Jump to content

Moto Zajednica

Honda XL600 V -Transalp

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 455 postova
  • Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
  • Motocikl: KTM 640 Adventure

imam ja orginalnu

 

Naruceno kod kolege Bursaca, stize sutra :-)

 

Inace, ako treba jos nekome ima i Dejan (cesto pominjan ovde), po ceni od 20€ sa sve alata...

 

Ja sam ipak narucio od kolege Bursaca, jer mi se on prvi javio :-) Posteno, hehe

Negdje je netko stavio sliku sa sadrzajem alata. Ja sam svoj ispraznio i stavio na hrpu s drugim alatom, pa sad vise nemam pojma sta ide unutra. Moze dobra dusa staviti sliku jos jednom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 - Tamno Siva :)

Momci i devojke, mislim da ce mi trebati jedan CDI za mog Transalpa.

 

Najverovatnije cu se sutra videti sa Arakisom, da ustanovimo koji od 2 ne valja, pa ja reko odmah da pocnem da trazim ideje gde i kako da nabavim novi ili polovan.

 

Mina mi je predlozila da dam Joski iz Temerina na popravku, sto podrzavam...ali reko da vidim jos neki predlog, jer mislim da je bolje i polovan nego popravljan, ali ispravite me ako gresim.

 

Hvala mnogo drugari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 859 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Honda XL1000 2004.

Meni Joška popravio. Ja napravio glupost pa prvo dao lokalnom TV mehaničaru koji ga je zaj... još više. Joška se namučio i evo šljaka. Pošto ti je motor stariji od 1994. godine obavezno ih položi  ( okreni oba priključka ulevo ).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

mislim da je bolje i polovan nego popravljan, ali ispravite me ako gresim.

 

ho, grešiš: popravljan cdi je kao nov a polovnjaku sledi otkaz a pitaj boga gde će to da se desi

(zasigurno pre nego popravljanom)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 - Tamno Siva :)

Ne znam odakle si, ali guja ti je u BG-u. Sredio je nekolicini CDI-e. Ja sam svog sam prelemio. Ako nisi bas traljav mogao bi i ti sam.

 

Iz Beograda sam, i ne mislim da sam traljav :)))) vec bas precizan i pedantan tako da mislim i da bi mogao sam, kada bi znao sta tacno treba, a i cale mi je elektronicar.

 

Nasao sam neke linkove, kao npr ovo:

 

http://www.ta-deti.de/ta/knownproblems.html#blackbox

 

tako da predpostavljam da bi to trebalo da se izvede, ali sam mislio da je bolje da dam nekome ko je vec radio i ima iskustva, a i zato sam se posavetovao ovde.

 

Taj Guja, je iz kog dela grada, jel mu bas takav nick, pa da ga potrazim na forumu.

 

I kao sto rece Debeljan, da ne napravimo glupos' pa da se neko jos vise muci posle :)

 

Hvala vam mnogo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 - Tamno Siva :)

mislim da je bolje i polovan nego popravljan, ali ispravite me ako gresim.

 

ho, grešiš: popravljan cdi je kao nov a polovnjaku sledi otkaz a pitaj boga gde će to da se desi

(zasigurno pre nego popravljanom)

 

Lepo receno Gujo, jel si ti taj Guja kome treba da se obratim :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

valjda.

nego ti lepo gledaj obrtomer. ukoliko je mrtvak, levi cdi je krivac. ako mrda, zameni mesta cdijeva pa se uveri da je desni u pitanju.

možeš sam valjda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 - Tamno Siva :)

valjda.

nego ti lepo gledaj obrtomer. ukoliko je mrtvak, levi cdi je krivac. ako mrda, zameni mesta cdijeva pa se uveri da je desni u pitanju.

možeš sam valjda.

 

Da da, to mi je i Arakis objasnio.

Radio mi je obrtomer, i kada sam zamenio mesta vise nije radio. tako da izgleda da znamo koji je mrtav.

 

Jedino sto treba da vidim sta sad da radim. Jel da probam sam da odradim ovo sto pise na onom linku sto sam poslao, ili da dam nekome na popravljanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

pa.. zavisi od vašeg iskustva (tvog & ćaletovog).

probaj, eventualna šteta se da sanirati, sve dok se držiš samo ćoška plastike iznad cdi-ja.

i naravno ako samo "kvar broj 1" u pitanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 - Tamno Siva :)

pa.. zavisi od vašeg iskustva (tvog & ćaletovog).

probaj, eventualna šteta se da sanirati, sve dok se držiš samo ćoška plastike iznad cdi-ja.

i naravno ako samo "kvar broj 1" u pitanju.

 

Hvala mnogo u svakom slucaju, sutra preuzimamo stvar u svoje ruke i radimo.

Javljam sta se izdesavalo i da li je uspelo, mozda i detalje sa slikama dok smo radili, cisto da pomogne nekome kao i meni sto treba sad. :)

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1036 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Moj ti je savet da ti to odradi neko ko je vec radio iz vise razloga: brze ce, bolje, verovatno i sigurnije i pedantnije, a ako se ispostavi da nije samo to pod 1 znace sta dalje... ;-)

Naravno, mozes i sam, ali ce verovatno trajati duze i neko vreme ces se pitati jesi li sve resio kako treba... :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Evo par fotki mog sredjivanja. Negde sam vec verovatno postovao, ali ni sam ne znam gde.  ;D

Inace, nikako nije bolje polovan nego krpljeni. Mene je jedan zajebavao, ali sam preventivno prelemio i ovaj ispravni da mi se nebi desilo da mi otkaze negde u pola neke ture.

 

Prvo pazljivo opseci polopac jedn 3mm od ivice. Ne duboko 2-3mm

 

3723826263_641d5ec1ef.jpg

 

Skines poklopac ispod kojg se nalazi ova sundjerasto gumasta masa.

 

3724635652_37dd25ae7b.jpg

 

Nju treba da odstranis. Ne kao ja srafcigerom vec necim tupljim, najblje drvenim... raznjici, cackalice...

 

3724636434_b342dbcf3c.jpg

 

E, kad sve to lepo odstranis daj caletu da ti prelemi sve lemove, pa to izgleda ovako, ili lepse. Nakon sto se uveris da CDI radi, zaepi poklopac toplim lepkom ili nekom drugom masom za dihtovanje.

 

3724639096_bd6fa35393.jpg

 

Nadam se da je pomoglo. Ako nisi dovoljno samouveren, nosi ga guji. Pravi covek za CDI.  ;)

 

Srecan rad!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

ipak bih , pošto ti je prvi put, preporučio delimično otvaranje kao na slici

http://www.ta-deti.de/ta/cdi3.jpg

 

isto možeš uraditi sigurnijom metodom-korištenjem starog vrha na lemilici i nižom temperaturom. tehnika sa testerom je za one sa iskustvom.

kada odstraniš to parče poklopca, izguli gumu sa štampe nečim mekšim (moja omiljena alatka je štapić od ražnjića).

obrati pažnju na 6 lemova konektora i stari kalaj tj lem ukloni pumpicom pa nanesi svež i gledaj kako "kvasi" lemno mesto.

kada se uveriš da je posao ok, probaj na bajku. ukoliko je ok, zalivaj ili zalepi lepkom skinuto parče poklopca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pošto još nisam počeo da čitam celu sagu, a nadam se da hoću, 2 blic pitanja pošto sam u potrazi za kupovinom.

 

Da li je moguće na model sa jednim diskom napred, 91-97, dodati još jedan i jel je finansijski isplatljivije nego uzeti model 97-01 koji ih ima serijski. Takđe, kolika je subjektivana ili objektivna razlika u kočenju ta dva modela.  I zaboravih, koje su ostale razlike između modela 91, 94 i 97, jel sam skontao da su to tri neka godišta različitih serija. Ovo bi mi pomoglo pri izboru motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

Pazi sad ovako, TA sa dva diska napred su Italijani, dosta su traljavije sastavljeni i lakirani nego Japanci sa (jednim diskom). Sto se kocenja tice i jedan disk moze da blokira tocak ali moras da stisnes rucicu sa 4 prsta dok su na verziji sa dva diska dva prsta za blokadu dovoljna, a sad jedan disk se brze greje, mada retko ces to primetiti, jedino ako vozis ostrije i kocis cesto po bas dugim nizbrdicama. Kod verzija starijih od '91 godista je na zadnjoj kocnici dobos, koji je zesce sranje, jako lose koci i moras ga svaki put prestelavati kad dotezes lanac. Jos jedna prednost kod TA sa dva diska je to sto imaju tranizistorko paljenje i CDI im stoji sa strane a ne ispod sedista, pa tako redje i crkava.

 

U svakom slucaju svaki TA je dobar izbor, a sve ostalo su sitnice.

 

Ovde mozes sve detaljno da vidis sto te zanima: http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_Transalp#History - http://www.motorradwallpaper.de/enzyklopaedie/Hersteller/Honda/Honda-Transalp.php

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 - Tamno Siva :)

Epa drugari evo izvestaja sa opravljanja CDI-ja zajedno sa slikama i detaljnim objasnjenjem.

 

Ucesnici: Cale i Ja

 

Pocetak, uklanjanje plastike.

Usudili smo se da pocnemo sa naprednom tehnikom tj onom za iskusnije, a to je sa testerom.

 

Na prvoj slici se vidi kako secemo odprilike 3 cm od ivice, dubina secenja je oko 1 - 1.5mm.

 

Na drugoj slici se vidi da je malo zapelo i da se plastika lomi kad probamo da je podignemo iako smo bili sigurni da je obrezano sa svih strana dovoljno.

 

Tu se nailazi na gumu debljine 1 - 1.5 mm, koja mora da se oguli.

 

Nismo koristili srafciger, niti smo imali stapice za raznjice koje je Guja predlozio, ali najobicnije cackalice su nam zavrsile posao...drvene da bi manje ostetile plocu.

Posle grubog skidanja gume, ostaju sitni parcici iste koji se moraju detaljnije ukloniti i na kraju smo ocistli vatom natopljenom alkoholom.

SLika tri je rezultat ciscenja.

 

Sledi lemljenje glavnih 6 konektora svezim kalajem, sa prethodnim uklanjanjem starog lema pumpicom, slika 4. (mi smo prelemili sve konektore koji se u tom trenutku vide)

 

Poslednja stvar je ciscenje vatom i alkoholom od ostataka paste koju smo koristili uz lemljenje.

 

Slika 5, spremno za montiranje.

 

 

TESTIRANJE NA MOTORU

 

Upalio bez problema, sa punim kapacitetom rada oba cilindra :)

Usledila je test voznja, sa stajanjima, gasenjem i paljenjem.

 

Ali NEUSPEH, nakon samo 2km, i pauze, ponovo je krenuo da ne radi jedan cilindar.

 

Smor.

 

 

Nazad kuci, i sledece sto nam je palo na pamet je da skinemo celu plocu i prelemimo sve moguce konektore, kao sto je neko vec odradio u uputstvu koje sam poslao gore.

 

Tako smo i uradili.

 

Slika 6 prikazuje SVE konektore ponovo zalemljene.

 

 

TESTIRANJE NO. 2

 

RADI I NAKON DUZE VOZNJE I DOSTA STAJANJA.

 

Testiranje ce da potraje jos nekoliko dana, da bi bili sigurni da je sve odradjeno kako treba.

A nakon toga mozemo da zalijemo silikonom ili samo da dobro izoliramo, ali mislim da je bolje silikon zbog vlage i kojecega.

 

 

Hvala svima na pomoci, i nadam se da ce i ovo da pomogne nekome, zato sam se i raspisao ovoliko.

 

Neka neko da neku ideju ili komentar ako je nesto trebalo drugacije ili jos moze da se uradi.

post-3972-12879091972936_thumb.jpg

post-3972-12879091974122_thumb.jpg

post-3972-12879091975431_thumb.jpg

post-3972-12879091975773_thumb.jpg

post-3972-12879091976541_thumb.jpg

post-3972-1287909197701_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Skoro nikada nije problem na utikacima, nego na kondenzatorima i tiristorima popusti lem.Za zastitu preporucujem vrucu plastiku,a ne silikon.

Neke vrste silikona su agresivne i nagrizaju bakar,a i tesko se cisti ako ponovo mora da se lemi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1036 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Stigla kutija sa alatooom, ali na zalost malo nekompletna... :(

Nedostaje mi drska za sravcigere a sravcigeri nisu originalni. Iznenadilo me i odsustvo kljuca za svecice, hmm. Ali resicemo i tu muku, krece pretraga po buvljacima ;)

Ali cu je svakako ja sam malo reorganizovati :)

Dajte neko iskustvo sa tura, sta vi od alata nosite sa sobom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Stigla kutija sa alatooom, ali na zalost malo nekompletna... :(

Nedostaje mi drska za sravcigere a sravcigeri nisu originalni. Iznenadilo me i odsustvo kljuca za svecice, hmm. Ali resicemo i tu muku, krece pretraga po buvljacima ;)

Ali cu je svakako ja sam malo reorganizovati :)

Dajte neko iskustvo sa tura, sta vi od alata nosite sa sobom.

 

Nista!

 

Pa to je HONDA covece!  ::)  ;)  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pošto još nisam počeo da čitam celu sagu, a nadam se da hoću, 2 blic pitanja pošto sam u potrazi za kupovinom.

 

Da li je moguće na model sa jednim diskom napred, 91-97, dodati još jedan i jel je finansijski isplatljivije nego uzeti model 97-01 koji ih ima serijski. Takđe, kolika je subjektivana ili objektivna razlika u kočenju ta dva modela.  I zaboravih, koje su ostale razlike između modela 91, 94 i 97, jel sam skontao da su to tri neka godišta različitih serija. Ovo bi mi pomoglo pri izboru motora.

Pazi sad ovako, TA sa dva diska napred su Italijani, dosta su traljavije sastavljeni i lakirani nego Japanci sa (jednim diskom). Sto se kocenja tice i jedan disk moze da blokira tocak ali moras da stisnes rucicu sa 4 prsta dok su na verziji sa dva diska dva prsta za blokadu dovoljna, a sad jedan disk se brze greje, mada retko ces to primetiti, jedino ako vozis ostrije i kocis cesto po bas dugim nizbrdicama. Kod verzija starijih od '91 godista je na zadnjoj kocnici dobos, koji je zesce sranje, jako lose koci i moras ga svaki put prestelavati kad dotezes lanac. Jos jedna prednost kod TA sa dva diska je to sto imaju tranizistorko paljenje i CDI im stoji sa strane a ne ispod sedista, pa tako redje i crkava.

 

U svakom slucaju svaki TA je dobar izbor, a sve ostalo su sitnice.

 

Ovde mozes sve detaljno da vidis sto te zanima: http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_Transalp#History - http://www.motorradwallpaper.de/enzyklopaedie/Hersteller/Honda/Honda-Transalp.php

 

Hvala. Sumnjam da bi ikad pregrejao diskove al se radi o iznenadnoj potrebi oštrog kočenja. Juče na skuteru išli nas dvoje ibarskom, stiso "majstor" iznenada stop i skrete na sporedan put, oštro sam kočio, zadnji točak lagano cijukao a prednji ništa, jer slabije mi koči prednji točak. Vozim sa dva prsta uvek na ručicama i volim da imam na raspolaganju veliku silu kočenja i na autu. Jel moguće izvršiti nadogradnju trećeg diska? A doboš varijantu sam otpisao u startu. A što se tiče Italije i Japana, svi polovnjaci su već zreli za ozbiljniji tretman tako da mislim da kvalitet lakiranja i sastavljanja nije više za primetiti razlike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1036 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Stigla kutija sa alatooom, ali na zalost malo nekompletna... :(

Nedostaje mi drska za sravcigere a sravcigeri nisu originalni. Iznenadilo me i odsustvo kljuca za svecice, hmm. Ali resicemo i tu muku, krece pretraga po buvljacima ;)

Ali cu je svakako ja sam malo reorganizovati :)

Dajte neko iskustvo sa tura, sta vi od alata nosite sa sobom.

 

Nista!

 

Pa to je HONDA covece!   ::)  ;)  ;D

 

 

 

Hehehe, i to sto kazes imenjace! Svaka ti je zlata vredna :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja