Jump to content

Moto Zajednica

Radioveza / Motorola

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

Pozdrav kolege, trebala bi mi mala pomoc. Tj savet koju radiovezu kupiti.

Pokusao sam da nadjem temu ali mi pretraga nije izbacila. Ako sam omasio, molim admine da prebace. 

 

Trebala bi mi radio veza kao Baofeng ili slicna koja moze :

1. Da izdrzi extremno niske temperature od minus 15-20

2. Ima domet u planini oko 10km, ovo je posebno bitno

3. Baterija drzi 5-8h i po hladnoci i da joj ne smeta kisa / sneg 

 

Dobio sam savet za Baofeng UV R5, medjutim specifikacije za nju mi pokazuje razlicite na razlicitim mestima.

Ako neko ima licno iskustvo sa njom ili nesto slicno, bio bih zahvalan na preporuci. 

Zaboravih, koristio bih je kao amater. Bez onih jakih za koje mi trebaju i dozvole i licence.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd

Domet ti zavisi od frekvencije i jačine predajnika.

Tebi je kao korisniku bez dozvole i jedno i drugo ograničeno na 70cm i 0.5w.

 

Taj Baofeng je džabe pa možeš da probaš.

Za njega u principu treba dozvola, ali te niko neće proveravati.

 

Da, i konfiguracija terena je bitna.

U svakom slučaju uslovi koje tražiš su solidno zahtevni.

Temperaturni možeš da ispuniš sa nekom vrstom izolacije i grejućim elementom poput onih što se ubacuju u prsluke ili pojase za zimsku vožnju.

Nije problem toliko elektronika nego je trajanje baterije po takvoj hladnoći veoma kratko.

Ko je koristio telefon za snimanje na skijanju zna o čemu pričam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

Jasno, u sustini za skijanje nam i treba. Da se ne vijamo telefonima. Tj ja moj telefon nikad ni ne nosim na ski stazu, a drugarov na Jahorini na -20/-30 je trajao 3minuta. 

 

Gledao sam jos malo ovaj Baofeng UV R5, uzecemo njega pa videti kako ce se pokazati. Koristicemo onaj civilni opseg frekvence, videh negde tacne cifre. Da se ne mesamo drugima, pa cemo videti kako trpi minus. Cena mu je za jednu vezu od 2800 do 3500din. Nije strasna a mozda zavrsi posao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Security Consultant, 341 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilja Pegaso

Imam 5 baofenga. Tebi treba u simplexu, bez repetitora da mozete jedan drugog da cujete. Ja sam uspevao iz Stare Pazove da 'otvorim'repetitor na Avali sa uv-5r. Taj model je dual band i na jednoj frekvenciji ima 4w snage a na drugoj 1w, dal je bolji na vhf il uhf da me ubijes ne mogu da se setim. Ali, 10km u simplexu 99.9% mislim da nece moci. Jedino da se 'vidite' tj da nema prepreka izmedju. U gradu smo uspeli malo manje od 1km da postignemo al izmedju nas su bili most, zgrade...

Dobra strana je sto on ima pojacanu bateriju,pa ako ga drzis negde uz telo, sto mozda nije dobro zbog moguceg pada, i pricate preko slusalica baterija ce izdrzati 99% ceo dan. Al da jedan bude na vrhu a drugi da ceka zicaru i da se cujete,jako tesko. I sto se tice dozvole,kod nas nije nikakav problem, nece niko da proverava dok u inostranstvu...ne znam, vec na granici moze da bude malo cimanja.

Ima baofeng modele od navodno 8 i 10w snage al dok se ne prikljuci na svr metar (valjda se tako zove :) ) ne smem da tvrdim.

Rajko je upuceniji za ovu materiju @Arakis

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Koristio sam uv5r.

Za potrebe komunikacije dok vozimo.

Radi odlicno, izradjen dosta dobro. Baterija mu je u letnjem koriscenju umela i 2-3 dana voznje izdrzati.

Domet mu je 500-1000m zavisi kolike su krivine bile. Na pravcu moze dobaciti dalje.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd

Domet više zavisi od frekvencije nego od samog uređaja.

 

Što se hladnoće tiče, možeš onako kako sam rekao ili da samu stanicu staviš negde gde ne duva vetar po njoj (tipa ranac) a da na rame staviš mikrofon QHM22D

 

U svakom slučaju, ako nemaš dozvolu ne bi smeo da emituješ snagom jačom od 0,5w (tu neće da te uhvate) ali tebi je korisniji repetitor, a tu je već veselo-mogu da te prijave drugi, ali te isto neće lako naći.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Ово што он тражи, планина, температура и домет, је проблем и за професионалне ручне радио станице, а камоли за Баофенг. 

 

Бојим се да ништа иоле повољно не би могло да одговори захтевима. 

 

П. С. Баофенг УВ 9 Р је гломазнији и лошије урађен од УВ 5 Р. 

Једино не знам који би новији пандан оној 82 могао да буде и какав је? Та 82 је била боља од УВ 5 Р. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

Ovo nije losa ideja za mikrofon. Isprobacemo sve ove zime pa videti kako i sta najbolje funkcionise. Hvala svima na savetima

 

Edit- sad vidim i Zubinu poruku. Pa krucialno je da izdrzi nisku temperaturu. Malo cemo je zastiti dodatno. Domet bi zrtvovali jer necemo sigurno stalno biti udaljeni 10km. To nam je maskimalna udaljenost, a imacemo 3 stanice. Tako da tu moze i manji domet. Racunamo i da kad smo na zicari, imamo veci domet. Ako mi valja logika.

Promenio član Tarmi636

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 853 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

@mradomir  oce po skijalistu da se vijaju ,ali tesko da ce uspeti. Moze dok ste na cistini dok se vidite i dok ste zaklonjeni planinom na par stotina metara, dok ste u relativno istojoj ravni moze,posle toga ne verujem da cete moci. Makar ja nisam mogao po crnogorskim cukama leti. Da ga drzite uz telo i da nedaj boze padnete bice prelom rebara ,jedino one grejace za ispod garderobe da stavite u ranac pa da im bude toplo. Ali opet 10km pa i tri puta manje sa znacajnom preprekom tesko.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc
Pre 11 sati, mradomir je napisao:

Koja je to ski staza  dugačka 10km?

Idemo na Staru planinu, nema takve staze. Usled neznanja i nikakvog iskustva sa stanicama, mi smo mislili da je 10km skroz normalno za neku stanicu. Pa otud i to kao kriterijum. Nakon Zubinog komentara a i ostalih, skontali smo da to ne ide tako. 

 

Ostaje problem izolacije, sto cemo resiti. Samo da vidimo da bude i bezbedno pri padu. Tu si upravu @punisa 16. Ja sam na bordu pa nekad boli i kopca ranca kad nalegne kako ne treba. A najvise padova imam na ledja ili grudi. Doduse ove zime sam sav u oklopu, jer sam navukao raznorazne povrede u poslednje 2-3 godine. Sad se vise ne zezam sa zastitom.

 

Pala nam je odluka definitivno na UV R5. Za dzep nam je najprihvatljivija, pa cemo videti koliko ce moci da izgura stanica. Neki iz ekipe hoce da nose i telefone, pa cemo se snaci. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Napisale kolege sve. Pogotovo da paziš gde ih nosiš. Ja sam to naučio na bolniji način :) Dobre su to stanice. 10 km je i najveći domet koji smo mi proverili u idealnim uslovima. Mi smo bili na vrhu skijališta a drugar je ostao u hotelu (Grand Bansko). Naravno postoji vidljivost između te dve tačke. Čulo se odlično. Čim smo krenuli da se spuštamo izgubila se veza.
Obavezno preporučujem i laringofon za te stanice. Radi odlično. Iskreno, mislim da bez njega ne bih imao živce da ih koristim.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 373 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Da li je neko koristio one vece antene koje se naknadno kupuju i kakav je ucinak sa njima, u odnosu na standardnu od 20ak cm?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd

Stanica u ranac- obavijena nečim sa a uz to i ovo image.png.0a2d95950311dad60c1ee69791a6f82c.png

 

Ja imam i Uv5r i Uv82. 82 je mnogo bolja. Ima i veću bateriju i odvojene tastere za predaju na 0.7 i na 2M. To može da ti bude korisno.

Imam i Motorolu HT1000 ali nju na primer ne bi nosio na skijanje

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Jbm miša, koji to mobilni drži baterija 3 minuta? I sam sam skijaš, mobilni u unutrašnjem džepu jakne, muzika ceo dan preko BT, pozivi poruke i ostalo i izdrži mi baterija do spavanja... 

Svakako ni eksterna baterija nije teška ni skupa, ako je baš potrebna. 

Promenio član QmBGD

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova
Pre 2 sati, Slammer je napisao:

Da li je neko koristio one vece antene koje se naknadno kupuju i kakav je ucinak sa njima, u odnosu na standardnu od 20ak cm?

Имам Нагоју 701 уместо фабричке и мало је бољи пријем, предаја исти ђаво. 

 

Имам и неке као за возила, велике, са каблом до станице, користио сам једном, нисам видео бенефите и одустао. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja