Jump to content

Moto Zajednica

Porez na prenos vlasništva 2023

Recommended Posts

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Pozdrav drugari

 

Kako sam čuo, došlo je do nekih promena što se tiče prenosa vlasništva vozila.

 

Da li neko, ko je radio po novom zakonu, može da napiše tačne informacije o procesu promene vlasnika.

 

1. Da li i dalje može ugovor o poklonu?

2. Da li se porez plaća online ili i dalje mora na opštini prodavca?

3. Da li tablica može da se idjavi bilo gde ili mora vlasnik da vrati u svoj MUP?

4. Da li i dalje treba tegistracioni list, prilikom zamene saobraćajne, jer sam čuo da ga negde ne traže?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1047 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Kolega sve lepo rekao. Nema potrebe ni smisla ugovor o poklonu jer je po novom obveznik poreza na prenos apsolutnih prava kupac, a do sada je bio prodavac. 

Porez izracunas sam preko linka od gore, treba ti samo saobracajna dozvola. Mali hint, kada upisujes registarsku oznaku bitno je da budu velika slova, ne pitaj kako znam:). Kada generišes uplatnicu slobodno plati elektronski oni u MUP imaju evidenciju ( malo prevrcu ocima ali se ne obaziri).

 

Realno je sada dosta lakse i brze nego pre ali su i porez povecali i nije bas srazmeran, možes da se iznenadis.

 

Konkretan primer, tri vozila u nekoliko meseci 

BMW 2010, placen 10.000 eur - porez 12.000, sto me obradovalo 

Fiat Bravo 2007 prodat za 2.500- porez 9.000 (pre 4 godine mislim da sam platio oko 5.000 za isti auto)

Zastava 750-fica 1984, placena 1.000 eur, porez 3.000, neprijatno iznenađenje 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1828 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
pre 42 minuta, Markone88 je napisao:

Pozdrav drugari

 

Kako sam čuo, došlo je do nekih promena što se tiče prenosa vlasništva vozila.

 

Da li neko, ko je radio po novom zakonu, može da napiše tačne informacije o procesu promene vlasnika.

 

1. Da li i dalje može ugovor o poklonu?

2. Da li se porez plaća online ili i dalje mora na opštini prodavca?

3. Da li tablica može da se idjavi bilo gde ili mora vlasnik da vrati u svoj MUP?

4. Da li i dalje treba tegistracioni list, prilikom zamene saobraćajne, jer sam čuo da ga negde ne traže?

 

Kad platiš porez, ne zaboravi da moraš da platiš novu saobraćajnu (možda i tablice).

Ja sam bio oduševljen varijantom plaćanja poreza i otišao u MUP a da nisam uplatio za novu saobraćajnu :grr:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita
1 hour ago, JevtaNS said:

1  Zašto

2  Online  

EUPRAVA.GOV.RS

 

3  U mestu kupca

4  Da za sve promene ide registracioni list  https://www.paragraf.rs/obrasci/4416_ID.pdf

 

 

A da li moram da imam 2 overena kupoprodajna ugovora, jedan za MUP i jos jedan za Poresku, ili vise ne mora za porez? Da li uopste idem u poresku po resenje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1828 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Ne ideš u poresku uopšte.

Popuniš ono na linku za procenu poreza, uplatiš, i samo nosiš uplatnicu u MUP (i ostale potrebne papire)

Ili kao što neko već reče, ne moraš ni to, ali makar ponesi podatke sa elektronski generisane uplatnice da bi mogli da pronađu uplatu).

 

U suštini, ako je isto registarsko područje, nosiš:

 

- ugovor overen kod notara, 1 primerak 

- ličnu kartu 

- saobraćajnu dozvolu 

- dokaz o uplati poreza i naknade za saobraćajnu

 

(sve navedeno iz ličnog iskustva od pre par meseci)

 

Ako je drugo registarsko područje, nisam siguran kako ide sa odjavom tablica.

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4858 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 44 minuta, zaludan je napisao:

Ako je drugo registarsko područje, nisam siguran kako ide sa odjavom tablica.

Tablice odjavljuje kupac u maticnom SUP-u prilikom preregistracije, ukratko prodavac vam treba jednom kod notara i tu se sva prica zavrsava sa njim. 

Promenio član bdada
  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 405 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: k9

Pocetkom ove godine sam u Novom Sadu uzeo jedan auto i radili smo ugovor o poklonu da bih sve ostalo mogao da zavrsavam u BGu. Kada je kupoprodajni ugovor onda nesto mora da se radi u opstini prodavca, dal porez ili vracanje tablica, nisam siguran. Mozda se nesto prmenilo u medjuvremenu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4858 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@ske promenilo se od skora, procedura je kao sto su kolege opisale a sada ugovorom o poklonu samo napravis komplikaciju, procedura je sada mnogo prostija ali i malo skuplja (porez) ali boze moj ne moz' i jare i pare :)

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: xtx660,xjr 1200

Radi se kupoprodajni govor i dovoljan ti je jedan overen kod notara.

Odeš u agenciju  kod tebe u opštini i oni urade sve.Porez pletiš njima u agenciji,ostaviš im tablicu a oni je odjave,ostaviš im saobraćajnu i dođeš posle po novu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1728 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere
3 hours ago, bdada said:

Tablice odjavljuje kupac u maticnom SUP-u prilikom preregistracije, ukratko prodavac vam treba jednom kod notara i tu se sva prica zavrsava sa njim. 

Dakle kupac odmah ima overen KP ugovor i placen porez, i vozilo je njegovo. A jel postoji tu sad neka mogućnost zloupotrebe, tipa da kupac ne želi da odjavi tablice itd. Zbog kazni i tome slično.

 

9 minutes ago, djo said:

Odeš u agenciju  kod tebe u opštini i oni urade sve.

Koliko agencije naplaćuju ovu uslugu ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1728 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere

Ok, sve ovo je jasno, ALI ...

šta kada vozilo ima staru saobraćajnu ? Moped koji kupujem je odjavljen 2011te, ima samo staru saobraćajnu, koja nema sve podatke da bih mogao da generišem uplatnicu online.

@bdada čini mi se da sam video da si nekad pominjao to , ali nisam mogao da nađem. A pitanje je da li i u ovom slučaju ja sa saobraćajnom mogu u svojoj opštini da platim porez u poreskoj, ili i dalje mora prodavac u svojoj, kao što je bilo ranije ?
Inače tomos je u pitanju, 69to godište, 49 cc. Negde pročitah da se za njega i ne plaća porez, ali kako da to proverim ?
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2442 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Koliko ja znam na to se ne plaća porez na prenos vlasništva, ali najbolje ti je da zoveš poresku upravu i oni ti sve lepo objasne šta i kako.

Ja sam kupio vozilo bez saobraćajne dozvole i isto nisam mogao on line da platim porez. Nazvao poresku upravu i sve mi zena lepo objasnila 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1728 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere

Ok, po novom nije. Tomos 14V . Znači ja kao kupac, sa papirnom saobraćajnom idem u poresku u svome mestu i tu rešavam porez ?
Aj još jedno pitanje, kad smo već tu.
Vlasnica je nasledila motor od oca, ima uredno rešenje o nasleđivanju. U staroj saobraćajnoj je naravno ime oca. Da li to treba na neki način da se navede u KP ugovoru, ili nema potrebe ? Tj da li se pravi običan standardni KP ugovor .
Ja pretpostavljam da je tako, i da ona samo mora da priloži to rešenje kao dokaz o vlasništvu kada overavamo KP ugovor kod notara. Pretpostavljam da meni to nigde ne treba kasnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1149 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Meni su juče u agenciji uradili obračun poreza na prenos, spremili uplatnicu ujedno i za promenu saobraćajne. Juče u Supu predala registracioni list, uplatnice (porez+nova saobraćajna), kp ugovor i saobraćajnu. 

Pre 2 godine kad sam kupila CBR, odjavila sam KG tablicu u Leskovcu, takođe je porez bio plaćen ovde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1728 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere

@Alexandra995 cela poenta ovih skorašnjih promena je da i nemaš potrebe da plaćaš agenciji bilo šta. U drugom postu imaš link, sama generišeš uplatnice za porez u 3 klika, sama plaćaš bilo online, bilo u banci. Sve je to jasno i jednostavno, ali u mom slučaju je problem stara saobraćajna sa kojom ne možeš sam da obračunaš porez. Ali rešiće se i to.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1149 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
Upravo sada, živke je napisao:

@Alexandra995 cela poenta ovih skorašnjih promena je da i nemaš potrebe da plaćaš agenciji bilo šta. U drugom postu imaš link, sama generišeš uplatnice za porez u 3 klika, sama plaćaš bilo online, bilo u banci. Sve je to jasno i jednostavno, ali u mom slučaju je problem stara saobraćajna sa kojom ne možeš sam da obračunaš porez. Ali rešiće se i to.

Eto... A ja sam po navici otišla da mi srede papire. :D

Možda bi ona trebala na svoje ime da prenese saobraćajnu, pa da onda odradite prenos?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4858 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@živke ugovor pravis sa vlasnicom koja prilaze ostavinsku nego postoji drugi problem, poreska ce na osnovu stare saob. izdati resenje da moped ne podleze porezu a na teh. ce biti klasifikovan kao motocikli + moraces ugraditi migavce i stop svetlo (salje se upit ABS-u) sve u svemu kompleksna situacija, resiva ali treba strpljenja. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1728 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere

Ok, bitno da porez svakako rešavam kod sebe u opštini. Za sada hoću samo da ga prenesem na sebe, a za tehnički i registraciju otom potom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 348 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750 sivi soko šaltalica

Kolege i mene zanima procedura za prenos vlasništva na vozilu na kojem je proglašena totalka, kako ne bi došlo do neke zloupotebe. Elem kupac je iz NS, kaže da ne bi dolazio do BG poslao mi je podatke i kaže da mogu ja kod notara da overim ugovor, a onda on u NS kod notara overi svoj potpis i ugovor postaje punovažan.

 

Da li postoji moja obaveza da odjavljujem vozilo pre prenosa ili njegova nakon što prevede vozilo na njegovo ime?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4858 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 18 minuta, vucko23 je napisao:

Da li postoji moja obaveza da odjavljujem vozilo pre prenosa ili njegova nakon što prevede vozilo na njegovo ime?

Ako je istekla reg. a kupac nece reg. jos neko vreme bolje odjavi da ne dobijes kaznu, retko se desava ali predostroznosti radi. 

Ako tece reg. kupac predaje tvoju saob. kada registruje i automatski se odjavljuje, ne moras u SUP dzabe ici. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1469 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

@Alexandra995

 

Da li je motor bio registrovan, ili si ga ti regostrovala?

 

Ne znam da li znaš, ali imaš prava da preneseš bonus sa prošlog vozila...

 

Kad preneseš bonus, sam generišeš uplatnicu, i odneseš u sup, odnosno odradis sve bez agencije  možeš da uštediš par hiljada. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja