Jump to content

Moto Zajednica

Triumph Tiger 1050 ABS

Recommended Posts

  • Drug član, 977 postova
  • Lokacija: Banjaluka
  • Motocikl: Triump Tiger 800 XRT
5 hours ago, N.F.S. said:

Jedini zvuk koji mi se ne svidja proizvodi vizir kada se preko neke vece neravnine predje, lupi glasno "klank" kao kanta neka.

Isti slucaj na Tiger 800. Popi mi krv ali se nqviknes vremenom :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8661 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Pre sat vremena, gebee&co je napisao:

Alo dečko,ne moraš u Ćupruju po pistaće,imaš Mere u Jagodini.

.... ahaaa :D 

A imaju li indijski orah, prva klasa iz Vijetnama :) 500din/500g.

U Kg je 50grama 180 dinara..

Pistaci u Kg (isto peceni neoljusteni) 75g/220din, u Cupriji 500g/800din. Ima i lepo suvo meso po 1200din... I tako, odosmo sa teme ali tigrom do prodavnice se vozim (a racunam da ce i druge zanimati cene ovih grickalica)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
On 2/28/2024 at 9:49 AM, N.F.S. said:

Sajla kvacila! Koliko samo ume da se ukenja u uzitak... Kada se ne nadas i po obicaju kada si sto dalje od kuce :D 

 

Nisam odavno imao "na sajlu" kvacilo ali volim da budem spreman (preporucujem i drugima).

Izmerio  fabricku (sajlu ne buzir!) 125cm je dugacka, burence 8x10mm, debljina 2.5mm.

 

Oke, napravimo jednu takvu ("Prima flex" Kg, 500 din cena), naravno to im je sitno, vracaju me jedno 5x sa cuvenim "dodji sutra" a u jednosmernoj su ulici, uvek zakrcenoj...

I tako, sajla danas gotova, zapertlana samo sa jedne strane, ako stara izda, kroz buzir koji je na svome mestu, samo protnem ovu novu (135cm sam duzinu napravio) i dole kod dekle zasrafim klizni stoper (narucio odavno raznih iz Louisa!) Za njim i staru dobru luster klemu usrafim. Na ovaj se nacin vratimo kuci odakle god, onda porucivanje "prave" sajle ili se ova u donjem delu krimpa trajno.

 

Proslo je vreme kada si mogao bt50 bez kvacila voziti, potrcis i piciiii :D 

Kod jakih motora na gore se i saltuje, na dole treba znati.

Bez kvacila moze "na anlaser" da se krene ali tada em mehanicki nije pozeljno em silovito ubrza pa nije bezbedno... 

 

Znaci!

Bolje je imati sajlu bilo kakvu pod sedistem :D 

Zavrsetak sam nalio kalajem da se ne razlista i burence sveo na meru.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Bas pomislih kako bi bilo pametno da i ja nabavim rezervnu sajlu kvacila i danas vozim sa ortakom i krene kvacilo da me zeza. Pre par dana mi se ucini da mi je proklizalo na nekoj uzbrdici u drugoj pri malom gasu. Kako me zezalo ubacivanje u neutral malo sam pretegao sajlu kvacila jer sam pomislio da ne odvaja dovoljno pa i rekoh mozda je do toga. Pomislih mozda se vise ne vraca do kraja i odlucim da je popustim sajlu ponovo. Podesim je po fabrickim specifikacijama na 20mm slobodnog hoda na vrhu rucice ali od tada mi kvacilo jos vise proklizava. Danas odlucim da je jos popustim ali ista prica. Stigoh kuci posle voznje i raskacim sa rucice i skapiram da nesto kaci. Izvucem je malo iz buzira i imam sta da vidim:

 

423737980_444160737954058_5635273070055131262_n.jpg

 

Moracu sutra da zovem SNOW da vidim koliko im treba da nabave i koje su im cene. Na netu se krecu od 15-35e aftermarket i 40-90e originalne. Drasticno vise od 4e koliko je tebe izasla. Izgleda su originalni buziri zlatni :D Ove licne koje vire sam otfikario kao privremeno resenje dok ne nabavim drugu.

 

Sto se proklizavanja tice. Primetio sam da proklizava samo u drugoj i trecoj brzini i to ako je mali gas a rucica kvacila nije do kraja pustena (mozda cak i kad je skroz pustena ali nisam siguran) a brzina mala.

 

Pitanje za iskusnije.. Da li su lamele ili je nesto drugo u pitanju? Kada sam menjao selektor i bubanj majstor mi rece da su lamele dobre ali prosao sam nekih 5-6k od tada. Moguce da sam ih i zeznuo sa pretegnuttom sajlom. Pada mi na pamet da nije do one rucice koja otpusta pritisak na lamelama i metalnim plocama odnosno povlaci preasure plate ili mozda samih federa (ne zamerite ne baratam najbolje terminologijom jer sve sto znam naucio sam na netu i engleskom. Nadam se da razimete na sta mislim :D)

Ovo mi pada na pamet jer problem sa neutralom imam samo ako motor stoji u mestu. Dokle god se zadnji tocak okrece nema problema da udje u neutral. Takodje ovo se samo desava kada je agregat vruc. Dok je hladan nema problema cak ni u mestu.

Promenio član DeusExMachina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8661 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Kada nece u neutral znaci da ne odvaja potpuno, kada kliza znaci da ne drzi/spaja potpuno.

Te dve licne sa sajle nisu dovoljne da u buziru drze kvacilo stisnuto (pa da ono kliza).
Rekao bih da su lamele za zamenu. Koliko je motor presao (ne po satu) i koje ulje koristis?

Opruge kvacila su jeftine i mogu da pomognu za neki mali period, da kompenzuju potrosenost lamela ali nisu resenje.

 

P.S. Imas dva problema, kvacilo ne drzi i ne spaja kako treba, to sto ne odvaja moze biti do nazubljene korpe, potrosenog pina koji vuce (ono sto iz dekle viri)... Ako pod kvacilom,motor zeli da ide u napred, ili kda palis u brzini a on poskoci, to je siguran znak da ne odvaja, u tom slucaju sigurno nema finog saltovanja, prelaz izmedju prve i druge je jako grub, saltovanje na nize takodje. 

 

Kada kliza, ili je kvacilo (Sajla) pretegnuto, potrosene lamele, oslabile opruge, neadekvatno ulje...

Kod tebe, ironije covece, dva problema u kontrastu.

Za pocetak sipaj 15w50 ulje, koje ce svojom viskoznoscu pomoci lamelama i ujedno isprati/oprati ako si ih pregrejao (pretegnuta sajla)

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk
 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8661 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sto se menjaca tice, triumph ocigledno malo privikavanja trazi, uhodao sam se u prva tri dana, treba osetiti u kom je trenutku " sweet spot", kvacilo kada se stisne, saltuje se gore ili dole, delic sekunde kasnije nego japanci.
Kazu da su im i zubi u prenosu drugacijeg oblika nego kod kosookih.
Nozica menjaca, i laik vidi, da ne pravi dobru polugu i stoji pod uglom koji ne prenosi dovoljno sile, tacnije vise je treba (sile) za pokretanje selektora.
Ima dosta zamenskih sa izmenljivom tackom kacenja osovinice na kojoj stelujemo visinu papucice menjaca.



Sent from my M2003J15SC using Tapatalk




 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 677 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200
pre 38 minuta, N.F.S. je napisao:

Sto se menjaca tice, triumph ocigledno malo privikavanja trazi, uhodao sam se u prva tri dana, treba osetiti u kom je trenutku " sweet spot", kvacilo kada se stisne, saltuje se gore ili dole, delic sekunde kasnije nego japanci.
Kazu da su im i zubi u prenosu drugacijeg oblika nego kod kosookih.
Nozica menjaca, i laik vidi, da ne pravi dobru polugu i stoji pod uglom koji ne prenosi dovoljno sile, tacnije vise je treba (sile) za pokretanje selektora.
Ima dosta zamenskih sa izmenljivom tackom kacenja osovinice na kojoj stelujemo visinu papucice menjaca.



Sent from my M2003J15SC using Tapatalk




 

Имам осећај да ћеш да чачкаш и исправиш😂

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8661 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

I ako se salis nacrtao sam poboljsanu polugu! Skupljam hrbrost da iscimam Ranka i odradimo je laserom :jee:

Pomerio sam samo tacku kacenja za 10mm i dobio vecu polugu ( manje snage/vise ucinka)

 

Kada svratis tigra da probas,bas me zanima tvoj sud, poredjenje onako na brzinu sa versysom, deluje mi da se macka dosta lakse vozi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
3 hours ago, N.F.S. said:

Kada nece u neutral znaci da ne odvaja potpuno, kada kliza znaci da ne drzi/spaja potpuno.

Te dve licne sa sajle nisu dovoljne da u buziru drze kvacilo stisnuto (pa da ono kliza).
Rekao bih da su lamele za zamenu. Koliko je motor presao (ne po satu) i koje ulje koristis?

Opruge kvacila su jeftine i mogu da pomognu za neki mali period, da kompenzuju potrosenost lamela ali nisu resenje.

 

P.S. Imas dva problema, kvacilo ne drzi i ne spaja kako treba, to sto ne odvaja moze biti do nazubljene korpe, potrosenog pina koji vuce (ono sto iz dekle viri)... Ako pod kvacilom,motor zeli da ide u napred, ili kda palis u brzini a on poskoci, to je siguran znak da ne odvaja, u tom slucaju sigurno nema finog saltovanja, prelaz izmedju prve i druge je jako grub, saltovanje na nize takodje. 

 

Kada kliza, ili je kvacilo (Sajla) pretegnuto, potrosene lamele, oslabile opruge, neadekvatno ulje...

Kod tebe, ironije covece, dva problema u kontrastu.

Za pocetak sipaj 15w50 ulje, koje ce svojom viskoznoscu pomoci lamelama i ujedno isprati/oprati ako si ih pregrejao (pretegnuta sajla)

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk
 

Hvala @N.F.S.

 

Na zalost potrvrdio si moje strahove i verovatno je sve od gore navedenog :D Znam da ove dve licne ne mogu da drze kvacilo odvojeno ali su dosta smetale u normalnom funcionisanju sajle tako da je ona svakako za zamenu.

 

To sto pravi problem sa neutralom u mestu ukazuje na nazubljenu korpu. Kako frikcione ploce ne izlaze iz kanalica (ili bar ne glatko kako treba) verovatno i dovodi do toga da kvacilo ne odvaja u potpunosti i takodje do pojacanog trosenja. Ono sto je cudno je da problem nije uvek prisutan vec mu se to desava kako mu dune. Primetio sam da se desava samo kada je agregat vruc ali i tada se desava sporadicno. Nekada nema apsolutno nikakvih problema.

Inace saltanje brzina je ok i nisam primetio da tu ima nekih problema. Onaj neugodni zvuk postoji pri ubacivanju u prvu i cini mi se da malo poskoci ali kontao sam da je to normalno jer se to desava i na potpuno novim motorima (mislim na zvuk ne secam se da li i novi malo poskakuju).

Prosli put je majstor sipao 15W50 ali sam mu ja sada sipao 10W40 po preporuci fabrike. Dok je ulje bilo novo nije bilo problema sa neutralom. Bio sam se ponadao da je problem bio zbog neadekvatnog ulja ali na zalost posle mesec dana problem se vratio. Ono sto sam primetio je da ulje jako brzo pocrni nakon zamene. Bukvalno samo sto sam ga sipao dok je radio u mestu vec je bilo pocrnelo. Verovatno je opralo lamele i instant pocrnelo :) 

 

Ono sto me cudi je da majstor nije video da je korpa nazubljena. Rekao sam mu da imam problem sa neutralom i to je i bio razlog zasto sam mu menjao delove na samom menjacu. Neverovatno mi je da nije odmah na to posumnjao jer je meni kao laiku bio dovoljan jedan video o tome kako kvacilo funkcionise da shvatim da je to verovatno razlog za moj problem. Mislim da cu da otvorim sam kvacilo i pogledam jer od majstora ocigledno nema vajde.

 

Inace prava kilometraza je oko 100k 

 

Sinoc bas gledao koliko je nova korpa i nije mi bilo dobro.. Cena na triumpworld.de je suluda. Jel realno da kosta 866e??? Na drugim sajtovima je manje ali sve jedno je oko 600-700e sto mi je za jedan izliveni metalni deo potpuno van svake pameti. Pa nije svemirski modulator :D 

Kako ne verujem da to moze da se obradjuje mislim da cu morati da nadjem neku polovnu ali nenazubljenu. Necu nista da budzim i planiram da promenim i korpu i lamele i federe ali ne za 1000e samo za delove. To mi je van svake pameti.

Promenio član DeusExMachina
  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8661 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

To je ok stanje za 100k kilometara, i kvacilo koje je mozda malo vise korisceno van puta (neko od vlasnika pre tebe).

Da je motor moj, prvo bih pregledao korpu a bez ikakve provere narucio set lamela, ploca, oprugica.

To je potrosni materijal i ok je zameniti ga na 100k km.

Ulje koje brzo pocrni je (obicno) znak neredovne zamene, ok je da potamni ali ne instant i odmah (iz tog razloga, cim motor promenim, prve tri zamene radim na po 1000km, obavezno i filter menjam posto u njemu ostane eventualnih necistoca).

Kompresija da se proveri na sva tri cilndra i reparira kvacilo, to je ono prvo..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
12 minutes ago, N.F.S. said:

To je ok stanje za 100k kilometara, i kvacilo koje je mozda malo vise korisceno van puta (neko od vlasnika pre tebe).

Da je motor moj, prvo bih pregledao korpu a bez ikakve provere narucio set lamela, ploca, oprugica.

To je potrosni materijal i ok je zameniti ga na 100k km.

Ulje koje brzo pocrni je (obicno) znak neredovne zamene, ok je da potamni ali ne instant i odmah (iz tog razloga, cim motor promenim, prve tri zamene radim na po 1000km, obavezno i filter menjam posto u njemu ostane eventualnih necistoca).

Kompresija da se proveri na sva tri cilndra i reparira kvacilo, to je ono prvo..

Po recima mog majstora prethodni vlasnik ga nije zanemarivao. Na njegovu preporuku sam i uzeo motor. Ja sam mu dva puta promenio ulje za 10k koliko sam presao a po onome sto sam video u CH je odrzavan gotovo opsesivno i nikada nije presao 10k a da nije posetio servis.

 

To i planiram. Lamele su svakako za zamenu tako da cu ih poruciti odmah a sa njima i metalne ploce i opruge. Korpu moram da vidim svojim ocima tako da cu sve verovatno odrariti sam. Pogledao sam par videa kako se menjaju i ne deluje nista koplikovano. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8661 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Jedino ce ti mozda zatrebati pomoc pri skidanju korpe, sama zamena lamela/ploca/ opruga je posao od sat vremena.

Nove lamele da se potope u ulje jedno 2 sata pre montaze i da se obrati paznja na redosled.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Da da.. Videcu kad otvorim i skinem lamele na sta lici korpa. Da bih je sam skinuo potreban mi je posaban"alat" tako da to ne bih radio sam ali lamele realno mogu sam da zamenim. Sad ga bas odoh do garaze da proverim neke stvari. Podigoh ga na centralni i ubacio u prvu sa stisnutim kvacilom i jedva da se malo okrece tocak. Kad ga ubacim u prvu ne poskakuje ali ako startujem motor dok je u prvoj ima mali cim unapred. 

Videh da prvo idu dva prstena, jedan ravan jedan konusan pa onda lamele i metalne ploce. Naravno sve bih pakovao kako skidam da bi znao da posle vratim sve istim redosledom ako na to mislis. 

 

Nasao sam sinoc kod nas TRW lamele ali sad ne mogu da nadjem :D  Metalne ploce i federe cu izgleda morati da narucujem preko jer kod nas ne pronalazim nista. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8661 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ja se dovijam kako znam i umem, evo slika kada sam "onomad" radio reparaciju glavnog kocionog cilindra (rece mi paljevina da postoji neka update verzija opruge) narucio ceo set, klip sa gumicama, oprugu...

Za deo od 37 eura, dok je do mene doslo kosta 70 eura!

Radijalna pumpa je tu poredjenja radi i strelicom prikazano sa koje strane sila na klip deluje, zaokruzeno je taj poboljsani klip. (Deblja opruga, ocigledno se prva verzija zamarala i nije vracala kako treba).

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1361 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Poznati Burgman Mitch. Odnosno, Mitch scooter stuff je malo dete za tebe. Zahvaljujuci njemu, sam sam resavao cuveni "FI" problem, menjao anlaser, servisirao vile, menjao opruge i rolnice kvacila.

 

 

Obzirom da umeće ne "krijes" vec javno  objavuljes sta i kako radis, da li si razmisljao da snimas opravke i kacis na YT. Prilicno dobro bi ti islo :)

 

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8661 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ma kakvi... Jedva uhvatim klinca da uslika nesto ovako lagano. Kontrolisao sam i ventile, merio kompresiju cilindara... Ali sve to za sebe, odavno sam ukapirao da su generacije sve nesposobnije i da ne kucanjem uslugu cinim (proba pa zaj@be nesto). Ove sitnice koje objavljujem su smatram nesto sto svako moze da odradi i sebi poboljsa dozivljaj voznje motocikla!

 

Vise bih voleo temu oko ciklistike, probam na dnevnom nivou nekoliko motora (ko sta kupi on do mene dodje :D ) i neces verovati ali velika vecina je poremecene geometrije!!!

To je ubica ugodjaja i "borba" u voznji, umesto da sve bude uzivancija i opustencija... Sa aspekta bezbednosti takodje katastrofa, vozno losa masina cas sa puta ode, bilo na gasu ili kocenju.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8661 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

.... pa ovo iznad kada sam radio, podmazem sajle gasa a njihov nosac ocistim pa jedno 40% popunim mascu. 

Sve su to sitnice koje ukupno iskustvo podignu na visi nivo.

 

Kucao sam vec, honde iste... Isto godiste, slicno presle.

Voze se toooootalno drugacije, crna je moja, podmazano sve sto treba da bude, svaki lezaj zamenjen, reparirano oslanjanje, kocnice... Totalno drugi osecaj je na crvenoj, samim stiskanjem kvacila vidis koliko ti vise snage treba. Predjem preko iste rupe jednom pa drugom, na crnoj je kontrola potpuna, sa crvene mi zadnjica odskoci 20cm u vis! 

To je ono sto razliku pravi, a modeli isti!

33.jpg

IMG_20221001_180119.jpg

IMG_20221002_085840.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Porucio sam delove upravo. Jedva nadjoh sve delove u jednoj prodavnici kad vec placam shipping da bar ne placam 3x. Sad provozah malo i primetih da kad pustim kvacilo kao da se cuje neko zveketanje u korpi. Bila bi fora da majstor nije zategao srafove lepo pa zvekecu i ne pritiskaju ploce dovoljno :D 

Ako to nije slucaj (sto je mnogo verovatnije) i stvarno su lamele spaljene da li promeniti i ulje i filter ulja? Prosao sam mozda malo vise od 1000km od zamene ali kapiram da bi trebalo ako se frikcioni materijal preselio sa lamela u ulje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8661 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Menjaj, kupi u centru S mannol 15w50 za 1700 din 3L i uzivaj. Filter moze da ostane...

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8661 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ester aditiv takodje, izvrstan je deterdzent...

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
27 minutes ago, N.F.S. said:

Menjaj, kupi u centru S mannol 15w50 za 1700 din 3L i uzivaj. Filter moze da ostane...

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk
 

Jel moguce da je ovo ulje ovako jeftino? U cemu je caka? :) Sto ja bacih 6k za 4L Ipona? 
Jel ovo ulje za fritezu? 😂 

Ako nije daj da uzmem odmah 12L i menjam na svaka 4 meseca :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6904 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nema tu šta, uzmeš Silkolene Pro4 i ako ti ne valja to ulje ne valja ti motor. Nema druge.

 

Mannol, izgleda, podpomognut na forumu, upao na mesto nekadašnjeg ELFa koji su svi sipali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   1 član



×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja