Jump to content

Moto Zajednica

Triumph Tiger 1050 ABS

Recommended Posts

  • Integrisan, 8615 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

I ja vozim castrol power 1 ali za ispiranje (i voznju, zasto da ne?) mannol je vise nego dobar, mrzi me da kucam vise...

Da mannol kosta 1500din/l niko nikakva pitanja postavljao ne bi...

Kada bolje razmislim, poznajem "majstora" koji bas, bas, BAS veze nema ali svoje ruke/rad ceni kao 3 dobra, uvek je pun posla... 

... i posle njega vise popravke nema :D 

 

(Skup/ skupo = mora da je vrhunski, jeftino/jeftin = mora da je los/lose)

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6898 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nisam ja rekao da je loš nigde. Nemam problem sa time, čak koristim neke proizvode iz Kruševca na motoru i kolima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Mislim da @Alekre nije ukacio post gde smo pricali o ispiranju agregata jer mi ulje bas brzo pocrni. I sam se pitao da li si lud pa ispiras uljem od 6k motor na svakih 1000km i tako 3x :D 

Mislim da ce Manol da odradi posao sto se ispiranja tice pa cu posle vratiti neko "krsteno". Takodje ne verujem da je 3x losije koliko je jeftinije. Kapiram da je Manol posle 4 meseca u boljem stanju nego Castrol, Motul, Silkolene i ostali premium brendovi posle godinu dana ali verujem da bi me stvarno mrzelo da menjam ulje 4x godisnje :) 

 

Inace izgleda da sam se zajebao kod celicnih ploca. Uzeo sam TRW MES432-8 jer na 10 mesta sam video da su kompatibine sa mojim motorom. Rekoh aj da pogledam servisno uputstvo i imam sta da vidim. Po njemu su celicne ploce 6x2mm i 2x1.6mm debline. Ove su 6x2mm i 2x2.5mm. 🤬

 

Ako nisu previse istrosene ili iskrivljene mogu li iskoristiti stare od 1.6mm ili moraju sve u kompletu da se menjaju?

 

Promenio član DeusExMachina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8615 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Vidi, pisem napamet, tako da sa rezervom uzmi.

 

Iz dosadasnjeg iskustva, i da sve stare ploce ostavis a zamenis samo lamele imaces potpuno funkcionalno kvacilo! (Znaci kombinuj ploce slobodno).

Za tigra 1050 su izbacene 2014 godine, ploce ver.1.1 :D kirnerovane, i ta su mesta predvidjena da zadrze vise ulja, takodje i revizija potisnog klina sa dva kanala za ulje.

Pri demontazi dosta je vlasnika zaticalo skoro suvo kvacilo, ovom su radnjom u triumphu probali da isprave to.

Kako je na 800 ne bih znao, nisam rasturao niti istrazivao.

Ploce stare stavljas na staklo i pipkas prstom u krug, ne sme da "skacka" i proizvodi zvuk, ocistis crvenim skoc brajtom i to je to.

Lamele nisu sundjer i ne upijaju ulje da bi ih potapao preko noci, ja kada to radim, ploce i lamele potopim u motorno ulje pre sklapanja, odatle vadim i redjam, bez ikakvog brisanja (znaci tako masne, koliko ulja ostane na njima prilokom vadjenja), ako nemas brizgaljku, kupi spric 50ml, napuni uljem i svaki deo koji vracas (potisni pin, njegovo leziste u korpi...) nalivaj uljem, pa i samu korpu.

Suvo jedino montiras oprugice na kraju.

 

Ako nemas moment kljuc javi mi se da ti posaljem, delujes mi dovoljno pedantno.

Slikaj kada rasturis pa da vidimo, koliko mogu ja cu odavde pomoci! Slikaj kanale na koje se oslanjaju ploce ali i one gde se lamele pakuju, da vidimo...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8615 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Pre 8 sati, DeusExMachina je napisao:

me stvarno mrzelo da menjam ulje 4x godisnje

Zamenim bar tri puta, i sada dok ovo kucam jeeeeeeedva se uzdrzavam, imam ulje imam filter :D 

 

Da imam onaj sraf za brzo ispustanje (ostao na cbf1000) i cesce bih, to mi je bas neki merak!

Do sada sam ispirao uljem koje koristim, shell uglavnom posto mi je dostupan odmah.

Kada sam nasao mannol (ima u tem kada sam deauville 700 vozio) niko sretniji! Obicno sam katanu koristisio za ispiranja, zbog estera koji bas lepo cisti, sada kupim aditiv i mannol za trecinu novca, nekada ga samo odvezem do Sokobanje i nazad (cca 300km) i ispustim! 

gg.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
36 minutes ago, N.F.S. said:

Vidi, pisem napamet, tako da sa rezervom uzmi.

 

Iz dosadasnjeg iskustva, i da sve stare ploce ostavis a zamenis samo lamele imaces potpuno funkcionalno kvacilo! (Znaci kombinuj ploce slobodno).

Za tigra 1050 su izbacene 2014 godine, ploce ver.1.1 :D kirnerovane, i ta su mesta predvidjena da zadrze vise ulja, takodje i revizija potisnog klina sa dva kanala za ulje.

Pri demontazi dosta je vlasnika zaticalo skoro suvo kvacilo, ovom su radnjom u triumphu probali da isprave to.

Kako je na 800 ne bih znao, nisam rasturao niti istrazivao.

Ploce stare stavljas na staklo i pipkas prstom u krug, ne sme da "skacka" i proizvodi zvuk, ocistis crvenim skoc brajtom i to je to.

Lamele nisu sundjer i ne upijaju ulje da bi ih potapao preko noci, ja kada to radim, ploce i lamele potopim u motorno ulje pre sklapanja, odatle vadim i redjam, bez ikakvog brisanja (znaci tako masne, koliko ulja ostane na njima prilokom vadjenja), ako nemas brizgaljku, kupi spric 50ml, napuni uljem i svaki deo koji vracas (potisni pin, njegovo leziste u korpi...) nalivaj uljem, pa i samu korpu.

Suvo jedino montiras oprugice na kraju.

 

Ako nemas moment kljuc javi mi se da ti posaljem, delujes mi dovoljno pedantno.

Slikaj kada rasturis pa da vidimo, koliko mogu ja cu odavde pomoci! Slikaj kanale na koje se oslanjaju ploce ali i one gde se lamele pakuju, da vidimo...

@N.F.S. Hvala na uputstvu. Moment kljuceve imam. Imam 5-28nm i 40-240nm. Fali mi samo raspon od 28nm do 40nm ali retko kad imam nesto sto zahteva tu silu zatezanja. Srafovi na oprugama se stezu na 10nm tako da sam spreman :) 

 

Svakako hvala na zelji da pomognes.

 

Samo da stignu delovi i bacam se na posao :) Slikacu sve kako budem radio. 

 

Nesto razmisljam. Ako su prve dve zamenske ploce deblje mozda to i nije lose za moju situaciju. Ako je (a sigurno jeste) korpa nazubljena, dodavanjem malo offseta na startu ce i lamele pomeriti i izbacivati iz kanalica. Mozda su zato zamenske malo deblje jer se racuna da ce se kopra nazubiti do momenta zamene lamela. Mozda lupam ali meni ima logike :) 

Treba samo videti da li ceo sklop lamela i celicnih ploca ne prevazilazi maksimalnu debljinu. Raspon je od 41.54mm do 42.54mm.

Takodje vidim da ljudi turpijom skidaju tanak sloj na korpi i ravnaju kanalice. Mnogi to rade bez vadjenja koprpe ali realno da bi se uradilo kako treba morala bi napolje. Videcu kakva je situacija kad skinem lamele. 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8615 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Deblje ploce, nove lamele i opruge = teze odvajanje, los osecaj na saltalici, tvrdo kvacilo...

Ostani u fabrickim tolerancijama i ako treba ravnaj korpu.

Razmak odvajanja je fiksna mera, ne odvaja kvacilo proporcijalno dodavanju ploca... Da se ne zamrsim puno, unutrasnji deo koji opruge guraju, pomeri se ka spolja za 3mm kada kvacilo stisnes (odvoji lamele od ploca, ne za po 3mm naravno vec taj razmak sve podele na ravne casti), dodavanjem debljine ne ostavljas prostora za uljni film, sve ce biti grubo i lose...

... ali sigurno klizati nece :D 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Toga se i bojim jer videh negde da su i opruge jace od fabrickih nego pokusavam da nadjem logiku zasto su dve ploce deblje od fabrickih.

 

Cak i TRW katalog pokazuje da sam uzeo ispravne ploce:

 

image.png.583009ca9d693c9bde291aca19465591.png

 

U svakom slucaju videcu kad stignu sta cu i kako cu :) 

Promenio član DeusExMachina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8615 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nemam iskustava sto se ovih modela tice, i ja sam nov, ucicu takodje kroz tvoja iskustva 👌

 

Na mome je tigru sve to kako treba, malo gimnastike oko nacina saltovanja i to je to!

 

Prvi znak problema (sem ociglednog prokizavnja koje obicno znaci potrosenost sklopa ili lose ulje) je neodvajanje, tacnije nemogucnost da se u mestu (dok motor radi!) ubaci u ler. 

Ova se radnja isprobava na zagrejanom  motoru, dok je hladan ume da sakrije problem (sve radi kako treba, na radnoj temperaturi se tolerancije smanje!) 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8615 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Momenti pritezanja srafova, onih za koje racunam da vecina ima dodira.
Jedinica mere je -Kg- da ne pisem za svaki broj.

 

 

Svecice -1.2
Mali lancanik -13.2
Sraf za ispustanje ulja -2.5
Uljni filter -1.0
Matice zadnjeg lancanika -5.5
Srafovi ploca zadnjeg amotrizera (ono sto mi je Ranko pravio) -4.8
Drzaci guvernala -2.6
Srafovi trokuta gore i dole (oni sto drze stapove) -2.0
Osovina prednjeg tocka -9.5
Fiksatori osovine -2.0
Osovina zadnjeg tocka -11
Srafovi prednjih kocionih kljesta -3.5
Nosaci plocica kocionih, napred/nazad -1.7
Srafovi, nosaci zadnjih kljesta -4.0

 

 

Iz servisnih uputa su vrednosti.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2851 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Nista, trazio ovaj TRW sajt, pa nasao i sam. Kupio neki dan njihove opruge za potisnu plocu lamela i kada sam premjerio vidim da su mnogo duze, rekoh mozda je bitna sama sila ne i duzina ali ipak mi rucica dosta tvrdja. Sad je pitanje koliko im vjerovati. E sad se izvinjavam sto guram tu Yamahu ali TRW malo zbunjuje.020fe047797babd2c7bff59c8d492cfb.jpg55b76b7d609b8053858a3726dbc4e7d6.jpg2d6e50e84bb61200c642584e721bc7cb.jpg

Послато са 2303CRA44A помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 434 postova
  • Lokacija: Stuttgart
  • Motocikl: M1800R, Integra 750

Da li je vec netko imao losa iskustva sa Mannol uljima pa ih koristite samo za ispiranje i za kratke intervale ili je nepovjerljivost cisto radi cijene i relativno nepoznatog brenda?
Ja recimo u svim svojim motorima koristim Mannol ulja razlicitih gradacija i iznimno sam zadovoljan. U Banditu i velikom Versysu mi je mjenjac osjetno bolje i mekse saltao nego recimo sa Motulom, a u VZR-u mi se ponasa identicno kao sa visestruko skupljim Motulom 300V u kojeg se VZR zajednica tu u DE kune i ne zele nista drugo usuti u njega. Probao i jedno i drugo i ja ne osjetim nikakvu razliku. Ulje mijenjam jednom godisnje ili na 6000km koje nikada ne predjem u godini.

Jedino sto sam primjetio je u motorima sa prozorcicem za razinu ulja, da ulje relativno brzo potamni, ali to pripisujem dodatku estera koji je, kao sto je i @N.F.S. vec naveo iznimno dobar deterdzent. Ne kazem da mi to smeta jer je to sasvim normalno i pozeljno. Vise nepovjerenja imam u onaj zeleni Motul kojeg uspem zelenog i ispustim isto zelenog. Taj se ocito nije bas naradio u masini 😄

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8615 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ova tvoja opruga je vidim jos 0.5mm u toleranciji, i moja je predpostavka da se sila racuna...

 

Ovo je za Bigora, nisam video post na sledecoj strani :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8615 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Za druga Wragga, uopste mi nije problem da koristm mannol, i ova druga ne zadrzavam dugo u karteru :D 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
1 hour ago, wragg said:

Da li je vec netko imao losa iskustva sa Mannol uljima pa ih koristite samo za ispiranje i za kratke intervale ili je nepovjerljivost cisto radi cijene i relativno nepoznatog brenda?
Ja recimo u svim svojim motorima koristim Mannol ulja razlicitih gradacija i iznimno sam zadovoljan. U Banditu i velikom Versysu mi je mjenjac osjetno bolje i mekse saltao nego recimo sa Motulom, a u VZR-u mi se ponasa identicno kao sa visestruko skupljim Motulom 300V u kojeg se VZR zajednica tu u DE kune i ne zele nista drugo usuti u njega. Probao i jedno i drugo i ja ne osjetim nikakvu razliku. Ulje mijenjam jednom godisnje ili na 6000km koje nikada ne predjem u godini.

Jedino sto sam primjetio je u motorima sa prozorcicem za razinu ulja, da ulje relativno brzo potamni, ali to pripisujem dodatku estera koji je, kao sto je i @N.F.S. vec naveo iznimno dobar deterdzent. Ne kazem da mi to smeta jer je to sasvim normalno i pozeljno. Vise nepovjerenja imam u onaj zeleni Motul kojeg uspem zelenog i ispustim isto zelenog. Taj se ocito nije bas naradio u masini 😄

Za Manol sam cuo juce prvi put pa zato malo zazirem da ga koristim na duze staze. Ne znam da li ulje crni zato sto dobro ispira ili zato sto mu je hemijski sastav losiji. Gledao sam neko poredjenje Manola sa Castrolom gde ih u staklenoj epruveti zagrevaju. Potamnelo je dosta vise od Castrola a tu nema sta da ispira.

Inace meni je Ipone Katana pocrnelo za 10minuta rada u mestu ali je to verovatno od dosta naslaga starog ulja zaostalog po da ih nazovem kadicama agregata. Jesam ga ja naginjao levo desno i ostavio da iscuri skroz pre zamene ali verujem da se odredjena kolicina zadrzala u agregatu pa je to razlog promene boje. Nije moglo sigurno da sagori za 10-15 minuta rada u mestu. Bas cu videti kako radi pre zamene lamela. Taman da malo opere agregat pre nego sto stavim nove a i da mogu da napravim direktno poredjenje u radu menjaca. 

Promenio član DeusExMachina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8615 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Bices prijatno iznenadjen, sipaj i ester aditiv, 15% razmera... Evo boje novog mannola. Bas pri ovoj zameni sedim sa Zvonkom (Srbenda ovde), kaze istaces cisto ulje, lepe crvene boje :D 

 

Nisam ga imao kome dati za u motor ovaj put, ode komsiji u taxi...

 

IMG_20240305_133113.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8615 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ovo sam poslednje porucio, cifra je sa sve dostavom!

Sve ovo je po ceni 4L shell sintetike npr...

ggg.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
2 hours ago, N.F.S. said:

Ovo sam poslednje porucio, cifra je sa sve dostavom!

Sve ovo je po ceni 4L shell sintetike npr...

ggg.jpg

Toliko mene izaslo ulje i filter :/

 

Nisam nikada sipao sretsva za ciscenje dizni u motor. Par puta sipao u auto ali nisam video nikakvu razliku. Mada sipao sam preventivno moguce da diznama nije ni trebalo ciscenje. Dodajem i to u spisak za Centar S 🙂

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8615 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

 

Kupanje pre spavanja :D 

Odmahuje glavom ovaj u perionici, za sta si ponovo dosao?! (pita me)

Isprskam donji deo i tockove, danas sam opet po makadamu vozio, jeeedva cekam sediste da i naslon imam 👌

IMG_20240305_180406.jpg

IMG_20240305_180432.jpg

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1899 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Lupio sam da mi se sviđa.........ali u stvari mi nije dobro,kad vidim motor u perionici......al to sam samo ja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 676 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200
pre 13 minuta, gebee&co je napisao:

Lupio sam da mi se sviđa.........ali u stvari mi nije dobro,kad vidim motor u perionici......al to sam samo ja.

Зна Неша да барата са пушком, уморио се од ломњења прстију и завлачења у све рупе😂

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8615 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ma sta ce da mu fali?
Operem cas i odmah kompresorom oteram vodu sa motora. Silikoni i ulja u spreju se podrazumevaju, po bocu na nedeljnom nivou trosim.

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja