje i ostaje što više da se koriste. 

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7154 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Plastifikacija pa preko nalepnice. Sad ima ludilo dobrih prahova. Može svašta i kvalitetno da se odradi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 403 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

@Stefan-K1200R razmišljao ali, pisao sam već, nov Al lim a izgreban, puno sitnih parnica. Morao bih cele da ih izlepim. Da mogu ravnomerno da ih matiram pa neka nalepnica bi bilo ok, ali to ne mogu da izvedem.

@Alekre prateći tvoja pisanija po temama, rekao bih da ti je plastifikacija fetiš :).

Moglo bi ali bi me izašlo đavo ipo, a jedan od uslova izrade je bio da ne košta mnogo. Ako i bude plastifikacije, ići će nosači. 

Što se tiče farbanja, razmišljam se o poliuretanskoj boji. Videćemo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7154 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pa ja čim vidim neku tačku odmah ide na tretman a plastifikacija je nekako najlakši proces da se to vrati u prvobitno stanje. Pogotovo delovi tipa štenderi, nosači itd. Sad ima ljudi koji rade plastifikaciju sa izuzetnim prahovima i to zaista vrhunski izgleda. No opet, što kažeš nije ni jeftino. Svakako ako se odlučiš, imam dva kontakta i oba su odlična.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1200GS, R1200RT, K1200R,F650ST
8 hours ago, Alekre said:

Pa ja čim vidim neku tačku odmah ide na tretman a plastifikacija je nekako najlakši proces da se to vrati u prvobitno stanje. Pogotovo delovi tipa štenderi, nosači itd. Sad ima ljudi koji rade plastifikaciju sa izuzetnim prahovima i to zaista vrhunski izgleda. No opet, što kažeš nije ni jeftino. Svakako ako se odlučiš, imam dva kontakta i oba su odlična.

Kako se krecu cene tog plastificiranja. Imam svoj stari F650 koji je mehanicki skroz sredjen ali imam nekih ogrebotina na zadnjoj vili i ramu koje bi voleo srediti?

Promenio član Stefan-K1200R
Typo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo da se i ja prikljucim temi. 

Pre svega da pohvalim kolegu za umece, domišljatost i estetiku...svaka čast !!!

Moj mali i skromni doprinos/misljenje...sto se tice plastifikacije kako je kolega gore predlozio, to je super resenje i meni se ta varijanta naj vise svidela, ali posto je sad unutrasnjost kofera odradjena, ne znam da li moze sad da se uradi plastifikacija, posto se elementi koji se plastificiraju nakon obrade prahom idu u pec  i zagrejavaju se na odredjenu temparaturu a unutrasnjost i gumeni kederi mislim da ne bi izdrzali tu temp. Tako da ne znam da li je to u ovom momentu resenje. Mozda prajmer za Al pa onda poliuretanska boja i to ce biti TOP. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7154 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
2 hours ago, Stefan-K1200R said:

Kako se krecu cene tog plastificiranja. Imam svoj stari F650 koji je mehanicki skroz sredjen ali imam nekih ogrebotina na zadnjoj vili i ramu koje bi voleo sredredi ?

Zavisi od kvaliteta i tipa praha. Pusti mi PP pa ću ti poslati kontakt.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco Visa

I od boje, ja sam ram za bajs plastificirao za tipa 2000din pre koju godinu, pričekalo se par dana da naleti sledeći posao u beloj boji, pa usput i moj bajs plastificiran.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 403 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Za dalje radove :Bandolero: morao sam sačekati komšiju. Komšo daje zeleno svetlo i ja krećem u pripremu

IMG20240611163508.jpg

Najpre da se izmatira cela površina kofera a potom i zaštite delovi koji se neće farbati. Ovaj deo posla ubedljivo najviše mrzim :grr:

IMG20240614124045.jpg

Sad mogu da idu u komšiluk. 

Prvo prajmer za aluminijum

IMG20240616155849.jpg

A potom i špric-git

IMG20240616182121.jpg

Sad nazad kući pa skidanje delova zaštite i ponovo matiranje:grr:, ovaj put vodenom šmirglom pa opet zaštititi trakom a onda ponovo čekanje na slobodan termin.

U međuvremenu kupljena poliuretanska boja, mat crna, ili možda nije? Ili se ja ne razumem totalno u boje ili buzdovan nije dao boju u matu. Mislim da je omašio al gotovo sad. 

Dakle, otvara se situacija i idemo na farbanje:jee1:

Malo kasnije

IMG20240619140708.jpg

Definitivno nije mat

Ne znam da li je to normalno, ali ja sam se osećao dok sam skidao zaštite kao da otvaram novogodišnji poklon, nisam znao šta ću dobiti:)

Nakon otpakivanja i montiranja kačaljki rezultat je

IMG20240619145457.jpg

 

IMG-20240626-113952.jpg

 

IMG-20240626-114048.jpg

 

IMG-20240626-114209.jpg

Nakon višesatnog stajanja na baš jakom suncu, unutrašnja obloga se nije odlepila, znači lepak drži, a unutrašnjost je bila, da kažemo topla. Nije naravno moguće da bude hladan kofer iznutra posle četiri sata na 35+ stepeni ali nije ni vrela, dakle, prihvatljivo. 

Mogla bi doći i neka nalepnica malo da "preseče" boju, ali to kada se nađe vremena. Za sada ovako. 

 

  • Sviđa mi se 12
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja