Jump to content

Moto Zajednica

Triumph Tiger 1050 ABS

Recommended Posts

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Zvali me upravo iz "Baki doo", stigle sveze gume.... :D  (Da znate ko je cekao, mitas SF ev par 120/180 izadje 27000din, bas cu javiti DOT)

Danas ocekujem nov par za tigra 🥰

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700

ja sam mitas vozao na cbf-u
KO sunce guma
touring force

Danas stigle iz "Baki doo" za trenutni motor prednju 120 i zadnju 180 - obe gume 26 hiljada

ZA bilo koji drugi brend samo zadnja kosta toliko

Mitas mama

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Bar 5 setova sam vozio, ne potrosio, prodam motor u prve 2000km
Super iskustvo uvek, vozio sam sport force, pa sport force plus, turing force i sada ove "EV".

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Supruga ih je narucila, platila i evo upravo mi ih donela! Dvadeset godina kako zamnom cisti, delove dobavlja, donosi i pomaze! 

Pored svih obaveza kao majka i profesionalno, uz osmeh mio i iskren, meni dodaje alat pa i dok vicem kada mi nesto ne ide.

I drugima zelim srecu ovakvu...

 

Gume jos vruce od kalupa :D 

IMG_20240306_155006.jpg

IMG_20240306_155020.jpg

IMG_20240306_160030.jpg

  • Sviđa mi se 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Dok ne obrisem slike da postavim i ovo...

Da bi motor radio bez ikakvih vibracija, palio/startovao (uvek! ) lagano i bez zadrske a sama voznja bila bez cimanja i "nervoznog" odziva na gas TPS i step motor moraju se sinhronizovati!

 

Podrazumeva se zdrava el. instalacija i kontakti, ventili i kompresije u toleranciji.

Klapne sam skidao da operem u UZ kadi i napravio gresku, nastelovao sve pre pranja, odatle i ove male razlike u ocekivanim voltazama po sklapanju posle (Poslednje dve slike).

 

Od alata, uz ono standardno za demontazu (5mm imbus skida sve plastike, 8mm gedorica rezervoar, 10mm gedorica kutiju filtera vazduha, klapne gasa 4mm imbus) potreban je T20 torex za osigurane srafove (ima rupicu po sredini), okasti kljucic 7mm za stelovanje step motora i spijun listic 0.5mm debljine.

 

Ocitamo Tune ecu softverom trenutne vrednosti (da ne objasnjavam kako, kome nije poznato sigurno nece ovo ni raditi), ako izlaze iz tolerancija, rasturanje jbg! :D 

 

Skinemo klapne, slika obelezena brojem 1 je mesto podesavanja TPSa, odvijemo ova dva srafa, kontakt dat, u dijagnostici (ja koristim na telefonu) pokrenemo kalibraciju, tu vidimo trenutnu vrednost, zakretanjem senzora dovedemo ga na zeljenu i fiksiramo, sa te strane je gotovo!

 

Prelazimo desno, na step motor, inicijalni polozaj steluje se spijunom 0.5mm na mestu sa slike obelezene brojem 2. Fiksiramo.

 

Pokrenemo program ponovo, kalibracija ISCV motorica, okretanjem srafa sa slike br3 (M7 matica) dovedemo na trazenu vrednost uz malu toleranciju, baaaaas je pipavo.

Fiksiramo (ja kap super lepka stavim).

 

Pokrenemo resetovanje adaptacije, po zavrsetku, raskacimo dijagnostiku, iskljucimo kontakt i sklapamo sve nazad.

Svako crevce mora se vratiti lepo i potpuno (obratiti posebnu paznju na vakuume MAP senzora).

Sve sklopljeno, opet kacimo dijagnostiku, samo kontakt (bez startovanja!) obrisemo greske (davali smo kontakt sa raskacenim rezervoarom, map senzorom, senzorom temperature...), odradimo kalibraciju "ler gasa" i startujemo motor, bez diranja bilo cega!

Ostavimo do ukljucivanja ventilatora da odradi adaptaciju po trenutnom stanju.

 

Ako je sve ok, imacete motor koji radi kao moj :D ,

jbg zvuci kako zvuci ali tako je... 👌

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Uhhh, imao sam kao mladji 124-orku sa dubokom lajsnom, 3000/24v... Zver :D 

 

Gotovo sa gumama, na 33600km montirane (kad bi ovako crne i lepe ostale :) )videcemo kojom ih brzinom tigar jede.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ako nekome od vlasnika tigra 1050, na pamet padne da podizac guvernla ugradi, moraju se odraditi sledece radnje :D 

 

Na prvoj slici je podizac montiran, kablovi, sajle,creva u fabrickoj poziciji. Sve se nategne kada se guvernal okrene do granicnika levo/desno!

Resenje (sledece slike), kablovi imaju dovoljnu duzinu, mora se popustiti plocica-fiksator kablova sa desne strane vrata (jedan sraf), kablove povucemo 20ak mm u napred i to je to, vise nego dovoljno. Pritegnemo fiksator.

 

Sajla kvacila se raskaci pa sprovede kroz desnu rupu na trokutu (desnu, kada na motoru sedimo) i ponovo zakaci.

 

Crevo kocnice kroz levu rupu (oni kojima je tigar bez ABS-a verujem da crevo nece smetati, ovde ide do pumpe prvo pa se odatle na kljesta vraca). Ponovo odzraciti sistem (ne ozraciti, hocemo da vazduh izbacimo! :D ).

 

Podigao sam prednji kraj dizalicom, ide pun levi/desni bez ikakvog otpora, creva/sajla se pri zakretanju ne izvlace i uvlace u rupe na trokutu (nema ostecenja eventualnog) vec stoje u mestu.

Pozicija (sajla-crevo) ovakva kao i da je zamisljena  a tehnicke rupe na trokutu namenske.

Sedenje je totalno uspravno, 0% opterecenja na rukama, sve smo svalili na gluteus maximuse :D 

...A za njih ce da poturimo gel! 

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

  • Sviđa mi se 8
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

.. polozaj top, promena pravca pravo uzivanje, ali!

Nove gume su podigle motor, jedva prstima dohvatam ako treba da poguram u nazad ili tako nesto.

U ponedeljak saljem sediste na preradu, svakakvih nekih slojeva smo dogovorili unutra, tacno necu moci da nogama sa obe strane oslonac imam 🤔

10.jpg

11.jpg

12.jpg

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 575 postova
  • Lokacija: Bg-Ar
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000L, Kymco Xciting 250
4 hours ago, N.F.S. said:

jedva prstima dohvatam ako treba da poguram u nazad ili tako nesto.

 

 tacno necu moci da nogama sa obe strane oslonac imam 🤔

Ista situacija Neso 🤣

 

 "Boj ne bije svijetlo oružije, već boj bije srce u junaka"

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Tako ce biti, samo hrabro! (i ne parkiravam nizbrdo :D )

Suzana pored tigra, kao pocketbike neki (visina).

IMG_20240308_153539.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Deluje mi da kucam sam sebi pa cu malo usporiti :D 

Jos ovo,

motor (tigar) je ocigledno trimovan da radi "posno",  brzo se zagreva i u niskim obrtajim bas nervozan!

Posto je moj motor totalno fabricki uz izuzetak bmc filtera za vazduh ja sam fabricku mapu "obogacivao" gorivom za po 1% kroz ceo opseg...

Mape goriva su obelezene F i L slovima, masina je sa tri cilindra pa otuda imamo f1/f2/f3 i L1/L2/L3 mapu za svaki cilindar.

Koriscenjem F trim tabele, selektujemo celi opseg misem, pojave se dve strelice u uglu, gornja ide u plus procentualno, donja u minus.

Super ponasanje motora sam dobio na 6% vise goriva, sporije se zagreva i totalno je kultivisan u gustom saobracaju (citaj, ne pipas kvacilo, vozis prvom ili drugom samo na gas). Agregat lepseg zvuka, mirniji, zadovoljniji... :D 

 

Na slici sam namerno stavio da se vidi, stiklira se i ovo pod kursorom, da procenat iz F tabele prebci u L (objasnicu sta koja radi).

Na kraju klik na "Commit trims" da ovu izmenu zapamti.

Zatim zapamtimo mapu (save tab) i spremna je za fleskanje u ECU.

 

 

L table ECU koristi za do 6% otvorenog gasa i u obzir uzima podatke sa MAP senzora (pritisak na usisu), to su znaci fiiiina pomeranja klapni.

Od 6 do 100% otvorenosti klapni ECU "gleda" polozaj TPSa i broj obrtaja a to su predefinisane F tabele.

Tol"ko, imao bih jos svasta da kazem ali dok se ne pojavi neko koga zanima ili kome cu uspeti da pomognem/ da testira na svome motoru, ja cu pauzirati.

 

 

Kako sta radim kacim slike, to svi razumeju :D 

tune ecu.png

  • Sviđa mi se 7
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4815 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 2 minuta, N.F.S. je napisao:

ocigledno trimovan da radi "posno",

Zbog eko normi, nikoga nije briga steti li to agregatu, po meni je to politika "teraj dok ga ne otplatis pa kupi novi"

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6852 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Skoro svi motori rade posno. Otuda Powercommanderi i slične stvari. Meni je remap već odavno na listi za odraditi i mislim da je to jedna od naj stvari koje čovek može da uradi na motoru.

 

Obično ljudi misle da je to zbog snage. Ne zbog snage, nego da se cela mapa prepegla da radi optimalno a ne siromašno. Pogotovo ako je diran usis i izduvni sistem. Grci to npr. odavno rade i kod njih je ta praksa dobro ustaljena i poznata.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

... Daleko smo mi od toga, kod nas se jos karburatori velicaju a nagadja se za sta koja dizna sluzi dok ih "majstori" preko brze poste steluju :D 

 

I ovo je bauk, dodavanje goriva... Postoji brdo varijabli koje sam namerno izostavio (ugao paljenja, afr tabele..) ali cisto sumnjam da ce se neko odvaziti i to (procenat goriva) da promeni kako bi sebi ugodniju voznju priustio. 

U mom je okruzenju i dalje  "Fabrika je fabrika" glavni izgovor za privikavanje na los ucinak :D 

Ovih 6% izmene (deluje zanemarljivo) moj je motor preporodilo, prvo od zvuka koji je dobio jos tisu notu, pa do ponasanja na dodavanju gasa. (plus sporije zagrevanje)

AFR sam postavio da "gadja" oko 13.9 u svim ovom poljima gde je standardno 14.5!

"AFR" je oznaka za razmeru goriva i vazduha, 14.5 jedinica vazduha prema jednoj jedinici goriva. Posnoooo, i to bas u obrtajima (gornja kolona je procenat otvorenosti klapni, TPS salje taj podatak) koje koristim dosta.

11.png

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

... ovo sa slike u tabu "parametri" kada je vec otvoreno da pojasnim :D 

je vrh za stelovanje prema vozacu (a i da se masina sacuva), sve sam isprobao :)

Spustis limiter obrataja na 4000 npr, u svakoj ce brzini prekidati brizganje i varnicu cim dodje do postavljne brojke. Postoji mogucnost da se limitira i po stepenu prenosa.

 

Ako mu limitiras krajnju brzinu on ce blokadu postaviti cim do nje dodjes, npr 100kmh ce u prvoj biti na 9000 obrtaja, u sestoj na 4500 ali dalje nece moci :D 

 

"Speed adjust" u procentima sluzi da kada se izmeni finalni prenos (manji/veci lancanik) da se prikaz brzine na tabli uskladi sa trenutnim stanjem (prikaze realna brzina)...

I tako.. :D 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Aha, kada vidim da je tu!

 

Zelim da se zahvalim Branku @Paljevina koji je izdvojio vreme i resurse da mi osnove priblizi a ja cu se nadogradjivati 👌:takoje:

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 973 postova
  • Lokacija: Banjaluka
  • Motocikl: Triump Tiger 800 XRT

Tiger 800 je isto vrckav na gasu po gradu. Nisam razmisljao o fleshanju ECU posto nisam bas istrazivao tu materiju. Na autima sam fleshao ECU  jedno 50 x :)

Primijetio sam da je razlika u modu Sport i Road nebo i zemlja. U road je dosta kultuvisaniji na manjim brzinama i drugaciji je zvuk.

 

Ne mogu skontati da li mi je poslednja fabricka mapa na motoru ili ne....ostario sam :(

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Imam dve sirokopojane sonde, pokazah ti :D, sa 14  i 17mm navojem... Za sada se zadovoljavam licnim utiskom, menjam ovo sto je vidno (namerno) zakinuto. Performanse (brzina/ubrzanje) mi nisu prioritet vec ugladjen, kultivisan motor, prijatnog odziva i ponasanja.

(a da bude korektne zapremine, uduban i da dobro koci, bas malo trazim :D ).

 

Sto se logovanja tice (koliko to dozvoljava O2 uskopojasna) ima ga i tune ecu, loguje brdo podataka, od temperature, prko vremena brizganja do pomeranja paljenja!

Stavim ja BT pod sediste i vozim, otisao do Sokobanje, vozao se po gradu... Pijemo jedno jutro kafu Marina i ja a fon ispusti zvuk koji do sada nisam cuo!

"Memory full" notifikacija, 256gb imam, sta ga je napunilo covece?!? 

 

Jaooo, on je logovao 5 dana a ima predefinisano oko 2048mb za koriscenje :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sto se TDM900 tice, to je jedini motor koji nisam uspeo da nastelujem, ugodno vozim i bilo sta na njemu dobro uradim.

Za mene promasaj moto industrije i nesto sa izuzetno losim voznim karakteristikama, kupio sam ga samo zbog Alekreovih impresija te naucio (ponovo) da smo svi razlicitih prohteva/ocekivanja.

 

Vrlo je bitno i predjasnje iskustvo, onaj ko nema sa cime da poredi mozda i prihvati sve mane, ja taj model ni na poklon!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2410 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Da se nadovezem na tdm, probao jednom, osecaj kao autobus da vozim, bukvalno nisam umeo da ga oborim, toliko mi nije legao na taj jedan krug da je to neverovatno. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja