Jump to content

Moto Zajednica

Dogovori, planovi, predlozi....

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

U par zadnjih postova javila se jedna lepa informacija: SLOVAČKE kobasice. To znači da u Kisaču ima Slovaka što opet znači da neko može da prevede pismo na Slovački.

Da li grešim?

 

  E pa te " slovacke kobasice " su u stvari Kulen . Verovatno su ga svi i jeli, al onaj sto ima da se kupi u radnji.  Al Kulen koji se pravi u Kisacu - e to je vec nesto sasvim drugo jer ga ljudi tamo prave uglavnom za sebe i svoje prijatelje. Taj kulen kad covek proba - e onda sazna sta je pravi kulen !  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

...

Napokon nešto što nije plastično, zadnji put sam kupio neke pa ni Bokiliceva mačka nije htela da jede.

...

Vala jes'...sirota macka, samo nas je tuzno pogledala i otisla od kobaje! :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Moze moze neka se nadje,mada bih voleo da odradimo neke domace,ipak idemo u deo Srbije gde se krmad tamane nemilosrdno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Pošto tema ''MZ klubovi u Evropi'' nije namenjena za pisanje već kao adresar postavio sam je za lepljivu pa je uvek u vrhu MZ Svet-a. Ovakve su teme na ostalim delovima Foruma zaključane da se ne bi opterećivale postovima. Kod nas to nemože da bude slučaj jer je MZ postavio ono što je imao ali nedostaje dosta drugih adresa koje treba ubaciti u spisak.

 

I eto sad situacije, imamo Slovake i Slovački ali nemamo moto klub iz Slovačke. To jednostavno nije moguće, ko je ikada bio na You Tube mogao je da vidi svašta ali ukratko sve ono što i nas karakteriše: ljubav, inventivnost u sređivanju motora, kilometre i putovanja ali ono što najviše ohrabruje to su klinci, oni zbog kojih ovo mesto postoji i koji će jednog dana (nadam se što pre) celu ovu stvar voditi dalje... I Slovaci imaju svoje klince i to je sjajno jer MZ postoji dok postoje MZ ljudi a ne Fabrika: iskustvo je to pokazalo jer je fabrika vazda u nekim teškoćama a uvek je iz krize vade ljudi koji su joj odani.

 

Ove godine, pošto je prvi put pa tek treba da se naučimo ''internacionalnim skupovima'' najjednostavnije je da se okupimo mi odavde iz okruženja. Za sve koji bi došli treba obezbediti i neke posebne uslove, informisao sam se iz razgovora i papira o Reliju koji je AMS imao prošle godine. Ukratko, mnogo je komplikovan posao, od 300 učesnika Relija bar 50 mora da radi u organizaciji a 5 ljudi na pripremi Relija koji traje 3 dana radi cele godine, bez pauze, bez slobodnog dana... Tako se priprema i Skup u Fabrici, ko bi se detaljnije upoznao neka pročita Svakakov putpis. A i to nije za poređenje: oni imaju celu infrastrukturu (mobilna kupatila i WC, i čvrst smeštaj ali i kamp, ma šta god hoćeš...) a i prave svake godine okupljanje na istoj lokaciji pa im je broj gostiju predvidiv, lokalna vlast naklonjena, sve već ima dugu tradiciju, sve je poznato...

 

Hrvati, Slovenci, Mađari i Slovaci su nam savršeni ''gosti'' jer zapravo i nisu gosti, dolaze u sredinu gde se i njihovim jezikom govori što nas učvršćuje u odnosima za sve naredne skupove. To bi trebalo da bude neko jezgro ljudi koji su na okupu pa kada se jednog dana pojave Finci ili neznam već ko, bar je veći deo ljudi već usklađen i nema nepoznanica oko bilo čega.

 

Pismo ću napisati, to je najmanji problem. Okačiću tekst ovde zbog ''izmena i dopuna'' i kada se oko toga usaglasimo onda možemo da ga prevedemo, bacimo na Memo i pošaljemo.

 

Sada nam je potreban kontakt kluba u Slovačkoj pa ko god može da nađe ozbiljne ljude tamo zaista bi bio od koristi. Sa ovim poslom kontaktiranja treba početi što pre, nema mnogo vremena a dogovori oko krmadi mogu i u hodu.

Ja još nisam čuo da je neko u Vojvodini ostao gladan.  :D :D :D

 

U par zadnjih postova javila se jedna lepa informacija: SLOVAČKE kobasice. To znači da u Kisaču ima Slovaka što opet znači da neko može da prevede pismo na Slovački.

Da li grešim?

 

  E pa te " slovacke kobasice " su u stvari Kulen . Verovatno su ga svi i jeli, al onaj sto ima da se kupi u radnji.  Al Kulen koji se pravi u Kisacu - e to je vec nesto sasvim drugo jer ga ljudi tamo prave uglavnom za sebe i svoje prijatelje. Taj kulen kad covek proba - e onda sazna sta je pravi kulen !  :)

 

Ovo su jako važne stvari jer mi zapravo uopšte neznamo gde idemo. Ne lokacijski ili po ruti nego šta tamo ima, gde zovemo ljude, na livadu?

Npr. Slovake sam detaljnije upoznao pre više godina u Kovačici. Divno mesto, ko nije bio treba da ode. Video sam veliku Katoličku crkvu u centru Kovačice, bio u Muzeju naivnog slikarstva i u kući Zuzane Halupove. Iako je svetski poznata kao slikar naivac, žena je jako skromno govorila, kaže da svi tamo slikaju i to dobro a eto njoj verovatno ide malo bolje nego ostalima kad toliki svet dolazi baš kod nje.

U Kovačici ima i radionica za proizvodnju instrumenata. Čovek pravi gitare, violine, basove raznih tipova a po kvalitetu njegove violine i viole ne zaostaju puno za svetski poznatim Stradivarijusom. Prisutnima je sve pokazao kako se instrumenti prave, od gole daske, ''fosne'', do završnog sloja laka, impresivan događaj koji se pamti ceo život. Izradu instrumenata sam video tom prilikom i verovatno više nikad, svi ostali su majstori za instrumente a ne njihovi proizvođači.

 

E pa tako treba predstaviti Kisač, LINKOVIMA A NE TEKSTOM. Ti linkovi mogu da budu zanimljivi nekome ko će čitati naše pozivno pismo a i ne mora ali mi treba da ovakav sadržaj obezbedimo.

U Čačku smo to imali, ko je želeo mogao je da roni na jezeru, peca, voza se paraglajderom, čamcem... Druga je stvar što to niko nije radio ali od Čačana smo dobili grad na dlanu, neslućeno gostoprimstvo koje rezultira promocijom grada kao turističkog mesta što na kraju krajeva i treba da bude.

Završiće se i ova prilika sada pa Kisač treba da ostane u pamćenju svih koji će doći.

 

Vala vidim ja da ce se jesti samo tako,a nije iskljuceno i do ponedeljka da ostanemo..da se slucajno nesto ne baci  :D

 

Za dalje neznam ali Zakon nalaže da se Skup prijavi pa ako nemože iz Beograda onda nemam neki izbor, moram da dođem dan ranije, da obiđem policiju i sl. Posao me pritiska ali neznam, videću, ako se mora...

 

Na kraju se izvinjavam na ovolikom pisanju, treba da ispratimo organizacioni tok i redosled aktivnosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

To sa prijavljivanjem skupa ne moze dan ranije. Treba do mesec dana unapred.

Ako ne pravimo manifestacije tipa, defile po gradu, ziva svirka i sl. nebi trebali prijavljvati skup. Ako je to kamp, svi mi smo posetioci kampa. Sto cemo sedeti, jesti i saliti se...mije organizovan skup.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Verovatno ste u pravu samo mislim da nema razloga da se skup ne prijavi. Detalje neznam, papire će da rade oni koji ih inače rade za Asocijaciju a ja ću da se potpišem kao odgovorno lice i predam tamo gde mi kažu. Tako bi to valjda trebalo... ???

 

Ono što sam do sada naučio od policajaca je da svaki događaj treba prijaviti. Bilo koja gužva privlači njihovu pažnju pa su u obavezi da vide o čemu je reč. Kada se skup ne prijavi onda policija ima zadatak da utvrdi da li su građani ugroženi posetiocima dok sa prijavom treba da obezbede sigurnost onih koji su došli.

 

Pošto ovde problema neće biti ni sa jedne strane onda ja bih ipak poslušao njihov savet: predaj papire, šta te košta malo zezanja ali ste mirni u bilo kom slučaju...

 

Neznam ja to tačno kako je regulisano ali eto, prenosim šta su me savetovali pa sad kako se dogovorimo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Da li je u Cacku biolo kakvo prijavljivanje ? Znam samo za prijavu u kampu. A sada sto se 50 ljudi okupilo u kafani , hmm sta je tu cudno, poznata kafana.

Stvarate problem brez potrebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 242 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 750 1995, Cagiva Mito 125 1992-na prodaju

Ja nazalost necu moci da dodjem na skup  :'(

Motor sam prodao, skupljaju se pare za veci, koji i ako ga uzmem pre skupa, necu moci da vozim pre juna  :-\

 

Nadam se da cemo se videti na nekom od drugih skupova  ;)

Zelim vam lep provod  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

Verovatno ste u pravu samo mislim da nema razloga da se skup ne prijavi. Detalje neznam, papire će da rade oni koji ih inače rade za Asocijaciju a ja ću da se potpišem kao odgovorno lice i predam tamo gde mi kažu. Tako bi to valjda trebalo... ???

 

Ono što sam do sada naučio od policajaca je da svaki događaj treba prijaviti. Bilo koja gužva privlači njihovu pažnju pa su u obavezi da vide o čemu je reč. Kada se skup ne prijavi onda policija ima zadatak da utvrdi da li su građani ugroženi posetiocima dok sa prijavom treba da obezbede sigurnost onih koji su došli.

 

Pošto ovde problema neće biti ni sa jedne strane onda ja bih ipak poslušao njihov savet: predaj papire, šta te košta malo zezanja ali ste mirni u bilo kom slučaju...

 

Neznam ja to tačno kako je regulisano ali eto, prenosim šta su me savetovali pa sad kako se dogovorimo...

 

 

Potrebno je prijaviti skup,to je narocito zanimljivo saobracajcima,kao i lokalnom mupu,ipak se radi o vecoj grupi ljudi,dvotaktasa,na jednom mestu,mozda ce i ministar za ekologiju da uvelica skup svojim prisustvom,hehehe, treba ispostovati zakon,ne kosta nista. ;D ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Sto se tice prijavljivanja to bi mogao da izvidi Janko, jer on zivi u Kisacu, a i imaju tamo policisku stasnicu - cini mi se . Mada mislim da nece trebati prijavljivanje, jer je ova carda ionako izletiste pa dolaze ljudi tamo. Kako god bude, mislim da nece biti problema .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Verujte mi da mi nije do papirologije i bespotrebnih komplikacija. Jedino je dobro što ''do sada nikad nije bilo ništa'' pa bih voleo da tako i ostane.

 

Daleko od toga da bih voleo da se policija šeta oko nas ali ne daj Bože problema uvek se gleda ko je postupao u skladu sa zakonom a ko ne.

 

Po AMS pravilima svako okupljanje se radi u dogovoru sa policijom.

 

Potrebno je prijaviti skup,to je narocito zanimljivo saobracajcima,kao i lokalnom mupu,ipak se radi o vecoj grupi ljudi,dvotaktasa,na jednom mestu,mozda ce i ministar za ekologiju da uvelica skup svojim prisustvom,hehehe, treba ispostovati zakon,ne kosta nista. ;D ;D ;D ;D ;D

 

Neznam da li si ozbiljan ili ne. Ministra za ekologiju sam zadnji put video u potpuno drugačijim okolnostima i sumnjam da bi iskazao interesovanje za ovakvo okupljanje jer ga trenutno izgradnja više preokupira.

O policiji neznam ništa a iz iskustva sam video da kada je skup prijavljen obiđu ga i urade ono što se zahtevom od njih traži: da budu stalno prisutni, da obezbeđuju kolonu, da zatvore saobraćaj i sl.

Ili ništa.

 

Kada Skup nije prijavljen opet dođu, uzmu podatke koje bi inače uzeli u prijavi i sede dokle god mogu da bi videli šta se tu dešava i da li je po njihovim merilima bezbedno.

 

Ne bih voleo prisustvo policije na Skupu. Neka dođu da se vidimo ali neka odu jer smo se divno slagali i bez njih.

 

Ovde nije policija u pitanju nego Zakon. Po Beogradu i onaj koji pravi veću žurku to prijavljuje policiji kako bi izbegao tužbu za ugrožavanje javnog reda i mira, nije taj postupak nešto strašno ili nepoznato. Neka svako radi svoj posao, mi znamo šta ćemo a oni neka gledaju ''uobičajene bezbednosne aktivnosti'' i svi zadovoljni.

 

Usput, u Čačku su znali za Skup, ne pismenim zahtevom ali je to predočeno kada su se neki drugi razgovori vodili što je sa njihove strane ozbiljno uzeto u obzir. Pa ljudi moji zar mislite da 200 motociklista iz svih Čačanskih klubova može da dođe u kamp pun porodičnih ljudi koji čuva samo jedan čuvar i da to prođe bez policije tek tako.

 

Neznam, ne bih nametao svoje mišljenje, dogovorite se.

 

A ko je mazno ženi lavor neka se sada prijavi, bezbedno je.  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 381 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Suzuki GS500E

  Ne bih da se stavljam na spisak pa posle da se pravdam zašto i kako nisam mogao da dođem ali računajte na mene kao da sam na spisku,znači zacrtano u planu za ovu godinu.

  Ja mislim da se skup treba prijaviti,zagovaramo i propagiramo sigurnu i bezbednu vožnju a izbegavamo policiju.Neka dođu u što većem broju ali na motorima (možda bi moglo da se sugeriše tokom prijavljivanja skupa).

  Uvek će biti problema oko organizacije okupljanja MZ-jaša sve dok se menja lokacija okupljanja.Možda bi dobra ideja bila da se prolećno okupljanje MZ-jaša iz Srbije sa gostima iz inostranstva uvek održava na istom mestu,a jesenje okupljanje (kojeg nažalost nije bilo) da se izvede negde po Srbiji.

Većina gradova koji organizuju moto-skupove to rade na istoj lokaciji sa istim ljudima a onda je lakše napraviti skup boljim!

  Neću da pametujem jer znam da ste iskusni i pametni,samo želim da vas sa par ideja animiram jer vidim da ovo vreme (ili nevreme) napolju depresivno deluje na motoriste pa je MZ-Svet skoro zamro a možda ispadne i nešto dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Lokacija: Becej

Ma treba prijaviti policiji dodju ljudi vide popiju ladno pivo i odu, a ne ne daj boze se nesto desi posle bude zasto niste kako to sa kojim pravom . .. .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

ЗАКОН О ОКУПЉАЊУ ГРАЂАНА

( "Службени гласник РС", бр. 51/92)

 

Члан 1.

Окупљања грађана су слободна и остварују се на начин прописан овим законом.

Члан 2.

Окупљањем грађана, у смислу овог закона, сматра се сазивање и одржавање збора или другог скупа на за то примереном простору (у даљем тексту: јавни скуп).

...

 

 

Po ovome ja ne vidim razlog da bi ovakvo okupljanje, kao sto je nase trebalo da se prijavljuje PS Kicas...!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

 

 

Neznam da li si ozbiljan ili ne. Ministra za ekologiju sam zadnji put video u potpuno drugačijim okolnostima i sumnjam da bi iskazao interesovanje za ovakvo okupljanje jer ga trenutno izgradnja više preokupira.

O policiji neznam ništa a iz iskustva sam video da kada je skup prijavljen obiđu ga i urade ono što se zahtevom od njih traži: da budu stalno prisutni, da obezbeđuju kolonu, da zatvore saobraćaj i sl.

Ili ništa.

 

 

 

Ne bih voleo prisustvo policije na Skupu. Neka dođu da se vidimo ali neka odu jer smo se divno slagali i bez njih.

 

Naravno da nisam ozbiljan...to je samo sala.Postoje ljudi koji tu zive i mogu otici u lokalnu PS,cisto reda radi,i videti kako stvari stoje po tom pitanju, jer ovo bi po logici stvari spadalo pod ,,udruzenje gradjana,, a ne gradjanski skup,pa im se to lepo uredno predoci i neka oni rade svoj posao.Nebih se uplitao u samu organizaciju,ima ko to radi,ovo je samo sugestija,jer o policiji znam mnogo.

Sto se tice tvoje izjave o prisustvu policije,ne znam odnosi li se na lokalnu ili na mozda ljude na motorima koji se  razlikuju od tebe samo sto su pripadnici nekih drzavnih organa?

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Beli Manastir

Cujte decki ja nebih zelio bas previse prisustva policije jer se vozim u ilegali. (imam viska 25 kubika) tako da radite sta hocete i sta mislite da je bolje. al ono nebih zelio naletit na policiju da me zaustavi il tak nes.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 736 postova
  • Lokacija: Kisac kod Novog Sada 13 i po km.
  • Motocikl: Yamaha XJ 900 diversion

da nam bude jasno  policija jos nije bila ni na jednom skupu  kod nas na kanalu i ako dodju to je  da se vidi da su tu al nikada nije bilo nekakvih  zajebancija sa njihove strane naravno ne smemo im dati povod akose razumemo. ovo belogovno pada li pada ako neko kaze da voli sneg molim ga da dodje sad kod mene ima ga puno ruke me bole od lopate ,pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Sto se tice tvoje izjave o prisustvu policije,ne znam odnosi li se na lokalnu ili na mozda ljude na motorima koji se  razlikuju od tebe samo sto su pripadnici nekih drzavnih organa?

 

Nema potrebe da iznosim mišljenje nego dela koja su iza rada organizacije u kojoj sam aktivan.

 

-Organizovali smo prikupljanje para za porodicu policajca koji je poginuo na motoru

-Lično sam im delio zahvalnice po završetku prošlogodišnjeg Relija

-Bili, družili se, ručali u Ralji povodom učlanjenja u Asocijaciju

-Na zahtev pojedinih policajaca na motoru odobreno im je člastvo u Asocijaciji

-Na Forumu ima policajaca na motoru koji su punopravni članovi a pokazali su se super, baš ljudski i pomogli su mnogima

-Organizovali smo ivent za zvaničnike među kojima je bio i njihov glavnokomandujući za motocikliste (neznam funkciju i čin, samo ime i prezime)

-Poslednju zahvalnicu namenjenoj Upravi saobraćajne policije ispisao sam pre par dana a svečano uručenje je bilo u sredu 10,02,2010,

-Od sponzora smo prikupili sredstva da policajcima na motoru kupimo 3 bolje kacige koje će im biti uručene u nekoj posebnoj prilici.

-Imamo redovne kontakte sa Upravom saobraćajne policije, u zadnje vreme naročito jer tražimo smanjenje taksi i registracionih dažbina

 

To što ne bih voleo prisustvo policije na skupu je rezultat mog stava da ne bih voleo da ja odem u stranu zemlju i da sam okružen njihovom policijom a sve kao zezam se, dobro mi je. Zašto bih goste dovodio u situaciju u kojoj ja ne bih želeo da se nađem?

 

Cujte decki ja nebih zelio bas previse prisustva policije jer se vozim u ilegali. (imam viska 25 kubika) tako da radite sta hocete i sta mislite da je bolje. al ono nebih zelio naletit na policiju da me zaustavi il tak nes.

 

Nema brige za to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Beli Manastir

to mi je jedna od manjih briga. a jedna od vecih je prelazak granice. ako me tamo ufate onda sam najebo. al gmh mi je obeco 125 naljepnice pa onda valjda nece bit problema

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja