Jump to content

Moto Zajednica

Bmw F 800 St

Recommended Posts

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Vreme je za promene:).. Posle F650 Gs-a, sledeci po redu je F 800 serija. ST koji sam ja uzeo je kao sto ime kaze Sport Turing varijanta. Postoje jos R(naked), S(sport), Gt(grand turing) i Gs(enduro)

Ovaj moj primerak je uvezen iz Ch, 2006. je godiste i ima 52000km na satu. St,Gt i S imaju mono zadnju viljusku i pogon preko zupcastog kaisa. Sve u svemu nesto prilicno drugacije pa vredi i probati.

Dalje u temi cu pisati o uocenim problemima i resavanju istih, nadam se:takoje:

IMG-12eedd2586f82d248395a44defddfc61-V.jpg

IMG-403bbbf79fa7cea50a2478d4a390d665-V.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Kako lep motor gore na slikama, rekao bi covek, prava milina za voziti.. Mislio sam i ja tako dok nisam seo i probao ga. Sto se same voznje tice on se stvarno lepo vozi, cak sta vise vrhunski. Ciklistika odlicna, kocnice vrh, motor potentan sa dosta dugim brzinama, prvom pogotovo.

Mnoge manjkavosti sam uocio i pre nego sto sam ga lepo provozao, a samom voznjom sam hteo da savladam moje strahove vezane za sam agregat i zvukove koji dolaze iz njega. 

Mnogo puta sam cuo F800 kako radi, Gs uglavnom, najvise ih je. Stekao sam utisak da je to tih motor ugladjenog rada, koji zvukom potseca na rad boxera. Ovaj moj prangija ko stari dizel negde sa vrha motora. Komsija Milos mi rece da radi sasvim korektno i da to klepecu klapne ali i da nema pomoci.

Scenario u mojoj glavi je daleko crnji, te se i odlucujem na tu test voznju. Opalio krug do Ralje i nazad, racunam bice dovoljno da se neke dileme razrese...Nisam nesto pametniji uopste:jok:. Motor pali, radi i ide super ali ja kao da vozim dizela. Zvuk je shit nevidjeni.

Sledi svlacenje i ulazak u garazu sa sledecom check listom

- Provera i ciscenje lamela

- Ustanoviti sta to čuka??

- Provera diskova i plivajucih biksni

- Servis prednje viljuske

- Kompletan servis motora

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST
pre 7 minuta, malitomic je napisao:

Kako lep motor gore na slikama, rekao bi covek, prava milina za voziti.. Mislio sam i ja tako dok nisam seo i probao ga. Sto se same voznje tice on se stvarno lepo vozi, cak sta vise vrhunski. Ciklistika odlicna, kocnice vrh, motor potentan sa dosta dugim brzinama, prvom pogotovo.

Mnoge manjkavosti sam uocio i pre nego sto sam ga lepo provozao, a samom voznjom sam hteo da savladam moje strahove vezane za sam agregat i zvukove koji dolaze iz njega. 

Mnogo puta sam cuo F800 kako radi, Gs uglavnom, najvise ih je. Stekao sam utisak da je to tih motor ugladjenog rada, koji zvukom potseca na rad boxera. Ovaj moj prangija ko stari dizel negde sa vrha motora. Komsija Milos mi rece da radi sasvim korektno i da to klepecu klapne ali i da nema pomoci.

Scenario u mojoj glavi je daleko crnji, te se i odlucujem na tu test voznju. Opalio krug do Ralje i nazad, racunam bice dovoljno da se neke dileme razrese...Nisam nesto pametniji uopste:jok:. Motor pali, radi i ide super ali ja kao da vozim dizela. Zvuk je shit nevidjeni.

Sledi svlacenje i ulazak u garazu sa sledecom check listom

- Provera i ciscenje lamela

- Ustanoviti sta to čuka??

- Provera diskova i plivajucih biksni

- Kompletan servis motora

 

Vozim isti motor i da, zvuk agregata je, pa nemam reci da ga opisem :stabre: :haha1:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
pre 6 minuta, steefanv je napisao:

Vozim isti motor i da, zvuk agregata je, pa nemam reci da ga opisem :stabre: :haha1:

Joj, nije valjda:staa2:. Ja mislio da cu da se vozim u miru i tisini,morace znaci neki otvoreni top da radi:jee1:.

Samo ti piši ako imaš šta da dodas. Čekam i @N e g r o da se javi, on dosta dugo vozi ovaj motor pa sigurno ima šta da kaze:takoje:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Dakle, motor je u garazi i pocinje servis/popravka. 

Po servisnoj knjizi koja je dosla uz motor poslednji servis je radjen, pre nekih 1500km, 2020.godine. 

Ispusteno ulje je lepo i cisto, po meni i za moju psihu najvaznije, bez ikakvih trunki i opiljaka. U filteru takodje nisam zatekao mulj ni talog, kao ni na cepu za ispustanje ulja. Pritisak polako opada ali daleko od toga da sam opusten i spokojan

IMG-a5d269fbf1ba81e9f5531b2c762a1b97-V.jpg

IMG-e7228f72d2b7bc31314f5f414f87c133-V.jpg

IMG-e0524baabd791ba73e47a229bb1c16db-V.jpg

IMG-b5db3b9bddf750b016555ee3c6822bc7-V.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Ispusteno ulje daje mi je uvod u posao oko kvacila. Kvacilo ne proklizava vec slabo odvaja i ne mogu lepo da nadjem ler, u samoj voznji nije problem i na primeti se. 

Skinuta je dekla, povadjene lamele, pregledana korpa.. Sve je ok bez lomova i velike potrosenosti. Jedino sto sam primetio je da su lamele gotovo potpuno suve. Trebalo bi da je tu sve mokro od ulja, zar ne?? To je mozda razlog slabog odvajanja kvacila. Oprao sam sve lepo, lamelice potopio u novo ulje pa cekam malo da to sve spakujem nazad.

IMG-daf32fc2aa5a494e355a3222270da388-V.jpg

IMG-6c8cd33cbfa5989633abda33c58b8590-V.jpg

IMG-a0fccace7256ebab5f5e33bdccf1d783-V.jpg

IMG-a8f827f12377dc90649be92768cc2877-V.jpg

IMG-873a3f8a9f0b247d04913e7abebb4339-V.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST
Pre 5 sati, malitomic je napisao:

Joj, nije valjda:staa2:. Ja mislio da cu da se vozim u miru i tisini,morace znaci neki otvoreni top da radi:jee1:.

Samo ti piši ako imaš šta da dodas. Čekam i @N e g r o da se javi, on dosta dugo vozi ovaj motor pa sigurno ima šta da kaze:takoje:

 

Ja sam se vec navikao na sam zvuk motora, jednostavno ga ignorisem i to je to. 

ps: Stelovanje ventila je na 20.000km(ako nisam permutovao sa necim drugim) i navodno sa drzanjem ventila u savrsenoj meri, moze se delimicno utisati motor. Kad se skida poklopac ventila, neophodno je na jednom mestu namazati diht masu(pise u upustvu tacno koji deo). Nisu savrseno odradili livenje poklopca pa zna prokapati na tom mestu. Mislim da je kod tebe radjeno stelovanje ventila, posto mislim da vidim gde je lepljena diht masa.

 

Pisacu po koju zanimljivu kad se ukaze prilika. Drago mi je da jos neko ima ovaj model, bolje je za celu zajednicu kad se povede ovakva diskusija.

 

Ovako na prvu, obrati paznju kad ubacujes merac ulja nazad u motor. Lako moze da se zalomi.

Pumpa vode se nalazi sa desne strane motora, kad se upali ventilator, sav vruc vazduh baca na pumpu, fakticki je dodatno greje. Sam motor je poznat kao kuvac jajca :D 

Sto je i prednost, ne mozes ga voziti u sorcu :takoje: 

Imam ideju da preko zime izmozgam neki usmerivac vazduha, tako da sa leve strane gde izbacuje vazduh, baca dalje od levog kolena. Sa desne moram malo bolje da sagledam situaciju, da li se moze usmeriti nekako da ne greje dodatno pumpu za vodu. 

 

Prva brzina je kao sto si rekao baaas dugacka. Ja po kruznom toku u 99% slucajeva idem prvom.

 

Kocnice ubijaju kako koce, a ako imas abs da bi pravilno 100% promenio kocionu tecnost u celom sistemu treba ti bmw dijagnostika ili OBD Linx i MotoScan app. Mada mozes i bez dijagnostike, ali u tom slucaju je ostalo staro ulje u abs modulu. 

Par puta zakocis naglo na parkingu trznog centra, pomesaju se kocione tecnosti, opet ispustis i efekat kao da si koristio dijagnostiku.

 

Mahle radi OEM bmw filtere. 

Kod nas imas Hiflo za ulje HF165, vazduh HFA 7913. Filter goriva koji se nalazi u rezervoaru je Mahle KL315.

Kod nas trenutno nema da se nabavi, ima zamenski od oko 3000 din. 
ja sam nasao na ebay.de Mahle KL315 za 15e. Jedino ne znam podatke (a da nije OEM) za papirni filter/kesica koja se nalazi na samoj pumpi.

 

Na stranim forumima sam nalazio podatak da se mora voditi racuna kad se cupa "direct ignition coil", prilikom zamene svecica.

Zadnji tocak moze da se balansira na standardnim balanserkama. Nije potreban adapter za moto program. 

 

Sto se tice kvacila, menjaca. Ja sam imao glup slucaj. Pocelo mi se desavati da menjac nece u N, sreca pa sam odmah pogledao na saltericu, kad ono saf se malo odvio i stvorio luft. Pritegao saf i sad salta bez problema. 

 

Posto su prvo napravili S model, pa tek onda ST, pojavio se problem da kod ST modela, retrovizori su suvise uzani. Potrebno je izbaciti ih napolje za po 2cm (najcesce nadjen podatak). Imas da kupis od poznatih firmi adaptere za 50+e, a imas i 3D modele koje samo das nekome da ti ih izradi na 3D stampacu 10-15e. 

 

Kakvo je tvoje iskustvo sa vizirom? Vidim da imas neki baaaas mali.

 

Raspisa se ja fino, sigurno sam nesto ispreskakao. Ako ima sta, pisi, rado cu odgovoriti ako znam :takoje:

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

@steefanv hvala drug na iscrpnom odgovoru. Neću moći lako da se pomirim i naviknem na zvuk ali je bolje tako nego da se nerviram.

Video sam i ja da je malterisano bogato sa diht masom  na poklopcu ventila, jedino sto takvu bolju nisam nikad video a dodje mu nešto zuckasta ko Tigar lepak:hej:. Plan je i da prekontrolisem ventile svakako.

Raspored svega je gotovo isti kao na f 650 gs kog sam imao tako da neće biti problema, nadam se.

Sto se vizira tice vidiš i sam, morace i tu nešto da se radi ako budem rešio da ga ostavljam sebi. Motor je inače jako visok, 82cm čini mi se, i ja jedva prstima hvatam tlo. Kod endura mi je to još veći problem jer bi često i to malo tla što imam pod nogama gubio po neravninama na offu. Sa ovim bar sa te strane nema problema, neće taj sa asfalta;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
@steefanv hvala drug na iscrpnom odgovoru. Neću moći lako da se pomirim i naviknem na zvuk ali je bolje tako nego da se nerviram.
Video sam i ja da je malterisano bogato sa diht masom  na poklopcu ventila, jedino sto takvu bolju nisam nikad video a dodje mu nešto zuckasta ko Tigar lepak:hej:. Plan je i da prekontrolisem ventile svakako.
Raspored svega je gotovo isti kao na f 650 gs kog sam imao tako da neće biti problema, nadam se.
Немој да се навикаваш него тражи проблем, агрегату ово није нормалан звук.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
Pre 1 sat, Krokodilo je napisao:

Немој да се навикаваш него тражи проблем, агрегату ово није нормалан звук.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Evo ga moj drug i asistent za popravke malih motora:takoje:, dobrodošao u temu. Pokušaću na sve načine da ustanovim šta proizvodi ovaj nemili zvuk. Slušao sam dok motor radi sa srafcigerom kao stetoskopom prislanjajuci ga na razne delove agregata. Najveća buka dolazi iz predela vodene pumpe koja je direktno spregnuta sa bregastom, pa eto i pitanje može li ona sama da proizvodi takav zvuk ili možda samo prenosi buku koja dolazi od bregastih??

Bilo bi najbolje da su samo ventili rastelovani mada meni ovo ne zvuči tako

Screenshot_20220710-230241_Chrome.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Evo ga moj drug i asistent za popravke malih motora:takoje:, dobrodošao u temu. Pokušaću na sve načine da ustanovim šta proizvodi ovaj nemili zvuk. Slušao sam dok motor radi sa srafcigerom kao stetoskopom prislanjajuci ga na razne delove agregata. Najveća buka dolazi iz predela vodene pumpe koja je direktno spregnuta sa bregastom, pa eto i pitanje može li ona sama da proizvodi takav zvuk ili možda samo prenosi buku koja dolazi od bregastih??
Bilo bi najbolje da su samo ventili rastelovani mada meni ovo ne zvuči tako
Screenshot_20220710-230241_Chrome.thumb.jpg.72070f7e5d5d13130437dbaca3a687c8.jpg
Ни мени, агрегат је бучан по природи, али ово је превише. Почни од пумпе па ако треба идеш даље.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4688 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Dva cilindra tri klipnjače....F800 :oda2:

Wasis das, OMG :oda2:

Promenio član srbac
  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Niko nema na stanju dihtung dekle kvacila pa cu morati da cekam 3-5 dana:grr:. Ostavio bih stari da nisam citajuci po nekim stranim forumima naisao na podatak da je na kasnijim godistima tog motora uradjen redizajn samog dihtunga pa sad motor ima veci protok ulja koje ide kroz neke kanale tuda. Ima tu i antifriza pa ce svakako biti dobro staviti originalni novi. Bas me zanima da li su isti..

Krenucu danas malo odozgo da petljam, da skinem makar klapne i da odnesem dizne na ciscenje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Uspeo sam da uradim dosta, sad je sve na tanjiru, samo jos neki pravi majsor da dodje i resi problem:jee3:. Sve skinuto je jako pristojno i uredno. Klapne su bile prljave ali je to vec sredjeno, sad sijaju,nisu razlokane to je vazno, lepo zatvaraju, te mislim da nikakvi zvukovi ne dolaze od njih. Dizne cu odneti na ciscenje i to ce biti top:takoje:..Svecice kao nove..

 

IMG-445177da5a2602605715e258ba707744-V.jpg

IMG-32b5cb61d039abe43877228ff8f226ba-V.jpg

IMG-e8b638c126ddb83dd5393c5b9b6be6f0-V.jpg

IMG-62dadc38064d8a72d5b2932aa727da2b-V.jpg

IMG-99a22181b5465b7772db5fdad5cd81c9-V.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Imao sam jos malo vremena pa resih da skinem i deklu. Zalepljena je silikonom sa leve bocne stane ali nije bilo problema. Ispod dekle... pa sta znam.. sve uredno. Ovde bi stvarno trebao neko majstor da caskom vidi da li problem ovde gore stvarno postoji. Za ono malo vremena koliko sam imao samo sam razgledao trazeci nekakvu ociglednu havariju.. nisam uspeo nista strasno da vidim.

Ono sto sam uocio je da bregovi na bregastoj nisu pravilnog "jajastog" oblika vec imaju oblik "ajkulinog peraja", zakrivljena su. @Krokodilo ce se setiti da sam takvu bregastu zatekao na skoro zaribalom pit bajku onomad. Ne znam da li je taj oblik usled potrosenosti ili su bregovi stvarno takvi.

Druga stvar koja mi je upala u oko je labav lanac izmedju lancanika dve bregaste, bas se oklembesio. Spaner je tu da sve to drzi naspanovano, jel da. Ovde nesto ne valja cini mi se. 

Nema mi komsije, ode na odmor, da resimo to cas

IMG-5a649f7d15550a4eda1244f64e33bb23-V.jpg

IMG-afae560db8cfbd9c2ce4a35ff2534942-V.jpg

IMG-fda69aa0195d49f2b3ee4a1583f69b22-V.jpg

IMG-27358650f09795a2677b9bf42243178d-V.jpg

IMG-3c4afc65ac8a8453e525aed4514bcb6c-V.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
pre 7 minuta, Krokodilo je napisao:

Ланац брегасте је јојо, обавезно промена.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

I meni se cini:takoje:

Moram na tenane da malo odgledam neki klip da shvatim kako sve to radi na ovom motoru, pa cu onda da pregledam ventile. Njemu se mašina okreće gore na bregastoj a ne na radilici, pa moram da okrenem jedan ceo krug i da nadjem gmt. Kod njega oba klipa istovremeno idu gore dole.

Pre svega da skinem manual. TACKA

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
I meni se cini:takoje:
Moram na tenane da malo odgledam neki klip da shvatim kako sve to radi na ovom motoru, pa cu onda da pregledam ventile. Njemu se mašina okreće gore na bregastoj a ne na radilici, pa moram da okrenem jedan ceo krug i da nadjem gmt. Kod njega oba klipa istovremeno idu gore dole.
Pre svega da skinem manual. TACKA
Аман, класични твин као XTZ 750. Један је на паљење а други на вагање. Него провери и затезач ланца, а иначе оволико твин не може да развуче ланац за 60 000 километара. Има тај машала више.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
pre 16 minuta, Krokodilo je napisao:

Аман, класични твин као XTZ 750. Један је на паљење а други на вагање. Него провери и затезач ланца, а иначе оволико твин не може да развуче ланац за 60 000 километара. Има тај машала више.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Samo polako, jedva sam savladao jedan cilindar a ovaj ima dva, kukuu, golem problem:takoje:. F800 ima paljenje na 360 stepeni, a XTZ i većina drugih tvinova je na 270, zar ne. Kod ovog oba klipa idu gore zajedno stim što je jedan na paljenju, drugi pali u sledećem krugu

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Nema razloga da sumnjam kad ti kažeš. Ja sam recimo mislio  da su XTZ I TDM gotovo isti motori, agregati mislim. Realno nikad me ni jedan od njih nije intresovao pa i ne znam nista vise

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6813 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pa kad te ne interesuje sad rasturaj bavarske perece :D Trebao si da znaš ko pravi najbolje Twinove.

 

TDM ima ugao radilice takav da imitira V2 agregat. To je tvz. crossplane. To ima TRX 850, TDM 850 druge generacije i kasnije 900.

 

Pravo ti zbori Krokodilo. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Na tim Rotax motoricima poznato je da spaner lanca bregaste ne drži pritisak ulja pa je prvi start nakon npr 12h stajanja u par sekundi bučan dok hidraulika kroz spaner ne uradi svoje.
Posle toga izuzetno tih, uglađen i miran motor.
O ovome ima mnogo pisanije.
Pločice ventila su sfericne tako da sam malo skeptik ko ih ima za zamenu a da nije ovlašćen serviser Delta i slično.

Ako petljaš oko spanera (skidas spaner) obavezno pre toga u tehničku rupu šraf dole levo da blokiras radilicu koja ima zarez za to ako se ne varam kada je klip GMT, ako skineš spaner a to ne uradiš možeš pri vraćanju lako da prezubis.
Za detekciju rada i lupkanja lanac/spaner stetoskop levo gde je lanac.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja